Crlngloopcentrum wil een grotere rel spelen Jacqueline Schilder maakte voor de KRC televisieportret van een arts in Kenya Het Vrije Volk SCHIEDAM ANBO-voorzitter Van Loenen kapittelt ontevreden leden SCHIEDAM-OOSTCENTRAAL GEBOUW VOOR DE WELZIJNSORGANiSATII «vs. n Insluiper eigent zich portefeuille toe Berini-reünie PAGINA 4 W8 DONDERDAG 10 JANUAR11991 Door Rein Walters SCHIEDAM Méér dan tot op heden moet het Kringloopcentrum Schiedam een grotere greep krij gen op de verwerking van nog bruikbare afvalstoffen. De mede werkers dienen zich in de toe komst niet meer uitsluitend bezig te houden met het inzamelen, re pareren en weer verkopen van huisraad en dergelijk. Ook het mi lieu-vriendelijk verwerken van bij voorbeeld ijskasten, metalen, kle ding en vodden zal tot hun dage lijkse arbeid gaan behoren. Een idee in die richting ligt op de ontwerp tafel van wethouder Bart de Leede (Groen Links, Mi lieu). Het komt voort uit een bre dere studie naar de ruimtenood waarmee het Kringloopcentrum al direct na de oprichting, deze maand twee jaar geleden, in hoge mate worstelt. De verkoopwinkel aan het Dr. Wibautplein bleek in ruimte ontoereikend. Opslag van goederen en ook de reparatie van best nog te gebruiken apparaten kwam ernstig in het gedrang. Door gebrek aan ruimte zijn bijv. veel meubelen onnodig afgevoerd naar de vuilnisbelt. „Dat is nou net niet de bedoeling," verwoordt wethou der De Leede met enige zorg. „Het is juist de bedoeling van het Krin gloopcentrum om bruikbare goede ren uit de afvalstroom te halen, op te knappen en daarmee de levens- duim te verlengen." Direct na zijn aantreden als wethouder werd Bart de Leede met het probleem geconfronteerd. Een werkbezoek maakte hem dui delijk hoe gegrond de klachten wa ren. Door zijn toedoen kreeg het centrum korte tijd later de be schikking over ook een naastgele gen winkel. Die kon worden inge richt als opslagruimte. De ruimte nood was enigszins ingedamd. Te gelijk werd naarstig gezocht naar een ander onderkomen, want in het kader van vernieuwingsplan nen is er voor de Kringloopwinkel in het winkelcentrum aan het Wi bautplein geen plaats meer. Via Gemeentelijk Woningbe- heer kreeg men het aanbod voor een pand op de afrol van de Lange Achterweg nabij de Hoogstraat. „De moed zonk ons toen helemaal in de schoenen," vertelt Meeuw Stout. „Aan dat pand hadden we echt niks. Nog minder ruimte dan nu en bovendien zeer slecht be reikbaar. Gelukkig is het door in terventie van wethouder De Leede teruggedraaid," En: „Die man is reëel en vooral begripvol. Hij be seft in welke problemen we verke ren en helpt hard mee aan het vin den van een goede oplossing." Kneuterig Op voorstel van de wethouder hebben Meeuw Stout en zijn broer Cor, die vanaf de oprichting aan de ideeën van het Kringloopcen trum gestalte geven, intussen een aantal andere, soortgelijke centra in het land bezocht. Cor. „Die ver schillen enorm van onze opzet. In feite zijn we in Schiedam dan erg kneuterig bezig. In Breda function eert een kringloopcentrum met vijf werknemers op een ruimte van ruim duizend vierkante meter. Kijk, daar kun je iets mee doen. Dan kun je werkelijk afval schei den, zoals dat behoort." Meeuw Stout: „Voor het ver werken van bijvoorbeeld ijskasten, wasmachines, andere apparaten, kleding, lompen en oud papier hebben wij nu geen enkele facili teit. Als zulke goederen worden aangeboden, moeten we de men sen helaas adviseren het aan de vuilnisman mee te geven." Bestelwagen