Apart lokaal voor 'bewegingsonderwijs1 Cor Huijken vraagt meer betrokkenheid huurders D ick Borst (60) vindt nu pas tijd voor componeren SINT 'Een volgende Vlaardingse revue? Eerst mijn nieuwe musical afmaken' 'WAAROM ANDERS HEBBEN WE ZOVEEL TIJD EN ARBEID GESTOKEN IN HET OPENBREKEN VAN DE OUDE WONINGBOUWVERENIGINGEN?' OP DE GRENS Avond voor moeders AIDS-kinderen ,]n - J ^.K h^ fr1 7 PAGINA 4 HptVriifkVnlL- GnUIFHAM. ZATERDAG 17 NOVEMBER 19 Autokraker valt op door vreemd gedrag SCHIEDAM Als gevolg van vreemd gedrag op een par keerterrein bij de Parkweg is gistermorgen een 35-jarige man uit Rotterdam door de politie gearresteerd. Hij probeerde er nog in zijn auto vandoor te gaan, maar de agenten waren hem te vlug af. De auto stond te boek als gestolen in Rotterdam. De politie trof ook twee autora- dio's met cassetterecorder in zijn bezit. Een aansluitend on derzoek op het parkeerterrein bracht aan het licht dat bij twee auto's sporen zichtbaar waren van inbraak. Uit een van de auto's was een van de radio's afkomstig. Vliegerbedrijf houdt vliegerwedstrijden SCHIEDAM Het Schie- daxnse Vliegerbedrijf 'de Padde stoel' organiseert morgen een vliegerwedstrijd op de Maas vlakte. Er wordt in drie cathe- goriën gevlogen: jeugd tot en met dertien jaar, kleine stunt delta's tot 155 centimeter en grote stuntdelta's. De wedstrij den beginnen om 10.00 uur en zullen de hele dag duren. Er is een pendeldienst met een klei ne bus, die iedere anderhalf uur vanuit Schiedam vertrekt. Toeschouwers die hiervan ge bruik willen maken of vliege raars die nog mee willen doen kunnen contact opnemen met het Vliegerbedrijf, tel: 4.73.74.14. Bij slecht weer wordt de wedstrijd een week verschoven. Creativiteltsmarkt in wijkcentrum De Erker SCHIEDAM Een creativi- teitsmarkt gekoppeld aan een speelgoed- en kledingbeurs wordt morgen gehouden in het wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat 32. Be roepskunstenaars en hobbyis ten mogen hun eigen kunstwer ken en handvaardigheidspro- dukten verkopen. Voor vijf gul den kunnen zij een tafel huren. Kinderen mogen hun speelgoed verkopen. Aan hen wordt per tafel 2,50 in rekening ge bracht. Wie kleding wil verko pen, moet vooraf inschrijven. Men mag maximaal vijftien kledingstukken inlevering. Bij zonder welkom is baby-, kleu ter- en kinderkleding. Aanvang 12,00 uur. Excursie langs bomen van het Beatrixpark SCHIEDAM Leden van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie verzorgen morgenmiddag een excursie door het Beatrixpark. Dit dertig jaar oude en honderd hectaren omvattende park telt twee heemtuinen en ook een oude moerastuin. Tijdens de wande ling wordt uitleg gegeven over de wijze waarop de bomen hun zaden verspreiden. Deelname is gratis. Verzamelen om 13.30 urn op de grote parkeerplaats aan het eind van de Parkweg, onder het viaduct van de rijks weg door. Peter Faber en Petra Laseur in Passage SCHIEDAM Als toneel stuk is 'One flew over the cuc koo's nest' al sinds 1961 een be grip in Amerika, nog voordat de film een wereldwijd succes werd. Merkwaardigerwijs is het in Nederland nooit geko men tot een professionele voor stelling. De kritiek was onder andere dat het stuk handelt over een verouderd thema. Niets is echter minder waar. Peter Faber vertolkt dinsdag in de Passage in het stuk de rol van Max, de rebelse wildeman. Verder doen mee Petra Laseur, Yf Blokker, Herman Bolten, Theo Franz, Genio de Groot, Sylvia Holstein, Wil van der Meer, Detlev Pols en Lex de Regt. Aanvang 20.15 uur in het Passage