Schiedamse Meta Oosters winnares Schri, vers Festival Fietser overlijdt Fasto IQ Eindelijk een cv-ketel die weet wat lekker is! [ilawh Aanbod van schoonmaak of rolluik-met-gaten aan Lijnbaan afgewezen f, 40, Het Vrije Volk SCHIEDAM Maatschappelijk werk onvoldoende bekend r* Oud Pakhuis eindelijk gerestaureerd Trio bekend twaalf Inbraken PAGINA 4 W8 MAANDAG 26 NOVEMBER 1990 SCHIEDAM De activiteiten van de Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam (SMWS) zijn on voldoende bekend onder de bevol king. Dit is de conclusie van een onderzoek door de Wetenschaps winkel Rotterdam, in opdracht van de SMWS. Het bracht ook aan het licht dat slechts weinig cliën ten zich op eigen initiatief aanmel den. In verhouding met landelijke cijfers werd dit niet als positief er varen. Om een en ander te verbeteren is een werkgroep publiciteit in het leven geroepen. Deze moet de be kendheid van het bestaan vergro ten en de functie, taken en werk wijze onder de aandacht van het grote publiek brengen. Dit beleidsvoornemen staat ver meld in het jaarverslag over 1989 van de SMWS. Ook in het verslag jaar was het maatschappelijkwerk, gevestigd aan het Broerdveld 142, voor iedereen direct bereikbaar. Er is geen wachtlijst en, indien no dig, kon men nog dezelfde dag te recht De SMWS is een instelling voor Algemeen Maatschappelijk Werkdie hulp biedt aan mensen met problemen tengevolge van verstoorde relaties, zich onvol doende zelfstandig kunnen hand haven en ontplooien of omdat het ontbreekt aan elementaire be staansvoorwaarden. Natuurlijk beweegt het werk van de SMWS zich op een veel breder psycho-sociaal terrein, waartoe ook het verlenen van hulp aan slachtoffers van gewelds- of andere misdrijven. Bij de Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam werken ongeveer twintig mensen. ROTTERDAM Een 25-jarige fietser, die zaterdagochtend op de Westersingel in Rotterdam werd aangereden door een auto, is 's middags aan zijn verwondingen bezweken. De fietser keerde geheel onverwachts en stak daarbij dwars de weg over waarbij hij door de auto werd gegrepen. De man smakte tegen het wegdek en werd met ernstig letsel opgenomen in ziekenhuis Dijkzigt waar hij la ter overleed. smederij MAASSLUIS Twee keer de eerste prijs uitgereikt krijger» dat overkwam Meta Oosters bij de slotmanifestatie van het Rijnmond Schrijvers Festival in de Maasslui- se De Schuurkerk. De fotografen wilden nog een keer het licht over haar laten schijnen. Vandaar dat spreekstalmeester Dolf de Vries de hele ceremonie nog een keer over deed en de uit Schiedam afkomsti ge winnares de in een vierkant plexiglas blok 'gegoten' pen over handigde. Een passend cadeau voor een talentvolle dichteres. „Kunst vormt de basis van de samenleving. Omdat er zoveel ta lent sluimert en verloren gaat, is een avond als deze zo belangrijk/' onthulde Dolf de Vries, Om dit ontluikende talent in Rijnmond te leren kennen, besloten de Culture le Raad Maassluis en de Openbare Bibliotheek het festival te organi seren. Zij werden met teleurge steld: 144 mensen leverden alle mogelijk gedichten enverhalen in. Uit al deze inzendingen was het moeilijk om een keuze te maken. „De tien genomineerde inzendin gen geven blijk van durf, persoon lijk taalgebruik, harmonie en in spiratie," lichtte het enthousiaste jurylid Jan-Hendrik Bakkerde keuze van het uitverkoren werk toe. „Over de winnende inzending van dit schrijverefestival zijn wij het van meet af aan eens geweest. Dat is de bijdrage van drie gedich ten, die wij gemakshalve 'de gras maaier' zijn gaan noemen, naar het eerste vers. Voor ons staat vast dat dit gedicht door zijn eenvoud van onderwerp, zijn beeldende kracht en de ritmische en melodi sche techniek een bekroning ver dient. Hier weet een dichteres op bewonderenswaardige wijze