De I Erker eist ui tleg van gemeentebestuur Duurdere huizen in trek Hoogste punt piramide-woningen bereikt Sandra Gallo in de ban van Mozart Het Vrije Volk SCH Stedelijk Museum meer voor Schiedamse kunst KUNST TE KIJK "1 IV-ViA PAGINA 4 ws DINSDAG 15 JANUAR11991 1 Voorzitter van wijkcentrum:Subsidie zonder reden verminderd" Door Rein Walters SCHIEDAM De kwaliteit en kwantiteit van de activiteiten in het wijkcentrum De Erker in de Jan van Avennesstraat staan op de tocht. Binnenkort zai door een Korting op de subsidie een aantal activiteiten tot het verleden beho ren. Dit vloeit voort uit een door de gemeenteraad genomen kor- tingsbesluit in het kader van de meeijarenbegroting. Het bestuur van De Erker is hierover des dui vels op de gemeente, die een jaar lijkse verlaging inhoudt van de subsidie op de huisvestinglasten met ruim 23 mille. „Het besluit is van geen kant reëel en de argumenten zijn ook niet met ons doorgesproken," ver tolkt voorzitter M. A. S. van Oor schot het ongenoegen. „De korting betekent een verlaging van maar liefst 34 percent. Enige maanden geleden heeft een betrokken amb tenaar nog laten weten dat de bij drage gelijk zou blijven. Dit is nr het resultaat en dat pikken we van geen kant." Van Oorschot wil de term 'on behoorlijk bestuur' net niet hante ren, maar hij benadrukt dat de handelwijze van het gemeentebe stuur dit wel benaderd. Ruim vijf jaar geleden ging De Erker in be drijf. Sindsdien heeft het centrum een hechte plaats veroverd in het wijkgebeuren. „Er komen weke lijks ruim zestienhonderd bezoe kers over de vloer," geeft voorzit ter Van Oorschot aan. „De korting op de huisvestingslasten gaat hier ongetwijfeld afbreuk aan doen. Het kan niet anders, want andere inkomsten hebben we niet. Onze activiteiten worden allemaal be taald uit eigen inkomsten. Daar van kunnen we ook niet nogeens ruim 23 mille afstaan aan huisves tingslasten." Volgens Van Oorschot hanteert de gemeente een onjuiste rekenme- thodiek, waar De Erker nu de du pe van dreigt te worden. „Nog nooit is door de subsidiegever in de achterliggende vijf jaar een pas sende begroting opgesteld. Steeds werd gewerkt met een voorlopige begroting, waarin te lage posten werden aangewend om te hoge sluitend te maken. Welke reken wijze nu is gehanteerd weten we met. Met ons is geen enkel overleg gevoerd. Belachelijk!" zegt hij. „Tijdens een overleg in juni van 1990 met wethouder Bart de leede benadrukte hij dat gekeken moet worden naar alle onderdelen van de huisvestingslasten. Nu lijkt het erop dat koste wat kost onze subsi die wordt verlaagd zonder daar in houdelijke uitleg aan te geven." Op vragen voor uitleg krijgen we geen antwoord. Daarom stellen we deze zaak aan de kaak bij de gemeentelijke Ombudscommissie. Er moet klaarheid komen, want zo kunnen we niet werken. Als de korting wordt doorgezet betekent dat het noodgedwongen afstoten van activiteiten of in het andere geval alle prijzen van onze barpro- dukten te verhogen. Het laatste lijkt ons allerminst rechtvaardig. De Erker is immers opgezet als wijkcentrum en dan moet de drempel niet verhogen door het hanteren van extra hoge contribu ties of consumptieprijzen." Hij vervolgt: „Elke investering moet vrijwel voortkomen uit ''e winst van de bar. Zo henbén we, omdat de gemeente niet wilde be talen, een aantal ramen openklap baar gemaakt. Dat koste veel geld. Ook andere vernieuwingen moeten we betalen uit de barwinst, die heus niet erg hoog is. De aanslag die ons nu is opgelegd ontneemt de vrijwilligers van ons centrum in hoge mate hun inzet. Wij zullen hen informeren over de barrière die de gemeente nu heeft opgewor pen. Wij hopen op een gezond ver stand en inschattingsvermogen van onze bestuurders. Als