Annie M.G. Schmidt terug in Schiedamse leeszaal 'Siamese tweeling' Bob en Jan gaan na 35 politiejaren ook weer tegelijk In de VUT Polaroid Uw mooiste badplaats ligt niet aan zeel Het Vrije Volk SCHIEDAM Huldiging sporters in feestelijke sporthal Kinderen vuren vragen af op populaire schrijfster 129,- H FABER jilaiili Hoogstraat 104-106 - Schiedam telefoon 010-4266720 itmti) pp? Bestuurscrisis bij Excelsior'20 Luizende kinderen van Van Broekhoven goed voor prijs Rectificatie De Gorzen bezorgt ouderen surprises rfifj/S- - ^3 PAGINA 4" |rV h L*y v - WS DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 BIEB AM Be jaarlijkse huldiging van sportkampioenen krijgt een bredere aanpak. Op vrij dag 30 november wordt de sport hal Margriet omgetoverd tot een grote feestzaal, waarin vijfhonderd mensen terecht kunnen. Alle kam pioenen en sportbestuurders mét hun partners kunnen daar worden ontvangen door het gemeentebe stuur. In de recreatiezaal van het Stadskantoor, waar tot nog toe de huldiging en uitreiking van de Schiedamse sportprijs plaats vond, ontbreekt die mogelijkheid. De nieuwe opzet van de ge meentelijke sportershuldiging werd gisteren bekend gemaakt door directeur J. van Vugt van de dienst Sport en Recreatie, Het uit gebreide feestprogramma is tot stand gekomen in samenwerking met de horeca-exploitant Rob Hi le, die herdenkt dat hij vijf jaar in de sporthal actief is. Inmiddels zijn de Big hand Nieuwe Water weg Noord en de Spaanse zang- en dansgroep Allegria Andaluza ge contracteerd om het geheel op te luisteren en de organisatoren heb ben nog een aantal verrassingen in petto. Van Vugt verwacht, dat het «en spectaculaire en bijzonder ge zellige avond voor sportief Schie dam zal worden. De sportpers heeft gisteren de genomineerden voor de door bur gemeester R. Scheeres uit te rei ken sportprijs gekozen. Uit de tien tallen teams en individuele spor ters, die sinds de vorige huldiging een of meerder kampioenschappen hebben bereikt of zich op bijzon- idere wijze hebben gemanifesteerd, 'kozen de plaatselijke journalisten zes kandidaten. Daaronder bevindt zich ook het naar de ere-divisie betaald voetbal gepromoveerde team van SVV. De meningen over die nominatie wa ren wel verdeeld. Als argumenten tegen die nominatie werden aange veerd de sterk teruggelopen ver bondenheid van de betaald voet balorganisatie met de stad. Moetje sen volledig buiten Schiedam ge-~ kocht team, dat tevens zijn wed strijden niet meer binnen de ge meentegrenzen speelt en boven dien de organisatie van de huldi ging schoffeert door het negeren van de uitnodiging om kampioen geworden teams aan te melden, in aan merking laten komen voor een prijs die bedoeld is als hulde aan sporters welke de beoefening van sport in deze stad stimuleren? Dat was de vraag waarmee het gezel schap bleef zitten. Unaniem was de sportpers in zijn keuze van de overige kandida ten De invalide sportbeoefenaren Willem Noorduin en Feike Waque, die wederom vele kampioenschap pen en zelfs medailles op de Para lympics in Assen verzamelden, be horen tot de genomineerden. De derde individuele sporter op het lijstje is de veelzijdige denksporter Ron Heusdens> Hij wordt gezien als de beste dammer, die Schie dam ooit gehad heeft en zijn lands titel in de hoofdklasse prolongeer de. Hij is ook vaste finalist bij het Schiedams schaakkampioenschap, heeft een bndgetitel op zak en won onlangs ook het landelijk kampioenschap triathlon voor denksporters (dammen, schaken en brdigel waaraan veel vooraan staande beoefenaren deelnemen. Verder zijn kandidaat