Woningzoekenden ontevreden over werk Bureau Huisvesting Ineke van Dijk gaat beeld De Scheepsbouwer maken «ter# m Kerstmarkt toch goed voor 25 m i I Ie - en in Erker een succes 'Vakantie gewonnen? Ik weet van niks!' pagina 4Het Vrije Volk SCHIEDAM maandag 17 december 1990 Geen verbeterde werkwijze gesignaleerd in tweede rapport over instantie BHinH tmr tÊfmMÊ mm ws SCHIEDAM Het aantal wo ningzoekenden dat ontevreden is over de werkwijze van het Bureau Huisvesting, blijkt de afgelopen vier jaar te zijn gestegen, hoewel het bureau een soepeler toewij zingsproces had voorspeld door de invoering van een geautomatiseerd systeem. Vier jaar geleden was 34 percent van de woningzoekenden die bij Bureau Huisvesting aan klopten, niet tevreden. Momenteel heeft veertig percent klachten. Dit blijkt uit een onderzoek van het Buro voor Rechtshulp Schiedam. Het aantal mensen dat tevreden is over de werkwijze van Bureau Huisvesting dat alle huurwo ningen in de sociale sector beheert is overigens ook toegenomen in vergelijking met het vorige onder zoek van het Buro voor Rechts hulp: 46 percent nu tegen dertig percent in 1986. Opvallend is ech ter wel dat één op de drie tevrede nen toch aanmerkingen heeft op het functioneren van het bureau. Dat brengt het totaal aantal bezoe kers met aanmerkingen op 55 per cent, zestien percent meer dan in 1986. Het aantal ondervraagden zonder mening is fors afgenomen in vergelijking met het eerste on derzoek wat de toename van het percentage tevredenen en ontevre denen verklaart. Volgens het Buro voor Rechts hulp dat gedurende een week de in totaal 304 bezoekers van het Bureau Huisvesting interviewde loopt de aard van de klachten sterk uiteen. De meeste klachten (29 percent) gaan over de lange waehtijd op een woning. Volgens het Buro voor Rechtshulp kan niet zonder meer gezegd worden dat de lange wachttijden uitsluitend te wijten zijn aan een tekort aan wo ningen. Ook een verkeerde afhan deling van de aanvraag door de ambtenaren van het huisvestings bureau kan een oorzaak zijn. Dertien percent van de woning zoekenden klaagt over slechte voorlichting, wat menen de on derzoekers tot gevolg kan heb ben dat de waehtijd langer is dan noodzakelijk omdat de aanvragers onvoldoende weten wat de moge lijkheden zijn en daardoor niet goed kunnen aangeven welke wen sen ze hebben. De ambtenaren van Bureau Huisvetsing blijken boven dien klantonvriendelijk te werken. Ruim elf percent van de onder vraagden had er klachten over; het Buro voor Rechtshulp schreef uitspraken op als 'die ambtenaren denken dat ze god zijn en gedragen zich daar ook naar'. Andere klach ten gingen over het afsprakensys teem van Bureau Huisvesting, de mamer waarop het aantal urgen- tiepunten wordt vastgesteld en het aanbieden van woningen die niet aan de wensen van de woningzoe kende voldoen. Het Buro voor Rechtshulp dat vorige week de resultaten van zijn onderzoek aan wethouder A. Reijnhout van Volkshuisvesting aanbood wil nu dat de mentali teit en de werkwijze van het Bu reau Huisvesting grondig wordt herzien. Ook zou het college van burgemeester en wethouders moe ten voldoen aan de wettelijke ver plichting cijfers over aantallen wo ningzoekenden en afgegeven woonvergunningen openbaar te maken. Tot nu toe gebeurt dat niet, aldus het Buro voor Rechts hulp. Overigens is wethouder Reijn hout min of meer aan zichzelf ver plicht maatregelen te nemen. Toen het vorige onderzoek //an het Buro voor