Tarieven Schiedam dit jaar niet hoger Jeugdige winkeldieven te werk gesteld bi Ij middenstand 'Buikdans is een vrouwendans; sensueel, maar niet seksueel Het Vrije Volk SCHIEDAM FABER jiiailli College laat met opstellen volledige jaarbegroting en meerjarenperspectief Vernieuwde school voor opleiding in gezondheidszorg Mr?' PAGINA4 ws DINSDAG 16 OKTOBER 1990 SCHIEDAM Per saldo zullen er zich dit jaar geen verhogingen op de tarieven voor bijvoorbeeld gas, licht, water en CAI voordoen en ook hoeven Schiedammers niet méér geld neer te tellen voor ge meentelijke dienstverlening. Het ene tarief gaat een ietsje omhoog, het andere tarief zal een beetje da len. Dit blijkt uit de jaarbegroting van de gemeente, die in november door de raad wordt behandeld. Inmiddels heeft het college, in samenwerking met de ambtenaren van de verschillende afdelingen, de begroting voor het 'ongewijzigd beleid' gereed. Het meer interes sante deel 'beleidswijzigingen' en de meerjarenbegroting over de ja ren 1991-1995 zijn er echter nog steeds niet. Volgens een ambtenaar van de afdeling financiën begint de tijd nu echt te dringen. Volgen de week dinsdag moeten deze boekwerken naar de drukker maar het college is er nog steeds niet he lemaal uit wat er op het prioritei tenlijstje voor de komende jaren moet komen te staan. De vertragingen in het opstellen van het beleidsdeel 'gewijzigd be leid' zouden zijn ontstaan doordat er met een nieuw college en vooral een nieuw beleidsprogamma meer beleidsveranderingen zijn gepland dan in bijvoorbeeld het voorgaan de jaar. Duidelijk is inmiddels wel dat er voor prioriteiten een stel post van 1,8 miljoen gulden kan worden vrijgemaakt. Ruimtelijke ordening gaat de komende jaren een* belangrijk deel van hef gemeentelijk budget, op slokken. Hoewel de landelijke overheid (in de Vierde Nota Ruim telijke Ordening} en de provincie pleiten voor het ontwikkelen van buitenstedelijke gebieden (weideg ronden), kiest de gemeente Schie dam juist ook voor de aanpak van al bebouwde gebieden. De kwali teit van deze gebieden moet wor den vergroot. Daarbij heeft bijvoorbeeld de binnenstad de aandacht van het college, dat de komende jaren plannen ^eeft voor het ontwikke len van onder andere De Passage, het Stadserf (het huidige Ernma- plein) en het voormalige Hollandi- aterreia. In het centrum zal vol gend jaar overigens een systeem van belanghebbendenparkeren worden ingevoerd, zodat de ver- keershinder in het centrum wordt verminderd. Aan de randen van het centrum komen parkeerplaat sen voor bezoekers. Stadsvernieuwingsgebieden als Nieuwland krijgen ook de nodige aandacht. Kort geleden presenteer de de gemeente het Beheerplan voor deze wijk, dat voorziet in een rigoreuze aanpak van het huidige woningbestand. De flats zullen voor een gedeelte worden gesloopt en voor een gedeelte ingrijpend worden aangepast. Op de kaalslag- gebieden moeten eensgezinswonin gen en koopwoningen worden ge bouwd. De totale kosten voor dit project zijn nog niet bekend en eveneens is onduidelijk hoe het moet wor den gefinancierd. Vorig jaar trad er een fors tekort op op de stelpost stadsvernieuwing, waardoor het Meerjarenplan Stadsvernieuwing nog niet kon worden vastgesteld. De gemeente hoopt voor de realise ring van de plannen voor Nieuw land op forse bijdragen van rijk en provincie. SCHIEDAM De Schiedamse politie en het bureau HALT (Het ALTernatief) zijn begonnen met een project waarbij winkeldieven tot achttien jaar alternatieve