Opknap Goeman Borgesr u slaan voorbeeld voor wijk Nieuwland Receptie toch niet zo alcoholarm Clownsdroom in vervulling Zestienhoven bouwt nieuwe terminal voor gipsvluchten Liesbeth List brengt haar tweede solo programma Vlaardingen heeft half miljoen gulden extra nodig voor bodemonderzoeken Het Vrije Volk SCHIEDAM STORM VEROORZAAKT WEINIG OVERLAST Politie waarschuwt voor gevaarlijke brokken Dief laat drank achter PAGINA 4 ws MAANDAG 7 JANUARI 1991 SCHIEDAM De verbetering van de woonomgeving van de tien woonblokken van de Goeman Bor- gesisuslaan en omgeving geniet ho ge prioriteit. Het college van bur gemeester en wethouders onder streept een en ander in een voor stel aan de raad, waarin wordt ge vraagd zevenhonderdduizend gul den voor de opknapbeurt beschik baar te stellen. De gemeente be taalt de helft en de andere helft moet komen uit de bedrijfsreserve van het gemeentelijk Woningbe- heer. Van het geld wil de gemeente gestalte geven aan buurtbeheer, waarbij de bewoners vanaf het be gin worden betrokken. Een van de onderdelen in het plan is het ver beteren (ophogen, herinrichten, speelplaatsen) van de binnenterrei nen in het plangebied, dat wordt begrenst door de Groen van Prin- stererlaan, Wibautstraat, P. J. Troelstralaan en de Burgemeester van Haarenlaan. Het is onder meer de bedoeling ook delen van de terreinen uit te geven voor pri- vétuinen. Hiermee is enige jaren geleden al een begin gemaakt, maar door onder meer gebrek aan geld is er niet veel van terecht gekomen, „Het geheel maakt thans een ar moedige indruk," meldt het colle ge aan de raad. Een andere aanlei ding voor een herziening van de directe woonomgeving zijn onder andere de kwaliteit van speelvoor- zieningen en de huidige, kwalite- tief minder goede inrichting van de gehele omgeving. „Het ligt thans in de bedoeling om de kwaliteit van de buiten ruimten te laten toenemen door een meer hoogwaardige inrichting met duurzame materialen," luidt een ander onderdeel van het voor stel. En: „Door zowel de manier van aanpak, de ruimtelijke invul ling en de mogelijke voorbeeld werking, kan het project Goeman Borgesiuslaan dan bovendien wor den beschouv d als een voorbeeld plan voor de verbetering van de woonomgeving in de wijk Nieuw land." De binnenterreinen zijn eigen dom van het gemeentelijk Woning- beheer, Het onderhoud is echter in handen van de dienst Gemeente werken. In samenwerken tussen beide diensten is een voorbeeld plan ontwikkeld, waarin de in richting van het openbare gebied en de aan bewoners uit te geven tuinen worden geraamd op zeven honderdduizend gulden. Als het bedrag beschikbaar kornt, kan de opknapbeurt binnen vijftien maanden zijn uitgevoerd.' SCHIEDAM Zo'n duizend Schiedammers hebben zaterdag op uitnodiging van het gemeentebe stuur het glas geheven op het nieu we jaar. De meeste glazen waren gevuld met alcoholhoudende drankjes, die ruimschoots werden uitgedeeld. Dit in tegenspraak met een eerder voornemen van het ge meentebestuur, waarin bekend werd gemaakt dat in het vervolg een alcohol-arm beleid gevoerd zou gaan worden. Wie de Korenbeurs betrad, werd meteen al onthaald op volle dienbladen met glazen champagne. Ook tijdens de gezellige happening bleek het volstrekt niet moeilijker dan anders om een glaasje wijn of zelfs nog iets sterkers te consume ren. Overigens werd ook rondge gaan met dienbladen met alhol- vrije drankjes, maar die bleken toch minder in trek. „Als het de gemeente inderdaad ernst is met een alcohol-arm be leid, dan moet