Huisvesting were nog steeds slecht 'Moderne kunst moet centraal in Stedelijk' Speel-o-theek De Speelbal: voor elk wat wils i Sint nam boot naar Sch edam-Noord Verwarring rond actie 'busstripper' Hoe lang staat revue nog op eigen benen? Het Vrije Volk SCHIEDAM Groen Links: 'Chris de Behanger deed loze beloften' Ontploffing jaagt bewoners huizen uit MAANDAG 3 DECEMBER 1990 PAGINA 4 Per boot naar Schiedam-Noord. Het lijkt een onmogelijke opgave, maar de hyna jarige Sinterklaas kreeg het voor elkaar. In een boot toerde hij zaterdag via de Laan van Bol'es, winkelcentrum de Ketel en het Geuzenplein naar winkelcentrum het Hof van Spaland. Voor de volledigheid dient hierbij te worden vermeld dat Sints' boot voor deze ene keer op de dieplader van een vrachtauto was geladen. Zo kon de Sint toch per boot de vele kinderen in Schiedam-Noord begroeten. Net echt. SCHIEDAM Wethouder Chr. Zijdeveld heeft in 198t fraaie, maar loze beloften gedaan, Hij heeft slechts de wind uit de zeilen willen nemen van onderzoekers, die het functioneren van het Bu reau Huisvesting van de gemeente onder de loep namen. Deze be schuldiging doet de stedelijke afde ling van Groen links in het pas verschenen partijblad De Spot. De wethouder heeft, volgens De Spot, verregaande toezeggingen ge daan voor het automatiseren van informatie aan woningzoekenden. „Vanaf maart 1987 zou er zelfs een soort stalenboek komen, waar in de woningzoekende al blade rend een huis naar zijn gading zou kunnen vinden. Het is een ideetje dat is gepikt van de behangwinkel en dat heeft de wethouder de bij naam 'Chris de Behanger' opgele verd. En ondanks de automatise ring zei hij ook nog te streven naar een vriendelijker contact tus sen ambtenaren en het publiek." Aanleiding tot het artikel in het blad van Groen Links is een onder zoek onder bezoekers van het Bu reau Huisvesting, in april van dit jaar gehouden door medewerkers van het Bureau voor Bechtshulp en de Rechtswinkel. De resultaten zijn onder de titel 'Nog steeds geen huisvesting!' vastgelegd in een rap port dat binnenkort wordt uitge bracht. Het is een vervolg op het rapport 'Andere huisvesting? Ja, graag!' dat al verscheen in 1986. De cijfers van het nieuwe onder zoek zijn nog even schokkend als die van toen volgens De Spot. In het recente onderzoek zijn 304 mensen ondervraagd. Van hen is veertig percent in het algemeen ontevreden over het functioneren van het Bureau Huisvesting. Zij hebben gemiddeld twee klachten. Van de overige ondervraagden heeft veertien percent geen uitge sproken mening, zegt 31 percent tevreden te zijn zonder klachten en is vijftien percent wel tevreden maar heeft toch gemiddeld één klacht. In totaal 55 percent van de bezoekers heeft dus klachten. Dat is zes percent minder dan het on derzoek van vier jaar geleden. Over slechte voorlichting klaagt dertien percent. Twaalf percent kan zich niet vinden in het sys teem van afspraken en zeven per cent heeft grote moeite met de aanbieding van woningen die ze helemaal niet willen. „De conclusie is overduidelijk: aan de voorlichting en de klant vriendelijkheid moet bij Huisves ting nog heel veel verbeteren. Uit het nu gereed gekomen onderzoek blijkt voorts dat er eigenlijk nog weinig terecht is gekomen van alle verbeteringen die in het vooruit zicht zijn gesteld. Niemand kan het als een serieuze verbetering zien dat het percentage met klach ten is teruggelopen van 61 naar 55." Overigens hekelt Groen Links niet alleen Chris Zijdeveld, maar ook zijn partijgenoot en portefeuil le-opvolger Hans van Kleef. Uit de chronologische opsomming in De Spot blijkt dat ook hij niet is staat is gebleken om het Bureau Huis vesting klachtenloos te laten func tioneren, „„Er is dringend behoefte aan snelle en ingrijpende verbeterin gen. De woningzoekenden kunnen daarop niet nog eens vijf jaar wachten. Dat vereist actie. SCHIEDAM Het Stedelijk Museum in Schiedam stond altijd bekend om de collectie moderne kunst. En dat moet maar zo blij ven, meldt Groen Links-raadslid Jolie Hakkert in het stuk 'De blik verruimd', waarmee haar partij zich nadrukkelijk mengt in de dis cussie over de toekomst van het Stedelijk Museum. Plannen om het museum e»n historischer karakter te geven, worden daarin afgewe zen. 