Rijnmond niet lang de enige 'vrijhaven' beroepsonderwijs' Bewoners eisen met spoed een opknapbeurt en isolat ie Gevaarlijke overweg bleef m Baron Munchausen op doek van Filmhuis Het Vrije Volk VLAARDINGENSCHIEDAM Woningbedrijf wil eerst kijken of gaten in PLN-woningen nog te dichten zijn KAARTEN OP PE GRENS l 'f-V, V- I-,-?■* V I in. -T ws wv, ZATERDAG 22 DECEMBER 1990 VLAARDINGEN Staatssecre- J ttaris Wallage (Onderwijs) bereidt een wetsvoorstel voor dat in de huidige onderwijswetgeving alle barricaden opruimt die bestaan -^tussen de verschillende soorten on- "denvijs en tussen onderwijs en ar- - beidsmarkt. Dat wetsvoorstel bete- kent dat artikelen van bestaande wetten buiten werking worden ge- -steld met als doel de overstap van 1 onderwijs naar arbeidsmarkt te vergemakkelijken. De gemeente Vlaardingen is vertegenwoordigd in een platform, dat in deze regio vraag en aanbod beter op elkaar wil laten afstemmen en het twee de kans-onderwijs te stimuleren. Wallage maakte een en ander deze week bekend bij de onderte kening van een raamovereenkomst tussen het ministerie, de gemeente Rotterdam en de Kamer van Koop handel. In de Rotterdamse regio is daarmee de eerste zogenoemde 'Vrijhaven-beroepsonderwijs' een feit. De ervaringen in deze regio - zijn voor Wallage de toetssteen "'voor zijn aanstaande wetsvoorstel. De staatssecretaris wil het voorstel nog vóór de zomer rond hebben. Wallage noemt het 'lastig' dat de bestaande wetgeving dit soort "'plannen in de weg staat. Hij wil "'daarom dat bedrijfsleven, plaatse- -lijke overheden en zijn ministerie ""er gezamenlijk aan werken om de "Wetgeving te versoepelen. Hij acht de situatie in Rotterdam geschikt om die ideeën aan de praktijk te spiegelen. Als bij voorbeeld een be drijf op korte termijn vijftien ge schoolde LBO'ers nodig heeft, vangt het nu bot. Want de huidge wetgeving gebiedt dat die leerlin- SCHIEDAM7—'De komi sche Britse speelfilm 'The adventures of Baron Mun chausen' van de regisseur Terry Gilliam draait op vftjH&g&*5Wa?28 'ffêöember in Het Filmhuis «aan de Nieuwstraat 12.- Aanvang 21.30 uur.' Toegangsprijs voor donateurs vijf gulden. gen pas dan terecht kunnen wan neer zij staan ingeschreven. Hem staat voor ogen dat dit soort regel tjes verleden tijd worden. „En zo kan ik tientallen voorbeelden be denken," sprak Wallage. De Rotterdamse raamovereen komst geeft ook mogelijkheden om vroegtijdig schoolverlaten tegen te gaan. Dat kan bij voorbeeld door het aanbod van cursussen te ver soepelen en door de ontwikkeling van individuele leertrajecten door de 'naadloze aansluiting' van de verschillende onderwijsvormen op elkaar. Concreet gaat het in de Rijn mond om te beginnen om twee projecten. Een platform van verte genwoordigers van bedrijfsleven en van de gemeenten Rotterdam, Vlaardingen en Spijkenisse gaat werken aan een model om de toekomstige vraag naar en het aanbod van arbeid beter op elkaar af te stemmen. Bovendien gaat het platform aan de slag met het zoge noemde tweede-kansonderwijs. Dat wordt overzichtelijker ge maakt en de verschillende ver schijningen daarvan worden beter op elkaar afgestemd. Het platform gaat verder aan dacht besteden aan het terugdrin gen van de uitval van leerlingen in de eerste jaren van het beroepson derwijs. Onderwijs op maat is ook een sleutelwoord in het experi ment in de Rotterdamse regio. Verder werkt het platform aan on derwijskundige vernieuwingen op het gebied van onder meer de di dactiek. De bestuurskundige van de Rot terdamse Erasmus Universiteit en vroegere topambtenaar van het ministerie van Onderwijs en We tenschappen, R. J. in 't Veld, is één van de drijvende krachten achter de Rotterdamse Vrijhaven. De