Bouw kantoren maakt weg vrij voor sloop silo Vlaardinger-Ambacht wil postagentschap houden J Milieupark Rotterdam denkt aan ui tbreiding Het Vrije Volk IbtoUiun ren Raadsleden Pvd A-Rotterdam vinden superhoge stadsbrug niet nodig Geschenken voor Nationaal Gedistilleerd Museum bij einde van ruzie tussen gemeente en project-ontwikkelaar v Een prinsesje het heet jan Sint (3) Pasfoto's met kwaliteits garantie W8 PAGINA 4 WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 Het ontwerp van de nieuw bouw van Toth van architec tenbureau Nol Heuvelhorst aan de Burg. Honerlage Gre- telaan. Door Ben van Haren SCHIEDAM Nog voor de zo mer van 1991 zal de voorbereiding beginnen voor de bouw van onge veer 165 nieuwe woningen op en rond het oude Bolsterrein in de wijk Nieuwland. De jarenlange conflicten tussen project-ontwikke laar Gyorgi Toth en de gemeente, die de verdere ontwikkeling van dit gebied in de weg stond, zijn de finitief opgelost. Bij de start van de ombouw van de twee op het naastgelegen Lanvasterrein aanwe zige bouwskeletten tot showrooms en kantoren zal volgende week woensdag de gemeente vertegen woordigd zijn door de chef van het Grondbedrijf, Jan Eshuis, die een grote bijdrage heeft geleverd aan de oplossing van het conflict. Distillateur W. Dirkzwager is door Holland Management Hol ding BV, de beheermaatschappij van de talloze firma's die Toth heeft, uitgenodigd om het startsein voor de bouw te geven. Hij is voor zitter van het Nationaal Gedistil leerd Museum en krijgt enige ma terialen overhandigd, die destijds bij het productieproces van jene ver bij Bols werden gebruikt. Wil Vollering, directeur van Toth's beheermaatschappij, zegt ervan uit te gaan, dat in april de gehele operatie is afgerond. „Ik blijf die maand roepen ook al zegt iedereen hier dat het niet haalbaar is." Tussen de nu aanwezige 'kar kassen' op het Lanvasterrein wordt een nieuw gebouw neerge zet. Het van veel glas voorzien tus- sengebouw gaat twee bedrijfsge bouwen van drie en vier lagen met elkaar verbinden. Op de begane grond komen een showroom van tweedehands auto's van dure mer ken en andere verkoopruimten. De etages zijn voor kantoren gereser veerd. Toth's bedrijven zullen zeli 1.500 vierkante meter gaan benut ten. Daarin is ook begrepen een toonzaal waar de in Hongarije ge boren en daar nu ook een han dels-, assemblage- en distributiebe drijf bezittende Toth leveranciers van produkten en diensten uit Hongarije en Nederland met el kaar in contact wil brengen. Met de totstandkoming van het 'Jumbo Trade Centrum', zoals het gebouw door de project-ontwikkelaar wordt genoemd, is een investering van bijna vier miljoen gulden ge moeid. Volgens de overeenkomst, die de gemeente eind vorig jaar bij aankoop van het terrein met Toth sloot, moet hij in april het vroege re Bolsterrein en de te slopen silo leeg opleveren. Een woordvoerder van de gemeente zegt: „Destijds is overeengekomen, dat wij zes maanden na verlening van de bouwvergunning over het terrein zouden kunnen beschikken. De vergunning heeft Toth twee maan den geleden ontvangen." En over de verdere voortgang: „De bedoelingris-»dat we in april met de sloop 'van de silo en het verder bouwrijp maken van het gehele gebied beginnen zodat het Bouwbedrijf Wessels na de bouw vakvakantie aan de slag kan met de bouw van ongeveer 165 wonin gen en wat kantoren op de hoek van de Burg. Honnerlage Gretel- aan en de Alphons Ariënsstraat. HET VRUE VOLKen -bet': -7 ROTTERDAMS. NIEÜ WSBL AC| JpfOf vragen perdirect in SCHI - 20.00 üur ■m -M Zaterdag:;) 6.00;- t6,30uuf Bef voor maar, informatie: "ƒ7 sj? nm.w' 4** ''■f mfiezerssèrvïce: 010- 4004:444 Buurt in actie voor handhaving van bijna vijftig jaar oude service van familie Middendorp Door Monique Snoeij VLAARDINGEN „Wat is nou mijn pincode Jan? Ik vind het al lemaal zo'n gedoe tegenwoordig!" In het postagentschap in de kantoorboekwinkel van de familie Middendorp aan de Rozenlaan is een dergelijke vraag niet vreemd. Al bijna vijftig jaar komen bewo ners van Vlaardinger-Ambacht hier voor al hun postzaken. En al die jaren worden ze door een Mid dendorp geholpen. Zo willen ze het graag houden. Jan Middendorp vertelt rustig tegen mevrouw Borsboom dat haar pincode waarschijnlijk de vier cij fers zijn die op een briefje staan dat in haar giromapje zit. Hij wacht geduldig totdat ze haar bril uit de tas vist, de code leest en in toetst. „Ik zou me geen raad weten als Jan weg zou gaan, dan moet ik he lemaal naar de Van Hogendor- plaan lopen. Dat kan ik op mijn leeftijd bijna niet meer," roept me vrouw Borsboom uit. Ze zet daar om samen met haar inmiddels ge arriveerde echtgenoot een handte kening op de actielijst die sinds kort in de winkel klaar ligt. De bewoners van de wijk Vlaar dinger-Ambacht willen dolgraag naar het postkantoortje van hun Jan blijven gaan. Ze zijn woedend op de PTT die het agentschap in 1992 wil opheffen. De mensen die bij Jan binnenlopen kent hij alle maal bij naam en voor ieder heeft hij een vriendelijk en persoonlijk woord. Dat ze dat op prijs stellen merk je goed. Het is Jan voor en Jan na. Ze vertrouwen hem ook door en door. „Ik beheer al 34 jaar de vesti ging en daarvoor deed mijn vader dat," vertelt hij enthousiast. Het kantoor viert dus volgend jaar zijn vijftigjarig jubileum. Het gaat om een van de oudste kantoren in Ne derland. De kantoorboekwinkel is al sinds 1936 in familiehanden. De oudere bezoekers hebben Jan dan ook als klein jochie gekend. In de loop der jaren is er heel veel veranderd. Jan heeft nog meegemaakt dat de mensen iedere week met hun AOW-briefjes bij hem kwamen. Tegen inwisseling van zo n briefje kregen ze dan hun pensioentje. Giromaten Om uiting te geven aan hun gro te ongenoegen houden de buurtbe woners samen met de winkeliers vereniging een handtekeningenac tie. Huis aan buis halen zij handte keningen bij andere verontwaar digden op. De lijsten sturen ze 1 december naar de directie van de PTT in Den Haag. „Zelfs wethou der Maarleveld heeft zijn handte kening gezet," vertelt een trotse Jan. De PTT wil een groot aantal agentschappen sluiten, omdat er door de komst van de giromaten en het verhoogde bedrag dat met girobetaalkaarten mag worden op genomen niet meer zo'n behoefte aan zou bestaan. Middendorp is het absoluut niet eens met die re denering. „Natuurlijk merk ik wel dat er wat minder jongeren komen de laatste tijd. Maar juist in deze wijk wonen veel oude mensen, die niet gemakkelijk naar zo'n veraf gelegen postkantoor lopen. Boven- BRIEVEN VAN KINDEREN er was eens een koning en een koninging. ze hadden hele maal geen kinderen, op een dag was er een baby geboren. O, wat waren de koning en de ko ninging blij. het was een meis je. ze was I jaar geworden, daarna 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 en zo ging het door tot 10. toen ze 10 was hadden ze nog geen naam gevonden. Ze sturde kaartjes om namen te vinden. Op de ene stond josje op de andere stond mimi maar het