Scherpe krötiek van CDA op gemeentebestuur Einde fanclub Wham! De Straat D 1 Ui Het Vrije Vblk SCHIEDAM Bewoners Nieuwland-Oost door gasstoring in de kou Uit volle borst meezingen met dolle Bassie en Adriaan B FABER «janli m Fractievoorzitter Baart: er wordt van alles oeloofd zonder duidelijke termijnen LEESPLANKJE Harmonie Wilton speelt met Rijnmondkoor B E Z 0 R 6 I N PAGINA 4 DONDERDAG 6 DECEMBER/1990. Door Ben van Haren SCHIEDAM Het CDA heeft vanmorgen in het stadhuis een no ta 'Kritisch bekeken' voor het col lege van burgemeester en wethou ders gedeponeerd. Ze veegt hierin de vloer aan met het werkpro gramma, dat het college onlangs uitbracht. Zij zou de gemeenteraad onvoldoende in staat stellen zijn werk naar behoren te doen. In de nota van 35 eenzijdig be drukte vellen heeft de oppositie partij het een maand geleden ge presenteerde werkprogramma van het door PvdA, D66 en Groen Links gevormde college in zijn ge heel gekopieerd en zeer gedetail leerd van kanttekeningen voor zien. Er staan vele vragen in en vooral kritiek op het ontbreken van concrete maatregelen en de exacte tijdstippen, waarop deze verwacht kunnen worden. Fractievoorzitter Daan Baart van het CDA heeft in een toelich ting gezegd, dat zijn partij het col legewerkprogramma onder een vergrootglas heeft gelegd om bur gemeester en wethouders uit te da gen en nogeens te wijzen op de mogelijkheid van een andere vorm van begrotingsbehandeling. „We hebben in de afgelopen vier weken nauwgezet naar de in houd gekeken van het werkpro gramma en zullen volgende week bij de behandeling van de meerja renbegroting in onze algemene be schouwing met ons oordeel in gro te lijn komen, maar we achten het nuttig om ook in detail te laten weten wat we ervan denken. Daarom hebben we die op schrift gezet in deze volgende uitgave in onze serie groene nota's." De CDA-fractie schrijft in de in leiding van de nota, waarvan de kaft met een tekening van een ver grootglas is versierd, dat het colle gewerkprogramma een 'overdaad aan ambities vermeldt terwijl de praktische vertaling ten ene male ontbreekt'. SCHIEDAM De bewoners van de bijna achthonderd wonin gen in het oostelijk deel van de wijk Nieuwland hebben gistermid dag in de kou gezeten en konden op de Sinterklaasavond pas laat aan hun warme maaltijd begin nen. Van 's middags half twee tot zen uur moesten ze het zonder gas stellen. Oorzaak was de afsluiting van een gaskraan na het ontdek ken van een lek in een leiding in een deel van het gasnet van de wijk, dat in verhand met herstel werkzaamheden elders in de wijk tijdelijk niet voorzien is van een noodtoevoer Tot vanmorgen is personeel van de Openbare Nutsbedrijven Schie dam (ONS) in touw geweest om ri- sisco's te vermijden. Het lek werd weliswaar gisteravond al gedicht maar het weer opendraaien van de centrale gaskraan kon pas plaats vinden nadat met zekerheid was vastgesteld dat in geen van de wo ningen via openstaande kranen gas vrij naar binnen zou kunnen stromen, De ellende voor de bewoners van Nieuwland-Oost begon gister middag toen bij routinewerkzaam heden naast een brug over de sin gel van de Burgemeester van Haar- enlaan, ter hoogte van de Hugo de Grootstraat, het gaslek werd ont dekt. Om dat te repareren werd de druk van de leiding gehaald door personeel van het gasbedrijf, na het openzetten van de kraan van de noodtoevoer voor het gebied tussen Parkweg, spoorlijn, Nieuwe Damlaan en Burg. van Haaren- laan. Daarbij werd vergeten dat in verband met grote herstelwerk zaamheden in de buurt van de Parkweg al een omlegging van de gastoevoer had plaats gevonden en het opendraaien van die nood- kraan dus geen gastoevoer bete kende. Integendeel, nu kwamen ook de woningen aan de andere kant van de Parkweg, tot aan W. Pastoorsstraat, zonder