Mid denstand poetst i mago van Hoogstraat op Bertje en Mariëlle helpen bij maken studiekeuze KERST 1990 Het Vrije Volk SCHIEDAM Winkeliers willen in samenwerking met bureau Criminaliteitspreventie speciale maatregelen treffen KUNST TE KIJK Storing mogelijk «laiih IS& Kinderen interviewen Annie M. G. Reorganisatie Centrum Vakopleidingen blijft schimmig NOG NOOIT SPEELDOZEN RAAMDEKORATIES SLINGERS KERSTMANNEN KAARSEN enz. KOM KIJKEN FRANS van THiENEN B FABER PAGINA 4 ws DINSDAG 13 NOVEMBER 1990 SCHIEDAM De middenstand van de Hoogstraat is hard bezig om het winkelhart van de stad meer aanzien te geven. De laatste weken van 1990 laten ze hun win kelstraat extra bruisen om daar mee voorgoed het negatieve stem pel weg te poetsen dat raddraaiers met vechtpartijen en andere scher mutselingen op de winkelstraat hebben gedrukt. Samen met het bureau Criminaliteitspreventie van de gemeente -.villen de winke liers komen tot afdoende maatre gelen. „Op korte termijn willen wij de situatie in de Hoogstraat in de vin gers krijgen," benadrukt Wil Boonstra van het bureau. „Daar naast bespreken we deze week welke maatregelen noodzakelijk zijn om ook op langere termijn de zaken op elkaar afgestemd te krij gen. Als iedereen een klein steen tje bijdraagt, kan er veel verbete ren." Boonstra is de mening toege daan dat de extra feestelijkheden en acties door de winkeliers een goede zaak zijn. In de Hoogstraat zelf zijn de straat- en feestverlichting gerepa reerd. „Achter onze schermen wordt koortsachtig gewerkt om in de dagen rond Sinterklaasfeest en de Kerstdagen de Hoogstraat om te toveren in een winkelstraat waar bij iedereen een gevoel over zich krijgt van lekker en gezellig win kelen in de eigen stad," formuleert Maarten Lugtenburg, eigenaar van het café-restaurant De Passant en PR-man van de winkeliersvereni ging. Hij vult aan; „Tegen de tijd dat de Goedheiligman {zijn intocht vindt zaterdagmiddag plaats) en de Kerstman onze straat aandoen, is de feestverlichting en de centrale muziekinstallatie weer volop in werking. Aan sfeer zal het niet ontbreken." Op koopavonden zullen er Sin terklaasliedjes worden gespeeld en daarnaast kunnen kinderen tot twaalf jaar op vrijdag 30 novem ber hun schoen zetten tussen 19.00 en 21.00 uur bij Sitton Party Hou se op de hoek van de Hoogstraat en Appelmarkt. „De volgende za terdagmiddag kunnen zij hun ge vulde schoen ophalen en wel bij Sinterklaas zelf," vertelt Lugten burg. Op diezelfde zaterdagmiddag 1 december is het tevens de bedoe ling dat Schiedamse kindertjes bij Sinterklaas speelgoed inleveren waarop ze zelf zijn uitgekeken. Ze kunnen dit inpakken in speciaal papier en daarna wordt het ver stuurd naar kinderen in Polen of Roemenië. Voor volwassenen is er een zogenaamde pakjes-telactie met fraaie prijzen. Tegen Kerstmis zullen veel eta lages sfeervol worden aangekleed met kerststallen. Probleem voor de winkeliers is dat ze nu nog over onvoldoende stallen beschikken en ze doen daarom een beroep op hun klanten, lugtenburg: „Iedereen die op zolder of in de kelder een kerst stal heeft staan en deze niet zelf opstelt, wordt verzocht deze tot en met 24 december aan ons af te staan. De stal krijgt een plaats in een van de etalages. Wie de mooi ste kerststal uitleent, kan boven dien rekenen op een fraaie prijs." Inleveren van kerststallen kan elke dag in De Passant, Hoogstraat 148. Indien het brengen een pro bleem geeft, dan wordt de stal via een telefoontje met nummer 4732388 gaarne afgehaald. ROTTERDAM Niet tevre den met studie of werk? Dat kan liggen aan een verkeerde keuze. Te hoog gegrepen, of juist te laag, niet aansluitend op de persoonlij ke