Inbreker gedood door polit ekogels Ludieke actiedag in De Gorzen voor leefbaar m lieu Ronaldo nieuwe Stadsprins 4 'i Het Vrije Volk SCHIEDAM 'Wildwest' in winkelcentrum Hof van Spaland; rijksrecherche onderzoekt optreden van agenten Schiedammers maken het al meer dan 7 eeuwen hun buren lastig m '41 m -PAGINA 4 MAANDAG 12 NOVEMBER 1990 Boor Hein Wolters 'SCHIEDAM Een 22-jarige Schiedammer is zondagmorgen na een inbraak doodgeschoten door de politie van zijn woonplaats. De man werd na verzet dodelijk ge troffen door twee kogels en over leed, volgens politiewoordvoerder commissaris J. van Hoff, tijdens het transport naar een ziekenhuis. De rijksrecherche stelt een on derzoek in naar het wapengebruik van de twee agenten. Er is door de agenten minimaal drie keer een schot afgevuurd. Intussen is vast gesteld dat de inbreker niet heeft gevuurd. Het is de eerste keer in de geschiedenis van de politie van Schiedam dat door wapengebruik iemand werd gedood.De schietpar tij deed zich voor in het winkel centrum Hof van Spaland, in een na-oorlogse nieuwbouwwijk in het noorden van Schiedam. Omwonen den hoorden omstreeks kwart voor drie in de nacht glasgerinkel en waarschuwden de politie. Toeval lig reed een surveillancewagen in de directe omgeving. De twee agenten reden hun wagen het win kelcentrum in en ontdekten een ingeslagen ruit in de hakkenbar Sjoekeshop. Commissaris Van Hof: „Eén van de uitgestapte agenten kwam oog In oog te staan met de dader. Deze verliet door de ingeslagen deurruit de winkel en richtte daar bij een pistool op de agent. Onder dreiging met het wapen ging hij er vandoor. De agenten waren in dekking gegaan achter hun auto. Zij riepen dat ze van de politie wa ren en sommeerden de inbreker te blijven staan. Hierbij werd een waarschuwingsschot gelost." Dit schot verbrijzelde waar schijnlijk, na afketsen, een ruit van een reclamezuil. Deze moge lijkheid werd gistermorgen bij de reconstructie van het incident niet uitgesloten. Van Hoff verder: „De dader draaide zich om na het waarschuwingsschot en richtte wederom zijn pistool. De agenten schoten gericht terug, waarna de dader op de grond viel. Op weg naar het ziekenhuis is hij overle den." De man bleek getroffen in het middenlichaam en in een arm. Niet onmogelijk is dat de kogel na het verlaten van de arm het glas van de reclamezuil heeft verplinterd.De schietpartij heeft in de aangrenzende woonflat flinke schrik veroorzaakt. „Het leek van nacht wel wildwest, met al dat ge knal," verklaarde een nog maar nauwelijks gekalmeerde bewoner van de tweede verdieping. Hij zegt minimaal drie schoten te hebben gehoord. „Ik ben beneden gaan kijken, maar werd door de politie tegengehouden, Natuurlijk vanwe ge het onderzoek. Ja, die inbreker lag er toen nog. Zielig voor die knul, maar anderzijds vind ik het best goed dat de politie hard op treedt tegen inbrekers. Dat gapt maar, vernielt de boel en dompelt hardwerkende mensen in de ellen de." Hij vertelt verder: „Het Hof van Spaland is regelmatig het doelwit Rechercheurs van de Schie- damse politie speuren met behulp van een metaaldetector naar kogelbul- zen. van inbrekers. Er gaat geen week voorbij of er wordt wel ergens een ruit ingeslagen en de boedel gesto len. Hieraan moet paal en perk worden gesteld." Overigens werd op de doodge schoten inbreker geen buit aange troffen. Het technisch sporenon derzoek, waarbij restanten van de afgevuurde kogels werden aange troffen op de aangrenzende tram baan, duurde tot gistermorgen half elf. Hierbij ging het vooral om het vinden van de baan die het waar schuwingsschot moet hebben afge legd. De twee agenten zijn gisteren na het afleggen van him verklarin gen opgevangen en onder maat schappelijke begeleiding gesteld. Vandaag wor^-m ze gehoord door de rijksrer' ie. SCHIEDAM Van een vijandi ge sfeer of enig wantrouwen je gens de plaatselijke overheid was afgelopen zaterdag