het eerste herencricketteam van Hennes DVS, dat kampioen werd in de eerste k'asse en promoveerde naar de hoofdklasse en het eerste heren team van basketbalvereniging Thomson, dat na een herhaald kampioenschap in de eerste klasse van rayon West terecht kwam. Naar wie volgende week vrij dag de sportpnjs 1990 toegaat wordt op het huldigingsfeest in de sporthal Margriet bekend ge maakt SCHIEDAM 'Vol verwach ting klopt ons hart', deze keer niet voor Sinterklaa maar voor de Ne derlandse schrijfster Annie M.G. Schmidt Veertig jeugdige Schie- dammertjes stelden haar gister middag alle mogelijke vragen in de Openbare Bibliotheek aan de Lange Haven. Het ging om de win naars van een wedstrijd, die de bi bliotheek organiseerde in verband met haar zeventigjarige bestaan. Annie M.G. Schmidt werkte in de jaren dertig als zogenaamde 'vol ontair' in dezelfde Schiedamse leeszaal, waar ze nu te gast was. Een van de kindertjes was zeer benieuwd naar de boeken die An nie Schmidt zelf las toen ze jong was. Dit waren voornamelijk sprookjesboeken, zoals Grimm, en 'zielige' boeken over zieke hondjes vertelde de schrijfster. Martijn wilde weten of ze net zo slordig was als Floddertje. „Ja, en dat ben ik nog altijd", kreeg hij te horen. Haar Jip en Janneke is al tien tallen jaren een geliefde kinder boekenserie. Sanne vilde daarom heel graag weten of Schmidt zelf zo'n 'Jip en Janneke- jeugd' heeft gehad. Dat bleek aller minst het geval te zijn. "Wees maar blij dat jullie nu le ven, want 70 jaar geleden was het lang niet zo leuk voor de jeugd als nu," riep ze uit. Karin informeer de waarom Jip en Janneke zwart zijn. Dit komt omdat de verhaal tjes destijds voor de kinderpagina van het Parool waren. De tekena- res Fiep Westendorp vond de kleu- M „U bent zo oud, hoe kunt u dan toch nog van die leuke kinderboeken schryven?" was de vraag. Annic M.G. Schmidt antwoordt: „Omdai ik zelf altijd kind gebleven ben." ren in de krant zo lelijk, dat ze be sloot Jip en Janneke voortaan 'zwart' te tekenen. Van heir is ook Wiplala, het mini-mam, 'e dat door zijn lengte in de meest vreemde situaties be landt. „Gelooft u nog in kabouters, en vindt u ze leuk?", vroeg een Schiedammertje. Maar Wiplala mocht van de schrijfster niet als kabouter worden gezien, maar ge woon als een klein mannetje- „Het lijkt me enig om net zo klein als hij te zijn en alles te kunnen zien. Maar mijn twee katten zouden korte metten met mij maken!" De kinderen mochten ook per soonlijke vragen stellen, zoals*.,U bent al zo oud, hoe kunt u dan toch van die leuke kinderboeken schrijven?". Spontaan kwam het antwoord „Dat komt omdat ik zelf altijd kind ben gebleven." Frank wilde graag een keer op visite komen, maar daar heeft Annie Schmidt helaas geen tijd voor. Ze kon niet vertellen of ze ooit nog een boek zal schrijven. Haar slechte ogen bemoeilijken het werk, legde ze uit. Polaroid impulse FF camera, leuk voor de komende feestdagen Deze moderne camera zorgt voor ste—uitstekende foto's v* T M*t*- mmm Nu met GRATIS: 600 Plus film 2 foto albums 1 foto-pen Normaal 165.