mogelijkheden of belangstel ling, een beeld dat niet bevestigd wordt. Gelukkig zijn er kanalen waardoor dat voorkomen kan worden. Bijvoorbeeld door eens te gaan praten met de meiden van het Bureau Voor Studiekeuze aan de Polanenstraat in Rotter dam-Kralingen. „Het gebeurt zo vaak dat stu denten of werkenden bij ons ko men omdat ze het niet meer zien zitten," legt Mariëlle Hendriks uit. Samer met Bertje Schutrups begon ze tien maanden geleden het bureau, na vijftien jaar bij een groot bureau voor studie- en beroepskeuze te hebben gewerkt. De klantenkring van de twee dames is nogal uiteenlopend. „We krijgen veel leerlingen van middelbare scholen die voor een pakket- of studiekeuze staan en eigenlijk niet precies weten wat ze willen. Verder krijgen we nog al wat studenten die zich niet lekker voelen in hun studie en toch iets anders willen en na tuurlijk de mensen die een baan hebben en zich daarin niet pret tig voelen," vertelt Bertje. „Door gesprekken en eventu eel een test kijken we waar de sterke en zwakke punten van de klant zitten. We kijken wat de mogelijkheden, capaciteiten en interesses zijn en op grond daar van brengen we een advies uit. Het is dus niet de bedoeling dat we mensen een bepaalde richting opsturen. Ze moeten zélf kiezen, wij geven alleen informatie en suggesties." 1 t Ondanks het feit dat het bu reau nog maar sinds januari loopt, hebben Mariëlle en Bertje bet behoorlijk druk. „Vooral in de periodes dat het eigenlijk niet kan," lachen ze. Mariëlle: „Dat is heel vreemd, maar rond deze tijd, als er keuzes gemaakt moe ten worden omdat inschrijvingen vaak in december of januari slui ten, is het niet zo druk. Pas als het eigenlijk te laat is, zo rond •WJéS Tien maanden geleden begonnen Bertje Schutrups (links) en Mariëlle Hendriks hun eigen Bureau Voor Studiekeuze. „Er zullen niet veel opleidingen zijn waar we geen informatie over hebben." het einde van het schooljaar, is bier sprake van een ware storm loop. De meeste opleidingen zit ten dan vol, dus proberen we klanten toch te helpen door ze te verwijzen naar een tweede keu ze." Snuffelen Buiten het studiekeuze-onder zoek hebben belangstellenden de mogelijkheid om te snuffelen door de ongeveer honderdveertig documentatiemappen die aanwe zig zijn. „Vrijwel alle studie- en opleidingsmogelijkheden die er in Nederland bestaan zijn hierin opgenomen," zegt Mariëlle, met enige trots. „Alles wat we tegen komen over vakgebieden en cur sussen gaat in een map, die ge sorteerd staat op soort studie. Ik denk niet dat er veel is dat we niet hebben! We proberen het overzicht zo breed mogelijk te maken. Alles wat we tegenko men kunnen we gebruiken." Verder kan er een adviesge- sprek worden aangevraagd. Dit is zinvol voor mensen die be hoefte hebben aan overleg bij het maken van een keuze..,. „Het, doel van zo'n gesprek kah-bijvooi> beeld inzicht zijn. Veel mensen hebben geen duidelijk beeld van hun eigen situatie of weten niet wat de knelpunten kunnen zijn, waar ze die kunnen vinden. Door een gesprek komen die aan het licht, meestal dam toch. We kun nen dan ook helpen bij het ma ken van keuzes en -mogelijkheden tegen ëlkaa2?a^v^ri2Bijl!inen-' sen die niet tevreden zijn met hun situatie kan dat uitkomst bieden." Voor mensen met een baan is het niet makkelijk om een ande re richting op te gaan. Er komen praktische punten zoals tija en geld om de hoek kijken, die een studie in de weg kunnen staan. Bertje: „Ze hebben een vaste baan, met een vast inkomen en de daaraan gekoppelde vaste las ten. Voor een studie is het nogal eens nodig om een deel van de baan op te zeggen en deeltijd te gaan werken. Dat betekent ook minder inkomen, maar