Wethouder De Leede: „Dat is ook de reden waarom we geza menlijk proberen een bredere ba sis te leggen. Er is door het ge meentebestuur voor dit en volgend jaar een totaalbedrag van honderd duizend gulden voor opgenomen in de meerjarenbegroting. Bovendien kan er mogelijkerwijs nog geld be schikbaar komen doordat door het verminderen van de afvalstroom ook minder aan vuilnisverwerken- de bedrijven hoeft te worden be taald. Vergeet niet dat Schiedam over enige jaren het huisvuil moet gaan afvoeren naar de AVR, die hogere tarieven hanteert dan de VAM in Wijster waar we nu een contract mee hebben. Dus elke ki lo die we minder brengen geeft een financiële besparing." Deze maand zegt De Leede nog een gesprek te zullen hebben met zijn collega van financiën, Aad Wiegman, en de directie van de Openbare Nutsbedrijven Schie dam. „Vooral de samenwerking tussen het Kringloopcentrum en de vuilnisophaaldienst moet beter worden afgestemd." Meeuw Stout benadrukt dat de resultaten van het Kringloopcen- Het Schiedamse kringloopcentrum aan het Dr. Wibautplein is uit haar jasje gegroeid. Een nieuw onderko men is noodzakelijk. trum in de eerste twee bestaansja ren best redelijk zijn, ondanks en kele fikse tegenslagen. Zo werd bij voorbeeld een bestelwagen gesto len en zijn ook enkele andere kos ten onvoorzien hoog gestegen, „Maar we begroeten in de winkel nog steeds nieuwe gezichten en de omzet zit in de lift." Cor Stout: „Uitgroeien naar een goed functio nerend en zelfstandig opererend bedrijf is heus mogelijk. Maar dan moet je de beschikking hebben over meer werk-, opslag- en ver koopruimte dan nu. Het bewijs wordt elders in het land geleverd. Wat ze daar kunnen, kunnen we, in Schiedam zeker." De gebroeders Stout verwachten dat méér bedrijfsruimte ook extra arbeidsplaatsen kan gaan opleve ren. „Ons plan was altijd om via het arbeidsbureau in een wisselen de poule ook jongeren aan te trek ken in bijvoorbeeld de functie van bijrijder of reparateur. Nu heeft dat geen enkele zin. Anderzijds kunnen we straks ook meer in houd geven aan een andere doel stelling van onze stichting, name lijk het doen van schenkingen uit onze winst. Ook hier komt nu niks van terecht, simpel omdat we nog geen winst maken." Het duo denkt dat een groot pand met buitenopslagruimte aan bijvoorbeeld de Nieuw Mathenes- serstraat uitkomst kan bieden. Wethouder De Leede denkt daar niet expliciet aan. Volgens hem is het ook mogelijk om hijvoorbeeld de winkel van het Kringloopcen trum los te maken van de opslag en verwerking van nog bruikbare goederen. „We zien wel. Eerst moeten alle mogelijkheden 'op tafel liggen voordat we een defintief plannen kunnen opstellen." Door Nevin Atici ROTTERDAMHeel toevallig hoorde zé via' 'een' vriendin dat de stichting Stages in Ontwikkelings landen op zoek was naar studen ten, die mee wilden werken aan een filmpje over het werk van Me- misa in Kenya. De Rotterdamse Jacqueline Schilder bedacht zich geen moment en meldde zich met een aan.