ideeën daarvoor zijn ontwik keld door Rotor, de Ontwikkelings- raad voor de regio Rotterdam. Kort daarop pleitte de Commissie Rauwenhoff na onderzoek, op verzoek van dé regering"—enkele maanden geléden voor de instel ling van vrijmarkten voor beroeps- onaerwy$^fni«oium In 't Veld sprak uit ervaring toen hij zei dat 'de wijzen van het ministerie weten 1dat regeren voor al achteruitzien is en wachten, eindelooswachten op het draag vlak daynó'digiè'/om1.de'dingen, te doen waarvan je al zolang wist dat ze nodig-waren1. Hij isverdanook gelukkig'mee' dat, hu nift eerst ''al gemene kaders' worden geschapen voordat dit soort experimenten wordt toegestaan. Veenman en Perdijk ergeren zich aan het achterstallig onderhoud bij de PLN-wonin gen. De verf van de toe gangsdeuren naar de gallery- en is compleet afgebladderd. -ju i n<- Wensen stromen ons van alle kanten toe. In de piivé-brieven- bussen zowel als op de redactie adressen hebben we kaarten in alles soorten en maten ontvan gen. De variatie is groot, maar toch ook is de beperking merk baar die bezuinigingen de afge lopen jaren hebben aangericht. Het aantal kaarten is weliswaar gegroeid maar bijvoorbeeld vanuit verschillende richtingen in dezelfde gemeentelijke orga nisatie krijgen we nu dezelfde fraaie kaart, zij het met een an dere tekst aan de binnenzijde. Ik vraag me ook af of de nu aan de keuze van een gemeen schappelijke kaart bestede tijd voor overleg de beoogde bezui niging misschien teniet heeft gedaan. Geheel in de nieuwe werkwijze van moderne efficiency ontvin gen we vele kaarten uit Vlaar dingen met een afdruk van de aquarel, die G. Bosman (oud medewerker van Gemeentewer ken Vlaardingen) maakte van het nieuwe bruggen- en sluizen- complex over de Buitenhaven in die stad. Een uitzondering vormde ge meente-archivaris Hans Ma- thijssen en zijn medewerkers, die niet kozen voor de nieuwe aanwinst in deze stad maar in eigen stijl handelden. Zij ver pakten een oude tekst „Wij wenschen, dat zegen uw huis moog' omringen. Dat ge immer van vreugde en welvaarjt moogt zingen. Uw goederen vermeer deren, Uw schat wass' steeds aan! Uw schepen die keeren met goud als belaanl" ih een kaart met een prent van W. Dogterem uit maart 1936. Daar op staat de plek waar Maas- sluisscbedijk en Zomerstraat sa menkomen. Een plek ter hoogte waarvan het gemeentebestuur woningen, parkeergarage en het modernste bejaardencen trum van Zuid-Holland zou wil len bouwen. Ook naar oud-Vlaardingen ver wijst het lieve kaartje, dat we ontvingen van het gezin van Frank Assenberg (de redacteur van Tijdschrift van de Histori sche Vereniging Vlaardingen en auteur van verschillende boek jes). Het wordt opgesierd door een prent uit 1743 van de Hoogstraat en aan de binnenzij de naast de goede wensen de tekst van een liedje, dat ik me vaag uit mijn jeugd herinner en volgens het bijschrift in deze eeuw door kinderen in Vlaar dingen op Oudjaar werd gezon gen langs de huizen. „Het oude jaar is haast voorbij, wij hopen Ir. het nieuwe te tre den. Wij wensen de burgers al- legaer veel heil en zegen in 't nieuwe jaar. Wij hopen dat god u mag sparen, nog vele lange ja ren. Dat doen wij alle jaren om centjes te sparen. Mijn vader is visserman, die zuur zijn brood je verdienen kan. Het oude jaar uit en het nieuwe jaar in, mijn beursje staat open wie gooit er wat in? Aaaalsjeblieftü" Zo bekeken speelde geld in dat oude Vlaardingen de hoofdrol Het gemeentebestuur van het aan oude panden rijkere Schie dam pronkt daar (terecht) mee. Haar nieuwjaarswens bevat een moderne panoramafoto van de oude Korenbeurs en de negen tiende eeuwse brug bij de sa menvloeiing van Lange en Kor te Haven uit het boekje 