- NU Door Hein Wolters 1- 1 SCHIEDAM'— Schiedam raakt morgen een uniek duo kwijt/Bob* de Jong en Jan Gunnewegh" maken' na een dienstverband van 35 jaar bij de politie gebruik van de VUT- regeling. In het korps gingen ze tot voor enkele weken er zijn in tussen nog vakantiedagen opge maakt door bet leven „als. de___ 'Siamese tweeling*. Niét zo ver wonderlijk, want'hun levensloop vertoom veel overeenkomsten. Om te beginnen zijn adjudant Bob en hoofdagent Jan onder de bevolking van Schiedam zo be kend als de bekende bonte hond. „Niet verwonderlijk, want een groot deel van ons politiewerk heeft zich op straat, onder de men iën, afgespeeld," grijnst Jan in de huiskamer van Bob. Jan is duidelijk de grootste lol broek van de twee. Hij is de aan gever zoals Piet Bambergen dat is bij René van Vooren en Frans van Busschoten bij André van Duin, „Inderdaad, we hebben samen heel wat afgelachen," beaamt ook Bob die 32 jaar geleden trouwde met zijn Eily. Ze kregen vijf kinde ren en zijn de trotse grootouders van twee kleinkinderen. „En de derde is op komst," fluistert EUy trots aan het eind van het inter view. Jan is getrouwd met Mia en heeft twee kinderen, maar mag zich nog geen opa noemen. Daar naast is hij de reserve-Sinterklaas van Schiedam en een enthousiast promotor van de Schiedamse scou tinggroep Taize. Bob en Jan zijn geboren in 1933 op 25 november. Jan grapt: Til P. Bob de Jong (links) en Jan Gunnewegh sluiten na 35 dienstjaren bij de politie een rijke his torie af. Schie 40 - 52, Schiedam, Telefoon 010 - 4732077 Baden doet u in uw eigen badkamer. Doe 't zeivers daar de zon schijnen. Bij de Baderie krijgt u gratis advies en volledige garantie op een perfect -.geïnstalleerde badkamer 'pa's pas Baderie SCHIEDAM Ex celsior'20 kampt met een bestuurscrisis na dat de voorzitter van het dagelijks bestuur. Cor van 't Zelfde, en vice-voorzitter Hans Scholte zijn afgetre den. Beide bestuurders konden zich niet vin den in de uitspraak van het hoofdbestuur dat niet tussentijds wilde breken met trai ner John Kloppers. Zij hadden voorgesteld om oud-prof Ed van de Roer tot technisch verantwoordelijke man te promoveren. Het eerste voetbalelf tal van de Schiedamse club behaalde tot nu toe slechts twee pun ten uit acht wedstrij den in de derde klasse C van de zondagama- teurs. „Maar ik ben iets eerder afgewor pen, dus de oudste en misschien ook wel de verstandigste." Bob zag het levenlicht in de D-tterdamse wijk Spangen als zoon van een po- litie-agent. Jan is een in Schiedam-West ge- horen en getogen zoon van een schildersbaas. Beiden doorliepen, zonder elkaar te kenm-_, vrijwel dezelfde opleidingen. En ze beslo ten ook, zonder het van elkaar te weten, naar de politieschool in Wassenaar te gaan. Op de Wassenaarseweg in die stad vond tussen de twee een, naar later blijkt, historische ontmoeting plaats. „We fistsum elkaar voor bij," lacht Bob. „Maar we herken den elkaar," vajt Jan bij. „Bob speelde destijds het handbalte am van Wilton Fijenoord en ik be oefende in Schiedam dezelfde sport bij DWS. In het veld hadden we tegenover elkaar gestaan. Even later stelden we vast dat we op weg waren naar hetzelfde doel: de politieschool. Vanwege onze gelij ke leeftijd, werden we ook nog ka mermaatjes en daarmee was de vriendschap-voor-het-leven gebo ren." Tijdens de opleiding op de poli tieschool deden de helften van het 'dynamische duo' niet voor elkaar onder. Met vrijwel dezelfde eind cijfers zwaaiden ze af. Bob werkte eerste twee jaren voor de politie in Dordrecht en Jan ging direct in dienst van het korps in de jenever- stad. Maar het bloed kroop in dit ge val ook weer waar het normaal ge sproken nooit komt. Bob en Jan werden een duo binnen de D-bri- gade, met als korpschef de legen darische Klaas Rijpma. „Die man was een aristocraat, een streng doch sportief type. Hij schuwde het niet om een inspek- teur ter verantwoording te roepen in het bijzijn van agent. Van die man hebben we veel geleerd." Jan is bijna twintig jaar wijk agent geweest in Kethel. Bob heeft gewerkt op vele afdelingen