f" Vrouwen en werklozen voelen zich vaker zek Onder tie ding voor onge piloot Jacco Bruggeling Het Vrije Volk SCHIEDAM Uitkomst enquête GGD Storm en regen deren intocht van Sint niet De Erker viert eerste jubileum Chauffeur door passagier bedreigd Fasto IQ Eindelijk een cv-ketel die weet wat lekker is! lilniil» DWS iaat zich niet intimideren: fraaie zege op EMM Granaat onschadelijk gemaakt 'W ws |ff>AGINA4 V MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 SCHIEDAM De bewoners van Schiedam, Vlaardingen en 'Maassluis voelen zich iets minder gezond dan de mensen in de rest -van Nederland. Dit blijkt uit een gezondheidsenquête van de GGD- Nieuwe Waterweg Noord, waar- - van de resultaten vandaag bekend zijn gemaakt. Driekwart van de o mensen die de enquête hebben in- fvuld zegt de gezondheid als goed "te ervaren, terwijl het landelijk ge middelde twee percent hoger ligt. "Onder de mensen die zich vaker 'ziek voelen en vaker in contact ko- «men met de huisarts bevindt zich -'een hoog percentage vrouwen, werklozen en mensen met een lage opleiding of een lager beroepsni veau. In de periode september-no- vember van het vorig jaar heeft de "OGD 1500 inwoners van Maas sluis, Schiedam en Vlaardingen be- "naderd met vragen over de gezond heid, het gebruik van medicijnen, roken, alcohol en sport. Ruim 'tweederde van hen stuurde de vra genlijst terug. De GGD-Nieuwe Wa terweg Noord wil de resultaten van de enquête gebruiken aL> basis voor het ontwikkelen en uitvoeren van preventieprogramma's. Uit de resultaten blijkt dat 78 percent van de mensen die de vra genlijst heeft ingevuld weieens ziek is of last heeft van een handi cap. Met name stress en migraine komen regelmatig voor. Ongeveer twintig percent zegt last te hebben van psycho-sociale problemen. Uit een nadere analyse blijkt, dat jon- gere-mensen, mensen met een ho gere opleiding en mensen met een baan zich vaak beter voelen dan ouderen, mensen met een lagere opleiding en werklozen. Uit het onderzoek blijkt echter ook, dat meermensen met eer lager beroep geen enkele ziekte of handicap zeg gen te hebben dan personen in ho gere beroepen. 'c In 'de enquête wérden ook vra- -gen gesteld over het rook- en drinkgedrag. Bijna veertig percent van de mensen die de vragenlijst invulden, bleek te roken. Van hen had 36 percent het jaar ervoor ge probeerd te stoppen. Ongeveer driekwart van hen zei weieens al cohol te gebruiken. Bij nadere be schouwing bleken zich onder hen meer ongehuwden dan gehuwden en meer mensen in hogere beroe pen dan lagere beroepen te bevin den. Verdeeld naar leeftijdsgroep, bleken vooral mensen in de leef tijd van 47-56 veel alchohol te ge bruiken. In de drie maanden vooraf gaand aan de enquête bleek de helft van de mensen een bezoek te hebben gebracht aan de huisarts, de specialist, het ziekenhuis, het maatschappelijk werk en het RI AGG. Onder hen waren relatief meer mensen zonder baan. Bijna vijftig percent gebruikte medicij nen op voorschrift van de arts en 43 percent nam medicijnen op ei gen initiatief. Het ging hierbij vooral om pijn- en koortswerende middelen. Uit het onderzoek is ook geble ken dat vrouwen in grotere getale een 'slechte' gezondheid hebben dan mannen. Een hoger percenta ge vrouwen heeft last van ziekten en handicaps. Ook zeggen meer vrouwen last te hebben van psy cho-sociale problemen bovendien gaan meer vrouwen dan mannen naar de huisarts en de specialist. Ook worden meer vrouwen opge nomen in het ziekenhuis. De GGD heeft de mensen ook gevraagd welke factoren van in vloed zijn op de gezondheid. Voe ding en persoonlijke hygiëne wor den vaak genoemd als factoren die veel invloed hebben op de gezond heid. Opvallend is dat slechts 35 percent van de ondervraagden so ciale contacten van veel invloed vindt op de gezondheid. Ruim veertig percent noemt sociale con tacten van 'weinig' en 23 percent noemt,ze -van- 'geen •invloed' iop de gezondheid. Ook voorlichting scoort erg laag. Slechts een kleine twintig percent noemt dit van in vloed op de gezondheid. 