Doortrekken metro1 houdt niet op bij het NS-station KERST 1990 Serviceclubs en winkeliers werken samen aan Het Vrije Volk SCHIEDAM Bredere studie naar uitbreiding openbaar vervoer door Schiedam Museum-directie moet berusten bij één persoon «laiili j Schiedammers roken meer mam- voelen zich net zo gezond als rest Nederland NOG NOOIT SPEELDOZEN RAAMDEKORATIES SLINGERS KERSTMANNEN KAARSEN enz. KOM KIJKEN FRANS van THIENEN B FABER Opbrengst voor oprichten beeld Schiedamse scheepsbouwer naar idee Frits Henderickx Proefabonnement bieb kost zeven dubbeltjes Helderzienden S S PAGINA 4 DINSDAG 20 NOVEMBER 1990 VLAARDINGEN De GGD- Nieuwe Waterweg Noord is niet 'verbaasd over de uitkomsten van een onderzoek naar de gevoelens "'over gezondheid van Maassluise, „Vlaardingse en Schiedamse inwo- -ners. „Men voelt zich hier niet on gezonder dan in de rest van Neder land," verklaarde onderzoeker J. van Esdonk gisteren in een toe lichting op de enquête. „En op de ze uitkomst hadden we van te vo ren gehoopt." De bewoners van de drie steden blijken hoogstens wat meer te ro ken dan in de rest van Nederland gebruikelijk is maar ongezonder voelen zij zich niet. In totaal 75 percent van de 996 mensen, die de lvragenlijst opstuurden, ervaart zijn gezondheid als goed. Dat is t twee percent minder dan het lan- 'delijk gemiddelde. Volgens de GGD betreft het hier echter niet een „verontrustend verschil. De GGD gaat de resultaten van de enquête gebruiken voor een preventie-programma. „Met be hulp van de informatie, die we door deze enquête hebben verkre gen en andere informatie, die we uit andere bronnen al hadden, wil len we nieuw beleid gaan maken en uitvoeren. We willen risico groepen eruit lichten en aan deze groepen meer aandacht gaan beste den," verklaart directeur E. van der Meer van de GGD. De enquête zal eens per zoveel «jaar herhaald worden zodat de GGD nieuwe 'trends' tijdig kan sig naleren. Het onderzoek is met na- •me gericht op de subjectieve bele- .ving van de gezondheid van men sen en die kan in de loop van de jaren door allerlei omstandigheden veranderen. Een vergelijking tussen de ge voelens over gezondheid in de drie Waterweg-steden afzonderlijk is er nog niet. Er moet volgens Van Es- donk eerst een correctie worden uitgevoerd op de beantwoorders van de drie steden afzonderlijk. Als er in een van de steden bij voorbeeld verhoudingsgewijs meer mensen uit risico-groepen hebben gereageerd, levert dat namelijk een onjuiste vergelijking op. Van Esdonk hoopt begin vol gend jaar een vergelijking tussen de drie steden op papier te heb ben. Een paar maanden later is er vervolgens een vergelijking tussen de drie Waterwegsteden, de steden van de Zuidhollandse eilanden en Rotterdam gepland. In de steden van de Zuidhollandse eilanden is dezelfde enquête gehouden, maar daar is de GGD nog niet klaar met het verwerken van de reacties. De enquête stamt af van een soortgelijke vragenlijst, die de GGD-Rotterdam voor 'schilgemeen- tes' als Barendrecht heeft ontwik keld. Daar is al verschillende ma len onderzoek gedaan naar gevoe lens over gezondheid. In Maas sluis, Vlaardingen en Schiedam is het echter voor de eerste keer. De GGD in dit gebied heeft overigens wel een aantal onderwerpen op de vragenlijst toegevoegd, zoals hoe men denkt over voorlichting, hoe veel de ondervraagde sport en hoe hij denkt over zijn medische ken nis. SCHIEDAM Het Stedelijk Museum moet opnieuw een eén- koppige directie krijgen. Voorts moeten de arbeidsomstandigheden voor het personeel aanzienlijk worden verbeterd. Vanuit dit voor nemen moet moot worden gekozen voor een goede werkplek, al kan dit'ten koste gaan van expositie ruimte. Dit tzijn de voornaamste feiten «Uit een~rapport Voor een nieuwe structuur; en,cultuur in, het muse um,- opgesteld door de tijdelijk di recteur A. Metaal. Tijdens de ver gadering van de raadscommissie voor Cultuur, kreeg Metaal gister avond Van alle" kanten