Het Vrije Volk SCHIEDAM Pleidooi voor verbeteri ng imago Stedelijk Museum Tien mmuten lopen om Mar compenseren Uitzendarbeid voor langdurig werklozen Juventus haalt uit tegen Jumpers (102-65) DWS HEEFT DE GOEDE LIJN TE PAKKEN Fasto IQ Eindelijk een cv-ketel die weet wat lekker is! Wethouder Zijdeveld: „Weer binding tussen bezoekers en het museum ilaiih W8 PAGINA 4 MAANDAG 5 NOVEMBER 1990 Door Marcel de Klerk SCHIEDAM Wethouder Chr. Zijdeveld toonde zich gisteren bij zonder hegaan met het lot van het Stedelijk Museum. „Het is absoluut noodzakelijk dat er weer een bin ding komt tussen de bezoekers en het museum," sprak de wethouder. „De sfeer van de laatste jaren, als zou het beleid van het Stedelijk er alleen maar op gericht zijn om zo veel mogelijk collectiestukken te verkopen om uit de financiële moeilijkheden te komen, moet worden bijgesteld. Pas wanneer eindelijk de oude koeien eens met "rust gelaten worden en iedereen die echt begaan is met het lot van het museum een positieve bijdrage wil leveren, zijn er weer goede kansen." Gistermiddag nam Zijdeveld strijdvaardig plaats achter een ta feltje in de aula van het museum. Van twaalf tot half vier was het Schiedamse publiek in de gelegen heid met de wethouder en interim directeur Metaal van het museum van gedachte te wisselen over het in de toekomst te voeren beleid. Het aanstellen van een nieuwe directeur heeft voorlopig even de prioriteit. De doelstelling van de gemeente Schiedam om burgers meer te betrekken bij het demo cratische besluitvormingsproces kreeg zodoende duidelijke contou ren. Maar het is Zijdeveld om meer te doen dan alleen deze doel stelling gestalte geven. Het Stedelijk Museum is al ja ren aan het tobben. De eens zo aantrekkelijke bezoekersaantallen van vijftigduizend per jaar worden bij lange na niet meer gehaald. Dit heeft volgens de wethouder vooral te maken met het feit, dat de pu blieksvriendelijke sfeer de laatste tijd is afgenomen. Het museum zou te veel de deuren gesloten houden voor grootschalige activiteiten. En de tentoongestelde werken van met name moderne kunstenaars zouden te weinig op een plezierige, voor veel mensen toegankelijke manier voor het voetlicht zijn ge bracht. De weinig publieksvriendelijke sfeer vindt zijn oorsprong groten deels in een gegeven, dat door Zij develd met een wrange bijsmaak wordt geformuleerd. Hij weegt zijn woorden uiterst zorgvuldig als hij zegt dat een bepaalde zinsnede van hem in de landelijke pers in on min is geraakt en daarna een ge ruchtenstroom heeft gevoed die er op neer kwam dat je moeilijk toe gankelijke kunst niet in een muse um moet hangen. En tevens dat hij zou vinden dat een deel van de collectie om budgetaire redenen maar verkocht moest worden. Zijdeveld: „Laat ik aan deze roddels nu eens en voor altijd een einde maken. Het zou wel bijzon der brutaal zijn om een kunstwerk met een belangrijke artistieke waarde zomaar te verkopen omdat we geld nodig hebben." Belangrijkste gevolg voor het museum is geweest, dat een aantal partikuliere giften niet meer plaats vonden. Het museum ver loor inkomsten en dus een deel van haar mogelijkheden om zich op grote schaal aan het publiek te tonen. Datr publiek heeft aanstaande zondag vanaf twee uur wederom demogelijkheid, om zich aan het museum en de wethouder te laten zien. Met een schaars aantal van nog geen tien toonden Zijdeveld en Metaal zich zaterdag niet ontevre den. „Er is precies