e PvdA moet weer met eigen standpunten durven komen etVri ie Volk m m oon van C oorn: an etell inl ie lot aii'e Kerstbomenopslag na relief es ontrui md Voorzitter Jonge Socialisten noemt PvdA 'conservatief' en vooral 'muf' Onzeker 1991 Het Vrije Volk METROPOOL Circus-record oN^':;rG5B£°"')F TINA TURNER KNALT MORGENAVOND OP NED. 3 OM 'N BRUISEND 199 IN TE LUIDEN 1 MAANDAG 31 DECEMBER 1990 PAGINA 3 Door Carolien van Eykelen ROTTERDAM Conservatief, verzuurd, vervelend en bang. Maar vooral muf. Dat is de Part /an de Arbeid volgens de nieuwe, landelijke voorzitter van de Jonge Socialisten, Mark de Koning. Een jongerenbeweging die weliswaar onafhankelijk is, naar tegelijker tijd ook sterk verbonden is met de Partij van de Arbeid. „Je ziet het aan de manier waarop ze met lieuwe onderwer pen omgaan, bijvoorbeeld het mi lieu," licht de nieuwe voorzitter toe. „Vaak houden ze veel te lang vast aan hun oude standpunter Als partij moet je meegroeien met de ontwikkelingen in de maat schappij en niet je kop in het zand steken. En durven toegeven als je - er met sommige standpunten naast hebt gezeten." De Koning (24), student be stuurskunde aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam werd in maart gekozen tot voorzitter van Jde Jonge Socialisten in het Rijn- mond-gebied en negen maanden later tot landelijk voorzitter. "„Voor het landelijk voorzitter schap ging het tussen mij en een ^jongen uit Groningen. Toen ik het 'geworden was heb ik zo'n Rotter dams t-shirt aangetrokken met 'D' er mot gewerrukt worden'. En dat is ook wel zo'n beetje wat ik uit wil dragen. Ik denk ook dat er veel is veranderd in de tijd dat ik voorzitter was in Rotterdam. Net als de PvdA was ook de JS in het slob geraakt. Er gebeurde niet veel meer. In de tussentijd hebben we er toch wat leden bijgekregen en er wordt meer georganiseerd. Na tuurlijk moet er nog veel verande ren, maar het begin is er." De invloed van de Jonge Socia listen is ondanks alle enthousi asme beperkt. Mark: „We kunnen natuurlijk demonstraties organise ren en voorlichtingsbijeenkomsten houden. En we proberen de Partij van de Arbeid zo kritisch mogelijk te volgen, de luis in de pels te zijn. Een voorbeeld: tijdens de geweste lijke vergadering van de PvdA hebben we een motie ingediend te gen verdere bezuinigingen op de studiefinanciering, zoals Brink man recent heeft voorgesteld. Die motie is uitgesteld. Terwijl de PvdA er volgens haar eigen verkie zingsprogramma gewoon voor had móeten stemmen. Maar daarmee zouden ze dan tegen hun coalitie partner het CDA zijn ingaan." Volgens De Koning een duidelij ke illustratie van het gebrek aan moed: „Toen we de motie indien den hadden ze zo iets van 'ach gut, de JS komt ook nog met een mo tie'. Wel een beetje logisch omdat het geloof ik de eerste keer was in vijf jaar. Maar toch. Toen ze de in houd van de motie hadden gezien, sloeg de schrik ze om het hart. ."/lak voordat wij onze motie indienden, was er gestemd over een ludieke motie, waarin de kwa liteit van de foto's in het partij blad ter discussie werd gesteld. Al lemaal best grapig, maar het stond in een wei erg schril contrast met datgene wat wij aan de orde wil den stellen.' Als landelijk voorzitter reist Mark de Koning enkele keren per week naar Amsterdam en Den Haag. Hij heeft als toegevoegd lid zitting in het partijbestuur. Verder heeft hij tot taak het contact met andere JS-afdelingen in het land te onderhouden, overleg te voeren met andere politieke jongerenorga nisaties zoals het CDJA en de JOVD en natuurlijk met de Partij van de Arbeid. „Als Jonge Socia listen proberen we contact te on derhouden met de fractie in de Mark de Ko ning: „We proberen de Partij van de Arbeid zo kri tisch mogelijk te volgen, de luis in de pels te zijn." Tweede Kamer en de bewindslie den. Voor jongeren is dat heel be langrijk. Op dit moment horeri we bijvoorbeeld binnen de PvdA veel geluiden over het veranderen van het studiefinancieringstelsel. Het zou weer meer ouderafhankelijk moeten worden. Wij zijn daar te gen en zullen