Extra geld voor flats in Groenoord en Nieuwland Zestienduizend croissants per uur I Er is veel weg, maar is het ook verloren? MODERNE DEEGWARENFABRIEK PRODUCEERT ZELFS VOOR FRANKRIJK Sportprijs "Vw Het Vrije Volk SCHIEDAM OP DE GRENS imr41 p Succesverhaal Negentien scholieren op denon bij fietscontrole Politiemannen bij bun vertrek onderscheiden CDA-Vrouwen kijken in knip van overheid Ruilbeurs Vier Nlolens Honderd ouderen naar diner in De Woudhoek iggy Pop in Ahcy' f |?K^ I'-vil |*tnr" f H W8 PAGINA4 ZATERDAG 24 NOVEMBER 1990 SCHIEDAM De bewoners ^yan de Eduard van Beinumlaan en omgeving in Groenoord kunnen Jjerust zijn. Hun woningen krijgen jpeh nog de lang verwachte grote ^onderhoudsbeurt dankzij een extra 5 van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer. In en om de Alphons Ariënsstraat in Nieuw land kan de Woningbouwvereni ging Schiedam dankzij dit extra "geld alle galerijflats van lifeten uvoorzien. qc Be plannen van de WBS om de i flatwoningen in beide na-oorlogse woonwijken op te knappen waren "bijna op de lange baan geschoven mmdat de gemeente andere zaken 'belangrijker vond om haar eigen ogeld in te steken. De staatssecreta ris van VROM trok de knip echter Onverwacht verder open voor de gemeente Schiedam. Met de uitvoering van het zoge naamde 'groot onderhoud' in Groe noord wordt eind van dit jaar ge start. Bouwbedrijf Dura klaart het karwei en heeft beloofd ervoor te zorgen dat de bewoners eind 1991 weer van woongenot kunnen spre ken. De bewoners, ook vertegen woordigd in een bewonerswerk groep, zijn steeds betrokken ge weest bij de voorbereiding van de plannen. Zij hebben him eigen wensen kunnen inbrengen. Hoe het uiteindelijk zal gaan worden en wanneer de bouwvakkers in hun woning met de werkzaamhe den zal gaan beginnen, krijgen de huurders binnenkort te horen van de woningbouwvereniging. Ook de bewoners van de Al phons Ariënsstraat en omgeving profiteren van het extra geld. Bin nenkort rolt bij de huurders van deze flats in Nieuwland een enquê teformulier in de bus met. gegevens over de aanleg van een lift bij elke galerijflat. Hier hebben de flats net een grote onderhoudsbeurt ge had. De aanleg van liften bij deze vier etages tellende flatwoningen betekent een comfortverbetering, maar is volgens de woningbouw vereniging zeker voor ouderen en gezinnen met kinderen geen over dreven luxe. Hier moet echter wel extra huur voor worden betaald. Vandaar dat de Woningbouwver eniging Schiedam eerst wil weten hoe de bewoners hierover denken. De aanbouw van liften heeft ook in andere delen van Nieuw land al plaatsgevonden en is be doeld om het woongerief in deze wijk op te vijzelen. Deze activiteit maakt deel uit van het gemeente lijke plan voor revitalisering van Nieuwland. n de aanpak van de jaar lijkse huldiging van alle sportkampioenen in Vlaar- dingen en Schiedam zitten altijd r)al grote verschillen, maar dit jaar spant wel helemaal de kroon. Lijkt het erop dat in yiaardingen een definitief einde is gekomen aan die plechtstatige bijeenkomst; in Schiedam gaan ze het juist groter aanpakken. In Schiedam wordt de Sporthal Margriet volgende week vrijdag 'omgetoverd tot een grote feest zaal waarin 500 mensen feest kunnen vieren. De besturen van alle sportclubs en de kampioen geworden teams en individuele sporters met partners zijn uitge- nodigd voor een gezellige avond. Een Spaanse zang- en dansgroep en de Big band Nieuwe Water weg Noord zullen het geheel mu zikaal opluisteren en de organi satoren (lustrumvierende hore- ca-exploitant Rob Hiele en de 'Dienst'Spon én' Recreatie van de gemeente); Hebben nog meer verrassingen in petto. e In Vlaardingen is de huldiging s i .vande 'sportkampioenen voorlo- ^apiguitgesteldli In tegenstelling 1 tot'wat mede-organisatoren eerst jtia door hen gecontroleer- de media enthousiast naar bui ten brachten heeft het gemeen tebestuur, dat voor de kosten op draait, besloten de voor gisteren geplande huldiging te schrappen en de uitreiking van de sport prijs en de kampioenenhuldi ging te verplaatsen naar 7 