je om te beginnen bij de ingang geen champagne uit- schenken. Dat moet je ergens in een achteraf hoekje doen, dan breng je de bezoekers ook minder in verleiding," zei een kritische bezoeker. Overigens was de traditionele nieuwjaarsreceptie opnieuw een gezellige en ongedwongen gebeur tenis. Goede wensen werden uitge wisseld, herinneringen aan het achterliggende jaar opgehaald, bij het nieuwe jaar werd stilgestaan en soms ook een moment van stil te in acht genomen als bleek dat het overlijden van een bekende aan de aandacht was ontgaan. Vrijwel alle gemeenteraadleden van de democratische partijen wa ren aanwezig en vrijwel ook de ge hele ambtelijke top alsmede na tuurlijk het voltallige college. Gezellige en geanimeerd gesprekken op de jaarlijkse nieuwjaarsbij eenkomst van het gemeentebestuur. SCHIEDAM Na haar succes volle eerste solo-programma 'List Nu' brengt all-round vakvrouw Liesbeth List nu een tweede one- womanshow, getiteld 'List Om streken'. Net als in de eerste show krijgt het publiek een aaneenscha keling van inhoudsvolle chansons, komische liedjes en geestige confe rences vorgeschoteld, vertolkt met de juiste dosis emotie en relative rende (zelflspot. De beproefde formule dus, maar met een nieuwe inhoud en in een nieuwe vorm. Aan de vleugel bege leid door Rob van Dijk laat zij haar persoonlijke keuze uit be staand werk van uiteenlopende au teurs horen. Ook komt ze met nieuwe teksten van onder meer Freek de Jonge, Rogi Wieg en Pe ter van Straten. List houdt van haar publiek en durft dat ook te tonen; zo creëert zij een sfeer van warmte en vriendschap in de zaal. Een voorstelling die meer is dan een avondje theater. 'List en Omstreken' is te zien op: 11 januari in Wijkgebouw De Castagnet, Larikslaan 200, Rotterdam (try-out); 12 januari in de Romeynshof, Stresemannplaats 8, Rotterdam (try-out); 17 januari in De Teerstoof in Schiedam (try-out); 2 februari in Theater Zuidplein, Rotterdam en 15 februari in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. SCHIEDAM Hoewel fietsers daar mogelijk anders over zullen hebben gedacht, heeft de storm van gisteren nauwelijks proble men opgeleverd. Brandweer en ha vendiensten in deze regio spraken zelfs van een 'tamelijk rustige dag zonder noemenswaardige inciden ten'. Volgens een woordvoerder van de Vlaardingse havendienst heeft vooral de zuidwestelijke windrichting vervelende gevolgen voorkomen en bleef de waterstand onveranderd laag. Enige vergelijking met de flinke januaristorm van vorig jaar gaat derhalve niet op. „Nee," zegt een woordvoerder van de Schiedamse brandweer. „De wind kwam toen uit meer noordelijke richting. Dat levert altijd veel meer schade op." Verder zou het vele opruimings- werk van vorig jaar nu nog effect hebben. „Wat toen was losge- waaid, is opgeruimd. De rest blijft nu hangen." Van verhoogde paraatheid van de verschillende brandweerkorp sen was gisteren geen sprake. Ook in de afgelopen nacht hoefde de brandweer amper in actie te ko men. VLAARDINGEN Een hond is zondag bijna slachtoffer geworden van vergiftigde brokken in de van Limburg Stirumstraat in Vlaardin gen, viakbij de school De Doorlo per. De hond zag een aantal blau we blokjes aan voor een lekkernij, maar kwam bedrogen uit. Zijn ei genaresse zag nog net kans de blokjes uit de bek van het dier te verwijderen, wat zijn redding is geweest. Na een kwartier begon de hond toch vreemde verschijnselen te vertonen. Een dierenarts stelde later de diagnose: vergiftiging en diende het heest een tegengif