Komst Mi neral Sen rices is niet onaanvaardbaar' KERST 1990 'Havengeld aanwenden voor vredesbeleid' Het nieuwe Wi tte Dorp is hier en daar baksteenrood KUNST TE KIJK Erasmus verzamelt grafiek in het Stedeli jk jiiawli Het Vrije Volk SCHIEDAM Horeca houdt Musie-night B E Z 0 B 6 I N CL NOG NOOIT SPEELDOZEN RAAMDEKORATIES SLINGERS KERSTMANNEN KAARSEN enz. KOM KIJKEN FRANS van THIENEN m FABER PAGINA 4 ws DINSDAG 18 DECEMBER 1990 Boor Rein Wolters SCHIEDAM De omstreden vestiging van het bedrijf Mineral Services Rotterdam (MSR) op het bedrijvenpark Vijfsluizen op de grens van Schiedam en Vlaardin- gen is uit milieuhygiënisch oog punt niet onaanvaardbaar. Dit meldt de Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond (BCMR! in een commentaar op een in opdracht van MSR door het DEW Raadge vend Ingenieursbureau uitgebracht rapport. Voorzichtig omschreven geeft de BCMR de gemeenteraad het advies om bedrijven die vallen onder de milieucategorie 4 op het park toe te staan, doch een onthef fingsmogelijkheid voor categorie 5- bedrijven op te nemen. De voorwaarden, waaronder ontheffing wordt verleend, kun nen op diverse wijzen worden be paald, meent de DCMR. Zo zouden bepaalde bedrijfstypen, waaronder bedrijven die continu werken, van vestiging worden uitgesloten. Als algemene eis stelt de DCMR voor om in de regelgeving op te nemen dat een ontheffing niet wordt ver leend dan na een positief advies van de regionale Inspectie van de Volksgezondheid voor de milieuhy giëne. Het advies is mede gebaseerd op de grofmazige methode die de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) toepast als het gaat om de ruimtelijke invulling van een bedrijventerrein, „Hierin past een voorzichtige stellingname over de waardering van bedrijven die vol gens deze methode tot de milieuca tegorie 4 en 5 behoren. Niet ieder categorie 5-bedrijf is per definitie veel meer milieubelastend dan een zogenaamd categorie 4-bedrijf. Dit hangt onder meer af van de exac te, voorgenomen bedrijfsactivitei ten." Ten aanzien van een vestiging van MSR op het Vijfsluizenterrein, acht de DCMR een indeling van het bedrijf in de categorie 5 verde digbaar. Het zijn juist de categorie 4 en 5 die voor de bewoners van de omringende wijken taboe zijn. Zij willen rlat op het voormalige deel van de scheepswerf Wilton- Fijenoord uitsluitend milieuvrien delijke bedrijven komen. De voor keur gaat met name uit naar be drijven van administratieve aard. Een groot deel van Vijfsluizen wordt aan dergelijke bedrijven uit gegeven. Enkele vervuilende- en geluidsoverlastgevende bedrijven, waaronder MSR, kunnen in de vi sie van de gemeentelijke planolo gen een plaats krijgen aan de rand van het terrein, grenzend aan de Nieuwe Maas. Mineral Services Rotterdam heeft de zinnen gezet, op een stuk kade van de voormalige scheeps werf, dat zonder al te grote inves teringen uiterst geschikt is voor de overslag en verwerking van mine ralen en andere grondstoffen. Voor de gemeente zou een en ander ook uitstekend uitkomen. Het zou grote sommen geld kosten om het ge schikt te maken voor andere be drijfsdoeleinden. De omwonenden hebben te kennen gegeven al lang genoeg gebukt te hebben gegaan onder de overlast van met name Wilton Feijnoord. Met het advies van de DCMR in de hand bezit het gemeentebestuur nu een redelijke houvast om MSR een v stigingsvergunning en een vrijstelling van de hinderwet te verlenen. Maar of deze politiek ge voelige zaak ongeschonden door de gemeenteraad komt, lijkt niet voor de hand te liggen. De coalitiepart ners B66 en Groen Links hebben al veri. aard tegen te zijn. Voor het CDA lijkt de situatie ideaal om de PvdA 'pootje te lichten' en voor de PvdA zelf kan een beslissing ten gunste van MSR weieens opnieuw een fors aantal stemmen kunnen kosten. In de januarivergadering van de gemeenteraad wordt de knoop definitief doorgehakt, heeft burgemeester Scheeres nadrukke lijk toegezegd. SCHIEDAM De Groen Links- gemeenteraadsleden Bea Oomens en Joly Hakkert willen het zeeha vengeld, dat mogelijk is ontvangen van een in de Wiltonhaven aange meerd Amerikaans troepentrans portschip, gebruiken voor het acti veren van het gemeentelijke vre desbeleid. Dit voorstel is verpakt in vijf