fe^^~ laardngen akkoord met financieel beleid 'HET SOCIALISME FLOREERT Ht CUBA. FE>EL ZEGT HET' 'Geeft mijn maar drie ons beuling' Het VHje Volk SCHIEDAM GASTEN it# OP PE GRENS SP-raadslid Arnold van Wezel, net terug, gelooft nog in Cubaanse idealen Open huis 'Eigen werk" lil" As, A z t "i\^J s W8 PAGINA 4 r>4 Yhr .„A ZATERDAG 10 NOVEMBER 1990 Door Ben van Haren VLAARDIN GEN - Over de wijze van besteding van jaarlijks onge veer 300 miljoen pilden tot aan 1994 is de in mei aangetreden ge meenteraad van Vlaardingen het gisteren aan het eind van de mid dag eens geworden. Ze volgt de ko mende vier jaar bijna exact de lij nen, die het PvdA-CDA-D66-college in zijn voorstellen voor begroting 1991 en meeijarenbegroting had getrokken. Slechts enkele kleine wijzigingen werden aangebracht, zoals bij ribeeld de handhaving van de jeugdsportsubsidie. Een record vestigde het gezel-" schap door zelfs een halfuur voor de geplande tijd zijn eindoordeel te geven. Voor het eerst sinds jaren kon rond etenstijd de aanval op het gebruikelijke koude buffet worden ingezet. Het bedienend personeel moest snel opgetrom meld worden omdat zij met de er varingen van nachtelijke vergade ringen de optimistische berichten over een snelle afloop nauwelijks kon geloven. In zijn slotwoord deed burge meester Fred van Lier, zo hij zelf zei 'een paar komische pogingen' om zijn erkentelijkheid uit te spre ken voor de vlotte afhandeling. Hij meende dat ras-opposant Remi Poppe zelfs tevreden zou moeten zijn. „Wim Kan heeft van socialis ten gezegd, dat het mensen zijn die geld uit zakken van de kapitalisten weten te kloppen. Het sal u derhal ve goed doen te constateren, dat we hier zoveel welgestelden heb ben," zei Van Lier met een knip oog verwijzend naar de stelling van Poppe, dat de nieuwe coalitie een rijkelui's politiek voortzet. Van lier complimenteerde de nieuwe raad, waarin VVD-er Bram Zonne zowel als raadsnestor Rien Lensvelt (SGP) hun waardering herhaalde voor de nieuwe aanpak van de begrotingsbehandeling met ruime schriftelijke voorbereiding. In tegenstelling tot andere jaren was er deze keer slechts op een en kel front vereende tegenstand van de met dertien (van de 35) zetels in stemmental gelijk gebleven op positie. De SP van Remi Poppe was tegen bijna alles en keurde al le begrotingen af. „We hebben geen vertrouwen in dit college," zei Poppe, die ook met een motie was gekomen waarin het opstap pen van het college werd voorge steld. De overweging daarbij was, dat het vorige college zijn boekje te buiten is gegaan door voor de betaling van de promotie van de woningbouwproject langs de Vlaardingse Vaart ongeveer 140. 000 gulden uit te geven zonder voorafgaande toestemming van de gemeenteraad. „Dat mag u niet en wij zullen zelfs onderzoeken of we deze greep uit de gemeentekas voor strafrechtelijke vervolging moeten melden bij de Officier van Justitie," betoogde hij. Behalve zijn eigen fractiegeno ten ondersteunde niemand de 'op- stap-motie'. Zelfs Arnold van Kal ken, de enige Groen Linkser in de Vlaardingse raad, niet, die net als de SP zich tegen de gehele begro ting uitsprak. Over die 'opstap-mo- tie' zei Van Kalken, dat het zitten de college geen daden van bet vo rige college kan worden aangere kend. Hij had wel instemming met de veroordeling van die werkwijze verwacht van de nieuwe ploeg. Alle fracties lieten overigens blijken van wethouder Aart Kool snel meer duidelijkheid over de in vulling van de Sociale Vernieu wing