Theater. Toegangprij- zen 25, 22 en 19 gulden. Pas houders krijgen 3 gulden kor ting. Jeugdfilm 'Stormboy' SCHIEDAM Voor kinde ren van 8 tot 15 jaar draait op woensdagmiddag 21 november in theater De Teerstoof, Nieuw- straat 12, de jeugdfilm 'Storm boy'. Aanvang 14.00 uur. Toe gangsprijs vijf gulden. De film handelt over de tienjarige Mike die met zijn vader woont ver weg van de bewoonde wereld in een natuurreservaat in Zuid- Australië. Het lijkt er wel een paradijs maar het is er dan ook erg stil. Dan komt er een nieu we inwoner bij: Fingerbone Bill. Hij sluit vriendschap met Mike en samen voeden ze een nest jonge pelikanen op. Dan komen er vier schipbreukelin gen en die bieden de vader van Mike een baan aan en dit ver andert alles. SCHIEDAM Een groot zilveren lint en een flinke rode strik op de voordeur verzegel den gisteren het nieuwe speellokaal van de Openbare basisschool Ouverture aan het Bachplein. Chef van de afdeling Onderwijs G. Kruijt nam door een knip met de schaar de aanwinst in gebruik. Het lokaal is bedoeld voor de jongste kin deren. De ruimte is nodig vanwege de inte gratie van kleuter- en basisonderwijs. „Vroe ger combineerden scholen de onderwijs- en de speelruimte. Dat was geen ideale situatie. Tegenwoordig is bewegingsonderwijs heel be- langerijk. Vandaar dit aparte gymnastieklo kaal," aldus Kruijt. De kinderen dollen al drie maanden rond in het speellokaal, maar daarbij hoorde een kleurige officiële opening. Kruijt kreeg met het openen van de deur een kannonade van enkele gasbalonnen over zich heen. Even daarna vulde de lucht boven de Ouverture zich met de vrolijke ballonnen van de joelen de leerlingen. Kerstmis mag dan zo zoe tjes aan meer in trek raken als geschenken feest, voor kinderen is het zelf aanschouwen van de binnen komst van Sinterklaas in ons land toch vaak nog een enerve rend gebeuren. Zelf be Jc er al jaren van verlost, maar ik kan nog wel meevoelen met de ou ders die in kou en nattigheid hun koters op zo'n dag als van daag helpen een glimp op te vangen of misschien zelfs wel een handje te krijgen van de ge schenkenbaas. Ze moeten er hun kleinste voor op de schou ders torsen en soms de ongedul dige zoeker naar strooigoed langs de waterkant bovendien goed vasthouden. Verkleumde handen vragen voorts verwar ming als volgens oud gebruik het wachten weer heel lang duurt. Elke kind heeft recht op een Sinterklaasfeest, redeneren de organisatoren van de intochten in alle gemeentes. Dus ook in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis waar ze vandaag het resultaat van hun werk bele ven. In de loop der jaren is er echter wel een verschil in deze gemeentes ontstaan in de aan pak van die intocht. In Vlaar dingen en Maassluis bezoekt de Goedheiligman met zijn grote zwarte gezelschap vandaag niet uitsluitend het centrum van de stad. Hij gaat daar ook de ver schillende wijken in. In Schie dam beperkt hij zich echter tot de binnenstad en komt hij een week later in bijvoorbeeld De Gorzen, Woudhoek en Groe- noord. In alle gevallen gaat zijn rit wel door de winkelstraten, die in deze tijd extra versierd zijn met veel rood en feestelijke pakketjes. Alleen in Schiedam heeft nog de gemeente de organisatie in handen. Buro Jeugdland, dat onder leiding van Joop van Broekhoven ook in de schoolva kanties allerlei zaken voor kin deren organiseert, heeft hier al les geregeld voor die ene grote centrale Sinterklaasintocht. „Daar hoort natuurlijk bij het schenken van chocolademelk en het geven van taai-taai en een klein presentje aan alle