schriftelijke vragen aan het college va» burgemeester en wet houders, die het duo heeft inge- SCHIEDAM - Na het succes van de Schiedamse Horeea-j azznight in september van dit jaar, zullen zes tien horecabedrijven op 23 decem ber opnieuw een avond live-mu- ziek verzorgen-, de Horeca Music- night. De gemeente Schiedam en de politie hebben hun medewer king toegezegd. De deelnemende bedrijven mogen dan ook een uur tje langer, tot twee uur, open blij ven. Hoewel sommige ondernemers de voorkeur geven aan jazzmuziek, zijn ze deze keer vrij om een muzi kaal genre te kiezen waarvan zij vinden dat dat het beste past bij hun eigen café. Mede hierdoor zal er een keur aan muzikale stijlen te horen zijn. 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag f/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. diend. In een toelichting schrijven Oo mens en Hakkert: „De toenemende oorlogsdreiging in het Golfgebied houdt de gemoederen, ook in Ne derland, behoorlijk bezig. Terecht wordt de bezetting van Kuwayt door Iraq wereldwijd veroordeeld. Echter," schrijven de twee, „steeds meer wordt er een sfeer van oorlogsdreiging opgeroepen. Enerzijds wordt nog altijd gesugge reerd dat er alles aan gedaan wordt om tot een vreedzame oplos sing van het conflict te komen. Anderzijds worden er voorberei dingen getroffen om tot geweld 'over te gaan waarbij weinig genu anceerde berichtgeving oproept dat eer gewapend ingrijpen onver mijdelijk is." En verder: „Schiedam is on langs geconfronteerd met deze oor logsvoorbereiding in de vorm van een militair transportschip van de Verenigde Staten dat enige tijd in de Wiltonhaven heeft gelegen. Ook in de aan Schiedam grenzende Merwehaven in Rotterdam hebben weken achtereen drie schepen lig gen wachten op verplaatsing naar de Beatrixhaven om te worden be laden met oorlogsmateriaal Van het Schiedamse college wil het duo vernemen^pf^t^pp de hoogte was van de aanwezigheid van een Amerikaans militair transportschip in de Wiltonhaven. Ook wil het vernemen op welke manier de gemeente medewerking aan de aanwezigheid heeft ver leend. Daarnaast wordt de vraag gesteld of het college met Groen Links van mening is dat geen me dewerking verleend moet worden aanoorlogsvoorbereidingen in het algemeen en het Golfconflict in het bijzonder. Verder wil Groen Links vernemen of de gemeente het verschuldigde zeehavengeld in rekening heeft gebracht en of het bereid is het geld aan te wenden voor het gemeentelijke vredesbe leid. Er is nog maar een miniem stukje van het baksteenrood is. Architect De Ley uit Am- die tijdelijkheid geduurd. Nu wordt er defini- oude Witte dorp te zien. Nog even en dan is sterdam vulde het driehoekje tussen Oud-Ma- tief een punt achter gezet Maar het motto het internationaal bekende dorp van de hand thenesse en Spangen, dat begin deze eeuw van de bewoners heeft wel standgehouden: van architect J. J. F. Oud definitief met de bestemd was tot park, in met moderne hui- het Witte Dorp Forever, grond gelijk gemaakt. Een nieuw Witte Dorp zen van eenzelfde schaal en maat als Oud is verschenen, hoewel het hier en daar ook ooit (tijdelijk) deed. Ruim zeventig jaar heeft zag u zoveel kerstartikelen bij elkaar Duizenden ballen prachtige pieken echte kunstbomen Kerstfiguren groepen kerstverlichting kerstkleden mos, engelenhaar, bewegende Broersveld 106-108 Schiedam-C SCHIEDAM Wordt Schiedam het nieuwe culturele centrum van het Rijnmond ge bied? Je zou het bijna gaan ge loven als je de tentoonstelling 'Erasmus verzamelt grafiek in het Stedelijk Museum bekijkt. De overzichtstentoonstelling is het uitvloeisel van een geslaag de samenwerking tussen het museum en de Erasmus Uni versiteit te Rotterdam. En dat is nog niet alles. In de toe komst kunnen we zelfs meer van deze grafiektentoonstellin gen verwachten. Het is de bedoeling dat er minstens één keer per jaar een dergelijke tentoonstelling in het museum wordt gehouden. Professor Sanders van de Eras mus Universiteit en tevens lid van het Culturele Fonds van Schiedam gooide vrijdag tij dens de opening nogmaals het plan op tafel om in Schiedam een grafisch centrum op poten te zetten. Wellicht kan daar een samenwerking uit ont staan tussen kunstenaars uit het Rijnmond