juni. Aanleiding hiertoe was de tot nog toe minimaal getoond" be langstelling van de zijde van de sportclubs, die hun kampioenen moeten aanmelden. Jüo vreemd is dat eigenlijk ook weer niet, want wie de laatste jaren aanwezig is geweest op dergelijke bijeenkomsten in Vlaardingen hoorde telkens kri tische geluiden van de zijde van de sportlieden om wie het uit eindelijk toch moet gaan. Open lijk lieten die blijken het een op gefokte aangelegenheid te vin den waarop de organisatoren zichzelf meer in de belangstel ling plaatsten dan de te huldigen kampioenen. De laatste jaren hadden besturen van sportver enigingen moeite om hun kam pioen geworden leden te motive ren tot een gang naar de plek van huldiging, de laatste keer was dat overigens een bejaar dencentrum. Ik vraag me af of het zo groot geworden verschil tussen de Vlaardingse en Schiedamse hul diging van sportkampioenen misschien ook verband houdt met het verschil in de manier waarop in beide plaatsen het ge meentebestuur met de sportbe- weging omgaat. In Vlaardingen houdt men vast aan de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie, waarvan de wethouder voor sportaangele- genheden voorzitter is en waar in ook nog raadsleden zitten die zodoende - zij het in samen spraak met vertegenwoordigers van sportverenigingen- zichzelf adviseren. In Schiedam levert een zelfstandig orgaan van uit sluitend sportvertegenwoordi- gers (onder de bezielende leiding van Frans van Xrugten en voor zien van ambtelijke steun) ge vraagd en ongevraagd adviezen "aan het gemeentebestuur. Is de sportbeweging in Schiedam -soms volwassener? BEN VAN HAREN to- e- r w wf •Z &VE5* M Directeur Anton Hessing (53) van de Hessing deegwarenfabriek in Hoek van Holland keurt een boterlet ter. Het deeg rolt van de modernste deegproduktielijn van Europa. Door Ad Hoogerwerf HOEK VAN HOLLAND De honderdduizenden croissamjes die bij deegfabriek Hessing in Hoek van Holland van de band rollen vinden ongebakken en ingevroren hun weg naar alle uithoeken van Nederland, Duitsland, Groot-Brit- tannië en Spanje, en zelfs naar Frankrijk. Toch wel gek, croissants exporte ren naar het land waar het brood je is uitgevonden? „Mis," reageert directeur Anton Hessing (53), eigenaar van de mo dernste en grootste deegfabriek van Europa. „De croissant is van oorsprong geen Frans produkt. Het komt namelijk uit Hongarije," ver telt hij. „Het is daar gebracht door de Turken. Het is oorspronkelijk het symbool van de Halve Maan. En hoe komt het dan in Frank rijk? Tja, hoe komt de tulp in Ne derland. Die komt van oorsprong ook uit Turkije en is pas in de ze ventiende eeuw hier terecht geko men." Anton Hessing is apetrots op zijn hypermoderne deegwarenfa briek, maar meer nog op zijn werknemers. Tijdens een rond gang door zijn vestiging in Hoek van Holland roemt hij regelmatig de inspanningen en positieve in stelling vau zijn personeel. „Ie-" mand die ziek is geweest meldt zich gerust op vrijdagoclïtend op mensen. In de overige vestigingen in de Randstad heeft hij nog eens honderdtachtig werknemers in dienst. De omzet bedraagt enkele tientallen miljoenen guldens per jaar. Het succesverhaal van Anton Hessing klinkt bijna als een cliché; van banketbakker tot miljonair.- Geboren in Voorburg hielp Anton op jonge leeftijd mee inde bak kerszaak van zijn vader.«Tn 1960 begon'hij voor zichzelf 'in""dë Haag se schilderswijk. Na verloop van tijd opende hij filialen.-Dag" en zijn werk. Hoe vaak hoor, je»niet^nacht mrerd eruh >hwze,Hessing ge- dat .mensen die vrijdag ermok^fcij- %^bégd*óm"aan.sdié^al^van bij De Vlaardinger- straat met café hotel Beijers- bergen nog op de hoek van de Vellevest: Niet meer te her kennen voor de bewoners van de koophuizen, die er nu staan. Door Han van der Horst SCHIEDAM Het voormali ge Schiedam wordt tegenwoordig op een marktkraam uitgevent. .Soms treft het winkelend publiek ^sin de stad Henk Kiela aan die -persoonlijk zijn nieuwste boek jStaat te verkopen: Schiedams ou- ntie binnenstad.Kiela, die tegen woordig te Vlaardingen in bal lingschap leeft, is