aan de Groenel- aan in De Gorzen niets te merken. „We hopen als gewone burgers dat de ozonlaag het u zal toestaan uw hand nog vele jaren te heffen," kreeg burgemeester drs. R. Scheer- es te horen, toen hij een zoge naamd milieulint had doorgeknipt. Conclusie van de actiedag kan zijn dat de actievoerders ervan over tuigd-'zijn, dat met veel inzet en goede wil een oplossing voor de milieuproblematieke gevonden zal worden. Co Barvoets,; Gerda IKleinbloe- sem, Jo,Barvoets, Bram Barvoets, Maria Hartman, Louise Kop, Mar garet van Tilborg en Sjaan van Wijnen van actiegroep 'De Veilige Gorzen' hadden er ruim drie we ken voor, nodig om alles van de grond te krijgen. De strijd om een leefbaar klimaat in hun buurt vond zaterdag een enerverende cli max. Nadat op 17 oktober een groot pakket met bezwaarschriften was overhandigd aan milieuwe thouder B. de Leede (Groen Links) en P. van Groenewegen van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR) vond men de tijd ook rijp om een ludieke actiedag te organiseren. De Leede was met Scheeres wel het enige politieke klankbord waar de actievoerders en andere belangstellenden hun grieven direkt kwijt konden. De kern van het protest is ge richt tegen een mogelijke vestiging van het bedrijf Mineral Service Rotterdam op het bedrijfsterrein Vijf Sluizen. Maar andere factoren als -strengere controle op uitstoot van schadelijke stoffen door reeds gevestigde bedrijven, vormt een ander speerpunt van de actievoer ders. Het ludieke van de zaterdag gehouden actie werd meteen dui- Veel kinderen droegen bij tot een succes van de actiedag. Ze hadden tekeningen gemaakt en blonken uit door medeleven en vragen over het milieu. Voorts verzonden ze balonnen met milieu-boodschappen. delijk toen burgemeester Scheeres na aankomst een sigarenzaak werd binnengeloodst, om daar verwel komd te worden door het actieco mité, een speech en een fles stimu lerend vecht. Co Barvoets, woordvoerster van actiegroep de Veilige Gorzen, stak niet onder stoelen of banken bij zonder blij te zijn met haar burge meester. „Deze man neemt gewoon even echt de tijd om met je te pra ten. Dat geeft toch wat meer ver trouwen voor ons om in goed over leg verder te gaan." Scheeres kon echter ondanks zijn aardige manier van optreden geen concrete voorstellen doen ten aanzien van de oplossing van het milieuvraagstuk in de Gorzen. Wel maakte hij bekend dat de defini tieve vestiging van Mineral Ser vice nog op losse schroeven staat. Met de opening door Scheeres was de dag al goed begonnen. Maar al snel bleek dat er ook van de andere burgers genoeg interesse bestond om zinvolle gesprekken te voeren. Albert Bons, voorzitter van de bewonersvereniging, merk te op dat zelfs een werknemer van één van de nu vervuilende bedrij ven uit de omgeving, de discussie niet uit de weg ging over de oplos sing van schadelijke uitstoot. Ver der was er een clown die de kinde ren begeleidde en de burgemeester af en toe noopte tot wat preciesere uitspraken. Voorts ruim 300 gasge- vulde ballonnen met een milieu- boodschap en kleurwedstrijden. Vooral de kinderen blonken uit door medeleven en vragen over het milieu. Een van de aangewe zen personen om over het milieu en het milieubeleid te praten, was wethouder B. de Leede (Milieu). De kou trotserend stond hij het grootste deel van de dag bij een stand van Groen Links. „Ik vind het wel heel frappant dat er geen andere politieke partijen waren," was de eerste reactie van De Leede. En verder: „De stem van de burgers is toch essentieel bij be leidsvorming." Toch is hij niet somber gestemd over politieke be sluitvorming ten aanzien van de milieuproblematiek. Hij noemt het overleg dat in het voorjaar van 1991 onder de noemer integraal milieubeleidsplan gestalte moet krijgen, de echte start van de aan pak. „Pas dan kunnen we een goed beeld geven van de volledige mi lieubelasting die nu plaats vindt door