Rechtshulp door toenmalig wethouder J. G. van Kleef van de tafel werd geveegd, protesteerde Reijnhout daar als raadslid fel te gen. Volgens hem was een veran dering van het woningverdelings- systeem noodzakelijk gezien het aantal klachten. Het laatste onder zoek wijst nu uit dat het aantal klachten niet is afgenomen, waar door de noodzaak die Reijnhout toen zag in het wijzigen van het beleid nu nog steeds bestaat. SCHIEDAM De Stolwijkse kunstenares Ineke van Dijk heeft van de Schiedamse commissie Kerst markt de opdracht gekregen het beeld 'De Scheeps bouwer' te vervaardigen. Het manshoge beeld moet een plek krijgen op de Maasboulevard en is bedoeld als een hommage aan de talrijke scheepsbouwacti- viteiten in het verleden. Ineke van Dijk zegt blij te zijn met de opdracht. De commissie Kerstmarkt werd in haar keuze geadviseerd door mevrouw Ria Jansen, educatief medewerkster van het museum Boymans en Mar jan Groen, directeur van het Gemeentelijke Muse um te Maassluis. Daarin hebben eerdere door Van Dijk in opdracht vervaardigde beelden een rol ge speeld. Een van haar bekendste en in het oog sprin gende werken is het beeld 'De Steenzetter' aan het begin van de Afsluitdijk. In Oudewater st^at het door haar vervaardigde Herman de Man-monu ment en in Gouda is van haar hand de beeltenis 'De Kaasboerin' te bezichtigen. r Ineke werd in 1940 in Gouda geboren. Op haar zestiende startte zij haar artistieke opleiding aan de Academie voor de Beeldende Kunsten te Rotter dam. Deze studie maakte zij met succes af om zich daarna te bekwamen in beeldhouwtechnieken on der leiding van professor Frederico Carasso aan de Jan van Eijck Academie in Maastricht. In 1962 hield Ineke van Dijk haar eerste expositie. Naast vrij werk maakt zij vanaf die tijd beelden, reliëfs, portretten en penningen in opdracht van particu lieren, gemeentelijke instellingen en bedrijven. Haar werken worden hoofdzakelijk uitgevoerd in brons. In de loop van de jaren specialiseerde de kunste nares'zich in onderwerpen die verband houden me^mens^en1 dier; Vooral door balletten, onder meer van het Nederlands Danstheater, laat zij zich inspireren. Ineke .vjan Dijk exposeerde in binnen- ennbuitenland. jWerken van haar bevinden zich in nagenoeg alle landen van West-Europa alsmede in Polen, Amerika en Maleisië. Het idee om de stad Schiedam een beeld van 'De Scheepsbouwer' te schenken, onstond enige tijd ge leden bij de commissie Kerstmarkt na het lezen van een artikel in Het Vrije Volk Uit de baten van de Kerstmarkt, die dit weekend in de Korenbeurs is gehouden, zal het beeld worden betaald. De com missie rekent daarbij op de medewerking van het gemeentebestuur, die de kosten van het grondwerk en het vervaardigen van een sokkel voor haar reke ning moet nemen. Daarover is overigens nog geen officieel overleg gevoerd. Wwé ipil «Éltï uif tv Ineke van Dyk in haar Stolwijkse atelier. Door Rein Wolters SCHIEDAM De tweede editie van de Schiedamse Kerstmarkt in De Korenbeurs is voor de organisa tie teleurstellend verlopen. Niet vanwege het enthousiasme van de deelnemers, maar wel omdat het aantal betalende bezoekers ver on der de verwachting is gebleven. Slechts iets meer dan duizend mensen kochten een toegangsbe wijs, dat tevens gold als lotnum mer. De verkoop van goederen bleef tengevolge van de slechte opkomst ook danig onder de prognoses. Niettemin kan het driedaagse eve nement toch met een positief saldo van ongeveer 