toe. De politie heeft de resterende uitgestrooide blokjes meegenomen en de waarschuwing gegeven, dat de brokken voor kinderen levens gevaarlijk zijn. Een woordvoerder van de politie veronderstelt, dat ie mand de blokjes heeft neergelegd om de daar in de omgeving aanwe zige vele zwerfkatten te bestrijden. SCHIEDAM Een onbekend gebleven dief heeft zaterdagmid dag een bewoner van de Panoram aflat in Schiedam getroost met twee flessen champagne. Die fles sen bleken gewisseld tegen een vij- farmige roodkoperen antieke kan delaar én een fles wijn, die even in de flathal waren blijven staan. De voorwerpen waren enkele mi nuten alleen gelaten. Joop van Wijngaarden, alias clown Pepie: „Dat applaus hè, al die blije kinderkoppies en die prachtige ambiance." SPIJKENISSE/DORDRECHT Voor Joop van Wijngaarden (53) alias clown Pepie uit Spijkenisse, is vorige week zondag een droom wens in vervulling gegaan. In sep tember nog vertelde de muzikale clown dat hij bezig was met het opzetten van een clownsmuseum. Een tweede wens van Van Wijn gaarden was een optreden in een echt circus. Dankzij Van Wijngaar- dens jongere zusje Suze Schijf uit Vuuren, stond de clown uit Spijke nisse in het zaagsel van het Dordtse Kerstcircus. Suze schreef een brief aan Va ra's Jack Spijkerman, die weke lijks het programma 'Heeft u een wens, vraag het de Vara' presen teert. Spijkerman legde het eerste conctact met Gino Teuteberg, telg uit een oud circusgeslacht. Teute berg hoorde van de pro deo-optre- dens van de Spijkenisser clown voor zieke, lichamelijk en geeste lijk gehandicapte kinderen en de droomwens om ooit eens zelf met flessenorgel en süpergympies in het zaagsel van de piste van een echt circus op te treden. Hij nodig de clown Pepie spontaan uit voor een gastoptreden in het befaamde Dordtse Kerstcircus. Joop van Wijngaarden pinkte na zijn eenmalig optreden een traantje weg. „Dat applaus hè, al die blije kinderkoppies en die prachtige ambiance," vertelde de nog ontroerde clown na afloop. „Dat gevoel is met geen pen te be schrijven. Heerlijk!" De Spijkenisser clown is trots op het feit dat hij zijn debuut als circusclown uitgerekend in het circus van de familie Teuteberg heeft mogen maken. „De Teuteber gers stammen af van Mozes Bla- nus, een legendarische naam in circusland," vertelt Van Wijngaar den. „Blanus exploiteerde al in het begin van de achttiende eeuw een paardenspel op de Nederlandse kermissen. Zoals vroeger gebruike lijk, vonden er huwelijken plaats tussen de verschillende circusfa milies. Via de naam Akkerman is er een duidelijke familierelatie met Boltini. Dat is bepaald niet niks, Blanus, Boltini, Teuteberg." Joop van Wijngaarden weet bij na alles over niet alleen Neder landse, maar ook over buitenland se clowns. Zijn huisje aan de Roerdomphoek in Spijkenisse puilt bijkans uit van de beeldjes, pop pen, kledingstukken, relikwieën, posters fotoboeken en "kranten knipsels. Roeping Het clown zijn is voor Van Wijngaarden niet zomaar een hob by. Het is een roeping. 