de zintuiglijke geluksgevoelens die veel mensen verbinden met de geur van pasgemaaid gras, om te zetten in taal en zo herhaalbaar te maken," aldus Irma van Weizen namens Lemniscaat. „Het is de eerste keer dat ik aan een wedstrijd meedoe. Een kennisje van me zei 'doe mee joh, ik doe ook mee'. Pas op het laatste moment heb ik de envelop op de bus gedaan," vertelde een duide lijk onder de indruk zijnde Meta Oosters. Het gedicht 'de grasmaai er' is associatief ontstaan. „Als een grasmaaier aan het werk is, zie je dat het gras opwaait als een rok. Ik heb dit vanaf mijn balkon gade geslagen," lichtte ze toe. Ze vindt de prijs heel inspire rend om verder te gaan met schrij ven. In de toekomst wil ze het ma ken van illustraties en schrijven combineren, vandaar dat ze een opleiding grafische vormgeving bij de Vrije Academie doet. Het liefst schrijft ze over gewone dingen. „Heel veel mensen lopen met oogkleppen op en zien de alledaag se dingen niet meer. Ze ~zijh niet bewust bezig met hun omgeving," meent Meta Oosters. Haar poëzie- carrière is begonnen met een cur sus creatief schrijven bij de Vrije Universiteit Een aantal van de f: 4-H Kiitw™ fu Een inspirerend cadeau, noemt Meta Oosters, winnares van het Rijnmonds Schrijvers Festival, de door haar gewonnen in plexiglas 'gegoten' pen. deelnemers is onder de naam Kras verder gegaan met schrijven. Ze komen regelmatig bij elkaar en be spreken dan hun gebundelde werk. Omdat er zoveel schrijversta lent in Rijnmond aanwezig blijkt te zijn, komt er binnen twee jaar een vervolg op het festival. SCHIEDAM Het oude pakhuis op de hoek van de Schie en het Raam wordt na jaren van voor bereidingen eindelijk gerestau reerd. De Stichting Beschermd Stadsgezicht heeft het pand vrij dag definitief gekocht. Na een grondige opknapbeurt is het oude pakhuis een aanwinst voor de omgeving, zo meent de stichting. De restauratie en een inwendige verbouwing gaan in totaal een jaar duren. De steigers, die het pand momenteel overeind hou den, blijven in die periode staan om als hulpconstructie tijdens de houw te dienen. In het pand worden twee appartementen en een praktijkruimte gebouwd. De verkoop daarvan dekt een deel van de kosten van de restauratie. Met een subsidie van Monumen tenzorg, een bijdrage van het Ge meentelijk Stadsvernieuwings fonds en een aantal particuliere fondsen is de financiering bijna rond. De Stichting Beschermd Stadsgezicht is nog op zoek naar donateuren. Door Berend Schilder ROTTERDAM Het had zo mooi kunnen zijn. Rotterdams winkelpromenade nummer één, de Lijnbaan, blinkend schoon. Geen gesloten, stalen rolluiken met graf- fity. Geen papiertje meer op straat. Geen uitpuilende afvalbakken. Maar de schoonmaak van de Lijnbaan is mislukt. De winkeliers zijn niet ingegaan op de subsidie van drieduizend gulden per nieuw 'hekwerk met gaten.' of iedere maandagmorgen een gratis schoon maakbeurt van de oude rolluiken. „Kruideniersmentaliteit. An ders kan ik het niet noemen," zegt een teleurgestelde Carla Verhoeff, coördinatrice van Rotterdam Schoon die de actie heeft voorbe reid. „Een typische one way-actie van de gemeente. Wij zijn er te laat bij betrokken. Goed bedoeld, maar slecht gepresenteerd," zegt Albert van der Loo, voorzitter van de winkelierevereniging Lijnbaan. Uiteindelijk hebben dit jaar slechts zeven winkeliers meege daan aan de actie van Rotterdam Schoon. Sommigen van hen heb ben een nieuw hekwerk laten ma ken met gaten er in zodat de win kelpromenade ook 's avonds nog de moeite waard is. Kosten: zo'n dertienduizend gulden, waarvan drieduizend gulden voor rekening van de gemeente. De rest heeft de oude stalen rolluiken laten schoon maken en van twee coatings voor zien waardoor graffity gemakke lijk is te verwijderen. Kosten: mi nimaal drieduizend gulden, afhan