straf fen krijgen opgelegd. Wanneer ie mand betrapt wordt op winkel diefstal, moet hij voor straf een aantal uren werken in de winkel waar hij gesnapt is. Tot voor kort gebeurde er vrij weinig met de dieven: ze kregen een waarschu wing en de ouders werden inge licht. Brigadier A. Willemen van de Schiedamse politie meent, dat een alternatieve straf erg nuttig kan zijn. „Ze komen niet in de regis ters bij de politie. Geen strafblad dus, maar ze krijgen wel een straf." Volgende week begint een serie informatie-avonden voor de winkeliers bij de politie. Daarbij wordt de ondernemers vertelt hoe ze moeten omgaan met winkeldief stal. De winkeliers van Woudhoek- Noord voelen er weinig voor om jonge criminelen in hun zaak. te la ten werken. „Als er een winkel dief wordt gepakt, lossen we dat intern op," verklaart voorzitter J. Michel van de winkeliersvereni ging. „We hebben op zich al niet zo'n last van winkeldiefstal, maar als het voorkomt proberen we het zelf op te lossen. We houden de po litie daar liever buiten." Volgens K. van der Veer van het bureau criminaliteitspreventie van de gemeente Schiedam (waar onder HALT opereert) zijn de win keliers wel positief als ze de voor delen van de nieuwe aanpak door hebben. „Ik kan me best voorstel len dat niet elke winkelier staat te springen om een crimineel in zijn zaak te hebben. Maar het werkt Jeugdige winkeldieven worden binnenkort te werk gesteld in de winkel waar ze gesnapt zyn. wel degelijk preventief. Bovendien moeten zowel de dader als de win kelier zelf te kennen geven dat ze bereid zijn om mee te werken. Daarover worden individuele ge sprekken gevoerd met de betrokke nen." R. Prince, voorzitter van de winkeliersvereniging Hoogstraat, is wel te spreken over het project. „We staan er als winkeliers posi tief ten opzichte van het plan. Wel vinden we dat de winkelier zelf moet beslissen of hij wil meewer ken. Niet iedereen heeft de moge lijkheid om die lui in zijn winkel te hebben. Als die capaciteit niet toereikend is, kan er misschien, iets geregeld worden met een an dere zaak in de Hoogstraat of een ander alternatief worden bedacht. Gevels schoonmaken bijvoorbeeld, of vernielde vuilnisbakken herstel len." Prince is van mening dat de al ternatieve straffen zoals die nu zijn ingesteld, wel nut hebben. „Veel diefstallen blijven verbor gen, maar het werk moet wel ge daan worden, Zo'n straf maakt, denk ik, wel indruk omdat die jon gelui dan de andere kant van de medaille zien. Ze zien -wat het werk van de winkelier met zich meebrengt en hopelijk werkt dat in het vervolg preventief." Andere Schiedamse winkeliersverenigin gen waren niet voor commentaar bereikbaar. Een ander facet van het project is het nieuwe aangifte-formulier dat de winkeliers krijgen. „Nu moeten ze nog naar het bureau om aangifte te doen," legt brigadier Willemen uit. „Veel ondernemers vonden dat te veel moeite. Ze kun nen immers moeilijk weg uit hun zaak. Het nieuwe aangifte-formu lier maakt alles veel eenvoudiger: het wordt ingevuld meegegeven aan de agenten die de dief komen ophalen. De winkelier hoeft niet meer speciaal naar het bureau, de dader is ingerekend en de aangifte is geregeld We hopen dat de mid denstand hiermee makkelijker aangifte doet." Preventiemedewerkster Van der Veer is de mening toegedaan dat deze procedure ook zal mee werken aan de instelling van de middenstanders. „Alle voordelen en de wisselwerking daarvan wer ken preventief. De jongeren wor den met