Terraswoningen naar Zweeds voorbeeld in wiIjk Nieuwland Het Vrije Volk SCHIEDAM Videofilm toont Idee dat is opgedaan tijdens geslaagde studiereis Schoolverlaters komen redelijk snel aan baan i Deltasport pakt titel na overwinning op Zwervers liclït in etalages KUNST TE KIJK Schiedam eist i;geld voor overbruggings uitkering Marjan Berk draagt voor uit eigen werk Pasfoto's met kwaliteits garantie Jool Hul uitverkocht PAGINA 4 ws WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 wi Door Rein Wolters SCHIEDAM De wijk Nieuw land krijgt wellicht een aantal flats met terraswoningen. Dit idee is gisteravond geopperd tijdens de vergadering van de raadscommis sie voor Wonen, Wijk- en Buurtbe heer na het zien van een video film. Deze was gemaakt van een aantal stadsvernieuwingswijken in de steden Stockholm en Ostersund m Zweden. Enkele ambtenaren en de D66- wethouder A. Reijnhout hebben vorige maand een studiereis naar deze steden gemaakt. Gisteravond bleek dat hun zesdaagse trip, die in Ostersund ook een officieel ka rakter had in de vorm van een ontvangst door het plaatselijke ge meentebestuur, beslist nuttige ideeën heeft opgeleverd en ruim schoots heeft beantwoord aan de verwachtingen. „De deelnemers zijn na het be zoek aan Zweden nog meer over tuigd dat met het beheerplan Nieuwland de goede weg is inge slagen," luidde een stukje van de uitleg. Voorts is men méér dan voordien gesterkt in de gedachte dbt als de benodigde financiën be schikbaar komen, het optimisme over de vernieuwing van Nieuw land gerechtvaardigd is. De terraswoningen zouden bij voorbeeld mogelijk zijn aan de Burgemeester Van Haarenlaan. De constructie van de bestaande flat gebouwen zou hiervoor geschikt zijn. Een ander voordeel van de markante aanwezigheid van ter raswoningen is dat de monotonie van de huidige bouw wordt door broken en de herkenbaarheid van het deel-woongebied wordt ver groot. Stadsvemieuwei Ferdinand Vreugdehil maakte in een uitleg vooraf nog eens duidelijk aan de raadscommissie dat de achtdui zend woningen tellende wijk Nieuwland een ingrijpende op knapbeurt wacht. In het beheers plan ïsJ sprake'van een omvangrij ke verbetering van negenhonderd woningen en een iets, minder in typende' verbetering "van negen tienhonderd woningen. Daarnaast valt incidenteel aan sloop, zoals in de omgeving van de Van Hogen- dorpstraat, niet te ontkomen. Nieuwland Js in het -plan van SCHIEDAM Het aantal inge schreven werklozen in het Water weggebied is vorige maand met 214 personen gedaald tot 7036 werkzoekenden. Dit is het laagste aantal van dit jaar, zelfs lager dan het cijfer van juli, vlak voordat schoolverlaters zich als werkzoe kende lieten inschrijven. Tevreden constateert directeur J.A. van Lent van het Arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg Noord dat door de redelijk snelle opname in de arbeidsmarkt van jongeren, de tendens tot daling van de werk loosheid zich doorzet. Anderzijds houden mensen die al langer als werkzoekende staan ingeschreven moeite met het vinden van een ge schikte baan. Van Lent toont zich gelukkig met de positieve ontwikkeling voor de jongeren, die zich op de arbeidsmarkt melden. Het totaal aantal geregistreerde schoolverla ters is in oktober terecht gekomen op 777 (was een maand eerder 902). De daling van kort ingeschre ven schoolverlaters is eveneens be hoorlijk te noemen: van 146 naar 58. In Schiedam daalde het aantal werklozen met meest: met 85 naar 3159, waarmee Schiedam koploper blijft als gemeente met het grootste aantal mensen zonder haan. Vlaar- dingen zakte met 79 naar 2430 werkzoekenden en Rozenburg