te verwachten. De gehele op positie vond dat de (regionale) Streekmuziekschool goedkope huis vesting zou moeten worden gebo den, maar de coalitie (en dus de meerderheid van de gemeente raad) verwierp de hiervoor inge diende VVD-motie. Wel werden van VVD en Groen Links voorstel len overgenomen onder meer om de aanleg van meer rotondes te overwegen, het zwerfgroepenwerk meer steun te geven, met een voor stel voor een minimabeleid te ko men en regionaal samen te wer ken, vooral met Schiedam, tenein de beter openbaar vervoer en min der rijkswegen en autotunnels in de omgeving van Vlaardingen te krijgen. Schiedammers nemen van avond in de oudste Zaal van Vlaardingen het heft in handen. In Zaal De Harmonie presenteert 'De nieuwe Salon' van de in Schiedam geboren en getogen journalist Dick van der Lugt het programma 'SCHIE DAMMERS een avond over de grens'. Gelukkig is de via de Universi teit van Groningen en de Win- schoter Courant bij Radio Rijn mond in haar vertrouwde regio teruggekeerde Liesbeth van der Kruit weer hersteld. Anders zou zelfs het Vlaardingse accent ont- breken in het presentatieteam. De hiërarchisch het hoogst in medialand terecht gekomen Schiedammer Joop Daalmeijer behoort er verder toe. De volgens de organisatoren eeu wenoude rivaliteit tussen Schie dam en Vlaardingen komt in het programma aan de orde. Hage naar Fred van Lier zit er als burgemeester van Vlaardingen aan tafel met de Rotterdammer Reinier Scheeres, die in Schie dam eerste man is. Ongetwijfeld humorvol en boeiend zullen de Schiedamse historicus Han van der Horst en de Schiedamse pu blicist Hans van der Sloot hun visie op de inwoners van beide plaatsen geven. Van der Horst is een bij de hui dige lezers van deze krant be- kende ras-Schiedammer, die ook graag in Vlaardingen komt. Van der Sloot heeft zich zo'n twintig jaar geleden in de VlaardiDgse historie verdiept. Hij kreeg in de regententijd van burgemees ter Heusdens als pas zelfstandig geworden journalist de lucratie ve it een boekje te ma ken in het kader van het 700-ja- rig bestaan van Vlaardingen. Hij gaf het rijk geïllustreerde werk je, waaraan ook de Vlaardingers Pleun Reedijk en Arie Wapen aar meewerkten, de titel 'Vissen bij de Vleet'. Andere gasten zijn de Vlaar dingse gemeente-archivaris Hans Mathijssen en politie-agent Jan Blokland uit Vlaardingen. Hij komt in de plaats van een oorspronkelijke geplande - hope lijk wijs geworden - deelnemer aan de stompzinnige busbaanrel- len, die sinds de zeventigerja ren tussen Groenoord en Holy plaatsvinden. Blokland maakte deel uit van de Mobiele Een heid, die in 1978 zo onbesuisd tekeer ging dat de aanwezige fo to-journalist Paul Stolk gewond het ziekenhuis in ging. De Schiedammers krijgen van de gastvrije Vlaardingers vrij- baan in de onder invloed van de cultus van horecaffers tot Grand Café Theater omgedoopte Zaal De Harmonie. Een Zaal om in ere te houden omdat ze ondanks alle verbouwingen in de ruim, 150 jaar van haar bestaan nog steeds door kenners als akous- tisch beste van de regio wordt gekenschetst en is bijvoorbeeld een verademing voor wie ooit op de planken van de Stadsge hoorzaal was aangewezen. Bijzonder aan deze salon is ook, dat sponsors en de cultuurpot van de gemeente Vlaardingen de financiën hebben aangedragen. Naast die Vlaardingse gulheid is een andere bijzonderheid, dat het om de laatste salon gaat vol gens drijvende kracht Dick van der Lugt, de naar Vlaardingen gevluchte Schiedamse