Bewonei sveren g ng vreest logheid binnen nieuw IOBS G Wethouder wil ongehoorde dingen met Nieuwland Het Vrije Volk SCHIEDAM GEENGOUD Scheepsbouwer middelpunt van Kerstmarkt V^Sk:.^L'*r J t PAGINA 4 W8 ZATERDAG 15 DECEMBER 1990 Voorzitter Bert van Kan: „Gesignaleerde belangentegenstelling tussen bewoners en gemeente is ouderwetse gedachte' Door Reinout Baarsma SCHIEDAM De Bewoners- vereniging Schiedam-West (BVSW) is bang dat de organisatie van be wonersdeskundigen (IOBS! een te logge organisatie wordt De organi satie komt te ver van de bewoners zelf af te staan, meent de BVSW. De vereniging vraagt zich verder af of het belang van de bewoners wel voldoende gediend wordt, als deskundigen een baan als bewo- nersdeskundige meer zien als mooi opstapje naar een betere functie bij de gemeente. „Het Instituut Ondersteuning Bewoners Stadsvernieuwingsgebie den lijkt wel een kweekvijver voor projectleiders voor de gemeente," zegt secretaris John de Xievith van de Bewcnersvereniging Schie- dam-West. „Binnei een jaar zijn nu al twee lOBS-deskundigen, Fer dinand Vreugdenhil en Leen Boers, 'overgelopen' naar een rian te baan bij de gemeente. Omdat het voor de bewoners niet meer zeker is of de deskundige voor him belang of voor zijn toekomstige baan aan het werk is, zal de ge loofwaardigheid van de bewoners deskundigen aangetast worden," De bewonersvereniging wil niet zo ver gaan om de gemeente als hun concurent te zien, maar de be langen de bewoners en die van de gemeente zijn nu eenmaal niet al tijd dezelfde. Daarom wil de ver eniging dat het IOBS met de ge meente, maar zeker met «ie Wo ningbouw Vereniging Schiedam, afspraken maakt die het overne men van bewonersdeskundigen minder vanzelfsprekend maken. Voorzitter Bert van Kan van het IOBS, vindt dat je niet kunt spre ken van overlopen van deskundi gen. „De politiek heeft de deskun digen de ambtenaarstatus gege ven," zegt hij. „Dus zijn ze al in dienst van de gemeente als ze voor het IOBS werken. En de gesigna leerde belangentegenstelling tussen bewoners en de gemeente is een ouderwetse gedachte. Tegenwoor dig werken bewoners en gemeente veel meer samen bij stadsvernieu wing." Kort geleden heeft de gemeente raad ingestemd met een voorstel van wethouder Reijnhout (D66) om het IOBS met enkele mensen uit te breiden. De BSW vindt dat het instituut zich hiermee teveel ontwikkelt in de richting van een logge stedelijke organisatie, com pleet met administratieve mede werkers, coördinator en riante technische en financiële middelen. Een dergelijke organisatie zou te ver afstaan van het uitgangspunt voor de bewonersondersteuning: steun van jndividuële deskundigen aan een bewonersvereniging. Ook de oprichting van een Bu reau Bewoners Ondersteuning (BBO), die als werkorganisatie van het IOBS moet opereren, acht de BVSWeen vorm van onnodige overorganisatie. Verder wordt vol gens de vereniging te veel geld en energie gestoken in zaken waar de bewonersverenigingen nooit om gevraagd hebben en waarvan het volgens hen zeer onzeker is of de verenigingen er iets aan hebben. „Wij hebben bijvoorbeeld nu geen hulp meer nodig bij de organisatie van onze vereniging. Een reorganisatie van de bewo nersondersteuning is volgens de Bewonersvereniging Schiedam- West dan ook noodzakelijk. De vereniging wil opheffing van het BBO, afbouw van activiteiten waarom niet is gevraagd en een uitbreiding