gestrand op machtswisseling SVV bleef altijd een volksclub fe' t: Milieules 'Gezondheid laat het in de loop der jaren afweten' Gemeente houdt financiële bijdrage op verzoek vast Werkweek Engelse meiden uitstekend verlopen OP DE GRENS IOBS krijgt meer personeel t i V We spreken. over ener gietoevoer als we planten laten groeien in een verwarmde broeikas en doen dat niet als we diezelfde planten laten groeien in een on- verwarmde kas of rechtstreeks in de koude grond. Evenmin spreken we van energiegebruik als een zeilschip zich door de wind Iaat voortbewegen, terwijl een motorschip dat zich over de zelfde afstand verplaatst in onze termen wel energie gerbuikt. Nog minder staan we erbij stil dat ons aardoppervlak een tem peratuur zou hebben van onge veer -273 graden Celcius als niet voortdurend een extrene ener giebron (de zon) deze tot in de buurt van de nul graden zou op warmen. We 2ijn ons daarente gen wel van energiegebruik be wust als we ons huis door ver branding van brandstof een graad of twintig warenj^1- probe ren te krijgen dan de omge- vingstemperatuur. Het is goed om ons rekenschap te geven van deze manier van b«levj ïg, omdat we zo andere mogelijkheden beter kunnen be grijpen of zelf ontdekken. Een andere invalshoek biedt soms verrassende perspectieven. Bovenstaande alinea's zijn cita ten uit het Handboek voor ge meenteraadsleden van juli 1990, hoofdstuk Gemeentelijk Energie beleid. Raadleden krijgen in hun milieules ook te horen, wel ke grote vrijheid gemeentebestu ren hebben om zelf creatief te zijn in de ontwikkeling van een energiebeleid. „Het zal hier en daar een onrechtvaardigheid te genkomen en af en toe van een specifieke subsidieregeling ge bruik kunnen maken," aldus de auteur. Hij somt een serie eenvoudige maatregelen op, die energiever spilling kunnen voorkomen. Geen centrale lichtschakelaars in gebouwen maar schakelaars per werkplek voorkomen het onnodig branden van lampen. Architecten zijn nu in staat een gezinswoningen te ontwerpen waarvan het gasverbruik de dui zend kuub (in plaats van voor heen drieduizned kuub) per jaar. De zon stuurt ons dagelijks grote hoeveelheden gratis energie. Be nut deze door "woningen te bou wen, die op het zuiden, zuid-oos ten of zuid-westen zijn georiën teerd, grote raamoppervlakken aan de zonkant en kleine aan de koudekant hebben. Garages, bergingen en keukens, die geen warmte nodig hebben, kunnen als buffer dienst doen aan die koudekant. Een ander aspect in het energie beleid vormt de electriciteitsop- wekking. Die moet breder ge zien worden, namelijk als een proces waarbij twee waardevol le produkten vrijkomen: naast stroom ook warmte. „Electrici- teit is gemakkelijker te trans- sporteren dan warmte. Het ligt dus voor de hand electriciteit- scentrales daar te situeren waar warmtevraag is," aldus het Handboek. Als toelichting hier bij staat vermeld, dat slechts veertig percent van de brand stofenergie in electricteit wordt omgezet, het grootste deel gaat dus juist in die warmte zitten. Zonde om onbenut af te voeren. Nog veel meer voorbeelden staan er in het Handboek voor een gemeentelijk energiebeleid. Ook ten aanzien van het ver keer. Het is een nuttige en rede lijk leesbare gids voor raadsle den. En dat van de hand van ir. Chris Zijdeveld, die in de Schie damse gemeenteraad zich nog yveleens te buiten wil gaan en ingewikkelde volzinnen. Hij geeft eigenlijk in dit Handboek aan, dat de eerste milieules is: «ven logisch nadenken. BEN VAN HAREN Dóór Natascha Kaysër - SCHIEDAM „Negen van de tien gesprekken bij de bushalte of bij de "bakker gaan over gezond heid. Het is.erg belangrijk, zeker bij.ouderen omdat,naarmate de ja- ren gaan'tepen gezohtiheid het Iaat afweten." Ellen van den Berg is*'preventiemedewerkster bij de stichting Gecoördineerd Ouderen werk (GOW! in Schiedam. Ze is een van de begeleiders van het