journalist. „Het geld is op," stelt hij nuch ter vast. Gelukkig krijgen nu voldoende Schiedammers toch een keer de kans om 'over de grens' te vertellen wat ze den ken van die Vlaardingers. Een late revanche voor wat enkele jaren na de totstandkoming van De Harmonie aan de Schiedam- seweg de vooraanstaande Vlaar- dinger Kikkert minachtend zei over Schiedam? Zoals Peter Blanker ons in zijn nieuwe Rotterdamlied zo prach tig laat weten is al dat Rotter dammer, Schiedammer of Vlaar- dinger zijn zo betrekkelijk. Je bent gewoon wat je je voelt. En Liesbeth zal zich waarschijnlijk nog minder Vlaardingse voelen als Dick, na al zijn omzwervin gen, Schiedammer. Door Weasel Penning VLAARDINGEN „Fidel," Hij zegt het met ontzag en vertedering tegelijk. Het Vlaardingse raadslid Arnold van Wezel (SP) rekent zich nog tot de revolutionairen. In Cu ba zou het ware socialisme wél be staan en nog goed floreren"ook. „Fidel ,zegt bet." Berichten over schendingen van mensenrechten in het land van leider Fidel Castro neemt hij niet serieus. Hij is net een paar weken terug uit Cuba. „Ik ben socialist. En het socialisme houdt niet op buiten Vlaardingen of Nederland. Dat is een internationale zaak." En dus was Arnold van Wezel pas weer vijf weken in Cuba. Als lid van de Nederland-Cubaanse vriendschaps vereniging Venceremos („Wij zul len overwinnen") trok hij mee met de Brigade ffolanda José Marti naar één van de laatste socialisti sche bolwerken. „We betaalden zelf ons vliegti cket. En we werkten daar vier we ken, als fruitplukkers en als bouw vakkers. Nee, we kregen daar geen geld voor. Het is voor een goede zaak, hé, om het socialistische sys teem te bekijken en waar nodig te steunen. Cuba ontwikkelt zich en is nu al een voorbeeld voor Derde Wereldlanden in Latijs-Amerika en Afrika." In zijn werkkamer wordt dui delijk dat we met een nog immer bevlogen persoon te doen hebben. Che Guevara hangt nog aan de muur. De Cubaanse vlag ook. En overal liggen foto's van Castro en speldjes, die herinneren aan het revolutionaire verleden en heden van het Cubaanse volk. Ook de Ha- vana-sigaren ontbreken niet. Ar nold Van Wezel heeft zijn idealen nog. Informatie over Cuba haalt hij daarom niet uit Nederlandse kranten en opiniebladen. Nee, daarvoor neemt hij liever 'Cuba Libre' en de Cubaanse krant Gram- ma. „Kijk maar," zegt hij. In zijn hand houdt hij de krant: „Havana, 7 oktober 1990, het 32ste-jaar van de revolutie," staat erop. Is die socialistische revolutie daar dan wel gelukt? „Jazeker," zegt hij. „Het volk beschikt over de basisbehoeften en lijdt geen ar moede. Het onderwijs ligt op een voor een Derde Wereldland uitzon derlijk hoog niveau en ontwikkelt zich zelfs beter dan hier in Neder land. En ook de gezondheidszorg is hier goed geregeld." Wat in Oost-Europa niet lukte, slaagde volgens Van Wezel in Cuba dus wel. „Hier is wel naar het volk geluisterd. De Volksmacht be slist, het Centraal Comité, en Fidel natuurlijk, doet daar wat mee." Hij heeft zich daarom enorm geër gerd aan recente publikaties in Ne derlandse .media. Een Limburgse krant schreef: Communisme en Sc cialisme zijn voorbij. Nu Cuba nog. Hij kan zich daar nog over opwin den. „Wat heeft iedereen toch te gen bet land. Het volk heeft geko zen voor het socialisme. Waarom accepteert men dat niet?" Het volk mag dan gekozen heb ben, zeer onzeker is of iedere keu ze van 'de Cubaan door leider Cas tro zelf wel wordt geduld. De men senrechtenorganisatie Amnesty In ternational