van de directe steun aan de bewonersverenigingen. Ook wil ze dat er een mogelijkheid komt om, naast de deskundigen van het IOBS, ook specialistische deskundigen van buiten in te scha kelen. Korte tijd geleden is één van de bewonersdeskundigen (een op bouwwerker) weggegaan. In plaats van een nieuwe vaste kracht wil de BVSW liever een potje waaruit het inschakelen van verschillende externe deskundigen kan worden bekostigd. Zo zou er behoefte zijn om af en toe een subsidie-deskun dige in te schakelen. Deze wens is ook tijdens besprekingen met het IOBS naar voren gebracht. „Maar tot onze grote verbazing stond er opeens een advertentie in de krant waarin een nieuwe opbouwwerker werd gevraagd. Hierover waren wij niet eens ingelicht," zegt De Kievith van de BSVW. De bewonersvereniging vindt dat zij te weinig gekend wordt in de beslissingen die het stedelijk in stituut neemt. De voorzitter van het IOBS, Bert van Kan, kan zich het standpunt van de BVSW wel voorstellen, maar zegt: We ne men de wensen van de bewoners verenigingen wel mee, maar wij nemen altijd nog zelf de eindbe slissing. We kunnen daarom niet zomaar geldpotjes ter beschikking stellen van de bewonersverenigin gen, want als IOBS zijn wij verant woordelijk voor wat er met het geld gebeurt. OP DE DRENS oud is in. Zo heb ik be grepen van de 'trendvol gers' in ons journalistie ke wereldje. Een ander corri geert me ls ik dat napraat en wijst op lila en nog ander ge kleurd geglitter in de winkels. In ieder geval moet dit jaar met Kerstmis het ouderwetse zilve ren gehlin.ker op veel plaatsen wijken Persoonlijk vind ik dat eigenlijk jammer, Hoe het komt, weet ik niet, maar ik heb altijd iets tegen goudkleurige dingen gehad, ter wijl koperen spullen ook als ze net gepoetst zijn me juist wel kunnen bekoren. Een echt goud of verguld sieraad vind ik ook niet afstotend. Sterker nog, dat streelt zelfs m'n oog weer meer dan voorwerpen van echt zilver. Bij Xertsmis, vind ik, hoort ech ter een zilverglans. Zo'n onge kleurde schittering. Net zoals het zonnetje de rijp in een spin- neweb geeft. Van verknipt allu- mimumfoiie, opgepoetst ijzer- draad, gepolijst roetsvrijstaal tot zilverdraad en echte zilveren ballen wil ik in kerstbomen en etalages door kaars-, kunst- of gewoon daglicht beschenen zien Al het andere vind ik met Kerst mis namaak. Van rood, geel, lila of goud hou ik niet bij kerstbal len of andere feestfrutsels. Niet dat ik in het algemeen een hekel heb aan goud. Oh neen, in andere tijden van het jaar vind ik het prima. En natuurlijk heeft het voor mij ook die fi guurlijke betekenis van iets bij zonders, Een gouwe ouwe, een goud wijf of op het sportveld een gouden pass; goud-eerlijk: daar geniet ik van. Gouden bergen zijn daarentegen dingen, die ze mij maar niet moeten beloven. Daar geloof ik niet Zo heb ik de gelovigen, die het vroegere terrein van dokter .Moerman in Vlaardingen tot Gouden Driehoek verhieven van meet af aan gewaarschuwd Hun prediking van het heil in Vlaardingen Vooruit kwam mij al direct zeer ongeloofwaardig over. Ik herinner me nog hoe ik al aardig wat jaartjes geleden bij de eerste de beste kennismaking met dat hossannah-verhaal m familiekring zo'n gelovige voor de kop heb gestoten door het ook maar resoluut als sprookje te bestempelen. Het deed mij direct terugdenken aan de zestiger-zeventigerjaren toen aan de top van de hele goe