WBS werkt mee aan buurtbeheer mi ■mm „Alsof wij racisten zijn 7 Het Vriie Volk SCHIEDAM Woningbouwvereniging vraagt financiële steun van gemeente NIEUWE START BRAZILIANEN Spoortunnelmoord vol Rotterdamse humor 99 'Waterakkoord' glastuinders Raadsdebatten op de radio COS: steun sn rug voor vrijwilligers BEZ0 RG I NG I "1 rijdag m ws PAGINA 4 MAANDAG 10 DECEMBER 1990 SCHIEDAM De Woning bouwvereniging Schiedam (WBS) heeft in een bilef aan het college laten weten een bijdrage te willen leveren aan het buurtbeheer, voor zover het de woningen van de ver eniging betreft. Burgemeester en wethouders hebben aangekondigd wijk- en buurtbeheer op te wilen zetten. Volgens directrice F. de Graaf van de woningbouwvereniging zijn er in Nieuwland en de Boten- buurt al eerste aanzetten gegeven voor buurtbeheer. „Bij Nieuwland gaat het om een complex, dat voor groot onderhoud in aanmerking kwam," aldus De Graaf. ,,D' on derhoud is inmiddels afgerond maar we wilden ons daar niet he lemaal terugtrekken. Nu zitten we in een soort werkgroep met de be woners waarin we zaken als tuin onderhoud bespreken. En woens dag is er samen met de bewoners een schoonmaakactie." Het buurtbeheer in de Boten- buurt is nog niet in een zo v;r sta dium. Daar is nu een eerste vorm van overleg nadat bewoners vorig jaar klaagden over overlast van jongeren in de 'carports'. „Heel wat bwoners voelden zich onvei lig, dus daar moest wat aan ge daan worden," meent De Graaf. „We willen dat gelijk op laten lo pen met bijvoorbeeld de aanpak van de binnenterreinen en acties van het welzijnswerk om de jonge ren op te vangen. Ook dat is een vorm van buurtbeheer." In de brief aan het college meldt de woningbouwvereniging dat de mankracht reeds is aange past aan de behoefte om op ver scheidene plaatsen complex- buurt- of wijkbeheer vorm te ge ven. Het is de bedoeling dat de be voegdheden in de organisatie zo laag mogelijk worden gelegd om op deze manier zo adequaat moge lijk te reageren. De woningbouw vereniging wil net als in Nieuw land steeds vaker de inzet verleg gen naar de mensen, die in de hui zen van de vereniging wonen. Daarbij hoopt de woningbouwver eniging overigens op de medewer king en financiële steun van de ge meente, laat zij in haar brief we ten. Volgens De Graaf stuurde de woningbouwvereniging een brief naar het college om nu eens offici eel te laten weten dat de wil om een bijdrage aan buurtbeheer te le veren er is en dat er zelfs al een eerste aanzet is. Overigens meent De Graaf dat haar woningbouw vereniging slagvaardiger kan rea geren dan de gemeente. „We zijn een kleinere organisatie en daar door kunnen we buurtbeheer mak kelijker vorm geven," aldus de di rectrice. „De gemeente heeft toch te maken met een zwaar ambtena renapparaat wat een belemmering kan zijn voor de invoering van buurtbeheer." k as 11 m 'Bonecos,de Came' is de naam waaronder de 25-jarige Brazilianen Anderson en Lucas zaterdagavond traden in café-restaurant De Hermandad. Het is de naam van 'de groep waarmee ze in 1988 en 1989 door Europa trokken na in 1986 in eigen land al grote successen te hebben geboekt. Het duo probeert nu Ne-1 derland enthousiast te maken voor hun muzikaal cabaret. Bossa-nova en samba laat Anderson vol ritmiek uit zijn gitaar klinken terwyl Lucas met gesproken en gezongen teksten het publiek amuseert. Dit jaar hebben de twee zich in Nederland gevestigd en ze hebben reeds eenvoudige Nederlandse teksten op het nieuwe eigen programma staan. ROTTERDAM Het is luiste ren en huiveren deze maand bij het nieuwe hoorspel Moord in de Spoortunnel van Radio