uitgekomen wat ik gehoopt had. Een paar heel goede gesprekken met mensen die niet alleen kritiek hadden, maar ook bereid waren eigen ideeën aan te reiken," merkte de interim- di recteur op. Zijdeveld deelde deze mening en voegde er aan toe dat het vooral de inbreng van het Zijdeveld, strijdvaardig achter een ta feitje in de aula van het muse um: „Pas waa neer eindelijk de oude koeien eens met rust gelaten worden en iedereen die echt begaan is met het lot van het museum een positieve bijdrage wil le veren, zijn er weer goede kansen." echtpaar Verwey en de kunstenaar Kees van de Geer was geweest die hem hoopvol stemden Mevrouw Verwey is- vice-voorznter van de vereniging die opkomt voor de be langen van het museum. Haar man Goos Verwey was één van de belangrijkste figuren bij de tot stand koming van de Cobra-bewe ging. Een echte profielschets voor de nieuw aan te stellen museum-di recteur ligt er volgens Zijdeveld en Metaal nog niet „Er moet in ieder geval een-houden-van-het-publiek vanaf stralen," meenden beiden. Alleen een manager werd als 'niet goed genoeg' omschreven. De inbreng van het publiek wordt volgens de wethouder heel serieus genomen. Binnen een paai maanden moet een discussie-avond tussen het college en het publiek worden gerealiseerd. „Als de kwa liteit van de discussies dan zo is als vandaag, ben ik hoopvol ge stemd," besluit Zijdeveld als hij door een kier in de deuropening ziet dat de regen plaats heeft ge maakt voor felle zonnestralen. Winkeldief aangehouden na stelen herenslips SCHIEDAM De politie hield zaterdagmiddag een 32-ja- rige Rotterdammer aan nadat hij hij de Albert Heijn aan het Hof van Spaland een aantal he renslips had gestolen. Ook werd zijn evenoude vriend aangehou den, die buiten de supermarkt heftig protesteerde tegen de aanhouding van zijn maatje. Deze man bleek geen vaste woon- of verblijfsplaats te heb ben. Verwarde vrouw loopt onder bus SCHIEDAM Een 21-jarige vrouw is zaterdag met een zwaar gekneusd been in- het Schieland Ziekenhuis opgeno men nadat zijop de Burg. Knappertlaan onder-'een stap voets rijdende bus was gelopen. Ze was geestelijk in de war. Omstanders -ontdekten de vrouw doordat zij hevig begon te schreeuwen. Politie houdt vier inbrekers aan SCHIEDAM De politie hield vrijdag vier Schiedam mers aan na een inbraak in de voormalige Bolsvestiging aan de Burg. Honnerlage Gretelaan. Drie van de inbrekers werden gearresteerd in de omgeving van het pand, de vierde meldde zich later zelf. De Schiedam mers, in de leeftijd van veer tien tot negentien jaar, richtten in het pand vernielingen aan aan de telefooncentrale, telexen en computer-apparatuur. De schade bedraagt tien- tot twin tigduizend gulden. Dronken man meldt zich bij politie VLAARDINGEN Een 32- jarige Vlaardinger heeft zich zondagmorgen in enigszins be nevelde toestand aan het poli tiebureau gemeld met de vraag of hij nog gevangenisstraf moest uitzitten. Toen de dienst doende agenten na raadpleging van het opsporingsregister vast stelden, dat hij inderdaad nog voor drie weken geboekt stond, ontstak de man in woede en dreigde de hal van het een jaar oude bureau kort en klein te slaan. De man is ingesloten in afwachting van transport naar de gevangenis. Arrestatie na ingooien etalageruit Broersvest SCHIEDAM Een 19-jarige Rotterdammer, twee 18-jarige Amsterdammers, en een zeven tienjarige Schiedammer zijn in de nacht van vrijdag op zater dag aangehouden