Spaland nog tot 1995 slecht bereikbaar he Amazi ng Stroopwafels bezingen ellende in vroegere Brandersbuurt Vlaardingen dringt aan op aanleg van sneltram Bouwverkeer veroorzaakt veel oponthoud op enige ontsluitingsweg Eerste single 'Zwart Nazareth' voor burgemeester Scheeres f pagina 4Het Vrije Volk 'Vrouwwinkel' voldoet goed Kampioenschap africhting in stadion Xerxes Tijdelijke oplossing afvalprobleem MOOI WARM VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 w d SCHIEDAM Bewoners van Spaland zijn vooralsnog niet te spreken over de bereikbaarheid van de nieuwe woonwijk. Doordat zowel bouwbedrijven als de bewo ners slechts gebruik kunnen ma ken van maar éen zogenaamde ontsluitingsweg, zouden in de woonwijk niet zelden flinke ver keersopstoppingen ontstaan. „Maar het ergste is voorbij," zegt de gemeente. Bewoners vrezen echter dat het probleem pas in 1995 zal zijn opgelost. Dan namelijk staat een flinke verbetering van de bereikbaarheid op het programma. De Scheep vaartweg de enige ontsluitings weg van Schiedam-Noord zal dan worden doorgetrokken naar ROTTERDAM Vrouw en Werkwinkels voorzien in een be hoefte als het gaat om het begelei den en ondersteunen van vrouwen die een tijd niet hebben gewerkt en op zoek zijn naar een baan. Vrouwen die contact hebben met de winkels waarderen de persoon lijke behandeling en de deskundig heid van de medewerksters. Ook vinden de vrouwen het positief dat er geen valse verwachtingen wor den gewekt en de benadering van de Vrouw en Werkwinkels realis tisch is. Dit staat in het 'Evaluatieonder zoek Vrouw en Werkwinkel' dat in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgele genheid is uitgevoerd door Moti- vaction te Amsterdam. Minister De Vries heeft het onderzoeksrap port aangeboden aan het parle ment. Uit het onderzoek blijkt dat de klantenkring van de Vrouw en Werkwinkels vooral bestaat uit vrouwen tussen de dertig en veer tig jaar. De meeste vrouwen heb ben een lagere of middelbare be roepsopleiding gevolgd of Mavo. Uit het onderzoek blijkt dat bij na driekwart van de vrouwen komt na het eerste bezoek terug komt om een cursus te volgen. Veel vrouwen gaan solliciteren of opnieuw een opleiding volgen. Tweederde van de ondervraagden is van mening dat men door da Vrouw en Werkwinkel verder is geholpen. t ROTTERDAM In het stadion van R.F.C. Xerxes in Rotterdam wordt het komend weekeinde het individueel kampioenschap africh ting voor Duitse herdershonden gehouden De 54 deelnemende combinaties aan deze nationale kampioenschappen hebben zich het afgelopen jaar in een aantal wedstrijden moeten kwalificeren. Ook de Nederlandse deelnemers aan het vorige maand in het Belgi sche Waremme gehouden wereld kampioenschap zijn van de partij. De honden zullen hun krachten op drie onderdelen meten. Het onder deel speuren zal plaatsvinden in de polder van Hazerswoude. De onderdelen appèl (gehoorzaam heid) en verdediging worden in het stadion van Xerxes afgewerkt. SCHIEDAM In Zuid-Holland komt een tijdelijke installatie voor de verwerking van ongeveer 100.000 ton afval per jaar waar mee de provincie momenteel geen raad weet. Dat heeft L. de Jong, medewerker van het Provinciaal Afvalverwijderingsbedrijf Zuid- Holland (PROAV) gisteren bekend gemaakt. De provincie heeft drie mogelij ke vestigingsplaatsen voor de tijde lijke installatie op het oog. het industriegebied 's Graveland, waarmee dan tegelijkertijd een goede verbinding met Schiedam- Centrum ontstaat. Nu is het nog even behelpen voor de kersverse bewoners van Spaland. Vooral 's ochtends zouden door het vele bouwverkeer opstoppin gen ontstaan op de Scheepvaart weg, de enige om de wijk per auto te verlaten. Bewoners spreken van „oponthoud dat soms zeker een kwartier duurt". Anderen zeggen bang te zijn dat hun fietsende kin deren gevaar lopen in het drukke verkeer. N. den Brinker van Xopersver- eniging Jong Spaland: „Mijn zo nen moeten iedere dag naar hun school op het Bachplein. Ik heb ze aangeraden binnendoor te gaan