hun-neus op de feiten ge drukt. Als ze een tweede keer bij HALT terecht komen kunnen ze nog eens een alternatieve straf kie zen, maar daarna gaat het proces verbaal door naar de rechter. Dat gebeurt ook als de dader in kwes tie zelfd geen alternatieve straf wil." Dat gebeurt overigens ook wan neer het gaat op diefstal van een waarde die boven de honderd gul den ligt of wanneer de dader ou der is dat achttien jaar. „Dan gaat het verder naar de politierechter of de kinderrechter," legt Van der Veer uit. „Die moeten dan maar bekijken wat er gebeurt: sepone ren of een straf of boete opleggen. Toch verwacht ik dat het plan aanslaat, bij de jongeren, bij de po litie, bij HALT en bij de winke liers." Door Han van der Horst VLAARDINGEN Shadia heeft in de woonkamer twee wit lederen banken. De kanariekooi hangt aan het plafond, zodat de poes er niet bij kan. Dat is alle maal zeer Hollands. Maar in die omgeving kennen de meeste mensen haar niet. Ze zien Sha dia, als ze haar oorbellen draagt, haar sluiers en haar oosterse ge waden, als de band begint met een snelle 'passage, zoals het hoort. En als ze de eerste basis- passen doet om vervolgens aan haar optreden een eigen persoon lijk karakter te geven. Shadia is buikdanseres. Dat is het centrale thema in haar le ven. En zij danst om haar eigen waarde tot uiting te brengen. Buikdansen heeft in, Neder land een beetje een schimmige reputatie. Het wordt geassocieerd met vulgariteit en de verkeerde nachtclubs. En met vettig la chend publiek, dat zich ook ver meit met modderworstelen. Daar wordt Shadia misselijk van. Buikdans is een vrouwen- dans, houdt zij vol. Ze is wel sen sueel, maar niet seksueel. Het is een vorm van kunst waarin men sen hun gevoelens tot uitdruk king brengen. Shadia benadrukt, dat zij en haar leerlingen want ze geeft ook les een traditie voortzet ten van duizenden jaren oud." „Niemand kent de oorsprong van de buikdans," vertelt Shadia, gezeten op een van die witlede ren banken, „Er zijn wel een hoop vermoedens. Zo zou ze ont staan zijn uit persbewegingen die vroedvrouwen nabootsen, als zij een moeder hielpen bij de beval ling. En misschien heeft het daarom ook wel met heel oude vruchtbaarheidsrites voor vrou wen te maken. Er zijn in ieder geval afbeeldingen van duizen den jaren oud, waarop je buik dans ziet. De een zegt, het is een haremdans, de ander komt weer met een andere ontstaansgeschie denis. Wat zal zal ik ervan zeg gen? Vroeger was het in ieder ge val alleen voor dames. Die nacht- ciubsfeer is er later ingekomen. Zo rond de eeuwisseling had je in Amerika een vrouw. Die heette Little Egypt en die heeft het in Amerika toen heel populair ge maakt. Maar in Egypte zul je nooit danseressen met blote bui ken zien. Die houden hem altijd bedekt, bij voorbeeld met fijn net." Ritmes „Buikdans brengt eigenwaar de tot uiting, wantje bent in har monie met je eigen lichaam. Je kunt er je totale ziel in leggen. Dat is het. Je voelt je goed voor je zelf. Je hoeft er niet mooi voor te zijn. Of slank. Of jong. Je moet wél van de muziek houden. En ik weet één ding heel zeker: het zijn juist vrouwen die door de muziek en de ritmes gepakt wor den. Als het je pakt, dan ben je meteen verslaafd." Buikdanseres en rasartiste Shadia, met op de achtergrond enkele van haar leerlingen, danst om haar eigenwaarde tot uiting te brengen. „Eigenlijk is de term buikdans verkeerd. 