ons standpunt ook proberen duidelijk te laten door klinken." Hoewel de invloed beperkt is, heeft de PvdA wel veel behoefte aan nieuwe ideeën. „Dat is ook één van de crisisverschijnselen van de PvdA Tien jaar geleden had iedereen binnen de PvdA zijn eigen ideeën over een bepaald on derwerp. Kwam de één met een artikel, dan presenteerde de ander zijn eigen plannetje. Nu is het stil. De partij wordt te veel beheerst door technocraten, mensen die heel goed kunnen organiseren en regelen, maar op het moment van de vergadering vergeten zijn waar om ze 'm ook al weer bijeen had den geroepen, „Er komen ook weinig nieuwe mensen bij. Je merkt dat goed tij dens zo'n vergadering, iedereen kent iedereen. Daardoor ontstaat een gemoedelijk sfeertje, waarin geen plaats is voor discussie." Het nut van le onderzoeken van de PvdA zelf, (Schuivende Panelen, Bewogen Beweging en nu weer de commissie-Var. Kemenade) is dan ook beperkt volgens De Koning. „Veel belangrijker is dat de partij met eigen standpunten durft te ko men." Begin februari houdt de Partij van de Arbeid haar landelijke con gres. Centraal daarbij staan de ver kiezing van een nieuw bestuur en Het Milieu Europa. „We zullen daar ook onze stem laten horen. M h A Alle wereldzeeën heeft hij bevaren. Van 'Ketelbin kie' tot kapitein. Toon van Doorn (46) is zeebonk in hart en nieren. Maar sinds hij in 1985 vanwege zijn suikerziekte noodgedwon gen de wal op moest is zijn hunkering naar de wilde vaart voor goed verdwe nen. „Sterker nog," zegt Toon, „na mijn 27-jarig zeemansbestaan zou ik bet anno 1990 niet meer wil len overdoen. Het varen is tegenwoordig een kei- en keiharde business gewor den. Twee dagen aan de wal en daar ga je weer. En door het varen onder goed kope vlaggen zijn de zaken aan boord verpauperd. Neen, de romantiek en het avontuur op zee zijn voor goed verdwenen." Toon van Doorn schrijft momenteel een boek over zijn rijke zeemansleven en wil graag in contact komen met ex-varensgezellen. Na het doorlopen van de Zee vaartschool begon zijn ech te carrière in 1961 als stuurmansleerling bij de toenmalige Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Ir 1970 zwaaide hij daar af na het behalen van zijn le- rang (kapiteinspapieren) en kwam in de berging te recht bij Smit Tak. „Daar," zegt Van Doorn vol trots „heb ik de mees te praktijkervaring op ge daan. Ik werkte, zonder te Kapitein-'sjeik' Toon van Doorn: „Ze dachten dat ik het olieveld kwam opko pen!" overdijven, samen met de beste vaklui van de we reld. Het aantal bergers voor zo'n wereldbedrijf was klein, maar elke man telde voor drie. De kok bij voorbeeld kon matrozen- werk doen, kon de motor aan de gang houder, en ook nog navigatiewerk deen." ana 1978 verdiende Toon van Doorn gelé als water in de offshore-indus trie, maar met de zeemans romantiek was het oen al voorgoed voorbij. „Het was keihard werken met tallo ze nationaliteiten, tijd voor drank en vrouwen was er absoluut niet bij," zegt Van Doorn. „Op een keer, het was op mijn verjaardag, wilde ik die duffe werk sfeer doorbreken er ver kleedde ik mij als Arabier Dat was op een booreiland in de Golf van Mexico. Ik schminkte me bruin, zette een donkere zonnebril op en tiok een sjeikgewaad aan Niemand herkende me en het sloeg in als een bom. Onder de Mexicanen aan boord brak zelfs lichte paniek uit. Ze dachten dat ik het olieveld kwam opko pen!" Sinds die tijd heeft Toon van Doorn een passie voor verkleden en acteren, Van over de hele wereld nam hij costuums mee, van complete sheriff-kostuums tot eskimo-pakken. Een keer liep hij op sandalen en al in een samoerai-pak vanuit café De Overheid de Rotterdamse Nieuwe Bin nenweg op. De politie hield hem aan en vroeg of zij zijn zwaard mochten zien. Toon van Doorn zei: „Geen sprake van. Als een samoe rai zijn zwaard uit de sche de trekt dan moet'ie bloed zien!" De agenten begrepen zijn humor niet, sloegen hem in de boeien en brachten de samoerai-kapi tein naar het bureau. Een film op zich. Toon van Doorn: „Dat is nou typisch Nederlands, hè. Zo