Begroting op formele grond er in twaalf minuten doorgejaagd Arie Metaal verlaat museum én brandweer m KERST 1990 Wethouder erkent foute inschatting bij voorbereiding financiële plannen van nieuw college 'Het is toch leuk om van een ouwe brik wéér een goedrijdend fietsje te maken?'; KUNST TE KIJK m m Janmaat bij installatie raadslid CD NOG NOOIT SPEELDOZEN RAAMDEKORATIES SLINGERS KERSTMANNEN KAARSEN enz. KOM KIJKEN FRANS van THIENEN Weg vrij voor langere Passage na koop bakkerij Door Rein Wolters SCHIEDAM De begrotingsbe handeling over het jaar 1991 zal als de 'snelste in de geschiedenis van Schiedam worden bijgeschre ven. Slechts twaalf minuten had de voltallige raad gisteravond no- dig om het cijfermatige deel van het beleidsplan voor volgend jaar goéd te keuren. Het had nog korter gekund als oppositieleider Daan Baart van de christen-democraten zijn mond had gehouden. Hetgeén hij te berde bracht had overigens niets te maken met de inhoud van de begroting 1991. Hy kritiseerde de late toezending van de voorstel len door burgemeester en wethou ders. Complimenten strooide de CDA- fractieleider uit over de hoofden van het ambtelijke korps. Hij be nadrukte dat door hen goed werk was geleverd. Minder complimen teus was hij in de richting van het college. Gisteravond stond immers oorspronkelijk de behandeling van alle financiële plannen voor de ko mende; jaren gepland. Het college was; echter; zo laat klaar met haar ontwerp voor de meetjarenbegro- ting 1991-1995 en haar werkpro gramma voor de komende jaren, dat de oppositie op 18 oktober al liet weten in tijdnood te komen voor het grondig doornemen van de voorstellen. De coalitiefracties van de PvdA, Groen Links en D66 onderschreven de kritiek van het CDA. Dit leidde tot uitstel van de behandeling van de meeijarenbe- groting haar extra vergaderingen op 10, 11 en 13 december. Namens het college trok wet houder Aad Wiegman het boete- CD A-raadslid Baart: compli ment voor amb tenaren, kritiek op college. kleed aan. Hij verontschuldigde het late toezenden van het desbe treffende pak stukken en legde uit dat het was gekomen door een ver traging binnen hét college bij de intensieve voorbereiding voor het realiseren van het college-werk programma. Dit programma is nauw verbonden aan het beleids programma voor de komende vier jaren en de financiële kant die daaraan onlosmakelijk is verbon den. „Wij hebben de tijdsduur ver keerd ingeschat. Zo'n belangrijk beleidsplan kan en mag er niet in korte tijd wordendoorgejaagd," beaamde hij. Wiegman zei naméns het colle ge erkentelijk te zijn voor de loy aliteit die het seniorenconvent {overlég van fractievoorzitters) heeft getoond voor het uitstel van de behandeling. Overigens is gis teravond alleen de cijfermatige be groting over 1991 vastgesteld. Dit was noodzakelijk omdat deze cij fers vóór 15 november op de tafel van Provinciale Staten gedepo neerd moeten zijn. De situatie is nu zo, dat in de december-vergaderingen de ge meenteraad toch nog kan besluiten om het beleid rond deze cijfers te wijzigen. De besluitvorming over wat normaal gespróken het hoogte punt van het politieke jaar in een gemeenteraad is, werd er nu in een ijltempo op louter formele grond doorgejaagd. SCHIEDAM Brandweercom mandant :ibg. jArie Metaal gaat Schiedam' verlaten. Hij wordt per 1 mei 1991 commandant van de gemeentelijke -brandweer in Utrecht, waar hij al eerder heeft gewerkt: Metaal kwam naar Schie dam in 1974, waar -hij begon als plaatsvervangend commandant. De laatste maanden trad hij op verzoek van burgemeester en wet houders ook op als tijdelijk direc teur van bet Stedelijk Museum.; Metaal, die in Utrecht is