lof toege zwaaid. „Ik ben tevreden over de opzet," vertolkte raadslid J. Haè- kert {Groen Links) de algemene ge dachte! «Tegèlijk" wilde ze wel op heldering over' welke plaats het Stedelijk Museum wordt toebe deeld binnen de nieuw op te zetten dienst Kunst en Cultuur. Een defi nitief antwoord op deze vraag blijft nog even in nevelen gehuld. Dat gold ook Hakkert's vraag over een nieuwe huisvesting voor het Nationaal Gedistilleerd Museum, nu nog ondergebracht in de gewei- zag u zoveel kerstartikelen bij elkaar Duizenden ballen prachtige pieken echte kunstbomen Kerstfiguren groepen kerstverlichting kerstkleden mos, engelenhaar, bewegende Broersveld 106-108 Schiedam-C In de buurt van het kruis punt van de spoorlijn Rot- tèrdam-Hoek van Holland en de toe gangsweg naar de Bene- luxtunnel (zie foto)is in beeld als con centratie van opstapplaat sen voor open baar vervoer. De gemeente Schiedam be studeert sa men met Rijkswater staat en in overleg met de gemeenten Rotterdam en Vlaardingen de mogelijk heden voor uitbreiding van de Rotter damse metro in de richting van de Bene- luxtunnel. ven van het Stedelijk Museum. Wethouder Chr. Zijdeveld (Cul tuur) zei in te schatten dat een ei gen huisvesting er zal komen, „Binnen de meerjarenbegroting zijn er bedragen voor gereser veerd." Zijdeveld beloofde voorts te trachten om de verstoorde rela tie tussen de gemeente en verza melaars van kunst- of oudheidkun dige voorwerpen weer te verbete ren. Al geruime tijd melden zich geen l mensen meer ,die materiaal aan het museum willen afstaan. Volgens Zijdeveld moet daarin een duidelijk beleid worden gevolgd. „Het mag niet zo zijn dat de ge meente zich gedraagt als een ek ster die'alles inpikueiuopslaat in kelders-"--en" magazijnen?, ■«♦-Tegen schenkers moet je duidelijk, dur ven zeggen dat hulpmateriaal niet wordt tentoongesteld en dat ze het beter aan een ander museum kun nen afdragen." Overigens zal het zeker nog een jaar vergen voordat het bezit van het Stedelijk Museum geheel is geïnventariseerd. „Het archiveren is nooit de sterkste kant van het museum geweest," erkende Me taal. SCHIEDAM Schiedam wenst zich vooralsnog niet vast te pinnen op het doortrekken van de metro van het Marconiplein naar het NS- station Schiedam/Rotterdam-West. De PvdA-wethouder Chr. Zydeveld wil een bredere studie voor uit breiding van deze vormkan open baar vervoer door de stad. Hiertoe is bij de dienst Gemeentewerken een discussiestuk in voorbereiding. Zijdeveld verklaarde dit gister avond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor Verkeer. Hij benadrukte dat per definitie geen enkel metrotracé door Schie dam nog vast staat. We gaf hij aan dat er drie stippen op de kaart zijn waartussen de metro moet gaan rijden: Marconiplein, het NS-sta tion en de Beneluxtunnel. „Het traject naar die plekken kun je op vele manieren invullen," hield Zij develd de commissieleden voor/In de kantlijn gaf hij aan dat met na me het gebied rond het Schiedam se treinstation in de toekomst be langrijk wordt door f aemenöe bedrijfs-activiteiten. Snel en goed openbaar vervoer naar de werk plek acht hij van hoge importan tie. In theorie kan de metro via de Burgemeester Van Haarenlaan gaan -rijden naar het .geMFlsa .tuimejhu^ aapsluxting te - ^krijgen op het metronet naar, Spij- 'kênisse. Voor Zijdeveld staat vast dat' de Beneluxtunnel beslist niet' moet" worden :Yerbree^,,^n,guiiste van het wegverkeer.,Ook.jRqkswa- terstaat begint oren te krijgen naar zo'n oplossing, die bijvoor beeld ook een nieuwe railverbin ding in de richting van Delft mo gelijk maakt. Op verzoek van Rijkswaterstaat heeft het college van Schiedam ingestemd tot deel name in een ambtelijke werk groep, die alle alternatieven, onder zoekt voor de Beneluxeorridor.