Nivon floreert weer ran s oom fiets, het zwarte koor en oorlogsgeweld m Hiet Vrije Volk SCHIEDAM Woningbouw in Spaland geheel volgens schema Boek en expositie in Visserijmuseum vertellen over roem Vlaardingse haringvissers Schiedamse afdeling kwam in twee jaar op 274 leden AUTO HUREN? NOOTEBOOM AUTOVERHUUR PAGINA 4 «s DONDERDAG 3 JANUAR11991 SCHIEDAM Met de wo ningbouw in de wijk Spaland verloopt het voorspoedig. Wo ningen in vrijwel alle soorten en (huur)prijzen zijn in aan bouw. In de wijk komen zo'n 2100 woningen, waarvan intus sen ruim een kwart is opgele verd. Op dit moment zijn in de deelgebieden Kerkweg (De Vlin derhoven) en Zwaluwlaan (De Gaarden) 75 eensgezinswonin gen in aanbouw, meldt het in formatieteam Spaland in het blad Spaland-bulletin. In De Vlinderhoven was het aanvankelijk de bedoeling er 28 laagbouwwoningen en een woontorentje met 15 apparte menten te bouwen. Het plan is tussentijds bijgestuurd De bouw van het torentje gaat niet door. Inplaats daarvan worden 10 eengezinshuurwoningen ge bouwd. Verder wil de gemeente in deze sector nog eens 7 wo ningen bouwen in het wijkdeel De Akkers. Deze komen in de plaats van de woonwagenstand plaatsen die op die plaats ko men te vervallen. De gemiddel de huur voor deze woningen ligt tussen de 660 en 720 gul den. Het Gemeentelijk Woning- beheer zal de woningen gaan verhuren. De toewijzing ge schiedt door het Bureau Huis vesting van de gemeente. Ook in De Gaarden komen 37 eengezinswoningen, waar voor de gemiddelde huur bij de oplevering 724 gulden bedraagt. Voor deze huizen kan men nog inschrijven bij het Bureau Huisvesting aan 's-Gravelandse- weg 567, telefoonnummer 4732111. In De Gaarden bouwt Wilma Bouw BV in totaal 97 koopwoningen. Het betreft 56 premiekoopwoningen, 14 wo ningen in de vrije sector met een eenmalige bijdrage en 27 koopwoningen in de vrije sec tor, De verkoop van deze wo- ningen met prijskaartjes van 180.000 tot 215.000 gulden start deze maand. Aan de wo ningen wordt veel aandacht be steed aan energiezuinige en mi lieuvriendelijke aspecten. In De Vlinderhoven komen ook 17 zogeheren Holistische woningen. Dit zijn vrije sector koopwoningen, gebouwd op ba sis van een bepaalde filosofie en volgens de architect mens- en milieuvriendelijk. De vormgeving is opvallend, hoe wel het geen experimentele wo ningen zijn. De verkoopprijzen liggen rond de 315 000 gulden. Geelen Bouwprojecten ver wacht in maart met de bouw te beginnen. Door Rein Wolters SCHIEDAM Twee jaar gele den was zij op sterven na dood: de plaatselijke afdeling van het Ni- ven, Maar door de inzet van vier actieve mensen kreeg ze nieuw le ven ingeblazen. Met als resultaat tot aan gisteravond 274 betalende leden Binnenkort krijgt Nivon- Schiedam weer een volwaardig, gekozen bestuur. Dit maakte ad-in terim voorzitter Gok Sparreboom gisteravond bekend op een druk bezochte nieuwjaarsreceptie in het wijkcentrum De Erker. „De belangstelling voor de Ni- von-activiteiten is groot," vulde se cretaris Cees van den Hoek aan. „De uitstapjes die we organiseren zijn steeds volgeboekt, zeg maar gerust uitverkocht. Dat is toch een goed teken? Niet dan?" Van den Hoek doelt op bijvoorbeeld de nfid- winterbijeenkomst die drie weken geleden werd gehouden in fcet Na tuurvriendencentrum De Hoogka mer in Vlaardingen. „Daar waren we toch met niet minder dan 82 Schiedammers. Het was een gezel lige happening." In september van dit jaar maakt de afdeling een driedaagse busreis naar het natuurvrienden- huis Eikhold in Heerlen. „Nu al is de bus volgeboekt. Er gaan 55 le den mee. Op de wachtlijst staan intussen zeven mensen. Door ons is er nauwelijks reclame voor ge maakt. Ook hieruit blijkt dat de Nivon-gedachte in Schiedam nog steeds breed leeft," zei Gok Sparre boom nadrukkelijk onder het ge not van een kopje koffie met koek je. Cees van den Hoek (74) is behal ve een fervent natuurvriend óók secretaris van de bekende hand- Gezellig onder onsje bij het Nivon. Op de voorgrond se cretaris Cees van den Hoek. balvereniging DWS. „Maar niet lang meer. Daar stop ik mee. Uit eindelijk ben ik al behoorlijk