gemeente zulke promotie-praat populair was en slimme projec tontwikkelaars de vrije hand kregen. Wat bijvoorbeeld in Schiedam leidde tot een volledi- ge overgave aan het machtige Empeo (Brederoi. Pas na krach tig verzet werd vijftien jaar ge leden hier dan wel dat onheil weerstaan, maar daarvoor heeft de jeneverstad tot op de dag van vandaag moeten bloeden. Die sterke, en naar wethouder Chris Zijdeveld ervoer, op cruciale momenten ook verenigde macht lijkt nu doorbroken al zal de af bouw van Schiedams binnen stad op z'n vroegst pas eind vol gend jaar op gang komen In Vlaardingen blijkt nu dat het op de Moermangronden ook al lemaal geen goud is wat er blinkt. De benaming Gouden Driehoek kan men sinds enige tijd daar niet meer horen op het stadhuis. Het gebied tussen Vlaardingse Vaart, rijksweg en Westlandse- weg heet nu weer gewoon 'Hoogstad', net als de Moerman nen hun in de loop der jaren verzamelde grondbezit noem den. Het is dan weliswaar een tegen redelijke grondprijs onder te slikken voorwaarden (25 jaar in stand houden van de bestaande opstallen) in gemeenschapsbezii gekomen groot terrein, maar als belangrijk nieuw gebied voor de volgens de gelovigen in hun ge meente zo broodnodige hoog waardige werkgelegenheid en luxe woningbouw voor kader functionarissen heeft het al af gedaan Natuurlijk, het overigens ver standig te noemen besluit van minister Hans Alders om kanto ren- en andere veel mensen aan trekkende bouw langs rijkswe gen tegen te gaan, heeft een na delige invloed. En is het aan Vlaardingen onthouden van een hoogwaardige openbaar ver- voersverbinding (sneltram of metro) tussen haar binnenstad en haar belangrijkste woonge bieden behalve onbegrijpelijk en milieu-onvriendelijk te noemen ook voor de ontwikkeling van het betrokken gebied niet gun stig. Maar dan nog. Een deskundig onderzoek heeft uitgewezen, dat het aanbod van panden voor hoogwaardige werkgelegenheid in Rotterdam en omgeving de vraag dreigt te boven te gaan Onomstotelijk staat vast, dat al tijd Vlaardingers bij hun plan nenmakerij rekening moeten houden met de ligging van hun stad in de schaduw van het veel grotere Rotterdam. Daarvan zijn de gelovigen van de Gouden Driehoeksgemeente in Vlaardin gen nu misschien ook van over tuigd. BEN VAN HAREN Spaanse zusteronderneming bezoekt oefenbedrijf HOMED SCHIEDAM Een delegatie van elf leerlingen van het Spaanse administratief oefenbedrijf SEFED is afgelopen week op bezoek ge weest bij haar zusje BOMEPr Schiedam. In Nederland zij vijf tien vestigingen van HOMED, Spanje heeft er tien en ook in En geland zijn zes soortgelijke oefen- bedrijven onder de naam SIMTEC gevestigd. Door uitwisselingspro jecten wordt een steeds nauwere band verkregen met de buiten landse bedrijven, waardoor im- en export een steeds grotere plaats in de activiteiten van HOMEI kun nen innemen. De 'handelsonderne mingen' drijven binnen him Simu la tieprojecten internationaal han del met elkaar. De HOMED (Handelsonderne ming met Educatieve Doeleinden) Schiedam is een oefenbedriji voor de regio Nieuwe Waterweg Noord om werkzoekenden een betere kans op de arbeidsmarkt te geven. Dit bedrijf is geen handelsonder neming die echt handel drijft, maar een fictieve, op de werkelijk heid gebaseerde, onderneming waar deelnemers werkervaring kunnen opdoen in het administra tieve werk. De deelnemers leren met behoud van uitkering. Het