de kosten '"blijven staan." Keuzetest Je ziet ook vaak dat die men sen, door hier te komen praten, inzien dat hun werk eigenlijk zo - slecht nog niet is. Het hoeft ten- slotte' niet aan een verkeerde keuze te liggen, maar de oorzaak van de ontevredenheid kan ook aan het bedrijf liggen of aan de mensen zelf. Iemand kan het reuze naar zijn zin hebben op zijn werk in het magazijn, maar zou bijvoorbeeld graag meer ver antwoordelijkheid krijgen. Daar voor moeten ze niet bij ons zijn, maar eens binnen het bedrijf waar ze werkzaam zijn gaan pra ten en daar eens kijken naar hun mogelijkheden." Een studiekeuzetest kost bijna vijfhonderd gulden. „Dat is voor een boel mensen veel geld," er kent Mariëlle. „Je moet het ech ter zien als een investering in de toekomst. Een jaar tegen je zin studeren is duurder. Dat is ge woon zonde van het geld. Boven dien valt het best mee als je be denkt dat we aan een klant die eeis test doet al gauw zeven uur kwijt zijn. Dan is de test zelf, die ook zes uur duurt, nog niet eens meegerekend. Het is rendabel voor ons, maar we houden er geen zakken met geld aan over. We horen achteraf ook nooit dat mensen het zien als wegge gooid geld. Iedereen stapt hier te vreden buiten. Er ontstaat een hand met de klant, omdat we na tuurlijk nogal wat persoonlijke zaken bespreken. Achteraf horen we van de meeste mensen nog wel waar ze terecht zijn geko men en hoe ze dat vinden. Dat waarderen we enorm." Moederschap Bertje en Mariëlle zijn eigen lijk wandelende reclames, voor zichzelf Allebei hebben ze op de middelbare school een test ge daan. „Toen ik klein was wou ik juf worden," vertelt Bertje. „Na mijn test heb ik de keuze ge- maakttüssen de Academie Mens Arbeid en de Pedagogische Aca demie. Het is dus toch dat eerste geworden en het is een goede keuze geweest, anders zat ik hier nu niet!" Mariëlle wou moeder worden. „Ik wou stapels kinderen, maar „juit" de - beroepskeuzetëst kwam toch de Academie Mens Arbeid. Ik ben blij dat ik die keuze ge maakt hebt en het moederschap is best te combineren met dit werk. Het feit dat we nu een ei gen zaak hebben wil al zeggen dat we het leuk vinden en dat de keuze van toen goed was. Als ik het niet echt zou zien zitten, was ik er niet aan begonnen. Als je doet wat je leuk vindt, is het geen enkel probleem en heb je er iedere dag weer plezier van..." SCHIEDAM De bekende schrijfster Annie M.G. Schmidt brengt op woensdag middag 21 november een be zoek aan de bibliotheek aan de Lange Haven. Haar komst vindt plaats in het kader van de zeventigste veijaardag van de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek Schiedam. Ooit is de schrijfster haar carrière in deze bieb begonnen als vol ontaire. De bijeenkomst is alleen toeganjcelijk voor genodigde kinderen. In de afgelopen we ken hebben deze kinderen een toegangsbewijs gewonnen in een wedstrijd. Op formuleren moesten de kinderen vragen invullen die zij aan de schrijf ster willen stellen. Uit al deze inzendingen hebben de veer tig meest originele vragenstel lers inmiddels een uitnodiging voor de middag ontvangen. T q een interview mogen zij hun vragen zelf op de schrijfster afvuren. DEN HAAG De ontslagen co ördinator van het Centrum voor Vakopleidingen in Schiedam, Joop van den Enden, hoorde gisteren de landsadvocaat mr. D. den Hertog 'pertinente leugens' vertellen. Hij zei dat nadat hij aanwezig was ge weest bij de voortzetting van het kort geding, dat vier overkoepelen de Centra voor volwassenonder- wijs samen met tientallen leraren voor de Haagse kort-geding rech ter, A.H. van Delden, tegen het ministerie van Sociale Zaken heb ben aangespannen. De Centra voor