project ouderen en gezondheid, dat vorige week van start is gegaan. Het idee voor een project over de gezondheid bij ouderen lag al een tijdje op de plank. Om zoveel mogelijk aandacht te kunnen be steden aan het onderwerp is er nu sen serie van acht themabijeen komsten op poten gezet, die wordt aangevuld door programma's bij de Ziekenomroep Schiedam. „De themabijeenkomsten waren het uitgangspunt," legt Van den Berg uit. „Toen dat ongeveer rond was, leek het ons Isuk'om het te combi neren met onze wekelijkse zend tijd bij de ziekenomroep. De men sen daar waren direct enthousi ast." - Het project is gericht op de jon ge groep ouderen, in de leeftijd van 55 tot zeventig jaar, die zelf standig wonen. Die groep is over het algemeen nog wel gezond, zo dat de voorlichting erop gericht is dat zo te houden. „We gaan niet uli van bepaalde kwalen die vaak voorkomen bij ouderen. Er is wel t derzoek naar gedaan en daaruit bïèek dat reuma, kortademigheid, hoge bloeddruk en duizeligheid veelvuldig voorkomen. We willen gezondheid van de positieve kant bekijken. Preventie is dus het be langrijkste dat we de deelnemers willen duidelijk maken." De onderwerpen van de voor lichtingsbijeenkomsten (die overi gens volgeboekt zijn) behelzen on der andere slapeloosheid, gebruik van medicijnen, voeding en veilig heid. Het is dus niet zo, dat alleen de",, lichamelijke gezondheid aan bod komt. De geestelijke conditie SCHIEDAM Het Instituut Ondersteuning Bewoners in de Stadsvernieuwing (IOBS) krijgt er anderhalve formatieplaats bij. Dit heeft het college van BS-W beslo ten. Volgens B. van Kan, die tij dens de volgende raadsvergadering wordt voorgedragen als voorzitter, komt de zestig uur mankracht ex tra per week als geroepen. Vooral in de wijken Zuid en Nieuwland kan het instituut de vele vragen voor advies en ondersteuning van bewoners bijna niet meer aan, maar ook in de andere stadsver- nieuwingswijken doen zich knel punten voor. Door Wessel Penning SCHIEDAM De werkzaamhe den van de vereniging Schiedam- Nicaragua staan op een laag pitje. De uitkering van de gemeentelijke bijdrage van twintigduizend gul den aan 'bijna-zusterstad Somoto' is, op verzoek van de vereniging, uitgesteld. In het Middenameri- kaanse land vond na de verkiezin gen van februari een machtswisse ling plaats, die de wederzijdse con tacten niet heeft bevorderd. Uiter lijk aan het eind van dit jaar wordt door het verenigingsbestuur beslist of het zin heeft de lopende projecten voort te zetten. Wat het verenigingsbestuur ook besluit, de vereniging eind '87 opgericht ter voorbereiding op een mogelijke stedenband tussen Schiedam en de Nicaraguaanse stad Somoto zal haar handen niet aftrekken van het land. Be stuurslid Armand van Puyvelde: „Nee. We blijven ons bewust van de enorme nood waarin het land zich bevindt. Maar mogelijk zullen we dan contact leggen met particu liere instellingen en niet langer met de overheid aldaar." De belangrijkste overheidsfunc ties in Nicaragua zijn sinds de pre sidents- "en gemeenteraadsverkie zingen van februari niet meer in handen van de Sandinisten onder leiding van president Daniel Orte ga, Geheel verrassend won de UNO, een verbond van de opposi tie. Daarvan maken, naast de ge matigde partij van presidente Vio- letta Chamorro, ook de radicaal rechtse zogenaamde Contra-groepe ringen deel uit. Van Puyvelder zegt aan het be gin van dit jaar „al bang" te zijn geweest voor een nederlaag van de Sandinisten. „Maar we rekenden er niet op Dat deden Ortega en zijn aanhangers ook niet. Zij had den vooraf een kiesstelsel (als in Engeland) bedacht, dat de winnaar .van de verkiezingen sowieso over al de aboslute meerderheid zou op leveren. Het gevolg is dat ook So moto een geheel andere gemeente raad kreeg. Op dit moment behartigen de Schiedamse Sylvia Saakes en de Rotterdamer Gerrit Ribbink, beide ontwikkelingswerkers