Wetl ouder Reijnhout enthousiast o' er mogelijkheden in N euwland u AFBRAAK HERSTELT DE NOORDVESTSINGEL EEN BEETJE S Het Vrije Volk SCHIEDAM NIEUWE STAD BOWUNGVERENIGING MUSIS SACRUM TIMMERT AAN DE WEG OP DE GRENS PAGINA4 ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 Door Carolien van Eykelen SCHIEDAM De stadsvernieu wing in Schiedam staat, net als bij veel andere gemeenten, op een kruispunt In de oude stadsdelen resteren de overgebleven moeilijke plekken en tegelijkertijd dienen zich twee nieuwe knelpunten aan: bezuinigingen op de rijkssubsidie en verpaupering van de tijdens de wederopbouw vlak na de Tweede Wereldoorlog in hoog tempo uit de grond gestampte uitbreidingswij ken. Op het Stadskantoor wordt druk gewerkt aan creatieve oplos singen. Nieuwbakken wethouder van Stadsvernieuwing Adri ïteijn- hout (D66) en de door bewoners- groepen op handen gedragen top ambtenaar Jules Peppelaar zien goede mogelijkheden. Stadsvernieuwing is niet alleen in het belang van de gemeente, maar ook in dat van andere maat schappelijke organisaties, zoals banken en aannemers, vindt Jules Peppelaar, hoofd van de afdeling Stadsvernieuwing op de gemeente secretarie. Hij heeft daarom voor gesteld een organisatie op te rich ten die zich gaat bezighouden met het financieren van stadsvernieu wingsprojecten in de particuliere woningsector, de NV Stadsvernieu wing Schiedam. Of zijn plan wordt uitgevoerd weet hij nog niet. Dat is afhankelijk van de Schiedamse politici. Peppelaar: „Het grote voordeel van zo'n organisatie zou zijn, dat het risico voor de gemeente wordt gespreid en dat bijvoorbeeld ban ken, makelaars en aannemers die nu van de stadsvernieuwing profi teren, op deze manier iets terug kunnen doen." De gemeente heeft zelf al enkele particuliere woningen opgeknapt. Een redelijk uniek project vindt Peppelaar: „Een goed voorbeeld is de Willem Brouwerstraat. De ge meente heeft daar vijf woningen opgekocht, verbeterd en is nu be zig ze weer te verkopen. We heb ben alleen een beetje pech met de rentestand. Omdat die nu zo hoog is, is het moeilijker om ze kwijt te raken. Waar we bang voor zijn, is het rotte-kiezen-effect. Dat in een stadsvernieuwingsgebied de huur huizen 'er 'weer netjes bij liggen, maar dat'aan de "particuliere wo ningen nog veel moet worden ge daan. Daar gaat een verkrottend effect van uit." Veel omvangrijker, dan het ver beteren ,vap ,de, ppfljcruliere wonin gen, is echter de renovatie van de huurhuizen. Bij deze renovatie doen zich flink wat problemen voor. Zowel in de voor-oorlogse als de na-oorlogse wijken. 'eppelaar: „Bij de voor-oorlogse wijken hebben we eerst de gemak kelijke dingen gedaan. De moeilij ke dingen hebben we laten liggen, maar daar krijgen we nu toch mee te maken. Huizen die moeten wor den onteigend, omdat de eigenaar ze niet tegen een redelijke prijs wil verkopen. Nieuwbouwprojec ten die worden vertraagd, omdat de grond sterk vervuild blijkt. Fabrieken die milieu-onvrien delijk of gevaarlijk zijn en midden in een woonwijk staan. Een voor beeld is de wasserij Edelweiss. We hebben eerst nagelaten om ze te verplaatsen, maar nu zitten ze in weg. En dat zijn hele tijdrovende en dure operaties." Bij de nieuwbouwprojecten doen zich hele andere problemen voor. Eerst zijn er natuurlijk de fi nanciën. Het Kijk, dat het belang rijkste orgaan is bij het verstrek ken van subsidies, houdt er nau welijks