25.000 gulden wor den afgesloten. Dat was mede te danken aan twee anonieme schen kingen van elk vijfduizend gulden, waardoor toch een behoorlijk fonds is ontstaan voor het vervaar digen voor het beeld 'De Scheeps bouwer'. Zoals bekend heeft de Kerstmarkt-commissie dit jaar de opbrengst bestemd voor het laten maken van dit beeld als ode aan de scheepsbouw in vervlogen tij den. „Ik ben heveig teleurgesteld in de slechte opkomst," verklaarde mede-organisator Frans van Krug- ten direct na afloop van het evene ment. „Elk onderdeel van de markt is geslaagd, behalve de op komst. Ik kan hiervoor geen enke le reden bedenken. Aan de andere kant stemt de opbrengst toch tot tevredenheid. Het bedrag dat we hebben vergaard, was vooraf inge schat. Maar toch... Kennelijk ge ven de mensen gemakkelijker van uit hun luie stoel aan een actie als voor Rusland, dan dat ze de Kerst markt in hun stad met een bezoek vereren." Van Krugten en de andere com missieleden (allemaal afgevaardig den van de zeven stedelijke ser viceclubs) verklaren echter door de tegenvaller niet uit het veld te zijn geslagen „We gaan de zaak rustig napraten en vervolgens be kijken welke maatregelen geno men moeten worden. Er komt in elk geval volgend jaar weer een Kerstmarkt," zei Rineke Smits gis-, termiddag strijdlustig. „Misschien moeten we het concept aanpassen of zelfs nog meer groepen laten op treden dan nu het geval is geweest. Aan de culturele kwaliteit van de markt heeft het nadrukkelijk niet gelegen. De bijdragen van ste delijke dans-, muziek- en andere groepen waren van hoge kwaliteit. Ook de wijnveiling verliep gister middag naar verwachting. Burge meester Reinier Scheeres besloot gisteravond het evenement met een woord van dank en ruime complimenten aan het organise rende comité. Ook Scheeres sprak zijn teleurstelling uit over de te genvallende belangstelling. SCHIEDAM Verbazing, onge loof en vervolgens vreugde. Bij mevrouw 68-jarige mevrouw A. Colmaire verdrongen deze gevoe lens gisteravond om voorrang. „Ik een vaarvakantie gewonnen? Hoe kan dat nou. Ik weer nergens van." Maar na ruggespraak kwam de aap uit de mouw. Haar zeven tigjarige vriend, Cor Pieters, bad zaterdag, toen zij notabene naar een Kerstmarkt in Keulen was, een bezoek gebracht aan de Kerst markt in De Korenbeurs. Op het toegangsbewijs, dat tevens een lot nummer was voor een loterij met schitterende prijzen, had hij haar naam en adres ingevuld. En dat lot trok burgemeester Scheeres gister avond in een toen stampvolle Ko renbeurs uit de 'hoge hoed'. „Goh, gaan we fijn samen va ren. Néé, nog nooit gedaan. Schit terend hóór, we hebben nimmer in ons leven iets gewonnen," ver klaarde de gelukkige winnares toen de werkelijkheid tot haar was doorgedrongen. Ook mevrouw W.J. Dekkers van de Koggestraat 12 in Rotter dam gaat vijf dagen mee met het cruiseschip Rex Rheni van de 50+ Vakantieclub in haar woonplaats. „Onvoorstelbaar," luidde ook haar reactie. „Nog nooit heb ik iets ge wonnen. En nu een vaarvakantie? Geweldig toch. Néé, ik kan niet met mijn man. Die is helaas over leden. Maar ik ga met een vrien din. Ach, heerlijk. Ik kijk er nu al naar uit." Minder toegankelijk bleek de familie M. Schippers van de Mui- derslotstraat 243. De vrouw des huizes verbrak tot twee keer toe de telefoonverbinding. Bij een der de gesprekspogïng zei de 69-jarige heer des huizes bij wijze van excu ses dat ze regelmatig telefonisch worden lastig gevallen. De bood