kleinburgelijk als het maar kan zijn. Een keer heb ik m'n Arabieren- pak aan in café Timmer. Komt er een dronken vent op me af en die schreeuwt kwaad: 'Je vecht voor een verleren zaak!' Een andere keer trekken ze een prach tige cowboyhoed van m'n kop en begonnen er peu ken in uit te drukken. Bah! Neen, verkleden is er hier in Nederland niet bij. Ze zien er de humor niet van in." Om toch zijn passie te kunnen botvieren is Toon van Doorn sinds kort inge schreven bij de filmmaat schappij F.T.V. voor figu ranten. Op 13 januari aan staande debuteert hij in de kinderfilm 'Reinbo, Rem- bo' voor de VPRO. Zijn zus Gene werkt trouwens al ja ren in de filmwereld, thans als filminkoopster bij Véronique. En Toon zelf deed in de tussentijd vrijwilligerswerk voor het Martiem Museum Maar het liefste wil hij terug naar een scheepvaartkan toor. In zijn woonhuis aan de Rotterdamse Oostmaaslaan staan kasten vol zeemans boeken en scheepsattribu- ten van oude patrijspoor ten tot scheepsmodellen. Op zijn toilet hangt het di ploma met de tekst: „Ik, Neptunus, God van alle zeeën, Ereridder in de Or de van het Heilig Zweet der Tropische Wateren, Drager van het Ereteken van de Zeemeerminnen van Pantellaria, Schatkist bewaarder van alle Schat ten die overboord gegooid worden, verklaar hierme de dat Halve Zool A.W. van Doorn, de 17de maart van het jaar 1965 de eve naar is gepasseerd." Toon, nostalgisch terug blikkend: Ja, dat waren nog eens tijden. Als jong varensgezel werd je na het passeren van de evenaar ontgroend Ze schoren je kaal, gooide een emmer 'shit' over je heen, jij moest zeewater drinken terwijl kapitein-Neptunes bier dronk. lachen, was dat! Tegenwoordig zit je in je eentje met je walkman op in je hut. Niemand om mee te praten. Neen, de zeemansromantiek is he laas voor goed voorbij." Want de Partij van de Arbeid komt met verhalen die er op pa pier wel mooi uitzien, maar geeft veel te weinig aan wat er in de praktijk moet gebeuren. Wij vin den ook dat het milieu eVen boven alles moet gaan, maar die opvat ting van de PvdA vind je niet zo gemakkelijk terug als er wordt ge sproken over de aanleg van nieu we tunnels of de uitbreiding van Schiphol." De Jonge Socialisten bestaan dit jaar vijftien jaar en dat lustrum wordt 'uitbundig' gevierd. Mark de Koning: „We willen een oude traditie in ere herstellen en op Pinksterkamp gaan." En vervol gens lachend: „Maar wel ergens in de buurt van een bar, zodat we het aangename met het nuttige kun nen verenigen." Op veel fronten zijn de vooruitzichten voor 1991 onzeker, om niet te zeggen somber. In het Midden-Oosten dreigt een wereld brand. De Sovjetunie lijkt te mogen kiezen tussen nationalisti sche, etnische opstanden en een conservatieve staatsgreep. In Amerika en dus ook daarbuiten ligt een economische recessie op de loer. Israël drijft zichzelf in een gevaarlijk isolement'.'In de Oosteuropese landen maakt het gevoel van vrijheid-blijheid plaats voor bewustwording van de enorme achterstanden- op West-Europa, Afrika hongert erger dan ooit tevoren. Tegen deze internationale achtergronden zijn de Nederlandse problemen maar klein. Om maar twee voorbeeldjes te noemen: minister Kok zal volgend jaar van pijnschuiver in puinruimer veranderen door miljarden te gaan bezuinigen. En ons verzuilde omroepbestel zal eindelijk worden gesaneerd. Malen we hier om? Toch wel, maar tegelijkertijd hebben we iets van: wat nodig is, dat moet. Wie weet pakt het positiever uit dan we nu vrezen. De omroepen worden eindelijk gedwon gen zich beter te onderscheiden in plaats van meer van hetzelf de te bieden. De overheid wordt gedwongen efficiënter te gaan werken en te snijden in steunmaatregelen en subsidies die zo vaak bij de verkeerden terecht komen. De meeste ontwikkelingen hebben twee kanten, zo ook de inter nationale. Is het zo erg dat de twee grootmachten reuzen op le men voeten hlijken te zijn? Waarom zou de Sovjetunie niet mo gen uiteenvallen in verzelfstandigde staten? Als het maar niet met bloedvergieten gepaard gaat. En waarom zou Amerika door een