vervuilende bedrijven." Volgens Albert Bons die als voorzitter van de bewonersvereni ging ook nauw betrokken is bij de werkgroep milieu, is die duidelijk heid ook op een andere manier te geven. „De communicatie met de gemeente werkt vaak frustrerend en vertragend. Wij twijfelen niet aan de intentie van de nieuwe wethouder. Maar het beleid van de nog zittende ambtenaren kan goede voornemens in grote mate doen afzwakken. Het is al ver scheidene keren voorgekomen dat we< 1 belangrijke rapporten over controlemaatregelen ten aanzien van de tolerantiegraad van schade lijke uitstoot, te laat onder ogen kregen en daardoor niet op de rem konden gaan staan." Bons voegde er meteen aan toe dat er nu afspraken gemaakt zijn met zowel de wethouder als een aantal ambtenaren om rond de ta fel te gaan zitten en deze proble matiek zo snel mogelijk aan te pakken. Pas dan kan de DCMR, die onlangs een personele uitbrei ding van specialistische functies kreeg van twee naar elf, beter gaan functioneren. „En als dezelf de DCMR met een uitgebreidere hinderwetvergunning zou gaan werken, zal dat helemaal mooi zijn," meent Bons. Nieuwe protesten staan voorlo pig niet op de agenda. „We moeten de politiek ook de ruimte geven te werken aan oplossingen," zegt Co Barvoets. „Alleen als we merken dat we de gemeente niet echt aan het woord kunnen houden over de voornemens met de Gorsen, zullen we andere acties overwegen." Ben van Haren VLAARDINGEN De animosi teit tussen Schiedam en Vlaardin- gen dateert niet van 1574 maar van veel langer geleden Die ont hulling deed de Vlaardingse ge meente-archivaris Hans Mathijs- sen zaterdagavond in Zaal De Har monie in Vlaardingen, waar tij dens de (laatste) Nieuwe Salon Schiedammers centraal stonden. Al sinds Vlaardingen in 1273 zijn stadsrechten kreeg hebben Schie dammers het hun buren lastig ge maakt. Zo vond Mathijssen beves tigd in belastingbrieven van Schie dam aan welgestelde Vlaardingers. Dick van der Lugt had met zijn enthousiaste groep medewerkers weer een interessant programma in elkaar gezet, dat vooral oudere en zeker Schiedamse bezoekers en kele plezierige uurtjes vol nostalgie opleverde. Het begon al met een stukje van de film, die Jan Scha per maakte in opdracht van het Schiedamse gemeentebestuur na de totstandkoming van Nieuwland en waarin aan de woonomstandig heden in Zwart Nazareth werd herinnerd. Als getuige-deskundige bleef de in Vlaardingen wonende van oor sprong Schiedamse journalist Van der Lugt gedurende het gehele pro gramma waakzaam aan de tafel zitten, waa* achtereenvolgens de geroutineerde interviewers Lies- beth van der Kruit en Joop Daal- meijer burgemeesters, historici en een brigadier van politie aan de tand voelden. De gesprekken wer den met regelmaat onderbroken om 'De Muze' en muzikale gasten in intermezzo's een kans te geven. Van Lier pareerde humoristisch en kundig de pinnige vragen, waarin de Radio-Rijnmondpresen tatrice Liesbeth van der Kruit zocht naar de bevestiging, dat Vlaardingen nog steeds een stink- stad is. Archivaris Mathijssen ver raste haar met zijn onthulling en verklaarde dat alle ellende zijn oorsprong vindt in de gammelheid van de stad rechten, die Vlaardin gen verwierf. Via de klein-menselijke herin neringen van historicus Han van der Horst kwam zaalbreed de hu mor in het gesprek. Van der Horst wees op de rivaliteit tussen Schie damse en Vlaardingse jongens om dat ze naar 'eikaars meiden' lonk ten. Dat dit een opstapje had moe ten zijn naar de oorsprong van de escalerende busbaanrel in 1978 was duidelijk maar politie-briga- dier Jan Blokland, die er toen bij was, ontkende dat het bewijs is ge leverd dat de betasting van een vastgebonden Schiedams meisje door Vlaardingse jongens de oor zaak zou zijn geweest. Reinier Scheeres, destijds optredend als lo co-burgemeester, bevestigde dat ie dereen war. verrast door die esca latie van geweld. Blokland