van de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers, de zaken in Nicaragua. Dat loopt maar matig. De nieuwe be stuurders van Somoto staan niet te springen om projecten voort te zet ten. Van Puyvelde: „Oude afspra ken moeten opnieuw worden ge maakt. Dat gaat heel moeilijk. De persoonlijke verhoudingen" zijn slecht. In een half jaar zijn we nauwelijks verder gekomen." Bin nen de vereniging Schiedam-Nica ragua leeft de vrees dat alle projec ten worden stopgezet. Tijdens de verkiezingscampagne dreigden UNO-politici al met het privatise ren van dergelijke projecten. Aan het opknappen van een re gionale middelbare school en de bouw van een drietal kleine schooltjes in Somoto wordt nu nauwelijks gewerkt. Schiedam-Ni- earagua overlegt regelmatig met soortgelijke verenigingen in de Waalse stad luik en het Franse Fougères, die ook contacten met Somoto onderhouden. Men beraadt zich over eventuele maatregelen. Het Schiedamse gemeentebestuur is in ieder geval verzocht de bij drage van twintigduizend gulden nog niet uit te keren. De regering van Violette Cha morro en het nieuwe gemeentebe stuur van Somotokunnen, als 't aan Schiedam-Nicaragua ligt, vol gens Van Puyvelde voorlopig reke nen op hulp. Politieke redenen om de steun op te schorten ziet de ver eniging niet. Mits de contra's niet te veel macht vergaren. „Maar," zegt Van Puyvelde, „Chamorro lijkt van goede wil en de samen werking met oud-president Ortega is op gang gekomen." Bovenal is Nicaragua voor het verenigingsbestuur een land in nood en Van Puyvelde is daarom overtuigd van de noodzaak van „morele en politieke" steun. „Het land heeft bijna geen geld meer. De Verenigde Staten keren het be loofde geld gewoon niet uit. De Oosteuropese Janden en Cuba, ja renlang vaste geldgevers, heipen ook niet meer. Die landen staan immers zelf aan de rand van de af grond." is misschien nog belangrijker. „Veiligheid en huisvesting zijn twee thema's die gericht zijn op de geestelijke gesteldheid," vertelt Van den Berg. „Als iemand zich niet veilig voelt op straat of in huis, werkt dat door op de gezond heid. Iemand die weet wat er ge daan kan worden om dat gevoel van onveiligheid of ontevreden heid kwijt te raken, voelt zich be ter. Leven zonder angst is'ook ge zond zijn. Je kunt in een rolstoel zitten, maar toch kerngezond zijn, zolang je je maar lekker voelt." De 'cursussen' worden gegeven door deskundigen op het gebied van het onderwerp: een apotheker vertelt hoe medicijnen hun wer king hebben op een ouder wor dend lichaam, een diëtiste van het Kruiswerk legt uit welke plaats een goede voeding kan innemen en een medewerker van de politie licht de deelnemers voor over vei ligheid in huis en op straat. Cursussen is eigenlijk niet de juiste benaming. „We hopen dat de voorlichting aanleiding is tot het uitwisselen van ervaringen. Daarom ook hebben we de bijeen komsten georganiseerd voor kleine groepen, van maximaal twintig deelnemers. Het is gebleken dat ouderen het meeste opsteken van eikaars ervaringen. Dat is dus ge woon de beste methode om iets te bereiken, om de zorg voor de ge zondheid te bevorderen." De radio-uitzendingen bij de ziekenomroep kunnen worden ge zien als een aanvulling op de bij eenkomsten. „Als er in de bijeen komsten het gebruik van medicij nen behandeld wordt, zoals dat ko mende week is, sluit het program ma op donderdagavond daarbij aan door huismiddeltjes onder de loep te nemen." De uitzendingen worden voorbereid door het GOW, maar de ziekenomroep verzorgt de afwerking. „We proberen de uitzendingen wat te variëren. Het ene thema laat zich beter uitleggen door een reportage, het andere wordt duide lijker door een interview met een deskundige," aldus Van den Berg. De uitzendingen zijn op donder dagavond, van acht tot half negen in het programma Het Sterrenbos, de ziekenomroep is te ontvangen via