'Schie dam in Panorama' van Han Dijkstra en Han van der Horst. Ook de kaart die we van kun stenaar Doop Wiegman moch ten ontvangen met een door hem getekend aanzicht op werfactiviteiten was opvallend en natuurlijk het kerstboompje met kluit, in een pot, dat Rietje Konings van de Stichting Lente feest liet bezorgen. Als cadeau tje was daarin gehangen een aankondiging een loterij en een bingo ten behoeve van de vie ring van het twintigjarig be staan in 1991. Prettige feestdagen BEN VAN HAREN t* «sa VLAARDINGEN Het echt al lergrootste probleem bij de PLN- woningen in de Vlaardingse West- wijk? De isolatie, menen N. Per- dijk en W. Veenman van de PLN- bewonersgroep, „Van de zomer was het hier 's avonds 38 graden en 's ochtens vroeg was de temperatuur maar gedaald naar 34 graden," zegt Per- dijk. „En 's winters is het hier niet te harden van de kou." De be- wonersgroep heeft het idee al drie jaar (sinds de oprichting) met een kluitje het riet in te worden ge stuurd. „Er is al een jaar of tien praktisch niets aan onderhoud ge daan," klaagt Veenman. „Daar moet nu toch snel verandering in komen." Iedereen ook het Gemeente lijk Woningbedrijf is het er over eens: de PLN-woningen in de Westwijk behoeven een groot scheepse opknapbeurt, „We weten echter nog steeds niet op wat voor i manier,1" verklaart directrice Ans 1 Theissen van het woningbedrijf. „Het is duidelijk wat er met de wo^ingeiv aar; de hapd,,isu maar hoe die problemen zijn op te los sen blijft vooralsnog de .vraag. Het gaat om nogal wat woningen en bewoners en dat vergt een zorgvul dig afwegingsproces en veel tijd. Pas in 1992 denken we dat we een volledig plan hebben ontwikkeld. Dan pas kunnen we ook subsidies gaan aanvragen." De directrice nog geen half jaar bij het woningbedrijf be strijdt overigens de uitspraak van Veenman dat er nooit wat aan de flats is gedaan. „We hebben er wel degelijk geld in gestoken. Nu gaan we de gallerijen aanpakken. Dit jaar hebben we per woning dui zend gulden uitgetrokken," aldus Theissen. „En het is zeker geen kwestie van alleen geld. Op een gegeven moment zijn voorwerpen, en ook flats, gewoon op. Bij sokken kijkje toch ook eerst of het zinvol is de gaten te stoppen? We kunnen wel gaan isoleren maar gaan de huur- ders dan straks accoord met een fikse huurverhoging? Dat is dan wel de vraag." De PLN-woningen kennen de zelfde problemen als de eveneens na-oorlogse flats in de Schiedamse wijk Nieuwland. In een in begin oktober verschenen beheerplan voor deze wijk stelde de gemeente Schiedam dat er in totaal 2.800 woningen verbeterd moesten wor den, waarvan dertig percent in aanmerking kwam voor ingrijpen de aanpassingen. Eerder al diende de gemeente in verband" met een provinciale prijsvraag een plan in voor de sloop van twee blokken flats in de Van Limburg Stirumstraat. Daarvoor in de plaats zouden 35 duurdere eengezinswoningen moe ten komen. De 192 resterende flats, die bij het plan waren be trokken, moeten hoogwaardig wor den gerenoveerd. Probleem voor dergelijke plannen is de financie ring. Na-oorlogse wijken komen niet in aanmerking voor een bij drage uit het Stadsvernieuwings fonds van de landelijke overheid. Waar Schiedam de eerste plan nen al op papier heeft, moet Vlaar dingen dus nog beginnen. De be woners in de Westwijk zijn het zo langzamerhand meer dan zat. „Wat ons nu het meeste bezig houdt is de vraag waarom ze het zo hebben laten versloffen," ver telt Perdijk. „Het is gewoon gênant als er fa milie op bezoek komt. De traphui- zen en gallerijen zien er niet uit. De kozijnen zijn kaal, alle verf is afgebladderd. Bovendien worden kapotte ruitjes niet tijdig gerepa reerd. Laatst zijn ze in de meeste blokken