rekening mee dat de hui zen die kort na de oorlog zijn ge bouwd inmiddels aan een grote op knapbeurt toe zijn. De criteria op grond waarvan een gemeente geld krijgt voor stadsvernieuwing om vatten alleen de woningen die voor 1940 zijn gebouwd. Het ziet er voorts naar uit, dat staatssecre taris van Volkshuisvesting Heerma van plan is te bezuinigen. Drieëntwintig grote Nederland se gemeentes, waaronder Schie dam, Delft en Dordrecht, hebben daarom de handen ineen geslagen. In het rapport 'Zorg om Achter stand' schetsen ze wat er in hun gemeentes de afgelopen jaren aan stadsvernieuwing is gedaan en wat er nog moet gebeuren. Verder voorspelt het rapport tot 1995 een tekort van driehonderd miljoen gulden voor de stadsvernieuwing in deze 23 gemeentes. Er zou juist eerder geld bij moeten. Nieuwland De eerste na-oorlogse nieuw bouwwijken, zoals Nieuwland, hehb'én* echter'ook nog met hele andere problemen te kampen. In de loop der jaren zijn goedkope woningen in andere stadsdelen ge sloopt en kwamen in Nieuwland vooral de sociaal zwakkeren te wo nen omdat de huren hier relatief laag zijn.'/"Alleenstaanden met kin-" Adri Reijnhout de nieuwe wethouder van Stadsvernieuwing, hier tussen oud en nieuw staand aan de Sin gel, is met zyn ambtenaren op zoek naar creatieve oplossingen voor de problemen die zich in oude en na oorlogse wijken aandienen. deren en etnische minderheden werden de buren van de oud ge worden mensen die destijds naar het moderne Nieuwland trokken toen de wijk pas werd gebouwd. Deze onevenwichtige bevol kingssamenstelling had veel gevol gen voor de voorzieningen in de wijk. Weinig kinderen, waardoor de scholen leeg kwamen te staan en teruglopende koopkracht van de buurtbewoners, waardoor het voor veel winkeliers moeilijk bleek het hoofd boven water te houden. Nieuwland heeft daardoor in de loop der jaren een slechte naam gekregen. Ten onrechte, vindt de wethouder van Stadsver nieuwing, Adri Reijnhout. „Het is een wijk met een enorm potenti eel. Er is bijvoorbeeld heel erg veel groen." Belangrijk is om tijdens de re novatie niet alleen de flats op te knappen, maar ook de eenzijdige bevolkingssamenstelling te veran deren:" Reijnhout:' ;,We moeten proberen om de wijk weer aan trekkelijk te maken voor de men sen met de hogere inkomens. Dat kan door nieuwbouw, maar ook door de flats zelf ingrijpend te ver anderen en aan te passen aan de eisen"van deze tijd.' Bijvoorbeeld" door de indeling te veranderen, de kamers groter te maken." Zweden Tijdens een vakantie in Zweden zag Reijnhout in Ostersund flats waarbij terrassen waren aange bouwd. Een idee dat volgens hem ook zeer geschikt is voor Nieuw land. Reijnhout: „Op deze manier geef je zo'n flat meteen een heel ander aanzien en kun je de wonin gen flink vergroten en worden ze aantrekkelijker voor de mensen met een hoger inkomen." Samen met de commissie Stads vernieuwing ging hij nog een keer terug naar Zweden en deed er meer ideeën op. „De inrichting van de binnenterreinen is daar heel anders. Veel minder struikge was. Alleen hier en daar een groepje berken. Het krijgt daar-" door ook een meer open karakter. Als we de flats hebben gereno veerd en de woonomgeving'gaan opknappen, dan kunnen de'bewo- mee de wijk in te gaan. Zodat de bewoners zien wat er allemaal mo gelijk is." Voor de wijk Nieuwland is in middels een beheerplan opgesteld. Het eerste deel omvat een analyse