ze poli tiek blijven blunderen dan rest ons weinig anders dit aan de kie zers duidelijk te maken." ROTTERDAM De markt van koopwoningen in de regio Rotterdam beleefde vorig jaar een topjaar. Het aantal transac ties daalde weliswaar met twee percent naar 3953, maar de ge middelde verkoopprijs steeg van ƒ151.000 naar ƒ154.000. Er worden gemiddeld dus meer du re huizen verkocht, zei voorzit ter mr, H.G. van der Windt van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) in onroerende goederen, afdeling Rotterdam, gisteravond tijdens de nieuw jaarsbijeenkomst van zijn orga nisatie. In vergelijking met 1988 ste gen de prijzen van de koophui zen zelfs met zes percent en nam het aantal verkopen met acht percent toe. Gemiddeld in Nederland stegen de prijzen vo rig jaar met één percent. Van der Windt: „Een bewijs dat Rot terdam het in verhouding met de rest van Nederland nog niet zo slecht doet en dit zal zeker te maken hebben met het nieuwe elan dat Rotterdam uitstraalt." Wel wees hij erop dat het ge middelde prijsniveau in Rotter dam nog altijd ongeveer 20.000 gulden lager ligt dan het lande lijk gemiddelde. Uit de vergelij king met 1988 blijkt volgens hem voorts dat de hoogte van de hypotheekrente helemaal niet van doorslaggevende betekenis is voor de potentiële koper om tot aankoop van een woning over te gaan. De gemiddelde hy potheekrente lag in 1988 onge veer twee percent lager dan in 1990. Het beeld in de regio's Dordrecht en Gorinchem is vol gens Van der Windt ongeveer hetzelfde. Woonhuizen worden algemeen snel verkocht en er is te weinig aanbod. Over de kantorenmarkt zei de NVM-voorzitter afdeling Rot terdam dat de leegstand in het afgelopen jaar is afgenomen om- danks de enorme hoeveelheid nieuw opgeleverde kantoorruim te. Na 1992 verwacht hij echter weer een toename van de leeg stand, voornamelijk in de door gaans oudere gebouwen. Van der Windt noemt het verbazend dat de gemeente Rot terdam nog geen stappen heeft ondernomen om de omzetting van kantoorruimte naar woon ruimte te bevorderen. Reeds ja renlang bestaat er een boete van ƒ300 per vierkante meter op onttrekking van woonruimte ten behoeve van kantoor- of be drijfsruimte. Gezien het belang dat de gemeente Rotterdam er aan hecht om met name oudere herenhuizen in de binnenstad, zoals Heemraadssingel, Mathe- nesserlaan, Westersingel en Scheepvaartkwartier weer een woonbestemming te geven zou het voor de hand liggen om een soortgelijke premie te verstrek ken bij de omzetting van kan toor- naar woonruimten, aldus de Rotterdamse NVM-voorzitter. In de gehele Randstad staan volop kantoorprojecten op het programma, veel meer dan de markt kan opnemen. Volgens Van der Windt moeten dan ook ambitieuze plannen in Rotter dam als de Kop van Zuid ('Man hattan aan de Maas'), hoe mooi ze ook zijn, gefaseerd worden uitgevoerd. Wat de kantoren- markt betreft is er overgens weinig leegstand in de regio's Dordrecht en Gorinchem. Het prijsniveau daar ligt ook lager dan in Rotterdam en dat trekt veel bedrijven. Door Rein Wolters SCHIEDAM De discussie over het te voeren beleid voor het Stedelijk Museum stevent af op een beslissende fase. Op 22 januari buigt de raadscommissie voor Cul tuur zich over de nota 'Aanzet voor een discussie over het muse umbeleid in Schiedam' en de ze ventien beslispunten die intussen zijn geformuleerd. Tijdelijk museumdirecteur Arie Metaal en wethouder Chris Zijde veld vinden dat het museum er in De zestien piramide-woiningen, die worden gebouwd op het Faas- senplein in de wijk Woudhoek, hebben gisteren het hoogste punt bereikt. De woningen worden ge bouwd naar een opntwerp van ar chitect Gerard Schouten, die gis termiddag zelf aanwezig was bij het bereiken van het