3» Nat en kleumend hebben duizenden grote en en kleine mensen zaterdagmiddag de intocht van Sinterklaas meebeleefd. In rijen stonden ze langs de Lange Haven c.< by de Korenbeurs, waar de 'stoomboot uit Sparye' aanmeerde. Met moeite kon voor de kindervriend vervolgens een weg worden gebaand naar het stadhuis, waar de burgemeester een welkomstwoord uitsprak. De zwarte Pieten haalden, soms tot schrik van de kinderen, halsbrekende toeren uit. Ook de rytoer door de binnenstad verliep, ondanks de storm en regen, glorieus. SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker aan de Jan van Aven- nesstraat bestaat deze week vijf jaar. Om dit te vieren is voor de ze week een speciaal feestpro gramma opgesteld. Het feest be gint vanavond al met een recep tie voor wijkbewoners, bezoe kers en genodigden, waarbij een expositie is te bezichtigen met foto's en krantenberichten over 'Vijf jaar Erker'. De receptie duurt tot zeven uur. Morgen is er van tien tot vijf ,uur. Open Huis/Diverse aktivitei- ten worden gepresenteerd en bo vendien worden er allerlei ken nismakingslessen gegeven, waar aan iedereen gratis kan deelne men. Morgenavond wordt voor kinderen in de leeftijd van 11 tot 14 jaar het toneelstuk De Ti rannen opgevoerd door theater groep Tegenwicht. Het stuk gaat over pesten op school, 's Avonds is er van 21.00 tot 24.00 uur een muziekprogramma met mede werking van de Popworkshops. Kaartjes hiervoor kunnen vooraf gratis worden opgehaald. Het toneelstuk Ajasses wordt woensdagmiddag opgevoerd door het duOiPotdoosie voor kinderen van de basisscholen. Dit duurt van 13.00 tot 15.00 uur en is gratis toegankelijk, 's Avonds is er een feestelijke bingo. De toe gang hiervoor bedraagt vijf gul den. De hele donderdag staan de ouderen centraal. Van tien tot drie is er een ouderendag, waar-' bij de Volksdansgroep van de Er ker optreedt Het orkest de 'Ege- lènder Musikanten' zorgt voor goede muziek en gezelligheid. Ook is er volop eten en drinken. Het'entreekaartje kost vijf- gul-* den. Donderdagavond is er een tournooien-avond. De feestweek wordt vrijdag besloten met .'een medewerkersfeest, dat muzikaal wordt opgeluisterd door The Mellow Tones. ROTTERDAM Een vijfen twintig-jarige man uit Brussel is zondagmorgen vroeg aangehouden, nadat hij even eerder een taxi chauffeur in de'Lieve Verschuier- straat had overvallen. Hij wilde de taxichauffeur onder bedreiging van een gasalarmpistool zijn geld afhandig maken en schoot daarbij enkele tmalqn,„in„de„ De chauffeur drukte echter' op" zijn alarmknop, waarna .de overvaller er^zobder "gél'tf >andfoo r.- ging; Eenj poosje later arresteerde de politie de man aan de 's-Gravendijkwa 1 SCHIEDAM Personeel van de Explosieven Qpruimings Dienst (EOD) had vrijdag zijn handen vol aan een Engelse handgranaat uit de Tweede Wereldoorlog, die een bewoner van een huis aan de Wa rande in zijn tuin had gevonden. Toen de mannen de granaat in een speciale kist wilden laden, brak de veiligheidspin af. Zij hebben het explosief vervolgens op een specia le'manier ingetaped, zodat het niet "kon ontploffen Vervolgens ver voerden ze de handgranaat naar dièt terrein van Rijkswaterstaat achter Wilton Fijenoord, waar het onschadelijk werd gemaakt. De vinder had de granaat in een plastic tasje gestopt en hem bij "zijn voordeur op de stoep gezet. Hij 'vond het te ver om het voorwerp naar het politiebureau te brengen en belden daarom op. De politie bracht de granaat bij aankomst naar de middenberm van de Warande en zette de buurt af. De EOD vond het echter niet raadzaam om het explosief daar tot ontploffing te brengen. smederij ROTTERDAM Zeventien jaar is hij pas, maar ondanks zijn jeug dige leeftijd heeft Jacco Bruggeling een brevet waarmee hij over heel de wereld in een eenmotorig vlieg tuigje het bevel mag voeren. Een prestatie waarvoor hij zaterdag, samen met vier andere jonge pilo ten, op vliegveld Zestienhoven de Martin Schröder Wing kreeg uitge reikt. De Wing is een onderscheiding voor vliegers die, evenals Martin Schröder zelf, op hun zeventiende jaar in het bezit van een