'Achter de glimlach van een clown schuilt veel verdriet', heeft Johnny Kraaykamp ooit eens gezegd, een waarheid als een koe. Joop van Wijngaarden heeft tijdens zijn on telbare optredens in ziekenhuizen en sanatoria niet alleen veel ellen de gezien, hij heeft zelf ook zijn portie gekregen. Het begon met de geboorte van zijn dochtertje Elsje. „Aan de bui tenkant was het een plaatje, van binnen zat alles verkeerd wat maar verkeerd kon zitten. Elsje is niet ouder geworden dan tweeën- eenhalfjaar. In het zaaltje van het ziekenhuis waar mijn dochtertje lag, was er een man, ik denk een vader van één van de andere pati ëntjes. Hij vermaakte de kinderen met een rode neus fen een kleine mondharmonica. Je zag die bleke smoeltjes gewoon opfleuren. Een stem binnen in mij zei toen: 'Word jij maar clown'. Daar heb ik nooit spijt van gekregen. Als ik bij een ziekbed met mijn buikspreekpop Loeki aankom, ver geten ze voor heel even waarvoor ze in het ziekenhuis zijn. Ais ik die blije toetjes zie dan voel ik me enorm tevreden," zegt Van Wijn gaarden. Hij voelt zich zó verbon den met zijn creatie, dat hij zich als hij de telefoon opneemt, aan kondigt met 'clown Pepie'. Bezorgd Geld voor zijn optredens vraagt hij nooit. Het is een pure hobbie, voor de man die bijna vijftien jaar geleden na een zware rugoperatie en een langdurige revalidatie ar beidsongeschikt werd verklaard. „Het is een wonder dat hijzelf toen niet in een rolstoel terecht is gekomen," vertelt Lies van Wijn gaarden, nog steeds een tikkeltje bezorgd. De vrouw van clown Pe pie is zelf niet mee naar het optre den van haar man gegaan. Alles is door Van Wijngaardens schoon zoon op video vastgelegd. „Als ik mijn vrouw tijdens mijn optreden had zien zitten was ik vast en ze ker dichtgeklapt van de zenuwen," zegt Pepie. Met die andere droom en le venswens van de muzikale clown uit Spijkenisse, wil het niet zo erg vlotten. Na het interview in Het Vrije Volk en een optreden in het programma van Ati Dijkmeester 'Passage' leek het zo gewenste clownsmuseum in zicht te komen. Ondanks de vele reacties en schen kingen van particulieren voor de inrichting van het museum, is het nu wat stil geworden rondom de realisatie ervan. Hij hoopt op een klein wonder, of liever nog op een gemeentelijke schenking. „Spijkenisse zou met de komst van het clownsmuseum een unieke positie in kunnen nemen." ROTTERDAM De Rotter damse luchthaven Zestienhoven wil gestrande wintersporters door de bouw van een zogenoemd 'Overbedcentrum' meer service bieden. Zo'n nieuwe terminal moet voorkomen dat de passagiers van de door de ANWB Alarmcentrale georganiseerde gipsvluchten bij aankomst in Rotterdam niet meer tot twee keer toe m de ambulance moeten worden geholpen. Het gaat om een gebouw, waarvoor een bin nengekomen vliegtuig direct kan parkeren. Nu moeten ambulances gewonden van het toestel naar het aankomstgebouw brengen, waar de skiërs na het passeren van de douane voor verder vervoer nog maals moeten worden 'ingeladen'. De nieuwe terminal op Zestien hoven wordt in eerste instantie een tijdelijke voorziening, waar van de komende drie maanden naar verwachting zo'n veertig keer door gemiddeld zestien passagiers gebruik zal kunnen worden ge maakt. De directie van de luchtha ven gaat volgens een woordvoer der van het bedrijf in die periode onderzoeken of ook de ziekenhui zen in het gebied rond Rotterdam belangstelling hebben voor het ge bruiken van de terminal voor het vervoer van hun patiënten. Van de uitslag van dat onderzoek zal mede afhangen of er op Zestienhoven een permanent Overbedcentrum zal worden gebouwd De directie van de luchthaven maakte vorige week ook bekend dat Rotterdam Airport in 1990 met 2500 ton ongeveer dertig per cent meer luchtvracht en met net 300.000 passagiers acht percent meer passagiers heeft verwerkt. Het aantal nachtvluchten op de luchthaven is gedaald van 548 in 1989 naar ongeveer 350 vorig jaar. Dit blijkt uit de voorlopige cijfers over 1990, Het aantal passagiers