al sinds jaar en dag een zeer actief lid van de historische vereniging. Zijn be langstelling gaat uit naar archi- fiitectuur, straten en pleinen. En "dat komt ook tot uiting in zijn ^kleine en grote publikaties. Die bgaan over de ontwikkeling van ""Schiedam als stad. l Kiela bezit dan ook een schat 7 aan oude foto's die de toeschou- wer een blik gunnen op het «straatleven van vroeger tijden, f Die verzameling ligt aan de basis ...van zijn nieuwste boek, dat in al- 'nfabetische volgorde zowat alle 'straten en stegen van de oude binnenstad laat zien. De foto's zijn minimaal een jaar of twintig oud en maximaal een eeuw. Daaronder geeft Kiela rn uitvoe rige bijschriften blijk van een fe nomenale feitenkennis. Vaak is hij erin geslaagd om de foto pre des te dateren. Maar daar blijft het niet bij. Hij deelt ons ook nog mede, wie er precies in de afge beelde huizen woonde en wat die mensen voor de kost deden. Er zijn nogal wat groepspor tretten bij. Voor de oorlog trok ken er vaak fotografen door de stad die de bewoners van een he le straat of nog liever hun kinde ren op de gevoelige plaat vastleg den. Meestal weet Kiela dan te vertellen wie er vijftig of zestig jaar geleden hadden geposeerd. Kortom, het is monnikenwerk geweest om dit boekje samen te stellen. Het is vaak niet zo ver schrikkelijk moeilijk om dit soort gegevens uit het gemeente archief op te diepen, maar het is wel heel erg tijdrovend en het vergt een grote nauwkeurigheid. Een ding is duidelijk: Kiela moet beschikken over een geduld dat even groot is als zijn gedreven heid. Maar en dat is een beetje jammer Kiela is ook beschei den, té bescheiden. Hij beperkt zich er toe om al die feiten, gege vens en namen naast elkaar te zetten. Hij blijft de objectieve kronikeur. Hij waagt zich niet aan conclusies of gevolgtrekkin gen. Bijvoorbeeld over de aard van het leven in die straten en stegen. Kiela kent de geschi' nis van Schiedam goed g'-a*. om dat heel goed te kunnen. Had hij dat aangedurfd, het was een uitstekend boekje geworden. Nu is het alleen maar erg goed. Daarom ook biedt het boek meer kijk- dan leesplezier, leder een die de vroege jaren zestig of eerder bewust heeft meegemaakt, zal ontzettend veel herkennen. Nieuwkomers in Schiedam ont dekken een stad, waarvan zij het bestaan na kennismaking met het huidige centrum nooit had den kunnen vermoeden. Want je herkent weinig van het tegen woordige in 'Schiedams Oude Binnenstad'. Een enkele gevel misschien, hier en daar een straathoek. Maar toch wordt vooral duidelijk, wat een orkaan van sloopwoede er in de stad ge woed heeft. Waar is de Ouwe Wijvenbuurt gebleven? Wie her kent op de plek van de Hema nog iets van het Doelehofje? Wie kan zich voorstellen, dat die straat met dat smalle grachtje de huizen aan de overkant staan met hun aehtertkant in het wa ter die straat met dat smalle grachtje en al die bruggetjes, dat dat de Noordmolenstraat is, te genwoordig een ellendig waai gat? Of dat hele schilderachtige plekje, waar drie bruggen met daarnaast van die typische lage huisjes met klokgevels voor zo veel sfeer zorgen? Het is de plek waar de Raam en de Zijlstraat el kaar ontmoeten. Er stond een dichtbevolkte buurt, waar nu de brandweerkazerne is. Dat is allemaal weg. En de ou de Schiedammer denkt er met heimwee aan terug. Maar niet al leen daarmee. Die huisjes waren oud en rot en veel te klein. Kiela schrijft er hier en daar wel over, maar de oude foto's dragen niets over van de gruwelijke stank die uit al die watertjes opsteeg. Want het waren open riolen. Bijna alles is weg. Maar is er veel verloren gegaan? Dat is een vraag, waar de ervaren Schie dammer zelden een duidelijk antwoord op weet te geven. Het pittoreske is voorgoed kapotge maakt. Maar ook de goorheid, de stank, de krotten, waar tubercu lose een vaste gast was. Schiedams oude binnenstad was mooi om naar te kijken bijvoorbeeld via Kiela's nieuwste boek maar in ieder geval niet om in te wonen. Maar toch, maar toch pikken? Zoiets kan alleenmaér'aïs je met plezier naar je werk« gaat. Ik vind