was geen prin ses naam, maar op een dag kwam er een kaartje, er stond een naam op het heete magriet. het was een goede naam. het prinsesje ging wandelen, toen zag ze een prins, ze werd ver- lievt. ze ging naar huis en ze vroeg of ze mocht trouwen, de koning en de koninging zijde ja. ze trouwde, ze kregen kinderen en ze levenden lang en gelukig. Perla, 7 jaar Rotterdam jan gaat naar school, dag juf dag. jan, haas gaat zomaar naar binnen, nee maar, wat doet die in de klas. het is mijn haas juf, zegt jan. jan on-mid-del-lijk die haas weg! maar juf het is mijn haas. kan mij met schelen, ik wil niet meer die haas in de klas. ja juf. ting de school is uit. maar jij jan hebt straf je blijft tot twaalf uur. begrepen, ja juf. de juf is woedent. ze word hele maal rood van alelij kleuren, jan begint tehuilen dat hij niet naar huis mag. Juscelino, 7 jaar Rotterdam Sint Lieve Sint, ik hoop datje mij niet zal voorbij lopen. Michael, 7 jaar Rotterdam Sint (2) Hartelek be dakt voor ce snoep en voor de tijtij en hai lek be dakt voor de groote bne.K en haal de de paard ook sint. Nesrin, 7 jaar Rotterdam Liefe sint hoe gaat het met u en hoe gaat het met u Pieten zein de Pieten ziek maar ik wil een pop als je haar knufelt dan geeft ze ligt. Dag sint en groes- jes Dyana, 7 jaar Rotterdam Studio Polarcd!^ mm Jan Middendorp weet in het bijna een halve eeuw oude postagentschap van Vlaardinger-Ambacht na twee nare overvallen: „Iedereen rekent op me." dien vergeet de PTT de persoonlij ke behandeling die wij de mensen bieden. Een giromaat praat nou eenmaal niet met je en legt ook geen zaken uit." Oud-bewoners van de wijk komen zelfs nog hele maal naar hem toe voor dit per soonlijke tintje. Overvallen De heer Reus, die ook zijn handtekening komt zetten, roept boos: „We worden in deze wijk toch al zo geïsoleerd omdat er geen openbaar vervoer is. Als ze nu ook nog eens ons postkantoortje weg halen De heer Jorna reageert net zo verontwaardigd: „Wat las ik nou in de krant Jan, moet je weg? Idioot toch hè," Voor deze enthousiaste mensen wil Jan Middendorp doorgaan, hoewel hij ook nare ervaringen heeft in zijn postagentschap. Al twee overvallen heeft hij achter de rug. De laatste overval was de naarste omdat toen zelfs zijn hele gezin een nachtlang gegijzeld is en met wapens bedreigd. „Vlak daar na ben je natuurlijk wel bang, maar je moet doorgaan Iedereen rekent toch op me," licht hij toe. Dat blijkt wel, wani er is een constante stroom bezoekers die handtekeningen op de lijst willen zetten. Jan informeert of er nog niemand bij hen thuis langs is ge weest met een lijst. „Het is tenslot te ook niet leuk als de mensen al die moeite doen om handtekenin gen op te halen en iedereen heeft hem hier al gezet," legt hij uit. Zijn contract met de PTT loopt tot 1 oktober volgend jaar. Daarna wordt het misschien nog één keer tje verlengd. De prognoses van de Haagse directie geven een somber beeld van een daling van de bezoe kers van agentschappen met 30 percent. Maar zo ver is het nog lang niet en als het aan Jan ligt komt het ook niet zover. ROTTERDAM De nieuwe stadsbrug die in 1995 de Kop van Zuid en Rotterdam-noord moet verbinden, hoeft absoluut geen 150 meter hoog te worden. Dat vinden de drie PvdA-gemeenteraadsleden van de commissie Ruimtelijke Or-r dening en Economische Ontwikke ling. Woorden als 'grootheids waan' en 'megalomanie' (groot heidswaanzin red.! kwamen er aan te pas om het de buitenwereld in te peperen. De raadsleden van