schap dat hem en zijn vrouw een vaarvakantie ten deel is gevallen, bracht hem toch niet op het puntje van zijn stoel. „Wel leuk, maar mijn vrouw heeft daar geen zin in. Néén, zij blijft liever thuis. Nog iets anders te melden? Ik heb de buren op visite. Daag." De vierde vaarvakantie van 50+ Vakantiereizen is gewonnen door H M. Thijs, Spoorweghaven 145 te Rotterdam. De andere prijs winnaars van de Kerstmarktloterij zijn: Lambada, jazzballet en aerobic, maar ook wat rustiger bewegen kon tijdens de traditionele gezondheidsdag in De Erker. SCHIEDAM Het is zo langza merhand een gewoonte: activitei tenprogramma's in wijkgebouw De Erker aan de Jan van Avenne- straat zijn al bij het bedenken er van een succes. „Ik moet eerlijk zeggen dat ik dit wijkcentrum uniek vind. Het was voor ons af wachten of we voldoende en goed gemotiveerde mensen zouden aan treffen. Na vandaag weet ik vrij wel zeker dat wij ons gaan bezig houden mot het organiseren van cursussen acrobatiek in de Erker," vertelde een van de leden van Te- jatergroep Frappant gisterenmid dag nadat zij hun show 'Mak en Mop treden op" hadden gegeven. 'Frappant' was onderdeel van een hele middag springen, dansen en nadenken over gezondheid. Want voor het eerst dit jaar werd de traditionele gezondheidsdag ge combineerd met een dans- en be- weeg-dag. Het nadenken gebeurde grotendeels bij de stand van de Ne derlandse Hartstichting. Aan het einde van de dag was de hoeveel heid foldermateriaal van een aan tal dozen geslonken tot enkele mi nieme stapeltjes. Voorzitter Bernhart vara 'Vrien den van de hartstichting' was goed te spreken over deze combinatiedag.„Gewoon volgend jaar weer. Het is belangrijk dat we niet alleen een collectebus imago hebben Dat staat zo bedelend We geven graag informatie hoe men sen op een verantwoorde manier met hun gezondheid om kunnen gaan Adviezen over vooral gezond verstand handelen nemen hierbij een belangrijke plaats in". De programmering stond giste ren garant voor een bomvolle Er ker. Met onder andere Aerobic, Jazz ballet en een Braziliaanse dansshow was er voor ieder wat wils Vooral de populaire Lamba- da-klanken maakten het publiek goed los. Voor geïnteresseerden in Braziliaanse dans is het goed de maand januari in de gaten te hou den. Dan gaat de Erker namenlijk een workshop organiseren, waar na enthousiastelingen men zich voor tien lessen in kunnen schrij ven. De precieze datum wordt bin nenkort bekend gemaakt. Ouderen op bon bij jeugdverkeersaciie SCHIEDAM Op scholie ren hebben de regelmatig terug kerende acties van de politie voor het voeren van onder meer verlichting sn een beter verkeersgedrag effect. Dit bleek afgelopen vrijdagmorgen toen de politie op de Schiedamseweg bij het zwembad Groenoord weer een gerichte controle hield. Opvallend was dat de technische staat van juist de tweewielers van de schooljeugd prima was. Niemand kreeg een proces-verbaal. Er werd wel 23 keer een bekeuring uitgeschre ven aan wielrijders boven de twintig jaar. Ravage bij inbraak woning Royaardsplefn SCHIEDAM Inbrekers hebben een grote ravage aange richt in een woning aan het Royaardsplein. Ze haalden alle kamers overhoop en gingen er vandoor met sieraden, betaal kaarten en bankbescheiden. Schoorsteenvegen: granaat in haard SCHIEDAM Bij het vegen van de schoorsteen is zaterdag in de Jan Steenstraat te Schie dam een handgranaat uit het rookkanaal gerold op de vuur plaat van de open haard. Met behulp