-Na" een" uitvoerige selec tie, waarbij werd gekeken naar motivatie, - belangstelling voor de Derde Wereld 'en beschikbaarheid, werd de studente uitgekozen uit ruim honderdikafididaten. Memisa nodigde haar, 'samen met nog vijf andere studenten, uit om in Mumi- as een televisieportret te maken van Memisa-arts Kitty van Groe- ningen. Op 24 maart zal het pro gramma door de KRO worden uit gezonden. Aanvankelijk zou het gezel schap in juni naar Kenya gaan, maar door politieke onlusten in het land werd de reis uitgesteld tot 26 november. Een paar weken ge leden was het dan zover. Samen met medestudente en vriendin Ma rijke van der Velde vertrok Jac queline Schilder met een ploeg van de KRO naar Mumias. Ander half week lang volgde ze de ver richtingen van Kitty van Groenin gen in het St. Mary's Hospital. De in Rotterdam studerende, maar uit Etten Leur afkomstige Jacqueline keek haar ogen uit in het ziekenhuis. Vier artsen en twee part-timers, 33 verpleegkun digen en een aantal leerlingver- pleegkundigen verzorgen in totaal 250 patiënten. „De situatie in Ke nya is niet te vergelijken met Ne derland. Familieleden moeten daar bijspringen om de patiënten te verzorgen, anders is het gewoon niet te doen. Die mensen zijn dag en nacht in het ziekenhuis, 's nachts slapen ze op de grond, on der de bedden. Hier doen ze ook het uiterste voor alle patiënten, dat kan daar niet. Daar ontbreken de middelen, er is eenvoudig geen geld om apparatuur te kopen." Schilder en Van der Velde hiel den zich in Kenya voornamelijk bezig met malaria en het Commu nity Based Health Gare program ma van Memisa. Een programma dat gericht is op preventie en voorlichting. Doel van Memisa is met dit filmpje aan te tonen dat tropenartsen goed werk doen. De organisatie voor medische hulp aan de Derde Wereld hoopt dat de tv-uitzending de mensen zal aan spreken en op die manier veel geld in te zamelen. Tropenarts Jacqueline Schilder is .uiterma te te spreken over Memisa, maar een baantje als Memisa-arts durft ze op dit moment nog niet aan. „Ik wilde vroeger tropenarts wor den, maar ik denk niet dat Ut het zou kunnen. Ik denk dat ik met mezelf in de knoei zou komen. De middelen zijn daar beperkt en soms ben je machteloos. Ik zou het alleen willen proberen als ik daar met iemand zit die hetzelfde over de situatie daar denkt en wie je er over kunt praten. Nu zitten er alle- Rotterdamse Jacqueline Schilder: „De mensen heb- -V ben, in onze "~i ogen, helemaal niets. Maar on danks dat heb ben ze alles voor elkaar over, en niet al leen voor fami lieleden maar ook voor ande-—5* re dorpsgeno- T„"^ ten." maal oude rotten in Kenya, die be rusten in de situatie en willen er liever niet over praten. Daar zou ik niet tegen kunnen." De vijfdejaars studente vindt zichzelf ook te jong om nu al aan de slag te gaan. „Ik ben nog maar tweeëntwintig, ik zie mezelf nog niet tegen iemand zeggen dat hij bijvoorbeeld nog maar twee maan den te leven heeft." Helemaal uit sluiten doet ze een baantje in de Derde Wereld echter niet. „Alleen zie ik het niet zitten, maar met z'n tweeën (gedoeld wordt op haar vriend, red.) lijkt het me wel wat." Maar voorlopig richt ze zich op de kindergeneeskunde. De kindergek vergat de kinde ren in Kenya dan ook niet. Vlak voor ze vertrok benaderde ze een aantal speelgoedzaken om speel goed in te zamelen. Haar actie le verde veel respons op. In totaal nam ze twintig kilogram speelgoed mee. De speeltjes werden in Kenya aan de artsen gegeven, die het om hun beurt aan de kinderen gaven, die er heel erg dankbaar voor wa ren. Dorpsgenoten De Memisa-reis was niet het eerste reis van Jacqueline Schilder naar Kenya. Zij was al twee keer eerder in het land geweest op be zoek bij een oom die missionaris is in een dorpje vlakbij Nairobi. „Ik denk dat dat bij de selectie ook een rol heeft gespeeld, ik was er al eerder geweest en dat bewees toch dat ik geïnteresseerd ben in de Derde Wereld." De eerste twee reizen