op leeftijd. Een stapje terug kan geen kwaad. Inderdaad, voor het Nivon blijf ik me graag inzetten. Met zijn allen proberen we onze leden zin volle en vooral gezellige activitei ten voor te schotelen." Gisteravond was aan de nieuw jaarsreceptie nog een uitstapje naar De Doelen in Rotterdam ge koppeld. Met het openbaar vervoer reisden 35 van de aanwezigen naar het concert van het Rotter dams Opera Koor. De hand van voorzitter Cok Sparreboom (60) was hierin niet vreemd. „Ik zing in het koor. Het leek ons een leuke combinatie en weer eens iets an ders. Het bewijst bovendien dat ouderen 's avonds best bereid zijn hun huis uit te komen. Maar je moet hen dan wel iets bieden en dat doet het Nivon." Informatie over de plaatselijke afdeling kan worden ingewonnen bij Cees van den Hoek, Griegplein 154, telefoonnummer 4714442. Door Ben van Haren VLAARDINGEN Naast de deur van het historische pand aan de Westhavenkade in Vlaardingen, waar het Museum voor de Neder landse Zeevisserij is gevestigd, staat een grote koperen luchtko ker. Aan het boveneind zit een bocht, die breed uitlopend eindigt met een gat dat door zijn verticale stand het binnenvallen van regen voorkomt. Het bij het museum geplaatste exemplaar is gered van een roemloos einde op een scheepssloperij, maar stond oorspronkelijk op een van de vele 'stoomfïetsen' waarmee vooral Vlaardingse haringvissers op de Noordzee zo veel roem hebben ge oogst. Luchtkokers vormden aan boord van de op stoomkracht va rende schepen de verbinding met de buitenatmosfeer. Zij zorgden voor aanvoer van frisse lucht waardoor atmosfeer en tempera tuur voor het tussen stoffige en brandende kolen verblijvende stookvolk, 'het zwarte koor', in de machinekamer enigszins dragelijk was. De kromme pijpen stonden achter de stuurhut in de schaduw van de veel hogere schoorsteen. Bij het visserijmuseum is zo'n luchtkoker een verwijzing naar de tentoonstelling die deze maanden het gebruik van stoomkracht in de Nederlandse visserij van het begin tot het einde behandelt. De tentoonstelling 'Stoom op baring' bestaat onder meer uit een selectie van foto's, tekeningen en teksten uit een boekje van de hand yan de voorzitter van de Vereni ging Vrienden van het Visserijmu seum, M. P. Zuydgeest. Het staat boordevol feiten over gebruik en bouw van door stoom aangedreven visserijschepen, bevat veel oude foto's en verscheen onlangs onder dezelfde titel als de expostie bij Uitgeverij De Alk BV in Alkmaar. Verder zijn er allerlei materialen te zien uit machinekamers, han gen er originele scheepsrekeningen en schilderijen van vermaarde stoomschepen en staat er een ma quette van de Kon. Wilhelminaha- ven uit de tijd dat deze nog vol lag met op stoomkracht drijvende Vlaardingse vissersschepen. Die periode heeft overigens be trekkelijk kort geduurd, nauwe lijks vijftig jaar. Maar bet was wel een glorievolle tijd voor de haring visserij en speciaal voor de Vlaar dingse beoefenaren van deze hier inmiddels voorgoed verdwenen be drijfstak. Interim-directeur Frits Loomeijer zou graag zien, dat zo'n 'stoomfïets' in de Oude Haven als aandachtstrekker en onderdeel van het visserijmuseum komt te De VI103 Voorbode vlak voor het vertrek naar zee op 24 oktober 1923 in de Koningin Wilhelminahaven. liggen. Dit scheepstype is tenslotte het symbool van de belangrijkste periode in de geschiedenis van de haringdrijfnetvisserij, waaraan Vlaardingen zijn bijnaam als Ha- ringstad reeft te danken. De investeerders in de zeevisse rij zijn trouwens laat gaan geloven in de voordelen van het gebruik van stoom Meer dan 150 jaar na de uitvinding van de stoommachi ne werden er pas de eerste proe ven mee genomen. Dat was in 1860 in Engeland. De Vlaardingse reder J. Hoogerwerff Hzn waagde zich achttien jaar later als eerste in Nederland aan een poging om stoom als krachtbron voor een vis serijvaartuig te benutten. Hij liet in 1878 een ijzeren logger VL 54 Zeemmpf bouwen met een stoom machine van (let wel) zes PK. Dat moest behalve de spil waarmee de reep (touwkabel waaraan de net ten of vishaken waren gehangen) werd binnengehaald