binnen het korps en hield zich onder meer bezig met het opleiding van de reservisten binnen het korps. Beiden zijn aardig thuis op bet sportieve vlak. Ze houden van toerfietsen, wandelen na tuur, vogels, tuinieren g veel meer. In het verleden tn »,oen Bob en Jan deelgenomen aan de vader landse rijwielvierdaagse. „Dat betekende per dag 150 ki lometer fietsen op onze Benzo- dienstrijwielen. Ik denk dat we de vierdaagse negen keer hebben uit gereden," zegt Jan. Lief en leed Het duo heeft binnen het werk lief en leed gedeeld. „En vooral veel gelachen," grijnst Bob. „Maar er waren ook best vervelende klus sen op te knappen," memoreert hij. „Zoals die keer, het zal dertig jaar geleden zijn, toen we werden gestuurd naar het Proveniershuis. Op de zolder had zich een oude man verhangen. Hij hing al enige tijd aan de hanebalken. Dat stel den we vast aan de stijfheid die al behoorlijk was ingetreden. De toegang naar de zolder ging via een erg smal kronkeltrapje. Die man was zo stijf als een plank. Om hem beneden te krijgen, moes ten we hem eerst in een bocht draaien. Pas toen konden we zijn stoffelijk overschot afvoeren. Het was trouwens een zielig geval. Twee dagen tevoren was zijn vrouw overleden. In een afscheids brief schreef hij het leven niet lan ger meer aan te kunnen. Tegelijk met zijn vrouw is hij begraven." Jan heeft een bijzonder goed en gedetailleerd geheugen. „Vergeet 7 juli 1968 niet. Bij Tankercleaning lag de Aqua Clara afgemeerd, 's Morgens om vijf uur deed zich op de boot een ernstige explosie voor met als gevolg 23 doden. In eerste instantie mochten we geen hulp bieden. Er werd gevreesd voor een tweede explosie." Hij diept verder in zijn geheu gen op: „Op 4 mei 1976 vielen bij een treinbotsing ter Isoogte van de Parkweg, en waarbij als gevolg van een verkeerde signalering drie treinen betrokken waren, 21 do den. Niet te vergeten de 'Turkse rellen* in augustus en september van datzelfde jaar. Die braken uit nadat een jongen op de kennis op het Emmaplein was doodgestoken. Op het Broersveld en de Hoog straat moesten veel winkelruiten eraan geloven." Jan en Bob verhelen niet dat ze best vaak bang zijn geweest als ze in hun 'uppi' patrouilleerden. Bob: „Je had toen niet de beschikken over de moderne communicatie middelen zoals nu. Je deed, ook 's nachts, je werk op de fiets en in je eeny'e. Nu is dat ondenkbaar. Vroeger was het een stuk ge moedelijker dan tegenwoordig. Toen had je te maken met hoofd zakelijk alcoholisten. Nu zijn acht van de tien arrestanten verslaafd aan de drugs. Het zijn ook de drugs die de oorzaak zijn van de zogeheten kleine criminaliteit. Vroeger hadden we te maken met baldadigheid, maar dat kon je de baas door het gezag dat een politie man had. Er is veel veranderd en heus niet allemaal ten goede." Spijt Bob en Jan verklaren welge meend dat ze morgen niet met spijt in hun hart afscheid nemen, maar het ook weer niet toejuichen. Jan vertolkt: „Onze tijd zit erop. Het was een mooie." Tot slot vertelt hij nog een anekdote, die binnen het politie korps als legendarisch geldt. „Op een nacht troffen we een geit die was achtergelaten en stond vastge bonden nabij de Grote Kerk. Wij dat beest in de politie-auto gela den. Bij het bureau wilde ze er niet meer uit. De achterbank was ondergescheten. Na heel veel moeite kregen we het dier tenslot te het bureau binnen en we sloten haar op in de kantine. Daar zwaai de destijds tante Jo de scepter. Overal had ze prachtige begonia's op de vensterbanken staan. Na een uur was daar niks meer van over: alleman' -evreten. De