naar Ke nya werden voornamelijk doorge bracht met het bekijken van het landschap en de dieren. De laatste reis stond in het teken van me disch Kenya. Maar natuurlijk was er ook weer aandacht voor het land zelf. De meiden knoopten er een vakantie aan vast en vertrok ken drieëneenhalve week eerder naar Kenya. „Kenya is een prachtig land, we zijn een beetje door het land heen getrokken. M'n oom is secretaris van bisschop Davies in Ngong, wij hebben hem vergezeld op zijn werkbezoeken en hebben op die manier veel gezien. We hebben on der andere Narok, Lemek en Ilke- rin bezocht. Verder zijn we nog in Mombasa geweest en Mgadi. Zo''n kans krijg je natuurlijk nooit meer, vandaar dat we ook gelijk vakantie hebbers, gehouden. We hebben veel bekeken, maar ook op het strand gelegen, en dat in de cember!" Het meest was Jacqueline Schil der onder de indruk van de ge meenschapszin in Kenya. „De mensen hebben, in onze ogen, he lemaal niets. Maar ondanks dat hebben ze alles voor elkaar over, en niet alleen voor familieleden maar ook voor andere dorpsgeno ten. Waar ik ook heel erg van on- der de indruk was, is dat het St Mary's Hospital met zo weinig mensen draaiende kon worden ge houden. Echt onvoorstelbaar. Maar kijk maar naar het filmpje dan zul je het zelf wel zien," raadt ze aan. SCHIEDAM ANBO-leden die altijd en alleen maar de negatieve kanten van de bond bekijken, heb- ben van voorzitter Arie van Loe- Xpn'- de"yrach#aangezegd gekregen. -Naar 'deze-mensen moet niet wor- den'geluisterd en aan door hen ge organiseerde activiteiten kan men -maar beter niet deelnemen. „Want," zo schrijft hij in het giste ren verschenen ANBO-nieuws, «„het is verraad aan de ANBO en verraad aan uzelf." En: „Als we Xan^fciét begin* van 1991 ons voor nemen-"* eerst-maar onze eigen ge- .brekeh.steridjken 'voordat"wé een' andér gaan bekritiseren, schieten we al een aardig eind in de goede richting." Harde taal voor een anders zo mild mens als Arie van Loenen. Het blijkt dat een aantal snerende opmerkingen bij hem verkeerd is gevallen en dat was reden tot het grijpen naar een scherpe pen. „Een mens denkt altijd tekort te worden gedaan. Dat anderen méér krijgen, terwijl (als je het wil zien) het geluk voor het oprapen ligt omdat het vaak in de kleine din gen zit." Hij verklaart verder: „Hieraan moest ik onlangs denken toen an dere regio-afdelingen van de AN BO (Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen) te gast waren in ons Blauwhuis aan de Lange Nieuw- straat. „Wat hebben jullie een schitterend onderkomen. Het lijkt wel een restaurant," riepen de Be zoekers in koor. Deze mensen kwa men uit Maassluis, Capelle aan den IJssel, Nederlek, Nieuwerkerk aan den IJssel en beschikken niet over een eigen onderkomen. Voor hun activiteiten zijn zij altijd aan gewezen op gehuurde zaaltjes, ter wijl vaak vergaderd moet worden in de eigen huiskamer." Hij legt zijn ergernis verder uit: „Onze bezoekers hadden gelijk. JTH iï ANBO-voorzitter Van Loenen: „De tijd met elkaar zo aange naam mogelijk doorbrengen." Wij staan er niet bij stil dat we een eigen soos hebben. Ik kom tot dit verhaal omdat er bij ons wei eens mensen zijn, die altijd en al leen maar de negatieve kanten van de bond willen bekijken. De bond zou dit of zo moeten doen, terwijl die klagers zelf helemaal niets doen. Wel zeggen ze het bij de AN BO minder gezellig te vinden dan vroeger. Let wel: dit zijn vaak mensen die doen aan groepsvor ming en daarbij dikwijls anderen