'Heupdans' zou beter zijn, want uit die beupbe wegin gen komt al het andere voort. Die spelen de rol van een bas in een orkest. Op basis daarvan kun je allerlei passen uitvoeren en bewegingen maken, als een slang bijvoorbeeld. Ik ken zelf een stuk of vijftig basispassen en die krij gen mijn leerlingen in het eerste jaar. Als je die eenmaal beheerst, kun je je eigen stijl ontwikke len." „Daar hoort overigens heel wat bij. Nederlanders zitten vaak heel vast in hun eigen lichaam. Sommige meisjes kunnen niet eens hun pols soepel draaien. Ook dat meet goed geoefend wor den. Ik leer hoe je dat moet doen." „De buikdans kent een grote vrijheid. Maar je bent wel gebon den an de muziek. Zo kim je een takasim, een langzaam gedeelte gebruiken om met je sluiers te werken. Je gaat je dan ontslui eren. Vervolgens komt een drum solo, die is geschikt voor andere passen, dan volgt weer even een stukje takasim. Dan ga jij bij voorbeeld over tot slangachtige bewegingen En je blijft natuur lijk altijd het ritme aanhouden. Je heupen zijn de basis." Vuurvreetnummer Shadia is een ras-artieste. In haar stamboom komen de namen voor van twee beroemde theater families, de Judels en de Meinin- gers. Ook zijzelf stond bijna van kindsbeen af op de planken. „Ik ben als jong meisje naar Canada gegaan. Daar heb ik achttien jaar gewoond. In Toronto heb ik al lerlei theateropleidingen gedaan. Toen ben ik begonnen als varié té-artieste. Ik heb een vuurvreet- nmnmer gehad. Ik danste met drie slangen. Ik had een Brazili aans aandoende show. En ik kan goochelen. Ik heb trouwens veel opgetreden als assistente van een goochelaar, omdat ik zo klein ben. Ik pas overal in. Die vuurshow kreeg langza merhand een Afrikaans karakter en zo heb ik mijn optredens steeds verder ontwikkeld. Maar eigenlijk ben ik meestal een solo artiest geweest." „Af en toe kwam ik voor va kantie terug naar Nederland. Dan zie je de lammetjes in de wei en dan denk je: ik wil hier toch wel wonen. En dat heb ik in 1984 gedaan. Dat ik in Vlaar- dingen terecht gekomen ben, komt door een vriendin van mij. Die woont hier." „Voor die tijd heb ik mij aan gesloten met een Egyptisch gezel schap, dat in heel Amerika op treedt. Van hen heb ik de buik dans geleerd. Ik leerde de ritmes kennen. Ik ben in die danskunst gegroeid en tot en met getraind in het vak. Buikdans is solo. Ik blijf een soloartieste." Shadia treedt overal in den lande op. Dat is niet altijd een onverdeeld genoegen. Te vaak wordt ze geconfronteerd met een halfdronken publiek dat striptea se verwacht. Die confrontatie gaat ze altijd aan. Shadia is een professional, zegt ze, en ze laat zich-met afschrikken. „Je hoort het in de kleedkamer al aan het gebral. Dan denk ik: laat ik mijn blote kostuum maar aantrekken, want ik moet natuurlijk ook commercieel zijn. Maar mijn dans wordt wel verpest. Je ziet die kerels al naar elkaar wijzen en tegen elkaar aan duwen. Er moeten en er zullen er een paar meedansen. Ze rukken die over hemden open. Hun vrouwen worden jaloers. En dan léét ik ze inderdaad meedansen." „Overigens is dat een truc, die door slechte buikdanseressen vaak wordt gebruikt. Door een partner te nemen, leid je de aan dacht van jezelf af. Die man maakt zich belachelijk, iedereen lacht en jij hoeft je niet zo in te spannen. Waarom kunnen die lui niet eens letten op de muziek, eens kijken naar de bewegingen en de ogen van de danseres. Iets in haar ogen, iets in haar hou ding. Wat laat zien, datje van de dans geniet. Waarom willen ze per se dat ik op tafel spring?" Spiegel „Buikdans