gas te zitten. Met geluidswagens en met be hulp van de politie moesten op de ze Sinterklaasmiddag de bewoners van alle 767 woningen gewaar schuwd worden hun gaskranen dicht te draaien. Het gaslek in de leiding aan de Burg. van Haaren- laan werd in de tussentijd gerepa reerd. Om zes uur werd de druk op de gasleiding terug gebracht. Dikke pret by de jeugdige toe schouwen van de lachspekta- kelshow van Bassie en Adri- asn in de Vlaardingse stadsgehoor zaal. „Het college," zo gaat de kritiek verder, „schiet daarmee tekort als het gaat om het aangeven van de benodigde meetpunten en toet singsmomenten. De CDA-fractie is van mening, dat de functie van de gemeenteraad slechts op bevredi gende wijze kan worden vervuld als deze de gelegenheid wordt ge boden on het voorgestane beleid daadwerkelijk te toetsen en te be oordelen." In de rest van de nota wijst het CDA met pijltjes naar zinnen in het gekopieerde collegeprogram ma De aanmerkingen komen in veel gevallen neer op hetzelfde. Wie, hoe en wanneer zijn veel voorkomende woorden en er wordt naar het verleden verwe- zen, toen ook het CDA buiten het college stond. Als het college ergens schrijft, dat het haar voornemen is om iets beter of anders te doen, staat er bijvoorbeeld een vraag naast zoals „Werden suggesties en ideeën in de vorige periode dan niet uiterst serieus genomen?". Een opmerking van" het college, dat ze jaarlijks de voortgang van haar programma zal evalueren en een rapportage daarvan bij de be grotingsbehandeling zal presente ren is volgens het CDA niet duide lijk genoeg. In ieder geval ontlokte dat de kritiek: „Er wordt van alles in het vooruitzicht gesteld zonder duidelijke termijnen en meetpun ten te noemen." Wijst in de mees te gevallen het CDA op het risico van het op de langebaan schuiven van. allerlei zaken; bij de aankon diging van het Beleidsplan Sociale Vernieuwing maakt de oppositie fractie daarentegen de opmerking: „De tijdsplanning van het geheel is erg strak." Het CDA wijst ook op taalfouten ('Behoefte kun je niet overwegen, maar wel onderzoeken') en ver wijst naar eerder door haar inge nomen standpunten en geprodu ceerde nota's. VLAARDINGEN De kinde ren die gisteren de lachspektakels- how van Bassie en Adriaan be zochten in de Stadsgehoorzaal sloe gen twee vliegen in één klap. Ze genoten van het komische pro gramme en kregen bovendien nog bezoek van Sinterklaas en zijn Pie terbazen. De Nederlandse goochel- kampioen André du Lord was ook te gast. Van het begin af aan was het dolle pret in Vlaardingen. De hom volle zaal liet duidelijk merken volop te genieten. Geklap en olé olé geroep waren de gehele middag te horen. Dat de twee entertainers grote bekendheid genieten bij de jeugd bleek overduidelijk. Het lied je 'we gaan naar het circus' werd dan ook uit volle borst meegezon gen. Adriaan was de spreekstalrnees- ter van het circus. Hij probeerde alles in goede banen te leiden. Maar dat is moeilijk met een clown als Bassie, die., niets maar dan ook werkelijk" niets goed doet. In zijn helgroene broek en rood met wit gestreepte shirt met bij passende kousen nodigt hij uit tot lachen. - De kinderen voelden duidelijk mee met de onhandige clown. Wanneer hij een goocheltruc met de hoed begint, helpen ze hem met de toverspreuk. 