Opnieuw uitstël van beslu t over mineralenbedri jf Na DES veranderde veel voor de Schi edamse werklieden - XH Passage Theater middelpunt van driedaagse kerstshow VERWARMING KOOY ÉÉg het Het Vrije Volk SCHIEDAM Sufe B WÊÊkitnr fft jfiÈèf lj\ ws PAGINA 4 VRIJDAG 9 NOVEMBER 1990 Door Sein Walters SCHIEDAM Het zal zeker nog enige weken duren voordat het college van burgemeester en wethouders knopen doorhakt inza ke de vestiging van Mineral Ser vices Rotterdam (MSR) op het be drijvenpark Vijfsluizen. Deze in schatting is afkomstig van burge meester drs. R. Scheeres. Hij be heert de portefeuille voor Econo mische Zaken en is derhalve ook woordvoerder in deze voor velen heikele kwestie. „Er zijn enorme belangen gemoeid met de vesti- gingsaanvraag van MSR. Daarom gaan we uiterst zorgvuldig om met deze bijzonder gecompliceerde zaak," stelt Schecres. Aanvankelijk zou het college van burgemeester en wethouders op 31 oktober in een extra verga dering een besluit nemen, maar daarvan kwam niks terecht omdat de collegeleden waren vergeten om hun agenda's gelijk af te stem men. De bespreking werd daarom verschoven naar de reguliere ver gadering, afgelopen dinsdag. „Toen hebben we inderdaad uitge breid over de materie gesproken," zegt Scheeres. „Maar tot een af rondend besluit is het niet geko men." Volgens de burgemeester heeft het opschorten te maken met een milieu-rapport dat in opdracht van MSR is opgesteld door het on derzoeksbureau Dwars, Hederik en Verheij (DHV) uit Amersfoort. Het is door Schiedam voorgelegd aan de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR). Scheeres: „De DCMR is onze ex pert. Het zal een paar weken gaan duren voordat aan ons een advies wordt uitgebracht. Zodra het in ons bezit is, zal er snel een besluit worden genomen." Scheeres stelt verder dat een besluit nu niet meer lang op zich mag laten wach ten. Hij zegt zich er terdege van bewust te zijn dat bewoners en het bedrijfsleven uitkijken naar de uit spraak van zijn college. 1 Overigens" ontkent de burge meester dat eerder beloften zijn. gedaan over de datur waarbinnen het college mekeer nesluit naar buiten,zou komen.",„De onderwer pen die binnen de collegevergade ring aan de orde komen zjjn door gaans wijds bekend. Maar het is beslist niet zo dat er altijd afgeron de besluiten worden genomen. Sommige raken worden, omdat ze nog niet besluitrijp zijn, tijdelijk doorgeschoven. Met de zaak-MSR is dat ook zo." Scheeres verder: „Voor deze zaak is het noodzakelijk voldoende tijd te nemen en alle facetten des noods nogeens extra de revue te la ten passeren. In een zo complex vraagstuk als de vestiging van MSR kun je niet voorzichtig ge noeg zijn. Maar ik ben het er wel mee eens dat we spoedig moeten komen tot een afronding.'Het is mijn bedoeling in januari een voorstel in de gemeenteraad te brengen. Daar zal het laatste woord worden gesproken." Groen Links-wethouder B. de Leede (Milieu) verklaarde vorige week (in het licht van de toen be kende gegevens) tegen de vestiging van MSR te zijn. Hij zei ook na drukkelijk zich binnen het college tegen de komst te verzetten. De Leede vindt dat een vervuilend be drijf als een mineralen verwerken de fabriek niet thuishoort op het toekomstige bedrijvenpark Vijf sluizen, dat gebouwd gaat worden op nog af te stoten terreinen van de scheepswerf Wilton Fijenoord. Ook verscheidene bewoners- groepen en -organisaties zijn fel gekant tegen de vestiging van ver vuilende bedrijven, waaronder ze MSR scharen Het strijdpunt is echter dat MSR beweert geen ver vuilend bedrijf te zijn en geheel te werken binnen de strenge catego rienormen voor vervuiling die sa menhangen met het verlenen van een hinderwetsvergunning, terwijl de omwonenden daar een geheel andere visie over hebben. De inhoud van een milieurap port van DCMR slaat door naar het gelijk van de bewoners. Het onlangs in opdracht van Mineral Services Rotterdam door-DHV uit gevoerde tegenonderzoèk.