recessie niet mogen ontdekken dat het niet door kan gaan met boven zijn stand leven (meer geld lenen dan verdienen, po litieman voor de hele wereld spelen zonder daarvoor de inkom sten te hebben)? mi Wie weet zal achteraf blijken dat een recessie en een energiecri sis nodig waren om een begin te maken met de redding van-het milieu. Hetgeen dus niet betekent dat we daar vooraf voor plei ten. Vooraf kunnen we slechts de natte vinger in de lucht ste ken en bij deze jaarwisseling voelen dat dat wind uit uiteenlo pende richtingen kan komen. Eigenlijk weten we voor 1991 maar één ding echt zeker: Feyenoord wordt weer geen kampi oen. VLAARDINGEN De Vlaar- dingse politie heeft gistermorgen een opslagplaats voor kerstbomen aan de Westlandseweg, die aan een groep jongeren was toegewe zen, ontruimd. De nachten ervoor hadden de jongeren verschillende vernielingen aangericht. Twee au to's werden zaterdagnacht vanuit de bosjes langs de weg bekogeld. De bestuurders moesten hun weg met gebroken voorruiten vervol gen. „Het bedreigen van twee agenten en het vernielen van hun surveillancewagen zaterdagnacht, "'-was' vóor 'ons echter de druppel, Jhafefl® ftfhiSeri' dèérd overlopen;" "verklaart "ifispec'tedr P. Wester- baan van de Vlaardingse politie het ingrijpen. Een groep van ongeveer zestig jongerden dreigde de agenten te stenigen, nadat deze op het terrein van de voormalige kunstmestfa- briek Windmill aan de Westland seweg twee verdachten van een in braak wilden aanhouden. Het luk te de ingeslpten agenten echter om zonder „noemenswaardige kleer scheuren weg te komen. „Dit kon den we echter niet over ons kant laten gaan," vertelt Westerbaan. Acht agenten en personeel van de dienst Gemeentewerken ruim den gistermorgen tussen half tien en elf uur in totaal zo'n tweedui zend kerstbomen op. De bomen zullen bij de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) worden ver werkt. De containers, die de jonge ren van de gemeente Vlaardingen te leen hadden gekregen, zijn in middels door de eigenaar een transportbedrijf opgehaald. Eén jeugdige Vlaardinger is aangehou den wegens het bekogelen van au to's. Een andere verdachte kon nog niet worden opgepakt omdat hij is ondergedoken. Volgens hoofdinspecteur Wes terbaan varieert de groep kerst boomjagers voornamelijk af komstig uit de Vlaardingse Oranje- en de Bloemenbuurt iedere nacht sterk in grootte. „De ene keer gaat het om zo'n dertig man, de volgende nacht lopen er zestig. De harde kern is een groepje van ongeveer 35 man en we hebben het idee dat ze niet zo door de rest worden gewaardeerd," zegt Wes terbaan. „De laatsten distantiëren zich van de vernielingen. Opval lend is overigens dat veel kerst boomjagers dit jaar ouder zijn dan gebruikelijk. Er lopen er van ver in de twintig. Ook hebben de jon geren dit jaar voor het eerst kesrt- bomen opgekocht." De politie heeft na overleg met burgemeester A. van Lier van Vlaardingen besloten de ko mende nachten een extra team in te zetten om de jongeren in de ga ten te houden. ROTTERDAM Het tra-" ditionle kerstcircus in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' heeft vorige week in totaal ruim 43.000 bezöekersa getrokken. Het grootste en„ oudste circus van Nederland^ gaf tussen 22 en 30 decern- ber twaalf voorstellingen. ONTWIKKELINGSBEDRIJF ROTTERDAM VERBETERT DIENSTVERLENING DOOR KRACHTBUNDELING Met ingang van 1991 gaan de volgende diensten hun taken integreren Grondbedrijf Rotterdam, Dienst Midden- en Kleinbedrijf en delen van de Secretarie Economische Zaken De nieuwe dienst gaat werken onder de naam Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam Meer informatie'' Telefoon 010-4896944. Galvanisiraat 15, Postbus 6575,3002 AN Rotterdam „q-herdam *P jjj tf ^7 3* COM Vj iI Verschijnt tweemaal per week Bijdrage Jim Postman Het Vrije Volk/Metropolis Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam telefoon (010) 4004400, tax (010) 4128509 Maandag 31 december 1990 Inguontlcn mtdcdtlmfc HE CE Jmt

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 2