kinderen," redeneert Van Broekhoven. „Je weet maar nooit of dat misschien het eni ge is, dat die kinderen van Sin terklaas krijgen. En om die kin deren gaat het." Daarom stemt zijn organisatie ook altijd de datum voor de intocht af mei de wijk- en buurteomite's die de bezoeken van de Sint in an dere delen van de stad regelen. Maar het is niet zo dat die kos ten van het 'middenstandsfeest' ook allemaal door de gemeente worden gedragen. Aan de kos ten dragen ook de winkeliers verenigingen uit het centrum bij alsmede een aantal banken en bedrijven. In Vlaardingen is de FIGO, de filmcommissie van de christe lijke jeugdvereniging Liefde Vrede (de oudste club op dit ge bied in deze stad) al bijna der tig jaar de organisator van de intocht. In het begin van de zestiger jaren, toen door tegen stellingen over de kostenverde ling tussen gemeentebestuir en middenstand er geen intocht dreigde te komen, heeft deze toen haar 75-jarig bestaan vier ende club het heft in handen genomen. Dat is al die jaren zo gebleven. Inmiddels is al weer geruime tijd het besef aam ezig bij de plaatselijke middenstand dat de kosten voor zo'n rijtoer gewoon op de post 'promotiekosten' kunnen worden geboekt. Daar om maakt de Sint in deze stad wei op dezelfde dag een ver moeiende en snelle rit langs al le winkelcentra. Een week later gaat hij naar de filmvoorstellin gen, die FICO zoals bijna weke lijks in de verschillende wijken houdt en tenslotte op 1 decem ber naar de zieke kindertjes in het Holy-ziekenhuis, BIN VAN HAREN ROTTERDAM Moeders, die een jong of volwassen seropositief kind hebben of een kind met AIDS 'kunnen maandag bij voldoende be langstelling met elkaar kennis ma ken via het HIV-project Rptter- dam. Bekeken zal worden wat c ze moeders in de toekomst voor kaar kunnen betekenen. Voor i lichtingen kan contact opgenom met het HIV-project, Verenigi Humanitas, tel: 4.25.01.07. Door Rein Wolters SCHIEDAM t Cor Huijken, 'kroonprins van de PvdA' in De Gorzen, is uitermate teleurgesteld in de belangstelling die huurders van Woningbouwvereniging Schie dam (WBS) aan de dag leggen voor deelname in inspraakorganen van hun huisbaas. Hij zegt de desinte resse te hebben vastgesteld in een eigen onderzoekje. Huijken ervaart het onvoldoende meepraten en denken als een soort onrecht aan de strijd die in het verleden is gevoerd voor het openbreken van de beslotenheid waarin woning corporaties doorgaans werken. Huijken zelf bevond zich op de barricaden toen het erop aan kwam om mee te mogen praten. Hij was net voor het ter ziele gaan van de Stichting Schiedamse Samenwerkende Woningbouwcor poraties (SSSW) waaruit de WBS is geboren een jaar be stuurslid van die club. Huijken memoreert: „Het was een gesloten clubje van bestuurders van de vijf aangesloten woningbouwvemigin- gen, die samen de SSSW vormden. Dat deze club gesloten was, daar was iedere Schiedammer het over eens. Het ene zwartboek na het an dere zag het levenslicht en die kwamen als zodanig ook uitge breid in het nieuws. Maar in spraak verlenen was er bij de SSSW niet bij." Via omwegen en vele actiege- sprekken had dit de oprichting van de SOBO (Stedelijk Overleg Be woners Organisaties) tot gevolg. Onder de slogan: „Er zal inspraak worden afgedwongen hij deze do minante bestuurders," ging men in de slag. Huijken: „Er moest en zou een vereniging komen in plaats van de vijf bestaande, die volgens velen maar wat aanrotzooiden. Dat werd de WBS, een vereniging met een open structuur waarvan iedere Schiedammer zonder be lemmering lid kon