m Toch rare mi Ipaal het waaigat m Het Vrije Volk SCHIEDAM PERSONEEL DE MOND GESNOERD OP OPENBARE DISCUSSIEAVOND Klauteren over Koemarktbrug Nk 010-4343685 Vlaardingen gaat aanpasbaar bouwen Heler opgenakt oor harddrugsnandel Bluesband T-Bone in D'Qude Stoep ws. PAGINA 4 VRIJDAG 7 DECEMBER 1990 Door Ben van Haren SCHIEDAM „Problemen worden niet geboren, maar ge maakt." Deze stelling poneerde tij delijk directeur A. Metaal, wijzend naar bet verleden, in zijn inleiding voor de openbare discussieavond over de toekomst van het Stedelijk Museum. Aan het eind van de avond zat hij er zelf mee opge scheept, nadat hij personeelsleden van het Stedelijk Museum op strenge wijze de mond had ge snoerd. Andere bezoekers dan de vele aanwezige raadsleden en ambtenaren namen hem zijn brute verwijzing naar het interne werk overleg zeer kwalijk. Sinds het wegzenden van direc teur H. Paalman en diens adjunct C. Stroman is het gemeentebestuur op zoek naar een verbetering van sfeer binnen en gebruik van het museum. Ook heeft zij zich de vraag gesteld wat de toekomst van het museum moet zijn. Oud-direc teur P. Janssen werd benaderd, maar zag na veel protesten (onder meer vanuit de museumwereld) uiteindelijk af van een tijdelijke overname van de leiding en de uit nodiging om een nieuwe impuls aan het museum te geven. Metaal, nu inmiddels door een benoeming in Utrecht oud-brand weercommandant van Schiedam, werd tijdelijk directeur en onder zijn leiding is een nieuwe werk structuur ontworpen. Tevens is, mede ingegeven door een initiatief van kunstenaars uit Schiedam, een discussie op gang gebracht. De na het vertrek van de VVD uit het college voor cultuur verant woordelijke wethouder Chr. Zijde veld (PvdA) schreef zijn eigen 'aanzet voor een discussie' en ie dereen werd verzocht zijn mening te geven over het gewenste muse umbeleid. Binnen het gemeente huis kwam een gering aantal bij dragen uit de plaatselijke gemeen schap binnen. Gisteravond moest deze brede maatschappelijke discussie zijn hoogtepunt vinden in een openba re discussieavond, geleid door Me taal, die met zijn politieke baas Zijdeveld voor de preekstoel in de aula van het museum had plaats genomen. Boven hun hoofden was een schilderij gehangen, waarop zij beiden figureerden. Ongeveer zeventig mensen wa ren aanwezig. Meest raadsleden, ambtenaren, kunstenaars en leden van de Vereniging Vrienden van het Museum. Ook oud-directeur Paalman gaf blijk van zijn belang stelling. De eerste vragen spitsten zich toe op het ontwikkelde organisa tieschema, waarin de nieuwe mu seumdirecteur deel uitmaakt van een te vormen Dienst Kunst en Cultuur. Welke bevoegdheden krijgt de nieuwe directeur en wat blijft erover van de kunstcommis sie? Dergelijke vragen ketsten Zij develd en Metaal af met de bena drukking, dat dergelijke organisa torische zaken pas ingevuld kun nen worden als de functie van het Stedelijk Museum gestalte was ge geven. Moet het een puur moderne kunstmuseum zijn, een Cobra-mu seum, een Scniedams stadsmuseum waar allerlei plaatselijke cultuur uitingen de ruimte krijgen of een plaatselijk historisch museum? Is Kunstenaars, raadsleden, vrienden en personeel van het museum bevolkten gisteren vooral de aula van het Stedelijk Museum op de openbare discussieavond, die in ruziesfeer eindigde. Op de foto zitten (in het midden) wethouder Bart de Lw.de en raadslid Joly Hakkert (beiden Groen Links) aandachtig te luisteren naar museumvriend Verweij (1). landelijke uitstraling het streven of heeft het vooral een opvoedkun dige taak voor de plaatselijke ge meenschap? Dat waren de vragen, die vervolgens in voile breedte aan de orde kwamen. De meningen waren verdeeld. De eigen collectie Cobra en moder ne kunst verdienen een permanen te expositieruimte, maar zeker het educatieve werk van het museum zou moeten worden voortgezet en zelfs uitgebreid om bezoekers 'kunst te leren lezen en schrijven'. Ook werd gepleit voor het op zol der of in de kelder vrijmaken van ruimte voor het laten zien van het historische bezit en de archeologi sche verzameling. „Ik