hield het erop dat sinds de politie min der duidelijk aanwezig is, de zoge naamde busbaanrellen in omvang zijn afgenomen. Een van de hoogtepunten van de avond was het optreden van Cornells Pons, die met zyn lied over 'Dublin aan de Schie', dat hij met violiste Jacqueline Muller ten gehore bracht, het meeste applaus oogstte Ook bijzonder was de zang van Albert de Bruijn en de varia tie in de muziek van Aqo de Ko ning. Treffend en gevoelig was de selectie maar zeker ook de wijze waarop Aanemiek van der Sluys gedichten van Piet Paaltjens (Fran- gois HaverSchmidt), Penning, Bor- dewijk en Willem Elschot voor droeg. Door Rein Wolters SCHIEDAM Ronaldo de Eer ste zwaait als stadsprins tot vol gend jaar november de carnavalss cepter over Brandersgat. In het stampvolle wijkcentrum De Blau we Brug kreeg de dertigjarige be drijfseconoom zaterdagavond om elluf-over-elluf de versierselen om gehangen. Daarmee werd het drie jarig tijdperk van Frans de Twee de en prinses Catharina afgesloten. Ronaldo is de jongste prins in de nu bijna twintigjarige en niet ge ringe geschiedenis van de stads- camavalsvereniging De Rietzei lers. - Ronaldo de Eerste is in het da gelijks leven de in Schiedam gebo ren en getogen Ronald Prince Hoogaars. Hij is directeur en eige naar van het Sitton Party House aan de Hoogstraat. Daarnaast heeft hij zich in korte tijd evenzeer be hoorlijk in de kijker gewerkt als een bijzonder actief en vindingrijk voorzitter van de winkeliersver- aniging Hoogstraat. Ronald is ge duwd met een rechercheur van het Rotterdamse politiekorps. Zij studeert bovendien alternatieve ge neeskunde en zal haar 'prins-ge maal' tijdens optredens wel bij staan, maar niet officieel. De nieuwbakken (doctorandus) Prin(ce)s is een sportief type. Hij deed mee aan ongeveer twintig marathons (waaronder die van Rotterdam) en aan maar liefst veertig hele, halve en kwart tri- athlons. Bovendien is hij organisa tor en wedstrijdleider van de jaar lijkse mini-triathlon van de Eras mus Universiteit in Rotterdam, op richter en organisator van de Bea- trix-prestatieloop in Schiedam en ook organisator van de Gravin Aleida prestatieloop. „Een prima prins en een uitste kende opvolger," vatte de schei dende prins Frans (Van Krugten) zaterdagavond samen. Hij ver dween onder magische ruimtemu- ziek in een grote truckendoos van het toneel, waaruit even later de nieuwe prins werd getoverd. Zijn eerste officiële daad was het weg schenken van nveloppen met in houd aan vertcgi nwoordigers van de woonverblijven De BUjhof en De Vleugel voor geestelijk gehandi capten. Maar voordat het zover kon zijn, werden eerst Frans de Twee de, prinses Catharina en hun page Henriëtte uitgebreid voor het voet licht gehaald. Vorst-praeses Piet Dries onderstreepte nog eens dat het scheidende paar het 'enige echte onvervalste prinselijk paar was'. „Met jullie hebben wij het fantastisch gehad. We hebben veel zaken bereikt waaronder de inter nationale uitwisseling met de Bor- relmannekes in Hasselt zeker be hoort. Onder de hit van de Belgi sche topformatie Ciausau 'Daar gaat ze', ging het prinselijk paar af. Luc Veger (beter bekend als de Bolle van Brielle) sprak daarna nog van een 'kanjer en een kei' en wist door een bewust gemaakte re giefout niet minder dan 22 kussen af te snoepen van prinses Cathari na (Conny van Krugten). De Riet zeilers zijn hun nieuwe seizoen met veel elan ingetrokken. In de komende maanden wordt op veel plekken acte de présence gegeven en promotie gemaakt voor het car naval in Schiedam. Een en ander mondt uit in de carnavalsoptocht aan het begin van de maand fe bruari. „Dat moet opnieuw een succes worden," aldus zaterdagavond PR- lady Lydia Verwaal. „Aan ons en aan Prins Ronaldo zal het zeker niet mankeren." Een speciale com missie, met .als lid ook de zaterdag avond tot raadsheer geslagen en met de Brandersknecht onder scheiden Frans van Krugten, is