Sterk groeiende vraag naar lulp: maatschappeli jk werk moet selecteren Gemeente en bank sparen het groen 'Gemeente moet alle verontreinigde grond afgraven' Het Vrije Volk Rotterdam krijgt eerste educatieve verkeerstuin KUNST TE KIJK Jeugdverkeersactie moet ongevallen tegengaan Museumvrienden schenken 'Brands' aan gemeente WS PAGINA 4 WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 Door Canis Zijlmans ROTTERDAM - Een grote gel- dinzamelactie op de basisscholen in de tweede helft van november moet Rotterdam aan de eerste edu catieve verkeerstuin van Neder land helpen. Chris Zweers van de Stichting Verkeerstuin Plaswijck- park heeft alle 1070 scholen, die liggen in de driehoek Gouda, Dor drecht, Hoek van Holland aange schreven om de actie te steunen door leerlingen speciale zegels te laten verkopen. Deelnemende scholen mogen als eerste van de tuin gebruik maken bij het slagen van de actie, die vier ton moet op brengen. De andere komen op een wachtlijst. Het initiatief moet er aan bij dragen dat jonge weggebruikers beter voorbereid aan het verkeer deelnemen. Vorig jaaï vielen er 1500 doden op de weg, waarvan.er 115 jonger waren dan 14 jaar. Maar liefst 5144 kinderen moesten met verwondingen naar het zie kenhuis. In de tuin, waar kinderen beur telings als voetganger, fietser en 'trapautomobilist' aan het verkeer moeten deelnemen, staat het edu catieve aspect voorop. Alle ver keerssituaties komen er voor. Er is zelfs voorzien in een voorrangsro tonde, die in 1992 pas zijn intrede in het verkeersnet zal doen. Om het allemaal zo realistisch moge lijk te maken zijn de verkeersbor den en verkeerslichten op ware grootte. Aan de hand van een in structieboekje van Veilig Verkeer Nederland (WN) geeft een leraar vanuit een politiewagen les aan de kinderen en het ligt in de bedoe ling om in de turn verkeersexa- mens af te nemen. Het kostte de initiatiefnemers drie jaar om de plannen uit te werken. Het minis terie van Verkeer en Waterstaat heeft ƒ100.000 toegezegd. En ook de gemeentelijke Verkeersdienst, de verkeerspolitie en de ANWB steunen het project. Volgend jaar mei kunnen de verkeerslessen be ginnen als alles meezit. KERAMIEK De kunstenares Iris van Wijt- vliet exposeert vanaf deze week in galerie/konditorei Het Spectrum. Haar werk bestaat uit keramische kunstvormen en zijdeschilderin gen. Van Wijtvb'et is van oor sprong Duitse maar woont sinds vong jaar in Nederland. Haar eer ste expositie vijftien jaar geleden in Dortmund was een groot succes. De huidige tentoonstelling laat naast de zijdesehilderingen de meest uiteenlopende soorten gla zuur en mengsels daarvan zien en is tot en met 17 november te be zichtigen. Het Spectrum an de Sint Liduinastraat 75 A is tijdens win keltijden geopend. TANGE 'Gotisch expressionisme', zo ka- rakteristeert de Schiedamse kun stenaar Jacques Tange zijn eigen werk. Vanwege de invloed die de middeleeuwse boekschilderkunst en het 20e eeuwse expressionisme op hem hebben uitgeoefend. De pastels van Tange zijn te zien in De Hermandad, op de Grote Markt. De schilderijen van Tange zijn figuratief, met een abstracte ondergrond. Daarom is het ook moeilijk ze te plaatsen. ALPHA Haiku's, gedichten van Rilke en de mythische wereld van de Grie ken vormen voor Annemarie van Ulden de inspiratiebron voor haar litho's en gouaches. Haar werk hangt samen met dat van Antonie Bouwman tot 18 oktober in Gale rie Alpha. Bouwman exposeert geen grafisch werk, maar siera den. Hij studeerde aan de IVKNO de voorloper van de Rietveld Academie in Amsterdam en stapte over naar edelsmeden. Met behulp van tandteehnisehe-appara- tuur en boetseren, modelleert hij zijn sieraden eerst in zogenaamde spuitwas, waarna ze in zilver wor den gegoten. Galerie Alpha is te vinden aan de Broersvest 93 in Schiedam. LANDHEER Een overzicht van het werk van de Schiedamse kunstenaar Hugo Landheer de jaren 1925 tot en met 1989 is te zien in het Ste delijk Museum in Schiedam. Land heer behoort tot de zeer weinig nog levende kunstenaars die him artistieke wortels hebben in het begin van deze eeeuw. In de loop der jaren heeft Landheer een ge heel eigen stijl