'De blik verruimd' zal donder dagavond ongetwijfeld een rol spe len tijdens de discussie-avond in de aula van het Stedelijk Museum. Het stuk is tegelijk een 'ctie op de door wethouder Zijden ,.4 ge schreven 'aanzet tot discussie over het museumbeleid in Schiedam'. Daarover schrijft Jolie Hakkert: „Het toont een terechte en actieve betrokkenheid." Over de inhoud van de aanzet blijken zij en de Groen Links-fractie minder en thousiast. Groen Links reageert zeer afwij zend op de plannen om de Schie- damse historie een nog centraler plaats te geven in het Stedelijk. Zo als Jolie Hakkert al duidelijk maakte in de commissievergade ring van 19 november, vreest Groen Links dat het museum dan „vlees noch vis" zal bieden. „Een uitstalling van een paar glazen be kers, een vaandel en twee oude schilderijen over Schiedam. Dan stijg je niet uit boven op zich zelf ook niet slechte oudheidskamers op amateurverzamelingen." De Groen Links-fractie vraagt zich af: „Wie zit daar op te wachten?" In ieder geval zou om zo'n col lectie thematisch en historisch goed te onderbouwen meer gespe cialiseerd personeel nodig zijn. 'De blik verruimd' maakt duidefijk dat Groen Links een historisch muse um niet afwijst, maar daaraan „een eigen centrale plaats" wil ge ven „los van het Stedelijk Muse um". Volgens de partij lenen de verschillende historische panden zich bij voorbeeld heel goed voor thema-tentoonstellingen. En: „Het nieuwe Nationaal Gedestilleerd Museum zal een belangrijke bij drage kunnen leveren aan een per manente plaats voor een groot deel van de Schiedamse historie." Het Stedelijk Museum moet zich volgens Groen Links ontwik kelen tot een museum voor moder ne kunst. „Het tentoonstelling- en aankoopbeleid is slechts een zaak van vakmensen," meldt Hakkert. Al te veel betrokkenheid van plaatselijke politici wijst ze drin gend af. In 'de blik verruimd' staat in dat verband: „Veel van de befaamde rellen rond het museum kwamen vooral vanwege de ma nier waarop de politiek zich meen de te moeten mengen in het beleid van het Museum." Toch begeeft Hakkert zich, naar eigen zeggen, met het doen van een aantal aanbevelingen „enigs zins op glad ijs". Volgens het Groen Links-fractielid kan de overheid op een aantal manieren namelijk wél een belangrijke bij drage leveren. Ze denkt daarbij aan het Educatieve werk, dat meer mensen de musea in moet krijgen. Daarvoor geeft Jolie Hakkert ove rigens nog meer tips. „Gebruik de aula. En gooi bij mooi weer de deuren maar open. Gebruik het plein en haal de hekken weg." Jong geleerd is oud gedaan. Lise strijkt, terwijl vry wllligster Lucia Melgers toekijkt vanaf de Bobby-car. ROTTERDAM De actie van de Nederlandse streekvervoerbe- drijven om kinderen tot twaalf jaar onder begeleiding gratis met de bus te vervoeren, levert proble men op bij de stadsbussen. De ge meentelijke vervoerbedrijven in Nederland doen namelijk niet mee met de zogeheten 'busstripper', het speciale kinderkaanje van het streekvervoer. Mensen die over stappen van de streekbus op de stadsbus moeten daar opeens wel voor hun kinderen betalen. Het kaartje is dan niet geldig. Dat le vert echter verwarring op bij de passagiers. De busstripper is vergelijkbaar met de railrunner van de Neder landse spoorwegen. Kinderen on der de twaalf mogen voor een gul den met de trein mee. Bij de streekbus