hoogste punt. Conny Groeneweegen is één van de toekomstige bewoners van het complex. Enthousiast vertelt ze: „Het is! een bijzonder project. We krijgen van de aannemer alleen het casco opgeleverd. De afwer king doen we zelf. Naar verwach ting kunnen we in april werkelijk aan de slag, want dan is het casco gereed. Natuurlijk zijp we sinds het begin van de bouw 'in oktober elke dag wezen kijken. Er zijn toe komstige bewoners die intussen zelf de riolering hebben aange bracht en aangesloten. Natuurlijk gebeuren onze bouwactiviteiten onder deskundig toezicht. Ook voor zelfbouwers gelden dezelfde voorschriften als voor echte bouw vakkers." de eerste plaats is voor Schiedam mers. Het tweetal vindt landelijke bekendheid en een positieve lande lijke waardering 'mooi meegeno men', maar de directe doelstelling is het niet. Het tentoonstellingsbeleid zal zich bovendien toespitsen op de kunst en de historie van Schiedam zelf. Zo worden by het begrip 'kunst' vormgevingsaspecten en cultuuruitingen niet uitgesloten. Evenzeer geldt dit voor het begrip 'historie' vanuit het besef dat van daag morgen historie is. Meer dan voorheen wil het mu seum in de toekomst by het orga niseren van exposities met ande ren samenwerken. Voor kunstten-;,, toonstellingen* kunnen dav andere*, musea en galerieën zijn, maar ook is het niet uitgesloten om toenade- - ring te zoeken met verzamelaars- jep grpepen van kunstenaars'., V oor 3chiedamse^rtenteomteilingénkan, kunstenaars. Van de aan te stellen directeur wordt een advies ver wacht over het mogelijk bystellen van deze lijn. Daarbij wordt zeker aandacht besteed aan de suggestie om het aankoopbeleid meer te ori ënteren op grafiek. Dit is echter niet los te zien van de bedragen die hiervoor zijn opgenomen in de meeijarenbegrotïng. Anderszijds zal het museum het aankopen van werken van Schie damse kunstenaars trachten te be vorderen. Voorts zal worden ge probeerd steeds iets van de uitge breide Cobra-verzameling van het Stedelijk Museum in de publieks ruimten van het museum ten toon testellen. 'Na de uitspraak van de raads commissie start het college van burgemeester en wethouders de sollicitatieprocedure - r vooreen nieuwe' mi^eum-directeur „Het is ,danUnunérê,'nioge3ijk al'inude op- daarbij wordeir»gedacht'aan'stede-"w«roep» duidelyk-aair'te* geven wat lyke verenigingen en organisaties, van de toekomstige, directeur waaronder""hetv geméentPPrchief wordt verwacht," aldus wethouder ^^*^ep.de^historischfi,vereniging.^^^^,,^ijdeveld.->»ïIllterr!n-directe^^• Me- VerzameleiHts «"VOor"het Stede-"* lijk' 'Musetim niét langer een doel op zich, sehry'ven Zijdeveld en Me taal. Er wordt in het vervolg al leen nog verzameld om ten toon te stellen,^ Schenkingen van particu lieren aan het museum worden in het vervolg alleen nog aanvaard wanneer deze passen binnen de verzameldoelstelling. Schenkingen worden niet overgedragen aan an dere musea zonder de toestemming van de schenker. Het aankoopbeleid blijft gericht op werk van jonge Nederlandse taal "stapr'aari" het "einde" van de maand maan op. Op 2 april begint hij in zijn geboorteplaats Utrecht als brandweercommandant. Deze functie vervulde hij tot voor kort ook in Schiedam. Door Mariëtte Olsthoom VLAARDINGEN Met de ogen dicht luisterde de kunstena res Sandra Gallo naar de muziek van Mozart en bracht haar gevoe lens daarbij op het doek tot ui ting. Op deze manier ontstond een serie schilderijen, gebaseerd op de muziek van Mozart, die zij ook de titel 'Met de ogen dicht' meegaf. In het muziekiiiformatie- en documentatiecentrum van Ton Stolk exposeert zij een twintigtal figuratieve schilderijen. Daarmee heeft Ton Stolk misschien in om vang niet zo'n grote tentoonstel ling binnengehaald, maar