gebo ren en getogen, is na het behalen van zijn 'diploma brandweeroffi cier als zodanig ook gaan werken bij het Utrechtse brandweerkorps. In 1974, kwam hij naar Schiedam, waar hij na drie jaar als plaatsver vangend commandant te hebben gewerkt in 1977 tot commandant werd benoemd. Daarnaast hield hij zich bezig met cursussen orga nisatie en management, in het bij zonder op het gebied van gemeen telijke organisaties. Toen bij het vertrek van Hans Paalmanals directeur "én"Clara j Stroman als adjunct-directeur van het Stedelijk Museum bleek dat de vroegere directeur van," dit muse um en békende telévisiépersoÓn- lijkheid, Piefré Janssen" niet wel- kom was aari;';dé.' Hoogstraat en derhalve zijn toezegging voor een tijdelijk directiéschap introk, koos het college van burgemeester en wethouders Metaal als directeur ad interim. Metaal staat in Schie dam ook bekend om zijn orgelcon certen in samenwerking met fami lieleden. varia smecten Door Tola Schot BOTTERDAM - Al in de eer ste klas van de basisschool bleek dat Annemieke geen schoolkind was. Stilzitten, leren lezen en schrijven was voor haar een on mogelijke opgave. Ze kreeg de naam een moeilijk lerend kind te zijn: Te goed voor de LOM-school maar wat dan wel? Annemieke: „Ik ging alleen naar school voor mijn sociale con tacten. Vriendinnetjes had ik ge noeg en ook altijd iets; leuks te doen. Wat dat betreft heb ik wél leuke herinneringen aan mijn schooltijd'.; Maar leren ging erg moeizaam. Menig onderwijzer heb ik tot wanhoop gedreven. Zij mij trou wens ook want er werd steeds ge zegd: Annemiekje kan het wel maar wil niet. Wat moet je daar als kind nou tegenin brengen?" Na vijf jaar kwam dan ook de uitbarsting. Geestelijk kon ze deze situatie niet meer aan. Op verzoek van haar ouders werd er een test aangevraagd bij de School Advies Dienst met als eindresultaat dat Annemieke de basisschool mocht verlaten. Een ongebruikelijk ad vies, maar opgeteld had ze er toch zes jaar basisonderwijs op zitten. Ze koos voor de Lagere Land- en Tuinbouwschool Annemieke: „Een gouden ad vies want daar bleek dat ik wel kon leren. En wat even belangrijk is, met véél plezier. Ik begon op het laagste niveau maar dat liep zo op rolletjes dat ik 'een niveau ho ger .mocht én na vijf jaar toch maar mooi van school kwam met twee diploma's in mijn zak. Kijk, de hele dag onkruid peute ren in de kassen had nou niet di rect mijn voorkeur. En altijd in de grond graven was ik ook al gauw zat. Eigenlijk wilde ik meer de techniek in, want ik was altijd al aan het prutsen en sleutelen. Je kent dat wel, oude fietsen uit el- kaar halen en kapotte motoren weer aan de praat zien te krijgen. Mijn leraar zag in mij wel een aankomend fietsenmaker en die gedachte, eigenlijk móet ik zeggen 'uitdaging' beviel me wel. Waarom ook niet, hè?" Zeventien jaar is Annemieke in middels 'en werkt vier dagen per week als aspirant-fietsenmaker'in Barendrecht. Onder toeziend óóg van, collega en praktijkmeester Jan. En niet te vergeten collega Henk,sidie met zijn ver in de ze ventig jaren een oude rot in het yak mag worden genoemd. Eén dag-per week volgt ze in Den Haag een beroepsopleiding voor mon- téurs in de metaal. Plannen voor een 'eigen fïetsenr nkeltje? Annemieke: „Nee hoor, voor geen prijs. Zoals het nu met mij gaat wil ik nog jaren volhouden. Lekker sleutelen, bandjes plakken en van een gammele brik weer een goed rijdend fietsje maken is voor mij een prima manier van werken. Waarom zou ik dat willen veranderen? Een met diploma's behangen muur hoef ik niet en de - Aspirant fietsenmaker Annemieke Berkman: „De hele dag onkruid peuteren in de kassen had nou niet direkt mijn