ontwikkeld. De the matiek van zijn werk blijft eigen lijk steeds hetzelfde; Schiedamse stadgezichten, bruggen, molens, havens, zeilschepen, dieren, por tretten en kerkinterieurs vormen voor hem een bron van inspiratie. De schilderijen van Landheer blij ven tot 21 oktober hangen. COÖPERATIE De Verbruikerscodperatie Rot- 1 terdam heeft meer dan een eeuw bestaan. In 1860 werd de eerste coöperatieve winkelvereniging Neerlands Werkman opgericht en kort daarna volgde de Rotterdam se Ver bruikers vereniging, de Amb- tenarencobperatie, De Vooruitgang en de socialistische coöperatie Voorwaarts. Na de oorlog fuseerde de Vooruitgang met de in 1920 op gerichte Rooms Katholieke coöpe ratie De Ster. In het Nationaal Co- operatie museum aan de Lange Haven/hoek Appelmarkt ia Schie dam is tot eind oktober een ten toonstelling te zien over de ge schiedenis van deze coöperaties, geïllustreerd met geschriften, fo to's, contracten en oude gebruiks voorwerpen. De openingstijden zijn beperkt: op donderdag is het museum open van 12.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag van 12.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag opent het museum haar deuren van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. LUBERON In het Stedelijk Museum in Schiedam is een tentoonstelling gaande van Ans Hey. Het werk van deze kunstenares kenmerkt zich door het gebruik van natuur lijk materiaal waaronder albast. Deze harde materialen bewerkt zij op een klassieke beeldhouwwijze. Door middel van hakken en polijs ten ontstaan sculpturen, in klein zowel als groot formaat. Haar ou dere werk bestaat voornamelijk uit torso-achtige beelden. Mede door het polijsten van de albast, waarbij de natuurlijke aderen een apart reliëf aan de sculptuur ge ven, ontstaan intrigerende beel den. In de recente sculpturen vin den we een meer landschappelijke benadering, waarbij zich de ge dachte aan bergformaties op dringt. Ook in de tekeningen zijn groeivormen, rotsformatie en land schapsimpressies duidelijk herken baar. Vandaar de titel, Luberon, die verwijst naar een gebergte in Frankrijk. De sculpturen blijven tot en met 21 oktober in het muse um. Het Stedelijk Museum is te vinden in de Hoogstraat. O DEHWISH Anneke van der Meer exposeert tot en met 8 november in de Ge meentebibliotheek aan de Waal straat in Vlaardingen. Van der Meer maakt gebruik van verschil lende technieken. Haar inspiratie haalt ze uit de natuur, maar ook uit'de'politiek.'Zo heeft ze een se rie Afrika-collages gemaakt onder de titel 'Cry for Freedom'. Deze collages zijn gemaakt van bitumen met papier en gaan over de apart heid en het, leven in Afrika. Ze heeft ook veel belangstelling voor mythologie. Een serie conté schil derijen met de titel 'Swirling Der- wish' voert terug op een dans uit de Islamitische Godsdienst. Van der Meer heeft die bewegingen trachten vast te leggen in draaien de lijnen. De expositie is te bezich tigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. SABLEROLLES „Schilderen is als een droom die toegang geeft tot een innerlijke wereld." Deze uitspraak is afkom stig van de kunstenares Ivon Sa- blerolles. Schilderijen van haar hand met als titel 'Composities op Linnen' zijn tot 14 novem ber te zien in het Grand Theater- cafe De Harmonie aan de Schie- 'damseweg 51 in Vlaardingen. Ivon Sablerolles werd in 1945 m Ber lijn geboren. Eerder exposeerde ze in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht PARIJS Twee Parijse kunstenaars expo seren in de Galerie van de Arto theek in het Cultureel Centrum Hollandia aan de Westhavenkade in Vlaardingen. Het zijn Danielle Losiel en Gaston Damag. Loisel werd geboren in het zuidwesten van Frankrijk, maar woont en werkt als geruime tijd in Parijs. Zij is tevens vice-voorzitter van de Salon de la Jeune Peinture. Gaston Damag werd in 1964 op de Fillipij- nen geboren. Hij volgde een oplei ding aan de Faculteit der Schone Kunsten van de Fillipijnse Univer siteit en ging vervolgens naar Pa rijs. De tentoonstelling van beide kunstenaar s wordt geopend in aanwezigheid van de cultureel at taché van de Franse ambassade. De expositie blijft tot en