gebied en kun stenaars van internationale al lure. In 1963 lanceerde professor Sanders het plan om wat kleur aan te brengen in 'zijn' grijze universiteitsgebouw. Men koos voor het werk van eigentijdse kunstenaars zoals Picasso. De achterliggende gedachte was om studenten en medewerkers van de universiteit in aanra king te brengen met kunst. De universiteit is er in de loop der jaren in geslaagd een rijke schakering in de collectie aan te brengen. De belangrijkste stromingen van de laatste 25 jaar zijn vertegenwoordigd, va riërend van Cobra tot Neue Wilden en van Pop-art tot Consructivisme. De tentoonstelling toont een overzicht van de verzameling grafiek die de Erasmus Univer siteit vanaf 1963 tot heden heeft verzameld. Samensteller Rob Schouten heeft uit een aanbod van ruim duizend wer ken een selectie gemaakt van circa 180 stuks. De tentoonstel ling bevat werk van Neder landse en internationale kun stenaars, zoals Picasso, Appel, Penck en Warhol. Voorname lijk het abstracte werk van de ze kunstenaars is sterk verte genwoordigd. De dertien pren ten van de graficus Escher ko men uitstekend tot hun recht in de gang bij het trappenhuis. Liefhebbers van eigentijdse kunst moeten zich ogenblikke lijk snellen naar het Stedelijk Museum te Schiedam. De ten toonstelling duurt tot 20 janua ri. TECHNIEKEN In Galerie/konditorei Het Spectrum is tot en met 22 de cember werk van de kunstena res Sonja Eossius tentoonge steld, Rossius werkt met ver schillende technieken zoals olieverf, pastel, aquarel en te keningen. Ze maakt zowel figu ratieve als abstracte kunstwer ken. De kunstenares is geboren in Indonesië maar woont al vanaf haar kinderjaren in Ne derland. Een groot deel van haar leven woonde ze in Over- schie. Ze schreef gedichtjes en verhalen en daarnaast acteer de ze. Uiteindelijk besloot ze zich toe te leggen op beeldhou wen, schilderen en tekenen. Haar opleiding volgde ze bij de Famous Artists School. Het Spectrum aan de St. Liduina- straat 75a is gedurende win- Rob Schouten voor het Stedelyk Museum, waar de eerste gro te tentoonstelling is te zien, die hy heeft samengesteld. keitijden gratis toegankelijk. FOTO-EXPOSITIE In de centrale bibliotheek aan de Waalstraat exposeren het echtpaar Dim en Gijs van Gent met een reeks foto's, zo wel in kleur als zwart/wit, Gijs van Gent is zeer aktief binnen de Bond van Neder landse Amateur fotografen. Hij portretteert voornamelijk men sen in hun alledaagse omge ving. Het antwoord op de vraag of hondebezitters nu werkelijk op hun trouwe vier voeters lijken vindt u op de tweede verdieping van de bi bliotheek. De foto's maakt hij in zijn eigen omgeving of tijdens zijn reizen naar Berlijn, Toscane en Schotland. Hij krijgt niet al leen waardering voor zijn fo to's in Nederland, maar ook buiten de landsgrenzen. Zo heeft hij als enige Nederlander eens de Master FIAP ontvan gen, een prijs die wordt uitge reikt door een wereldwijde fe deratie voor kunstfotografie. De foto's van Dini van Gent blinken uit door de sfeer die zij erin weet te leggen. Ze foto grafeert op begraafplaatsen en in kleine bidhuisjes, vaarvan vooral de rust en stilte haar aanspreken. Grafstenen, mooi belicht, in een grasvlakte in Schotland, het interieur van een bidhuisje op de grens van Italië en Zwitserland. De foto's van Dini van Gent zijn sfeer vol en prachtig van kleur. Ze zijn te vinden op de tweede verdieping van de gemeentebi bliotheek. De expositie is tot 3 januari te bewonderen. HUMOR Dat kunst niet altijd serieus hoeft te zijn, bewijst de Utrechtse kunstenaar Aris Ros kam, In galerie Pervelle aan de Fransenstraat exposeert hij met schilderijen, objecten en beelden van gips en klei. Hu mor of liever gezegd ironie voert de boventoon in zijn werk. Zelf omschrijft Roskam zijn werk als realistisch humo risme. Hij heeft oog voor de menselijke lulligheden die de toeschouwer zeker ook zal her kennen. Hij spoort ze op en brengt ze op spottende wijze tot leven in zijn kunstwerken Aris Roskam studeerde in 1973 af als vliegtuigbouwkun dig ingenieur. Sinds een aantal jaren geeft hij parttime les als natuurkundeleraar. Zijn schil derhobby is hij in die jaren in tensiever gaan beoefenen Lucht en wetenschap zijn steeds terugkerende