over de hekel halen. Zo moet dat natuurlijk niet. Uiteindelijk zijn wij allemaal oude mensen, die meer verleden dan toekomst heb ben, Met andere woorden: de tijd die we nog te leven hebben, zou den we met elkaar zo aangenaam mogelijk kunnen doorbrengen.' En adviserend aan de ruim dui zend leden: „Luister daarom niet naar of vermijd mensen die de ANBO het liefst in de grond zou den zien verdwijnen." SCHIEDAM De welzijnorga- nisaties in Schiedam-Oost hebben in een gezamenlijke nota hun zorg vastgelegd over het ontbreken van goede huisvesting. Centraal in de nota staan de huisvestingsproble men beschreven van de organisa ties die de nota hebben uitge bracht. De vraag in hoeverre kop peling van de diverse verbouw- en nieuwbouwplannen mogelijk is in één centraal gebouw, komt ook na drukkelijk aan de orde. De welzijnsorganisaties willen met de nota een duw geven in de goede richting en stellen daarbij het wijkbelang boven het eigei be lang. Het initiatief past bovendien in de uitgangspunten van de socia le vernieuwing. Een en ander on derstrepen de organisaties nog eens met de mededeling dat socia le vernieuwing meer kan inhou den dan oeverloos gepraat zonder daadwerkelijke actie. Een aantal in Oost werkzame organisaties is al geruime tijcï be zig met de voorbereiding van plan nen voor nieuwe huisvesting. Als de gemeente bereid is de huisves tingsplannen te koppelen aan een snelle besluitvorming, dan zijn de organisaties bereid daaraan mee te werken. Hierdoor zou de nieuw bouw van een wijkwelzijnscen- trum mogelijk zelfs goedkoper kunnen worden uitgevoerd, dan wanneer de afzonderlijke bouw plannen worden doorgezet. Lang durig uitstel wijzen de schrijvers van de nota af. „De huidige huis vestingsproblemen zijn daarvoor te ernstig." De initiatiefnemers beschouwen een centrale huisvesting als een goede motor voor gezamenlijke ac tiviteiten. In de praktijk wil dit echter weer niet zeggen dat ieder een plotseling alles samen moet gaan doen, maar wel dat zulke ini tiatieven gemakkelijker kunnen draaien. Daarnaast zijn er prakti sche voordelen zoals een beter ge bruik van de beschikbare ruimten, méér vloeroppervlak per organisa tie en het gezamenlijk dragen van de beheerskosten.Binnen een geza menlijk centrum geldt wel de har de voorwaarde dat alle deelnemers hun eigen identiteit behouden. „Indien de voorwaarden worden ingevuld zijn de perpectieven gun stig voor een wijkwelzijnsvoorzie- ning." Het gaat hierbij niet alleen om de vraag of een koppeling fi nancieel en organisatorisch moge lijk is, maar ook om de achter stand in de wijk weg te werken. In Schxedam-Oost wonen relatief veel werklozen, arbeidsongeschik ten, uitkeringsgerechtenden en ou deren. Bovendien zijn de bewoners gemiddeld laag geschoold, verpau pert een aantal buurten en is het huidige voorzieningen-niveau s slecht. „Extra aandacht voor de wijk is dus op zijn plaats," Op 21 januari bespreken de or ganisatie (Gecoördineerd Öuderexx- werk, Trefpunt Oost, Kluphuis Oost, Bewonersvereniging en Pop- overleg Schiedam) de nota met de gemeenteraadscommissie voor welzijn. De bijeenkomst is open baar, vindt plaats in het Kluphuis Oost aan de Galileïstraat 86 en be gint om 19.30 uur. Befaarde fietser door automobilist 'gesneden' SCHIEDAM Doordat een 31-jarige automobilist gister morgen op de Burgemeester Honnerlage Gretelaan een bocht te krap nam, is een 83-ja- rige fietser ten val gekomen. Het ongeval gebeurde ter hoog te van de Jan van