^zou'ecli-; ter andere feiten aan het5 licht her ben gebracht, waardoor de besluit vorming popnieuw. vooruit is ge schoven. K De enige nog levende ex-voorzitter van 'Door Eendracht Sterker' hoopt met de tentoonstelling de gedachte levend te houden. triele revolutie. Het idee is overge waaid uit Engeland waar in 1844 28 eenvoudige flanelwevers, de pioniers van Rochdale, zich ver enigden in een coöperatie. Plaatselijk hadden deze eo-op's een eigen naam. In Schiedam was dat 'Door Eendracht Sterker'. Op enigingYis te/zien in het Nationaal ï.,.de eerste bladzijde van de notulen Coöperatie Museum. t staat te lezen; „Op uitnodiging van Coöperaties zijn in Nederland het Algemeen Nederlands Werklie- ontstaan als reactie op de miss tan-..den Verbond kwamen op 17 juni den-in*de fabrieken na de indus-^d902ide besturen van 17 werklie- SCHIEDAM 'Op de bres voor de DES', dat is de titel van een tentoonstellingdie deze week is ge opend door de enige nog levende ex-voorzitter van deze organisatie A.M. van der Wel. Het overzicht van de geschiedenis van de Schie- damse,^Coöperatieve Verbruiksver- denverenigingen bijeen in het Volkshuis bijeen ter bespreking van de mogelijkheden tot oprich ting van ener Coperatieve Bakkerij ter deze stede." Alle aanwezigen werden het op die vergadering eens over de op richting van deze coöperatie die later uit zou groeien tot 'Door Een-1 dracht Sterker*. DES had haar .ei- gec leden die werkten in de ver- schillende door de Coöperatie ge leide bedrijven. Daaronder bevon- Door Rein Wolters SCHIEDAM Voor Herman Dickhoff en zijn rechterhand Rob van Heesch zijn drukke dagen aan gebroken. Evenals vorig jaar houdt de bloemsierkunstenaar van de Rotterdamsedijk een kerstshow in het Passage Theater. Het overstel pende succes en de complimenteu ze reacties waren de bakermat voor een uitbreiding van de show tot drie dagen: nu op 27, 28 en 29 november. Bovendien zal de expo sitie van bijzonder kerststukken (de 37-jarige Dickhoff spreekt van creaties) de laatste dag toeganke lijk zijn voor iedereen. Dickhoff telt onder zijn klanten tal van grote bedrijven zoals Smit sleepdiensten, Hoek-Loos, Rose- mount, Itho en de gemeentelijke Sociale Dienst. Zijn bedrijf heeft ook tal van onderhoudscontracten voor de bloemen en planten in kantoren, winkels en bedrijven. Door de contacten kwam hij ach ter de groeiende belangstelling bij de bedrijven voor het sturen van bloemrijke attenties rond de kerst dagen. „Steeds meer worden relaties en personeel hiermee bedacht. Nu kun je kerststukken natuurlijk aan de lopende band produceren. Maar dat druist toevallig geheel in tegen mijn creativiteit als bloemist. Ik wil mijn klanten juist bijzondere kerststukken tonen, gemaakt van natuurlijk materiaal. Dus niet dat traditionele gedoe met kunststof paddestoeltjes of pepertjes. Van eerj goed kerststuk moet een na tuurlijke rust uitstralen, het moet in kleur verre van schreeuwerig zijn. Ik werk graag met materialen als coniferen en kronkeltakken. Door het gebruik van zulk materi aal blijft een kerststuk langer staan en heeft de ontvanger er ook meer plezier van." Rob van Heesch (32) was niet zo lang geleden nog leraar op de tuin bouwschool. Hij bezit het zogehe ten 'meesterdiploma' in de bloem- sierkunst. Het lesgeven in bloem schikken verruilde Van Heesch voor een plaats in de winkel van Dickhoff. „Wij voelen elkaar uit stekend aan. Creatief kan ik hier prima uit de voeten," verklaart hij zijn overstap. „Onze kerstshow on derga ik als een