met 27 oktober hangen. DUMAS De bekende kunstenaar Peter Dumas exposeert in het kantoor van de Bondsspaarbank aan de Schiedamseweg 12 in Vlaardingen. Tijdens de expositie, die tot 10 ja nuari blijft tangen, zijn aquarellen van zijn hand te zien. Peter Dumas volgde van 1959 tot 1964 een op leiding aan de Academie voor Beeldende Kunst in Rotterdam. Sinds die tijd exposeerde hij ver schillende malen, onder andere in, het Cultureel Centrum Hollandia en in het Gemeentemuseum van Maassluis. Voor het stadhuis, het Holybad en het Holy-ziekenhuis maakte hij wand- en gevelschilde- ringen. Samen met Wilma Kuil heeft hij dit jaar panelen beschil derd in de verbouwde Harmonie. SCHIEDAM De Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam zal de komende jaren steeds vaker moeten selecteren op werk dat prioriteit heeft en werk dat min der noodzakelijk is. Dat blijkt uit het beleidsplan van de stichting voor de jaren 1991 tot en met 1994. „Het aantal hulpaanvragen neemt ieder jaar toe," aldus waar nemend directeur B. Overbeeke van de stichting. „En daar tegen over staat dat het aantal maatscha pelij k werkers gelijk blijft omdat dit aantal is berekend naar het aantal inwoners. We bereiken nu een punt waarop we niet iedere aanvraag voor hulp kunnen afhan delen." Volgens Overbeeke ligt het aantal hulpvragers nu ongeveer op 1800 per jaar. Zevenhonderd van hen hebben langdurige begeleiding nodig. Maatschappelijk werk wil nu vooral voorkeur geven aan de zo genaamde 'centrale taken'. Daar toe behoren onder andere het ge ven van informatie en advies op bijvoorbeeld het gebied van sociale wetgeving/regelingen, het verle nen van hulp bij bijvoorbeeld ge zinsconflicten en psychosomati sche klachten en hulp bij het in vullen van formulieren en derge lijke. Op het tweede plan komen nu de 'additionele' taken en projecten in opdracht van derden. Additio nele taken worden momenteel al leen uitgevoerd als er extra (over- heids-Jgelden voor beschikbaar ko men. Een voorbeeld momenteel is het project schuldhulpverlening voor mensen met financiële pro blemen. Twee medewerkers van Maatschappelijk werk steken daar samen met nog een paar instellin gen een aantal uren per week aan kwijt. „Dit zetten we in de toekomst voort," verklaart Overbeeke. „Maar als we nog meer vragen voor dit soort projecten binnen krijgen, weet ik niet of we die kunnen honoreren. Het zou ten koste gaan van de centrale taken, die toch het belangrijkst zijn." Hij verwacht de komende jaren men sen, die hulp aanvragen buiten de centrale taken, te moeten doorver wijzen naar andere instanties, dan wel ze op wachtlijsten te moeten plaatsen. Wachtlijsten zijn er mo menteel nog niet. Voor taken in opdracht van derden geldt het zelfde als voor ad ditionele taken, aldus het beleids plan. Het gaat hier bijvoorbeeld om het opzetten van ziektever- zuimgroepen, in opdracht van het bedrijfsleven. De Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam blijft overigens met dezelfde 'aandachtsgebieden' werken: jeugdhulpverlening, hulp verlening aan ouderen, migranten, vrouwen en niet-werkenden. Ook slachtofferhulpverlening behoort ook tot de aandachtspunten even als hulpverlening bij aids-patiën- ten en sero-positieven. Voor deze aandachtsgebieden plant Maatschappelijk Werk de ko mende vier jaar nieuwe activitei ten. Zoals bijvoorbeeld rassendis- criminatie-bestrijding omdat het Meldpunt Rassendiscriminatie in Schiedam is opgeheven en het ont wikkelen van een cursus-aanbod voor werklozen. Overigens merkt het beleidspro- gamma op dat er naast voordelen verschillende nadelige gevolgen optreden door samenwerking met andere organisaties als Kruiswerk, Gezinsverzorging en huisartsen. Zo zouden de maatschappelijk wer kers veel tijd kwijt zijn met het praten over 'cliënten' waarmee ze geen bemoeienis hebben. Ook wordt er binnen de samenwer kingsverbanden soms inefficiënt gewerkt omdat de verschillende terreinen slecht op elkaar zijn af gestemd. I 9" Ja 'W :j 32 f r -,v -aw?4*? Gesmoord door deklanken van een draai-orgel sprak burgemeester R. Scheeres gisterochtend zijn dank uit voor de Vleugelnoot die werd ge schonken