Mogelijk nieuwe plek Scheepsbouwer-beeld Ér t 'ledereen wint met vernieuwing stadshart De beroemdste Vlaardinger komt uit Amsterdam Hel Vrije Volk SCHIEDAM Makelaar in de knoei door Vuurwerkoverlast: politie op scherp Jpr %r Asspoester Anya en haar tuin Dit verhaal heet doorenroosje Pinokkïo Studio fcjfc] Expresse Pasfoto's met kwaliteits- garantie m mm 'B wiw?. ws PAGINA 4 WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 Het Vrymoed- pand aan de Lange Haven; minder sibsidie voor nieuwe ei genaar. Door Rein Wolters SCHIEDAM Burgemeester Beinier Scheeres is bijzonder blij met het initiatief van de commis sie Kerstmarkt voor de opdracht tot het laten vervaardigen van een beeltenis van een scheepsbouwer. „Een prima zaak," aldus Scheeres. s,En die ondersteunen we graag." Overigens verklaart Scheeres op persoonlijke titel dat het voor hem absoluut nog niet vaststaat dat 'De Scheepsbouwer' een plek moet krijgen op de Maasboulevard nabij het Hoofdplein. „Het is een leuke plek, maar heus niet de enige die hiervoor geschikt is," zegt hij. Om zich nader te verklaren met: „De hoek van de Ary Prinslaan en de Burgemeester Knappertlaan (bij het Sint Jacobs Gasthuis voor de deur) zou ook een goede en symbo lische plaats zijn. Heel veel van de vroegere scheepsbouwers passeer den deze straat naar en van hun werk." Scheeres spreekt tegelijkertijd uit dat voor elke plaats wel iets po sitiefs of negatiefs is te bedenken. „Daar moeten we te zijner tijd met alle betrokkenen nog maar eens goed over praten. We komen er wel uit, dat zeker." Overigens zegt de burgemeester op voorhand niet onwelwillend te staan tegenover een gemeentelijke bijdrage voor de bouw van de sokkel en het eventu eel onderheiën van de plaats sok kel en beeld komen te staan. „Maar ook hierover zal eerst in de gemeenteraad gesproken moeten worden." De commissie Kerstmarkt heeft bij het ontvouwen van de plannen nadrukkelijk te kennen gegeven dat zij alleen zorgdraagt voor de fi nanciering van het beeld en dat de gemeente dus voor de randzaken dient te zorgen. „Ongetwijfeld vin den we ook daér een goede oplos sing voor," aldus een knipogende burgemeester. Door het tegenvallende bezoek aan de Kerstmarkt, is de financië le barometer voor het beeld voor lopig blijven steken op vijfentwin tigduizend gulden. Naar schatting kost 'De Scheepsbouwer' een klei ne honderdduizend gulden. Voor de commissie Kerstmarkt is de te genvaller geen reden om het hoofd te laten hangen. „Onze inschatting was al dat de opbrengst van min stens twee Kerstmarkten nodig is om aan het benodigde bedrag te komen," bekent mede-organiator Frans van Krugten. Zijn commissie gaat ook het bedrijfsleven aanspre ken voor bijdragen aan het beeld. Daaronder zijn alle bedrijven in in en rond Schiedam die een band hebben met de scheepsbouw. ;SCHIEDAM De politie van Schiedam staat het afsteken van vuurwerk alleen toe rond de jaar wisseling. Tot 7 januari wordt daarom verscherpt gecontroleerd op het in bezit hebben van vuur werk of het afsteken daarvan. Ver scherpt wordt ook gelet op het ple gen van andere baldadigheden, die et verblijf op straat hinderen. Jongeren tot achttien jaar wor den voor onder meer het te vroeg afsteken van vuurwerk opgepakt en via een nauwe samenwerking tussen de politie en het Bureau Halt terstond bestraft. Het Bureau Halt legt, afhankelijk van de ernst van de overtreding, alternatieve straffen op. Deze kunnen variëren van enkele uren straatvegen tot het een paar dagen achtereen schoonmaken van trams, bussen of In de