Rijnmond waarvan zojuist de laatste opna mes zijn afgerond. Moord, ontvoe ring, persoonlijk ongeluk en hu mor worden op een typisch Rotter damse wijze met elkaar verweven. Er zijn nog de meest absurde wen dingen te verwachten in het spek takel waarvan op oudejaarsavond, in een extra lange aflevering, de ontknoping zal volgen. „Het is avond aan avond door werken met technicus Steven Hulsker om de montage tot een goed einde te brengen. Eén hele avond per aflevering, maar ja, ik ben nu eenmaal een perfectionis- te," zegt Anneloek Sollart. Zij ver zorgt de produktie van het stuk, waarvoor de befaamde hoorspelre gisseur Ad Löbler was ingehuurd voor de regie. Voor Anneloek Sol lart (24) is het de eerste keer dat ze zich met hoorspel bezig houdt. Ze kan zich ook niet herinneren in haar jeugd ooit naar hoorspelen geluisterd te hebben. Maar ze was helemaal gek van de singletjes met verhaaltjes van /Innie M.G. Schmidt die ze vroege'- bij de ha gelslag kreeg. Anneloek- „Alle ge luiden werden met de mond ge maakt, prachtig, ik kon alle single tjes meespreken. Later kreeg ik van die Ip's van Tijl Uylenspiegel, Winnetoe en Tom Sawyer, puur genieten. Daar heeft ze waar schijnlijk die liefde voor het hoor- sjel opgedaan. Het moeilijkste voor Anneloek was het bij elkaar krijgen van alle acteurs, en vooral om ze allemaal tegelijk op teflaten draven. Het is dan ook een keur van acteurs en actrices die ze heeft weten te strik ken: Martin van Waardenberg (be kend van het theaterduo Waarden- berg en De Jong), Aat Ceelen (van De acteurs op lokatie bezig met de opnames voor het Radio Rijn mond-hoorspel 'Moord in de Spoortunnel'. theatergezelschap Orkater), Ray- monde de Kuyper (o.a. Alex d'Elec- trique), Loes Luca (Orkater), Louis Kockelmann (Groot Niet te Vermij den Dans en Show Orkest), Jan van de Putte, Mariëlle van de Griendt en Erik Post. Het scenario werd geschreven door Frank van Dijl en Wilfried de Jong (de we derhelft van Waardenberg en de Jong). Hoorspelen worden de laatste jaren vrijwel niet meer gemaakt door de Hilversumse omroepen vanwege de hoge kosten. Het meeste geld wordt tegenwoordig in de televisie gestoken. Radio Rijn mond wist voor het hoorspel een subsidie van de Rotterdamse Kunststichting te krijgen. „Maar toch bleef het behelpen met alle geluiden omdat we niet konden beschikken over een compleet in gerichte hoorspelstudio met slaan de autoportieren, grindpaden en windmachjnes, We moesten „alle geluiden zelf opnemen, want 'de cd's met geluiden waren niet om aan te horen, echt nep," vertelt Anneloek. Wij maakten onze ge luiden. We moesten een lijk in een auto gooien. Ik leende daarvoor een grote auto met grote achterbak van een vriendin, en vroeg ge woon aan een voorbijgangster of ze even voor lijk wilde spelen. Ik liet haar met haar achterwerk op de bodem van de achterbak vallen en knalde de achterklep dicht. En voor het verpulveren van een hand onder een voetzool, stampte ik op een kruitnootje," „Ik vind het leuk om weer eens een hoorspel te regisseren. Ik ben er volkomen aan verknocht en ben blij dat het hoorspel weer eens on der de aandacht van het gewone publiek komt," zegt Ad Löbler, die in zijn leven meer dan duizend hoorspelen regisseerde en nu sinds twee jaar met pensioen is. Het hoorspel "Moord in de Spoortunnel^ is iedere werkdag om tien' over -vijf 's middags en om kwart voor negen 's morgens (her haling) te beluisteren, opRadio Rijnmond.' De' ontknoping vindt plaats op oudejaarsavond, in een extra lange uitzending, tussen zes en zeven. Minder stadsvervoer tijdens feestdagen ROTTERDAM