voorkeur." diploma's die ik wilde halen heb Dat heeft toch ook niemand ge- ik toch maar mooi in mijn zak., dacht." SCHIEDAM De Schie dammer C. Zonneveld is gis teravond de Hagenaar A. J. C. Vierling in de ge meenteraad opgevolgd. Zijn installatie wekte nauwelijks interesse. Bij het afleggen van de ambtseed bleef ieder- r een zitten, behalve de CD- - aanhang op de achterste rij 1 van de publieke tribune met het kamerlid H. Janmaat in het voorste gelid. Het is ge bruikelijk dat men zich bij het afleggen van de eed of belofte zich van de stoel ver heft'. Binnen 35 seconden was het nieuwe raadslid beëdigd. Burgemeester drs. R. Scheer- es ging niet in op het verzoek van zijn fractiegenoot C. Krommenhoek om de nieuw- j komer tussentijds te mogen feliciteren. „Na afloop van de raad,", zo besliste Scheer- es. Bloemen en handdrukken werden toen uitsluitend uit- gewisseld tussen de CD'ers. Met deze wisseling van de wacht hébben de Centrumde- mocraten voorkomen dat te gen Vierling een procedure zou worden aangespannen. De Hagenaar bediende zich van een: postadres aan de Singel, maar woonde daar in het geheel niet. Het is een ge meenteraadslid verplicht, te wonen in de gemeente waar in hij is verkozen. zag u zoveel kerstartikelen bij elkaar Duizenden ballen prachtige pieken echte kunstbomen Kerstfiguren groepen kerstverlichting kerstkleden mos, engelenhaar, bewegende Broersveid 106-108 Schiedam-C D EUROKUNST Werk van kimstenaars uit partner steden van Schiedam hangt in de en treezaal van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 te Schiedam. Van Ingrid Eberspacher uit het Duitse Ess- lingen zijn schilderijen en papiersne- den te zien en ruimtelijk werk van Wolfgang Klein. Uit het Engelse Neath kwam werk van Gwyn Davies, Ian Wagstaff en van Carrie Havard, die op klein formaat waterverven haar woon omgeving toont. Liefst vier kunstenaars uit het Franse Vienne hebben werken ingezonden, Michel Grand, Jean-Claude Marchal, Suzanne Matray en Ray- mand Barraud. Henny van Leèuwen en Jacques Tange leveren de Schiedamse bijdragen. In de educatieve zaal van het Stedelijk Museum hangen tekenin gen van schoolkinderen uit de verschil lende steden. De tentoonstellingen 'Eu rokunst' (het werk van de professio nals) en 'De stad waarin ik leef (de kindertekeningen) zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur geopend. Toegang gratis. KERAMIEK De kunstenares Iris van Wijtvliet exposeert in galerie/konditorei Het Spectrum. Zaterdag geeft zij daar 's ochtends een demonstratie zijde be schilderen en demonstreert ze 's mid dags keramiek vervaardigen. De kun stenares komt oorspronkelijk uit Duits land maar woont sinds vorig jaar in Nederland. Haar eerste expositie vijf tien jaar geleden in Dortmund was een groot succes. De huidige tentoonstelling laat naast de zijdeschilderingen de meest uiteenlopende soorten glazuur en mengsels daar van zien en is tot en met 17 november te bezichtigen. Het Spectrum aan de Sint Liduinastraat 75 A is tijdens winkeltijden geopend. TANGE 'Gotisch expressionisme', zo karak- teristeert de Schiedamse kunstenaar Jacques Tange zijn eigen werk. Vanwe ge de invloed die de middeleeuwse boekschilderkunst en het 20e eeuwse expressionisme op hem hebben uitge oefend. De pastels van Tange zijn te zien in De Hermandad, op de Grote Markt. De schilderijen van Tange zijn figuratief, met een abstracte onder grond. Daarom is het ook moeilijk ze te plaatsen. ZIJDEPAPIER De Schiedamse kunstenares Bonnie Onderwaater exposeert van 14 novem ber tot en met 10 december haar appli- qué's van stof en collages van Japans zijdepapier in het ontmoetingscentrum De Wissel aan het Broersveid 30. De feestelijke openstelling vindt volgende week zaterdag plaats tussen 16.00 en 18.00 uur door het D66-raadslid Coby de la Rie. De opstelling wordt muzikaal omlijst door Marieke van der Horst en Maaike Blom, leden van het fluitkwar- tet Tegenwind. De expositie is gratis te bezichtigen van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. HARK! 