'Abracadra; zand, zeep en soda* riepen honderden stemmetjes. En ja hoor: de truc Clown Bassie (r) begrijpt maar niet wat Adriaan be doelt. Alles doet hy ver keerd. mislukte natuurlijk. Toch bleef hy populair. Het 'Bassie, Bassie' bleef de hele middag te horen. De echte goochelaar André du Lord oogste veel oh-geroep. Hij to verde voor de verbaasde kindero gen de ene na de andere witte duif tevoorschijn. Hoe kon dat nou: ;drie metalen ringen in elkaar schuiven en ze weer net zo gemak kelijk losmaken. Het was ze duide lijk een raadsel, waar ze vol be wondering naar keken. Als laatste kwam er een heuse eend uit een zwarte doek de planken op. Het ge klap was niet van de lucht. De Vlaardingse jeugd werd ge- lijk van zijn angst voor spoken af geholpen. Want, zo zongen Bassie en Adriaan, 'spoken bestaan niet, daarom zijn we ook niet bang', De gehele .Stadsgehoorzaal was het overduidelijk eens met de twee eri zong dan ook uit volle borst mee. Er was dolle pret toen de domme Bassie een glaasje appelsap over" zijn shirt liet vallen. Had hij zich maar niet moeten laten verleiden om even op zijn horloge te kijken. Adriaan vroeg hem hoe laat het was. Natuurlijk trapte zijn weder- helft erin en draaide zijn hand met glaasje appelsap om. Gelukkig kon hij er zelf om lachen. „Bassie gaat een droge pamper aantrek ken," riep hij uit. „Hebben jullie het nog naar je zin?" vroeg Adriaan op een gege ven moment. Het antwoord was een volmondig en spontaan jéa'. „Mooi zo, dan krijgen jullie nog veel meer na de pauze". Tijdens de rusttijd was er van alles en nog wat op Bassie en Adriaan-gebied te koop. De posters, mokken, c.d.'s, toverkrasblokken en buttons vlo gen als zoete broodjes over de toonbank. Na veel chips en chocolademelk gedronken te hebben, betraden de kinderen de droomwereld van Bassie. Een sterrenhemel met een dierengrot vormden het decor. De slang, de hond en de muis babbel den en zongen .gezellige liedjes. •Maar helaas,''dromen zijn bedrog. .De clown .werd dan ook ruw uit het sprookje wakker gerukt. Tot aan het einde toe f bleef het spannend, zou-Sinterklaas komen of niet. Bassie liet de'goedheilig man heerst naar het 'Rassage Thea ter in Schiedam gaan en toen naar Luxor in Vlaardingen, dat al jaren „geen dienst mfeer doetT^Jelukkig, dankzij het hard gezongen 'Sinter klaasje kom maar binnen'-wist hij toch de weg te vinden.'Alle kinde ren mochten bij het verlaten van de-zaal'een'cadeautje halen. Na tuurlijk een Bassier'en Adriaan- speelgoedje. Vera smederij SCHIEDAM „George Micheal wil niet langer meer als een super ster op een voetstuk geplaatst wor den. De Nederlandse George Mi cheal Wham! Fanclub is van mening dat deze wens gerespec teerd moet worden en heeft beslo ten, ook door gebrek aan tijd van de bestuursleden, zichzelf op te heffen," zegt voorzitter Bart van den Hoogen van de George Miche al Wham! Fanclub. De club wü niet onopgemerkt stoppen en houdt daarom komende zondag een speciaal afscheidsfeest in Schiedam: 'The Final Party', de laatste George Micheal 6- Wham! fanclubdag. Bart: „Een feest waar op alle fans van George Micheal, Andrew Ridgeley en andere ex- Whammers van harte welkom zijn. De echte fans mogen deze dag niet missen/ Het afscheidsfeest begint om twaalf uur (zaal open 11.30 uur) en op het programma staan onder an dere optredens van soundmixers en playbackers, live-optredens van ie Schotse zanger Ewan Mack en het duo Donovan Jackson die enkele nummers van Whami en George Micheal ten gehore zullen brengen, een videoshow met ex clusieve opnamen van George Mi- chealconcerten in Spanje en Cana da, een tentoonstelling van collec tor items en een uitverkoop van de Whami Shop waarbij buttons, t- shirts, sleutenhangers en dergely- ke tegen sterk gereduceerde prij zen verkocht worden. Ook wordt er op deze achtste en laatste fan clubdag een gratis loterij gehou den, waarbij iedereen kans maakt op verschillende cd's en andere prijzen. The Final Party' vindt plaats in zaal/jeugdcentrum 'De Erker', Jan van Avennesstraat 32 in Schiedam. Het feestprogramma duurt tot 18.00 uur De toegangsprijs voor de laatste fanclubdag bedraagt 7,50 voor leden en een tientje voor introducées en niet-ieden. Kaarten zyn vooraf telefonisch te reserveren via nummer 040-551299 of op de dag zelf