uitdaging. Naast ons drukke dagelijkse werk, zijn we al héél intensief bezig met de voorbereiding." Herman Dickhoff: „Opnieuw presenteren we honderd speciale kerstarrangementen van eigen hand in een decor dat is ontwor pen door standbouwer Anton van tier Water. De Rotterdamse ijzer kunstenaar Koert van Duyvendijk stelt een aantal van zijn werkstuk- Herman Dick hoff (rechts) en Rob van Heesch werken nu al aan de voorbereiding van de kerstshow in het theater Pas sage. den zich onder andere mandenma kerijen, bakkerijen, supermarkten en kruidenieren. Ex-voorzitter Van der Wel legt uit dat de DES na de oorlog een mentaliteitsverandering onder gaat. „Wat voorheen leden waren, gaat men steeds vaker verbruikers noemen. Het'toenmalige bestuur had er moeite mee om dit oude principe los te laten." Wat ook veranderd voor bij voorbeeld de broodbezorgers is de bouw van grote flats. Voorheen rag je de bakkers in de smalle straatjes van Schiedam bezorgin gen afleveren. „Met de komst van flats wilde natuurlijk ook de vier de verdieping gewoon dat het brood boven werd bezorgd," aldus Van der Wel. Hij voegt daaraan toe dat zonder de inzet en trouw van het personeel aan de Coöpera tie nooit zo groot had kunnen wor den. „De herinnering aan de Coöpe ratie moet levend blijven," zei Van der Wel gisteren. Hij toonde zich dan ook blij met de tentoonstel ling. Bij de tentoonstelling hoort een video over de activiteiten van 'Door Eendracht Sterker' in Schie dam die in vogelvlucht de geschie denis behandelt. Een belangrijke persoon voor de Coöperatie in Schiedam is M. de Groot geweest. In de functie van bedrijfsleider, die hij tot 1922 vervulde, heeft hij een grote rol gespeeld in het reali seren van een mandenmakerij in Schiedam die vele orders kreeg. Verder had de groot veel aandacht voor Volkshuisvesting. De expositie in het museum aan de Lange Haven strekt zich uit over het tijdperk vanaf de oprich ting van DES in 1902 tot aan de fusie met de Maassluise en Vlaar- dingse coöperaties in 1965. Verder zijn in het overzicht foto's van le den en bestuurders van de vereni ging opgenomen, winkelboekjes, jaarverslagen, artikelen uit perso neelsbladen en andere archiefstuk ken over ondere andere de win kels. De regel 'Op de bres voor de DES' is afkomstig uit een van de kinderliedjes uit die tijd. Aanhanger gestolen van Gemeentewerken SCHIEDAM Een blauwe aanhangwagen van de Dienst Gemeentewerken is gestolen van een afgesloten binnenplaats aan de Jan van Riebeeckweg. De tendemasser stond boven dien geketend aan een lan taarnpaal. De dieven verschaf ten zich de toegang door het forceren van een buitenhek. Geld weg bij inbraak in kantoorpand SCHIEDAM Uit een kan toor van de Extra Markt aan de Parkweg is bij een inbraak 750 gulden gestolen. Het geld rat in' een bureau. Men kan binnen na het openbreken van een achterdeur. Amnesty-stand voor Sri Lanka SCHIEDAM De Schie- damse afdeling van Amnesty International morgen aandacht aan de mensenrechten in Sri Lanka. In het Hof van Spaland is de groep daarom vanaf 12.00 uur aanwezig met een stand. Medewerkers van de organisa tie vragen passanten een peti- tielijst te tekenen. Verder wordt er informatie verstrekt. Uit een rapport van Amnesty is gebleken dat de laatste jaren in het zuiden van Sri Lanka dui zenden mensen zijn verdwenen of door veiligheidstroepen ver moord. "Berend de Bijenkoning in theater De Teerstool SCHIEDAM Kinderen van 6 tot 10 jaar kunnen mor genmiddag hun hart ophalen bij de poppenvoorstelling 'Be rend de Bijenkoning' van het poppentheater Erica Burgerjon in De Teerstoof aan de Nieuw- straat 12. Aanvang 14.00 uur. Toegangsprijs per kind vijf gul den. Het verhaal handelt over de bijenkorf in de tuin van