nu al bezig met de voorbereidingen voor de viering van het 22-jarig bestaan van de vereniging in 1993. Hiertoe is een speciale Club van Honderdelf opgericht, die de beno digde gelden bijeen moet brengen. Grootvorst-pra- eses Piet Dries hangt by Ro naldo de Eerste de versierselen om die passen by zyn Door luchtige func tie. Hash in beslag genomen na openlijke reclame SCHIEDAM Voor duizend gulden aan hash en andere soft drugs heeft de politie in beslag genomen in een koffieshop in de Lange Singelstraat. De eige naar bood de drugs aan via een reclamebord met daarop de verkoopprijzen. De politie kwam achter de drugshandel bij een reguliere controle op grond van de horeca-voor- schriften. Poeders gestolen uit etalage van apotheek SCHIEDAM Uit de etala ge van apotheek Het Gouden Hert aan de St, Liduinastraat is gistermorgen een onbekende hoeveelheid kalmeringspoeder;; gestolen. Men kon bij de medi cijnen komen door het ingooien met een steen van de ruit. gewond duor knellen SCHIEDAM Een 50-jarige man uit Leerdam is gewond ge raakt aan zijn hand en arm bij het verwijderen van een steen uit het mechanisme van een lo pende band. Hij was werkt- zaam bij een sloopkarwei aan de Nieuwe Waterwegstraat. De man is overgebracht naar het Schieland-Ziekenlïuis. Voetballer geveld door kopstoot tegenstander SCHIEDAM Een 24-jarige voetballer uit Spijkenisse heeft zaterdag op een voetbalveld langs de Olympiaweg een kop stoot moeten incasseren van een 22-jarige tegenstander uit Rotterdam. Aan vermoedelijk een gebroken neus is de man behandeld in het Holy-Zieken- huis. De dader bleek bij aan komst van de politie verdwe nen. Auto te water na nuttigen alcohol SCHIEDAM Een onder in vloed van alcohol verkerende 31-jarige Rotterdammer is za terdagnacht met zijn auto de Schie ingereden. De man wist zelf op het droge te klauteren en werd door de politie meege nomen. Zijn auto is door de brandweer op de kant getakeld. Dronken automobilist ramt lantaarnpaal SCHIEDAM Een 35-jarige automobilist uit Maassluis is door de politie van Schiedam opgepakt nadat hij in het Holy- Ziekenhuis was behandeld aan zijn gewonde neus en hand. On der invloed van alcohol was de man op de 's-Gravelandseweg tegen een lantaarnpaal gebotst. Hij raakte daarbij gewond en liet zich, zonder op de politie te wachten, naar het ziekenhuis vervoeren. Horloges en aanstekers verdwenen bij inbraken SCHIEDAM Bij een in braak in de Oud Hollandse pof fertjeskraam aan het Emma- plein is bij een inbraak de voorraad aanstekers gestolen. De dieven kwamen binnen na het vernielen van een ruit. Bij het Shell-pompstation aan de Vlaardingerdijk ging ook een ruit aan diggelen en vervolgens ook de ruiten van een vitrine. Daaruit namen inbrekers de ge hele voorraad horloges weg. Gescheurde schouders na kloppartij SCHIEDAM Echte vrien den waren het niet Dit moet een 29-jarige Schiedammer hebben gedacht nadat zaterdag nacht in het Schieland-Zieken- huis bij hem een gescheurde schouder was vastgesteld. De man was met twee stadsgeno ten wezen stappen, maar kre gen ruzie hetgeen uitmondde in een vechtpartij. Het slachtoffer werd geslagen en getrapt en stelde zich daarna onder behan deling in het ziekenhuis. Elke twee weken bingo in Kluphuis Oost SCHIEDAM Elke twee weken wordt er op dinsdag avond in het Kluphuis Oost aan de Galileïstraat 86 bingo ge speeld. Aanstaande dinsdag rol len de ballen vanaf 20.00 uur. Er zijn mooie prijzen te winnen en tussen de rondjes door wordt ook nog een loterij ge houden. Voorlichting brandweer SCHIEDAM Ouderen zijn morgenmiddag tussen 13.30 en 16.00 uur welkom op een voor lichtingsmiddag ter voorko ming van brand in zaal 5 van het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Dam- laan 766. Er worden naast het geven van uitleg ook dia's ver toond. De toegang is gratis. L %iS «H i>I «p-j 'V*r-

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1