aan de zaal verkrijgbaar. Directeur Jaap ter Linden van het Natio naal Schoolmuseum in Rotterdam vertelt re gelmatig in deze krant over beroemde voor werpen uit de ryke verzameling van zyn museum, of over op vallende nieuwe aan winsten. Door Jaap ter Linden eze afbeelding van een straat stamt uit het einde van de vorige eeuw Het is een schoolplaat, die bedoeld was om met de kinde ren te praten over de alledaagse omgeving. Dat is nog steeds een modern idee, om op school niet alleen te on derwijzen over allerlei dingen die geleerd moe ten worden, maar het te hebben over de eigen omgeving van het kind. De afbeelding ziet er gezellig uit en er is van alles te zien, maar la ten we eens ontleden wat er precies op afge beeld is. Volgen we de huizenrij aan de linker kant, dan zien we ach tereenvolgens: een school, het stadhuis, de gevangenis, een kerk, een kazerne, een expe ditiefirma, een wees huis en een postkan toor. Nauwelijks een normale straat dus: er zijn geen woonhuizen, er zijn geen winkels we hebben te maken met een 'opvoedkundi ge straat'. En waaruit bestaat de bevolking van deze straat? Twee jongens gaan braaf naar school, één jongen met een schooltas op zijn rug en een lei in zijn hand, een tweede jongen ge kleed in een schooluni form met een petje op. Iets verder op straat, voor het stadhuis, een politieagent, hand aan de sabel, in alle rust in het zonnetje. De paar dentram tuft ons tege moet, met eindbestem ming 'Parklaan'. Een deftig geklede heer en dame steken de straat over. De heer geeft een teken aan de trambe stuurder om te stoppen. Ze passen wel bij de 'Parklaan', dit stel. Verder op in de straat wordt de gevan genis bewaakt, en we zien dat de deuren van de kerk zijn gesloten. Uit de kazerne komt een kolonne militairen, het geweer op de schou der, in het gelid, met een officier voorop; ze lopen midden op straat, maar dat kan ook bij zo weinig verkeer. Voor de expeditiefirma staat een paard en wagen, en draagt een knecht wat goederen naar binnen. Uit het weeshuis komt een groepje wezen naar buiten, keurig in uni form en onder begelei ding van de weeshuis vader. Voor het wees huis loopt ook een melkman, in de linker hand een melkkan, in de rechter een mand met eieren. Tenslotte het postkantoor: een dienstbode, ook alweer keurig gekleed zoals dat toen gebruikelijk was, post een brief; een post bode komt net naar buiten, op weg om de post te bezorgen. In de hal zien we een loket met een loketbediende, vlak vooraan op de plaat fietst een tele grambezorger. Bij nadere beschou wing blijkt deze straat dus helemaal niet zo'n gewone straat te zijn, maar geeft het een beeld van de maat schappij zoals die op kinderen overgebracht diende te worden: Een maatschappij van rust en orde, van gezag, waar iedereen precies wist wat zijn of haar plaats was. Als we nu de hand leiding voor de onder wijzer erbij nemen, dan leren we op welk punt van de plaat men beginnen moet. Dat blijkt de kerk te zijn, daarna komt de gevan genis want: „Wanneer alle menschen den Heer dienen in oprecht heid des harten, dan zou het huis dat wij aan de iinkerzijde der straat zien niet nodig wezen." Hoezeer het om orde gaat, blijkt ook uit de volgende zin: „Wan neer voor orde, veilig heid, vrijheid en ge zondheid gezorgd wordt, is er reeds veel gedaan. Maar nog niet alles. Er dient ook ge zorgd te worden, voor hen, die zichzelf niet verzorgen kunnen. De plaatsen waar dit ge schiedt noemt men ge stichten van liefdadig heid; één van die ge stichten noemt men weeshuis." Tot in het detail wordt de plaat in deze handleiding beschre ven, of eigenlijk voor geschreven, want er blijft geen enkele moge lijkheid voor de onder wijzer om zelf wat in te vullen. Het zou nog jaren duren voor de mogelijk heid ontstond, om de