volgende dag hebbtii we dat geweten...." Bob de Jong en Jan Gunnewegh nemen morgenmiddag met een re ceptie afscheid van hun werkzame leven. Dat gebeurt op het nieuwe politiebureau (waarvan knutselaar Jan een fraaie maquête maakte) aan het Bijdorpplein 1. Aanvang 14.45 uur. Kiinstenaarsclub viert negende lustrum SCHIEDAM Aan de hand van een aantrekkelijke dia-pre sentatie van tekeningen, plas tieken en schilderijen van de leden van de kunstenaarsge- iBeenschap S 45 wil secretaris Albert Slot morgen om 20.00 uur in de voorhof van de Grote Kerk een geschakeerd beeld schetsen van dit kunstenaars collectief. S 45 viert daarmee de 45ste veijaardag. Ook niet- leden van de Historische Ver eniging Schiedam zijn welkom." Mandolineclub ONI concerteert de De Ark SCHIEDAM Het eerste Schiedamse mandoline gezel schap ONI (Ontspanning Na In spanning) concerteert morgen avond in gebouw De Ark aan het Hargplein 101. Medewer king wordt verleend door het Heyendahl Trio. Belangstellen den zijn welkom. Aanvang 20.00 uur. John de Winter verhaalt met zijn theaterpoppen SCHIEDAM Het poppen theater John de Winter brengt zaterdag voor kinderen van ,5 -tot 12 jaar in theater De Teer- stoof het programma 'Rode lucht boven een paradijs'. Het meisje Madieka ontsnapt in het verhaal van de blauwe berg, weg van haar verschrikkelijk onaardige blauwe moeder. Zij gaat op zoek naar een rode moeder die op de rode berg woont. Aanvang 14.00 uur. Toe gangsprijs 5 gulden. SCHIEDAM Joop van Broek- hoven, gemeentelijk jeugdconsu- lent in Schiedam, is met een van zijn foto's in de prijzen gevallen bij een fotowedstrijd van The Dis covery Channel. Zijn foto 'Luizen de kinderen in Nepal' werd uitge kozen als de beste plaat in de cate gorie 'Mensen uit andere landen'. In deze cathegorie werden twee duizend foto's ingezonden. Van Broekhoven kreeg een be drag van tweehonderd pond over handigd. De Rotterdammer, in Schiedam vooral bekend als coör dinator van Jeugdland, reist al ja ren met zijn vrouw Janny over de hele wereld. Samen bezochten zij onder andere Indonesië, de Phili- pijnen, Maleisië, China, Thailand, Mongolië, Jordanië, Jemen, delen van Afrika, Zuid-Amerika en Ne pal. Ze waren bij de vroegere kop pensnellers in Borneo, verbleven bij de indianen in het Amazonege bied maar reisden vooral veelvul dig door bun favoriete land India. Per abuis stond gisteren in deze krant dat een proef-* abonnement van vier maan- M den bij de Bibliotheek zeven dubbeltjes kost. Dit moet zijn: zeventig dubbeltjes, dus ƒ7,-. Het aanbod geldt tot en met 27 november. SCHIEDAM Geheel naar de traditie van de openbare basis school De Gorzen brengen ook dit jaar leerlingen van groep 8 weer een bezoek aan het verzorgingste huis Frangois Haverschmidt aan de Prins Bemhardlaan. Van het te huis heeft de school een lijstje met namen van bewoners en hun wen sen ontvangen. De leerlingen ko pen voor deze bewoners een ca deautje, maken er een surprise van en doen er een gedicht bij. Op 5 december gaan de leerlin gen (verkleed en geschminkt als zwarte Piet en Sinterklaas) naar de conversatiezaal van het tehuis. Dit jaar worden 33 bewoners ver rast. Er worden liedjes gezongen. Het feest duurt van 10.00 tot 11.30 uur. Nova smeder i| ÏJ-Sr I w-fr" JN* I "fC^J t£ «*y f V r-,"* y 'h Tv,4 |j^ 4 fljr/ (Ingezonden mededeltng) H yfv Ff 5- 3 'V xr vi rvr 70 ar >h vrf't; (Ingezonden mededeling) 0HTW£BPERS t SOJ//EPS VA?, e*D^MEPS Cl/T - (Ingezonden mededeling) CALLENBURGSTRAAT SC; VIMROINGEN TEL 010-4343096

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1