Dan nemen ze maar af en toe een stukje stoep mee." De ontevredenheid over de be reikbaarheid kwam onlangs nog eens tot uiting in de uitslag van een door Jong Spaland uitgevoerde enquête. De bewoners bleken zich flink te ergeren aan de opstoppin gen. „Vooral om een uur of half negen is het een ramp," zegt Den Brinker, „Het bewonersverkeer vermengt zich dan met het bouw verkeer. En dat is heel wat. Vol gens sommige bewoners komen er per uur wel zo'n driehonderd zandauto's over de Scheepvaart weg." Den Brinker begrijpt dat de problemen onvermijdelijk zijn in een woonwijk-in-aanbouw, „Na tuurlijk. Een beetje overlast hoort erbij. Maar om nu tot 1995 te wachten voordat nieuwe wegen worden aangelegd. Dat kan toch niet." A. Noordhoek, secretaris van Kopersvereniging Harreweg, raakt zelf ook regelmatig verstrikt in een 'Spalandse' verkeersopstop ping. Hij pleit voor overleg tussen de verschillende kopersverenigin gen in de wijk. „Dan kunnen we later als collectief de gemeente te gemoet treden." Volgens Den Brin ker wordt over deze kwestie reeds overleg gepleegd tussen de ver schillende kopersverenigingen. Een overleg tussen gemeente en bewoners heeft al eerder plaatsge- gemeenten ook worden betrok ken,stelt Van Ardenne „Ik denk overigens niet dat bin nen vier jaar een start met onze plannen kan worden gemaakt," zegt ze. „De aanleg van de snel tram zal pas op langere termijn realiseerbaar zijn." Toch moet het college vertrouwen hebben in de komst van een metroverbinding. Bij de bouw van de uitbreiding van het winkelcentrum De Loper in Holy, waar gisteren de eerste weekmarkt veel belangstelling trok, is immers ruimte vrij gehou den voor een station. Van Ardenne heeft overigens al een alternatief in gedachten voor wanneer zou blijken dat een snel- vonden. In mei kwamen beide partijen bij elkaar tijdens een voorlichtingsavond. Voor volgende maand staat een wijkbijeenkomst op het programma. Dan zal overi gens ook wethouder Zijdeveld aan wezig zijn. Woordvoerder Jan Langstraat van gemeentewerken vindt zo'n bijeenkomst een uitgele zen mogelijkheid voor de bewo ners om hun bezwaren te spuien. Langstraat erkent dat in Spa land momenteel wat problemen zijn met de bereikbaarheid. „De straat is te smal, zodat een ver keersopstopping al heel gauw kan ontstaan. Maar het ergste is nu voorbij." De overlast is volgens de woordvoerder inderdaad iets gro ter dan in een doorsnee-nieuW- bouwwijk. „Spaland wordt een wijk met verschillende bouwstijlen. Dus zo waren daar op een bepaald mo ment vijf verschillende kleine bouwprojecten gaande, die alle maal hun eigen aannemers en on der-aannemers hadden. Dan krijg je overlast, ja." Langstraat zegt dat heel binnenkort een flink aantal projecten klaar zullen zijn. „We ronden steeds een deelge bied af Bewoners zullen zich daar om al vrij spoedig wanen in een woonwijk die 'af is. Het is dus niet zo dat sommigen vijfjaar lang in de ellende zullen zitten. Dat is nooit de bedoeling geweest," aldus de woordvoerder van gemeente werken. Schiedammer pakt zelf fietsendief SCHIEDAM Tevreden is de politie over het optreden van een Schiedammer toen hij een dief betrapte toen deze gis teren probeerde zijn fiets te ste len. Hoewel de fietsendief nog probeerde te vluchten, slaagde ie man er toch in de dief te overmeesteren. Hij is inmiddels aan de politie overgedragen. Damestas weggenomen uit Duitse auto SCHIEDAM Uit een Duit se auto, die geparkeerd stond aan de Westvest, is gisteren een damestas met inhoud weggeno men. Nadat het portierraam werd ingeslagen kon de dief er vandoorgaan met de tas. In le tas zaten tweehonderdvijftig Duitse marken, een rijbewijs en acht betaalkaarten. De Ruvterstraat voor deel afgesloten SCHIEDAM De Admiraal de Ruyterstraat tussen de West- frankelandsedijk en de Nieuwe Waterwegstraat wordt opnieuw geasfalteerd en is daarom in de nacht van maandag op dinsdag gedeeltelijk afgesloten voor ver keer. Slechts één rijstrook kan dan nog gebruikt worden, tenzij door slecht