straftijd krijgen de over treders ook voorlichting over de gevaren rond het afsteken van vuurwerk. Diegenen die niet voor een afhandeling bij Halt in aan merking komen, kunnen rekenen op een fikse boete die al snel kan oplopen tot honderd gulden. De boetes worden bovendien zeer snel geïncasseerd. BRIEVEN VAN KINDEREN Er was eens een meisje die heette asspoester. zij was zo lief maar op een dag kwam ze bij een huisje daar woonde de stiefmoeder en zij moest heel hard werken, toen zat ze in de keuken te huilen, de stiefmoeder ging op het feest en de stiefzusje ook. op een dag kwam een goede fee. vroeg wat aan de hant wast. asspoester zeg de fee wat er aan de hant was. de fee zegde als de klok om twalef uur slaat dan ben je weer betovert, asspoester rende weg. de prins rende agter asspoester. de prins hat alleen de schoen, stiefmoeder past de schoen niet. de stiefzusje ook niet. kom jij ens hier meisje, pas die schoen asspoester, pas de schoen, de prins herkende as spoester. asspoester trouwde met de prins, en ze leef nog lang en ze leef nog lang en glukek. Anouchka, 7 jaar Rotterdam heel lang geleden woonde er een meisje die heette Anya. Ze woon de in een prachtige tuin. ze had bedienden, die bedienenden zor gende voor Anya. ze had een heel groot tuin. ze kon zo veel spelen als ze maar wil. op een dag kwam er een wijze man aan. hij vroeg aan Anya toen jouw moeder dood ging zij ze je mag een wens doen en Anya zij ik wens dat ik lang zal blijven, toen een paar dagen groeide en ze leefde nog lang en gelukkig. Natasja, 7 jaar Rotterdam er was eens een koning en konigin. de koning wou zo graag een kindje, op een dag kwam de koning een kikker tegen en zij uw vrouws wens komt in vervuling. 6 weken geleden hat de konigin en babytje gekregen, ze bedagt een naam voor het babytje en toen had ze een naam en werd doorenroosje genoemt. op een dag werd er &en groot feest en ale mensen en feejen mogen komen, het werd heel groot feest maar er waaren dertien feejen in het land. maar er waaren maar twaalf feejen en toen stormde de gemeenen fee en zij zij het meisje zal zig aan een spinenwiel pri- ken en toen ze dertien was prikte ze in haar vinger en sliep 100 jaar. 100 jaar geleden kwam een prins en trouwde met het meisje en toen de koning stierf werd de jonge prins een koning en ze levde nog lang en gelukug. Mehtap, 7 jaar Rotterdam Ik droom altijd over pinokkio. ik was pinokkio. ik was van hout. ik moest naar school, opeens zag ik circus, ik kan niet weten wel ke kant ik ga links of rechts, een jongen zegt ga naar het circus, en de krekel zei ga naar school, ik luisterde niet. ik ging naar het cir cus. ik had geen geld. het kost vier gulden, toen wert ik wakker. Yahya, 8 jaar Rotterdam Polaroid hmn irfz&ï ELOEP SCHIEDAM Makelaardij Smit uit Hoorn heeft zich flink verkeken bij de aankoop van het pakhuis vai de voormalige disti- leerderij Vrijmoed aan de Lange Haven. Het bedrijf had gerekend op tienmaal een subsidie van 15.000,- van de Provincie voor de restauratie van het monumentale pand aangezien het gesplitst werd in tien afzonderlijke appartemen ten. In eerste instantie kende de provincie een eenmalige subsidie toe voor het hele huis, maar daar diende Smit bezwaar tegen in. Nu krijgt de makelaar vijfmaal de -subsidie omdat er zich tot nu toe nog maar vijf kopers hebben aan gediend. -«"Volgens Gedeputeerde Staten" van de provincie kan slechts subsi die worden uitgekeerd aan afzon derlijke eigenaren en daar zijn er momenteel dus vijf van. De appar- temeneten die in