ook een scheepsschroef aandrijven. Twee jaar later gaf Hoogerwerff aan de werf J. K. Smit in Kin derdijk opdracht om nog zo'n schip te bouwen, de VL 55 Triton. Het visserijresultaat viel echter te gen. Zo erg zelfs, dat de vooruit strevende reder enkele jaren later besloot de stoommachines toch maar van boord te halen om ver volgens gewoon weer de zeilen als enige voortstuwingskracht te gaan gebruiker.. Voor het uit zee opha len van de reep moest weer de spierkracht van de visserlui die nen. Bij de enorme toenmame van het gebruik van stoomkracht in andere branches, zoals sleep- en vrachtvaart, en de vervanging van hout door plaatstaal als bouwmate riaal voor vissersschepen konden nieuwe pogingen niet achterblij ven. Uiteindelijk werd ook de vrees verlaten dat de herriema- kende boten de vis zouden verja gen of die nieuwerwetsheid God van de immer afgebeden 'zegen' zou afhouden. De technisch onderlegde eige naar Arie Hoogendijk Jzn van re derij De Doggermaatschappij liet in 1894 op een van zijn schepen een stoomspil zetten en twee jaar later gaf hij Vlaardingen zijn eer ste echte stoomlogger, de VL 190 Koningin Wilhelmina,met als krachtbron een Wilton-stoomma chine van 70 PK. De resultaten van dit schip sta ken zc gunstig af bij die van de van oudsher in gebruik zijnde zeil schepen, dat nog voor de vorige eeuwwisseling Hoogendijk een tweede 'stoomfïets', zoals het Vlaardingse ontwerp genoemd Een in 1961 door A. J, van Druten ge maakte foto van een lid van het 'zwarte koor'. werd, liet bouwen bij de werf 's Lands Welvaren van I. S. Figee in Vlaardingen. Deze VL 29 Oranje Nassau kreeg een weer veel zwaar dere machine, van 175 PK, ge bouwd door P. Smit Jr in Rotter dam. Het schip deed tot 1957 dienst. Al gauw was duidelijk dat de stoomschepen veel meer haring aan de wal en dus geld in het laa tje brachten dan de zeilsloepen en loggers. Ze waren wendbaarder en sneller, konden ook in smallere zeedelen zoals Het Kanaal terecht en dus meer reizen maken, maar bovendien visten ze met een dub bel aantal netten. Directeur Van Gelderen van de concurrerende re derij Visserijmaatschappij Vlaar dingen .VMV) kon derhalve niet achterblijven en bracht vervolgens in september 1899 zijn eerst stoomlogger in de vaart. Het was de VL 180 Augusta. De VMV had later de grootste stoomlogger-vloot van Nederland. In de eerste jaren van de twintigste eeuw lieten vooral Vlaardingse en Maassluise rederijen veel stoomloggers bou wen. Pas later volgden visserij- maatschappijen uit kustplaatsen als IJmuiden en Scheveningen. Bijna tachtig stoomloggers namen deel aan de haringvangst toen aan het eind van de Eerste Wereldoor log, waarin Nederland neutraal was, de officiële Noordzeevisserij door oorlogsgeweld stil kwam te liggen. Er ontstond in die tijd een nieuw soort stoomvisserij waarbij grote risico's genomen werden en mensen het leven lieten bij het 'wegbrengen' van schepen. Met de komst van de dieselmo tor kwam rond 1920 het fenomeen motorlogger, vooral vanuit Scheve ningen, als derde soort visserijs chip op zee. In 1925 liep de laatste stoomlogger van de werf bij Rijkee in Rotterdam. Het was de VI 217 Maria Adriana, die zoals veel stoomschepen in de Tweede We reldoorlog door de Duitse bezetters werd gevorderd en in september 1941 in het oorlogsgeweld bij Hoek van Holland ten onder ging. Na de bevrijding voeren zeker uit Vlaardingen nog vele stoomlog gers ter haringvangst uit. Geld voor nieuwe investeringen was niet snel voorhanden. In de vijfti gerjaren werden stoomloggers om gebouwd tot motorschip of uit de vaart genomen. In 1962 nair. de VL 172 Clara als laatste stoomlog ger weinig succesvol deel aan de haringvangst. 'Stoom op haring' expositie tot en met 13 januari in het Museum voor de Nederlandse Zeevisserij, Westhavenkade 53-54, Vlaardingen. Dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur geopend. 'Stoom op haring, de stoomlogger in de Nederlandse zeevisserij' boek va» M. P. Zuydgeest, uitgeverij De Alk, Alkmaar. Winkelprijs 24,50. voorbeeld: SEAT IBIZA 56.