de kabel op 94.1 MHz en via de ether op 106.7 MHz. Er zijn inmiddels plannen voor een vervolg op de serie ouderen en gezondheid. „Als het goed aanslaat en als het ook effecten heeft, wil len we er zeker op doorborduren," zegt de begeleidster. „Het huidige project loopt tot eind november. Dan gaan we kijken hoe het ge gaan is. Tot nu toe loopt het alle maal erg positief, niks dan goede reacties en ervaringen." Bij de vervolgserie wordt de doelgroep nog meer betrokken in de voorbereiding dan nu al het ge val was. ROTTERDAM Het zit er bij na op voor Lee, Debby, Tania, Tru dy, Ellen, Nick, Paula en Paula. Het rijmpje 'Lientje leerde Lotje lo pen' komt al redelijk vlot uit de mond van de zestienjarige Lee, als ze aan tafel gaat in de Rotterdam se jeugdherberg, om nogmaals van een lekker Nederlands maal te ge nieten. Ze kijken allemaal uit naar volgend jaar maart, als er een groep Schiedamsemeiden voor een tegenbezoek naar Southamp ton komt. Afgelopen maandag arriveerde op vliegveld Zestienhoven een klein vliegtuig van Air Europe. Een groep meisjes uit Southamp ton, Engeland, variërend in leef tijd van 16 tot en met 18 jaar, stapte uit voorbeen bezoek aan Schiedam en Rotterdam. Dit in het kader van een uitwisselingsproject dat gesteund wordt door de EEG. Een zeer persoonlijke wijze van kennismaking met de verscheiden heid aan culturen, is het belang rijkste uitgangspunt van dit initia tief. Wijkcentrum De Erker en buurthuis Oost in Schiedam had den de week volgepland met zowel educatieve als vermakelijke activi teiten. Om het verblijf van de En gelsen hier te veraangenamen wa ren er ook Schiedamse meisjes uit genodigd. Vooral in de avonduren onstonden zo spontane gesprekken en een hoop lol. Overdag werd vooral tijd uitgetrokken voor ex cursies en wandelen door Schie dam en Rotterdam. Samen met Piet en Armand, de jeugdwerkers van de buurthuizen die da groep al die tijd begeleid den, werden bezoeken gebracht aan onder meer molen De Vrij heid, internationaal kinderdagver blijf Honki Ponk, een Turkse Mos kee en.... een sauna. Het laatste staat nog vers in het geheugen. Lee vertelt dat ze een beetje 'shocked' Bü de bedrijfsschool van RDM kregen de tien meiden uit Southampton niet alleen een rondleiding, ze mochten ook zelf een flesopener fabriceren. was toen de Nederlandse meiden spontaan en zoals gebruikelijk in een suana, alle kledingstukken af wierpen De Engelse meiden wa penden zich beschroomd met bad pak en handdoek. Ontmoetingen die voor de En gelsen iets minder stuitend waren, vulden echter het overgrote deel van de week. De meiden en hun begeleidster Barbara Pack, waren vooral te spreken over het gast vrije onthaal van zowel de organi satie, als de mensen die ze onder weg tegen kwamen. De moeite die een moeder van één van de Neder landse meisjes deed om in 'steen kolen' Engels verstaanbaar over te komen kwam aandoenlijk op hen over. En opmerkingen van Neder landse jongens over het feit dat ze wel behoorlijk dik waren lapten ze nonchalant aan hun laars. Het bezoek aan de molen in Schiedam voedde het stereotype beeld dat nog steeds veel buiten landers van Nederland hebben. Ze waren erg onder de indruk van de steile trappen en het feit dat er nog meel wordt gemalen dat door de bakkers van nu gebruikt wordt om brood te bakken. Het Neder landse voedsel is trouwens uitste kend bevallen. Vooral de variatie sprak hen aan. Alhoewel de typi sche marmelade ook bij hun uit valsbasis City Hostel niet bij het ontbijt ontbrak. Dat er zelfs eten op de grond mag worden gegooid ervoeren ze in cafeé "Het Wees huis'. Pinda's, al dan niet met schil, vormen daar het tapijt. Gistermiddag zat de groep met een zelfgemaakte trofee aan één, van de laatste maaltijden. Een me talen flesopener, bestaande uit een spijker en een afgezaagde moer,- was zelf gemaakt bij de RDM-be- drijfsschool. Piet en