de toekomst ver kocht worden, vallen onder de nieuwe Regeling Monumentensub sidies Zuid-Holland. Volgens deze regeling hoeft de provincie geen subsidies meer te verstrekken voor de restauratie van beschermde woonhuismonumenten. De Haagse makelaar Dekker, die de appartementen voor Smit verkoopt en bovendien voor een aannemer zorgde, vreest nu dat de prijs van de vijf overgebleven mo- - numenten omhoog zullen schieten. Oorspronkelijkwas de prijs van de eenheden tussen ƒ147.500,- en ƒ320.000,- vastgesteld afhankelijk van de grootte van het apparte ment. „In de vrije sector zijn sub sidies voor verbouw hard nodig," aldus Dekker. „De prijzen van de woningen zijn toch al met voor ie dereen te betalen." Hij denkt echter dat de verkoop van de overgebleven toe komstige appartementen geen pro blemen zullen opleveren. „De mensen, die nu gekocht hebben, deden dat op basis van tekenin gen," verklaart Dekker. „In hst al gemeen is het zo dat zodra er een modelwoning gereed is de overgebeleven eenheden ook wel lopen. En die modelwoning is er naar schatting over enkele maanden." VLAARDINGEN Tachtig miljoen gulden bedraagt de inves tering, die van het Vlaardingse stadshart weer een modern regio naal winkelcentrum moet maken. „Iedereen wint bij de overeen komst, die we vandaag aangaan om de binnenstad een ware meta morfose te laten ondergaan." Voor de officiële ondertekening van het contract tussen de gemeente en project-ontwikkelaar Multi Vast goed BV uit Gouda, gisteren in de leeszaal van de Centrale Biblio theek aan het Veerplein, signaleer de burgemeester Van Lier uitslui tend voordelen voor alle betrok ken partijen. „De consument uit eigen stad en regio zal een eigentijdse winkelomgeving terugkrijgen, waar het goed toeven is. Voor de detailhandelaar is dat ook goed. Het gemeentebestuur, dat straks herkozen wil worden, heeft voor deel aan tevreden mensen en de projectontwikkelaar is er ook ge lukkig mee. Kortom, iedereen is er blij mee," somde Van Lier op, vlak voor hij de zaak met het zetten van zijn handtekening voor Vlaar- dingen beklonk. Algemeen directeur Van Dam, die namens Multi Vastgoed onder tekende, stelde vast dat nu welis waar een belangrijke periode is af gerond maar er nog moeilijke tij den komen. „Het is geen gemakke lijke klus," zei hij en wees op de moeilijkheid om in een halfjaar met de bestaande Liesveldwinke liers tot zaken te komen. Hij deed een beroep op de centrumwinke liers om vlot mee te werken: „Het resultaat zal een goed concurrend stadshart zijn, aantrekkelijk door zijn branche-verdeling. Wij zien het echt zitten, we hebben er zin in." Blijheid overheerste tijdens de bijeenkomst, zeker aan de zijde van de met burgemeester, vier wethouders (alleen Maarleveld ontbrak) en veel top-ambtenaren vertegenwoordigde gemeente. De burgemeester meldde snel te ver trekken om naar een andere fees telijke gelegenheid te vertrekken, een bezoek met zijn vrouw aan een zestigjarig bruidspaar. Wet houder Van Ardenne-van der Hoe ven (Economische Zaken) proostte later met aile aanwezigen op haar eigen twintigjarige huwelijk en wethouder Ranshuijsen (Finan ciën) zei gelukkig te zijn met de 'goede zaak' die hij had gedaan. Vlak voor zijn overdracht van de leiding aan Ranshuijsen vroeg bur gemeester Van Lier toch nog even om een kort moment van stilte in verband met het overlijden van de oud-rijksconsulent Heetman, die namens de gemeente de voorberei ding van de vernieuwingsoperatie had geleid. Hij werd juist gisteren begraven. Dertig huurders van winkels aan het