Voor, tijdens en na de komende feestdagen wor den de dienstregelingen van het stadsvervoer aangepast aan de drukte. Op woensdag 19, donderdag 20 en vrijdag 21 december zijn de winkels open tot 21.00 uur en zul len trams, bussen en metro vaker rijden dan normaal. Op kerst avond, de 24ste, is de dienst vanaf de spits uitgedund. Op de kerstdagen zelf rijdt de RET volgens de zondagsregeling: minder vaak dan op gewone dagen dus. Tijdens de dagen tussen kerst en nieuwjaar rijden een aantal trams en bussen minder frequent dan normaal. De rest rijdt zoals ge bruikelijk is. Op oudejaarsdag stopt het ver voer om 20.00 uur. In de spits wordt bovendien minder vaak ge reden. De nachtbussen vertrekken één uur later dan normaal en de laatste vertrektijd is rond 4.30 uur. De bussen, trams en metro be ginnen het nieuwe jaar vervolgens om 9.00 uur. Ook dan worden er zondagsdiensten gereden. SP-raadslid Poppe verdedigt zijn partij tegen aanhoudende beschuldigingen door Anne Frank-stichting DEN HAAG Het bestuur van het Landbouwschap is akkoord ge gaan met het convenant tussen het hoogheemraadschap Delfland en de 4200 glastuinders over de uit stoot van schadelijke stoffer, in het oppervlaktewater. Het Landbouw schap plaatst wel vraagtekens bij de controle op de naleving van het convenant. SCHIEDAM Radio Schiedam (de voormalige Stadsomroep) be richt deze week uitgebreid over de raadsdebatten en over de meeija- renbegroting. Vandaag en morgen worden de debatten integraal uit gezonden. Het programma begint steeds om zeven uur met muziek, waarna rond acht uur de debatten zullen worden gevolgd. Door Wessel Penning VLAARDINGEN Eerst rea geerde SP-raadslid Remi Poppe wat vermoeid op de beschuldigin gen door de Anne Frank-stichting. „De Socialistiese Partij racistisch? Ach nee, beginnen ze daar nu weer over." Inmiddels is een boze brief gestuurd, waarin de verwij ten worden weerlegd. Want vol gens de SP met vijf zetels verte genwoordigd in de Vlaardingse raad zijn de opmerkingen van de Anne Frank-stichting „onjuist, tendentieus en beledigend." Het was niet mis wat Joke Kniesmeyer van de Anne Frank stichting onlangs meldde tijdens een symposium op de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. „Er zijn extreem linkse mensen die net zo goed inspelen op racistische ele menten. Leden van de Socialistiese Partij wijzen ook migranten aan als de schuldigen van heel veel problemen. In wezen verschillen de denkbeelden niet van de Cen trumdemocraten of de Centrum partij," zei ze. Kniesmeyer baseerde zich met dat oordeel op een SP-noritie uit 1983. De omstreden brochure Gas tarbeid en Kapitaal veroorzaakte toen nogal wat rumoer. „Een ra cistisch stuk," oordeelden toen ve len. „Alsof wij racisten zijn," zegt Remi Poppe, bij de laatste kamer verkiezingen nog tweede op de landelijke SP-lijst. „En die brochu re is van zeven jaar geleden. Dus waar hebben ze het over." Maar van dat argument blijkt de Anne Frank-stichting niet bijzonder on der de indruk. „De SP heeft nooit afstand genomen van die brochu re," zegt woordvoerder Jaap Tanja (Joke Kniesmeyer zelf is momen teel in het buitenland, red.). Zeven jaar later zullen veel mensen bij het lezen van de bro chure weer even schrikken. Want 'Gastarbeid en Kapitaal' gaat be paald niet al te zachtzinnig om met het minderheden-probleem. Om bepaalde zaken de lezer duide lijk te maken, werden nuances nogal eens vergeten, zo blijkt nu weer. In 1983 schreef de SP dat buitenlanders wel erg snel scherm den met discriminatie. „Discriminatie is waarschijn- Remi Poppe. lijk ook wel het enige