met 18 naar 389. Maasland kent sinds oktober nog 54 werklozen en dat is min 4. In zowel Maassluis als. Hoek van Holland vonden 14 men sen werk. Maassluis telt nu nog 925 werklozen en Hoek van Hol land 1C4. Opvallend was het hoge aantal van 553 uitschrijvingen in okto ber. Dat kwam vooral door bet aantrekken van de arbeidsmarkt in de sectoren handel, algemene dienst, metaalsector, bouw en hout en dc horeca. Vorige maand kreeg het Ar beidsbureau Nieuwe Waterweg Noord 256 verzoeken voor het vin den van personeel, hetgeen ook een record was. Het gemiddeld aantal vacatures per maand is 180. In 1990 zijn al 1801 banen bij het arbeidsbureau aangeboden. Vorige maand kon worden voorzien in 244 vacatures, terwijl het maand- gemiddelde ligt op 166. Het grootst is de werkloosheid onder kantoor- en onderwijzend personeel. Voor banen in deze sec tor staan 895 vrouwen en 541 man ingeschreven. De werkloosheid is het grootst onder Nederlanders: 3185 mannen en 2299 vrouwen. Van hen staan 410 mannen en 221 vrouwen al meer dan vyf jaar in geschreven. Op de tweede plaats staat in de vijf steden de Turkse gemeenschap: 708 mannen en 319 vrouwen hebben geen werk. Hier van staan 65 mannen en 15 vrou wen al langer dan vijf jaar als werkzoekende ingeschreven. Terraswoningen zoals bijvoorbeeld in Rotterdam aan de Jacobsplaats zijn gebouwd moeten de wyk Nieuwland aantrekkelyker maken. aanpak verdeeld in zeven deelge- ven de Burgemeester Van Haaren- De leden van de raadscommis- bieden, die een geheel eigen woon- laan en de Nieuwe Damlaan hun sie stemden gisteravond in grote karakter en een eigen woonsfeer stedelijke functie»-vêrvullen/De.lijnen in met het beheerplan, dat; moeten krijgfetfe De/meuwbouw./Farkweg daamitegen^moe^het'ka^ van woningen'staat eveneens''op 'rakter Van "eent?'-","v- ROTTERDAM Een 'gouden wissel' van trainer Wolter Bos lag aan de basis van het eerste perio dekampioenschap dat Deltasport behaalde met de 31 zege op De Zwervers, De winnende oefen- meester liet na de eerste helft de niet geheel fitte Raymond Spronk in de kleedkamer achter en bracht Turgut Kirilmaz voor hem binnen de fijnen. De razendsnelle linker spits was in de eerste de beste aan- het programma, dat moet zorgen dat deze" na-oorlogse wijk van Schiedam wee'r-een aantrekkelijke woonwijk ordt, waar huurders en ook kopers graag gaan wonen. Naast de woni' igvernieuwbouw geeft het .beheen>lan.i,ook ..talvan verkeersmaatregelen aan. Zoblij- amitegen^moetlhet'kaJj^itt^hoge mate ook rekening houdtSjïVaF'ineteen ongrijpbaar voor Pa- ienfiokale rijsttaatikfy-§> mètfde sociale vermeuwing en vei-£*> trick Schaerlaekënsf die hem al- gen. Anderzijds worden de winkel functies van het Dr. Wibautplein en de Mgr. Kolonslaan versterkt middels een fik opepper. Niet ondenkbaar is dat -afijn 54 in de toekomst gaat rijden over de Mgr. JNolenslaan in plaats van over de BurgemeesterVan Haarenlaan." ligheid. Enge plekken in de wijk .worden aangepakt en daar'waar het openbaar groen een te over heersende functie heeft, zullen maatregelen worden getroffen. Ook aan de positie van fietsers en voetgangers wordt veel aandacht geschonken. leèn met een overtreding kon stui-1 ten. Vanaf de stipVnaakte Bartho Westerdijk de in het eerste bedrijf opgelopen achterstand goed. De Zwervers speelde ruim een uur- lang met tien man, „doordat Fre"d -van Ginkel na een keiharde overtreding door scheidsrechter John van den Berg van het veld werd gestuurd. De Zwervers ge noot op dat moment van een ver diende 10 voorsprong dankzij een treffer van Patrick Schaerla- eken. De Rotterdammers konden het tempo na de hervatting