'Hark! Now all things with one sound rejoice'. Deze benaming uit de opera The Fairy Queen van Henry Purcell heeft de kunstenares Lies- beth de Kruijf gegeven aan haar expo sitie, die vanaf zaterdag te zien is in het Muziekinformatie- en documenta tiecentrum Ton Stolk aan de Westha- venkade in Vlaardingen. De Kruijfs' schilderijen en tekeningen zijn dan ook en ontstaan tijdens het luisteren naar deze dramatische opera. Zo zijn de the ma's van Purcell als liefde, haat, hu mor, verwarring en ijdelheid omge zet in beelden. Beelden, die volgens De Kruijf een onafhankelijke betekenis hebben maar des te toegankelijker zijn in combinatie met muziek. Tijdens de tentoonstelling wordt daarom muziek gespeeld, niet van Purcell maar van een modernere componist Michael Ny- man. Hij liet zich net als de kunstena res inspireren door Purcell's. muziek. 'Hark!...' is tot en met 25 november te bezichtigen, van maandag tot en met vrijdag van tien tot twaalf uur en op zaterdag en zondag van twee tot vijf uur. SABLEROLLES „Schilderen is als een droom die toeganggeeft tot een innerlijke we reld." Deze uitspraak is afkomstig van de kunstenares Ivon Sablerolles. Schil derijen van haar hand met als titel 'Composities op Linnen' zijn tot 14 november te zien in het Grand Thea tercafé De Harmonie aan de Schiedam- seweg 51 in Vlaardingen. Ivon Sable rolles werd in 1945 in Berlijn geboren. Eerder exposeerde ze in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht. DUMAS De Vlaardingse kunstenaar Peter Dumas exposeert in het kantoor van de Bondsspaarbank aan de Schiedamse- weg 12 in Vlaardingen. Tijdens de ex positie, die tot 10 januari blijft hangen, zijn aquarellen van zijn hand te zien. Peter Dumas volgde van 1959 tot 1964 een opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunst in Rotterdam. Sinds die tijd exposeerde hij verschillende malen, onder andere in het Cultureel Centrum Hollandia en in het Gemeen temuseum van Maassluis. Voor het stadhuis, het Holybad en het Holy-zie- kenhuis maakte hij wand- en gevel- schilderingen. Samen met Wilma Kuil heeft hij dit jaar panelen beschilderd in de verbouwde Harmonie. FIGURATIEF 'Talent alleen is niet voldoende'. On der deze titel toont het gemeentemuse um in Maassluis werk van kunstenaars uit de tweede helft van de 19e eeuw en deze eeuw die figuratief werken. Naast werk van de vermaarde kunstenaar Sierk Schröder zijn er ook schilderijen te zien van John Hulk jr. ooit con servator in het Teylersmuseum in Haarlem en jonkheer mr. Johan de Jonge. Het werk van De Jonge laat het Kurhaus in Scheveningen zien. De aquarellisten Herman Bog man en Ru- dolf de Bruin Ouboter zijn ook met werk vertegenwoordigd. De expositie is te bezichtigen tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Op de tentoonstel ling is ook het schilderij 'Het rieten stoeltje' te zien, dat het gemeentemuse um van de Haagse kunstverzamelaar F. Klomp aangeboden heeft gekregen. SCHIEDAM Gisteravond heeft dé gemeenteraad de aankoop goedgekeurd van de oude bakkerij van Kester en wat bijbehorende "j panden aan en rond het Broers- veld. Daarmee is vrijwel de weg vrij voor het plan van de Verleng- i de Passage, dat projectontwikke- laar MAB bij de gemeente heeft, j gedeponeerd.,Hierin is ook ruimte;' opgenomen voor een nieuw waren-'*- huis van de Hema.