Liesveld, die in het kader van de overeenkomst door het Ge meentelijk Woningbedrijf aan Multi Vastgoed worden verkocht, zullen binnen een halfjaar moeten beslissen over verplaatsing van hun bedrijf. Zij krijgen een voor keursbehandeling en gaan in een te bouwen nieuwe winkel straks 375 gulden per vierkante meter betalen. Dat is 175 gulden minder dan nieuwe huurders moeten neer tellen en voor sommige ook min der dan ze nu betalen, maar voor winkeliers met de oudste contrac ten betekent het een fikse huur verhoging. Er zijn er, die nu aan het Gemeentelijk Woningbedrijf per maand 150 gulden per meter betalen. Commercieel-directeur Hen driks van Multi Vastgoed gaat er van uit, dat 'bevredigende oplos singen' worden gevonden en dat ook de bouwperiode geen nadelige invloed zal hebben op de omzetten van de bedrijven. In de tachtig miljoen, die aan de modernisering van het Liesveld wordt besteed, steekt Multi Vast goed het leeuwedeel met 54 mil joen gulden. Woningbouwvereni ging Samenwerking investeert twaalf miljoen in tachtig wonin gen, waarvan vijftig in de elf lagen tellende woontoren aan de kop van het Veerplein, en de gemeente legt tien miljoen op tafel voor de bouw van parkeergarages, het bou wrijp maken van het gebied en verdere infra-structuur. Zo'n zelfde bedrag was de opbrengst voor de winkels van het Gemeentelijk Wo ningbedrijf. De bedoeling is om eind vol gend jaar de eerste paal de grond m te jagen. De zekerheid hierover bestaat pas na het bereiken van overeenstemming met de winke liers. „Dat moet binnen enkele maanden geregeld zijn, anders gaat het over," concludeerden zo wel wethouder Ranshuijsen als Hendriks. „De winkeliers zuilen er zelf in moeten geloven. Het plan is dat zeker ook waard," voegt de MV-directeur eraan toe. De belangrijkste wijzigingen in het winkelarsenaal zijn: het Lies veldviaduct zal worden verbreed, daaronder komt een grotere en ge heel overdekte winkelgalerij en een supermarkt, met aan de Veer- pleinkant zogenaamde afzoomwin- kels en aan de achterkant aanslui tende parkeergarages, dicht het gat tussen V&D en Van Uffelen en tus sen Hema en C&A is naast nieuwe winkels een rollend trottoir ge pland of andere verbinding van Hoogstraat- naar Liesveldniveau. Op het viaduct zou alleen nog be zorgend verkeer en het openbaar vervoer terecht kunnen. Door Ben van Haren VLAARDINGEN Wilhem van. Ruytenburch was ambachts heer van Vlaardingen en Vlaardin- ger-Ambacht van 1627 tot 1652 en naar hem is het nieuwe flatge bouw van 41 seniorenwoningen genoemd, dat onlangs op de hoek van Vondelstraat en Burgemeester Pruissingel, tegenover de te slopen Billitonflat in Vlaardingen in ge bruik is genomen. Hij is waar schijnlijk de beroemdste Vlaardin- ger. Hij is namelijk het in het oog springende kleine mannetje in het licht gekleurde kostuum op het wereldberoemde werk van Rem brandt van Rijn, de Nachtwacht. Wilhem van Ruytenburch was de luitenant van kapitein dr. Frans Banninck Cocq. De opvallende 'Haagse kleding van de Heer van Vlaardingen op het schilderij van de Amsterdamse schutterij geeft zijn bijzondere po sitie weer. Hij heeft weliswaar deel uitgemaakt van de vroed schap van Amsterdam, maar een grote politieke carrière op het stadhuis was voor hem niet wegge legd. Daarvoor was hij te weinig in de hoofdstad, waar hij zelfs nimmer een eigen woning had en altijd bij zijn bezoeken aan Am sterdam verbleef in het huis van zijn schoonmoeder, Adrianan Cool- en, aan de Herengracht. „Wel bracht hij het in 1941 tot schepen, maar het zeer begeerde burgemeesterschap bleef hem ont houden," schrijft drs. S.A.C. Du- dok van Heel, wetenschappelijk medewerker van het Gemeentear chief Amsterdam in een pas in Vlaardingen verschenen boekje. 