Veel kxï iek op nieuwe regels kinderopvar KERST 1990 Het Vrije Volk SCHIEDAM Wethouder Van Kleef: „Voorlopige regeling nodig voor verkrijgen rijkssubsidie" Kwart miljoen WV-bonnen 'laardingse migrantenkinderen leren via nieuw project sneller Nederlands Ijjagh NOG NOOIT Bij borrel vallen PvdA'ers mee KUNST TE KIJK ws MOOI WARM I mm SPEELDOZEN RAAMDEKORATIES SLINGERS KERSTMANNEN KAARSEN enz. KOM KIJKEN FRANS vmTHIENEN Groen Links' Bea Oomens schrijft mini-dagboek DINSDAG 4 DECEMBER 1990 SCHIEDAM De nieuwe 'Ver ordening op de kinderopvang' is gisteren dan wel aangenomen door de gemeenteraad, maar het ging zeker niet van harte. Er mankeert erg veel aan, lie ten met name de raadsleden V. Broeke (D66) en N. Samkalden (PVDA! het college weten. „Er zijn verschillende teksten voor meerde re uitleg vatbaar en dat geeft ver warring," stelde Broeke. Schiedam heeft net als vele an dere gemeenten bij het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur een aanvraag ingediend voor rijkssubsidie op grond van de stimuleringsmaatregel kinderop vang van het kabinet lubbers-Kok. De gemeenteraad heeft al in juli een projectplan kinderopvang vast gesteld en gisteren kwam daarbij een Verordening op de kinderop vang, waarin regels over grootte van groepen, over de huisvesting en de gewenste kwalificatie van het personeel voorkomen. De nieuwe regels komen in de plaats van een regeling, die nog dateert uit 1976 en volgens het ge meentebestuur eigenlijk nooit vol daan heeft. „Ze is feitelijk nooit toegepast vanwege de complexiteit van de bepalingen en de consequenties, die aan een strikte toepassing er van verbonden zijn," schreef het college bij zijn nieuwe voorstel. Die oude, praktische bezwaren zijn nog steeds van kracht, daarom moest er een nieuwe regeling ko men en de oude tegelijk ingetrok ken worden. Het maken van een nieuwe ver ordening is vooral nodig om te kunnen voldoen asn de eis van mi nister D'Ancona, dat alleen ge meenten die de kinderopvang bin nen hun grenzen aan vaste regels hebben gesteld in aanmerking ko men voor subsidie. Wethouder Hans van Kleef gaf ook toe, dat hij de kritiek van Samkalden en Broe ke moeilijk kon weerleggen. Er was volgens hem de grootst moge lijke zorgvuldigheid aan de dag ge legd door uitgaande van de model verordening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een eigen Schiedamse regeling te ma ken, waarbij rekening is gehouden met suggesties uit het gezamenlijke besturenoverleg van de kinderdag verblijven en adviezen van de Ad viescommissie vrouwenemancipa tie. Dat er derhalve nog veel man co's in de regeling zijn blijven zit ten, kon en wilde hij niet ontken nen. „Het gaat hier nu om een voor lopige regeling om het geld veilig te stellen. Het ministerie verlangt, dat uiterlijk 31 december 1990 er een regeling is en daaraan kunnen we alleen voldoen als u nu dit voorstel aanneemt," aldus de wet houder. Met de belofte van Van Kleef, dat er volgend jaar nog een kritisch naar wordt gekeken en in breed overleg aan een echte rege ling zal worden gewerkt, namen Broeke en Samkalden tenslotte ge noegen. BOTTERDAM De WV-ge- schenkenbon geniet in Rotterdam een grote populariteit. Bijna een kwart miljoen bonnen zijn dit jaar al in Rotterdam verkocht en het ziet er naar mt dat morgen, woens dag 5 december, op de verjaardag van Sint Nicolaas de 250.000st< (Rotterdamse) VVV-geschenkenbon over de toonbank van de VVV-kan- toor aan de Coolsingel zal gaan. Sinterklaas komt voor deze feeste lijke gelegenheid speciaal naar de VVV Rotterdam toe om het jubile um-exemplaar als geschenk aan de 250.000ste afnemer te overhandi gen. De Stichting VVV