de PvdA na men daarmee een uitzonderingspo sitie in, want de overige raadsle den vonden het, mét wethouder J. M. Linthorst (ook PvdA), juist dat de een-pyloonsvariant in de komende maanden wordt 'doorge rekend' en de besprekingen met het Rijk worden gevoerd opdat er mogelijk meer financiële en tijd ruimte komt. Wethouder Linthorst verwacht 'ergens in het voorjaar' de uitkomsten openbaar tekunnen maken. Dan moet er ook een be sluit vallen. Want oorspronkelijk heeft de gemeenteraad gezegd dat de nieuwe brug binnen het zogehe ten 'taakstellend budget' if 300 miljoen) moet vallen en op tijd (1995) klaar moet zijn. Maar de nieuwe eenpyloons brug van ar chitectenbureau Van Berkel en Bos is zo mooi dat Linthorst daar ruimte voor wil scheppen. Een aanpak die de niet-PvdA'ers aan sprak. R. M. van Middelkoop (PvdA): „In deze rapportage staat ook dat bij de nieuwe brug in de spits wachttijden van een kwartier wor den voorzien. Dat is onvoorstel baar lang. Voor mij is de verkeers afwikkeling een nachtmerrie aan het worden. Ik wil precies weten hoe dat in elkaar zit. Dan wordt het een verkeers-as terwijl we hadden afgesproken dat het dat niet zou worden. Keer op keer ontbreekt het aan rapporten. Ik wil dan ook weten of een snelle openbaar vervoerverbinding per shuttle zonder brug ook kan. Het is al moeilijk genoeg om het hele Kop van Zuid-project te ontwikke len. r Om dan terwille van een hoge brug ƒ30 miljoen meer uit te ge ven is moeilijk te verantwoorden. Ik steek het liever in betere ont wikkeling van het gebied. Daarbij 'e hoogte van 150 meter buiten K „portie P. J. Aubert (ook PvdA): „De al lure moet niet van de brug komen, maar van het gebied zelf. De skyli ne van de Kop van Zuid is bepa lend bij de vier stokken (anderhalf pyloons) brug, maar bij de 150 me ter hoge eenpyloonsbrug valt die skyline weg. Ik hoef niet zo nodig vanuit Delft de brug al te zien." Ook hij was verontrust door de 'fi les tot aan het Hofplein'. Mevrouw H. C. ter Kuile (VVD): „Ik geniet van die brug met de ge knikte pyloon. Die met vier stok ken daalt in mijn achting. Dit tilt de omgeving mee in de allure J. van Heest (VVD): „Die ene pyloon is een briljant ontwerp. We moe ten dat inderdaad verder onder zoeken." Mevrouw E. Buijs (CDA) „Onze fractie wil dat we binnen het bud get blijven, mooi of minder mooi De directeur Stadsontwikkeling heeft toch gezegd dat de drie ont werpen schitterend zijn? Ook de anderhalf pyloons is een functio nele en mooie brug," Haar partijgenote mevrouw E. A. M. de Bok: „De brug moet een internationale trekker wor den. We moeten letterlijk hcog ui zetten." Van Middelkoop: „Denkt u werkelijk dat er een investeer der meer komt als we een hogere brug bouwen?" Mevrouw De Bok: „Ja." Ook mevrouw F. Ravestein (D66) wilde de eenpyloonsvariant van Van Berkel en Bos onderzocht hebben. Voor haar viel de eenpy loonsvariant van Gemeentewerken af. W. H. J. M. Vleugels (PvdA): „Inderdaad is die eenpyloonsvari ant van Van Berkel een schatje. En schatjes, dat weten we alle maal, kosten veel. Dit schatje is te duur. Laten we het geld aan ande re dingen op een zinniger manier besteden." H. Meijer (Groen Links): „De nieuwe brug moet geen extra ver keersstroom veroorzaken. Het on derzoek naar de shuttle moet even tueel een alternatief bieden." En cynisch uithalend naar de zijn in ziens lelijke 150 meter hoge bouw van Nationale Nederlanden aan het Stationsplein: „Nu krijgen we eindelijk iets van 150 meter dat wel mooi is. Het