bezoek van de elf Spaanse deelnemers volgde op het bezoek van een Nederlandse delegatie aan het Spaanse bedrijf in november. Naast het werken op de Schiedam- se HOMED vestiging, hebber de Spanjaarden een stadswandeling door Schiedam gemaakt en een aantal bedrijven bezocht. Naast de financiële inspannin gen van de gemeenten Schiedam en Santa Colomna (Spanje), wordt het project in het kader van het Europese werkeloosheidsbeleid mede gefinancierd door het Euro pees Sociaal Fonds. De geschiedenis van de Schiedamse scheeps bouw bet centrale thema van de tweede Schiedamse Kerstmarkt, die gisteravond door burgemeester Reinier Scheeres in De Korenbeurs werd geopend. Scheeres 'tover de' een heuse scheepsbouwer tevoorschy Juist voor het vervaardigen van een beeld van scheepsbouwer van weleer, is de op brengst van de markt bestemd. Het beeld, met als titel 'De Scheepsbouwer', moet een plaats krijgen op de Maasboulevard nabij het Hoofdplein. Vandaag en morgen kan men de markt nog bezoeken. Er zijn vele artikelen te koop die met Kerstmis hebben te maken. De gehele dag door treden groepen en individuele mu zikanten op- Het toegangsbewijs is tevens een lot met als hoofdprijzen vijfdaagse aar vakanties met het cruiseschip Res Rheni van de Rotterdamse 50+ Vakantieclub. De trekking van de prijzen geschiedt morgen avond om 18.00 door de burgemeester in De Korenbeurs. De Omroep Schiedam zendt de trekking uit. Door Han van der Horst SCHIEDAM D66-wethou- der Adri Reijnhout heeft grootse plannen met Nieuwland. Hij vindt de eerste naoorlogse wyk van Schiedam afgezakt en wil daarom een groot proces van ver nieuwing starten. Het komt rop neer, dat de buurt veelz diger moet worden. Tegenwoordig be staat Nieuwland op een paar goudkustjes na, uit niet al te be grotelijke flatwoningen. Reijn hout is van plan hier en daar duurdere huizen neer te zetten Zo komen er ook welvarenden in Nieuwland, wat goed is voor de middenstand en denkt hij voor de reputatie van de buurt. Wat er moet gebeuren met de mensen die vanwege bun lage inkomen op zo'n flat zijn aange wezen, is nog door niemand dui delijk gemaakt. Het gaat dus niet om hes. op knappen van de huizen alleen. Reijnhout wil ook de samenstel ling van de bevolking verande ren: En zo'n drastische ingreep heeft de plaatselijke overheid in Schiedam nooit geprobeerd. Er wordt tegenwoordig veel gepraat over het feit dat de over heid zich met veel te veel zaken bemoeit- Meer moet «orden overgelaten aan de bevolking en het schimmige stelsel van o rgani saties die de politici aanduiden als het „maatschappelijk mid denveld Maar in de praktijk zijn de bestuurders bemoeizuchtiger dan ooit. Dat bewijzen de ambities van Adri Reijnhout, die als lid van D66 toch extra voorzichtig zou horen te zijn met dit soort drastische ingrepen. Maar het bloed kruipt kennelijk waar het niet gaan kan. De Nederlandse bestuurders ook die op plaat selijk niveau hebben in de loop der geschiedenis een steeds vastere greep gekregen op handel en wandel van hun onderdanen. En ook Reijnhout roeit niet tegen die stroom op De ruimtelijke ordening en al les wat daar mee te maken heelt, is daarvan een zeer duidelijk voorbeeld. Oudere generaties stadsbestuurders zouden er niet van dromen om de bevolkingssa menstelling van een wijk te wil len controleren. Ze bemoeiden zich niet eens met de woning bouw. Er waren Schiedam was