van de problemen in de wijk, in deel twee staan de beleidsaanbeve lingen en in deel drie dat nog moet uitkomen staat hoeveel geld er nodig is voor onder meer de renovatie en het opknappen van de binnenterreinen. „Een unieke aanpak," weet Re ijnhout. „In ieder geval voor Schiedam en ik denk zelfs ook wel voor Nederland. Dat de problemen van een wijk zo integraal worden aangepakt, dat er dus niet alleen wordt gekeken naar de huizen die moeten worden opgeknapt, maar dat ook de andere problemen erbij worden betrokken." - Dreigend tekort - De jenovatie van Nieuwland vergt net als andere stadsver-- ners daar natuurlijk ook voor kïe-" nieuwingsprojecten zeer veel zen," zegt hij. geld. Om een voorbeeld te geven: Zijn reis naar Zweden en de wo- het project aan de Dr. Schaepman- ningen daar heeft hij op foto's singel kostte ongeveer zevenen- vastgelegd. Reijnhout: „Het lijkt twintig miljoen gulden, die zijn ge- me een Jeuk idee om daar„ een,,,, koipen.uit.de reserves van.het ge- soórt'expositie van te maken én ér meentelijk woningbedrijf, dat de huizen beheert, en van de bewo ners via een flinke huurverhoging. De rek is er echter uit. Reijnhout waarschuwt al dat in de toekomst om financiële reden sommige projecten niet door kun nen gaan. Het project aan het Wi- bautplein (412 woningen) is al een half jaar uitgesteld en ook dat aan de Galileistraat werd vertraagd door financiële problemen. Uit het stadsvernieuwingsfonds kon niet meer geput worden omdat er spra ke was van een tekort van bijna vijf miljoen. Het college heeft be sloten hiervoor een greep te doen in de algemene reserves. Tot grote opluchting van wethouder Reijn hout, die het wel een logische keu ze vindt. „Het tekort is onder andere ont staan door de kosten voor sanering van de verschillende bodemver ontreinigingen waarmee we bij stadsvemieuwingsprojecten zijn geconfronteerd. Het opruimen van de vuile grond werd omwille van de voortgang van het werk betaald uit het stadsvernieuwingsfonds, 3 terwijl het daar echt niet voor was o bedoeld. We hebben nu in het col- is lege afgesproken het fonds daar niet meer voor te gebruiken." En vervolgens: „Toen. ik nog g geen zekerheid had over de ma il nier waarop dit tekort kon worden g opgevangen, was het heel verve- li lend om plannen te maken. Omdat je nooit wist of ze wel konden worden uitgevoerd. Nu het tekort is weggewerkt, kan ik wat Nieuw land betreft met een schone lei be ginnen." Als de wijk eenmaal is opge knapt, is de bemoeienis met de wijk wat hem betreft niet afgelo pen. Reijnhout: „We moeten pro beren iets in het leven te roepen, waardoor de wijk niet meer ver paupert. Je kunt dit doen door de bewoners meer zeggenschap te ge ven over hun eigen woonomge ving. Op sommige plekken, bijvoor beeld rond het Fabriplein, zie je dat al spontaan onstaan. Enkele bewoners hebben laten weten voortaan de straat en het groen te willen onderhouden. Als gemeente moeten we de mensen hierbij steu nen. Bijvoorbeeld door geld of ma terieel beschikbaar te stellen en natuurlijk door het gemeentegroen goed te onderhouden. Intensiever dan nu gebeurt." Als - het' aan Reijnliout ligt, wordt '.yportaaitósme^meéi^zo lang - gewa %rt"; groot f onderhoud.,, waardoor d& gemeente en het woningbedrijf binnen een vrij* korteJijd méï'ëndbm'yeel kos- ten komen' té zitten" Hij verwijst naar Groenoord, een wijk die er nog niet zo lang staat. -„Voor