niet meer bijbenen. Vijf minuten na de ge lijkmaker lag de bal opnieuw ach ter doelman Nico Kranendonk. Een hoekschop van Frans Bouman "•kwam via Bartho Westerdijk bij ide opgekomen Jan Groene veld die beheërst binnenkopte: 21. .De prachtige acties van smaak maker Turgut^ Kirilmaz bleven door de nonchalance onbeloond. Vijf minuten voor tijd zorgde Row dy Voogd,met een,raak afstands- schot, voor - de definitieve - feest vreugde. DEN HAAG De gemeente Schiedam wil dat de staatssecreta- ri an Sociale Zaken en Werkgele- ge. >id het geld vergoedt, dat zij kwi was met de overbmggings- uitke ag in 1987. Het gaat om een bedrag van ruim 57.000 gulden. De gemeente deponeerde deze eis gisteren bij de behandeling van haar Kroonberoep door de afdeling bestuursgeschillen van de Raad van State. de uitkering wilde de ge meente Schiedammers, die door het verlies van hun werk met een inkomensdaling van meer dan 25 procent werden geconfronteerd, enigszins tegemoetkomen. Elf Schiedammers kwamen in aan merking voor de uitkering. De ge meente meent dat de staatssecreta ris in het kader van de Algemene Bijstandswet (ABW) de kosten moet vergoeden. T'fie staatssecretaris wijst er evenwel op dat de gemeente de ABW in zijn ogen verkeerd heeft toegepast. Aan een van de voor waarden voor een bijzondere uit kering, namelijk een individuele beoordeling, is niet voldaan, zo stelt dc staatssecretaris. Gemeentewoordvoerder K. Brinkman meent dat wel degelijk elk geval apart is beoordeeld. Hij: „Wij hebben bijvoorbeeld naar het vermogen per gezin gekeken en de woonlasten." Door Rein'Wolters'ir"", r r n SCHIEDAM De -verlichting van de Hoogstraat moet (nog) be ter. Ook verlichte etalages kunnen hieraan een bijdrage leveren. De winkelstraat moet af van winkels die zijn verborgen achter donkere, smerige en onverlichte rolluiken. Ook de woningen boven de win kels zouden door bewoning kun nen bijdragen aan een aanzienlijke sfeerverbetering. Deze (voorzichtige) conclusies zijn te trekken na een eerste ge sprek tussen vertegenwoordigers van de winkeliers, Bewoners Ver eniging Schiedam Centrum (BVSC), Instituut Ondersteuning Bewoners in de Stadsvernieuwing (IOBQ en het Bureau Criminaliteits Preven tie (BCP) van de gemeente. Vorige week zijn in deze groep de proble men, die zo af en toe de kop opste ken in de Hoogstraat, geïnventari seerd. Of, zoals Wil Boonstra van het BCP het formuleert: „Eerst eens gekeken af alle neuzen in de zelfde richting wezen." Uit het gesprek zijn zo'n twintig klachten naar voren gekomen, die vervolgens zijn ondergebracht in drie 'aanpakclusters': verkeerspro blematiek, het vergunningenstelsel en orde 'en leefmilieu. Boonstra legt de gescheiden aanpak uit met: „Op het gebied van verkeer be staan veel klachten die om een aparte oplossing vragen. Die moet je dus anders behandelen. Voorts bestaat er veel onduidelijkheid over het gebruik van vergunnin gen en bij voorbeeld hetgeen wel of niet mag binnen de precario- verordening. We hebben het dan over illegaal opgehangen uithang borden of het te wijd uitzetten van het terras voor een café. Dat soort zaken geeft soms wrijving en daar om is het goed ze eens allemaal op een rij te zetten." De zwaarste onderdelen zijn vervat in de cluster 'orde en leef milieu'. Zoals bekend is uit een be volkingsonderzoek gebleken dat de gemiddelde Schiedammer de Hoog straat in de avonduren schuwt en het winkelgebied aanmerkt als on veilig. Dat gevoel is nogeens ver sterkt door weekendrellen en knokpartijen, die zich ruim een maand geleden enkele weken ach tereen voordeden. Sindsdien is door samenwerking tussen politie