wel wezen schilderen maar dan gebeurt dat tot halver wege de eerste verdieping. De ver diepingen daarboven worden ge woon overgeslagen. Ik vraag me af hoe het hier over vier, vijfjaar uit ziet als we eindelijk aan de beurt zijn voor renovatie." Voor sloop zoals er in Schie dam plannen zijn en zoals het On derzoeksinstituut voor Technische Bouwkunde voorzichtig aanbeveel- de in een rapport over de PLN-wo ningen voelt de bewonersgroep echter niets. „De mensen die wi- len verhuizen, doen dat vanwege de veipaupering. Maar verder is het een goede wijk om in te wo nen. Alles is in de buurt: winkels, openbaar vervoer, scholen en de Zuidbuurt voor een mooie wande ling," aldus Perdijk. „En voor duurdere woningen komen de meeste mensen die hier wonen toch niet in aanmerking. Geen sloop dus." Directrice Theissen van het Woningbedrijf vindt echter dat de ze mogelijkheid zeker in overwe ging moet worden genomen. „Ik denk dat je er in ieder geval naar moet kijken. Bij de flats zelf zou het misschien al een oplossing zijn om per blok verschillende niveaus van voorzieningen aan te brengen en dus verschillende huurprijzen te vragen. Nu is het wijk met een groot aantal dezelfde woningen; voor de differentiatie van het wo- ningaanbood zou het wel eens goed kunnen zijn op enkele plaatsen duurdere woningen neer te zet ten." „.Door Han,van der Horst ->< SCHIEDAM Het schijnt er eindelijk van te komen. De spoor lijn Schiedam-Delft wordt over niet al te lange tijd 'ondertunneld'. 'Er komt zelfe ruimte voor tram rails. En de halte Kethel krijgt eer herstel. Voor het eerst sinds 15 mei 1938 zullen er na uitvoering van die plannen weer passagiers- treinen stoppen in de buurt van de Kerklaan. Voor bewoners van de nieuwbouwwijken van Vlaardin gen en Schiedam zijn dan einde lijk lange omwegen via het spoor Hoek van Holland-Rotterdam ver leden tijd. Op dit moment moeten Groe- noorders en Spalanders die op het nieuwe Rotterdamse bedrijven park ten noorden van 's-Graveland werken nog gebruik maken van een overweg. Dat is met de drukke treinenloop daar geen ongevaarlij ke aangelegenheid. En daarmee worden na meer dan zeventig jaar de wensen van de omwonenden eindelijk vervuld. Want het is al tijd gevaarlijk geweest op die plek, De halte Kethel werd officieel in gebruik genomen op 13 februari 1892. Veel stelde het allemaal niet voor. Eigenlijk was er alleen maar een perronnetje. Kaartjes moesten de passagiers bij de conducteur ko pen en veel treinen stopten er ook al niet. Waarom zouden ze ook? Kethel en Spaland was een lande lijke gemeente met nog geen twee duizend inwoners. De halte lag een half uur gaans van de dorpskern. Toch verwachtten de Kethelaars heel wat van hun nieuwe aan winst. Een echt station! Nu zou de gemeente echt tot bloei komen. Maar dat viel tegen. Eigenlijk hadden de Kethelaars alleen maar last van de spoorlijn die hun ge meente waaronder ook Veer aan de Kandelaar viel door sneed. Er waren twee onbewaakte overwegen en wie niet goed uit keek, liep kans om onder de voort denderende sneltreinen naar Am sterdam of Rotterdam te komen. Er was geen enkel signaal om het verkeer te waarschuwen. Daarover werd uitenixeure ge klaagd en gejammerd. De Schie damse kranten wijdden regelmatig artikeltjes aan het gevaar en de ge meente correspondeerde met de minister van Waterstaat voor ver beteringen, want onder deze be windsman vielen de overwegen. Maar dat leidde allemaal tot niets. Burgemeester J. L. Verveen schreef in 1926 een brandbrief aan de toenmalige minister H. van de Vegte, omdat er een dode was gevallen: de melkhandelaar A. van Vloet was door een trein gegrepen. Het ministerie reageerde niet. mS&mwt Jiaite xe