heel1 veel woningen daar staan plannen op stapel voor een fikse''ondei1- houdsbeurtrOp deze-inaniér kun je een kostbare renovatie uitstellen." Door Han van der Horst SCHIEDAM Afbraak wekt in de stad vaak weemoed, maar het is moeilijk voorstelbaar, dat ie mand een traan zal laten om het verdwijnen van de Bols-kolos aan de Noordvestsingel. Het ziet er naar uit, dat dit bouwwerk vol gend jaar toch met de grond gelijk zal worden gemaakt. Zeker de omwonenden zullen een zucht van verlichting slaken. Al in de jaren zeventig voerden de omwonenden actie tegen de mou terij-distilleerderij. Hij stonk. Sis send stegen stoomwolken omhoog langs de muren. Dat gaf letterlijk voedsel aan de zwarte algen die het gebouw bedekte. Een wande ling langs de achterkant bracht een vreemde sensatie met zich mee. Zo kon je je voorstellen zou Schiedam eruitzien, na de in eenstorting van de westerse be schaving. Bols heeft het bedrijf al een aantal jaren geleden gesloten De gemeente zag zijn onderhandelin gen over aankoop voor sloop ge dwarsboomd omdat het bezit door Bols aan een belegger werd ver kocht. Na enige jaren vertraging gaat het nu toch tegen de vlakte. Zo krijgt de laatste grote Schie damse investering in de jeneverin dustrie een roemloos einde. Want het Bolsgebouw stamde uit de ja ren vijftig. Het is een jong gebouw Een oude opname van de kelder van de gistfabriek van Hollandia en was aanvankelijk symbool voor de hernieuwde bloei en de weder- opLouw van Schiedam. De voor naamste produktieeenheden van het gerenommeerde Schiedamse bedrijf stonden toen al in Hoofd dorp. Dus de nieuwe vestiging was ook nog goed voor het plaatselijke chauvinisme. Maar er is allemaal weinig van terecht gekomen. Ook de Gist en Spiritusfabriek Hollandia veel ouder is in middels aan de slopershamer ten offer gevallen. Daarmee is de Noordvestsingel weer bijna uitslui tend het domein van veel kleinere negentiende eeuwse branderijen, waar overigens tegenwoordig an dere bedrijven in worden uitge oefend. Zo leidt voor de verandering af braak eens wél tot het herstel van een min of meer historische situa tie. Want de Noordvestsingel be gint zo weer aardig wat weg te krijgen van haar aanzicht tijdens de laatste bloeitijd van het bran- dersbedrijf, een dikke eeuw gele den. De oude binnenstad van Schie dam was toen helemaal mudjevol gebouwd, zo mudjevol, dat de ge meentenaren wel snoesten uitwij ken naar de grond hui ten de ves ten, Dat betekende ook: buiten de gemeente, want het grondgebied van Schiedam omvatte niet veel meer dan de oude stad, een gedeel te van het tegenwoordige westen en de Gorzen. Midden door de nog ongedempte Broersvest liep de ge meentegrens met Oud- en Nieuw Mathenesse. De Noordvestsingel viel onder de gemeente Nieuw land. Dat waren eenheden zonder ei genlijke kern. Een paar hereboe- ren maakten de dienst uit. Die van Nieuwland hadden zelfs een ka mertje gehuurd op het Schiedamse stadhuis aan de Grote Markt om daar de gemeentesecretarie onder te brengen. Wie de jaarlijkse ver slagen leest, merkt dat er weinig omging. Dat veranderde in de jaren vijf tig van de vorige eeuw. De boeren moesten toezien, hoe Schiedamse branders op hun grondgebied be drijven neerzetten. In de jaren zestig van de vorige eeuw mocht Schiedam de beide ge meentes annexeren. Daardoor werd het mogelijk de stad een beetje uit te leggen. De drang ging echter oostwaarts. Tussen