door de Bondsspaarbank. De bank gaf de boom aan de ge meente Schiedam in het kader van de Wereldspaardag, die gisteren werd gehouden. Deze stond dit jaar in het teken van de natuur door de vier jaargetijden heen. Het jonge boompje is geplant in het parlye Woudbock-Noord. „Sparen is behouden wat je hebt en dat zo mogelijk ook uitbreiden," sprak de burgemeester. „By een bank is dat meestal geld, bij een ge meente gaat bet om andere dingen, zoals het milieu en de groenvoor zieningen. Ik ben dan ook erg bly dat de Bondsspaarbank helpt om de groenvoorzieningen te behouden en uit te breiden." Directeur J. Kuys van de Bondsspaarbank Schiedam/Vlaardingen hielp de burgemeester een handle by het planten van de jonge Vleu gelnoot. „Schiedam is een groene gemeente in de Randstad. Daar mo gen we met z'n allen best een beetje trots op zijn. De bank is in elk geval trots dat ze een bydrage heeft kunnen leveren aan dat groene karakter van de stad." SCHIEDAM Bewoners van de Den Bommelsestraat in de wijk De Gorzen willen dat ook de grond dichtbij hun huis wordt afgegra ven. De grond is verontreinigd met asbest. De bewoners hebben inmiddels een brief gestuurd aan het gemeentebestuur. De gemeente wil de grond af graven tot de erfgrens, en die ligt in de Den Bommelsestraat twee meter uit de gevel. De rest van de grond die voor de renovatie tot de tuin van de achterburen be hoorde wordt afgegraven en vervolgens weer opgehoogd met een meter schone grond. „Als wij bijvoorbeeld een elek triciteitskabel naar onze schuurtjes willen ingraven, dan zijn we dus bezig om de omgéving te veront reinigen met asbestdeeltjes, die vrijkomen bij het graven in met asbest verontreinigde grond. Dit lijkt ons toch wel van de gekke," aldus de bewoners in hun brief. John Osterholt woont in de Den Bommelsestraat 23 en is één van de opstellers van de brief. „Achter ons huis heeft altijd een poort ge lopen van krap een meter breed. We wisten dat die grond bij ons huis hoorde, maar nu beweert de gemeente dat de grond tot twee meter uit de gevel van ons is. Maar ze kunnen van ons toch niet verwachten dat we dat zelf afgra ven? Het reinigingsbedrijf Boy Cle an is bezig geweest in de Ridder- kerksestraat, het personeel liep in speciale pakken en met maskers." Ook in de Den Bommelsestraat ligt volgens Osterholt asbest aan de oppervlakte. Sommige stukken grond zijn al afgezet en bij andere is de grond afgedekt met een laag je zand. „Waarom wordt niet ook de twee meter die aan onze huizen grenst afgegraven?" vraagt Oster holt zich af. „Dat is toch veel eco nomischer. En grond er op gooien kan ook niet, want dan kan de deur niet meer open." Wethouder De Leede (onder an dere Milieu) was nog niet precies op de hoogte van de inhoud van de brief. Hij wist wel te vertellen dat besloten is de grond tot twee me ter uit de gevel af te graven om nog in aanmerking te komen voor een subsidie van het rijk voor het bouwen van woningwetwoningen, „Om die subsidie te krijgen moet je voor een bepaalde datum begin nen met het bouwrijpmaken van de grond. Anders gaat het geld naar een andere gemeente. Dit be tekent echter niet dat, mocht de grond bij de huizen vervuild zijn en dat wordt nog onderzocht de bewoners het opruimen ervan zelf moeten doen. Dat zou onver antwoordelijk zijn. Als we horen dat mensen denken dat er asbest aan de oppervlakte ligt, dan wordt dat onmiddellijk doorgegeven aan de dienst gemeentewerken, zodat er een laag grond over heen aange bracht kan worden." SCHIEDAM De Schiedamse politie houdt een jeugdverkeersac tie die aanstaande maandag van start gaat. Het doel van deze actie is het tegengaan van ongevallen bij de jeugd. Ze beslaat twee perio den: van maandag tot 5 november en van 5 november tot 16 decem ber. Jongeren zouden te veel risico nemen. De politie hoopt dan ook met de actie te bereiken dat zij be wuster aan het verkeer zullen gaan deelnemen. De gedachten gaan daarbij uit naar bijvoorbeeld goede verlichting. Het is zaak dat fietsers in het donker goed zicht baar zijn, dat vermindert de kans op ongelukken. De Schiedamse jeugd heeft in de eerste periode van de verkeers- actie de tijd