maakt ieder jaar mel ding van grove schendingen van de mensenrechten in bet land van Fidel. Nogal wat mensen zouden om politieke redenen in de gevan genis zitten en nog onlangs pro beerden zogenaamde dissidenten via onder meer de Spaanse ambas sade elders politiek asiel te krij gen. Van Wezel pareert met het cli ché. „Je moet daar geweest zijn om te oordelen." En over de arres taties van dissidenten: „Als ie mand staatsgevaarlijk is dan wordt hij opgepakt. Zo is dat hier in Nederland ook." Hijzelf praatte daar met de Cubanen en trok rijn eigen conclusies. „De bevolking staat als één man achter Fidel. En die dissidenten, ach dat zijn d'r een paar. Vijfennegentig procent gelooft in de revolutie." Trots ver telt hij over de regelmatige toe spraken van Castro zelf. Daar zou den steeds weer zo'n twee miljoen mensen op af zijn gekomen. „En iedereen luistert dan ademloos." Tijdens één van die toespraken zou Castro gemaakte fouten heb ben toegegeven. Van Wezel: „Cas tro zei te veel te hebben ver trouwd op de contacten met Oos- teuropese landen. En nu die con tacten losser worden, zelfs aflopen, krijgt Cuba te maken met grote te korten." Maar Arnolds vertrou wen in Castro is daarmee niet ver dwenen. „Cuba zal nu alles zelf gaan produceren. Zodat nog altijd aan de basisbehoeften van de be volking kan worden voldaan. Of dat lukt? Jawel. Fidel zegt het." Met de lange rijen voor de winkels in Havana valt het volgens Van attack scu v ga na, fiiiuu if* "1 Tt.j-C'A S' iï T:: «4-^§#*1 vhsa&j* 1,1 Araóïdfvan Wezel in zyn werkkamer. Met Castro-baard, Havana-sigaar en de Cubaanse vlag op de achtergrond. „Fidel zegt het. Wezel erg mee. „Dat heb ik bijna nooit gezien. Nou ja, soms voor sluitingstijd. Want als mensen dan pas hun boodschappen doen, wordt het vanzelf druk." Van Wezel gaat mee in de Cu baanse kritiek op de Verenigde Staten. Van Wezel: „De Ameri kaanse regering provoceert." Hij verhaalt over Amerikaanse lege- roefeningen voor de Cubaanse kust en over een omstreden uitspraak van minister van Buitenlandse Za ken James Baker. „We moeten Cu ba asfalteren," had de Amerikaan se bewindsman quasie-grappend gezegd. Havana nam hem dat niet bepaald in dank af. Het kwam de populariteit van de Amerikanen in ieder geval niet ten goede. Toch heeft het regime volgens van We zel plannen ook Amerikanen bin nenkort met open armen te ont vangen. De Cubanen zien het toe risme als een belangrijke inkom stenbron voor de toekomst. Een kleine concessie aan de iealen? „Misschien," zegt Van Wezel, „maar wel noodzakelijk om te overleven." Als we 'm moeten ge loven was dat gelijk de laatste. „Cuba zal niet, zoals de Sovjet unie, het kapitalisme binnenha len. We (Hij zegt wel Red.) mogen niet alles weggeven wat in tweeën dertig jaar door Fidel en het volk is opgebouwd." De socialistische strijdkreten Revolutie is bouwen, Eenheid maakt ons onvernietigbaarSo cialisme of de dood" blijven dus aktueel. „Jazeker," zegt Ar nold van Wezel. „Die zie je nog overal in dat prachtige land." Hij glundert. Door Han van der Horst SCHIEDAM Afgelopen za terdag bezocht ik op de Westvest een feest, dat door veel danige Schiedammers bezocht werd. De nacht was al heel lang gevallen, zodat door de ramen niet meer zo zichtbaar was, wat de afgelo pen twintig jaar allemaal onder het mom van stadsvernieuwing is aangericht. Het oude centrum kwam als een soort spookver schijning tot leven, terwijl wij de kelken vulden en toen kwamen wij te spreken over het