zie een hele boel ruimte met weinig erin. Zorg dat naast de moderne kunst de Schiedammers ook een stuk van het verleden van hun stad in dit mooie gebouw kunnen zien," zei een 'gewone' Schiedammer. Metaal had 'als interim-direc teur en technisch gespreksleider' vlak voor de verlate pauze opgeto gen geconstateerd: „Het gaat de goede kant op. ik hoor meningen en gevoelens Even erna katte hij de educatief medewerkster van het museum, Karin Bakker en pu blic. Nadat hij haar de vrije gele genheid had gegeven om voor het behoud van een landelijke aanslui ting te pleiten, reageerde hij bot met de opmerking: „We nemen dit ook mee in het werkoverleg van het museum." Maar toen zij zich enige tijd later achter de micro foon opstelde om over het toen in de discussie aangeroerde open de pot iets wilde zeggen, werd het haar verboden om iets te zeggen „Uw opmerkingen en vragen ho ren thuis in het werkoverleg," kreeg ze te horen. Andere aanwe zige personeelsleden lieten blijken daarover zeer verbolgen te zijn. Een Rotterdammer, die toe stemming kreeg van Metaal om drie opmerkingen te maken, had ook geen succes met zijn pleidooi om een in het museum als part-ti me suppoost actieve werkstudent wel de kans te geven iets te zeg gen. „Het personeel kan langs an dere weg zijn standpunten inbren gen Nu is het woord aan de Schie dammers," zei Metaal gedecideerd. Een van de aanwezige Schie- damse kunstenaars maakte zich hier erg boos over. „U treedt nu op als museum-directeur. Als ik dit van tevoren had geweten, had ik u niet als gespreksleider geaccep teerd. Ik zou graag willen horen wat personeelsleden van het muse um over de gemaakte opmerkin gen vinden." Metaal bleef 'zijn' personeel verbieden iets te zeggen. Er was dus opnieuw ruzie in het Stedelijk Museum. Scheeres haalt 70.000ste met geschenken in Door Han van der Horst SCHIEDAM Terecht heeft burgemeester drs. P. Scheeres van daag de zeventigduizendste Schie dammer met een bezoek vereerd. Het rijk< vereert' de gemeentes met allerlei rechten en gelden. Belang rijk criterium is het aantal inwo ners en zeventigduizend vormt een grens. Die ene nieuwe Schiedam mer maakt de stad in de ogen van Den Haag ineens een stuk groter. En daar profiteert uiteindelijk de hele gemeenschap van. Toch is het een raar soort mijl paal. Want het duidt niet op een gestage groei van de gemeente, maar eerder op een terugval die gestuit lijkt. Gestuit lijkt, want het is allerminst zeker, of het inwo nertal volgend jaar niet weer be neden de zeventigduizend zal da len. Er vertrekken nog altijd veel mensen uit de stad. En dat terwijl Schiedam in de jaren vijftig ruim boven de tach tigduizend zat. Topambtenaar M. van Praag maakte plannen voor een vernieuwd centrum met brede wegen, want volgens de prognoses zot Schiedam rond 1990 zeker honderdvijfentwinügduizend in woners tellen. Er was immers werk genoeg op de werven. De or derportefeuilles van de bedrijven waren meer dan vol en de werkge vers deden hun uiterste best uit het hele land enlater uit "Spanje en Italië mensen naai Schiedaimte lokken. Tenslotte wierp'eif zij hun. netten uit in Marokko en Turkije. Zo wérd "Schiedam* een multicultu rele gemeenschap. Tweeëntachtig-en-een-halfdui- zend Schiedammers, dat is uitein delijk de top geworden. Daarna zette een t terugloop in. Binnen twintig jaar verloor de stad vijf tienduizend burgers. Echte pessi misten begonnen te denken aan het hele vroege verleden. Zou het echt blijven i, doorgaan, doorgaan tot het niveau5 vam gravin !Aleidah bereikt was? Het Schiedam, dat in 1275 uit handen van de stichteres stads rechten ontving, telde maximaal enkele honderden inwoners. Dat steeg in de volgende eeuwen maar heel langzaam. In de achttiende eeuw aan het begin van de bloeitijd der brandersindustrie, waren er vierduizend Schiedam mers. Maar daarna ging het heel snel. De branders haalden vooral uit Duitsland gastarbeiders. In de negentiende eeuw was er sprake van een stagnatie. Rond 1900 waren er zo'n vijftienduizend Schiedammers. De komst van de werven bracht een nieuwe