thema's in rijn werk. Een selectie van rijn werk is te zien in Galerie Pervelle aan de Fransenstraat te Vlaar- dingen tijdens openingstijden van de gelijknamige drukwin- kel. De expositie uurt tot 11 januari. EERSTE GROEP Ze rijn er weer: de groeps tentoonstellingen van Vlaar- dingse beeldende kunstenaars in galerie Artoteek te Vlaar- dingen. Negentien plaatselijke kunstenaars, onder wie Linus Harms, Nelleke Berg, Eric Hulsman en Anneke Klein to nen hun werk. Harms voltooi de in 1984 rijn opleiding aan de fotovakschool in Apeldoorn. Daarna is hij aan het werk ge gaan als freelance-fotograaf. Tijdens de tentoonstelling is een selectie van een serie reis foto's te rien die hij in Indone sië maakte. Nelleke Berg is werkzaam geweest als docente tekenen en handvaardigheid. Na de geboorte van haar zoon besloot ze het moederschap met het uitoefenen van kunst te combineren. In haar werk speelt de natuur een belangrij ke rol. Deze expositie is nog tot 22 december te bezichtigen in cultureel centrum Hollandia aan de Oosthavenkade. Een tweede groep kunstenaars ex poseert van 4 tot en met 26 ja nuari. Woning slapende man overhoop gehaald SCHIEDAM Zonder dat een slapende 56-jarige bewoner van de Rotterdamsedijk het heeft gemerkt, hebben inbre kers rijn woning doorzocht en overhoop gehaald. Hij mist een videorecorder met afstandsbe diening, videocamera en een zwart leren jack met daarin rijn sleutelbos en autobeschei den. Autokraker tijdens vlucht gearresteerd SCHIEDAM Een 28-jarige autokraker uit Rotterdam is gis teren op de Hoogstraat aange houden op aanwijzing van ge tuigen. Deze hadden hem even tevoren zien inbreken in een geparkeerde auto aan de Lange Nieuwstraat. Hierbij ging het alarm af. Reparatie aan motor: keuken in do fik SCHIEDAM Reparatie werkzaamheden aan de lucht- filter van rijn motor is een 25- jarige bewoner van de Zwaan- steeg gisteren komen te sta- i op een keukenbrand én jn rookvergiftiging. De brand ont stond door het gebruik van een vluchtige stof. De man ging tij dens de brand op zoek naar een van rijn huisdieren, wat hij ook in veiligheid bracht, maar zelf moest hij ter observatie worden opgenomen in het Schieland- Ziekenhuis. Zijn vrouw en kind zijn tijdelijk bij familie onder gebracht.' Fax en computer weg bij inbraak SCHIEDAM Bij een in braak in het kantoor van druk- kerij Wilskracht in de Van De- venterstraat rijn verdwenen een fax, telefoonbeantwoorder, computer, printer en een beeld scherm. De waarde van de ver dwenen goederen is nog niet vastgesteld en evenmin de wij ze waarop men zich de toegang heeft verschaft. Meisjes doe-miMag in Technisch College SCHIEDAM Het Regio naal Technisch College Rijn mond (voorheen de. Rijnmond MTS) hQudtt--dctiQrgenmiddhg. voor de vierde keer een meisjes doe-middagnyqsffJmF^W-fSïb 3 Mavo/E av o-.Het-,doel- is- henr te interesseren voor het prakti sche gedeelte van de studie richtingen bouwkunde, werk tuigbouwkunde en elektrotech niek. De school is gevestigd aan de Schiedamseweg 245, tele foonnummer 4712044. Zangkoor Oase geeft concert in Wouohoek SCHIEDAM Het zangkoor Oase verzorgt morgenmiddag een kerstconcert in hei dien stencentrum De Woudhoek aan het Heijermansplein 35. Sinds september is gewerkt aan het repertoire. Aanvang 20.00 uur. Leukejeugdfilm in De Teerstoof SCHIEDAM Kinderen van 7 tot 11 jaar kunnen mor genmiddag naar de jeugdfilm 'De inktvlek' in het theater De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. Aanvang 14.00 uur. Toe gangsprijs vijf gulden. De film handelt over een heel mooi prentenboek dat Vendulka van haar ouders heeft gekregen op haar achtste verjaardag. Op de eerste bladzijde heeft de schil der een bijzondere boodschap afgedrukt. Arbeidsbureau gesloten rond de feestdagen SCHIEDAM Het Arbeids bureau Nieuwe Waterweg- Noord in Schiedam is in de pe riode rond kerst en oudjaar een aantal dagen gesloten. Op woensdag 19 december, maan dag 24 december en maandag 31 december kunnen werkzoe kenden niet terecht in het ge bouw aan de Laan van Bol'Es. i tM Gevelkachel XG-30-TK smederij (INGEZONDEN MEDEDELINGEN) (INGEZONDEN MEDEDELINGEN) I ,5TJ CAUENBURGVmMT 80 VLAAROINGEN TEL 0<0 «343096

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1