Armand zien de komende jaren meer van deze uitwisselingsprojecten, als '1992' vorm gaat krijgen. Maar echt sla gen doet zo'n project pas als er hulp blijft van de vrijwilligers. „Anders is het ook niet te finan cieren," besluit Armand resoluut. Door Han van der Horst SCHIEDAM De vrees van veel Schiedammers was overbo dig: SVV verdwijnt niet naar Rotterdam, nu het succes te groot is geworden voor het bescheiden veld op Harga. Financier John van Dijk laat een nieuw stadion bouwen, maar wel binnen de ge meente. Van Dijk, tot nog toe slechts in de Rijnmond bekend als Mer cedes-dealer en taxikoning is dankzij SVV een bekende Neder lander geworden. Hij verschijnt op het scherm en in de krant als de nuchtere zakenman uit het volk die hier en daar het juiste duwtje geeft, waardoor overwin ning op overwinning volgt. Maar SVV begint wel steeds meer op een zakelijke amuse mentsonderneming te lijken. Dat heeft de club gered, maar het is wel een breuk met het verleden. Want het echte SVV heeft iets Gorzenees, iets roods ook een beetje. In 1904 zocht het bestuur van de jonge voetbalvereniging con tact met de plaatselijke afdeling der Sociaal Democratische Arbei ders Partij. Of er niet een of an dere vorm van steun of samen werking kon komen. Dat lachten de Schiedamse socialisten weg. Ze maakten enige schampere op merkingen over kinderspelletjes en gedoe met hallen. Ze hielden zich met iets serieus bezig. Daardoor misten zij een be langrijke ontwikkeling. Voetbal Deze elftalfoto werd in het seizoen 1958/1959 van het eerste van was sinds het begin van de jaren tachtig der vorige eeuw uit Enge- lang komen overwaaien. De sport werd al snel populair, maar vooral in elitekringen. Het volk kwam er niet aan te pas. Er wer den deftige verenigingen opge- j richt met ballotage-commissie en hoge contributies en alle andere maatregelen waarmee de goed gesitueerde leden zich het volk van het lijf konden houden. Ook Schiedam kende zo'n club die de geparfumeerde geur van deftig heid nooit is kwijtgeraakt: Her mes DVS. De Schiedamse Voetbalvereni ging SVV heeft rich in zulk gezel schap nooit thuisgevoeld. De op richters woonden in de Gorzen. Het waren arbeiders. En zij voel den zich getuige dat contact met de partij van het proletari aat thuis in die kringen. SVV bleef altijd een volksclub. Het was niet deftig om supporter te rijn. Het was.zelfs een beetje ordinair en beneden de stand van velen. Dat hield het binnen de club gezellig. De goede geest onder le den en supporters is altijd van belang geweest. En ik herinner mij uit mijn jeugd, hoe de junio res een keeper, waarvan ik de naam nu voor me houd, altijd op hun schouders van het veld af droegen. Hoeveel ballen hij ook had doorgelaten. De SVV-ers waren misschien niet verfijnd. Ze konden wel voetballen. De kwaliteit van het gebodene lag altijd hoger dan dat van Hermes DVS en het is teke nend, dat laatstgenoemde club na een moeizaam bestaan in de tweede divisie b het beroepsvoet bal moest verlaten. En SVV niet. Al was het altijd wel een kwestie van de eindjes aan elkaar kno pen. En al stond steeds het degra datiespook klaar om akelig gil lend door de vergaderlokalen van het bestuur te waren. Ze hielden het altijd op een af stand bij SVV. En rij dachten aan het topjaar 1949, toen hun club, toen de Schiedammers voor het eerst en het laatst landskam pioen werden. Het veld van SVV lag dicht in de buurt van de Gorzen op de Frankelandsedijk. Het was een hap uit het Volkspark en vanuit het geboomte konden de kwajon- gens onder de tribunes komen, waar.bramen groeiden. Het was een van Nederlands gezelligste voetbalterreinen. Maar het viel ook aan slijtage en verrotting ten prooi. En een be hoorlijke verlichting viel er ook 'niet aan te brengen. Vandaar dat SVV naar Harga verhuisde en de band met de Gorzen doorsneed. En nu zorgt John van Dijk dus voor iets