het sta tion en de Broersvest verrees bij stukjes en beetjes een wijk. Nieuwland bleef voorlopig on aangeroerd. De Noordvestsingel raakte bebouwd met branderijen. Maar woningen kwamen er niet veel. Aan de voet van de Vlaardin- gerdijk kwam het buurtje Laan Ons Genoegen. Ten noorden daar van bevond zich de zogenaamde Officierentuin, een overblijfsel van de schutterij, met een zaal. De naam Schuttersveld herinnert daar nog aan. Ook de Damlaan richting Xethel werd voor een stukje bebouwd, maar daar ston den de oude boerderijen nog tus sen. En tenslotte had je de Noord- vestlaan, bij de Schiedammers be ter bekend als de Xonijnebuurt. Maar dat was allemaal veel te kleinschalig om her landelijke Nieuwland aan te tasten. Dat liet de gemeente tot in de jaren vijftig onberoerd, al werden er voor de oorlog uitbreidingsplannen ont worpen, waarin het huidige stra tenplan te herkennen valt. Nee, Nieuwland, dat was bui tenaf, dan was een stuk ongerepte polder waar je naar toe fietste, om bijvoorbeeld hij Café De Sport een glaasje te drinken, terwijl de kin deren zich vermaakten in de speel tuin. Naast Café De Sport onge veer bij het voetgangersbruggetje tegenover de Ruysch De Beeren- broecklaan begon de Laan van Spieringshoek, oorspronkelijk de toegang tot een grootse hereboer derij. Je was daar echt buiten de stad. De Noordvestsingel is straks weer een heel klein beekje de ou de. Dan moet de ware Schiedam mer aan dit verleden denken. Betrapte autodief bedreigt achtervolgers SCHIEDAM Een ongeveer 30-jarige man is gistermorgen betrapt toen hij een auto wilde stelen. Toen achtervolgers hem wilden tegenhouden, trok de man een mes. Hij kon zodoende toch vluchten. De autodief'zat gistermorgen om kwart over elf reeds in de auto aan het Emma- plein, toen de eigenaar een 60-jarige inwoner van Hendrik Ido Ambacht arriveerde. Bang voor een eventuele komst van de politie, vluchtte de dief. De Ambachtenaar liep hem luid schreeuwend achterna, waardoor voorbijgangers wer den gealarmeerd. Aan de Eerste Tuinsingel probeerde één van hen de man te overmeesteren. Nadat de dief een 'gxoot mes' trok, kon hij zijn vlucht voort zetten. Hij is nu nog spoorloos. Kerststallen in Hoogstraat SCHIEDAM Sinterklaas zit alweer in het warme Spanje, dus de Schiedamse winkeliers vereniging Hoogstraat heeft iets anders bedacht om klanten te trekken. Vanaf vandaag zullen de etalages van de Hoogstraat worden opgesierd met zo'n der tig kerststallen. Volgende week donderdag zullen de stallen worden gewaardeerd door een jury met onder andere oud-Ste delijk Museum-directeur Paal, man. Die dag zal overigens ook de kerstman zijn opwachting maken in de Hoogstraat. Om 19- uur, na het opsteken van de kerstboom, zal de winterse" goedheiligman per arreslee door de Hoogstraat trekken. Kluphuis Zuid zoekt bar-medewerkers SCHIEDAM Kluphuis Zuid heeft dringend behoefte aan vrijwilligers die af en toe als barkeeper willen fungeren. Vooral op maandagavond, wan neer in het pand aan de Galilei straat veel activiteiten aan de gang zijn, zijn nog har-mede werkers nodig. Geïnteresseer den,kunnen zich» aanmelden. Het» «—telefoonnummer - is 4735435. V Scnoonmaakoai - pi" duel van Nieuwland SCHIEDAM Bewoners van jieiAlphons Ariënstraat, de Jan-[>09 Zptphenstraat en.de Burgemeester van Haarenlaan maken aanstaande woensdag de voorCUn, binnenterreinen van hun wijk schoon. Dat vinden