toch ze ker wel een actuele. Het is name lijk tweehonderd jaar geleden dat de componist Wolfgang Amadeus Mozart de dood vond en dat wordt dit jaar over de hele we reld herdacht. De muziek van Mozart maakte aanvankelijk weinig emoties bij haar los. Pas na het zien van de film Amadeus is de uit Chili af komstige Sandra Gallo helemaal in de ban geraakt van deze com ponist. Niet alleen de muziek, maar de hele persoonlijkheid van de man sprak haar aan. In haar werkruimte klonk al leen nog maar de muziek van Mo zart en dat inspireerde tot het maken van de serie schilderijen. Luisterend naar de klanken, ver plaatste ze zich in de componist. Met de kracht die toen in haar opkwam sioeg ze aan het schilde ren, 'met de ogen dicht'. Het werk van Sandra Gallo valt het beste te omschrijven als figuratief expressionistisch. Het zijn sierlijke, in felle kleuren ge schilderde vlakken, die op een vloeiende manier in elkaar over lopen. De felle kleuren rood, blauw, groen en geel onthullen haar Latijnsamerikaanse afkomst. Sandra Gallo is van geboorte Chileense, maar woont sinds 1973 in Nederland. Ze volgde in Rotterdam een opleiding aan de Akademie voor Beeldende Kunst. Naast het schilderen houdt zij zich bezig met het schrijven en il lustreren van kinderverhalen. De expositie is tot 3 februari te zien in het Muziekinformatie- en do cumentatiecentrum Ton Stolk aan de Westhavenkade 45 in Vlaardingen. De openingstijden van het centrum zijn: maandag tot en met vrijdag van tien tot twaalf uur, op 2 en 3 februari van twee tot vijf uur en op af spraak. OUDER WORDEN De Amsterdamse fotografe Ber- nice Siewe hield zich gedurende anderhalfjaar bezig met de vraag 'Wat is ouder worden, wat is oud zijn en hoe ziet het eruit.' Het antwoord ligt in een schitterende serie foto's van mensen die berus ten in het feit dat ze een dagje ou der worden en tevreden terug kunnen kijken op het leven dat achter hen ligt. De foto-tentoon stelling met de titel 'Doorschij nend verleden' die in het filiaal Noord van de openbare biblio theek is te zien is tot en met eind januari te bezichtigen gedurende de openingstijden van de biblio theek. De 23 zwart/wit foto's in de bibliotheek bewijzen dat er een zekere vertrouwensrelatie tussen Bernice Siewe en de geportret- teerden moet zijn geweest. Alleen op die manier kunnen deze foto's, die een compleet beeld verschaf fen van het proces van het ouder worden, ontstaan zijn. De foto's stralen niet alleen nostalgie en berusting uit, maar ook zorg, lief de en vermaak. ERASMUS VERZAMELT GRAFIEK Wordt Schiedam, het nieuwe culturele centrum van het Rijn mondgebied? Je zou het bijna Kunstenares Sandra Gallo by een van haar tentoongestelde schilde rijen. „Ik heb geprobeerd zo dicht mogelijk by de muziek van Mo zart te komen." gaan geloven als je de tentoonstel ling 'Erasmus verzamelt grafiek' in het stedelijk museum bekijkt. De overzichtstentoonstelling, die nog tot 20 januari in het museum hangt, is het uitvloeisel van een geslaagde samenwerking tussen het museum en de Erasmus Uni versiteit te Rotterdam. En dat is nog niet alles. In de toekomst kunnen we zelfs meer van deze grafiektentoonstellingen ver wachten. De tentoonstelling toont een overzicht van de verzameling gra fiek die de Erasmus Universiteit vanaf 1963 tot heden heeft verza meld. De universiteit is er in de loop der i^ren in geslaagd een rij ke schak ing in de collectie aan te brengen. De belangrijkste stro mingen van de laatste 25 jaar zijn vertegenwoordigd, variërend van Cobra tot Neue Wilden en van Popart tot Constructivisme. Sa mensteller Rob Schouten heeft uit een aanbod van ruim duizend werken een selectie gemaakt van circa 180 stuks. De tentoonstel ling bevat werk van