kelijk van het oppervlak. De ge meente houdt het schoon. „Die subsidie is eigenlijk te laag," zegt: van der Loo. „Je noet er dus zelf minstens tien mille in steken. Zo'n opengewerkt hekwerk installeer je niet zomaar even. Vaak moet de hele pui worden aangepast. En die gratis schoon maak van de gemeente op de maandagochtend is wel aardig, maar het is voor een jaar." Verhoeff: „Dat is niet waar. Het zou een experiment zijn voor een paar jaar. Als iedereen had meege daan, hadden we het structureel kunnen maken." Van der Loo: „Bovendien moet je eerst zelf een paar duizend gulden betalen. In plaats van zoveel geld te investe ren zeggen de meeste winkeliers- 'ik poets liever zelf mijn rolluiken schoon'." Carla Verhoeff: „Het vervelende is alleen dat ze het niet doen." Ze is niet onder de indruk van de ar gumenten. „De meeste winkeliers willen gewoon hun omzet halen en Een meterkast met het logo van Rotterdam Schoon in het centrum. Een onbekende vatte de tekst wat al te letterlijk op. dan naar huis. Verder zitten ze al lemaal te wachten op die overkap ping van de Lijnbaan. Maar het gaat ook om de kleine dingen. Die zijn net zo belangrijk. We moeten het alleen wel met z'n allen wil len. Als je deambitie hebt om een winkel te huren op de Lijnbaan, moet je ook meewerken aan een schoonmaakactie. Je zit niet in de eerste de beste grote stad, maar in de grootste havenstad ter wereld die veel mensen aantrekt." Opvallend is dat de paar winke liers die hebben meegedaan aan Rotterdam Schoon, ook eigenaar zijn van hun ruimte. Het overgrote deel dat niet heeft meegedaan is huurder. Van der Loo- „Daar zit de kern van het probleem. Als je meer geld uit de zakken van die winkeliers wil kloppen en dat wil ik best doen moet je ze het mes op de keel zetten. Dan kan door in het huurcontract service kosten op te nemen In het buiten land is dat heel normaal, maar in Nederland niet. We praten over ongeveer 55 verschillende eigena ren die winkelruimtes verhuren. Daar zitten een paar grote beleg gers bij die best het nut inzien van onderhoud en schoonmaken. Maar veel kleine eigenaren zitten ver weg van Rotterdam Tante Mien op de Veluwe heeft een winkel pandje geërfd van ome Jan. Zij wil alleen maar huur vangen. Verder niks. Dacht u dat wij als vereni ging de tijd hebben om al die eige naartjes te bellen en de tongen uit onze mond te praten'" Van der Loo verder: „Stel je eens voor wat met zo'n aanbieding van de gemeente gebeurt. De win kelier mag er meestal niet zelf over beslissen, Die brief gaat door naar de regiomananger. Die krijgt per dag honderd brieven Zo'n brief uit Rotterdam leest hij vlug door. Als hij ziet dat zijn filiaal in Rotterdam eerst duizenden gul dens zelf moet betalen, gaat die brief meteen de prullebak in. Dat is de realiteit." Het Rotterdamse bedrijf Breijer had alle schilderijwerken moeten uitvoeren. Het bedrijf heeft de rol luiken opgemeten, offertes de deur uitgedaan en demonstraties gege ven van de graffity-onvriendelïjke coatings, Het bedrijf zit nu met eeri stevige kater, ./Het heeft ons wel geld gekost ja," zegt woord voerder C. Schol. „Het probleem was natuurlijk dat onze mensen hei schilderwerk buiten de win keltijden moesten doen. Dus het arbeidsloon maakte een flink deel uit /an de kosten." En: „Ik had toch wel wat meer nazorg ver wacht van de winkeliersvereni ging, Die had wat meer druk mo gen uitoefenen op de winkeliers." Rotterdam Schoon gaat weer aan de slag. Er ligt al een tweede brief klaar voor alle winkeliers op de Lijnbaan en nog eens honder den ondernemers in het centrum van Rotterdam. Jullie zijn ver deeld, zo schrijft Carla Verhoeff, het wordt dat tijd jullie nu alle maal meedoen. Bromfietser berooft vrouw van portemonnee SCHIEDAM Een 41-jarige vrouw is zaterdagmorgen in de Jan