Rotterdam heeft door de jaarlijkse verkoop van de geschenkbonnen nu al een omzet van zeven miljoen gulden gerealiseerd. Met dit bedrag is VVV Rotterdam koploopster van alle VVV-kantoren in Nederland. Landelijk gezien bedraagt de jaar lijkse omzet van de verkoop van geschenkbonnen tachtig miljoen gulden. Daaruit blijkt dat de ver koop van de VVV-bon, die vooral door het bedrijfsleven als relatie geschenk wordt gebruikt, de ver koop van boeken-, platen- en ande re bonnen overtreft. ATH<N< smederij' VLAARDINGEN Nevenin- stromers? Het zijn geen moeders die we^r willen gaan werken of vaders die aan tweedekans on derwijs doen Nee, het gaat om migrantenkinderen die zó van het moederland in de Nederland se schoolbanken rollen. Zij zijn 'probleemkinderen' omdat ze on ze taal niet machtig zijn en bo vendien een heel andere cultuur met zich meebrengen. Voor hen is een speciaal onderwijsproject gestart in september. Het Project Centrale Opvang Neveninstro- mers. Vlaardingen is de eerste gemeente in de regio Nieuwe Waterweg-Noord die meedoet. Twaalf jeugdige buitenlander- tjes van zes tot twaalf jaar uit Turkije, Polen, Jordanië, Thai land, Kaapverdische eilanden en Bulgarije nemen deel aan het project. Zij gaan vier ochtenden per week naar een zogenaamde opvangklas in de Mozaiekschool. Hier leert Irene Schreuder hen zo snel mogelijk Nederlands spre ken en lezen maar ook rekenen. Daarnaast bezoeken ze een basis school waar ze deelnemen aan het 'gewone' onderwijsprogram ma. Ze zijn allemaal afkomstig van OVG-scholen (Onderwijs Voorrangs Gebiedscholen), De extra aandacht hebben zij volgens de projectmedewerkers Arend de Haan, Maijan van der Maas en Anneke Elenbaas hard nodig. De laatste jaren is de ge zinshereniging weer toegenomen en zijn er ook vluchtelingen uit Oosteuropa in Vlaardingen be land. De kinderen, die geen woord Hollands spreken, moeten worden opgenomen in ons onder wijssysteem. Tot nu toe werd dit individueel per school geregeld met bijvoorbeeld een extra uurtje bijles. Wanneer ze de aanwijzin gen van de leerkracht begrepen, werd al snel gezegd dat ze de taal beheersten. Dit bleek in de prak tijk echter allerminst het geval te zijn, aldus De Haan. De migran- tjès doen vaak langer over de school en halen lagere cijfers. Dit heeft tot gevolg dat ze ook op 'la- 111 Irene Schreuder leert de jeugdige migrantjes spelenderwijs de Nederlandse taal. gere' middelbare scholen terecht komen. De medewerkers noemen het project tot nu toe zeer geslaagd. De kinderen leren sneller en ef fectiever Nederlands: Ze Voelen zich heel prettig in de opvang klas, ondanks hun totaal ver schillende afkomst qua taal en cultuur. Nederlands is de voer taal en ook de enige taal die ze allen, zij het m begin van de 'op vang' een heel klein beetje, spre ken. Om te kunnen communice ren moeten ze dus wel zo snel mogelijk leren. De lesmethode is heel prak tisch, legt Marjan Maas uit. De juf zegt bijvoorbeeld 'ik loop naar de kast' en nodigt Je kinde ren uit met haar mee te lopen. De taalvaardigheid wordt bevor derd door te werken met plaat materiaal en voorwerpen. De kinderen krijgen een cassette bandje mee naar huis, zodat ze de les nog eens kunnen beluiste ren. Ze blijven niet langer dan een jaar in de opvangklas. Als het goed is, kunnen ze daarna goed 'meedraaien' op de basis school. De leerkrachten van de zes tien „deelnemende basisscholen zijn tot nu toe zeer enthousiast over de vorderingen. Maande lijks voert Irene Schreuder een gesprek met hen om de geboekte resultaten van de deelnemertjes te bespreken. Vlaardingen is een zogenaamd onderwijsvoorrangsgebied. Dit betekent dat er achterstanden van bepaalde groepen kinderen weggewerkt moeten worden. Het gaat met name om arbeiderskin deren en bovengenoemde mi grantenkinderen. 