F vel A maakt haast met Stac serf Schiedam panoramisch m beeld Polaroid Een schip in nood j 129,- Nieuwbouw voo? kinderdagverblijf katja aan het Frans Halsplein HetVrijé Volk SCHIEDAM Fractieleider Hans Bakker: 'CDA en WD moeten van binnenstad geen politiek spel maken' FEESTKADO Hoogstraat 104-106 - Schiedam telefoon 010-4266720 GRANDIOZE EXPOSITIEVERKOOP Ruim honderd schakers in Kluphuis Zuid MARITIEM EFABER W8 ^PAGINA-4 VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 <£f Boor Rein Wolters SCHIEDAM De fractieleider van de PvdA, Hans Bakker, werpt zich meer en meer op als de 'du velstoejager' van het college. Hij wil niet langer nog iets aan het toeval overlaten inzake de ontwik keling van het Stadserf. „Tot dus verre is nauwelijks iets tastbaar geworden van alle plannen. Te recht wordt de laatste tijd steeds 'vaker de vraag gesteld wanneer er nu echt iets zichtbaar gaat worden van al die mooie plannen voor de binnenstad," meldt hij geërgerd in het blad Voorwaarts, het periodiek van de plaatselijke PvdA-afdeling. Bakker vindt dat het afgelopen moet zijn met uitsluitend theoreti seren en het doen van beloften. Bakker werpt zich in het blad op als hoeder van het college als het gaat om de ontwikkeling van het Stadserf. „Er zijn dan ook weinig dingen waar de fractie de komen de tijd zo dicht bovenop zal zitten als op dit onderwerp. Het college met Chris Zijdeveld voorop zal alle zeilen bij moeten zetten. Als frac tie laten we niets meer over aan het toeval." Voor Bakker kan het allemaal niet snel genoeg gaan. Hij is be hoorlijk ongeduldig geworden. „Het is alweer een paar jaar gele den dat we Chris Zijdeveld, gehe sen in een ABC-shirt, in de krant zagen verschijnen om samen met vertegenwoordigers van Albert Heijn, Blokker en CS-A de vesti ging aan te kondigen van een geza menlijk warenhuis aan de Lange Kerkstraat. Prompt kreeg die aan kondiging zijn uitstralingsecffec- ten, bijvoorbeeld op" de Hoogstraat waar sinds lange jtijd weer nieuw leven in de brouwerij kwam." Hij somt verder op: „Bas van der Heijden liet vervolgens weten naar het VROM-terrein te willen verhuizen, waardoor een grote verkeersprop uit de binnenstad zou worden opgelost. Ons eigen voorstel voor het verplaatsen van het Passage Theater naar de nieuwbouw bij een bibliotheek op het Stadserf maakte bovendien de weg vrij voor plannenmakerij rond de Passage en het gebied De Uitkijk." Overigens erkent Bakker ook volmondig dat er in de achter liggende jaren heus niet altijd stil is gezeten. „Er is gewerkt aan een programma van eisen voor de bi bliotheek en het theater en er zijn grondonderhandelingen gevoerd met vertegenwoordigers van het ABC-centrum, Ook zijn voorberei dingen getroffen voor het verplaat sen van bomen van het Emma- plein. Maar al met al krijg je niet echt de overtuiging dat het loopt als een trein. Er lijkt geen plan, geen tijdschema en geen 'motor' in te zitten." Kritiek op het college heeft Bak ker wegens het uitblijven van een integraal realisatieplan voor de binnenstad. „Hierom heeft de PvdA-fractie nu al meerdere ma len gevraagd, compleet met termij nen en een inspraakprocedure. Het is ons weliswaar toegezegd en zou al enige tijd geleden in onze han den gesteld moeten zijn. Het wordt nu echt de hoogste tijd. Als de bin nenstad in deze periode niet wordt afgemaakt, dan is het leed econo misch, maatschappelijk maar ook politiek niet te overzien." Zeldzame eensgezindheid over de planvorming voor het stadscen trum tussen alle politieke fracties in de gemeenteraad is volgens Bakker noodzakelijk' voor een breed draagvlak erf een goede' uit- voering. „Het zou jammer zijn als het'CDA of de VVD voor de verlei ding bezwijkt om van de binnen stad een politiek spel te maken." 