-,- WaarscMjnlijKJ;!.:1 .ai' "//volgende maand gaat de^vraadscommissie .dieper,in de op de uitbreidings- plannen voor de metro. m 1 mvi Door Rein Wolters SCHIEDAM Minimaal der tigduizend gulden hopen de organi satoren van de tweede Schiedamse Kerstmarkt (14, 15 en 16 decem ber) over te houden als behoorlijke aanzet voor het oprichten van een beeld als oder aan de Schiedamse scheepsbouwers. Het ideaal van kunstenaar Frits Henderickx wordt hiermee verwezenlijkt. In een enige tijd geleden m liet Vrije Volk afgedrukt interview heeft hij die wens geuit. Bij het co mité Kerstmarkt Korer beurs was dat niet aan dovemansoren ge richt. Voorzitter Frans van Krug- ten: „Het artikel was voor ons een leidraad voor de bepaling van het doel." Overigens ontvangen ook alle Schiedamse bedrijven die een di recte binding hebben met de scheepsbouw een uitnodiging voor het storten van een donatie voor het beeld. Drie kunstenaars, de Schiedammer Hendericks en zijn vrouwelijke stad- en vakgenoot Ineke Roetzema (zij maakte het beeldje bij huize Frankeland) en Ineke van Dijk uit Stolwijk zijn benaderd voor het vervaardigen van een realistisch beeld van de scheepsbouwer. „Het wordt beslist geen abstract beeldhouwwerk," verzekert Rine- ke Smids van Inner Wheel, een van de samenwerkende service- clubs in het comité Kerstmarkt Korenbeurs. De andere medewer kenden zijn Rotary International, Rotaract Club, Soroptimist Bene den-Maas, Probus, Lions Interna tionaal en Rotary Schiedam-De Veste. Het comité wil het beeld een plaats geven langs de Nieuwe Maas op het Hoofdplein/Maasboulevard en daarbij wordt gerekend op de me dewerking van de gemeente. „De sokkel voor het beeld zou bij voor beeld door de gemeente voor haar rekening genomen kunnen wor den," stelt Aad van Diets van Pro bus, „Het beeld zelf wordt een ca deau van de burgerij aan de ge meente," vult Joost de Beer van Rotary Internationaal aan. „Een ode aan de scheepsbouwers heeft onze stad nog niet," betuigt ook Ans Baan van Soroptimist haar in stemming met het financiële doel van de Kerstmarkt. Deze begint op vrijdagavond 14 december in De Korenbeurs met Op deze plaats moet het standbeeld van de scheepsbouwer komen. Het comité rekent op medewerking van de gemeente. Van links naar rechts Frans van Krugten, Aad van Diest, Ans Baan, Joost de Beer en Ri- neke Smits. de presentatie van een heuse scheepsbouwer door burgemeester Reinier Scheeres. Net zoals vorig jaar presenteren zich tal van ver enigingen en groepen tijdens de twee volle dagen en twee avonden durende Kerstmarkt. De gezamen lijke serviceclubs verkopen in De Korenbeurs tussen de optredens door allerlei artikelen die ze ook zelf beschikbaar stellen Nieuw is een veiling van vijf honderd flessen exclusieve wijnen uit de kelders van Hosman Vins op zondagmiddag. Eveneens nieuw in het Kerstmarkt-concept is het Kerstbal op de zaterdagavond met medewerking van de Big Band Waterweg-Noord en de dansgroep Barbara Fleischman. Hiervoor worden toegangsbewijzen ver kocht. De opbrengst is ook voor het beeld. Het toegansbewijs is een loterij briefje. Hiermee zijn schitterende prijzen te winnen, zoals vier vijf daagse vaarvakantie's voor twee personen, aangeboden door 50+Vakantiereizen met het Rijn cruiseschip Rex Rheni door Neder land of Duitsland. De waarde per reis is 750 gulden per persoon. Daarnaast is er ook oen reischeque van 500 gulden van de Rabo-bank te winnen en eveneens dinerbon nen van Hosman Frères en de Mouterij en toegangsbewijzen voor voorstellingen in het Passage Theater. „Kortom, een gigantisch prij zenpakket," vat Frans van Krugten van Lions International samen. De opbrengst van de verloting wordt in zijn geheel aangewend voor het doel waarvoor de markt is opgezet. „Daaraan doen dit jaar ook de winkeliers van de Hoogstraat en he> Broersveld mee. Bij bepaalde bestedingen verstrekken sommige winkeliers gratis toegangsbewij zen/loterijbriefjes voor de Kerst markt." Voorzitter van Krugten (door burgemeester Scheeres vorig jaar aangeduid als dé inspirator achter de Schiedamse Kerstmarkt) schat in dat de