Nederlandse en internationale kunstenaars, zo als Picasso, Appel, Penck en War hol. Voornamelijk het abstracte werk van deze kunstenaars is sterk vertegenwoordigd. De der tien prenten van de graficus Escher komen uitstekend tot hun recht in de gang by het trappen huis. Liefhebbers van eigentijdse kunst moeten ogenblikkelijk naar het stedelijk museum te Schie dam snellen. SPONTANITEIT De Rotterdamse kunstenaar Andre Wervenbos exposeert tot en met 2 februari in galerie/kon- ditorei Het Spectrum. Zijn werk bestaat uit acrylsehilderijen en kleurige affiche-achtige gouaches. Het is niet direct onder te bren gen bij een bepaalde stijl want Wervenbos werkt zowel figuratief als abstract. Een groot gedeelte van zijn werk ontstaat spontaan en wordt bepaald door de ge moedsstemming waarin hij ver keert. De tentoonstelling is gedu rende winkeltyden te bezichti gen. INTERIEUR Vivian Rowe volgde de oplei ding tot beeldhouwer aan de Aka demie Minerva. In café De Her mandad op de Grote Markt toont hij een selectie van zijn zeefdruk ken. De onderwerpen voor zijn werk zijn vrij realistisch zoals in terieurs, tafels en stoelen. Maar op het meest alledaagse werpt hy een vooruitstrevende blik. Hij presenteert een geheel nieuw in terieur. Het maakt toch niet uit of interieurstukken onderstebo ven, op de zijkant of anders staan, moet de kunstenaar ge dacht hebben. In de 'huishou ding' van Rowe schuilen invloe den uit de klassieke, barokke, ro mantische en hedendaagse perio de. Naast het vervaardigen van interieurs houdt Rowe zich bezig met schilderen en zeefdrukken. De openingstijden zijn op dinsdag van tien tot zes uur en van woensdag tot en met zondag van tien tot elf uur. PASTEL EN ACRYL In Huize Frankenland aan de St. Liduinastraat exposeert tot en met 17 februari de Schiedamse kunstenaar John Lathouwers. Hij is een van de kunstenaars die ga lerie Het Spectrum op poten heeft gezet om eigen werk en dat van andere kunstenaars aan het pu bliek te tonen. Lathouwers maakt voornamelijk figuratieve pastelte keningen en acrylschilderyen op doek. Hij heeft een breed publiek- weten te bereiken door verschil lende technieken en stijlen te hanteren. SIERADEN De sieraden van Nora Boele- Brons en de gemengde technieken van Jeanne van Oijen-Visser zijn beide te bekijken in Galerie Al pha op de Broersvest. Nora Boele- Brons volgde de opleiding aan de Vakscwol Schoonhoven en doet sinds enige jaren ervaring op hij de edelsmid Menno Meyer. Haar stijl ligt in een strakke tijdloze vormgeving die blijft boeien. De simpelste basisvormen tovert zij om tot opvallende structuren. Jeanne van Oyen-Visser ge noot een opleiding aan de Acade mie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam. De tentoongestelde werken hebben tot onderwerpen 'ontdekkingen' en 'schrabeeën'. Bij het eerste thema speelt ze met kleur en materiaal en komt ze meestal tot menselijke vormen. Bij het tweede onderwerp houdt ze zich strak aan het gekozen the ma en werkt dat op verschillende manieren uit. De expositie duurt tot 7 februari en is op dinsdag tot en met zaterdag van half tien tot vijf uur te zien. BRAM VERMEULEN Bram Vermeulen opent op za terdag 19 januari om vier uur iri het Theatercafé van de Stadsge hoorzaal zijn eerste expositie. De schilderijen sluiten aan bij zijn werk als componist en zanger. Zelf zegt hij hierover: „Bij ieder lied dat ik maak en daarna zing blijft het beeld dat het veroor zaakte of meekwam evenzeer aanwezig. Zo leek het zonder meer noodzakelijk dat het pro gramma 'Dans met mij' een schil derij als affiche kreeg." Het was de aanleiding voor een serie schilderijen, waarin hy de beelden die hem al langer ver gezelden, met het publiek wilde delen. Aansluitend op de