Steenstraat omstreeks 10.00 uur beroofd van haar portemonnee met tweehonderd gulden. Deze werd uit haar hand gegrist door een brom fietser. De overvaller is onge veer 17 jaar, heeft een fors pos tuur, is 1.85 meter lang en heeft blond haar tot op de schouders. Hij droeg een blau we spijkerjas, zwarte laarzen, rode helm en reed op een Puch Maxi. Auto on motorfietsen voor deur weggehaald SCHIEDAM Eén auto en twee motorfietsen zijn in het achterliggende weekeinde ge stolen. Het betrof een Opel Cor- sa met het kenteken XV-26-TD, die geparkeerd stond aan de Muiderslotstraat. De waarde van de auto is 22.000,-. Bij het Proveniershuis Overschiese- straat is een Kawasaki motor fiets weggenomen met een waarde van 2.600,- Het kente ken is MF-94-PD. De tweede motorfiets is gestolen van het Jan Jacob Smitpad. Het betrof een Honda met het kenteken MK-33-GX. Belgen in gestolen auto opgewacht SCHIEDAM Drie Belgen zijn vrijdagavond door de poli tie van Schiedam opgewacht, gearresteerd en overgedragen aan de Rijkswacht. Het trio, twee mannen van 22 en 26 jaar uit Marchanne Auton en een 21-jarige inwoner van Gorse lies, reed in een gestolen auto. Partij vuurwerk in beslag genomen SCHIEDAM Ruim twee kilo vuurwerk heeft de politie afgepakt van twee jongens van dertien jaar. Ze hadden het op geslagen in een woning aan de Singel. Tegenover de politie verklaarden de scholieren dat ze het vuurwerk in Rotterdam hadden gekocht van een vriend. Vlaardlnger stichtte ravage Rottordamsedijk SCHIEDAM De ravage vrijdagnacht op de Rotterdam- sedijk - (waarvan- in de krant van zaterdag al melding is ge maakt} is veroorzaakt door een 22-jarige marf uit lfiaardingen. Hij bleek, onder invloed te ver keren van alcohol, te hard te hebben gereden en geen rijbe wijs te bezitten. De auto had hij geleend van een vriendin. De man schreef het ongeval toe aan een overstekend dier dat hij wilde ontwijken. Hij ramde daarbij eerst een geparkeerde auto, toen een verkeerspaal, reed daarna een gevulde zand- kist voor de gladheidsbestrij- ding aan flarden en vervolgens nog een geparkeerde auto. De man bleef ongedeerd, sloeg op de vlucht, maar werd op de Boerhaavslaan in de kraag ge vat. De drie auto's zijn afge voerd naar de sloop. SCHIEDAM De drie ze ventienjarige jongens, die vori ge week door een politiehond uit de bosges van de Maasboule vard ziji gehaald, hebben in tussen drie autodiefstallen en negen woninginbraken bekend. De politie spreekt van een goe de vangst. Men kon het trio ar resteren nadat het met een ge stolen auto aan de haal ging en zich nabij de Maasboulevard verstopte. Politie zoekt getuigen aanrijding met jongetje SCHIEDAM De politie zoekt alsnog getuigen van een ongeval donderdagavond op de kruising van de Parkweg/Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan. Hierbij werd een jongen van zes jaar aange reden door een bestelbus. Het kind raakte ernstig gewond. Men kan zich wenden tot het politiebureau aan het Bijdorp plein 1, of telefonisch via num mer 4494499. SRB districtskampioen SCHIEDAM De senioren- ploeg van de Schiedamse Red- dings Brigade (SRB) is zaterdag kampioen geworden in district West van ie Koninklijke Ne derlandse Bond tot Redden van Drenkelingen. De ploeg van SRB liet met 28 punten in het algemeen klassement de briga des van Gouda (23 punten) en Delft (22) ver achter zich. In liet zwembad De Duikelaar te Hardinxveld-Giessendam wen de Schiedamse brigade zeven van de veertien programma-on derdelen. De dames gingen bo vendien strijken met de zilve ren medaille op de wisselslages- tafette evenals C de Groot op de 50 meter schoolslag heren. r (INGEZONDEN MEDEDELING) Vraag de gratis IQ brochure bij 1 A f >5 A o «p f» CAILENBURGSTRMT 80 VLAAROINGEN TEL 010 4343096

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1