'Vlaardingen en Vlaardinger- Ambacht een Heerlijkheid' is de ti tel van het in eigen beheer door Matthijs A. Struijs van het Stads archief Vlaardingen uitgegeven werkje. Het bevat het verhaal van Dudok van Heel over Wilhem van Ruytenburch, voor wie hij zich in teresseert om zijn aanwezigheid op de Nachtwacht. Verder twee publi- katies van de Vlaardingse student geschiedenis en amateur-archeo loog Jeroen ter Brugge over de oudste ambachtsheren van Vlaar dingen en over Het Hof, die in ja nuari 1988 versche/v.is deelstu die in de reeks 'He, je gatt Vlaerdingen, Verleden ronder toe komst? Een verhaal van Matthijs A. Struijs over de ambachtsheren, informatie over de naamgeving van de flat en over de bouw. Het geheel is verluchtigd met vele fo to's en tekeningen. Pieter Gerritszn van Ruyten burch, de vader van Wilhem, kocht op 12 maart 1611 voor 26.000 gulden de Heerlijkheid Vlaardingen en Vlaardinger-Am- bacht en enkele dagen later kocht hij er ook nog de Grote Buitenwei- de, het Louweland en de Kleine Buitenweide bij, wat betekent de gehele driehoek tussen de oostzijde van de Vlaardingse haven, de Schiedamsedijk en de Nieuwe Maas. Hij stichtte er een heren huis, Het Hof genaaipd, en liet zich op 6 mei 1912 feestelijk in Vlaardingen inhalen als de nieuwe ambachtsheer. Toen Wilhem in 1627 het bezit in Vlaardingen van zijn overleden vader erfde was hij behalve van de stad Vlaardingen en Vlaardin- ger-Ambacht ook heer van Babber- spolder, Nieuwenhoorn, Nieuwe Goote, Oud- en Nieuw Krayertspol- der en het Brielse Nieuwland. Toch waren zijn ouders helemaal niet van adel. De voorouders van Wilhem van Ruytenburch waren kruideniers op de Dam in het laat ste huis van de toen voorname Warmoestraat en bij Wilhems doop op 13 augustus 1600 werden zijn ouders heel eenvoudig als Pie ter Gerritszoon en Aeltje Pieters dochter in het doopboek van de Oude Kerk van Amsterdam inge schreven, onthult Dudok van Heel. De rijk geworden familie van kruideniers ontleend de naam Van Ruytenburch aan de naam van het huis op de hoek van de Warmoe- straat dat nog voordat de kruide niersfamilie er in trok Rutenburch heette. Het is begin deze eeuw af gebroken en op de kaal geslagen plek staat nu het nationaal monu ment, Wilhem liet in 1632 een uit Bu- del afkomstige zestigjarige vrouw verklaren, dat zijn familie om de religie vanuit de Kempen naar Amsterdam waren uitgeweken en dat zij als wapen voerde drie mer- letten (zwarte heraldische vogels zonder poten). „Dit is geheel bezij den de waarheid," schrijft Dudok van Heel. „De familie wordt na melijk al in 1538 op de Dam in Rutenburch vermeld! Maar het be lette Wilhem van Ruytenburch niet om dit adellijke wapen in zijn zegel te voeren.' De naam Van Ruytenburch ver dween in 1722 voorgoed van de heerlijkheid in Vlaardingen toen Catharine van der Nisse, de echt genote van Jan van Ruytenburch overleed, en hun dochter Ahda, ge trouwd met Pieter Baron van Ley- den, het bezit in handen kreeg. Jan Mookhoek (GSS) onderscheiden SCHIEDAM Uit handen van burgemeester Reinier Scheeres heeft Jan Mookhoek vanmiddag een koninklijke on derscheiding gekregen. Mook hoek treedt vervroegd uit na een dienstverhand van veertig jaar bij IHC Gusto Engineering te Schiedam. Hij was werk zaam als hoofdontwerper. Naast zijn dagelijkse werk is Jan Mookhoek reeds gedurende tientallen