Nederlandse woord dat bijna iedere buitenlan der geleerd is. Of zij de betekenis ervan kennen, is voor ons ondui delijk gebleven. In ieder geval hebben zij dat woord dikwijls van alle mogelijke Msschien wel goedwillende, hulpverleners ge hoord dat zij het te pas en te onpas zijn gaan gebruiken in alle voorko mende situaties," staat in de bro chure onder het kopje 'Conclusie'. Verder krijgen de buitenlanders in de brochure de 'keuze' tussen het aannemen van de Nederlandse na tionaliteit of een vrijwillig vertrek met een premie om in het geboor teland een bestaan op te bouwen. „Dat is een oprotpremie. De SP toont zich racistisch," riepen kriti- ci toen. Een felle discussie tussen de Socialistiese Partij en zo onge veer de rest van Nederland ont spon zich. En een zeer grote meer derheid van de Vlaardingse ge meenteraad keerde zich tegen Pop pe en het andere SP-raadslid. In een motie werd het tweetal als ra cisten omschreven. „Onzin en zon der effect. Toen zaten we met twee in de raad. Nu met vijf. Zo slecht doen we het dus niet," aldus Poppe. Inderdaad komt de SP veel va ker positief dan negatief in het nieuws. Voor- en tegenstanders zullen het erover eens zijn dat de partij regelmatig 'de wijken in gaat' altijd volop aandacht heeft voor het milieu en een hecht con tact onderhoudt met haar (mogelij ke) kiezers. Dat Vlaardingen, in te genstelling tot Schiedam, geen CD' ers in de raad heeft, wordt vaak de verdienste van de SP genoemd. Vooral in de oudere 'probleemwij ken' blijken Poppe en de zijnen juist populair. Toch behandelt de Anne Frank stichting de Socialistiese partij nog altijd niet als een 'gewone' politie ke partij. „Weliswaar niet zo als op CP en CD, maar we zijn op de SP toch iets meer alert dan op an dere partijen," zegt Jaap Tanja. Zodoende wordt in het kantoor aan de Prinsengracht in Amster dam nog altijd een knipselmap van de Socialistiese Partij bijge houden. Tanja toont een aantal ar tikelen van recente datum. Over een raadslid uit Oss, dat wordt be schuldigd van discriminatie en over een Leidse SP-er die een actie tegen woonwagenbewoners steun de. Volgens de Anne Frank-stich ting druist 'Gastarbeid en Kapitaal* in tegen artikel 1 van de grond wet, die een gelijke behandeling voorstaat. De Socialistiese Partij zal niet blij zijn met zo'n beschul diging. „Ach, laat ze het maar be wijzen," zegt Remi Poppe, kwasi onverschillig. „Maar laat ze niet zulke onzin over ons verspreiden." De brochure heeft zijn partij in ie der geval weinig goede publiciteit opgeleverd, zo blijkt zelfs zeven jaar later nog. Toch geen spijt van 'Gastarbeid en Kapitaal'? Poppe: „Natuurlijk niet. Dank zij dat stuk is wel een discussie op gang gekomen." Hij weigert ook nu afstand te nemen van de in houd van de brochure. „Nee. Je moet 'ra gewoon in dat tijdsbeeld zien. Zeven jaar geleden weigerde de politiek de problemen in te zien, laat staan ze aan te pakken. Wij moffelden niets weg, wij maakten het juist herkenbaar." Daarbij paste ook de tirade van de SP tegen de zogenaamde 'softe sector', tegen de vele welzijnswer kers. Nog steeds is de partij tegen postieve discriminatie van buiten landers en tegen de vele speciale regelingen voor buitenlanders. „Een soort apartheidsbeleid," noemde Poppe het al eens. „Je maakt de buitenlanders zo alleen maar kwetsbaarder en afhankelij ker. We moeten ze niet laten dood knuffelen door al die welzijnswer kers, die daar een goede baan aan hebben." Weer krijgt de softe-sec- tor ervan langs. Mompelend her stelt Poppe zich. „Nou ja, d'r zijn ook goede welzijnswerkers natuur lijk." Maar