'Hét'ministerie van Onderwijs geeft subsidies om leerkrachten en welzijnswerkers de gelegenheid te geven de nade lige positie van deze jeugdigen te verbeteren. Het neveninstro- mersproject maakt deel uit van dit programma. Volgend jaar ja nuari verschijnt er een evaluatie rapport van vier jaar onderwijs voorrang in Vlaardingen. zag u zoveel kerstartikelen bij elkaar Duizenden ballen prachtige pieken echte kunstbomen Kerstfiguren groepen kerstverlichting kerstkleden mos, engelenhaar, bewegende Broersveld 106-108 Schiedam-C Door Rein Wolters SCHIEDAM Actief lid zijn van een politieke partij betekent een aanzienlijk in gekrompen privé-leven. Bea Oomens, frac tievoorzitter van Groen Links in de gemeen teraad, kan hierover sinds mei van dit jaar meepraten. Behalve dat ze minder tijd hoeft voor zichzelf en haar kater Joost (de schrik van P66-fractievoorzittei Marcel Hout kamp) is er ook minder tijd voor naar stu die. Een en ander blijkt uit haar dagboek, dat ze ten behoeve van een zakelijk en tegelijk smakelijk verhaal in het partijblad De Spot gedurende bijna vier weken heeft bijgehou den. Een kleine beschrijving van de fractie van de PvdA komt er ook in voor. „Het wordt steeds duidelijker dat er in de PvdA-fractie een aantal ambitieuze men sen zit, die een duidelijke progressief stem pel op het beleid van dit college wil druk ken. Prima," zo stelt ze. „Want als de wet houders niet door hun eigen fractie onder vuur genomen kunnen worden, kun je het wel schudden." Na de pauze van een ledenvergadering van Groen Links (waarbij Bea Oomens de aanwezigheid van Het Vrije Volk bena drukt) in Het Filmhuis, kwam een flinke groep belangstellende PvdA'ers binnen val len. „Dat was wel even wennen voor men sen die vroeger htm ledenvergadering in de fractiekamer konden houden," memoreert ze de groei van haar partij. „Na afloop bleef een gemêleerd gezelschap plakken. Er ont stond een discussie over SVV, waarbij de meningen volledig door de partijen heen blijken te lopen. Zo bij een borrel vallen de PvdA'ers toch wel mee," concludeert niet Bea Oomens. Op zaterdagmiddag praten de fractie voorzitters Bea Oomens, Marcel Houtkanip (D66) en Hans Bakker (PvdA) elkaar bij. Bea beschrijft de sessie in huize Oomens. „Marcel constateert met enige opluchting dat Joost, mijn soms zeer opdringerige ka ter, niet thuis is." De geschiedschrijvers kunnen nog noteren dat de bezoekende he ren elk twee kopjes thee consumeerden. Uit haar dagboek blijkt verder dat een groot deel van het raadswerk bestaat uit het deelnemen aan vergaderingen en andere overlegstructuren binnen en buiten de ei gen politieke partij. Werkbezoeken staan eveneens regelmatig op de agenda, om van het doorworstelen van stapels papier maar niet te spreken. Openlijke tevredenheid spreekt Bea Oo mens uit voor de wijze waarop Het Vrije Volk haar commentaar op het vertrek van de Centrumdemocraat Vierling uit de raad heeft afgedrukt. „Zo lezen hopelijk de kie zers ook wat een rare club de CD is." Uit het relaas dringt zich af en toe spijt op voor het feit dat Oomens' studie door het vele raadswerk in het gedrang is geraakt. Ook in de komende weken, zo vreest de ac tieve Groen Links politica, zullen de boeken in de kast moeten blijven. Op 10, II en 13 december staat immers de behandeling van de meerjarenbegroting 19911995 op het programma. „De vraag is, ook bij de alge mene beschouwingen straks, hoe we als col legepartij de eigenheid van Groen Links duidelijk maken In vind dat een van de grootste