worden. Dit is een hoge vorm van democratisch functioneren," stelt hij.Huijken verder: „Wat nu opvalt is dat wei nig of geen belangstelling bestaat voor het recht op inspraak. Van de velen die voorheen bezwaar had den tegen de beslotenheid van de oude verenigingen, zijn er maar weinig die gebruik maken van hun recht. De enige keer dat ik nog iets van hen heb bemerkt, was toen het WBS-bestuur de vereni ging ook toegankelijk wilden ma ken voor niet-Schiedanuners. Nu vraag ik me in gemoede weieens af waarom we in bet verleden zo veel tijd en arbeid hebben gesto ken in het openbreken van de ou de woningbouwverenigingen." Door Ben van Haren VLAARDINGEN Dick Borst. Wie kent hem niet? Als musicus, als dirigent of muziekle raar. Als grote stuwende kracht heeft deze Vlaardinger de afgelo pen jaren talloze volle zalen ge trokken met vele gezelschappen. In eigen woonplaats, Schiedam, Rotterdam en verdere omgeving voerde hij allerlei koren, orkes ten, operette-, musical- en revu egezelschappen tot hoge presta ties. Nu werkt hij aan een nieu we musical. De naam is nog niet bekend maar deze week zijn de eerste repetities begonnen. Het idee voor musical da teert al uit 1986 r de uitwer king stokte toe .annen voor de Vlaardingse mjdingsrevue 'Kantje Boord gestalte kregen. Sinds het overweldigende succes hiervan kloppen allerlei mensen aan bij de zestigjarige maestro voor een volgende productie over de historie van Vlaardingen, maar hij houdt even de boot af. Eerst wil hij zijn eigen musical afmaken. Met Chris Bezooijen had hij al enkele jaren geleden gesproken over een moderne musical. Na de successen, die ze sinds het de buut van hun samenwerking bij de jubileumrevue van het 700-ja- rige Vlaardingen 'Even goeie maatjes' in 1973 samen hadden geboekt, wilden ze iets nieuws. Dick zou voor de muziek zorgen en Chris het verhaal schrijven. Na 'Kantje Boord' kwam dit jaar 'amuseur' Joop Vos ook bij de ploeg als tekstschrijver. Het trio is het inmiddels eens geworden over de vorm. Volgens Dick Borst heeft een en ander wel de nodige gesprek ken gekost: „Zij gingen eerst uit van een musical waarin solisten ondersteund worden door een grote groep. Want dat het een grote groep moest zijn, stond voor mij vast. Ik hou van het massale. Daar kan ik echt van genieten, Het idee van die strak ke scheiding tussen solisten en koor, wilde ik echter niet. Dat le vert bij amateurgezelschappen al tijd problemen op. Alle leden Dick Borst in volle actie: „Ik hou van het massale." bestaan van een muziekleraar kon ik pas weer aan componeren denken," vertelt Dick. van zo'n gezelschap willen graag bezig zijn en je houdt ze ook al leen geconcentreerd door ze in aai e laten komen. Ik ben dus me ris m Joop overeen geko men nat ze hin uitgangspunt zou den aanpassen en nu schrijven ze een verhaal voor een groot gezel schap, waarin natuurlijk wel so lo-partijen voorkomen." Hoewel deze week al de repe tities zijn begonnen, bekent Dick Borst dat naam en vrijwel alle onderdelen nog gestalte moeten krijgen. „Het libretto is er, maar de rest moet nog volgen. Toch zijn we alvast met de groep be gonnen om aan elkaar te wennen en de gezamenlijke kracht te oe fenen." Het hele leven van Dick Borst, in 1930 in Vlaardingen geboren, staat in het teken van de muziek. Het begon allemaal toen zijn va der hem als elfjarig jochie op Sinterklaasavond '41 een tweede hands eikehouten harmonica had gegeven. Daarvoor had hij ge speeld op en kleine mondhar monica van het populaire merk Bravo. De accordeon zou latei het