Vakopleidingen houden zich bezig met het omscholen van werklozen. Enkele maanden terug werd be kend dat het ministerie van Socia le Zaken had besloten een reorga nisatie door te voeren. In plaats van een aantal overkoepelende stichtingen komt er een organisa tie, die de herscholingssector gaat organiseren. De herscholingslera ren, die nu nog in de oude organi satie werken, vinden dat de reor ganisatie slecht is onderbouwd en bovendien onrechtmatig is. Vele collega's dreigen er per 1 januari volgend jaar uit te vliegen en voor de overgeblevenen zou de werk druk onevenredig toenemen. Rechter Van Delden besliste na de vorige behandeling van het ge ding, halverwege vorige maand, dat Sociale Zaken te weinig duide lijk is geweest over de toekomstige positie van de leraren. Daarom iastte hij een tweede openbare zit ting in, die maandag plaatsvond. Het ministerie moest aantonen als een redelijk werkgever te hande len. Volgens Van den Enden is de Staat er niet in geslaagd dat aan te tonen.» Wel heeft de tweede zitting volgens hem opgeleverd dat nog veel duister blijft voor hem en zijn collega's. De toezeggingen van de landsadvocaat over het beperkte aantal leraren dat weg moet („al leen, die nu disfunctioneren"), het meevallen van de pensioenbreuk en de handhaving van de bestaan de loonschalen, noemt coördinator Van den Enden uit de lucht gegre pen. „De lonen blijven helemaal niet gelijk". Uit de opmerking van advocaat Den Hertog concludeert Van den Enden dat hij is ontslagen omdat hij disfunctioneerde. „Ik durf dat te betwijfelen." Volgende week vrijdag laat de kort geding-rechter weten of het ministerie kan doorgaan met de reorganisatie van de vakopleidin gen. zag u zoveel kerstartikelen bij elkaar Duizenden ballen prachtige pieken echte kunstbomen Kerstfiguren groepen kerstverlichting kerstkleden mos, engelenhaar, bewegende Broersveld 106-108 Schiedam-C PAARD Schilderijen van de Rotter damse kunstenaar Matthijs Waardenburg zijn tot en met vrijdag te zien in café Het Paard aan de Hoogstraat. Ba rokke, wulpse vormen spre ken hem momenteel het meest aan en dat is te zien in zijn werk. De schilderijen in Het Paard doen dan ook den ken aan werken van schilders als Rubens. Anders dan voor heen bedoelt hij met zijn nieuwe werk niet een verhaal te vertellen. Het gaat Waar denburg om de kracht van kleur en vorm. EUROKUNST Werk van kunstenaars uit partnersteden van Schiedam hangt in de entreezaal van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 te Schiedam. Van Ingrid Eberspacher uit het Duitse Esslingen zijn schilderijen en papiersneden te zien en ruimtelijk werk van Wolfgang Klein, Uit het Engelse Neath kwam werk van Gwyn Davies, lan Wagst- aff en van Carrie Kavard, cue op klein formaat waterverven haar wwonomgeving toont. Liefst vier kunstenaars uit het Franse Vienne hebben wer ken ingezonden, Michel Grand, Jean-Claude Marchal, Suzanne Matray en Raymond Barraud. Henny van Leeuwen en Jacques Tange leveren de Schiedamse bijdragen. In de educatieve zaal van het Stede lijk Museum hangen tekenin gen van schoolkinderen uit de Verschillende steden. De ten toonstellingen 'Eurokunst' (het werk van de professio nals) en 'De stad waarin ik leef (de kindertekeningen) zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur geopend. Toe gang gratis. KERAMIEK De kunstenares Iris van Wijtvhet exposeert in galerie/konditorei Het Spec trum. De kunstenares komt oorspronkelijk uit Duitsland maar woont sinds vorig jaar in Nederland. Haar eerste ex positie vijftien jam geleden in Dortmund was een groot suc ces. De huidige tentoonstelling laat naast de zijdeschilde ringen de meest uiteenlo pende