J$ethef De halte Kethel werd officiéél in gebruik genomen op 13 februari 1892, maar veel stelde het station toen niet voor. Het station werd per 15 mei 1938 gesloten wegens gebrek aan belangstelling. Toen in de nacht van twaalf op dertien oktober 1926 gebeurde een verschrikkelijk ongeluk. Het was noodweer, maar het waren ook barre tijden en de grindtrein die op het spoor tussen de Kerk laan en de Kerkweg stond móest worden gelost. Dat karwei klaar den de arbeiders C. G. Noomen, zijn zoon Leendert, D. Hoeman, A. J. Kwant en de ploegbaas Blom. De storm en de regen geselde hun gezichten, maar ze hielden het toch vol. De trein was in de late avond aangekomen. Om drie uur 's nachts was het geen doen meer. De vijf staakten hun arbeid en keerden naar huis terug over de spoorbaan in de richting van de overweg op de Kerklaan. Toen maakten ze een fatale fout. Ze liepen de linkerhaan op, want dan konden zij treinen zien aankomen. Sneltrein veertien naar Amsterdam bijvoorbeeld. Blom volgde op het rechterspoor. Daar en dat waren de arbeiders in het noodweer vergeten stond de grinttrein, zodat het andere spoor voor beide richtingen werd ge bruikt. Het moet werkelijk ontzet tend noodweer geweest zijn, want de voortstappende Blom merkte niet, wat er honderd meter verder gebeurde. Een posttrein greep zijn vier mede-arbeiders. De machinist merkte niets en stoomde op volle kracht door. Pas op de plek des onheils ont dekte Blom de afschuwelijk ver minkte lijken. Hij holde naar de dorpskern om burgemeester Verveen uit zijn bed te bellen. Die was om kwart over vier ter plaatse samen met de le gendarische dorpsdokter Sauer. Het enige wat ze konden doen was de lijken voorlopig opbaren in een nabije boerenschuur. De volgende ochtend al maakte Verveen persoonlijk zijn opwach ting bij minister Van de Vegte om de zaak van de gevaarlijke over weg persoonlijk toe te lichten. De minister beloofde de zaak serieus te zullen bestuderen. Het leidde er uiteindelijk toe, dat de twee over wegen werden voorzien van bellen en stoplichten. De halte Kethel werd per 15 mei 1938 gesloten wegens gebrek aan belangstelling. De gemeente probeerde tot in de Tweede We reldoorlog de NS tot heropening te bewegen, maar daar is het nooit van gekomen. Nu pas, nu het polderlandschap is belast met industrie en woon wijken, wordt heropening overwo gen. In het artikel 'Wethouder wil ongehoorde dingen met Nieuw land' van vorige week zaterdag laat ik het Westen van Schiedam vlak voor de Tweede Wereldoorlog groeien. Foutje, slordigheidje. De buurt tussen de Westfrankelandse- straat en de Burgemeester Knap- pertlaan is vlak voor en tijdens de Eerste Wereldoorlog ontstaan. Al thans voor het grootste deel. Tegen het eind van de jaren twintig was de Aleidastraat de grens van de bebouwde kom. Aan de Vlaar dingse kant van die straat begon het Sterrebos. Daarvan vielen steeds grotere delen ten offer aan het zich steeds uitbreidende Wes ten. De Burgemeester Knappertlaan was aanvankelijk ook een smalle straat, een beetje vergelijkbaar met de huidige Julianalaan. Toen het Westen echt begon te groeien en het autoverkeer toenam, kwam de burgemeester Knappertlaan op zijn huidige breedte. Het was de grote aanvoerweg naar Rotter dam, in zijn functie vergelijkbaar met de huidige rijksweg. Ik zal nooit meer twee wereld oorlogen door elkaar halen. Gouden medaille voor olectro-technicus VLAARDINGEN Burge meester A. van Lier heeft giste ren een gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de 65-jarige Vlaardmger Bernar- dus Johannes van Schoor. Hij hield gisteren op met werken na een carriëre van vijftig jaar waarvan 41 jaar in de electro- technische branche. Van