jaren actief bij de voetbalvereniging GSS als lid, bestuurslid en lid van de com missie van goede diensten. Concert met schalen bij spiritisten Harmonia SCHIEDAM Danny Be- cher uit Zutphen verzorgt mor genavond een klein concert op klankschalen bij de Spiritisti sche Vereniging Harmonia in het wijkcentrum Nieuwland aan de Dr. Wibautplein 165. Aanvang 20.00 uur. Toegangs prijs ƒ7,50. Sextet Van Kemenade in café De Tender SCHIEDAM Het sextet Paul van Kemenade brengt morgenavond een speciaal jazz programma in het theatercafé De Tender in de Passage. Het repertoire van de groep is ge schreven door de leider zelf. Hij won in 1984 de Podium- prijs. Aanvang 21.30 uur. De toegang is gratis. Jaap Mulder met 'Groene Vingers' SCHIEDAM Vorig jaar won Jaap Mulder de jury- en publieksprijs van het Rotter damse Camarettenfestival met een gedeelte van zijn program ma 'Groene Vingers'. Het omvat vreemde situaties uit een wel buitengewoon familieleven, een uiteenzetting over het recept van een indische rijsttafel, een uit de hand gelopen dansles en het mislukken van een bloe- menzaak De rode lijn door het programma is de erfelijkheid van fantasie. Aanvang 20.30 uur vrijdag in theater De Teer- stoof, Nieuwstraat 12. Toegang 12,50 gulden. Pashouders beta len 10 gulden. 'My Soft foot' op doek Filmhuis SCHIEDAM Het Filmhuis vertoont vrijdag de Britse speel-' film 'My left foot' van regisseur Jim Sheridan. De hoofdrol wordt vertolkt door Daniel Day-Lewis, waar hij een Oscar voor in de wacht sleepte. De film is gebaseerd op het levens verhaal van de spastische jon gen Christy Brown. Hij kan niet praten en heeft slechts controle over zijn linkervoet. De familie Brown heeft geen geld voor een speciale behande ling of een rolstoel voor hun zoon. Pas op zijn negentiende mag hij gratis behandeld wor den in de kliniek van dokter Eileen Cole. Zijn fysieke vermo gens nemen langzaam toe en hij ontwikkelt zich gaandeweg tot schilder. Hij besluit zijn auto biografie te schrijven, letter voor letter met zijn linkervoet. De aanvang is half tien en de film kost vijf gulden. Onibijtzwemmen in kerstsfeer SCHIEDAM Liefhebbers kunnen vrijdag in het Zwem bad Zuid deelnemen aan ont- bijtzwemmen. Tusen 07.00 en 08.30 uur wordt er eerst ge zwommen, waarna op het ter ras een stevig ontbijt gereed staat. De leiding van het zwem bad zorgt hierbij voor een ge zellige kerstsfeer. Deelnemen kost F4.75 exclusief de entree van het zwembad. Het is nood zakelijk zich vooraf aan te mel den. Dit kan telefonisch via nummer 4261682. Het Zwem bad Zuid is gevestigd aan de Westfrankelandsedïjk 3. Schiedamse rockband in muziekcafé Podium SCHIEDAM De van oor sprong Schiedamse rockband 'Dr. Feelgood' treedt zaterdag avond vanaf 22.30 uur op in het muziekcafé Podium aan de Lange Haven 28. Entree 15 gul den. De opvolgende zondag avond staat het podium ter be schikking aan Ronald Abrams uit Amerika. De zanger/gitarist speelt een uitgebreid bluesre pertoire. Onlangs stond hij in een voorprogramma bij Ray Charles. De zeven muzikanten omvattende funkgroep Cabassa uit Den Haag, verzorgt op zater dag 29 december een concert. De groep speelt veel eigen werk met veel zang en afgewisseld door instrumentale stukken. Aanvang 22.30 uur. Peter van Gennip en andere bekende mu zikanten uit de regio verzorgen op zondagavond 30 december de laatste muzieksessie van dit jaar. Aanvang 22.00 uur. Toe gang gratis. CC «S O O wachthuisjes. (Ingezonden mededeling) Tel 010 4266720 ^J-A-4

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1