van de politie is het oor logstuig tot dc komst van de Ex plosieven Opruimings Dienst tijdelijk in de tuin gelegd. De verbijsterde familie zegt niet te weten hoe het explosief in de schoorsteen terecht is gekomen] Brommer gewond bij aanrijding met auto SCHIEDAM Een 17-jarige bromfietser is zaterdag in het Schieland-Ziekenhuis opgeno men met fikse snij wonden en een pijnlijke knie. Hij liep deze op na het niet verlenen van voorrang aan een auto op de kruising van de Ferenlaan en de Iepenlaan. "Alewijn de Groot' overhoop gehaald SCHIEDAM Inbrekers hebben de Alewijn de Groot, het in de Buitenhaven afge meerde binnenvaartschip jvani de Rodé^alken'/'Werhbópi haald. Het woongedeelte van de boot is opengebrokeniemmoesó het ontgelden. Ernis-'een1 ifiksef hoeveelheid seheepsbenodigd- heden gestolen. Ook uit een loods aan de Schiekade is een dieptemeter alsmede een aantal molens voor zeehengels gestolen. De waarde van de buit bedraagt vijfen twintighonderd gulden. Kerstartikelen gewild bij winkeldief SCHIEDAM Een 30-jarige Rotterdammer heeft zich zater dag in de Kerstmarkt aan de, Hoogstraat schuldig gemaakt aan het stelen van kerstboom- ballen, een opblaasbare; sneeuwpop en spuitbare sneeuw. De man bleek ook een bezoek te hebben gebracht aan de winkel van het Kruidvat, waar hij een tube styling gel van nog geen twee gulden had gestolen. Hij bleek ook in het bezit van een kerstboomver lichting met een prijskaartje van veertig gulden op de dood. De politie is nog op zoek naar de winkel waar hij dit heeft weggenomen. Voetbalier loopt pijnlijke schouder op SCHIEDAM Met een pijn lijke schouder is gistermiddag een 29-jarige Schiedammer af gevoerd naar het Schieland-Zie- kenhuis. De voetballer liep de verwonding op bij een actie op het veld van de Schiedamse Boys aan de Olympiaweg. Brand in winkel vermoedelijk aangestoken SCHIEDAM De politie houdt er rekening mee dat de brand die gisteren in een le vensmiddelenwinkel aan het Wilhelminaplein voor veel rookschade zorgde, door inbre kers is aangestoken. Tijdens het onderzoek werd een vernielde ruit en een brandhaard ont dekt. Een bovenliggende wo ning moest worden ontruimd. Het onderzoek wordt vandaag voortgezet. Rovato opnieuw doelwit inbrekers SCHIEDAM Het bedrijf Rovato is vanmorgen opnieuw het doelwit geweest van een brute inbraak. Eerder is al eens de gevel vernield met behulp van een auto. Nu werd een deur ingetrapt. Na een eerste onderzoek werd een radio-cas setterecorder vermist. Vandaag volgt een nader onderzoek. 1 0rtftv.j v*ié SSSfffVïffl. frr rt-rt.-*! Krt "V/S, 4, Vi:Vt m ii mi fcJÜS «r.. v. t16 jjgwl f H i G van der Ley, Burgemeester Knappert- laan 124 (reischeque Rabc t w.v 500 gul den), een rondvaart voor 12 kinderen t w.v. 210 gulden Is gewonnen door Piet Paul Dijkstra, Smetanalaan 32 Diners van elk 150 gulden zijn gewonnen door H. Smits, Zwaluwlaan 46. Koos de Kok, Joseph Eylstraat 28, J Hoff Nieuwe Buurt 23 en E Jordans Nieuwe Damlaan 591 Amro- obllgatles twv 50 gulden zijn gewonnen door J C.W van de Berg. Julianalaan 40, J Oomens. Vlaardlngerdljk 239b, H. Wal- kenbach, Henry Polakstraa! 12 en J Geerts, Rietkraag 40 Waardebonnen van 25 gulden voor een theaterbezoek zijn ge wonnen door C T Hesbach, Bachplein 25, Ineke Govaerts, Aleldastraat 13, M M Bruggeling, Pastorletufn 5 en F S Schna- bel, Paulus Potterstraat 54 Alle prijswin naars krijgen thuis bericht

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1