Schoor had vanaf 1963 eeno gen bedrijf Ben van Schoof Zn. Gemeentelijke diensten dicht rond feestdagen"" SCHIEDAM In verband met de komende feestdagen zijn alle filialen van de gemeentebi bliotheek in Schiedam gesloten op 24, 25, 26 en 31 december en 1 januari. De filialen Oost en Zuid zijn tevens gesloten op 27 en 28 december. MAASSLUIS Het stad huis, het Gemeentelijk Woning bedrijf, Dukdalf bedrijven en de Gemeentebedrijven in Maas sluis zijn vanaf eerste kerstdag tot en met dinsdag 1 januari ge sloten. Het gemeentepersoneel werkt de dagen tussen kerst ,en oud en nieuw niet omdat dat verplicht roostervrije daggn zijn. Hetzelfde geld voorde stadhuizen en gemeentelijke diensten in Vlaardingen „gn Schiedam. De afdeling Burgen zaken op het Maassluise stad huis is maandagmiddag vanaf 12.00 uur al niet meer toegan kelijk voor publiek. Voorr ljet aangeven van geboorten ',.en overlijden is deze afdeling wel geopend en wel op vrijdag „28 december van 10.00 tot 12.00 uur. De dinsdagmarkt op het parkeerterrein naast de Ko ningshoek is van eerste kerst dag en nieuwjaarsdag ver plaatst naar maandag 24 de cember en maandag 31 decem ber. In Vlaardingen zijn de markten op eerste kerstdag (Dr. Wiardi Beckmansingel) en tweede kerstdag (Broekweg) verschoven naar maandag 23 januari. De markt van nieuw jaarsdag op de Dr. Wiardi Beck mansingel wordt verschoven naar maandag 31 december. Huisvuil op andere dagen langs de weg MAASSLUIS In Maassluis zijn in verband met de feestda gen de dagen voor het ophalen voor, het huisvuil veranderd. De dinsdagroute in- het gebied ten oosten van de Uiverlaan, ten zuiden van de Westlandse- weg, Noorddijk, Hoogstraat, Zuiddijk en Pr. Julianalaan en ten noorden van de Westlandse- weg wordt in plaats van op eerste kerstdag en nieuwjaars dag op maandag 24 december en maandag 31 december gere den. Het huisvuil langs de woensdagroute (Dijkpolder) wordt op donderdag 27 decem ber opgehaald, de donderdag route van 27 december (Slui- spolder-West, Steendijkpolder en de Vloot) wordt op vrijdag gereden. Film over loggers in Streekmuseum VLAARDINGEN In het Streekmuseum Jan Anderson speelt op tweede kerstdag een 'Van Gewest tot Gewest'-film over de laatste Vlaardingse zeil- logger VI 92, die tegenwoordig voor het scheepvaartmuseum in Amsterdam ligt. Beelden uit (de jaren twintig, kuipers, de bon- broodwinner (torenkijker, die vanaf zijn hoge positie schepen melde aan reders en vissers vrouwen) en opnames van het op volle zee passeren van de VI 114, die aan het vissen is, zijn te zien in deze documentaire. In het streekmuseum rijn ook honderd blikjes in april 1945 gedropte kaakjes te koop a ƒ5,-. Het museum is tweede kerstdag van 14.00 tot 16.00 uur geo pend. Familiedansvoorstelling in grote zaal Passage SCHIEDAM De grog) Opus One brengt op 2e Kerstdag in de grote zaal van het Passage Theater de familiedansvoorstel ling 'De stukgedanste schoea- tjes', gebaseerd op een sprookje van Grimm. Het is een klassiejt sprookje, vertaald naar een ge heel eigen vorm van hedeif- daags jazzdanstheater. Aanvang 20.15 uur. Toegangs 15,00; pashouders 10,00. Kerstprogramma van Radio Schiedam SCHIEDAM Op de dag voor kerstmis zendt Radio Schiedam samen met de Schie damse ziekenomroep een speci aal kerstprogramma uit. Op de frequenties 94.1 en 106.7 kan het programma van 's middags drie tot 's avonds tien worden beluisterd. Vanaf 20 uur kun nen luisteraars de kerstviering in de kapel van het Schieland- riekenhuis volgen. cs-^cb t "C ifA - x4 j 3 c- B.tj» ^*TC5*fOT> JT** -mntr rjqOftf T -- -- o - u in t*** V i\ i v i i in V trrfcjiïtp! I t'C** - 1 m X rY 5 -v..-

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1