is het zelfs gratis. De ac tie, voorlopig alleen tijdens de weekends en feestdagen, is be doeld om meer buspassagiers te trekken. De gemeentelijke vervoerbedrij ven waren helemaal niet op de hoogte van de busstripper, die met ingang van afgelopen zaterdag op de streekbus is te krijgen. „Daar wisten we helemaal niets van," vertelt directeur J.P.V. M. Laur- ijssens van het Dordtse vervoerbe drijf GVB. Laurijssens noemde de solisti sche actie van het streekvervoer 'niet het beste voorbeeld van sa menwerking'. De directeur vindt het zelfs 'vervelend"dat het streek vervoer niet met de stadsbusdien sten heeft overlegd, 'toen het nog kon'. Op zich staat Laurijssens niet negatief tegenover de actie. Nu kan dat niet meer. „Abso luut niet," zegt Laurijssens reso luut, over het overnemen van de actie. De stadsbusdiensten kunnen niet op eigen houtje de busstripper accepteren. Daarvoor is toestem ming noaig van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. „We zyn gebonden aan wettelijke verplich tingen," legt Laurijssens uit. „Ik zal nu mijn personeel moeten in strueren dat als zij daarmee te ma ken krijgen, de bustripper moeten weigeren." Door Monique Snoei SCHIEDAM Lise van twee slaat vol vuur op de muziektrom- mel, de eenjarige Marion gooit een petit-fourgebakje op de grond en peuzelt het daarna onverstoord op. En dat alles terwijl de twintig maanden tellende Fieke met een hamertje plastic balletjes door de gaatjes van een bak slaat. Elise, die op 3 november werd geboren, slaapt rustig door in haar reiswieg. Dit is Speel-o-theek De Speelbal in Klubhuis Zuid aan de Dwarsstraat 42. Eindelijk kunnen de moeders en kinderen van Zuid ook speel goed in de buurt lenen en hoeven ze niet meer naar het verre Noord te fietsen met tassen speelgoed bungelend aan het stuur. De Speel bal zette 30 oktober de deuren wijd open. Elk kind van nul tot zeven jaar ziet hier zyn of haar 'speelgoed- dromen' verwezenlijkt. Zo zijn er bij voorbeeld voor de baby een speelkleed met piepzakje, spiegel tje en zacht stukje bont; een mu ziekbal en schommeleendjes voor in bad. Ook de 'oudjes' van boven één jaar komen volop aan hun trekken. Een complete boerderij met dieren, Rufo de hond die be gint te lopen als je aan zijn riem trekt, een Donald Duck-puzzel en kralen om te rijgen. Het is er alle maal. De vrijwilligsters houden bij het kopen van speelgoed rekening met het leren van de kindertjes. Spelenderwijs wordt met een spel als 'het verkeer en ik' duidelijk hoe je je in de wereld van auto's en fietsen kunt redden. De alarm wekker maakt de kleintjes ver trouwd met klok kijken, terwijl de kassa helpt te leren rekenen. De peuters kunnen hun motoriek met tal van de spelletjes ontwikkelen. Een goed voorbeeld daarvan zijn dierenvormpjes die ze in uitsparin gen stoppen. Er zijn geen poppen. Daar hech ten de 'jonge moeders' zich vrese lijk aan; het afscheid nemen na' drie weken doet te veel pijn. Wél zijn er kinderstoelen en zelfs een buggy voor poppen. Het idee van de Speel-o-Theek werd twee jaar geleden geboren. Een aantal vrouwen vond het hoog tijd worden dat er ook in Zuid' speelgoed geleend kon worden. Ze staken de koppen bij elkaar en be gonnen allerlei plannen te sme den, geholpen door een beroeps kracht van Klubhuis Zuid. Deze vrijwilligsters runnen nu de speel goedtent. Wie daar prijs op stelt, krijgt informatie over het speelgoed. De ouders en kinderen kunnen behal ve in de rekken met puzzels, spel letjes, auto's en trommels, ook de speelgoedmap bekijken. Daarin staan plaatjes met een omschrij ving van afles wat ze mee kunnen nemen. In het 'wensenschrift' kunnen zij opsehryven wat ze in de toekomst van de De Speelbal willen lenen. De medewerksters hebben aller lei plannen. Als ze een beetje op dreef zijn, houden ze informatie