is er niet voor mannen. Buikdans is er voor mensen. Het is een solo-optreden waarin iemand zich in de dans geeft." „Dan gedragen mijn Arabi sche vrienden zich anders. Die begrijpen het ritme, die kennen de heupbewegingen. Die staan soms ook op en dansen. Maar ze dansen zélf. Zij dansen ook solo. Ze zijn dan zichzelf. Zij begrij pen, wat buikdans is. Ik wil me ervoor inzetten om de buikdans in Nederland hoog te houden." Om die reden geeft Shadia al een tijd cursussen bij de dans school van Ellen Belzer op de Oosthavenkade. Ze brengt haar leerlingen niet alleen de tech niek van de buikdans bij, maar ook de artistieke achtergronden. En ze waarschuwt tegen de ver keerde verwachtingen. „Er zijn meisjes bij. Die willen snel veel geld verdienen. Dat valt tegen. Dan moet je er niet aan begin nen. Die staan thuis woedend voor de spiegel, als na één les een pas niet lukt. Het moet wer kelijk uitje zelf komen. Gelukkig is dat bij veel vrouwen zo. Het is jammer, dat zovelen een schroom hebben om ook daad werkelijk de buikdans te komen leren." En dus gaat Shadia door met haar interne zending om de buik dans in Nederland de reputatie te geven die ze verdient. Over een maand of wat gaat ze dat op een nieuwe manier doen: met een dansgroep. SCHIEDAM Studenten van de Centrale School voor Opleidin gen in de Gezondheidszorg (C.S O.G.I aan de Juliana van Stol bergstraat zitten niet meer in te kleine lokaaltjes. De school had al geruime tijd te kampen met ruim tegebrek, een probleem dat is ver holpen door verbouwingen en nieuwe leslokalen. Aan het eind van deze maand opent staatssecre taris Simons van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur het vernieuw de gebouw. Het tekort aan ruimte ontstond door de groei van het aantal leer lingen bij de C.S.O.G.. Daarom werd in februari van dit jaar be gonnen met ingrijpende verbou wingen aan het gebouw. Boven dien kwamen er een paar weken geleden twee verdiepingen van het voormalige zusterhuis van het Schieland-ziekenhuis bij. Het inte rieur werd ontwoxpen door de ar chitect Frans Pauw. De directie van de C.S.O.G. noemt zijn ont werp stijlvol, met een verrassend gebruik van kleuren. De school telt nu elf theorielo kalen, twee praktijklokalen, een recreatiezaal en diverse voorzie ningen voor de medewerkers. Zo hoopt de C.S.O.G. de bijna vierhon derd leerlingen, dertig vaste mede werkers en de vijftig uurdocenten te kunnen herbergen. De C.S.O.G. verzorgt het theoretische deel van de opleiding tot A-verpleegkundige voor het Schieland-ziekenhuis in Schiedam en het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen. De school voert daarbij een be leid, dat erop gericht is als oplei dingsinstituut al het mogelijke te doen om de ziekenhuizen van vol doende geschoold personeel te voorzien. Voor de toekomst krijgt de C.S.O.G. er nog een taak bij op het gebied van opleidingen, omdat verpleeg- en ziekenhuizen steeds meer behoefte krijgen aan bijscho ling van het personeel. Dit in ver band me de ontwikkelingen in het werk, zoals eerder ontslag van pa- tientén uit het ziekenhuis en latere opname van ouderen in tehuizen. Er komt dan een taak te liggen voor verpleegkundigen in de thuis verzorging, Prisma smederij Gebroken arm door slang vloerlegmachine SCHIEDAM Op een bouw plaats bij de Singel is gisteren een 29-jdrige man uit Den Bosch gewond geraakt. Terwijl de man in verband met werk zaamheden met de slang van een vloerlegmachine de trap af liep, schoot een