het ontzettend belangrijk dat mijn personeel het naar. de zin heeft," vertelt Hessing. Hij noemt nog een voorbeeld. Vorig jaar november brandde een vernieuwde produktie-afdeling vol ledig uit. De uitnodigingen voor een feestelijke opening van bet verbouwde pand waren al de deur uit. Hessing: „Net voor de drukke feestdagen brandt de boel af. Een ramp natuurlijk. Maar we moesten gewoon verder en hebben in een maand een zojuist aangekocht ma gazijn tot nieuwe fabriekshal om gebouwd. Binnen vier weken rol den de croissants weer van de band. Door dag en nacht door te werken hebben we het karwei ge klaard. Een gigantische klus, die niet zonder extra inzet gedaan had kunnen worden. Iedereen heeft zich in het zweet gewerkt. Nee, ik heb een geweldig gemotiveerde groep." Direct na de brand vloog Hes sing naar de VS, waar hij in Las Vegas een demonstratiemodel kocht van een geautomatiseerde croissantlijn Het apparaat heeft een capaciteit van maar liefst zes tienduizend croissants per uur. „Een banketbakker maakt er handmatig hooguit honderd per uur." Enkele maanden later, in mei van dit jaar, werd in het andere nieuwbouwpand een computerge stuurde deeglijn, volgens Hessing de enige in zijn soort, in gebruik genomen. De deegmachine wordt door één man gerund. „Je kunt zeggen: dat scheelt arbeidsplaat sen. Maar het is in de eerste plaats heel moeilijk om aan goed perso neel te karnen. Bovendien neemt deze machine het domme sjouw werk uit handen, want hij regelt alles zelf. Zelfs de benodigde hoe veelheden meel haalt hij automa tisch uit enkele silo's." Met am bachtelijk werk heeft het weinig meer van doen, maar dat gaat niet ten koste van de kwaliteit, verze kert hessing. Integendeel: „Een bakker kan nooit elk stukje deeg van dezelfde optimale kwaliteit maken, wij wel." Vorige week, precies een jaar na de brand, maakten ruim vijf tienhonderd genodigden en bezoe kers tijdens een open dag een rondgang door het bedrijf Anton Hessing. De reacties waren hart verwarmend, vertelt Hessing. Hij pakt een doos waarin hij alle schriftelijke reacties van gasten bewaart. Stuk voor stuk zijn het brieven met lovende taal. Hessing geniet ervan. In de vestiging in Hoek van Holland werken ongeveer zeventig voorbeeld Vrocua.. S^Dreesma te voldoen. Hessing. mocht'iïêt gebak leveren voordoe ^warenhuisketen. Uiteindelijk*- gingen-de zaken zo voorspoedig ""dat de' inmiddels in Loosduïnen geopende broodfabriek uit z'n -jas groeide. Een te koop staand bedrijfsterrein aan de Zek- kenstraat in Hoek van Holland, dat hij aantrof tijdens een fiets tochtje op zondagmiddag, bracht uitkomst. Hessing heeft zijn beginkapitaal verdiend met de verkoop van brood en gebak. De doorbraak kwam met de verkoop van halffa brikaten, voornamelijk croissants. De deegwaren, variërend van bo- terstaven tot croissants, worden door de lopende band gemixed, ge vouwen, ingevroren en vervolgens opgeslagen in een reusachtige vrieshal. Bevroren vinden de deeg hompen hun weg naar de afne mers. En dat zijn er tegenwoordig heel wat. Behalve een tiental eigen zaken, waaronder bakkerijen, ho tels en restaurants (Onder meer La Bonne Auberge in de Hoogstraat in Rotterdam! levert Hessing ook aan warenhuizen en supermarkten zo als V S- D, de Bijenkorf, de Hema en de Konmar, Deze werken de kant en klaar aangeleverde deeg- produkten naar eigen idee af. Hessing bestiert zijn 'winkel' professioneel. Een laborante voert ieder uur een bacteriologische con trole uit van de deegwaren die van de band rollen. Ze toont een A-4tje met een eigenaardige afbeelding. Het blijkt een fotokopie van een opengesneden broodje, zodat bij eventuele klachten achteraf het bewijs geleverd kan worden dat het deeg de fabriek in goede staat heeft verlaten. Tijdens de horeea-vakbeurs Ho- recava, begin volgend jaar, intro duceert Hessing een zelf ontwor pen, inmiddels gepatenteerd broodje, de Bengel. Een vijfhoekig broodje met een rond gat erin. Hessing brengt het op de markt als concurrent van de Italiaanse bol. Succes betekent hard werken, erkent de directeur. De