brevet zijn. Bruggeling ziet de onderschei ding als een aanmoeding om door te gaan tot beroepspiloot, al neemt hij het komende jaar gas terug wat het vliegen betreft. De 6-VWQ'er gaat zich dit jaar op z'n school concentreren. „Ik zit in de exa menklas, dat krijgt nu alle priori teit," zegt hij. „Maar ik ben zeker van plan om door te gaan." Na zijn examen wil de Hoeke- naar het liefst naar de Rijkslucht vaartschool. Omdat hij nog niet weet of hij wel door de medische keuring komt, grootste bezwaar hierbij is zijn bril, oriënteert Brug geling zich alvast op de Ameri kaanse en Canadese markt. „De kans om als verkeersvlieger aan het werk te komen is in Amerika en Canada een stuk groter," legt hij zijn voorkeur voor dat gebied uit. „Er is daar veel meer werk en bovendien liggen de eisen daar een stuk een lager dan hier in Neder land." Ook heeft de scholier zich aan gemeld bij de Franse organisatie 'Aviation sans Frontières', een va riant op Artsen zonder Grenzen. Vliegen zonder grenzen verleent hulp in rampgebieden, wanneer daar mensen en materiaal nodig zijn. Bij deze organisatie hoopt Bruggeling een vooruitblik op het beroep van een vlieger te krijgen en ervaring op te doen. Daarnaast wil hij een steentje bijdragen aan het goede doel. Bruggeling geeft zich twee jaar de tijd om piloot te worden. Lukt het hem niet binnen die twee jaar, dan wil hij aan de Technische Universiteit van Delft een studie volgen om luchtvaartkundig inge- joieur te worden. Daarnaast wil hij brevetten halen voor blindvliegen, rneermotorige vliegtuigen en voor vlieginstructeur. ïCctiijicatU-s \È^mS3rmdac'\Vhiq Jacco Brugge ling (rechts) toont trots zyn Martin Schrö der Wing: „Eerst examen doen, dan vlie gen," SCHIEDAM De mannen van DWS hebben de verre reis naar Middelburg bekroond met een fraaie overwinning van 1120 op EMM. Na een moeilijke start kreeg DWS halverwege de eerste helft vat op het spel en controleerde vanaf dat moment de wedstrijd. Na de rust (510) probeerde EMM de Schiedammers te intimideren met keihard spel, maar DWS be heerste zich voorbeeldig en speel de de wedstrijd geconcentreerd uit naar 1120. Topscorers waren Bart Botterman (S) en Luuk Boer (5). In dezelfde divisie kwam koplo per WIK tegen het Papendreehtse DES niet verder dan een 1818 gelijkspel. Vanaf het startsignaal nam WIK het heft in handen en het kwam al snel op een voor sprong van drie doelpunten. Op driekwart van de wedstrijd speel de de vermoeidheid een rol bij WIK, dat door blessureperikelen weinig kon wisselen. DES kwam terug tot 1718 ondanks uitste kend keeperswerk van Johan van Fessem. Met nog twee seconden te spelen nam DES een vrije bal, leg de de bal opzij naar een schutter, die na drie passen schoot en scoor de, wat volgens WIK niet binnen twee seconden gebeurde. Protesten hielpen niet, zodat de eindstand op 1818 bepaald werd. De vrouwen van DWS speelden tegen hekkesluiter Iason, DWS nam het aanvankelijk iets te mak kelijk op en kwam al gauw met 04 achter. Daarna werd er har der gewerkt, hetgeen leidde tot de 5—7 ruststand. Na de pauze zagen de toeschouwers een veel beter ge motiveerd DWS, dat scherper ver dedigde en de snel opgebouwde voorsprong niet meer uit handen gaf. Ook nu weer nam Jeanette Eg- gelmeijer de ploeg op sleeptouw en zorgde o.a. met haar vijf scores voor de 1614 overwinning. Ook de eredivisie-dames van UVG moesten tegen de rode lanta rendrager: Niloc uit Amsterdam. Het was een matige partij. UVG had problemen met de sterke lin ker opbouwer en de beweeglijke cirkelloper van Niloc. De gelijkop- gaande eerste helft eindigde met een minimale 78 voorsprong. Na de pauze nam UVG het heft in handen en kwam het op 1013. De wedstrijd had toen gelopen moeten zijn, maar Niloc vocht zich terug en via 1414 werd het 17 15. De 'ratste minuten verdedigde UVG oliensiever, waarna via een strafworp en een break-out van In- grid Dulfer toch nog de 1717 puntendeling werd bereikt. Verdachte van doodslag na 2 weken aangehouden SCHIEDAM De politie heeft vrijdag een 27-jarige Schiedammer aangehouden, die