formule van de Kerst markt uniek in de wereld is. „Na winkelen op het Broersveld en de Hoogstraat kom je terecht in een soort Walhalla in De Korenbeurs, waar overigens nog heel veel Schiedammers nóóit zijn geweest." Belangeloze medewerking voor licht en geluid tijdens de manifes tatie geeft het Passage-Theater. Dv stadsradio zendt het evenement uit en het decor (scheepsboegen enzo voorts) wordt gemaakt door Jef Henderickx. Van Krugten: „Als het weer re delijk is en we verschoond blijven van een griep-epidemie, zoals vo rig jaar, dan wordt de Kerstmarkt een groot succes. Aan de samen werkende serviceclubs zal dat in geen geval liggen." M- f Fietsende vrouw door struikrover overvallen SCHIEDAM Een 3 I-jarige Schiedamse is gisteren om streeks kwart over twaalf op het Hazepad in het Prinses Be- atrixpark door een ongeveer achttienjarige man beroofd van haar schoudertas. Hij rende de vrouw vanuit het struikgewas achterna en griste de tas uit haar fietsmandje. De struikro ver verdween op dezelfde wij ze. In de tas zaten enkele bank passen, een toeristenkaart en sen portemonnee. Staat fiotsen van schooljeugd 'n probleem SCHIEDAM De techni sche staat van fietsen van schooljeugd blijft belabberd. Gistermorgen is dat weer eens gebleken tijdens een controle van anderhalf uur in het Prin ses Beatrixpark. Tegen veertien kinderen is een proces-verbaal opgemaakt wegens het ontbre ken van verlichting, technische gebreken en het fietsen op de voetstraat. In de komende we ken houdt de politie nog meer van dergelijk controles. SCHIEDAM Voor zeven tig cent kan iedereen geduren de vier maanden een proef abonnement nemen op de Ge meentelijke Openbare Biblio theek. Voorwaarde is wel dat men inschrijft tussen 21 en 27 november. Het aanbod is on derdeel van de viering van de zeventigste verjaardag van de bieb. Uiteraard is het ook mo gelijk direct voor een heel jaar in te schrijven tegen een contri butie van 21 gulden. Pashou ders betalen voor een jaarlid- maatschap 10 gulden. Inlichtin gen en inschrijvingen kunnen worden gedaan bij alle filialen van de openbare bibliotheek. Iedere dinsdag sjoelen in buurthuis Nieuwlanïi „SCHIEDAM Iedere dins dagavond van 19.30 tot 22.15 uur houdt Sjoel Vereniging Schiedam haar wekelijkse sjoel avond in de ontmoetingsruimte van Buurthuis Nieuwland aan de Albardastraat 65. Tijdens de ze avond, kan.,zowelter ..ont spanning of in competitiever band... ^wordengespeeld. .Wie meer informatie wil kan een keer langskomen of contact op nemen met W. Karssen, tele foonnummer 471.54.47. Seksuele intimidatie - ROTTERDAM - De lande lijke actiedag seksuele intimi datie wordt morgen door de vxouwenrechtswinkels in Utrecht, Nijmegen en Rotter dam 'gevierd'. Elke vrouwen rechtswinkel is op deze dag voor het publiek geopend en houdt telefonisch spreekuur van 10.00 tot 20.00 uur. Er fis een brochure o*jr seksuele inti midatie geschreven, waarin de juridische procedures beschre ven staan om seksuele intimi datie aan te pakken. De brochu re is via de vrouwenrechtswin kels verkrijgbaar. CNV houdt spreekuur SCHIEDAM De Schie damse afdeling van het Christe lijke Nationaal Vakverbond houdt morgen van 14.00 tot 15.00 uur een spreekuur in het CSB-zalencentrum aan de Lange Haven 73. Men kan terecht met vragen over ontslag, uitkerin gen, studiefinanciering, huis vesting en subsidies. Men kan ook telefonisch vragen stellen via telefoonnummer 4267486. SCHIEDAM Ronald Dob belaar uit Den Haag verzorgt donderdagavond bij de Spiritu ele Vereniging Harmonia hel derziende waa. nemingen. Hij doet dit vanaf 20.00 uur in het wijkcentrum Nieuwland aan het dr. Wibautplein 165. De toegang bedraagt 7,50. Prisma smederij" i Ji-S- vt 1 v tf> L<*.% -V O», f-jr' ,*t (j-k "W i (INGEZONDEN MEDEDELING) aS A r via r J V, J J nl -4 -*•«, -F" (INGEZONDEN MEDEDELING) CALLENBURGSTRAATBO vlaardingen - m 010-4343096 ~Ki

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1