soorten glazuur en mengsels daarvan zien en is tot en met 17 november te be zichtigen. Het Spectrum aan de Sint Liduinastraat 75 A is tijdens winkeltijden geopend. ZIJDEPAPIER De Schiedamse kunstenares Bonnie Onderwaater expo seert van 14 november tot en met 10 december haar appli- qué's van stof en collages van Japans zijdepapier in het ont moetingscentrum De Wissel aan het Broersveld 30, De feestelijke openstelling vindt zaterde? iats tussen 16.00 en 18.U. .ur door het D66- raadslid Coby de la Rie. De opening wordt muzikaal om lijst door Marieke van der Horst en Maaike Blom, leden van het fluitkwartet Tegen wind. De expositie is gratis te bezichtigen van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. O TANGE 'Gotisch expressionisme', zo karakteristeert de Schie damse kunstenaar Jacques Tange zijn eigen werk. Van wege de invloed die de mid deleeuwse boekschilderkunst en het 20ste eeuwse expressio nisme op hem hebben uitge oefend. De pastels van Tange zijn te zien in De Hermandad, op de Grote Markt. De schil derijen van Tange zijn figura tief, met een abstracte onder grond, Daarom is het ook moeilijk ze te plaatsen. inspireren door Purcells muziek. 'Hark!...' is tot en met 25 november te bezichtigen, van maandag tot en met vrij dag van tien tot twaalf uur en op zaterdag en zondag van twee tot vijf uur, STADSGEZICHTEN Twee in Vlaardingen wo nende schilders Jan van Gogh en Wim van Eyk exposeren vanaf zaterdag in Galerie de Duig aan de Landstraat in Vlaardingen. Van Gogh, gebo ren in Rotterdam, werd ooit geïnspireerd door zijn oom, die pentekeningen maakte. Hij ging na een voetoperatie, waardoor hij gewongen thuis moest blijven, tekenen. Later stapte hij over op aquarelle ren en nog weer later op olie verf. Hij zoekt zijn onderwer pen voornamelijk in zijn om- geveing: stadsgezichten van Vlaardingen en af en toe ge bruikt hij oude prenten van Rotterdam voor zijn werk. De expositie is tot en met 15 december op zaterdagen te be zichtigen van 14.00 tot 17.00 uur. BEELDEN De Haagse kunstenaar Ton Kop exposeert vanaf morgen met zijn beelden in de Centra le Bibliotheek aan de Waal straat in Vlaardingen. Hij be gon als 59-jarige, na jaren als vrije ondernemer werkzaam te zijn geweest, aan een oplei ding bij de Vrije Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Beeldhouwen spreekt Kop hot meest aan. Hij werkt veel met materialen als steen en hout en zoekt daarbij naar abstracte vor men. Kunst is vrij, soms zelfs volgelvrij, meent Kop. Van die vrijheid maakt hij naar ei gen zeggen gebruik in vorm en kleur. Kop verloot overi gens een schilderij onder mensen, die hem een com mentaar op zijn tentoonstel ling positief of negatief toesturen. Inzameladres is: Tön Kop, Hertenrade 156, 2544 HL in Den Haag. De ex positie is tot en met 6 decem ber tijdens openingsuren van de bibliotheek te bezichtigen. SCHIEDAM De apparatuur voor de FM-ontvangst van radio zenders wordt deze week in bet CAI-ontvangststation van de Open bare Nutsnedrijven Schiedam ver vangen. Door deze werkzaamhe den kunnen in deze periode dage lijks tussen 08.30 en 17.00 uur één of meerdere programma's worden onderbroken. Vanaf volgende week maandag worden gedurende vijf werkdagen meet- en regel- werkzaamheden verricht aan de tv-ontvangst-apparatuur. Tijdens deze dagen is het mogelijk dat tus sen 09.30 en 17.00 uur de tv-beel- den van meerdere programma's tijdelijk worden onderbroken. Gevelkachel XG-30-TK smeden Inbreker op heterdaad betrapt en gearresteerd SCHIEDAM Een 51-jarige man uit Vlaardingen is van nacht na een inbraak in een woning aan de Burgemeester Knappertlaan door de politie ingerekend. De insluiper