uitdagingen." VLAARDINGEN Een man hup pelt met een vangnetje vlinders achterna; een vrouw staat erbij en kijkt ernaar. Twee buurvrouwen voeren een diepgaand gesprek over een vernieuwd wasmiddel dat nu nog witter wast. Dat kunst niet al tijd serieus hoeft te zijn, bewijst de Utrechtse kunstenaar Ans Ros kam. In galerie Pervelle aan de Fransenstraat in Vlaardingen ex poseert hij met schilderijen, objec ten en beelden van gips en klei. Humor of liever gezegd ironie voert de boventoon in zijn werk. Zelf omschrijft Roskam zijn werk als realistisch humorisme. Hij heeft oog voor de menselijke lullig heden die de toeschouwer zeker ook zal herkennen. Hij spoort ze op en brengt ze op spottende wijze tot leven in zijn kunstwerken. Zo is er onder andere een uitgeputte, dikke dame in badkleding te zien en een bezeten persoon in een speelautomatenhal die zich in een supersnelle auto waant. Roskam lacht erom en lijkt te denken; la ten jullie je maar misleiden door technische snufjes, ik weet wel be ter. Aris Roskam studeerde in 1973 af als vliegbouwkundig ingenieur. Sinds een aantal jaren geeft hij partime les als natuutkundeleraar. Zijn schilderhobby is hij in die ja ren intensiever gaan beoefenen. Na zijn studie verbleef hij enige ja ren in Zambia. Bij gebrek aan ma teriaal voor zijn kunstzinnige inge vingen moest hij zich enigzins be helpen. Hij koos voor het vervaar digen van beelden van papier mar- ché, gemaakt van Nederlandse kranten. Die schilderde hij wit en betekende hij met pen. Weer terug in het luxe Nederland koos hij voor gips en begon hij met kleuren te werken. Lucht en wetenschap zijn steeds terugkerende thema's in zijn werk. Een selectie van zijn werk is te zien in Galerie Pervelle aan de Fransenstraat te Vlaardingen tij dens openingstijden van de gelijk namige drukwinkel. De expositie duurt tot 11 januari. ROSSIUS In Galerie/konditorei Het Spec trum is tot en met 22 december werk van de kunstenares Sonja Rossius tentoongesteld. Rossius werkt met verschillende technie ken zoals olieverf, pastel, aquarel en tekeningen. Ze maakt zowel fi guratieve als abstracte kunstwer ken. De kunstenares is geboren in Indonesië maar woont al vanaf haar kinderjaren in Nederland. Een groot deel van haar leven woonde ze in Overschie. Ze schreef gedichtjes en verhalen en daarnaast acteerde ze. Uiteindelijk besloot ze zich toe te leggen op beeldhouwen, schilderen en teke nen. Haar opleiding volgde ze bij de Famous Artists School. Het Spectrum aan de St. Luiduina- straat 75a is gedurende winkeltij den gratis toegankelijk. ERASMUS GRAFIEK De tentoonstelling 'Erasmus verza melt Grafiek' in het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat 112 in Schiedam geeft een beeld van de collectie grafiek die de Erasmus Universiteit in de loop der jaren heeft verzameld. De grafiekcom missie van de Universiteit heeft inmiddels meer dan 1000 eigen tijdse kunstwerken verzameld. Een linoleumsnede van Picasso, geti teld 'Faunes et musicien' ontbreekt niet in deze collectie. Voorts zijn er werken van andere belangrijke eigentijdse kunstenaars, zoals Ap pel, Beuys, Penck en Warhol te be wonderen. Naast grailci die op zichzelf staan, zoals Escher, zijn de belangrijkste stromingen uit de laatste vijfentwintig jaar vertegen woordigd. Van Cobra tot Neue Wil den en van Pop Art tot Constructi visme. De tentoonstelling duurt van 15 december tot 20 januari. De openingstijden zijn dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur en zondag van half een tot vijf uur. Fietser onder de tram; direct geopereerd SCHIEDAM Een 21-jarige Schiedammer is gisterenavond half zes op de Broersvest onder een