gaat om een ci vieltechnisch werk dat spectacu lair is. Het gaat om de symboli sche waarde. Dan moet je kijken of je het mooiste kunt maken." Wethouder J. M. Linthorst: „Natuurlijk moet de nieuwe route geen snelweg worden. We voeren m Rotterdam immers een ver- keersrestrectief beleid. Over de shuttle komt een rapport. En de brug is en blijft nodig. Zonder brug geen grootschalige kantoorlocatie. Deze wethouder is ook gechar meerd van de geknikte 150 meter hoge variant. Het is een poging waard om deze mooie brug binnen het budget te krijgen Directeur Stadsontwikkeling mevrouw H. E. Bakker tenslotte: ,Het gaat niet alleen om de plaats, pet gaat om heel Zuid, om de re habilitatie van dat stadsdeel, om de opwaardering, de verbetering, hoe je het ook noemen wilt. Alleen met een brug krijg je een symboli sche werking voor de Kop van Zuid. We moeten daarom nog een keer het gevecht met het Rijk aan gaan. Want wie niet kan dromen, is geen realist." AAN ALLE SCHIEDAMMERS ROTTERDAM Het milieucontainer park bij parkeergarage Slinge (nabij het gelijknamige metrostation) is zo'n succes dat de Rotterdamse reinigingsdienst Roteb denkt aan uitbreiding. Er wordt onder handeld over een nieuw inzamelpunt voor klein chemisch afval. In het milieupark, dat 28 september door de Roteb in gebruik werd genomen, worden verschillende soorten afval in aparte containers verzameld. Het park be staat uit zes containers voor het geschei den inzamelen van helder en gekleurd glas, blik, textiel, papier en kunststof of plastic. Er is een toezichthouder die de mensen kan helpen als ze twijfelen in welke bak het afval moet. Vooral met kunststoffen kan dat nog wel eens een probleem zijn. Steeds meer inwoners van Charlois, maar ook van andere deelgemeenten, brengen hun glas, blik, textiel, papier en plastic of kunststof naar de milieucontai- ners in he-: park'. Nu het park zo'n succes blijkt te zijn, wil de Roteb er ook klein chemisch afval gescheiden gaan inzame len zodat men er in de toekomst ook te recht kan met lege batterijen, oude medi cijnen, afgewerkte olie, verfresten, terpen tine, chemische huishoudelijke schoon maakmiddelen, bestrijdingsmiddelen en fotoehemicaliën. Allemaal stoffen die schadelijk voor het milieu zijn als ze ge woon in de vuilniszak of de riolering te rechtkomen. 50 bestuurders betrapt bij snelheidscontrole SCHIEDAM De politie hield dinsdagmorgen 50 auto- mobilisten aan bij een snel- j heidscontrole aan de Burge meester Knappertlaan. Zij rij den tussen 65 en 80 km in plaats van de toegestane 50 km oer uur. Alle bestuurders kre gen een proces-verbaal. inbrekers in woning Kanppertlaan SCHIEDAM Een woning aan de Burgemeester Knappert- laan werd woensdag 28 novem- 4 ber door inbrekers bezocht Zij namen sieraden, een portefeuil le, cd's en munten mee. De to- tale waarde van het gestolen goed is nog niet bekend De die- n ven kwamen vermoedelijk bin nen door via de brievenbus het haakje van de voordeur te ope- nen. In vakjargon heet dit 'hen- gelen*. Vrienden Grote Kerk presenteren zich SCHIEDAM Vrienden i van de Grote Kerk te Schiedam presenteren zich zaterdag 8 de- a cember. De organisaties en per- sonen die zich voorstellen zijn onder andere de Stichting de Schiedamse Molens, Stichting Beschermd Stadsgezicht en de heer H. Kiela (samensteller van het fotoboek Schiedams Straat leven). Potentiële vrienden kun nen zich zaterdag opgeven als donateur. De kerk aan de Lange Kerkstraat is open tussen elf en vier uur. Spreekuur