plat Schiedams. Want plat Schiedams bestaat niet meer. De meeste Schiedam mers kunnen als het moet met een behoorlijke Rotterdamse tongval voor de dag komen. Maar dat heeft weinig te maken met de volkstaal, zoals die hier ter stede tot diep in de jaren vijf tig werd gesproken. De weinige Vlaardingers die in ons gezel schap waren toegelaten, beweer den, dat het bij hun thuis hetzelf de was. Let wel: ook Vlaardings verschilt van Schiedams. We konden eigenlijk op maar een woord komen, dat als ty pisch Schiedams te boek staat en nog dagelijks wordt gebruikt. „Beuling", baar kun je een Rot terdamse slager aardig mee in de war brengen, want hij weet niet, dat wij Schiedammers daar le verworst mee bedoelen Vaag herinnerden wij ons de oma's, opa's, omes en tantes, die nog echt plat Schiedams spraken. Je moest de „h" weglaten, waar hij in het algemeen beschaafd Nederlands stond en hem juist gebruiken, waar hij niet stond. Bovendien waren er allerlei vast staande uitdrukkingen en spreek woorden. Zouden er nog bandopnamen bestaan van plat Schiedams? Het is duidelijk, dat de plaat selijke tongval en de echt Schie damse uitdrukkingen hebben moeten wijken voor de druk van het grote Rotterdam. Die stad werd in het laatste kwart van de negentiende eeuw ongeveer vijf keer zo groot. Bij duizenden tege lijk verhuisden arme plattelan ders van de eilanden en West Brabant naar de hoopgevende stad, waar misschien wel werk te vinden was. Zij moesten zich onderling verstaanbaar maken en dat ging natuurlijk niet met de oude, onderling zeer verschil lende dialecten. De mensen .gin gen dus een bepaald soort alge meen beschaafd Nederlands spre ken. Maar ze hadden niet of nau welijks op school gezeten, dus het werd wel een apart soort Ne derlands, een Nederlands dat zich onderscheidde door een zan gerige uitspraak en het gebruik van woorden als „zijn", waar het volgens het algemeen beschaafd Nederlands „hem" moest zijn. Het pure Schiedams kon zich ondertussen handhaven: de stad groeide niet of nauwelijks. Bo vendien waren de uitvalswegen of liever gezegd -dijkjes al lemaal voorzien van tollen. Arme mensen kwamen niet zo gauw de stad uit. Dat is een prima voe dingsbodem voor de groéi en de bloei van de eigen sfadstaal. Maar daar is een eind aange komen. Ook Schiedam kreeg een stroom nieuwkomers te verwer ken, toen de pas gestichte wer ven buiten de stad massaal vak krachten wierven. Vanaf dat mo ment is het Rotterdams aan zijn opmars begonnen. En zo is het Schiedams ver stikt. Ik weet niet eens of „geeft mijn maar drie ons beuling" wel goed is, of Rotterdams met een plaatselijk woord. Als er nog sprekers van het zuivere Schie dams zijn, dan moeten hun stem en hun verhalen op de band wor den opgenomen. Om bewaard te worden in het gemeentearchief als een dierbare herinnering aan wat eens was, maar nooit meer terugkomt. Clark te groot voorTeerstoof SCHIEDAM Het program ma 'A bohemian from 9 to 5' van Paul Clark vindt vanavond niet plaats in De Teerstoof, maar in de Roo Roosenzaal van het Passage Theater. Dit besluit is genomen nadat bleek dat het decor te groot was voor het po dium van De Teerstoof. Aan vang 20.30 uur. Toegangsprijs ƒ15,00. Pashouders 12,50. Big Bam Boom treedt op in café Podium SCHIEDAM De Big Bam Boom band treedt vanavond op in Café Het Podium aan de Lan ge Haven met energieke en rau we rock Sr rhythm. De drie bandleden staan er om bekend dat zij zichzelf niet ontzien en onder het motto 'beuken' de