dag 'be gint' voor Hessing vier avonden in de week om half elf 's avonds. Hij gaat dan naar zijn vestiging in Loosduinen. Daar werkt hij enkele uren en vertrekt dan naar Hoek van Holland, om enkele uren te slapen in een kamertje achter zijn kantoor. Om zeven uur rinkelt de wekker en werkt hij tot de avond maaltijd door. Pas dan gaat hij naar huis. Geeft dat privé' geen problemen? Zegt u vrouw nooit: blijf eens thuis'? Hessing, enigszins verbaasd: „Ik ben toch elke avond thuis." SCHIEDAM Negentien scholieren kregen gisteren bij een gerichte verkeersactie door de politie een proces-verbaal uitgeschreven voor de slechte technische staat van hun fiets, het niervoeren van verlichting of het zich niet houden aan de verkeersregels. De controle werd gistermorgen van zeven uur tot half negen gehouden bij de tunnels onder de rijksweg bij de Parkweg en de Schie- damseweg. De politie houdt de ze en volgende maand nog een aantal van deze bliksemcontro- les. Hieraan is een periode van waarschuwen aan vooraf ge gaan. SCHIEDAM Uit handen van burgemeester drs. R. (Réi- nier) Scheeres hebben de schei dende politiefunctionarissen adjudant B,J.(Bob) de Jong én hoofdagent J.B.Th.(Jan) Gurrne- wegh een koninklijke onder scheiding ontvangen in respec tievelijk goud en zilver. Het tweetal nam vanmiddag op het hoofdbureau van politie op een druk bezochte receptie afscheid van het actieve arbeidsleven. Beiden hebben 35 jaar gewerkt als politieman en maken ge bruik van de regeling Vrijwillig Vervroegd Uitstromen Politie personeel. Danstheater Arena met 'Picobello' in Passage SCHIEDAM Kinderen van 6 tot 12 jaar kunnen woensdag naar de voorstelling 'Picobello' van het danstheater Arena in de grote zaal van het Passage Theater. Het verhaal handelt over een wijze tove naar die ziet dat zijn tijd ten einde raakt. Om zijn onmetelij- •ke kennis niet verloren te laten gaan, neemt hij een leergierige jongen in huis. Aanvang 14.00 uur. Toegangsprijs vijf gulden. SCHIEDAM1— Tn dé knip van meneer de Staat kijken', dat gebeurt tijdens het CDA-vrou- wenhéraa'd' maandag, Drs. M. Smits, financiële specialist van de kamerfractie van het CDA, houdt dan een lezing. De bij eenkomst vindt plaats om half tien 'st morgens in het Gebouw van dé Nederlandse-Protestan tenbond aan de WestveSt 92.' SCHIEDAM Verzamelaars van munten, postzegels, prent briefkaarten, sigarenbandjes, eerste dag enveloppen en strip boeken kunnen zondag naar een ruilbeurs in het diensten centrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Aanvang 13.30 uur. Gevarieerdejazz in theatercafé De Tender SCHIEDAM Klein Swing Support verzorgt donderdag een concert in het theatercafé De Tender. Aanvang 21.30 uur. Toegang gratis. De groep be staat uit toetsenman Carlo de Wijs, Matty de Wijs (slagwerk), Peter Kluken (gitaar). Carlo de Wijs (orgel) en Martin Verdonk (percussie). SCHIEDAM Tegen beta ling van 27,50 kunnen hon derd ouderen deelnemen aan een kerstmaaltijd op zondag 16 december in het dienstencen trum De Woudhoek aan de He- ijermansplein 35.. De maaltijd start om 16.30 uur met een ape ritief. Aanmelden en betalen kan van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur aan de balie van het kantoor. Prinses Margriet bij défilé Korps Mariniers ROTTERDAM Prinses Margriet zal zaterdag 15 decem ber op de Coolsingel in Rotter dam het défilé afnemen van het korps Mariniers, ter gele genheid van het 325-jarig be staan van het korps. Prinses Margriet wordt vergezeld door Pieter van Vollenhoven en door vice-admiraal C. H. E. Brainich von Brainich Felth, chef van het Militaire Huis van de ko ningin. ROTTERDAM De Ameri kaanse rockzanger Iggy Pop treedt op zondag 21 januari op in het Ahoy'-theater, de nieu we, intiemere uitvoering van het Rotterdamse sportpaleis speciaal bedoeld voor de zoge heten middelgrote concerten. De kaartverkoop voor deze pre mière begint op zaterdag 8 de cember. IV 4 A l£&*3 y *utii l^p" 3 y> SsOJfc t t BJt r' C» "Sr - -K>*yy> f .i A.V - H*- te, *r>

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1