zij een passend vervolg op de onderhoudsbeurten aan hun woningen. De activiteiten zul len worden geleid door een be heergroep van bewoners, die in samenwerking met de woning bouwvereniging en woning- bouworganisaties is opgericht. De ONS zal toezicht houden bij de opruimwerkzaamheden. Aan de schoonmakers is tijdens deze feestelijke dag al koffie, soep en broodjes beloofd. Voor de kin deren vindt 's middags een wedstrijd plaats. Wie het mees te zwerfvuil ophaalt, krijgt een prijs. Door Kees Grandia SCHIEDAM De Schiedamse bowlingvereniging Musis Sacrum heeft drukke dagen voor de boeg. Dit weekend spelen zestien teams aan de Lange Haven om het regio nale kampioenschap. Vandaag zijn de jeugdspelers aan de beurt. Mor gen verdedigen de senioren de vo rig jaar behaalde titel. Daarnaast organiseert Musis Sacrum de ko mende week voor de zesde keer een groot internationaal toernooi. Van maandag tot en met vrijdag spelen de ruim driehonderd man nen en vrouwen de series. Zater dag en zondag worden de f finales afgewerkt, I Voorzitter Johan Brandsma was bijzonder te spreken over liet aan tal inschrijvingen dit jaar: „Het is nu voor de eerste keer dat we kun nen rekenen op meer dan driehon derd deelnemers. De gehele Neder lands top is vertegenwoordigd. Voor ons is dat een teken dat de organisatie goed in elkaar steekt. Het toernooi spreekt bovendien aan, omdat ons eerste team dit sei zoen in de hoofdklasse debuteert en nog altijd uitzicht heeft op een van de ereplaatsen. Het is moeilijk om een favoriet voor de eindzege aan te wijzen," vervolgde Brandsma. „Maar we rekenen op onze topspeler Genie Verbruggen. Hij heeft een gemid delde van tweehonderd punten, waarmee hij zeker tot de kansheb bers behoort." Musis Sacrum werd tien jaar geleden opgericht en is er in korte tijd in geslaagd aansluiting te vin den bij de nationale toppers. „We hebben altijd een zeer sterke jeugd gehad," verklaarde teammanager John Breurs de snelle opmars. „Dit jaar hebben we maar liefst vijf jeugdspelers in de nationale selectie. Zowel de meisjes als de jongens behaalden al enkele keren goud bij verschillende internatio nale wedstrijden. Op dit moment hebben we 275 leden, maar de aanvoer van jonge spelers stag neert de laatste tijd." De Dienst Sport en Recreatie steekt de bowlingclub de helpende hand toe via advertenties die de Schiedamse jeugd naar de bow lingcursussen moeten lokken. „Het gaat hier om jongeren die serieus aan sportbowlen willen doen," leg de Breurs uit. „Recreanten kunnen hier altijd terecht. De cursussen zijn bedoeld om jonge spelers on der deskundige leiding tot goede prestaties te brengen." Aan deskundigheid ontbreekt het niet bij Musis Sacrum, waar de ervaren trainer Koos Groenen- burg de scepter zwaait. De oefen- meester, die onder andere twee jaar de nationale jeugdselectie on der zijn hoede had, legt er de na druk op dat het resultaat bij hem niet voorop staat: „Voor mij gaat het er om dat de spelers plezier hebben in het bowlen. Een goede begeleiding is hierbij uiteraard noodzakelijk. Ik merk dat jonge spelers snel enthousiast raken voor het spel en ik reken er dan ook op dat we binnenkort weer voldoende jeugdspelers in huis hebben." chiedam heeft deze week zijn zeventigduizendste in woner feestelijk inge haald. Dat is zelfs een jaar eer der dan prognoses uit 1988 heb ben aangegeven. Men kijkt daar door weer zonniger de toekomst