po- diumplanken kaalschuren. ^Al fred van der Linden (gitaar zang), Fred Jacquet (zang, bas) en Hans Heijster (drums) deden reeds ervaring op in bands als Second Skin de Bintangs en Frank Kraaijeveld-band. Ze wil len dat hun publiek net zo be zweet naar huis gaat als zij zelf. Het optreden begint om half elf en de toegang is gratis.' Ook in Het Podium maar dan op zon dag vanaf tien uur 's avonds is er een sessie-reünie van een aantal muzikanten, die drie jaar geleden onder de naam Blijdorp 'dierentuin'-sessies hielden. Ze doen het nog één keer over samen met gastmuzi kanten. Wereldwinkel verkoopt Sinterklaas-artikelen SCHIEDAM Kunstnijver- heidsprodukten staan deze en volgende maand centraal in de Wereldwinkel Schiedam aan de Lange Achterweg 14 (afrol Hoogstraat). Deze artikelen, zo als speelgoed, spelletjes, een voudige muziekinstrumenten, snuisterijen en gebruiksartike len, zijn goed bruikbaar als ge schenk. Ze zijn afkomstig van kleinschalige projecten uit de Derde Wereld. Door het kopen van deze produkten wordt het werk in de ontwikkelingslan den gesteund. De Wereldwinkel verkoopt ook levensmiddelen zoals koffie, thee, wijn en broodbeleg. Men kan terecht op donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag en za terdag van 13.00 tot 16.00 uur. Zaterdag zijn vrijwilligers van de winkel bovendien van 11.00 tot 13.00 uur met een stand aanwezig in het winkelcentrum Hof van Spaland. Station Ral Uno van kabel gehaald SCHIEDAM De Italiaanse tv-zender Rai Uno is weer van het kabelnet gehaald. De ge meente had hiertoe geen ande re keuze, nadat het minister d' Ancona had laten weten geen dispensatie te kunnen verlenen voor het delen van de kabel met de Turkse tv-zender TRT. Onlangs heeft Schiedam deze zender officieel op de kabel ge zet. Dagelijks werden hiertoe de programma's van Rai Uno onderbroken. Dit is echter in strijd met artikel 68 van de me diawet. Schiedam heeft nu defi-, nitief gekozen voor uitsluitend1 de doorgifte van TRT (Turkse Radio Televisie) op werkdagen van 17.00 tot 01.00 uur en op zaterdag en zondag van 17.00, tot 01,00 uur. In Schiedam wo nen ongeveer 3500 mensen met de Turkse nationaliteit. laPT Informatie-avond over drugs ROTTERDAM Voor ou ders, partners en familieleden van drugsgebruikers houdt het Consultatiebureau voor Alcoh'ol en Drugs op dinsdag 13 no vein-, ber een informatie-avond. Zij worden ingelicht over welke middelen er zijn, het verschil tussen hard ,en soft drugs, hoe een proces van verslaving ver loopt en welke problemen zich hierbij voordoen. De voorlich tingsavond vindt plaats aan de Heemraadssingel 80 en begint om 19.30 uur. Deelnemers kun nen zich telefonisch opgeven bij de receptie van het consulta tiebureau. SCHIEDAM De Stichting 'Eigen Werk' nodigt woensdag 14 november werklozen, uitke ringsgerechtigden, arbeidsonge schikten, vutters er gepensio neerden uit om een kijkje te ko men nemen in het ontmoetings centrum. De aanwezigen kun nen die dag kijken welke moge lijkheden er zijn om een hobby uit te oefenen of een cursus te volgen in bijvoorbeeld bloem schikken, pottenbakken, schil deren ofi handarbeid. Tijdens dit zogenaamde 'Open Huls" kunnen belangstellenden zich inschrijven voor een van deze cursussen. De dag begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. iSSF*' J Ï^-Sït W f Nyy r'Ai-TE A L AGPESSiON tJ5 Air nlr' ft» 4's? i a Ze tL? ■M'-, ft fs- f'ftr fcs'Tf «LJa&W:-' v/f w JM

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1