nadat zij een ruit van een schoenenwinkel aan de Broersvest met een fiets hadden ingegooid. De Rotter dammer bleek in het bezit van een cheque en een paspoort. De waar bleek afkomstig uit een auto, die vorige week van het Bachplein is gestolen. De auto werd na een rit van 300 kilo meter en het openbreken van het dashboard-kastje teruggezet. De politie is nog op zoek naar een vijfde verdachte. Eerder in de nacht hield de politie een 17-jarige en een 18-jarige Schie dammer aan. Zij liepen langs de Lange Haven te zwaaien met vlaggen, die ze bij gokhal Fair Play aan de Hoogstraat hadden gestolen. mmmm. Twee meiden demonstreren het fietsen op een eenwieler. Zij kunnen het wel, maar veel anderen komen niet eens op de fiets, laat staan voor uit. Toch aardig om eens te proberen... VLAARDINGEN „Nog altijd lopen meisjes minder warm voor sport dan jongens. Het beeld wordt nog altijd bepaald door mannen. Dat kan en moet veran deren," luidde het openingswoord van wethouder mevrouw A. van Ardenne (Sport en Recreatie) gis teren op de Moving Party in de Oude Lijnbaan. Zij opende het sport- en spelfestival voor meisjes door de brochure 'Hierin ben ik gewoon het beste, meisjes over sport' te overhandigen aan Leon- tien van Moorsei, wereldkampi oene wielrennen op de baan. De Moving Party, een initia tief van de Provinciale Sportraad en het Servicebureau Zuid-Hol land, is bedoeld om meisjes ken nis te laten maken met alle tak ken van sport. Het is de eerste keer dat het festival in deze vorm werd gegoten. Eerdere Moving Party's in onder meer Gouda wa ren algemener van opzet, met cos- metica-stands en dergelijke waar door het sporten in de verdruk king kwam. Hier staan vooral die sporters in de spotlights die ge woonlijk niet zo in de belangstel ling staan bij meiden, zoals bok sen, touwtrekken, karate, hand- boogschieten en voetbal. Vandaar ook de aanwezigheid van wielrenster Leontien van Moorsei, Voor deze gelegenheid niet gekleed in fietstenue, maar op haar 'zondags'. „Ik ben gaan fietsen toen ik acht was, samen met mijn broer. Gewoon omdat ik het leuk vond. Nu ben ik twin tig en wereldkampioene, zo zie je maar wat je als meisje kunt be reiken. Ik ben er trots op. Ik vind het fietsen nog steeds leuk en bo vendien is het goed voor je fi guur," legde ze met een knipoog uit aan de wethouder. Organisatrice Anja de Gier, consulente meidenwerk van het Servicebureau Zuid-Holland, was niet helemaal tevreden over de opkomst gisteren. „Er lopen nu ongeveer tweehonderd meiden rond. Ik had gerekend op drie honderdvijftig, misschien komen ze nog..." Over de deelname aan de diverse activiteiten was ze in elk geval wel te spreken. „Neem nou de dingen als het jongleren, fietsen op de eenwielers en het tafeltennissen. Ik had niet ge dacht dat die zoveel aandacht zouden krijgen, maar ze zijn door lopend bezet." De meeste aandacht van de meiden op de Moving Party ging uit naar de conditietrainingen, de workshops en het bergbeklim men. Regelmatig klonken uit de hoek van de sporthal, waar de klimwand stond opgesteld, ijzing wekkende kreten als er een voet weggleed. Gelukkig zijn er geen ongelukken gebeurd: alle activi teiten vonden plaats onder des kundige begeleiding. Het grootste deel van de mei den op de Moving Party deed wel al wat aan sport, maar ook dames die nog nooit wat hadden gedaan aan lichaamsbeweging liepen rond te kijken. „Dat 2ijn dan groepen die hier zijn vanuit een