nieuws. Toch in handen van de kapi- taiisten gevallen. Die SDAP-ers van 1904 zouden het wel ver wacht hebben. Keramische kunst in galerie Het Spectrum SCHIEDAM De kunstena res Iris van Wijtvüet exposeert vanaf maandag in galerie/kon- ditorei Het Spectrum. Haar wer-k bestaat uit keramische kunstvormen en zijdeschilde ringen. Van Wijtvüet is van oorsprong Duitse maar woont sinds vorig jaar in Nederland. Haar eerste expositie vijftien jaar geleden in Dortmund was een groot succes. De huidigC' tentoonstelling laat naast de rijdeschilderingen de meest' uiteenlopende soorten glazuur" en mengsels daarvan zien en is tot en met 17 november te be-' richtigen. Het Spectrum (Sint Liduinastraat 75a) is tijdens winkeltijden geopend. Op jacht naar de tranen van de koning SCHIEDAM In het stuk-* De Koning en De Zwerfkat staan macht en verdriet cen traal. Een zigeunerin moet een trein vol krijgen met zakken, gevuld met tranen. Dan komt. de een koning tegen, die op zoek is naar een rijk om te re geren. Hij neemt haar gevan gen. Na een gevecht rijn de rol len omgekeerd: de zigeunerin is nu koningin. Zal rij op haar beurt de koning onderdrukken en dan huilen? Dit spannende, maar toch vrolijke sprookje voor kinderen is woensdag om 14.00 uur te zien in de Grote Zaal van het Passage Theater. Toegangsprijs vijf gulden. Abtswoudeweg wegens asfaltering gesloten SCHIEDAM De Abtswou deweg, het verlengde van de Harreweg, is tussen dinsdag en vrijdag afgesloten. De gemeente Delft gaat de weg asfalteren. Zodoende is er geen verkeer mogelijk via deze weg tussen Schiedam en Delft. De Woud weg en de Veenweg Mijven vanuit Schiedam via de Harre- weg bereikbaar. Gilde actief in gebied Nieuwe Waterweg SCHIEDAM Het Gide Nieuwe Waterweg is een stich ting -waarin 50-plussers hun kennis en ervaring beschikbaar ««stellen op het gebied van werk 'en hobby.Tedere woensdagmid dag is het Gilde van 14.00 tot 16.00 „uur «in het Dienstencen trum De 'Vier Molens en op vrijdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur in 't Maeslant' in Maasland. Voor meer informa tie kan contact opgenomen worden met J. van Oosterhout, tel: 4.26.22.99. Praatgroep voor seropositieve vrouwen ROTTERDAM Het HIV- project in Rotterdam start deze maand een praatgroep voor se-- ropositieve vrouwen. Het is de bedoeling dat tijdens bijeen komsten ervaringen en emoties worden uitgewisseld. De orga nisatoren garanderen een strik te anonimiteit. Geïnteresseer den kunnen terecht op het adres Pieter de Hoochweg IK) in Rotterdam. Via telefoonnum mer 4.25.01.07 kan ook contact worden opgenomen. Jazz door Veni Vidi Vici en Faith Piliow SCHIEDAM Het Neder landse trio Veni Vidi Vici be-'_ staat uit drie dames met dyna mische vocalen. Gewoonlijk be staat hun repertoire uit beken de soul nummers van onder an dere de Pointer Sisters en Patti Labelle. Zij treden donderdag om 21.30 óp in theatercafé De Tender, samen met Faith Pil low. Deze Amerikaanse zange res, tekst- en moriekschrijfster is moeilijk in een muzikaal vakje te plaatsen. Haar muriek- stukken vertellen elk een eigen verhaal, waardoor de muziek origineel blijft. De toegang don derdag is gratis. Iedere vrijdag soos in kantine Thurlede SCHIEDAM 7- De vereni ging Pro Patria Stormvogels Combinatie (PPSC) organiseert iedere vrijdagmiddag een soos voor oudere en oud-leden. PPSC wil de leden met de soos een extra mogelijkheid bieden om de onderlinge contacten in stand te houden of te herstel len. Op de vrijdagmiddagen kan een partijtje biljart worden ge speeld en er kan ook een kaar- ge worden gelegd. Daarnaast kunnen ook oude toto's en vi deo-opnamen worden bekeken. De soos wordt gehouden in de kantine op het sportpark Thur lede en duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Cf* f t Hulpprojecten Somoto mogelijk SVV gemaakt. f

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1