verstopping in de slang los. Deze sloeg met zo veel kracht tegen de rechter-1 arm en rug van de man, dat de ze naar het Schieland-zieken- huis moest worden vervoerd. Daar bleek zijn arm te zijn ge broken en werd nog onbekend rugletsel vastgesteld. Autodiefstal on ernstige vernieling SCHIEDAM Aan de Lange Singelstraat zijn in het afgelo pen weekeinde twee auto's ern stig beschadigd. De wagens, die daar geparkeerd stonden, lie pen diepe krassen op in de mo torkap en achterklep. De totale schade aan de wagens bedroeg vijftienhonderd gulden. Bij de Ruysstraat is gisteravond een Renault gestolen. Het kenteken isHP-13-DN. Zangkoor Oase treedt op in de Woudhoek SCHIEDAM Zangkoor Oa se treedt morgen op in dien stencentrum de Woudhoek aan het Ifeijermansplein. Vooral Ne- dse meezingliedjes zul len L noren zijn. Belangstellen den zijn woensdag welkom van 14 tot 16 uur. Honderdste jeugdlid bij VV KetheK SCHIEDAM Voetbalver eniging Kethel heeft het hon derdste jeugdlid ontvangen. Om dat te vieren krijgt iedereen, die zaterdag het complex van de vereniging bezoekt, koffie met gebak. Helderziende te gasS bij spiritisten SCHIEDAM De Spirituele Vereniging Harmonia heeft donderdagavond een avond met medewerking van Leni Topson. Zij zal die avond helderziende waarnemingen en psychome trie ten toon spreiden. De avond vindt plaats in wijkcen trum Nieuwland aan het Wi- boutplein. De zaal is open vanaf 19.30 uur, maar de bijeenkomst begint om 20.00 uur. Toegang ƒ7,50. Spreekuur CNV SCHIEDAM De Schie damse afdeling van het Christe lijk Nationaal Vakverbond houdt morgenmiddag weer het maandelijkse spreekuur in het CSB-zalencentrum aan de Lange Haven 73. Tijdens het spreek uur kan men terecht met pro blemen op het gebied van ont slag, uitkeringen, studiefinan ciering, huisvesting, subsidies' en dergelijke. Het spreekuur is in de eerste plaats voor CNV-le- den, maar ook niet-leden kun nen gratis hulp krijgen. Het spreekuur wordt elke derde woensdag van de maand gehou den van 14.00 tot 15.00 uur in het CBS-gebouw en is dan tele fonisch bereikbaar onder num mer 426.74.86. Het ei van Tokkel SCHIEDAM Op het toneel van De Teersfoof staat zaterdag een klein wit boerderijtje met een rieten dak. In het boerde rijtje woont Liesbeth, een boe rin. Zij vertelt over de dieren die bij haar wonen, vooral over het ei van Tokkel. Om twee uur kunnen de kleintjes tussen drie en zeven jaar meekijken was er uit het ei komt. De voorstelling kost vijf gulden. Najaarsconoort in De Blauwe Brug SCHIEDAM De muziek vereniging Harpe Davids orga niseert zaterdag een najaars: concert in de grote zaal van het,- wijkcentrum De Blauwe Brug.* Aan dit concert wordt meege werkt door de zangeres Joy, het harmonieorkest van Harpe Da-- vids en de muziekvereniging Wilhelmina uit Maasdam. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang bedraagt vijf gulden. Wijkcentrum De Blauwe Brug is te vinden aan het Baehplein 590. The Shooting Party: muziek, lol en venijn SCHIEDAM The Shooting Party zijn drie muzikale heren die een programma brengen vol originele, spetterende en wee moedige muziek. De show is doorweven met komisch ve nijn, in dialoogvorm op maat gesneden voor een intelligent en aandachtig publiek. Vrijdag en zaterdag maakt The Shoo ting Party vanaf half negen theater De Teerstoof onveilig. Toegang: vijftien gulden. W M vp r «NOEZONDEN MEDEOEUNQ) CAJLLENBURGSTRAAT 80 VIMRDINGEN TEL 010 4343096

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1