belangrijkste instrument van Dick worden. Na ruim vijftig jaar weet hij nog precies te ver tellen hoe zijn vader op het idee was gekomen om het kostbare cadeau voor zijn zoon aan te schaffen. Diep verlangen „Op weg van school naar huis ging ik altijd langs een winkeltje op de hoek van de Dijksteeg en de Koeiesteeg waar ze tweede hands muziekinstrumenten ver kochten. Op zekere dag, kort voor die Sinterklaasavond kwam ik huilend thuis in het kruide nierswinkeltje op de hoek van de Joubertstraat en de Steinstraat, waar nu V&D staat. Ik was echt verdrietig omdat een tweede hands Hohner-accordeon, waar van ik wekenlang had staan ge nieten ineens weg was. Ver kocht! Mijn vader begreep hoe diep mijn verlangen naar zo'n soort instrument was en heeft me toen met die harmonica ver rast." Dick moest naar les van de in eigen stad wereldberoemde ac cordeonist Jaap Sas, die naar de leerling spoedig begreep geen noot kon lezen. „Toch heb ik daar waarschijnlijk mijn muziek- gehoor aan te danken. Ik moest tegenover de man zitten en dan naspelen wat hij voordeed. Ik zag alles dus tegenovergesteld en moest heel goed luisteren om de volgende week te kunnen wat hij me had voorgespeeld." Op advies van Sas stuurde va der Borst zijn zoon naar muziek leraar Leen van Dijk, die hem noten leerde lezen. Vervolgens ging hij naar de muziekschool in Rotterdam voor accordeon- en pianoles en later naar het conser vatorium. In 1953 slaagde hij voor zijn staatsexamens in Den Haag. Zijn leraar Jan van Dijk gaf hem, gezien zijn kracht in de creatieve vakken en met name de compositieleer, toen het ad vies door te gaan met compone ren. „Maar van composities op accordeon kon je niet leven. Ik ben dus gaan musiceren en later les gaan geven. Vanaf de zeventi ger jaren toen het muziekonder wijs enige zekerheid hood in het Eigen musical Het begon in 1972 toen de to neelvereniging Argus hem vroeg de muzikale leiding te nemen voor de uitvoering van de musi cal Oliver Twist en hij ze op de gedachte bracht een eigen musi cal te maken. Het werd 'Achter de muziek aan' waarvoor Albert Maurits het verhaal had geschre ven en Dick Borst de compositie maakte. Een jaar later leverde Borst samen met les Hoogland de muziek voor de door Ed Verkade en Chris Bezooijen geschreven en door Walter van Ginneken gepro duceerde revue 'Even goeie maa tjes'. Toen hadden met Dick en vele anderen de smaak pas goed te pakken. In 1975 kreeg het toen 700-jarige Scniedam zijn revue 'Krijgh de Claere' en vervolgens produceerde de speciaal opge richte vereniging Caroussel met Verkade en Bezooijen als vaste tekstschrijvers en Dick als vast componist en muzikaal leider een serie musicals waarvan 'Maud' de laatste was. In 1985 zat hij bij de Bevrijdingsrevue van Schiedam, met Han van der Horst als tekstschrijver en in 1986 werd het idee voor een nieuwe musical geboren. Maar in diezelfde tijd kwamen anderen in Vlaardingen op de proppen met hun plannen voor de Vlaar dingse Bevrijdingsrevue 'Kantje Boord'. Die kreeg toen voorrang en Dick schreef er zelfs teksten voor, maar nu is de nieuwe mu sical aan de beurt. „Als in 1992 deze musical af loopt, wil ik wel weer denken aan wat nieuws," zegt Dick op de vraag of hij nog een volgende historische Vlaardingse revue wil maken. En denkend aan zijn vaste maatje voor dergelijk werk, oud-directeur van de Stadsge hoorzaal Van Ginneken, zegt hij: „Misschien is Walter dan ook wel weer te porren voor een nieuwe produktie?" -= «w^c '«w -'••

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1