werkelijke alledaagse wereld van het kind te behandelen. Ligthart en Scheepstra brachten die verandering in het onderwijs tot stand: met hun figuren 'Ot en Sien' kwam het kind pas echt aan de beurt. Kerstbomenopslag in - brand gestoken SCHIEDAM Onbekenden staken vannacht om één uur kerstbomen in brand bij een opslag in de Gerrit Verboom1 straat. De brandweer is erbij' gekomen om te blussen. De' schade is nog onbekend mapr zal gezien de tijd van het jaar (de kerst moet nog komen) aan^ zienlijk zijn. Inbraak Café Het Spinnewiel j SCHIEDAM Inbrekers na men gisterochtend vroeg ƒ1.000,- mee uit de speelauto-t maten van Café Het Spinnewiel aan de St. Liduinastraat. Zij wisten binnen te komen dosr een ruit in van de deur in-te slaan. Diefstal uit woning aan de Julianalaan SCHIEDAM Bewoners* van een woning aan de Julia nalaan ontdekten gisteren-- avond bij thuiskomst dat htm magnetron, videorecorder en een fototoestel verdwenen wa re®, De dieven zijn waarschijn*-' lijk via de niet afgesloten keu kendeur binnengekomen. Japanse klassieker in Stadsgehoorzaal VLAARDINGEN Filmlief hebbers kunnen de Japanse' klassieke film Vrouw in het Zand van regisseur Hiroshi Tes- higawara bekijken in de Stads gehoorzaal. De film draait dom derdag 13, Vrijdag 14 en zater dag 15 december. Je levenlang vastzitten in een bepaald stra mien en daar niet meer uit1 kunnen komen, dat is thema» van het verhaal. Een vrotflV heeft een klein huisje dat, in een zandkuil staat. Haar levens taak is het wegscheppen van zand om te voorkomen dat haar woninkje verzwelgt. Zij krijgt bezoek van een onderwijzer uit Tokio, die evenmin uit de zand kuil weg kan komen. De aan vangstijden zijn donderdag en zaterdag 19.30 uur, vrijdag 21.30 uur. Toegangsprijs 7,50; kortingspas,;,;u Vrijwilligers "aan het woerd bij Ziekenomroep E4MFt, '.Vrijwilligers ,£lei $?{$lingen wor den morgen in heel Nederland in het Honne^je gezet. Dan is het .'.^ptërnafiorialé, Vpjwilhgersdag. De Ziekenom roep Schiedam" laat de gehele mkan'd'mèn aantal!van deze' mensen aan het woord. Belang stellenden kunnen iedere don derdagavond" tussen 20.05 en 20.25 uur naar hun verhalen luisteren in het programma Sterrebos. Zo komen vanavond medewerkers van het Steun punt Vrijwilligerswerk Schie dam aan het woord, 13 decem ber van Sint Jan de Doper er 20 december van De 4 Molens.,' De vrijwilligers van Wijkpost-i Zuid sluiten het programma 27, december af. Freddy Cavelli Band in Cafe bet Podium SCHIEDAM In Café het Podium aar de Lange Hayèr treedt zaterdag de Freddy Ca velli Band op. Deze Rock and Blues-formatie bestaat uit An dre Duet (van de Swinging Soul Machine), Wanno Meische (No vo land! en Freddy Cavelli( (Wild Romance). Het optreden begint om 22.30 uur en de toe gang is gratis. Zondag is er in het Podium een Jamsessie. Als, vaste medewerkers hieraan tre-; den op Peter van Gennip en Da,- vid Hammink. Zij hebben Aad van Pijlen en Rinus van Willi*- gen (bekend van verscheiden© formaties als de Anton Geesinki Band en Tiponin) te gast. De sessie begint om 22.00 uur en ook hier is de toegang gratis. SCHIEDAM De Harmonie; Wilton-Fijenoord geeft zaterdag1 onder een concert met het the-J ma "zingen en spelen in harmo-;' nie' in het verenigingsgebouw' aan de Nieuwe Waterwegstraat:-* Aan het optreden werkt ook het' Gemengd Rijnmondkoor mee. De werken die op het progam ma staan, zijn onder andere!' Gloria All'Egitto heldenkoor uit' 'Aida' van Guiseppe Verdi en het Hallelujah van George 'F. HSndel. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is gra tis. <1 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. jjv (INGEZONDEN MEDEDELING) CALLEN8URGSTRAAJT80 VLAARDINGEN - TEL 0)0 4343096 (INGEZONDEN MEDEDELING) CHS JU)

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1