- per dag 100 km vrij incl. all-risk verz. en BTW excl. brandstofkosten ev. ook automatische versnelling OFF. DEALER VOOR SCHIEDAM JU AUTOBEDRIJF L0imootebooivi Speciale tarieven voor weekend - vakantie of zakenauto Winkelcentrum Spaland, Zwaluwlaan 84 Schiedam 010-4708122 Fikse buit en forse schade bij inbraken SCHIEDAM Bij vier in braken is een fikse buit ge maakt en ook een forse schade veroorzaakt. Ir de Rijnstraat ontdekte de politie vanmorgen een opengebroken tuindeur van een woning waarvan de bewo ners niet thuis waren. In een eerste onderzoek werd vastge steld dat de dieven er vandoor zijn met vijftienhonderd gulden en veertig cd-plaatjes. Aan de Rotterdamsedijk zijn twee naast elkaar gelegen portiekwo ningen doorzocht. Beide voor deuren liepen zware braakscha- a. op. Uit een van de woningen zijn sieraden en een gehoorap paraat verdwenen met een waarde van tweeduizend gul den. Verder dan een poging tot inbreken kwam mee niet bij een woning aan de Pastorie' min. De bewoonster werd wak ker van het glasgerinkel van een vernielde ruit van haar ser redeur. De schade bedraagt honderdvijftig gulden. In de Van Tienhovenstraat boekten inbrekers meer succes. Na het openbreken van de voordeur gingen ze er vandoor met een video-recorder, telefoon en tele- foonbeantwoorder, kleding, en kele duizenden guldens, siera den, twintig cd-plaatjes en een aantal flessen drank Federatie houdt nleuwsjaarsreceptie SCHIEDAM De Schie damse Federatie en het Ont moetingscentrum Eigen Werk houden op vrijdag 11 januari 1991 een nieuwjaarsreceptie in het pand aan de Overschiese- straat 44. Aanvang 16.00 uur. Iedereen is welkom. Modellen gezocht voor nieuwe kapperscursus SCHIEDAM Op 10 janua ri start in het Kluphuis Oost aan de Galileïstraat 86 weer een kapperscursus, waarvoor de inschrijving voor deelname intussen is gesloten. Er is al een wachtlijst ontstaan. Men is ech ter wel naarstig op zoek naar modellen, die zich tegen gerin ge betaling kunnen laten knip pen, blitzen, watergolven of permanenten. Een en ander ge schiedt onder deskundige lei ding. De kapperscursus is er el ke donderdagmorgen van 0S.00 tot 11.00 uur, behalve in de schoolvakanties. Modellen kun nen nadere informatie verkrij gen via telefoonnummer 4735435. Ruilbeurs voor bandjes zegels, munten en kaarten SCHIEDAM Verzamelaars van onder meer sigarenbandjes, munten, postzegels, prentbrief kaarten, stripboeken en eerste dag enveloppen kunnen op zon dag 13 januari terecht op een ruilbeurs in het dienstencen trum De Vier Molens, Nieuwe Damlaan 766. Aanvang 13.30 uur. De toegang is gratis. Het is ook mogelijk verzamelingen gra tis te laten taxeren. Eremedaille voor 43 jaar trouwe dienst VLAARDINGEN De 59-ja- rige Schiedammer Theodoras Marie Willem Kreischer kreeg gisteren door Burgemeester A. van Lier van Vlaardingen een bronzen eremedaille in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt voor 43 jaar dienst bij het Vlaardingse bedrijf Fontijne Holland BV. Hij werkte vanaf 1948 achtereenvolgens als bank werker en draaier/frezer/- gereedschapslijper. Theater Rijn en Trijn voert Repelsteeltje op SCHIEDAM In theater De Teerstoof wordt op 5 januari 'Repelsteeltje' opgevoerd door Theater Rijn en Trijn. Een sprookje over namen en hun ge heimen, gespeeld met de haas en de vos in het bos van Repel steeltje Het stuk is geschikt voor kinderen van vier tot twaalf jaar. De voorstelling be gint om 14.00 uur en de toe gangsprijs bedraagt ƒ5,-. Expo John Lathouwers in nuiza Frankeland SCHIEDAM Werken van de Schiedamse kunstenaar John Lathouwers zijn van 7 januari tot en met 17 februari te bezich tigen in huize Frankeland aan de St. Liduinastraat 10, Lathou wers is gespecialiseerd in figura tieve pasteltekeningen en naieve acrylschilderingen op doek. Werken met lapjes bij vereniging huisvrouwen SCHIEDAM De plaatselij ke afdeling van de Nederlandse Vereniging Van Huisvrouwen start op dinsdag 15 januari een cursus werken met lapjes, het zogeheten patchwork. Aanmel den en inlichtingen bij Bep Mookhoek, telefoonnummer 4703677. 1$ (INGEZONDEN MEDEDELING) Volkswagen Groep.

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1