wat dat betreft de eerste ge meente in Nederland wel ver ordeningen die aannemen be paalde kwaliteitseisen stelden, maar daar bleef het eigenlijk bij. Natuurlijk kon een gemeen» bestuur wél merken, dat het tijd werd de stad eens uit te breiden. Dat gebeurde in Schiedam na 1900, toen de nieuwe werven in eens voor meer werkgelegenheid zorgden, Dan legde de overheid nieuwe straten aan. Vlak voor de Twee- Het complex van Volks huisvesting in de Gorzen be hoort tot het beste van wat in Schiedam ooit is ge bouwd. de Wereldoorlog ontstonden het deel van het westen tussen de Westfrankelandsestraat en de Burgemeester Knappertlaan. Stréten dus. Verder niets Aanne mers konden .dan aan' de raad vergunning vragen om op de per celen daarlangs iets te bouwen. Die werd in het algemee: zonder discussie verleend. Vandaar dat je in het westen dan ook niet de eenvormigheid ziet die Nieuw land kenmerkt. Elke aannemer werkte met. zijn eigen ontwer pen, Meestal waren die aan zijn eigen tekentafel ontstaan, want alleen ,de grotere ondernemers maakten gebruik van echte ar chitecten. Zij én de woningbouwverenig ingen. Want er was wel degelijk een beweging om leefbare buur ten te bouwen. Ze was keurig verdeeld volgens het heersende zuilensysteem. De socialisten, de katholieken en de liberalen streefden naast elkaar dat teaal na. In tegenstelling tot in Vlaar dingen zijn de protestanten in Schiedam op dit terrein nooit zo actief geweest. Alleen de socialisten vonden dat de gemeente zich zelf met woningbouw bezig meest hou den, maar de andere partijen achtten dat een absurd idee. De mensen moesten hun eigen huis vesting organiseren en als zij dat deden via een woningbouwver eniging, dan was dat prima. Zo waren ook de socialisten in Schiedam gedwongen hun eigen woningbouwvereniging te stich ten. Drijvende kracht was het raadslid G. Korpel, die zich zijn te korte leven lang sterk maakte voor behoorlijke volkshuisves ting. Zijn monument is het Fahri- plein, dat aan het begin van de jaren twintig tot stand kwam. De katholieken hun vereni ging was genoemd naar de pa troon der timmerlieden Sint Jo zef was verantwoordelijk voor de Antonie Muysstraat. Volks huisvesting, de liberale woning bouwvereniging, was actief in de Gorzen en in Oost. Je kunt dat allemaal nog steeds herkennen. De Antonie Muysstraat is met die voortuin tjes en die fantasierijke gevels heel wat gezelliger dan de rest van de buurt. De straten tussen de Havendijk en de Nieuwe Maasstraat met die prachtige poorten behoren tot het beste van wat in Schiedam ooit is ge bouwd, Al deze complexen waren het resultaat van samenwerking der burgers. De gemeentelijke over heid kwam er niet of nauwelijks aan te pas. Het ideaal van de socialisten werd pas na de tweede wereld oorlog verwezenlijkt, toen de overheid door de woningnood ge dwongen inderdaad zelf ging bouwen. De eerste resultaten wa ren Nieuwland en bepaalde ge deeltes van Schiedam Oost En nu gaat dat dus allemaal ongehoord ingrijpend op de hel ling. Nog nooit vertoond in de stad Schiedam. Maailuiser gepakt na diefstal staalplaten SCHIEDAM De politie heeft in de nacht van donder dag op vrijdag een 53-jarige man uit Maassluis aangehou den, die verdacht wordt4 van het stelen van twintig staalpla ten met een gezamelijke waar de van tweeduizend guldefn bij een bedrijf aan de 's Graveiand- seweg. Be man zou donderdag middag