op 2 november op een plaatsge noot zou hebben geschoten Het slachtoffer deed pas afgelopen donderdag aangifte De schiet partij was een gevolg van eqn geschil om een afstandsbedie ning van de man waar op werd geschoten. Hij kwam het appa raat bij de schutter thuis in de Ploegstraat halen maar kréég hem niet mee. Toen hij vervol gens in zijn auto wilde wegrij den, kwam de dader met een ge weer naar buiten en schoot drie maal: door de voorruit, door een zijraampje en op de motorkap. Hij is aangehouden wegens po ging tot doodslag. Bij de schiet partij vielen geen gewonden. Drie autodieven na zoekactie gepakt SCHIEDAM Na een zoek actie rond de Maasboulevard heeft de politie zaterdagmorgen vroeg drie 17-jarige jongens aan gehouden, die een autcs zouden hebben gestolen. Aan de ïnnge Nieuwstraat zagen surveilleren de agenten een auto rijden, die zij als gestolen herkenden. Op de Havendijk stopte het voertuig vervolgens, waarna de drie jon gens twee Schiedammers en een Rotterdammer te voet in de richting van de Maasboule vard vluchtten. De politie zette het gebied af en haalde een speurhond. Deze vond in de bos jes één van de jongens. De twee anderen meldden zich zelf na dat de politie ze met luidspreker had gesommeerd te voorschijn te komen. Kerende automobilist veroorzaakt aanrijding SCHIEDAM Een kerende automobilist veroorzaakte zon dagavond een aanrijding ter hoogte van de kruising Nieuwe Damlaan/Mgr. Nolenslaan. Hij reed vanuit de richting van de Nieuwe Haven en besloot op een gegeven moment te keren. Daar bij zag hij een automobilist, die uit de tegenovergestelde richting kwam, over het hoofd. De ver oorzaker werd met nekklachtén naar het Schietend Ziekenhuis afgevoerd. De andere automobi list kreeg een boete wegens rij den onder invloed. Zij auto moest van de weg worden geta- Inbrekerjaogehouden SCHIEDAM De politie heeft zondagmorgen vroeg een inbreker aangehouden, die kort tevoren bij Bazar 1001 op het Broersveld had ingebroken. Tij dens deze inbraak werd de poli tie door getuigen ingelicht. Op de Hoogstraat troffen agenten een 27-jarige Schiedammer aan, die aan het signalement vol deed. In zijn broekzakken zaten uit de winkel afkomstige voor werpen. Op het politiebureau bleek dat de man twee boetes van in totaal 1185 gulden nog niet had betaald. Hij zit nog in voorarrest. Vijftien standplaatsen woonwagens zwaluw laan SCHIEDAM Nabij de Zwa- luwlaan komen vijftien stand plaatsen voor woonwagens. Het nieuwe wooncentrum is er één van de drie die komen in de in aanbouw zijnde nieuwe wijk Spaland en dienen als vervang ingen van het oude, ruim dertig stanplaatsen tellende woonwa- gencentrum aan de Schiekade. De vijftien woonwagens komen te staan tussen een gezinsver vangende tehuis, sociale huur woningen, premiekoophuizen en een sloot, lke woonwagenbewo ner krijgt de beschikking over een kavel van honderdtachtig vierkante meter. Het beheer van het centrum komt in han den van het Gemeentelijke Wo ningbeheer Schiedam. De toe wijzing van de kavels geschiedt door gemeentesecretaris mr. A.G.H. Gorissen. Schaaktoernooi SCHIEDAM Harold van Dijk en Sytske Hoogerwerf zijn de winnaars van het schaak toernooi dat afgelopen zaterdag werd georganiseerd in Kluphuis Zuid. Harold van Wijk kwam uit voor zijn club ORTEC-CSV en won in de eindstrijd van voormalige Deense hoofdklasse speler Michaël Aagaard. Sytske kwam als beste jeugdspeler uit de bus. In totaal deden bijna tachtig senioren mee. Vorig jaar waren dat er nog 47. Ook bij de kinderen deden veel meer spe lertjes mee. Vorig jaar waren het er nog acht en dit jaar zes tig. De organisatoren verklaren de grote toeloop uit het ontbre ken van andere toernooien in Rotterdam en Woerden, die meestal tegelijkertijd werden ge organiseerd. r\. 1 b,tï (INGEZONDEN MEDEDELING) 5^ xü f F «H IwJl h r/> Vraag de gratis IQ brochure bij CMJ.ENBURGSTBAAT 80 VLMROWGEH TEl 010-4343096 stitïÉ*' ÉMfK é9 Ji. Sa rif AjaSjSW*- AW-"»"* tViA ~1< -- HANDBAL fjCdQ» fi* «V. 1"» a, v i k. ej

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1