en winkeliers de situatie aanzien lijk verbeterd. De winkeliers heb ben hun verlichting intussen weer in optimale staat gebracht en de politie houdt extra toezicht. De rust is weergekeerd, benadrukken alle betrokken partijen. Boonstra zegt deze korte-ter- mijn-maatregelen vanuit preven-" tief oogpunt een prima zaak te vin den. „Om op lange termijn ook ef fect te kunnen sorteren, zijn even zeer andere maatregelen noodzake lijk," geeft hij aan. Boonstra zegt een onderzoek te zullen instellen naar de mogelijkheid van het sub sidiëren van lichtdoorlatende eta lagebeveiligingen, waarvan ook op de Rotterdamse Lijnbaan sprake is. Hij vermoedt dat méér lichtuit- straling van de etalages een aan zienlijk verbêtering zal geven in het veiligheidsgevoel. „Het moet natuurlijk samen gaan met andere maatregelen," be nadrukt hij. En: „Een juiste oplos sing voor de problemen zoals op de Hoogstraat is natuurlijk nooit te vinden. Maar je kunt wel trachten met elkaar te komen tot maatrege len die veel oorzaken wegnemen." EUROKUNST Werk van kunstenaars uit partner steden van Schiedam hangt tot en met twee december in de entree zaal van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112. Van Ingrid Eberspacher uit het Duitse Esslin- gen zijn schilderijen en papiersne- den te zien en ruimtelijk werk van Wolfgang Klein. Uit het Engelse Neath kwam werk van Gwyn Da- vies, lan Wagstaff en van Carrie Havard, die op klein formaat wa terverven haar woonomgeving toont. Lieft; vier kunstenaars uit het Franse Jienne hebben werken ingezonden, Michel Grand, Jean- Claude Marchal, Suzanne Matray en Raymand Barraud. Henny van Leeuwen en Jacques Tange leve ren de Schiedamse bijdragen. In de educatieve zaal van het Stede lijk Museum hangen tekeningen van schoolkinderen uit de ver schillende steden. De tentoonstel lingen 'Eurokunst' (het werk van de professionals) en 'De stad waar in ik leef (de kindertekeningen) zijn van dinsdag tot en met zater dag van 10 00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur ge opend. Toegang gratis. TANGE 'Gotisch expressionisme', zo karak teriseert de Schiedamse kunste naar Jacques Tange zijn eigen werk. Vanwege de invloed die de middeleeuwse boekschilderkunst en het 20ste eeuwse expressionis me op hem hebben uitgeoefend. De pastels van Tange zijn te zien in De Hermandad, op de Grote Markt. De schilderijen van Tange zijn figuratief, met een abstracte ondergrond. Daarom is het ook moeilijk ze te plaatsen. ROSSIUS In Galerie/kond.5a.,t Het Spec trum is tot en met 12 december werk van de kunstenares Sonja Rossius tentoongesteld. Rossius werkt met verschillende technie ken zoals olieverf, pastel, aquarel en tekeningen. Ze maakt zowel fi guratieve als abstracte kunstwer ken. De kunstenares is geboren in Indonesië maar woont al van kindsaf aan in Nederland. Een groot deel van haar leven woonde ze in Overschie. Ze schreef ge dichtjes en verhalen, acteerde maar besloot zich toch toe te leg gen op beeldhouwen, schilderen en tekenen. Haar opleiding volgde ze Vj de Famous Artists School. Het Spectrum aan de St. Luiduina- straat 75a is gedurende winkeltij den gratis toegankelijk. BEELDEN De Haagse kunstenaar Ton Kop ex poseert tot en met 6 december met zijn beelden in de Centrale Biblio theek aan de Waalstraat in Vlaar- dingen. Hij begon als 59-jarige, na jaren als vrije ondernemer werk zaam te zijn geweest, aan een op leiding bij de Vrije Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Beeldhouwen spreekt Kop het meest aan. Hij werkt veel met ma terialen als steen en hout en zoekt daarbij naar abstracte vormen. Kunst is vrij, soms zelfs vogelvrij, meent Kop. Van die vrijheid maakt hij naar eigen zeggen ge bruik in vorm en kleur. Kop ver loot overigens een schilderij onder mensen, die hein een commentaar op zijn tentoonstelling positief of negatief toesturen. Inzamela- dres is: Ton Kop, Hertenrade 156, 2544 HL in Den Haag. De expositie tijdens openingsuren van de bi bliotheek te bezichtigen. HARK! 