om fiets of bromfiets in orde te maken. Dat betekent dus met bel, verlichting die het doet, reflectoren achter en op de banden en remmen die niet weige ren, In de tweede periode, vanaf 5 november, zijn de agenten minder soepel. Tijdens de verscherpte con troles kan de jeugd van twaalf tot en met vijftien jaar,dan rekenen op een bekeuring van een tiende per overtreding. Als je een fiets hebt die op dat moment nog am per rijdt en waar van alles aan mis is, kan het dus in de papieren lopen. Voor overtreders boven de zestien worden hogere boetes gere kend. Grondig onderzoek naar massale vechtpartijen SCHIEDAM De politie gaat een onderzoek instellen naar de toedracht van de twee vechtpartijen afgelopen week end in Schiedam plaatsvonden. Vrijdagnacht was er een massa le vechtpartij op de Koemarkt, waarbij een 23-jarige Schie- dammmer werd gearresteerd. Zaterdagavond werd aan de Boersvest een man opgepakt die ook bij de knokpartij betrokken bleek te zijn geweest, en zater dag weer met een ander ge vecht te maken had. Inmiddels is ook een derde persoon ver hoord, die probeerde de arres tant van vrijdag te verlossen van de politie. Lichtreclame geramd door vrachtwagen SCHIEDAM Een Duitse vrachtwagen heeft gisteren in de Hoogstraat een lichtreclame geramd. De wagen reed door de straat om goederen de lossen, maar raakte daarbij het bord van Marskramer. Het reclame bord is gedeeltelijk afgebroken. Ongeluk met fiets SCHIEDAM Een 16-jarige Schiedammer is gisteren over de kop geslagen met zijn moun tainbike. De jongen was aan het terreinrijden aan de Harre- weg. Toen hij klaagde over pijn aan zijn nek en rug, werd hij naar het Schieland-ziekenhuis vervoerd. Daar mocht hij al snel weer naar huis, met enkele kneuzingen. Fair in gebouw De Ooievaars SCHIEDAM De Schie damse Invaliden Sportvereni ging 'De Ooievaars' organiseert zaterdag 20 oktober een Fancy- fair in haar clubgebouw aan de Westmolenstraat 26. De Fancy- fair begint al om 9.00 uur en de toegang bedraagt éen gulden. Dit is inclusief een kop koffie. De deuren van het gebouw blij ven tot 16.00 uur geopend. VLAARDINGEN De Ver eniging Vrienden van het Ste delijk Museum overhandigen donderdagavond een schilderij van Eugène Brands aan de ge meente. Wethouder Chris Zijde veld neemt het doek na acht uur 's avonds in ontvangst in het Stedelijk Museum. Er is een feestje georganiseerd, compleet met live muziek van Paul Brui nen (piano), Hester van Vliet (hobo), Marit van Vliet (fluit) en Désiree van Vliet (fagot). Concert Bethel-koor j In dorpskerk Kothei SCHIEDAM In de serie Avondmuziek geeft het Bethel Kleinkoor uit Den Haag op zon dagavond 21 oktober in de Dorpskerk in Kethel een con cert onder leiding van Hans Jansen. Op het programma staan werken van Heinricht Schütz en Siegfried Reda. Het concert begint om 19.00 uur. De toegang is gratis. Blinde jaloezie en haat In Dekken SCHIEDAM De verhou ding tussen een man en een vrouw loopt op de klippen. Zij nodigt hem uit voor een laatste etentje. Heftige jaloezie en blin de haat vormen het hoofdge recht, dat gekruid is met de erotische en moordlustige fan tasieën van de vrouw. Dat is het thema van Dekken, een stuk van deTheatergroepen Maccus en De Zwarte Hand. Het uitgangspunt is een tafel van ruim acht meter doorsnee, waaronheen het publiek vrijdag om 20.15 uur kan plaatsnemen in de Grote Zaal van het Passa ge Theater, Aanschuiven kost vijftien gulden, Informatie-avonden voor 55- plussers In Oost SCHIEDAM Klubhuis Oost houdt in samenwerking met de stichting Gecoördineerd Ouderenwerk een serie infor matieve bijeenkomsten voor mannen en vrouwen van 55 jaar en ouder. Vanaf woensdag 24 oktober vinden er één maal per week bijeenkomsten plaats, in totaal zeven. Ze zijn geba seerd op de Teleac-cursus Oude- renwijzer. Vrijetijdsbesteding, de periode na de pensionering, zelfstandig blijven wonen en eenzaamheid zijn enkele van de onderwerpen tijdens de cursus. Voor aanmeldingen en infor matie kan contact worden op genomen met Klubhuis Zuid. Het telefoonnummer is 4735435. ff nc&A "Tf jjh "•-vui^j* «..v 'fflSh in

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1