door een werknemer van de firma ijn gezien toen hij het bedrijfsterrein opreed en de platen wegnam. De werk nemer deed daarop het' toe gangshek dicht in de veronder stelling de 'dief op deze manier te hebben gevangen. Die»reed met zijn auto echter dwars'door het hek. Sportpark Bijdorp na definitief SCHIEDAM De gemeente Schiedam heeft nu definitief besloten het sportpark Bijdorp af te stoten. Volgens wethouder B. de Leede zijn de kosten voor een noodzakelijke renovatie van de velden niet op te bren gen. Het sportpark werd sowie so al bedreigd door de mogelij ke aanleg van een tweede Bene- luxtunnel en de A4, verdubbe ling van de spoorlijnen binnen de stadsgrenzen en de mogelij ke bouw van een sportcomplex in Woudhoek-Noord. Voetbal vereniging Olympus, die ge bruik maakt van de velden, houdt maandag om 19.30 uur een ledenvergadering om alter natieven te bespreken, Kerstklaveriassen in Kiuphuis Zuid SCHIEDAM Deelnemen aan het jaarlijkse kerstklaver- jastoemooi van Kiuphuis Zuid kan op woensdag 19 december. Iedereen boven de zestien jaar kan zich inschrijven. Aanvang om 13.30 uur en aanmelden bij Annelies de Groot in het ge bouw aan de Dwarsstraat 42. Goudsch Kamerkoor in Dorpskerk van Keihei SCHIEDAM Het Goudsch Kamerkoor onder leiding van dirigent Ralph van Vliet ver zorgt morgenavond een kerst concert in de Dorpskerk van Kethel. Aanvang 19.00 uur. De toegang is gratis. Na afloop van het concert wordt aan de uit gang gecollecteerd. Gerard de Waard geeft orgelconcert SCHIEDAM Gerard de Waard verzorgt morgen een or gelconcert in de grote zaal van het Passage Theater. Na een zorgvuldige klassieke opleiding is hij zich vooral gaan richten op romantische en populaire muziekstijlen. Aanvang 11.00 uur. Toegang 9 gulden. Leden van de Nederlandse Orgel Fede ratie betalen 5 gulden entree. Bassie en Adriaan in Sporthal Margriet SCHIEDAM Bassie en Adriaan brengen op maandag 24 december om 14.00 uur in de Sporthal Margriet hun lach- spektakelshow. Toegangsbewij zen zijn in de voorverkoop te bekomen bij de tabaksspeciaal zaak Janse aan het Broersvest 8 en bij boekhandel Mercurius in het winkelcentrum Hof van Spaland. Spreekuur CNV in CSB-zalencentrum SCHIEDAM De stedelijke afdeling van het Christelijk-Na tionaal Vakverbond houdt woensdag 19 december 'an 14.00 tot 15.00 uur spreekuur in het CSB-zalancentrum ;aan de Lange Haven 73. Men kan ook via telefoonnummer 4267486 advies inwinnen. Nieuwe voetbrug Stadhouderslaan SCHIEDAM De voetbrug over de singel van de Stadhou derslaan wordt vervangen Dit is noodzakelijk omdat de brug in miserabele staat verkeert. Door de dienst Gemeentewer ken is aan de gemeenteraad; een bedrag van 75.000 gulden, ge vraagd. De nieuwe brug krijgt geen leuningen van hout meer, maar van staal. i Kerstvrouwtje leest voor in bibliotheek SCHIEDAM Vier filialen van de gemeentebibliotheek worden op woensdag 19 decem ber bezocht door het Kerst vrouwtje. Zij zal gaan voorle zen. Om 13.30 uur doet ze dat in het filiaal aan de Leliestraat 10, om 14.15 uur in de jeugdbi bliotheek aan de Korte Haven 29, om 15.00 uur brengt ze haar verhaal in ie Nieuwland aan -het Dr. Wibaut- plein 163 en tenslotte om 15.45 uur ook in het filiaal Noord aan het Bachpiein 589. Iedereen is welkom. De toegang is gratis. ^'5/ 'J\"J,* 4-Cy5f?5 V» H tf< 3fcSsw =?rt^ - >r •i in i

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1