exposi tie speelt Bram Vermeulen om half negen de voorstelling 'Vriend en vijand'. Fikse buit bij vier inbraken SCHIEDAM Inbrekers zijn in de achterliggende dagen weer behoorlijk op pad ge weest. Uit een kelderbox aan de Van Tienhovenstraat is een - mountain-bike gestolen met een waarde van 1060 gulden. Men- kwam binnen door het verbre ken van een deur. De kajuit-, deur van een aan de Overschiet seweg afgemeerde pleziervaar- der is eveneens grondig ver-? nield. Men nam voor ruim tweeduizend gulden aan gereed schappen mee. Voor ruim zet," venduizend gulden aan siera den is verdwenen uit een wo-"" ning aan de Heelmeesterstraat. Ook hier moest een deur het ontgelden en werd de woning"*1 volledig doorzocht en overhoop», gehaald. Voor ruim tweedui**" zend gulden aan kantoorappa ratuur en een telefoon en een radio is gestolen uit een bouw keet aan de Lekstraat. Men kwam binnen na het forceren van een deur. Auto gestolen SCHIEDAM Uit de Kin-;* derbuurt is een personenauto van het merk Opel-Record ge-, stolen. Het kenteken van de au- to is GG-07-JJ. De auto heeft een waarde van vijftienhon derd gulden. ,"1 Francino Blok Quintet in De Tender T SCHIEDAM Latin, Swing, Blues en Bebob zullen donder dag ten gehore worden ge-' bracht in theatercafé De Ten"?0"® der. Door het quintet zullen minder en meer bekende num-sh1""^ mers worden gespeeld. Het op treden begint om half tien, de- toegang is gratis. Speciaal spreekuur vragen huisvesting SCHIEDAM Mensen met vragen en klachten over huis- vestingsaangelegenhedsn kun nen in het vervolg elke dinsdag van 10.00 tot 11.00 uur gebruik maken van een spreekuur. Het is uitsluitend bedoeld voor het stellen van vragen of het indie nen van'klachten. Er worden bijvoorbeeld—geen, woningen toegewezen. Inlichtingen over het spreekuur zijn verkrijgbaar via telefoonnummer-4260500. i a b Israëlischs film in Het Filmhuis SCHIEDAM De film 'De 5 zomer van Aviya' van de Israë lische regisseur Eli Cohen draait op vrijdag 18 januari in Het Filmhuis aan de Nieuw- straat 12.. Het verhaal speelt in de vijftig in Israël en gaat over de 12-jarige Aviya en haar' moeder, die haar ervaringen in het concentratiekamp maar"1 niet kan vergeten. Het scenario"*1 is afkomstig van Gila Almagor, die de film ook produceerde.- Het verhaal is sterk autobiogra-- fisch. Aviya, dat is ze namelijk zelf. De film begint om half" tien en kost vijf gulden. Workshop in hot Braziliaans dansen SCHIEDAM Ervaren dan- sers uit Brazilië geven zondag' een workshop Braziliaans dan sen in wijkcentrum De Erker.- Geïnteresseerden moeten voor deelname twintig gulden beta len. Men kan zich tot aanstaan de vrydag opgeven voor deelna me aan de workshop. De Erker is gevestigd aan de Jan van Avennesstraat 32. 'List on Omstrsksn' In DeTeerstoof SCHIEDAM 'List en Om streken', het tweede solopro gramma van Liesbeth List, is donderdagavond vanaf half ne gen te zien in theater De Teer- stoof. Gebruikmakend van tek sten van onder andere Peter van Straaten en Freek de Jonge zal Liesbeth List, net als in haar eerste soloprogramma 'List nu', het publiek amuseren. Een toegangskaartje kost vyf- tien gulden. J - w* info kinderloosheid ROTTERDAM De FIOM start in februari wekelijkse bij eenkomsten voor echtparen die onvrijwillig kinderloos zijn. Er wordt onder meer gepraat over de betekenis van het niet op natuurlijke wijze kunnen krij gen van kinderen, het effect daarvan op de relatie en zaken als draagmoederschap en adop tie, De bijeenkomsten in groe pen van tien twaalf personen duren ongeveer twee uur. Voor informatie: telefoon 4366166. i J? t V WKi^- [fnrni .dtwas* h n -T lAnnS al uotu2 i a - yf *tï>V >oru* rrrt 7 „/I 'I y»—

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1