dat met lijndienstvluchten werd vervoerd is gestegen met tien percent tot on geveer 270.000. De groei was voor al te vinden op de verbindingen met Hamburg, Gatwick en London City Airport. Het aantal lijndienst- vluchten bedroeg 12.500. Met iets minder chartervluchten (totaal 610) in vergelijking met 1989 wer den ongeveer evenveel (33.000) passagiers vervoerd. Het totale aantal vluchten op Rotterdam Air- port is met twee percent gestegen tot 74.000. De reisorganisatie Bel Air kreeg een onderscheiding 'voor onderne merschap op hoog niveau' over handigd. Bel Air zal dit jaar vanaf Rotterdam ruim zestig vakantie- vluchten naar Spanje uitvoeren. Een tweede prijs ging naar René Klumpus, directeur van Kom Acti vity, het bedrijf dat een hangar op Rotterdam Airport laat bouwen van 4800 vierkante meter. VLAARDINGEN Ruim een half miljoen gulden aan extra kre dieten heeft het gemeentebestuur van Vlaardingen nodig om een aantal bodemonderzoeken te ver richten op verschillende bouwlo- katies. Dat is nodig omdat eerdere kredieten reeds ruimschoots zijn overschreden. De gemeenteraad zal het college van burgemeesters en wethouders tijdens de vergade ring van woensdag laten weten of ze akkoord gaat met het voorstel. Voor het bodemonderzoek op bouwlokaties bij het Delva-pand aan de Stationsstraat, bij de hoek Bleekstraat/Oosthavenkade, in Westnieuwland en op het vroegere Moermanterrein is volgens het col lege respectievelijk 40.000, 50.000, 30.000 en 75.000 gulden extra kre diet nodig. Met deze 195.000 ver wacht de gemeente dat op deze verschillende plaatsen eventuele verontreinigingen kunnen worden aangetoond. Zo'n 320.000 gulden zou daarbij nog nodig zijn voor on derzoeken op andere voor bebou wing bestemde lokaties in Vlaar dingen. Volgens het colege zijn de kre dieten absoluut noodzakelijk om 'een vlotte voortgang van de werk zaamheden' te waarborgen. De overschrijdingen zijn volgens het college een gevolg van het feit dat zich bij bodemonderzoeken niet zelden verrassende ontwikkelin gen voordoen. Vooraf zou het moeilijk zijn een beeld te krijgen van te verrichten onderzoeken en daarmee verbandhoudende kosten. Regelmatig zouden daarom aanvul lende onderzoeken nodig zijn, die logischerwijs weer extra kosten met zich meebrengen. Het Vlaardingse college ver wacht dat de kredietoverschrijdin gen in de nabije toekomst kunnen worden voorkomen. Via het ver vaardigen van een zogenaamde bo- demkwaliteitskaart moeten verras singen zoveel als mogelijk worden beperkt. Bovendien zullen de kre dietaanvragen in het vervolg wor den gekoppeld aan allerlei meerja ren-bestemmingsplannen. Ook zul len de leden van de raadscommis sie voor Milieu en Volksgezond heid vaker worden geïnformeerd over voortgang van de bodemon derzoeken en daarmee gepaard gaande kostenontwikkelingen. Overigens benadrukken burge meester en wethouders dat de kos ten van de uitgevoerde onderzoe ken en saneringen op den duur na tuurlijk zoveel mogelijk zullen worden verhaald op de bouw-pro- jecten of op de veroorzaker van de eventueel aangetoonde verontrei niging. Politie zoekt getuigen van aanrijding SCHIEDAM De politie zoekt getuigen van een aanrij ding waarbij een 74-jarige vrouw afgelopen vrijdag een ge broken heup opliep. Omstreeks 16.00 uur stak zij de kruising over van de Nieuwe Damlaan en de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Vermoedeling werd de vrouw verblind door de zon en zag hierdoor een rood voet gangerslicht over het hoofd. De 37-jarige bestuurder van