buurthuis of zo," legt Anja uit. „Het is de bedoeling om ook die meiden aan het. sporten te krij gen. Het beeld is vaak nog ver keerd. Veel meisjes denken nog dat je, als je wilt sporten, lid moet zijn van een vereniging en elke week in de weer moet zijn. Dat hoeft natuurlijk helemaal niet. Je kunt sport invullen en uitoefenen op je eigen manier. Een uurtje per week fietsen is ook al sport, dammen en schaken zijn ook sporten." Om een idee te geven van be paalde sporten werden work shops gehouden. Daarbij werden demonstraties gegeven van onder meer boksen, acrobatiek, touw trekken, karate, handhoogschie- ten en zelfverdediging. Bij dat laatste stond een grote groep mei den opgesteld in een kring. Een beetje giechelig oefenden ze truc jes en technieken om onverwach te aanvallen af te slaan. „Je moet niet direct gaan slaan of schop pen," vertelde de begeleidster de groep. „Probeer eerst te praten, te waarschuwen en toon daarbij zelfvertrouwen. Laat niet zien dat je bang bent. Als dat niet helpt en het loopt echt uit de hand, dan kun je tegen de knie van je bela ger schoppen of een klauwgreep toepassen." Eveneens zeer in trek bij de dames was het eet- en beweeg- spel. Wat kost het om de calorie- én van wat je eet of drinkt weer weg te krijgen? Een Mars kost tien minuten hardlopen en een handje pinda's verbrandt door touwtje springen. Voor veel mei den even schrikken: „Jee, tien minuten lopen voor zo'n klein Marsje? Nou ja, het zal wel moe ten, ik heb net ook al friet gege ten." Een kwartiertje later rent het meisje nog steeds rond, rood- aangelopen en bezweer: „Ik ga ge woon door hoor'" SCHIEDAM Via de zoge naamde vergoedingsregeling uit zendarbeid gaat het gewestelijk ar beidsbureau langdurig werklozen aan een (tijdelijke) baan helpen. In Nieuwe Waterweg Noord is 567.000 gulden uitgetrokken om uizendbureaus zover te krijgen uit zendbanen beschikhaar te stellen. Het. is de bedoeling dat de actie uiteindelijk zesendertig arbeidsja ren uitzendarbeid voor langdurig wefklozen oplevert. Als werkgevers langdurig werk lozen uitzend werk laten verrich ten krijgen ze volgens de nieuwe regeling een aanzienlijke subsidie voor de loonkosten. Van de uit zendbureaus zelf wordt verwacht dat ze zorgdragen voor het begelei den van de werklozen en het selec teren van uitzendbanen voor hen. Individuele begeleidingsplannen moeten worden opgesteld en een vaste begeledier worden aangewe zen. Vijftien procent van de voor dit doel gedane kosten zullen door het GAB worden vergoed. Uitzendbureaus kunnen zich nog tot 1 december inschrijven voor dit project ter bestrijding van de langdurige werkloosheid. Per regio kunnen vijf bureaus in aan merking komen. Gewonde bi] overval op supermarkt SCHIEDAM Bij een overval op een Edah-supermarkt aan de 's Gravelandseweg in Schiedam, van morgen omstreeks half tien, zou één van de medewerkers gewond zijn door een schampschot. Drie overvallers liepen kort nadat de supermarkt open ging, naar bin nen. Iets later werd er door één van hen geschoten. De drie over vallers zijn nog voortvluchtig. BASKETBAL SCHIEDAM Erg veel waarde hechtte Frans Wentholt in eerste instantie niet aan de 10265 overwinning (rust 53—32) op Jumpers, maar toch had de coach van Thomson-Juventus wel een opzienbarende verklaring voor de monsterzege op de Haagse tegen stander. „Jumpers behoort mijns inziens tot de zwakste ploegen in deze afdeling. De,winst was dus lo gisch," j