oma. Berend, nieuwsgierig als hij is, gaat kijken en wortit als hij te dicht nadert geprikt. Die prik zorgt,ervoor dat hij net zo klein wordt als een bij. In de Roo Roosenzaal van het Passage Theater speelt bovendien de theatergroep Dwarf zaterdag middag vanaf 14.00 uur het stuk 'Het Kierewietsei'. Het stuk is bestemd voor kinderen tussen de vijf en tien jaar. Een kaartje kost vijf gulden. van osium en expositie lichting Keramiek SCHIEDAM -—"De ingrijpen de veranderingen die het kunst onderwijs in de afgelopen jaren heeft ondergaan zijn de aanlei ding voor een tentoonstelling en symposium in het Stedelijk Museum van Schiedam. De Stichting Keramiek '90 wil naar aanleiding van de gevol gen die het keramisch onder wijs hiervan heeft ondervon- j den aandacht vragen voor der gelijke opleidingen in Neder- j land. Een selectie uit het werk i van 26 ex-studenten keramiek J illustreert dat zij zich ook na !j hun opleiding als succesvol en zelfstandig keramist handha- 'j ven. De expositie is te zien van- j af morgen tot en met 9 decern- ber. Aan dit thema is op 16 no- vember een symposium vastge knoopt In een viertal lezingen gaan verschillende sprekers on der andere in op de positie van keramisch onderwijs binnen het, kunstonderwijs en ge- bruikskeramiek in het bedrijfs leven. Daarna volgt een Panel discussie over de vraag hoe het keramisch onderwijs beter kan aansluiten op het beroepsonder wijs. Het programma begint om 9.30 uur in de aula van het mu seum. ken beschikbaar, Deze krijgen een eigen plaats in de show." Vorig jaar ontvingen we van di verse bedrijven het verwijt dat de show maar één dag was te bezich tigen. Ook namen sommigen het ons kwalijk dat particulieren niet waren uitgenodigd. Uit die foutjes hebben we lering getrokken. Het is volstrekt begrijpelijk dat ieder een onze samengebrachte kerst- pracht wil bewonderen." Vorig jaar brachten ruim dui zend vertegenwoordigers van voor namelijk bedrijven en relaties een bezoek aan de show. „Wij ver wachten er dit jaar minstens even veel," schat Rob van Heesch op voorhand in. Het duo heeft nog en kele leuke verassingen in petto, maar openbaart deze pas als de show wordt geopend. China De winkel van Dickhoff is ove rigens ook een lust voor het oog. Dat komt niet alleen de bloemen en plantenpracht, maar zeker ook door de vele tientallen, soms le vensgrote bronzen beelden. Dick hoff importeerde deze uit China en verluchtigde er zijn winkel mee. De kelderverdieping is ingericht met een andere, eveneens fraaie cultuur, van zijdebloemen en zijde- bloemstukken. Dit duurzame pro- dukt blijkt vooral in trek bij be drijven Tussen alle drukte in staan Dickhoff en Van Heesch deze maand ook nog borg voor speciale bloemdecoraties in het Rotterdam se Hilton Hotel. „Het Schiedamse engineeringsbedrijf Matthew Hall Keynes viert daar het jaarfeest. Voor ons als bloemsierkunstenaars is de aankleding van de ruimten een echte uitdaging." GASHAARDEN CV-INSTALLATIES VERWARMINGSSPECIALIST SHOWROOM "VAN OOSTHAVENKADE14, TEL.010- 4343213, VIAARDINGEN es [HÉ "Interstar" is een uiterste flexibel meubelkon- cept met meer dan 100 verschillende basiselementen. 4 breedte maten: 45-67s-90-135cm diverse hoogte, en diepte maten. U kunt kiezen uit o.a. kastzuilen, video, tv meubels, laden, boekenplanken etc. Als dit uw nieuwsgierigheid heeft gewekt, kom dan een dezer dagen even bij ons langs. (vergeet vooral niet uw wand op te meten) Tot ziens. S 0 V£\-/o\. 33 B 00 BES aasB0 □ZEE nmnnaail WONEN MARKT 57 - VLAARDINGEN - TEL: 010 - 434 36 85 i I IJ 'I 1 li Cf kV 0-* jijjia wijn jüjf j» r- - p. tr fifi? aai-*, (INGEZONDEN MEDEDELING* (INGEZONDEN MEDEDELING) ptTi Ll 1 ,1 i '1 il fr—

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1