< Ei Vorig jaar kreeg het plan voor het in stand houden van de Passa-; ge en het verlengen ervan tot op ij het zogenaamde Uitkijk- of Imel- -i daterrein al de voorkeur van de gemeentelijke autoriteiten. Het'; knelpunt was echter, dat toen nog- niet alle daarvoor te slopen pan- den aan Broersveid en Grofbaan in gemeentelijke handen waren. Bo-': vendien zijn in dat gebied voortdu-1 rend speculanten actief, wat het: gemeentebestuur tot een behoed zaam opereren dwong. Nu, ruim een jaar verder, zijn de contracten getekend en kan projectontwikke laar - MAB zijn ambitieuze plan verder uitwerken. Het plan behelst een modernise ring van de bestaande Passage en een verlenging over het Broersveid heen naar het daar achter gelegen Imeldaterrein. Daar komt een deels overdekt plein met aanslui ting op de Hoogstraat ter hoogte van modemagazijn Hij. Behalve de nieuwe Hema zijn nog meer win kels, een flink aantal woningen en parkeergarage in het plan opgeno men. De bedoeling is dat al volgend jaar het bouwplan tot ontwikke ling gaat komen. Evenals elders in het centrum wordt bij de ontwik keling van dit plan uitgegaan van een voor de gemeente budgettair neutrale financiering. De projec-J tontwikkelaars betalen aankoop-, bouw- en andere kosten. De ver-j wachting is dat binnenkort van g£ meentezijde volledig opening van zaken wordt gegeven over de toe komstige bouwerij in de binnen stad, die al éind volgend jaar zou moeten aanvangen. Politie zoekt getuigen overval op supermarkt SCHIEDAM De daders van de overval op de Edah-su- permarkt aande 's-Gravenweg hebben gisteren ongeveer een bedrag van tienduizend gulden buit gemaakt. Een medewerker van. de winkel,.raakte, bij; de overval'gewond. Bromfietser ten val door fout personenauto SCHIEDAM Na een aan rijding met een auto is gisteren op de kruising van de Pierson- straat en de Burg. van Haaren- laan een 16-jarige bromfietser licht gewond geraakt. De 30-ja-" rige Vlaardinger verleende de' bromfietser geen voorrang. De-'" ze kwam hierdoor ten val éh'^ liep een gekneusde hand op. Óp": de kruising van de Groenelaan en de Leliestraat is een 35-jari- ge Schiedammer licht gewond geraakt. De fietser werd gehin- derd door een personenauto dief afwildeslaan. Man met glaasje teveel op springt in haven SCHIEDAM Een 31-jarige Schiedammer die te diep in hét glaasje had gekeken is in de nacht van maandag op dinsdag 6 november spontaan ter hoog- te van de Vlaardingerstraat in het water van de Nieuwe Ha ven gesprongen. Een voorbij- ganger hoorde hulpgeroep en is de man te hulp geschoten. Toen f de politie arriveerde hadden"; twee mannen de drenkeling-; reeds op het droge gekregen. Lunchconcert in :- Stedelijk Museum SCHIEDAM Leon de Laat (marimba) en Roland Stol (vi-'| brafoon en slagwerk) verzorgen morgen een lunchconcert in de aula van het Stedelijke Museum aan de Hoogstraat. Aanvang 12.30 uur. De toegang is gratis.—* Det Norske Veritas naar Rotterdam Z] SCHIEDAM De classified-- tiemaatschappij Det Norske Ve ritas gaat van Schiedam verbuig; zen naar Rotterdam. Het be.-.., drijf heeft een contract gete-- kend met de Amstelveense pro- j jectontwikkelaar Kantorenhuis NV, die een nieuw hoofdkan toor gaat bouwen aan de IJssel- mondse Randweg, nabij station Rotterdam-Lombardijen. Door de nieuwbouw kunnen alle aparte vestigingen van het be drijf worden samengevoegd in één kantoorgebouw. Het ge bouw, dat naar verwachting eind volgend jaar wordt opgele verd, zal plaats bieden aan hon- derd personeelsleden. O O CALLENBURGSTRAAT 80 VLAARDINGEN - TEL 010-4343096 t',4 U-A-4 j (INGEZONDEN MEDEDELING)

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1