tegemoet. Immers, die mijlpaal lijkt een definitieve schrap te zijn door de sombere bewerin gen dat alles in de ter ere van zijn werkers tot Brandersstad verheven Jeneverstad al jaren achteruit holt. De deze week verspreide grafiek van de afdeling Sociografie van de gemeente over de bevolkings- loop in Schiedam laat hatelijk precies de neergaande lijn zien, die volgde op het hoogtepunt dat in de loop van 1969 (84.482 Schiedammers) was bereikt. Zonder onderbreking daalt de streep langs de jaarlijkse meet punten bijna kaarsrecht omlaag. Tot in 1984 ten tweede male on der de 70.000 werd gedoken. Bijna veertig jaar eerder (in 1947) had de gemeente Schie dam dit lot al ondergaan. De af gelopen vijf jaren laat een grilli ge lijn zien rond de 69.000 in de richting van 1990. Veel verdere groei hoeft men echter volgens prognoses van dezelfde afdeling Sociografie niet te verwachten. Na het volbouwen van Spaland zal tegen het einde van deze eeuw misschien een inwonertal van bijna 73.000 worden be- reikt. Een belangrijke rol in de ze berekening speelt het grote aantal ouderen, dat in Schiedam w - int maar toch niet het eeuwi ge leven heeft Maar de groei is voorlopig terug en dat geeft de burger moed. Er kan verder gedacht worden aan de nieuwe stad en dan niet al leen in inwonertal en buitenwij ken. Smachtend kijken de met hun stad begane Schiedammers uit naar het moment, dat in him binnenstad de eerste palen de grond ingaan voor nieuwbouw op het gebied van wonen, wer ken, winkelen en ander vertoe ven. Er staat dan wel veertig miljoen op de meerjarenbegro ting gereserveerd om een en an der de komende vier jaar van de grond te krijgen, maar wanneer krijgen ze de zekerheid te zien of te horen dat al die plannen ook werkelijkheid worden? Dat Vlaardingen in 1974 Schie dam voorbij is gestreefd en (qua inwonertal) achter Rotterdam tweede stad van Rijnmond is ge worden, hebben ze aan gene zij de van de grens voorlopig geac cepteerd. Ook legt men zich er bij neer, dat met waarschijnlijk ruim 75.000 Vlaardingen die po sitie ook"wel zal behouden. Minder prettig vinden zeker de Schiedamse middenstanders, dat de nieuwe inwoners van de noordelijke uitbreidingsgebie den van hun stad in steeds gro tere aantallen de grens overste ken om in de splinternieuwe za ken van het nog verder uit te houwen winkelcentrum De Lo per in Holy hun boodschappen te" doen. Trouwens ook de bedrijfsleiders van de winkels in het Vlaar- dingse centrum zijn daar niet gelukkig mee. Zo bleek deze week in de Vlaardingse gemeen teraad toen daar de beslissing viel, dat op 18 december met projectontwikkelaar Multi Vast goed een overeenkomst wordt gesloten voor een grondige ver bouwing van het Liesveld en omgeving. Binnen 21 maanden moet volgens de overeenkomst deze ontwikkelaar naast wonin gen en kantoren de grootste su permarkt van de regio Rotter dam (2000 m2) en nog eens 3100 m2 winkeloppervlak realiseren. Worden de Verlengde Passage, de nieuwe Bas van der Heijden, het ABC-complex en al die ande re centrumplannen in Schiedam werkelijkheid voordat die twee de Vlaardingse nieuwbouw klaar is? Of mogen de nieuwe Schiedammers, die niet voor de echte grote stad kiezen, net als zo'n 25 jaar geleden na de ope ning van het Liesveld eerst aan de nieuwigheid in Vlaardingen wennen? BEN VAN HAREN 'WS Ir fy K v -li I -r 1 H

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1