weer de werkzaam heden moeten worden uitge steld. In de nacht van vrijdag 26 op zaterdag 27 oktober is de Admiraal de Ruyterstraat hele maal afgesloten. Andere data voor winkeliersavonden SCHIEDAM De grote be langstelling voor de door de po litie georganiseerde open avon den voor winkeliers heeft de politie doen besluiten een extra bijeenkomst in te gelasten. De tweede informatie-avond op 5 november voor winkeliers uit Centrum en Oost komt te ver vallen, maar wordt vervangen door een tweetal bijeenkom sten. Dp 12 en 19 november, ranaf 19.30 uur, zijn de winke liers dan welkom op het poltie- bureau aan het Bydorpplein. Acrobatiek laren kan in De Erker SCHIEDAM Kinderen /anaf 10 jaar en volwassenen kunnen deelnemen aan de cur sus acrobatiek die wordt gege ven in wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat. Er worden geen enge of gevaar lijke trucs uitgehaald, maar de deelnemers leren technieken voor balanceren en eenvoudige trucjes. Op woensdag 25 okto ber wordt er tussen vier en vijf een gratis kennismakingsles ge geven. De 'echte' cursus bestaat uit tien lessen en kost veertig gulden. Wekelijkse bijeenkomst ouderen centrum SCHIEDAM De werk groep Ouderen van de bewo nersvereniging Schiedam-Cen- trum start dinsdag met een we- kelijkse ontmoetingsochtend. In de zaal van de vereniging aan I het Broersveld 144 kunnen de - ouderen die in deze wijk wo- nen tussen tien uur en half een terecht oor een babbelde, een kop koffie en spelletjes. Ook be staat de mogelijkheid om infor matie uit te wisselen over de wensen die de ouderen in het centrum hebben. I irsus zelfvertrouwen: 'Zeg wat je denkt' SCHIEDAM De Stichting Vrouwen Vormingswerk Schie dam wil zo snel mogelijk van start gaan met cursussen om het zelfvertrouwen te vergro ten. De cursussen moeten v du- wen leren hoe ze voor zichzelf kunnen opkomen, hoe ze kun- nen zeggen wat ze denken en voelen. De plaats van het ge beuren is trefpunt Oost, aan de Celsiusstraat De lessen worden gegeven op dinsdagochtend van 9.15 tot 11.15 uur en de kosten voor de hele cursus bedragen dertig gulden. Informatie: 4621066, 4749907 of 4735123. Knotgroep geeft info over onderhoud bomen SCHIEDAM De Knotgroep Schiedam geeft dinsdagavond informatie over het onderhoud van bomen, met name Wilgen. In natuurcentrum de Boshoek aan de Churchillweg wordt een film vertoond over het werk an de knotgroep, die al ruim tien jaar ie vilgen en andere waardevolle beplanting in het buitengebied /an Schiedam verzorg 'oor nadere informa tie: 4749725 of 4714897 AThKNK H. v. Kooij 1 mm Door Wessel Penning SCHIEDAM Achter de Teerstoof, verbrande resten. Daar woont het grauw, Jan met de pet. Open riolen, waar zelfs ratten sterven. Groeten uit Schiedam Zwart Nazareth. Even herleefde gistermorgen het trieste verleden van de voormalige Brandersbuurten. Twee leden van de Vlaardings/Rotterdamse formatie The Amazing Stroopwafels speelden op een historische plek voor het zakkendragershuisje bij de Oude Sluis hun nieuwste single 'Zwart Naza reth'. Een. plaat die oude Schiedam mers zal herinneren aan tijden, dat armoede heerste in de woonwijken van de Branders en dat werkgevers het allesbehalve nauw namen met de arbeidsomstandigheden. „Die tijd is heel lang een taboe ge weest, daar werd niet over gepraat. Gelukkig gebeurt dat nu wel," zei burgemeester Scheeres, samen met wethouder Aad Wiegman afgekomen op het korte open-lucht-optreden van de muzikanten. Uit de handen van bandleden Wim Kerkhof en Rien de Bruin kreeg hij de eerste single uitge reikt. Dat was een ideetje geweest van The Amazing stroopwafels zelf. Omdat de band al jaren platen op neemt in de_ Schiedamse studio Soundhouse, wilden zij hun eerste 'Schiedamsgetinte' single aan de Schiedamse burgervader op enigszins officiële wijze overhandigen. Nou ja, officieel, Vooraf, tijdens en na afloop van die formaliteiten speelde het duo voor de vuist weg him bekendste num mers. Ze werden begeleid door het zoontje van Wim Kerkhof, de 4-jarige Merlijn die op zijn speelgoedgitaar vrolijk meedeed. De toch vrij snel toegestroomde belangstellenden dans ten aarzelend mee op „Ome Kobus heeft z'n linkerbeen verloren" en an dere succesnummers van The Ama zing Stroopwafels. Ze zouden even la ter ook worden beloond met de nieuwste single. 