rijdende tram beland. Vol gens getuigen stak hij over van uit de richting van de poffer tjeskraam. Hij zou met zijn fiets door rood licht gereden zijn. De man werd gewond afgevoerd naar het Gemeenteziekenhuis en moest onmiddellijk geope reerd worden. Het letsel is on bekend. Inbraak tuinhuisjes op complex Vijfsluizen SCHIEDAM Inbrekers be zochten gisteren zes tuinhuisjes in het complex Vijfsluizen. Zij betraden de huisjes door door bovenlichten te vernielen. Uit één van de huisjes werden een radio en jalouzieën ontvreemd.' In een ander werden vernielin-, gen aangericht. Toegang Klubhuis Zuid lelijk besmeurd SCHIEDAM 'Kliederaars' besmeurden gisterennacht de toegangsdeur van Klubnuls Zuid aan de Dwarsstraat. Zij schre ven hierop 'Antichrist' en maakten met blauwe stift nog allerlei tekeningen erbij. Jeugdverkaersactie: 42 processan-verbaal SCHIEDAM De politie controleerde gisteren op de Schiedamseweg de fietsen en bromfietsen van jeugdige Schie dammers. Dit leverde veertien bekeuringen op wegens met na me het niet hebben van een goede verlichting. De Laan yap Spieringshoek werd ook L zocht. Hier gingen 28 jongeren op de bon. De jeugdverkeersac- tie duurt nog tot 15 december. Urbanus als Koko Flanel in Filmhuis SCHIEDAM Het Filmhuis aan de Nieuwstraat toont op vrijdag de komische film Koko Flanel van regisseur Stijn Co- ninx. De hoofdrol wordt ver tolkt door de Belgische komiek Urbanus. De film begint om half tien en kost vijf gulden. Los Bonecos de Carne laten poppen leven SCHIEDAM In café De Hermandad op de Grote Markt treedt op zaterdag het Brazili aanse duo Bonecos de Carne op met het programma Poppen van vlees en bloed. Anderson en Lucas, van oorsprong Brazi liaans, brengen een mengeling van Braziliaanse muziek, mi miek, schmink en verkleedpar tijen. Guus, Loet en Lowie vermaken de jeugd SCHIEDAM Guus, Loet en Lowie zijn artiesten. In een ou de kar zwerven ze door het he le land om voorstellingen te spelen voor kinderen. De drie zijn vrienden en ze doen dan ook alles samen. Guusje krijgt echter de kans om bij een groot circus te komen werken. Eöfefc en Lowie zien dat helemaal niet zitten en doen dus echt al les om Guusje op andere ge dachten te brengen. Deze voor stelling van de theatergroep Ho bo voor kinderen van 5 tot 10 jaar vindt plaats op woensdag 12 december om 14.00 uur in de Roo Roosenzaal van het Pas sage Theater. Toegang vijf gul den. Muziek en humor met serieuze ondertoon SCHIEDAM The Handso me Harry Company is een nieuw muziek/theater gezel schap. Bij de inspiratie voor zo wel tekst als muziek speelde de stad een hoofdrol met de men sen die er wonen en de misver standen die daar tussen leven. De acht spelers/muzikanten ge ven vorm aan verloren liefdes, miscommunicatie en carrière maken. Het programma speelt op zaterdag 8 december om 20.30 uur in De Teerstoof, Nieuwstraat 12. Toegansprijs ƒ12,50. Info ven Nierstichting in het Claraziekenhuis ROTTERDAM De Nier stichting Nederland geeft op dinsdag 11 december in het Sint Clara Ziekenhuis voorlich ting over nierziekten. De voor lichtingsmiddag vindt plaats in het kader van een serie maan delijkse infomatiemarkten voor patiëntenverenigingen. De in formatiemarkt is geopend van half drie tot vijf uur, en vindt plaats in de wachtruimte van de polikliniek. Naast de nier stichting is ook iemand aanwe zig van de Informatiebalie van het St. Clara Ziekenhuis. Die kan inlichtingen geven over al le patiëntenverenigingen, praat groepen en zelfhulpgroepen. (INGEZONDEN MEDEDELING) CALLENBÜRGSTRMT 80 VUAflDINGEN - Ta, 010-4343096 ipffl (INGEZONDEN MEDEDELING)

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1