Zutphen- straat. De bejaarde fietser is overgebracht naar het Schier" land-Ziekenhuis. SCHIEDAM Een bewoner van de Anthonie Muijsstraat is het slachtoffer geworden van een insluiper. Terwijl de man thuis was, wist de inbreker via de voordeur het huis binnen te dringen. Vermist wordt een portefeuille met daarin girobe taalkaarten en enkele persoon lijke bescheiden. Podium start met jamsessie SCHIEDAM Het muziek café Podium aan de Lange Ha ven 28 start het weekeinde vanavond met een jamsessie. Erul doen diverse bekende muzikari-'" ten aan mee. Zaterdagavond- verzorgt de groep '10 Feet"1" Rock' een concert. Aanvang"'" 22.30 uur. Zondagavond 13 ja*"" nuari vindt er een sessie plaati met muzikanten zoals Keith" Dunn, Willem Verdullemenv^' Ivo Boon, David Hammink eif™ Peter van Gennip. Aanvang 22.00 uur. De toegang is gratis.' 3 Klaverjasavond bij Het Singelkwartier SCHIEDAM Klaveijasver- eniging Het Singelkwartier or ganiseert maandag 14 januari een contactavond in zaal Marij ke aan het Broersveid. Er wor den drie partijen van zestien beurten gespeeld. Het inschrijf geld bedraagt ƒ3,voor leden en ƒ3,50 voor niet-leden. De prijzen bestaan hoofdzakelijk uit huishoudelijke artikelen. Aanvang: 19.30 uur. Strandwandelen voor jongeren van De Erker SCHIEDAM jongeren van 15 tot 25 jaar- kunnen in de nacht van zaterdag 26 en zon dag 27 januari deelnemen aan eeq strandwandelingvan,-het wijkcentrum De Erker.',Met de laatste trein wordt naar Sche- veningen gereisd. Daarna is het de bedoeHiïgéin'Hoek van Hol land met dé "eerste- trein weer naar Schiedam terug te rijden om vervolgens in De Erker een gezamenlijk ontbijt te nuttigen. Deelnemen kost pet persoon vijftien gulden en dit bedrag moet bij inschrijven worden voldaan. Aanmelding in het ge bouw in de Jan van Avennes- straat 32. Vragen naar Piet Penning. Alternatief genezen in programma Sterrebos SCHIEDAM Gedurende de maand januari wordt in het programma Sterrebos van de Ziekenomroep Schiedam aan dacht besteed aan alternatieve geneeswijzen zoals acupunc tuur, homeopathie, natuurger neeskunde en bottenkraken». Sterrebos wordt steeds uitge zonden op donderdagavond van 19.00 tot 22.00 uur op het ka belkanaal van de Omroep Schiedam (94.1 MH2), via de ether (106.7 MHz) en in het zie* kenhuis via kanaal 4. ROTTERDAM Zaterdag 26 januari is er een Berini-reü nie in de Ballentent aan de Parkkade 1 in Rotterdam. Oud medewerkers van de brommer- fabriek aan de Sluisjesdijk op Rotterdam-Zuid komen dan bij een om herinneringen op te ha len uit de tijd van het beroem de 'eitje', de M21 ('dat zwarte lijk') en de M35/36. De reünie is georganiseerd door ex-ser- vicemanager V. Buck naar aan leiding van de vele reacties die binnenkwamen op een reeks artikelen over Berini in deze krant. Belangstellenden wordt verzocht contact op te nemen met de heer Buck, telefoonnum mer 070-3556086. De reünie be gint om elf uur 's ochtends. Jasperina naar Schiedam SCHIEDAM Jasperina de Jong zal op woensdag 16 janua ri in het* Passage Theater in Schiedam optreden, met haar show 'Tour de Chant'Het is een gevarieerde show met veel liedjes, maar ook met gespro ken teksten. Jasperina brengt uitbundige cabaretnummers naast poëtische Nederlandse chansons. Ze wordt bijgestaan door een driemans-orkest. 'Tour de Chant' is geschreven door Ivo de Wijs (tekst! en Joop Stokkermans (muziek). De voor stelling begint om 20.15 uur. VSt :,-S- -T -5 'fi

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1