werd omstreeks kwart voor vier door de bewoner betrapt en sloeg op de vlucht. Achterna gezeten door de bewoner rende hij in de richting van de Graaf Floris- straat, waar de intussen ge waarschuwde politie hem in de kraag greep. De politie ver denkt de ook van een insluiping een half uur eer der in een woning aan de Wa rande. Apotheker bespreekt gebruik medicijnen SCHIEDAM Apotheker De Jong verzorgt donderdag voor de Reumapatiëntenvereni ging Nieuwe Waterweg Noord een informatie-avond over het gebruik en de gevolgen van me dicijnen. Ook beantwoordt hij na de pauze vragen. De bijeen komst vindt plaats in het dien stencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Aanvang 19.30 uur. De toegang is gratis. In hetzelfde gebouw houdt de Patiënten Belangen Vereniging Schiedam over het zelfde onderwerp op 20 novem ber een middagbij eenkomst. De uitleg wordt dan gegeven door de heer Wouters van de Ver enigde Schiedamse Apothekers, aanvang 14.00 uur. 'Angel heart' op witte doek van Het Filmhuis SCHIEDAM De Ameri kaanse rolprent 'Angel Heart' wordt vrijdagavond vertoond in Het Filmhuis aan de Nieuw- straat 12. Aanvang 21.30 uur. Toegangsprijs voor donateurs van het theater vijf gulden. Do nateur worden kost eveneens vijf gulden, waarbij de eerste film gratis toegankelijk is. Cursus typen bij ECV voor haanlozen SCHIEDAM In samen werking met de streekschool verzorgt het Educatief Centrum voor Volwassenen (ECV) type cursussen voor mensen zonder werk die ingeschreven staan bij het Gewestelijke Arbeidsbu reau. Inlichtingen bij het ECV aan de Stadhouderslaan 30, te lefoonnummer 4261511. Surinaamse muziek in theatercafé De Tender SCHIEDAM Caraïbische noten van het Surinam Music Ensemble klinken donderdag 15 november theatercafé De Tender. De bandleden hebben affiniteit met traditionele Ca raïbische muziek, Kaseko ge naamd, en hebben al enige be kendheid opgebouwd als impro viserend jazzmuzikant. Alle le den van het Ensemble hebben een bijdrage geleverd aan het repertoire dat zij in De Tender brengen. Het concert begint om 21.30 uur en de toegang is gra tis. Lebbis en Jansen met 'Pas op de hond' SCHIEDAM Het duo Leb bis 6- Jansen (Hans Sibbel en Dolf Jansen) brengt vrijdag en zaterdag in theater De Teer- stoof, Nieuwstraat 12, het pro gramma 'Pas op de hond'. Hun optreden kenmerkt zich door cross-talks, felle tirades en ze ontnemen elkaar regelmatig het woord. De conferenties zijn doorspekt met een hoge grap dichtheid en zijn vooral geënt op de actualiteit. En het gaat natuurlijk ook over honden. Aanvang 20.30 uur. Toegangs prijs 15 gulden. Pashouders 12,50 gulden. Er zijn alleen nog kaarten verkrijgbaar voor de voorstelling van zaterdag. ROOG krijgt steun in 'Der Zigeunerbaron' SCHIEDAM Het Rotter damse Opera- en Operette Ge zelschap (ROOG) speelt vrijdag avond en zaterdagmiddag in het Passage Theater 'Der Zigeu nerbaron'. Voor de vele specta culaire momenten in deze be kende operette krijgt het ROOG versterking van het Rozenburgs Operettekoor en het Tamboer en Showkorps Rozenburg. De dansgroep Vivace, onder lei ding van Anneke van Geldem, werkt ook mee. De muzikale leiding is in handen van Robert Kops en de regie berust bij Frits van Houten, die ook de rol van Sandor Barinkay speelt. Thea van der Riet, een bekende naam in de operettewereld, speelt Saffï en Ingrid Röst geeft gestalte aan de rol van Czipra. Aanvang vrijdag 20.00 uur (toe gang 20 gulden) en zaterdag 14.00 (toegang 18 gulden). TCm H ^"i. a«ï <5>* p r* ia (INGEZONDEN MEDEOEUNG) (INGEZONDEN MEDEOEUNG) iguüsn^H "Mij! CAUENBUIIGSTRMT 80 VLAARDINGEN - IEL 010-4343096

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1