die nuance wordt in de brochure met gemaakt? „Oké, in een nieuwe brochure zouden we dat wel schrijven. Die zou anders zijn, hoewel de lezer ook veel overeenkomsten zal zien." Poppe vertelt dat de partij momenteel druk bezig haar huidi ge standpunten te ontwikkelen en bekijkt hoe die gepropageerd zul len worden. „Wacht maar af," zegt hij. „Maar bedenk wel dat de Socialistiese Partij de enige partij is die de buitenlanders echt seri eus neemt en ze behandelt als mensen met een goed stel herse nen. En wij weten wat er speelt hoor. Wij gaan de wijken in. Wij praten met de mensen, het CDA en PvdA nemen niet die moeite. De andere partijen, vooral hier in Vlaardingen, komen eerst bij ons luisteren en ontwikkelen dan hun mening. Want wij hebben d'r over nagedacht?" Over Qt> betrokkenheid van de SP met de 'meiden in de wijken' twijfelt ook de Anne Frank-stich ting niet. Tanja: „Wat wij altijd stimuleren d >n zij. SP-politici gaan wel regelmatig de wijken in en gaan zo veel problemen te lijf." Zal de brochure daarom, achter af bekeken, met een goedbedoelde zijn geweest, een wat ongelukkige poging om problemen herkenbaar te maken? Tanja: „Dat zal mis schien wel. Maar daar zijn wel mensen mee op het verkeerde been gezet. Kijk maar in de knip selmap. Maar mogelijk zijn de re cente uitlatingen van Joke Knie smeyer aanleiding voor de SP om eindelijk eens duidelijkheid te ver schaffen. Ik stel voor dat zij op hun eerstvolgende landelijke bij eenkomst een duidelijke, en hope lijk andere, visie op het minderhe- den-beleid geven. Als die ons wel bevalt, zijn wat de Anne Frank stichting betreft de bezwaren voor bij." SCHIEDAM Vanaf deze week heeft de regio Nieuwe Wa terweg Noord officieel een eigen Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking (COS). Het is het twintigste in het land. Burgemees ter R. Scheeres en zijn ambtsge noot A. van Lier uit Vlaardingen openen gezamenlijk het centrum, dat in de Passage is gevestigd. Het COS ondersteunt Derde We- reldgroepen, scholen, gemeenten en gewoon mensen, die iets aan ontwikkelingssamenwerking wil len doen. In de meeste gevallen komen zij naar het COS met de mededeling dat ze een project wensen te beginnen maar niet we- ter, wat voor een project en op welke manier. Het COS draagt dan ideeën aan waarmee ze aan de slag icunnen. Ir. Vlaardingen, Schiedam en Maassluis werden de laatste tijd regelmatig signalen gehoord van vi ijwiliigersgroepen die behoefte hadden aan professionele onder steuning Het Nationaal Comité Ontwikkelingssamenwerking heeft een haalbaarheidsonderzoek ge daan en kwam toen vervolgens over de brug met een subsidie. Ook de gemeenten Schiedam en Vlaar dingen hebben inmiddels geld toe gezegd. Maassluis wacht daar nog even mee. Pas in 1992 bekijkt deze gemeente of er in die stad ook be hoefte is aan ondersteuning. Hans Bemelmans van het Werk centrum Internationale Solidari teit in Rotterdam (ook een COS) heeft de afgelopen zes maanden ge fungeerd als interim-coördinator van het COS-Nieuwe Waterweg Noord. „We verlenen service op maat, maar dat betekent niet dat mensen hier hun wensen droppen en twee dagen later de uitkomst kunnen ophalen," verklaart hij de werkwijze. „Wel praten we over hun vragen en leveren we ideeën waarmee ze aan de slag kunnen." De twintig centra voor ontwik kelingssamenwerking hebben ge- zamelijk vier functies geformu leerd; informatie verstrekken, be geleiden van projecten, coördine ren en nieuwe ontwikkelingen op het gebied van ontwikkelingssa menwerking stimuleren. Ze wer ken samen en voeren overleg bin nen het Overleg