een zwarte Suzuki-personenau'to probeerde vergeefs het slachtof fer te ontwijken. Wie informa tie over de toedracht van het ongeval kan verschaffen, wordt verzocht contact op te nemen met de politie via telefoonnum mer 4494499. Dronken brombakfietser ramt politieauto SCHIEDAM Tot twee keer toe heeft een 23-jarige dronken man met brombakfiets in de vroeg uren van zaterdag een politieauto geramd. De agenten waren bezig met het opnemen van een inbraak bij Ritman in de Oranjestraat toen ze vanuit de Koemarkt de slin gerende brombakfietser zagen aankomen. Op een stopteken ging hij niet in en daarom werd met twee politieauto's de achtervolging ingezet. Op 'de Nieuwe Haven knalde de bak fiets tegen de zijkant van een van de auto's, maar bleef on verminderd doorrijden. Daarop werd de bakfiets tegen eëh muur klemgereden, waarna 'de ze voor de tweede keerde de po litieauto ramde. De bestuurder bleek stevig onder invloed van alcohol. Onder een dekzeil in de bakfiets ontdekte de politie de 33-jarige eigenaar van het voertuig. Omdat hij eveneens onder invloed verkeerde en niet wilde rijden, had hij ver zocht hem naar huis te bren gen, De man heeft van de ach tervolging niets gemerkt; hij bleef doorslapen tot de politie hem wekte. Auto uitgebrand SCHIEDAM Een 43-jarige inwoner van Vlaardingen moet het sinds zaterdag zonder zijn auto stellen. Deze werd op de rijksweg A 20 bij Schiedam door brand verwoest. De man wist dat zijn startmotor haper de, maar probeerde toch zijn woonplaats te bereiken. De vlammen sloegen echter onder de motorkap vandaan. De brandweer bluste het vuur en een sleepbedrijf hracht de res tanten naar een autokerkhof. Fikse buit bij inbraken SCHIEDAM Het inbre kersgilde heeft in het achterlig gende weekeinde weer behoor lijk huisgehouden. Bij het win kelbedrijf Ritman in de Oranje straat werd een etalageruit ver nield. De inbrekers werden ge stoord door de komst van de politie. De buit is nog niet be kend. Voor ruim zesduizend gulden aan jassen, video-appa raten en cheques is weggeno men uit een woning aan het Newtonplein. Men kwam bin nen na het verbreken van een voordeur. De woning werd 'ge-' heel overhoop gehaald. Uit een woning aan de Leeuweriksiiigei is vermoedeling met behulp van een rondslingerende tuin deursleutel een hoeveelheid sie raden en mogelijk ook een geld bedrag ontvreemd, Jongen berooft vrouw van tasje SCHIEDAM Een ongeveer 16-jarige jongen heeft vrijdag avond een 49-jarige Schiedamse beroofd van haar schoudertas. De vrouw wandelde in de Gali- Jeïstraat waar de jongen de tas van haar schouder rukte. Hij verdween in de richting van de Lange Singelstraat. De vrouw bleef ongedeerd. In de tas zaten enkele persoonlijke bescheiden en ongeveer honderdzestig gul den. Huizen Botterdamsedljk gaan naar bewoners SCHIEDAM Met een nog onbekende handeling draagt wethouder Adri Reijnhout (Wo nen, Wijk- en buurtbeheer en. Voorlichting) donderdagmiddag de vijf gerenoveerde woningen aan de Rotterdamsedijk 28 over, aan de nieuwe bewoners. Zijn handeling is een afronding van een voor Schiedam uniek stads- vernieuwingsprojectje. Het pand verkeerde als gevolg van achterstallig onderhoud in een bijzonder slechte staat. De ge meente kocht daarop het pand en liet het op hoog niveau ren overen. De vijf nieuw gebouw de appartementen zijn daarna voor prijzen van iets boven de honderdduizend gulden weer verkocht. Wethouder Reijnhout verricht de overdracht om 14,00 uur. «r

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1