'Zwart Nazareth' gold in de negen tiende eeuw als de literaire naam van Schiedam. En de in het lied genoem de Verbrande resten" heeft tekst schrijver Cees Pons uit een boek van Bordewijk gehaald. De nieuwste sin gle beschrijft de wandeling van de le gendarische Schiedamse dichter/dominee Piet Paaltjens door de armoedige brandersbuurt. Volgens Wim Kerkhof zelf een Vlaardinger was het geen toeval dat de band dit Schiedamse verleden aangreep voor een single. „Als achtja rige jongen kwam ik hier voor het eerst Dan rook ik die vreemde geur van de lijmfabriek en zag ik die vreemde straatnamen. Ja, Verbrande Erven bijvoorbeeld." De Schiedamse historie fascineerde hem „als geschie denis liefhebber" toch altijd al. Kerk hof, wijzend op het pittoreske buurtje rond het Zakkendragershuisje: „Zo'n plekje als hier vind je niet in Vlaar dingen of Rotterdam. Hier is iets ge beurd. Hier werkten de branders- knechten op donkere zoldertjes In de stank, rook en een enorme hitte. Na zo'n werkdag waren ze meestal stom dronken." Het publiek dringt op al» Wim Kerkhof en Rien de Bruin hun single 'Zwart Nazareth' uit delen. VLAARDINGEN De gemeen te Vlaardingen heeft de plannen voor een sneltram door Vlaardin^ ger; opnieuw aangepast. Volgens wethouder mevrouw A. van Ar denne (Verkeer en Vervoer) zou het wenselijk zijn dat het traject van de metro loopt via Schiedam- Spaland, Holy, het aan te leggen businesspark Hoogstad, het cen trum, Groot Vettenoord en het sta tic: Vlaardingen-Centrum naar Spijkenisse. De wethouder heeft haar plan nen voorgelegd aan haar collega in Rotterdam. In deze stad is tot nu toe gedacht aan een verbinding tot in Schiedam Van Ardenne echter liet in juli al weten dat ze een me troverbinding liever doorgetrok ken zou zien naar het centrum van Vlaardingen. Toen het ze ook weten dat het zinloos zou zijn te wachten op plannen om de metrolijn door te trekken naar Spijkenisse. Die ge dachte lijkt ze inmiddels te heb ben losgelaten. „Via Vlaardingen zou een tunnel naar Spijkenisse ge graven moeten worden," beweert de CDA-wethouder stellig. „En daarna wellicht een uitbreiding richting Maasvlakte." Ze heeft zichzelf en de afdeling Verkeer en Vervoer ten doel gesteld in de ko mende vier jaar een openbaar ver voerplan op te stellen. „Daarbij moeten overigens de omliggende tram door Vlaardingen naar de overkant van de Nieuwe Water weg te duur is. „Ik zit te denken aan een zogenaamde 'geleidebus', een bus die net als bij de snel tram via een rails zijn energie betrekt. Er is al een gemeente in Nederland waar deze bussen rij den. Het grote voordeel is dat ze af kunnen wijken van het spoor en dan via een eigen brandstofvoor ziening verder kunnen rijden." „Z< bus is dus multi-inzet- baar," weet Van Ardenne „Hij zou gewoon via de Beneluxtunnel naar Spijkenisse kunnen rijden. In dat geval is ie aanleg van een nieuwe tunnel niet noodzakelijk." Volgens Van Ardenne is het verbe- het teren van de kwaliteit van openbaar vervoer logisch, wan neer er gekeken wordt naar de grote mobiliteit in de stad. „Zes tienduizend Vlaardingers reizen ie dere dag af naar andere gemeentes om daar te werken. En van buiten Vlaardingen komen er iedere dag tienduizend mensen hier werken," zegt de wethouder. Haar plannen komen overigens goed uit voor de ontwikkeling van het bedrijfterrein op het landgoed Hoogstad Van de provincie en de landelijke overheid heeft de ge- meent te horen gekregen dat een dergelijk project eerder gesubsidi eerd wordt als er een adequate openbaar vervoerverbinding is. (INGEZONDEN MEOEDEUNG) showroom erkeno Oos'havenkade 14 SSESfSJ Vlaardingen 4343213 Jjty» f- i C D r ■O oöl c

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1