9 Burgemeester R. Scheeres (midden) is de ontvanger van het eerste exemplaar van 'Schiedam in panorama'. HVV-journalist Han van der Horst (links) schreef de teksten bij de foto's die Han Dijkstra (rechts) maakte met een speciale camera. SCHIEDAM Hedendaagse fo to's voorzien van een historische tekst. Sinds gisteren zijn beide ver enigd in het 75 foto's tellende boek 'Schiedam in panorama', uitge bracht door de zeer actieve Schie- damse uitgeverij Scriptum. Bijzon derheid aan het boek is dat de fo to's, waarvan acht in kleur, zijn gemaakt met een zogeheten pano ramische camera. Hierdoor ont stonden, .zij het enigszins, verte' kend,',volle,.brede foto',s.Be caifae- ra is bediend door Han Dijksögi," de vader van de in de regio beken de persfotograaf Roel Dijkstra en de teksten zijn geschreven door de HVV-journalist Han van der Horst. Hij was het die gistermiddag tij dens de jaarlijkse bedrijvenmiddag van de gemeente Schiedam de toe spraak van burgemeester Reinier Scheeres onderbrak en hem ver volgens het eerste exemplaar van het boek overhandigde. Van der Horst bracht op zijn welbekende, humoristische wijze nog een fijn tjes onder de aandacht dat Schie dam niet alleen een roemrucht je- neververleden heeft, maar ook op ét gebied van de drukkunst ge schiedenis heeft geschreven. Van 'Schiedam in panorama' zijn tweeduizend exemplaren van de drukpers gerold. De aankoop prijs is 27,50 gulden. Scriptum heeft zich gespecialiseerd m het uitgeven van panorr ma-fotoboe ken. Vlaardingen en Dordrecht zijn al eerder in beeld gebracht. Gisteren werd in Zaanstad ook een boek over die omgeving gepresen teerd. „We hebben nog volop plan nen voor boeken over andere ste den, waar Maastricht er van één is," aldus Ger-Jan de Waard, één van de mensen achter Scriptum. Dejjaarlijkse bedrijvendag, dn keer gehouden bij de gemeentelij ke sociale werkplaats BGS aan de Berckenrodestraat, mocht zich verheugen in een bijzonder ruime belangstelling. Meer dan driehon derd vertegenwoordigers uit amb telijke kringen en het bedrijfsle ven gaven acte de présence. „Dat is precies de bedoeling," aldus de burgemeester in zijn toen nog niet onderbroken toespraak. „Op deze middag willen we juist de contac ten tussen de overheid en het be drijfsleven bevorderen." Onder de aanwezigen waren behalve de bur gemeester ook de PvdA-wethou- ders Chris Zijdeveld en Aad Wieg man en de D66-wethouder Adri Reijnhout. Polaroid Impulse FF camera, leuk voonde-v komende feestdagen Deze moderne camera zorgt voor uitstekende foto's „Nu met GRATIS: <600 Plus film 2 foto albums "1 foto-pen Normaal 165,- NU SCHIEDAM Vandaag precies twintig jaar gele den openden de deuren van het kinderdagverblijf Katja aan de Lange Haven. Die dag werd gezorgd voor drie kinderen, één baby en twee peuters. In het grote pand werd nog volop gewerkt. De ruimte waar de kinderen werden ontvangen was warm, gezellig en huiselijk. Mevrouw T. Goederond-Maes, de initia tiefneemster, oprichter en directrice van Katja was een soort duizendpoot. Deze herinnering heeft een dankbare moeder uit die beginperiode op papier gezet. Haar pennevrucht viel gelijktijdig op de deurmat met een voorstel aan de gemeenteraad voor het beschikbaar stellen van 2,6 miljoen gulden voor nieuwbouw van een school aan het Frans Halsplein in het westen van de stad waarin Katja tevens eigen onderdak krijgt. De huidi ge behuizing van het kinderdagverblijf is slecht en zou grondig moeten worden aangepast om een ver antwoorde kinderopvang te kunnen blijven uitvoe ren. Bovendien zou er na de aanpassingen sprake blijven van een ondoelmatig en in wezen voor kin deropvang minder geschikte accommodatie. Adjunct-directrice Joke Bassant zegt bijzonder blij te zijn met het voornemen van de gemeente. „Dage lijks hebben wij 85 kinderen van O tot 12 jaar in het kinderdagverblijf en daarnaast nog eens 32 kinderen in de peuterspeelzaal. We zijn flink gegroeid, zeker als ook nog in aanmerking wordt genomen dat we 22 mensen in dienst hebben.' Morgen is het feest voor alle betrokkenen bij Kat ja. In het pand aan de Lange Haven 107-109 is er van 10.00 tot 16.00 uur een fancy-fair en zijn er ver der allerlei andere leuke spelletjes voor de kinderen. EXPOaiE TEV0K VBaCOO3 VAN EEN VEEL (MAITENDE C0U1CTE SOfliJERUEN SCHIEDAM Het jaarlijkse open schaak toernooi van de schaakvereniging Het Zwarte Paard wordt morgen gehouden in het Klup huis Zuid aan de Dwarsstraat 42. Ruim hon derd deelnemers hebben zich al aangemeld voor dit door de Bondsspaarbank gesponsor de