Regionale Centra. Boze bestuurder slaat agent blauwe plek SCHIEDAM Een onder in vloed van alcohol verkerende twintigjarige Schiedammer heeft zien na een aanrijding fel verzet tegen zijn aanhouding. De man sloeg de agenten van zie'" af en bezorgde een van hen een blauwe plek. Pas na ge- biuik van de wapenstok kwam hij tot rede en kon hij worden ingesloten. De man was betrok ken bij een botsing op de krui sing van de Rotterdamsedijk en de Nieuw Mathenesserstraat, waarbij alleen blikschade ont stond. Twee bejaarden van hun tas neroofd SCHIEDAM Twee bejaar de mensen zijn het afgelopen weekeinde beroofd van hun tas. Wachtend bij een bushalte op de Burgemeester Knappertlaan werd vrijdagavond een 81-jan- ge man uit Vlaardingen beroofd van een plastic tasje met daarin zijn hoorapparaat en een collec tebus van het Leger des Heils. Hij werd tegen de grond ge werkt door een man van tussen de 20 en 25 jaar met een lengte van 1.70 meter en donker krul lend haar tot op de schouders. Het gehoorapparaat werd in de omgeving teruggevonden. Gis teravond is omstreeks half ze ven een 68-jarige Rotterdamse in de Lange Kerkstraat door twee jungens van haar handtas beroofd. De daders gingen er vandoor in de richting van de Grofbaan. Daar werd haar tas leeg teruggevonden. Personeel betrapt jeugdige winkeldief SCHIEDAM Een 16-jarige jongen is door personeel van Radio Modern aan de Hoog straat op heterdaad betrapt bij het stelen van een autoradio Hij had in de winkel een vitri ne verbroken en stelde daar mee een stil alarm in werking Hij is overgedragen aan de poli tie. Insluiper eigent zich portefeuille leraar toe SCHIEDAM Een porte feuille met daarin vierhonderd gulden en diverse autopapieren, zijn door een insluiper gestolen van een leerkracht van de..ba sisschool De Ouverture. De ver moedelijke dader is een,onge veer 19-jarige man. Hij belde aan en vroeg naar iemand die in de school werkt. Hierdoor kreeg hij de tijd alle lokalen door te snuffelen en ook om in alle stilte te verdwijnen. Schoudertas gestolen na doorsnijden riem SCHIEDAM In eer. onbe waakt ogenblik is vrijdag op de weekmarkt een 21-jarige Schie- damse haar schoudertas kwijt geraakt. De riem is waarschijn lijk doorgesneden. In de tas zat een portemonnee met elfhon derd gulden en een aantal per soonlijke bescheiden. Auto na wandeling door park verdwenen SCHIEDAM Een 37-jarige man uit Vlaardingen heeft gis teren een wandeling door het Prinses Beatrixpark moeten be kopen met de diefstal van zijn witte Opel Kadett. Deze had hij geparkeerd bij het zwembad Groenoord. De auto is gekente kend XR-54-BK. Winkels Groonelaan doelwit inbrekers SCHIEDAM Bij twee win keliers van de Groenelaan is in het achterliggende weekeinde ingebroken. Bij de Extra-Markt werd aan de achterzijde een deur uit de scharnieren gelicht. Men nam voor vijftienhonderd gulden aan sigaretten en waar- dezegeld mee. Ook zijn enige honderden guldens aan kasgeld verdwenen. Van de kinderkap salon Mini-Mikkie werd een ruit ingegooid. Men mist een movie-box. Gevarieerde Jazz in theatercafé SCHIEDAM De uit zes zeer kundige muzikanten be staande band Celebration of Difference treedt donderdag avond op in theatercafé De Tender De bandleden beloven een zeer gevarieerd jazz-pro- gramma, waarin de verschil lende stromingen zijn vertegen woordigd. Het optreden begint om 22 uur, de toegang is gratis. 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19 00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. jut. P - ft A *8» m 4 -w* i;i'r -fci f 3

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1