'Hark! Now all things with one sound rejoice'. Deze benaming, uit de opera The Fairy Queen van Henry Purcell, heeft de kunstena res Liesbeth de Kruijf gegeven aan haar expositie, die vanaf zaterdag te zien is in het Muziekinformatie- en documentatiecentrum Ton Stolk aan de Westhavenkade in Vlaardingen. De Kruijfs' schilderij en en tekeningen zijn dan ook ont staan tijdens het luisteren naar de ze dramatische opera. Zo zijn de thema's van Purcell liefde, haat, humor, verwarring en ijdel- heid omgezet in beelden. Beel den, die volgens De Kruijf een on afhankelijke betekenis hebben maar des te toegankelijker zijn in combinatie met muziek. Tijdens de tentoonstelling wordt daarom muziek gespeeld, niet van Purcell maar van een modernere compo nist Michael Nyman. Hij liet zich net als de kunstenares inspireren door Purcells muziek. 'Harkl...' is tot en met 25 november te bezich tigen, van maandag tot en met vrijdag van tien tot twaalf uur en op zaterdag en zondag van twee tot vyf uur. STADSGEZICHTEN Tw^e in Vlaardingen wonende schilders Jan van Gogh en Wim van Eyk exposeren tot en met 15 december in Galerie de Duig aan de Landstraat in Vlaardingen. Van Gogh, geboren in Rotterdam, werd ooit geïnspireerd door zyn oom, die pentekeningen maakte. Hij ging na een voetoperatie, waar door hij gedwongen thuis moest blijven, tekenen. Later stapte hy over op aquarelleren en nog weer later op olieverf. Hfi zoekt rijn on derwerpen voornamelijk in zyn omgeving: stadsgezichten van Vlaardingen. Af en toe gebruikt hfi oude prenten van Rotterdam voor zijn werk. Van Eyk, geboren in Geldrop, werd voor schilderen en thousiast gemaakt door zyn broer, die beroepsmatig schilderde. Hij maakt vooral bloemstillevens in aquarel en olieverf en legt de na druk op het detail. De expositie is op zaterdagen te bezichtigen van 14.00 tot 17.00 uur. Matjan Berk, zaterdagavond in De Teerstoof SCHIEDAM De schrijfster Marjan Berk is zaterdagavond het middelpunt van een schrijvers avond in gebouw De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. De bekende schrijfster vertelt over baar werk en leest er uit voor. Berk doet dat op uitnodiging van Het Filmhuis, de Openbare Bibliotheek Schiedam en de boekwinkels Mercurius en Van Leeuwen. Het is niet de eerste keer dat zy een bezoek brengt aan een literai re avond in Schiedam. In april 1986 trok Matjan Berk ook een volle zaal. De schrijfster heeft veel cabaret gespeeld, radiowerk ge daan en schreef voor de IKON en lat°r voor de KRO enkele televisie series. Samen met Jeroen Krabbé schreef ze een kookboek. Over zichzelf zegt ze: „Ik ben nieuwsgierig, sensatiebelust en hoor mensen graag uit." In 1982 begon ze met het schryven van korte verhalen, die In de media eens werden beschreven als '....malle, maar vlot vertelde ver zinsels'. Aanvang 20.30 uur. Toe gangsprijs 7,50 gulden. Kleding en gsld buit bi) Inbraken in centrum SCHIEDAM Een grote hoeveelheid truien, spijkers hirts, stropdassen, dasklem men, enkele honderden guldens kasgeld en een mountainbike met een waarde van zevenhon derd gulden bedroeg de buit van een nachtelijke insluiping bij het modebedrijf Hij aan de Hoogstraat. De inbrekers zijn om binnen te komen eerst op een luifel geklommen