avonden waarin van alles en nog wat over speelgoed wordt verteld. Om ds ouders en kinderen nog be ter te kunnen informeren, gaan ze ze een deskundigheidstraining vol gen. De Speelbal is dinsdagmiddag van half vier tot vijf geopend en donderdagmorgen van half tien tot elf. Een gezin betaalt 20,- per jaar plus ƒ0,75 voor ieder geleend stuk speelgoed. De ouders moeten bij de inschrijving een legitimatie bewijs meenemen. ROTTERDAM Is André van Duin de laatste grote revuester van Nederland? Met die vraag eindigt het rijk geïllustreerde boek Van Doon tot Van Duin, Rotterdam de revue gepasseerd van de Rotter damse publicist Steef Vooren dat in opdracht van het Luxor Theater werd geschreven. „Als wij ermee stoppen, is er niemand meer," zei Frans van Dusschoten sinds jaar en dag André van Duins compaan in de door Joop van den Ende uitge brachte grootscheepse revues onlangs. Dat zou dan betekenen dat na honderd jaar een einde komt aan wat Steef Vooren 'een typisch Nederlandse theatervorm' noemt. In zijn boek doet hij uit voerig verslag van de geschiedenis van de revue, en dan met name toegespitst op Rotterdam. Vooren begint zijn verbaal met een bericht in de NRC van 5 maart 1891. Daarin werd melding gemaakt van een felle uitslaande brand in het voormalige zomer- theater 'Place des Pays Bas', in de volksmond 'Doon' genoemd. De brand was ontstaan terwijl de voorstelling al was begonnen. Laatkomers ontdekten een vonken regen vanaf het dak. Er werd groot alarm geslagen en er brak paniek uit in de zaal. Het was aan de koelbloedigheid van de 36-jari- ge Rotterdamse komiek Nico de Haas te danken dat publiek en de nog niet afgeschroinkte artiesten in een mum van tijd op de Kruis kade naar een heel andere voor stelling stonden te kijken, schrijft Steef Vooren. Dat was het einde van 'Doon'. Het zomertheater werd zo ge noemd naar de oorspronkelijke ei genaar die aan de Kruiskade 35 een schilderachtige uitspanning had laten bouwen, ongeveer schuin tegenover het huidige Luxor. Voor een kwartje zag het publiek van acht tot elf een keur van vaderlandse artiesten aan zich voorbij trekken. Doon deed zijn houten schouwburg in 1883 over aan de Duitse operazanger Carl Pflaging, die van 'Doon' een vol waardig amusementstheater maak te. Hij voorzag daarmee in een be hoefte van de door de uitbreiding van de haven snel groeiende stad. Beroemde artiesten die hij op de planken bracht waren Michel Sol- ser, Abraham de Winter en Chré- tienni, volgens Vooren respectieve lijk de Hermans, Kan en Sonne- veld van de jaren negentig van de vorige eeuw. In 1889 was in Amsterdam de eerste Nederlandse revue opge voerd, zonder veel succes overi gens. De bouwkundig ingenieur August Reyding had in Parijs veel revues gezien en debuteerde met een persiflage op de wereldten toonstelling die in die dagen in de Franse hoofdstad werd gehouden. Naar de Eiffeltoren flopte, net als de opvolger Hookie Pookie. Maar De doofpot werd een groot succes. Deze revue haalde tweehonderdtachtig voorstellin gen. Dit goede voorbeeld sprak tot de verbeelding van de komiek Henri ter Hall, die besloot zelf re vues te gaan schrijven. Deze Ter Hall werd directeur van het Rot terdamse Circustheater, waar veel van zijn werken hun première be leefden. In 1928 hield hij het thea ter voor gezien om zich volledig te wijden aan zijn kamerlidmaat schap. Het amusementstheater in Rot terdam maakte een ongekende bloeitijd door: alle grote namen van de Nederlandse theaterwereld vierden triomfen in de hard wer kende stad. De opkomst van de bioscoop rond 1910 maakte het de theaters moeilijk om het hoofd bo ven water te houden. Met grote nauwgezetheid gaat Steef Vooren door de geschiedenis van het Rotterdamse theaterleven en uiteraard passeert menige grote naam (Koos Speenhoff bijvoor