evenement. Aan de jeugdcompetitie doen ruim vijftig jongeren mee en dat is twee keer zoveel als vorig jaar. Er kan nog worden in geschreven bij de heer T. van Zessen, tele foonnummer 4358408. Er is een prijzenpak ket van ruim duizend gulden. De deelnemers worden ingedeeld op speel- sterkte in groepen van zes, met een bedenk tijd van dertig minuten per persoon per par tij, Voor alle eerste, tweede en derde prijs winnaars zijn prijzen beschikbaar. De zaal gaat open om 09.00 uur. Iedere speler dient om 09.45 aanwezig te zijn. De prijsuitreiking wordt verwacht omstreeks 16.30 uur. Het Maritiem Muse um Prins Hendrik in Rotterdam bericht re gelmatig in deze krant over beroemde voor werpen uit de rijke verzameling van het museum, over interes sante exposities of over opvallende nieu we aanwinsten. Rampen die een schip op zee kunnen overko men hebben altijd sterk tot de verbeelding ge sproken Menig kunste naar koos die tot onder werp. Schepen in zwa re storm, zinkende schepen, schipbreuken: ze zijn in soorten en maten in de museum collectie te vinden. Ook dit schilderij van de Dordtse schilder Fran- gois Carlebur (1821-1893) toont een schip in nood Het stormweer blijkt uit de hoog opspattende golven en de jagende wolken. De zeilen zijn losgescheurd, het touw werk vliegt wild in het rond en de grote mast staat op het punt te breken. Overboord ge slagen scheepshout sug gereert dat de storm al geruime tijd duurt. Een onheilspellend tafereel waarbij een goede af loop niet waarschijnlijk lijkt. Dat dit geen fantasie voorstelling is valt op te maken uit de naam die prominent op spie gel en verschansing staaf Noach IJL De No- ach III behoort tot de beroemde Noach-vloot van Fop Smit Jr. De eerste Noach, een klip perfregat, werd in 1857 door Fop Smit in Kin derdijk gebouwd voor eigen rekening. In deze periode ging pure snel heid een steeds grotere rol spelen in de han delsvaart De Noach bleek een zeer snelle Het schilderij 'Schip in nood' van de Dordtse schilder Frangois Carlebur (1821-1893) zeiler. Zijn snelste tijd voor het traject Brou- wershaven-Batavia was 71 dagen, een record dat voor zeilschepen ongeslagen zou blijven. Na het overlijden van Fop Smit vestigde zijn zoon zich als reder in Rotterdam. Hij liet nog vijf klipperschepen bouwen die alle de naam Noach kregen. Later zou het bij veel scheepvaartmaatschap pijen gebruikelijk wor den om éenzelfde naam achtereenvolgens aan verschillende schepen te geven. Dat is bij de Noach schepen niet het geval. Bij indienst stel ling van de laatste No ach in 1879 waren er tegelijk zes schepen met die naam in de vaart, de Noach I tot en met Noach VI. De Noach III werd in 1869 gebouwd. Zijn snelste reis Brouwers- ha ven-Batavia was 73 dagen, net onder de tijd van de Noach I. In juni 1873 vertrekt de Noach III onder bevel van ka pitein F. C. Kruyt uit Rotterdam naar Indie Op 16 augustus wordt het schip in de Zuidelij ke Atlantische Oceaan overvallen door een zware storm. De grote mast slaat overboord en raakt daarbij met de top verwai d in de be zaansmast. Om het schip te redden moeten beide masten gekapt worden. Alleen de fok- kemast blijft geha vend overeind. On der noodtuig vaart het schip verder. Zonder onderweg een haven voor herstellingen aan te lopen, arriveert de Noach III op 24 septem ber in Batavia. De hele reis had 97 dagen ge duurd. Een knappe prestatie van schip en bemanning. Het is dan ook niet verwonderlijk dat deze gebeurtenis vereeuwigd is. Het scheepsportret is in die dagen een popu lair genre. Reders zo- wei als kapiteins laten hun schepen in volle glorie afbeelden. Het weergeven van span nende belevenissen past helemaal in die traditie. Artistiek kun nen zulke scheepspor- tretten nogal uiteen lo pen maar scheepsge- trouw zijn ze bijna al tijd. de klant was im mers op dat terrein bij uitstek deskundig. Het is niet bekend wie opdracht heeft ge geven de herinnering aan de storm van 1873 vast te leggen, de reder of de kapitein van de Noach III. Het moet wel snel daarna zijn ge weest, want het schil derij is gedateerd 1874. Carlebur is er op over tuigende manier in ge slaagd een dramatisch moment in het leven van een schip exact en fraai weer te geven. Het schilderij is van 6 november tot en met 3 december 1990 te zien in de hal van het Maritiem Museum Prins Hendrik. Het klipperfregat Noach lil in de storm Schilderij op doek door F. Carlebur, gesigneerd en gedateerd 1874. 