niet voor woningzoekenden SCHIEDAM Vele mensen blijken te denken dat het spreekuur van wethouder Adri Reijnhout bestemd is voor indi viduele woningzoekenden. Voor deze bezoekers kan hij helaas niets doen. De woonruimte in Schiedam wordt verdeeld vol gens een vastgesteld puntensys teem, waarop geen uitzonderin gen worden gemaakt. Voor woonruimte- en huisvestingsza ken staan de deuren van het Bureau Huisvesting open. Er is wel een troost voor woningzee- kenden de gemeente bekijkt momenteel hoe de huizenverde ling en de informatie daarover verbeterd kunnen worden. Postkantoren wijzigen 7 openingstijden SCHIEDAM De Schie- damse postkantoren hebben in verband met de feestdagen ge- wijzigde openingstijden. Ze zijn maandag 24 december van ne- °'J gen tot drie uur geopend met m uitzondering van de Diesel-A straat en de Mgr. Nolenslaan' (van elf tot drie geopend). Het postagentschap W. Frankeland- '7 sestraat simt dan om half een. Maandag 31 december zijn alleK kantoren tussen negen en twaalf open, De brievenbussen77 worden op die dag voor twaalf ni uur 's middags geleegd. Drugsvoorlichting SCHIEDAM Het Bonman- huis, het consultatiebureau voor alcohol en drugs, houdt komende dinsdagavond een voorlichtingsavond over drugs. De avond is bestemd voor fami lie en partners van verslaafden. Een medewerker van het con sultatiebureau en een ouder die ervaring heeft met een ver slaafd kind zullen ingaan op vragen van bezoekers en geven aan wat de mogelijkheden zijn op het gebied van hulpverle ning. Er wordt een videoband vertoond over verschillende verdovende middelen en wat ze teweeg brengen. De voorlich ting begint om half acht aan de Heemraadsingel 80 in Rotter dam. Belangstellenden kunnen zich telefonisch opgeven bij de receptie van het Boumanhuis, telefoonnummer: (010- 4761688. r-v 'Crisis in democratie'. - ROTTERDAM De afde-lL ling Regio Zuidelijk Holland van de vrijzinnig democrati- sche jongerenorganisatie Jouge-^i Democraten houdt maandag avond 10 december in het stad- huis aan de Coolsingel een dis- cussie-avond met als onderwerp 'De Crisis in de Democratie1 Tijdens de discussie-avond staaw. een analyse van de crisis in de democratie centraal en wordt de verminderde politieke be- langstelling bij de kiezers en dein verstarring van de politieke"' machtsverhoudingen als uit-'v gangspunt genomen. De avond 10 staat onder voorzitterschap van^x prof. G.P. Hoefnagels (D66) en-" de discussie wordt geleid door*" prof J. F. Glastra van Loon h (D66) en de heer B. Fleers^ (CDA). i? (INGEZONDEN MEDEDELING) Sis- 4. X* A A fv- y" Xs*# - - (INGEZONDEN MEDEDELING) Hoogstraat 104-106 Schiedam Tel 010 4266720 (INGEZONDEN MEDEDELING) Het Stedelijk Museum Is een van de belangrijkste cul turele voorzieningen die Schiedam beeft. De ge meente Schiedam geeft jaarlijks een aanzienlijk be drag uit aan het in stand houden van het museum. Alle inwoners van Schiedam worden uitgenodigd om hun mening over de toekomst van het museum ken baar te maken. Daartoe wordt donderdag 6 december een openbare discussieavond voor Schiedammers gehouden in de Auia van het museum aan de Hoogstraat nr 12. Aan vang van de avond is 20.00 uur. Als voorzet voor de discussie heeft de wethouder van cultuur, Chris Zijdeveld, een notitie geschreven. iedereen die zich betrokken voelt bij het museum is van harte welkom dhr. A. Metaal Directeur a.i. Stedelijk Museum -i j kV 4 tl jq ov cw JV U f f iib 'UI

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1