bevol kingsexplosie teweeg: een verdrie voudiging in een jaar of twintig. De bewijzen daarvan staan er nog: dat zijn de wijken Oost, het Wes ten en het gedeelte van de Gorzen tussen de Nieuwe Maasstraat en de Havendijk. Die buurten zijn bijna geheel tussen de twee wereldoorlo gen gebouwd. Na de bevrijding ging de groei onverminderd door. Eerst moest Nieuwland voor de opvang zorgen, daarna Groenoord, Woudhoek en Spaland. Tot de onvoorspelde terugloop begon. Waarom het bebouwde op pervlak van de stad toch blijft toe nemen? De mensen gaan steeds ruimer wonen. Wat nu een Van Dam eenheid heet, werd tot diep in de jaren vijftig geschikt bevon den voor een heel gezin. Zo eenvoudig ligt dat. De Schie dammers zijn veeleisender gewor den. En het zijn er nu weer zeventig duizend. Kijken hoe lang dat duurt. De familie Westdorp zal aan het begin van deze week niet hebben gedacht dat burgemeester Scheeres even op de koffie zou komen. Moeder Wesdorp-van der Hoeven wist toen dan ook nog niet dat zy binnen enkele dagen de zeventigdui zendste Schiedammer op de wereld zou zetten. Maar vanmorgen was de burgervader van Schie dam op kraambezoek bij de familie, die woont aan de Munterstraat in Woudhoek-Noord. Dat was ter ere van de pasgeboren Kees Wesdorp, inderdaad de zeventigduizendste Schiedammer. Cijfers op het stadskantoor maakten dat gisteren definitief. Kees Wesdorp werd dinsdag geboren en maakt het voorlopig uitstekend. Hy en ook zyn vader en moeder natuurlyk ontvingen vanmorgen de ge lukwensen van het gemeentebestuur. Maar of de kleine Kees zelf daar iets van heeft gemerkt is hoogst twijfelachtig. De pret by burgemeester en vader en moeder Westdorp was er niet minder om. Vorstelijke komfortabele fauteuil BB 030 □0 000 BSBBB XP nmnnaoii wonen markt 57 vlaardingen VLAARDINGEN De gemeen te Vlaardingen gaat al bij de bouw van woningen rekening houden met een mogelijk latere handicap van de bewoner. Dat houdt in dat nieuwe wonin gen niet direct bij de bouw al aan gepast worden maar zodanig ont worpen, dat in het geval de be woner gehandicapt raakt ze op eenvoudige en daardoor goedkope wijze kunnen worden aangepast. Een amendement van de VVD over dit 'aanpasbaar bouwen' werd gisteravond door alle raads fracties gesteund. Vandaag, tijdens de vervolgbij- eenkomst besluiten de raadleden definitief over het amendement èn de notitie 'gemeentelijk gehandi captenbeleid'. Volgens VVD-er J. Bulva, die het amendement indiende, is aan pasbaar bouwen een onmisbaar onderdeel van het zogenaamde 'in clusief denken en inclusief beleid' waar in de gehandicaptennotitie voor wordt gepleit. De opstellers van de notitie be doelen met deze manier van den ken dat het gemeentebestuur reke ning moet houden met de belan gen en verlangens van gehandicap ten. Behalve onderdeel van inclusief denken is aanpasbaar bouwen vol gens Bulva op lange termijn goed koper dan wanneer woningen ach teraf rigoreus moeten worden aan gepast. Een motie van Groen Links over de tendens bij het Toeleve ringsbedrijf Vlaardingen om bij nieuwe werkopdrachten een hoger opleidingsniveau van de werkne mers te verlangen, haalt het niet. li IS Werkzaamheden aan de Koemarktbrug heeft gisteren niet alleen het gemotoriseerde verkeer in het centrum voor problemen gesteld. Fietsers en voetgangers hadden ook te maken met de onderbre king in de vaste route door het centrum. In enkele gevallen lukte het een vriendelijke voetganger om met behulp van gemeentepersoneel, dat de brug tussen negen en vier uur grondig controleerde op eventuele mankementen, toch de snelste route te nemen. Daarvoor was wel wat klauterwerk no dig. In de meeste gevallen zat er ook voor fietsers en voetgangers niets anders op dan over Lange Haven en Appelmarktbrug of in de richting van Zuid zelfs via de Buitenhavenbrug een omweg te maken. Gisteravond was de brug weer voor alle verkeer vrij. SCHIEDAM Op grond van een door de recherches van de politiekorpsen Vlaardingen en Schiedam gehouden onderzoek, zijn deze week twee Limbur-t gers en drie Rotterdammers-' aangehouden. Bij