en for ceerden daarna een raam. Via een dakkoepel kwamen inbre kers verderop in het centrum een woning aan het Oude Kerk hof binnen. Ze haalden een bruin leren motoijack met een waarde van 550 gulden weg en de woning volledig overhoop. Bromfietser de dupe van botsende auto s SCHIEDAM Klachten over pijn aan armen en benen hield een 20-jarige Schiedam mer gisteren over aan een kop- staart-botsing tussen twee au to's. De man stak met zijn bromfiets de kruising over van de De Brauwweg en kreeg keu rig voorrang van de eerste auto mobilist. De bestuurder van een tweede auto remde laat en botste op de eerst, waardoor de ze de bromfietser aanreed. Spoel-o-theek in Zuid SCHIEDAM Ouders en kinderen die kennis willen ma ken met nieuw en ander speel goed krijgen nu de kans: Speel- o-theek De Speelbal in Klubhuis Zuid aan de Dwarsstraat 42 is geopend. Het geleende speel goed mag drie weken mee naar huis genomen worden, zodat de ouders kunnen zien hoe de peu ters en kleuters ermee spelen voordat ze het eventueel zelf kopen. Ouders van kinderen van nul tot zeven jaar kunnen lid worden en betalen hiervoor 20,- per gezin plus ƒ0,75 voor ieder stukje geleend speelgoed. De Speelbal is dinsdagmiddag tussen half vier en vijf, en don derdagmorgen tussen half tien en elf geopend. Wijkbijeenkomst voor bewoners Spaland SCHIEDAM Het gemeen tebestuur wil een indruk krij gen van hoe de eerste 250 ge- zinnen van het wijkdeel De Ak- kers in1-Spaland hun nieuwe woning en woonomgeving erva- •ren. Speciaal voor hen wordt daarom morgenavond een bij- eenkomst gehouden in wijkcen- - trum De Blauwe Brug. Aanvang 20.00 uur. SCHIEDAM De voorstel ling 'Jool Hul' van Waarden- berg en De Jong morgenavond in de grote zaal van het Passage Theater is opnieuw uitver kocht Wie alsnog een bezoek aan deze produktie wil bren gen, kan naar de extra voorstel ling op zaterdag 16 februari 1991. Bram Vermeulen treedt op in Da Teerstoof SCHIEDAM Met het pro gramma 'Vriend en Vijdand' vervolgt Bram Vermeulen de weg die hij al had ingeslagen met 'Dans met mij'. Bram zingt en speelt op zijn instrumenten en vertelt over een oudere man die hij soms zorgelijk zijn rim pels ziet bestuderen in de spie gel. En hij weet dat hij deze man nog vaak tegen zal komen. Met simpele woorden, veelzijdi ge arrangementen en de aan flarden gescheurde stem, die toch vet tederheid bezit, is 'Vriend en Vijdand' een veras send programma geworden. Vrijdag en zaterdag in theater De Teerstoof, Nieuwstraat 12. Aanvang 20.30 uur. Toegangs prijs ƒ15.00. Pashouders krij gen ƒ2,50 korting. Damosbiijartqroep Oost zoekt versterking SCHIEDAM De damesbil- jartgroep in het Kluphuis Oost aan de Galüeïstraat 86 zoekt versterking. Er wordt gespeeld op de vrijdagavond vanaf 20.00 uur. Ook beginnelingen zijn van harte welkom. De contribu tie bedraagt tien gulden per maand. Inlichtingen zijn ook verkrijgbaar via telefoonnum mer 4735435. Martha Wagonaar houdt inleiding in Vier Molens SCHIEDAM Martha Wa genaar, kaderlid van de Schie damse Afdeling van de Algeme ne Nederlandse Bond voor Ou deren (ANBO) en secretaris van de Gezamenlijke Commissie Ou der elanger., houdt morgen- mover haar werkzaamhe den een inleiding voor vijftig plussers in het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Aanvang 14.00 uur. De toegang is gratis. *r "4 Sr 1 H r-% «kt rt M J nA Tttt *1 I rI -V I v\ ft«,1 mI.Ib n wt 1 Jkk T "1 1 A. 1 V UvLLI ffrf "TPr> ♦a'P' {INGEZONDEN MEDEDELING) tij i r/us'. r. i lüUi l *1 i'os i t .JUL. 1 t - f ICf Hocxjsrraa» 104 106 Schiedam Tel 010 4266720

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1