beeld) de revue. Tijdens het bom bardement van mei 1940 bleef het Luxor Theater, dat inmiddels aan de Kruiskade was verrezen, als door een wonder gespaard. Erg lang zal het daar niet meer staan, als de nieuwbouwplannen onver kort doorgaan. SCHIEDAM Bewoners van de Roëllstraat in Schie- dam-Nieuwland zijn gister middag opgeschrikt door een gasexplosie. Bewoners van acht woningen aan een por tiek moesten hun huizen uit. Naar de oorzaak van de ont ploffing vindt nog een onder zoek plaats. Omstreeks vijf uur gister middag rook één van de be woners letterlijk en figuurlijk onraad. Hij belde naar de Openbare Nutsbedrijven Schiedam met de mededeling dat er een gaslucht rond zijn huis hing. Een paar minuten later ging hij zelf buiten poolshoogte nemen. Op dat moment deed zich de ontplof fing voor. Een bloempot scheerde via het raam van de woning naar buiten en ver volgde zijn reis door de ruit van een geparkeerd staande auto. Alle acht woningen in het trappenhuis moesten voor kortere of langere tijd worden ontruimd. Een man moest vanwege hartklachten naar het ziekenhuis gebracht wor den. De ontploffing bracht veel schade met zich mee. Een aantal kelderbergingen werd geheel vernield, de ruit van de personenauto waarin de bloempot belandde lag aan diggelen en ruiten in de por tiek sneuvelden. Bij het eerste onderzoek werd zowel gas als benzine geroken. Tasjesrovers ontglippen bij politiecontrole SCHIEDAM Een 81-jarige Schiedamse mevrouw werd za terdagavond om half negen ter hoogte van de vroegere fietsen- zaak op de hoek van de Rotter- damsedijk en de afrit naar het Boerhaaveplein beroofd. Twee mannen namen haar tasje mee en reden daarna snel met een auto weg. Naast wat minder waardevolle zaken, hadden ze het paspoort van de oude dame te pakken. Geld was het niet aanwezig. De vrouw nam dat niet meer mee in haar tas na een eerdere beroving. Een aan tal politie-agenten hield diezelf de avond eèn Citroën met een Frans nummberbord aan omdat de verlichting kapot was. Zij lieten de inzittenden weer ver der gaan omdat de papieren in orde waren. Kort daarna kwam de melding van de tasjesroof binnen met een beschrijving van de dieven en de auto. Hoogstwaarschijnlijk waren de inzittenden van de Citroën de daders. Bewoners Hoogstraat vroeg op door herrie SCHIEDAM De bewoners van de Hoogstraat waren nood- gedwongen vroeg op zondag. Acht uitgelaten mensen maak- ten om half zes 's morgens zo'n herrie, dat verder slapen onmo- gelijk was. Toen de politie arri- - veerde, bleven een 18- en 19-ja- rige Schiedammer zich 'hinder lijk' gedragen. Zij zijn meegeno men naar het hoofdbureau en krijgen een proces-verbaal aan hun broek. Inbrekers houden 'sportlef weekeinde' SCHIEDAM Twee sport verenigingen werden dit week einde de dupe. Inbrekers kwa men de kantine van Handbal vereniging UVG binnen door met een steen de ruit in te slaan. Het is bijna Sinterklaas, dus ze namen snoepgoed ter waarde van 150,-mee. De kan- tine van Voetbalvereniging SVV werd eveneens met een bezoekje vereerd. De inbrekers konden niets van htm gading vinden en vertrokken zonder iets mee te nemen. Bestolen in winkel voor/1.200,- SCHIEDAM Het was een duur winkeldagje zaterdag voor - een 40-jarige Schiedamse me vrouw. Zij liep rustig bood schappen te doen in een zaak aan de Groenelaan. Plotseling miste zij een driekleurge gou den armband ter waarde van ƒ1.200,-. Hoe ze hem kwijt is geraakt wist ze niet te vertel- Sen, wél dat zij hem niet ge woon verloren is. Sint Radboud verzorgt Koffieconcert Passage SCHIEDAM De muziek vereniging Sint Radboud ver zorgt op zondagmorgen 9 de cember het maandelykse kof fieconcert in het Passage Thea ter. Aanvang 11.30 uur. Zoals steeds is ook nu de toegang gra tis. li-F

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1