12 Processen-verbaal bij alcoholcontrole SCHIEDAM Bij een grote alcoholcontrole gisteravond en in de afgelopen nacht zijn op de Harga weg/Churchill weg ruim driehonderd automobilisten ge controleerd. Twaalf bestuur ders ondergingen een ademana lyse. Tien van hen bleken meer te hebben gedronken dan wet telijk is toegestaan en kregen een proces-verbaal uitgeschre ven. Drie van de overtreders moesten bovendien direct een schikking van 250 gulden beta len. In alle gevallen kreeg men bovendien een rijverbod opge legd. Gecompliceerde botsing tegen muur Kerkhof SCHIEDAM Drie auto's zijn gisteravond beschadigd na dat een nog onbekende autodief door onbekende oorzaak met de in Maassluis gestolen auto tegen een muur van het Oude Kerk hof botste. Hierbij werd een tweede auto tegen de muur ge drukt en deze raakte weer een derde auto. Op het moment van de crash deed de eigenaar van de gestolen Opel Kadett daar van aangifte bij de politie in zijn woonplaats. Harde Smart met stevige muziek in café Podium SCHIEDAM Harde Smart, morgenavond in café Het Podi um aan de Lange Haven, maakt onbeschrijvelijke muziek. Hoe wel, de heren doen zelf een klei ne poging: Niet hard maar wel stevig, geen smart maar wel op zijn tijd klein menselijk leed. Nederlandstalig, met een com pleet eigen repertoire. Zij treden vanaf 22.30 uur op. De toegang is gratis. Ron Sinoo exposeert 'Eigenaardigheden' SCHIEDAM De beeldend kunstenaar Ron Sinoo exposeert onder de titel 'Eigenaardighe den' in de hal van het theater De Teerstoof vanaf gisteren tot en met 31 december een aantal van zijn werkstukken. Het zijn allemaal stukken van individu en met eigen klem "^e karak ters. Als techniek vt .zijn wer ken gebruikt Ron Smoo olieverf op linnen. De expositie is gratis te bezichtigen één uur voor aan vang van de voorstellingen in het theater tot 's avonds 12.00 uur. De Teerstoof is gevestigd •aan de Nieuwstraat 12. Rijn en Trijn spelen Roodkapje in Teerstoof SCHIEDAM Kinderen van 4 tot 12 jaar kunnen morgen middag in theater De Teerstoof, Nieuwstraat 12, naar een voor stelling van 'Roodkapje en de boze wolf, gespeeld door Rijn en Trijn. Alles verloopt precies zoals we dat uit de sprookjesboe ken kennen en het loopt natuur lijk ook goed af. Maar eerst ge beuren er de vreselijkste dingen. Aanvang 14.00 uur. Toegangs kaarten kosten per stuk vijf gul den. Orgelconcerten SCHIEDAM De schoon maak- en revisiebeurt van het historisch orgel in de aula van het Stedelijk Museum, is vol tooid. De draad van maande lijkse concerten kan weer wor den opgenomen. Frans van Win gerden bespeelt morgenmiddag als eerste het vernieuwde orgel. Hij voert werken uit van Scar latti, Seeger, Walther en Bach. Aanvang 15.00 uur. De toegang is gratis. Wenskaarten Unicef SCHIEDAM Wenskaarten en andere artikelen van Unicef- Nederland zijn sinds enige we ken ook weer verkrijgbaar in Schiedam. In dt komende we ken verkopen vrijwilligers van deze wereldorganisatie regelma tig hun spullen in een stand in het fihaal-noord van de Ge meente Bibliotheek aan het Bachplein. Jacqueline van As- ten-Noordwijk, Smetanalaan 106, telefoonnummer 4703854, verstrekt gaarne nadere inlich tingen. Gevelkachel XG-30-TK H. v. Kooij showroom rftsfe Oosihavenkade 14 ÏSSKfSS Vlaardingen 4343213 p|y'VS ^È&jf'ïswwN'V*' j> Jk~ l1 ly pT v 1 y t-5 rX'.tt 2 i lit J X U ll» U -»■ INGEZONDEN MEOEDEUNG) OP ZATERÖAG 17 NOVEMBER A.S. IN ZAAI, BEATRIX LANGE KERKSTRAAT 88/70 TE SCHIEDAM De schSdgfsttken <fe w) Mxwsteto) zyt moderne werken, airbrushes, randsciiappsj's, stiteere en bloemen ran jonge kunstenaars uit binnen- en oufeniamj en worden legen aantrekkelijke prijzen verkocht DE TENTOONSTELLING IS VAN 10 00 TOT 17 00 UUR GRATIS ENTREE KOM KIJKEN, HET IS DE MOEITE WAARD! «yM {«GEZONDEN MEOEDEUNG) I V.'i ASTECHH«C «auttxAicu

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1