huiszoekein - gen werden 1,5 kilo heroine, 50 gram cocaïne, vuurwapens en munitie in beslag genomen. Te-' vens nam de Dolitie diverse j vermoedelijk van diefstal af komstige goederen mee. De hoofdverdachte is een 35-jarige Rotterdammer, die behalve van handel in verdovende middelen ook van gewoontehelmg wordt verdacht Hij zou in Vlaardin gen en Schiedam gestolen mountainbikes hebben gekocht en geruild voor heroïne en co caïne. Voorts is er volgens de politie sprake van het opzetten van een drugslijn tussen Maas tricht en Rotterdam. Fietser aangereden SCHIEDAM Met letsel' aan haar hoofd is gistermiddag een 47-jange Schiedamse naar het ziekenhuis vervoerd nadat* ze op de Laan van Bol'Es was aangereden door een personen auto. Volgens de politie zag de' vrouw, die op de fiets van de* Van Beethovenstraat naar de-' Willem Pijperstraat wilde rijJ* den, te laat een auto over dei voorrangsweg rijden. De vrouw is voor behandeling in lietr Schielandziekenhuis opgerto- men. Folder rolstoelverhuur ROTTERDAM De Vereni- ging van Gehandicaptenorgani saties Rotterdam geeft deze week de berichtfolders 'Huren 4 van rolstoelen' en 'Aangepast vervoer' opnieuw uit. In de foi-1 ders staat informatie over de, verschillende bedrijven en or ganisaties die deze diensten verlenen. Belangstellenden kun-'* nen ze gratis bestellen bij de, VGR (afdeling Voorlichting, Op pert 21a, in Rotterdam). Het kan ook telefonisch: 010-4111100. Verhalenwedstriid voor t amateurschrijvers SCHIEDAM iAmateur schrijvers kunnen meedoen aan de verhalenwedstrijd het, Filmhuis i Schiedam organiseert De inwo- ners van de regio worden aan- gemoedigd verhalen, gedichten of andere literaire vormen in te j leveren. De deelnemers mogen t zelf het onderwerp van hun j schrijfsels kiezen, die niet lan-1 ger dan 2500 woorden mogen zijn. De, /.inzendingen moeten i voor 31 december naar het J Filmhuis, Postbus 4117, 3102 s GC Schiedam gestuurd worden. Door deel te nemen aan de i wedstrijd, verlenen de dichters j en auteurs automatisch toe- stemming tot publicatie aan de Stichting Filmclub Schiedam. J De prijsuitreiking vindt zater- i dag 9 februari plaats. Bekenden in Tejatro 1 ROTTERDAM Twee vrij bekende artiesten betreden ko- mende weekeinde het podium van Tejatro Popular aan de Westkruiskade 26: morgen J Bram Vermeulen en zondag Gerrie van der Klei. Vermeulen brengt zijn solo-progranftfla 'Vriend en Vijand". Een pro gramma vol muziek en 'verha len'. Vermeulen begint om 21.00, entree 10 gulden. Gerne van der Klei komt naar Rotter-' dam om haar nieuwe show 'La-1 dy be Good' te tonen. Samen., met de muzikanten Rob Kree-1 veld, John Engels en Henk Ha- verhoek voert zij haar publiek. via een serie evergreens van Afrika naar New Orleans. Aan vang 21.00 uur, entree ƒ12,50. Laurens van Rooijen speelt Serenata VLAARDINGEN Laurens, van Rooyen is dit seizoen weer op toemee. Hij doet met zijn ensemble vrijdag 14 december, de Stadsgehoorzaal aan en brengt dan het programma Se- renata ten gehore. De liefheb bers van pianastukken, prachti-J ge ballads en rapsodieën kun-1 nen weer volop genieten. Door het gevarieerde aanbod, is het,; een bruisend familieprogram- ma Het hele gezin kan dus ge 2ellig een avondje uit. De muzi kale avond begint om 20.15 uur. De toegangsprijs is ƒ22,50; kortingspassen 17,50. VLAARDINGEN De West brabantse formatie T-Bone treedt dinsdag 11 december op in D'Qude Stoep aan de Smalle Havenstraat 5 te Vlaardingen. Het 'stevige' reportoire met nummers van onder anderen Gary Moore en de Dooby Bro thers, staat garant voor een swingend optreden van deze blues- en rockband. Het optre den begint om 21.30 uur. Opnieuw ruzie binnen museum «j-W-L 'k it I (INGEZONDEN MEDEDELING) MD Met een fioge en aangename rugleuning, die perfekte Sieun biedt aan het gehele lichaam van top tot teen De beste kwaliteit leer in verschillende kleuren instelbaar op uw lichaamsgewicht en verknjgbaar in verschillende zithoogten Waai eens aan en geniet van deze vorstelijke zit' l> Ji*4" f yV-'X. m. T

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1