De uitspraak was opvallend, omdat de Schiedamse ploeg zelf in de eerste klasse tot nog toe geen rol van betekenis speelde. Juven tus behaalde uit der vorige vijf wedstrijden slechts twee punten en was daarmee maar net boven Jumpers geklasseerd, dat nog geen enkel punt pakte. Het tweede argu ment was dan ook steekhouden der. „Juventus speelt in de eigen zaal nu eenmaal met meer zelfver trouwen en we kunnen daar ook gemakkelijker scoren." En dat heeft de ploeg van coach Wentholt zaterdagavond duidelijk aangetoond. Het wapen van de break werd vaak en doeltreffend gehanteerd en voordat de wed strijd goed op weg was, leidde Ju ventus al met 176. „Daarna ging het eigenlijk vanzelf en werd die snelle voorsprong met grote regel maat verder uitgebouwd," analy seerde de winnende oefenmeester. Wlada Jankovic werd met 27 pun ten de beste Schiedamse schutter in de Oost sporthal. HANBAL SCHIEDAM In de eerste di visie hebben de vrouwen van DWS op het Haagse Wings een ruime 1912 overwinning behaald. De wedstrijd gaf een goed spelend DWS te zien dat sneller en agres siever speelde dan Wings. De thuisploeg bepaalde het tempo in de wedstrijd, waardoor Wings vanaf het begin achter de feiten Bejaarde omgekomen bij verkeersongeval SCHIEDAM Een 79-jarige vrouw uit Schiedam is zondagmid dag om het leven gekomen bij een verkeersongeval op de kruising Nieuwe Damlaan/Burg. Honnerla ge Gretelaan. Zij reed op haar fiets plotseling de kruising op en werd te laat opgemerkt door een 25-jari- ge automobilist. De vrouw klapte door de voorruit. Ze bleek bij aan komst in het Schieland Ziekenhuis te zijn overleden. Restaurant bezocht door inbrekers SCHIEDAM Het Israëlisch restaurant Chantant aan de Hoog straat is zondagmorgen bezocht door inbrekers. Zij namen geld uit de kassa mee en geluidsappara tuur. Bij Rovato aan het Hof van Spaland werd in de nacht van vrij dag op zaterdag geluidsapparatuur uit de etalage gestolen. UW TIP OP DE TV? dat kan dagelijks, 24 uur lang op de TV krant van de ACR. Meer inlichtingen? Bel dan nu 010 - 4048056 en vraag naar F.v. Riel. aan liep. Na rust (125) zette trai ner Martijn Verhagen meer jeugd- speelsters in. Het verschil van ze ven doelpunten bleef gehandhaafd. Verhagen was zeer tevreden over de inzet van zijn ploeg. „Het de fensieve werk van Daphne Hen- driks, die speelde voor de gebles seerde Janette Eggelmeïjer, was uitstekend. De tweede helft was minder overtuigend, maar we heb- ben de goede lijn te pakken." De l reserves van DWS behaalden bij" Vires een zeer verdienstelijke 13 1 14 overwinning. De mannen van DWS kennen een goed debuut in de tweede divï- sie. Zij versloegen Hellas II in Den Haag met 1512. De nerveuze" Schiedammers waren aanvanke lijk nogal geïmponeerd door de 3 sterke veldbezetting van Hellas.'] Na een 57 ruststand kwam Hel las weer terug in de wedstrijd en ging het duel gelijkop tot 1212. I Mede door het sterke spel van Bart1 Botterman liep DWS uit naar de 1 beslissende voorsprong van 12- 15. Trainer Fred Overkleeft was goed te spreken over zijn karakter; volle ploeg, waarin met name ver dediger Edwin van Geenen in gun stige zin opviel. Arno Hendriks/ bleek een goede vervanger voor Theo van Geenen die geblesseerd het veld verliet. TVKRANT smederij f 1 5 t t If IINGE20NDEN MEDEDELING) Vraag de gratis IQ brochure bij 0ALLEN8URGSTRAAT 80 VLAARDINGEN.TEL 010-4343096 'f t

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1