In Oost samen onder één dak? Dan 'n ijzersterk front maken!' Zes jaar geëist voor heroï netransporten Bram Vermeulen schi ldert dromen Het Vrije Volk SCHIEDAM 'Eindelijk erkend dat mensen achterop raken' KUNST TE KIJK B E 10» 8 Nil r I ■4& PAGINA 4 ws DINSDAG 22 JANUAR11991 Door Rein Wolters SCHIEDAM De welzijnorga- nisaties in Oost moeten een ijzer- sterk front maken en aantonen wat de meerwaarde kan zijn van een nieuw te bouwen en gezamen lijk te gebruiken multi-functioneel centrum ten opzichte van indivi duele huisvesting. Pas wanneer ze dat kunnen waarmaken en ook goede randvoorwaarden aandra gen voor een gezamenlijke exploi tatie van zo'n gebouw, kan er snel zaken met de gemeente worden ge daan. Deze aanbeveling kregen verte genwoordigers van de instellingen gisteravond mee van de leden van de raadscommissie Welzijn na een informele liespreking over de slechte huidige en toekomstige nieuwe huisvesting voor apart van elkaar in de wijk werkzame orga nisaties. De huisvestingssituatie in Oost is voor de meeste instellingen er barmelijk. Kluphuis Oost aan de Galileïstraat stort binnen niet al te lange tijd vanzelf in elkaar en het ouderenwerk is de wijk moet het tot heden stellen met slechts een paar vierkante meters. De Bewo ners Vereniging Schiedam oost (BVSO) beschikt evenzeer over een riante huisvesting en dat geldt ook voor het Popoverleg Schiedam. Het Trefpunt Oost is de enige organisa tie die over redelijke huisvesting beschikt, maar ideaal is het ook al lerminst Voor het Trefpunt bestaan plan nen om aan de voorzijde ruimte bij te bouwen. De niet-functionele overluifeling („Deze ruimte wordt alleen gebruikt voor het legen van volle blazen," zei welzijns-wethou- der Bart de Leede) aan de achter zijde wil men dichtmaken en ver der gebruiken voor opslag. Voor het Kluphuis Oost bestaan nieuw- bouwplannen en tevens plannen om het oude gebouw tijdelijk op te knappen. In de meerjarenbegro ting is hiervoor ruim één miljoen Raadscommissie nog niet overtuigd van noodzaak voor multifunctioneel centrum in Oost fw- >'m Een brede discussie over welzijnsvoorzieningen in Oost. In het midden Coby de la Rie (D66) en links van haar Arie van Loenen en Gé Brou wer (beiden PvdA). gulden opgenomen. Ook voor het bouwen van een voorziening voor ouderen is geld gevoteerd. Zo zijn voor de uitvoering van nog enkele andere welzijnszaken in de begro ting bedragen opgenomen. Bij de gezamenlijke instellingen is het idee gerijpt om alle geldstro men samen te voegen en deze te bestemmen voor de houw van een multifunctioneel centrum, waarin alle instellingen huisvesting krij gen doch wel autonoom blijven functioneren. Eén en ander is vast gelegd in een gezamenlijke nota, die gisteravond het handvat was in de discussie. Zowel raadslid Bea Oomens (Groen Links) als Coby de la Bie (D66) en Peter Stadhouders (PvdA) zeiden het inslaan van een gezamenlijke weg best een goede te vinden. Met name De la Bie en Stadhouders benadrukten dat ze toch meer duidelijkheid willen over een toekomstige beheers- en gebruiksstructuur voordat ze met hun volle gewicht achter het ini tiatief willen gaan staan. De la Bie trok overigens vooraf aan haar bijdrage aan de discussie een politiek boetekleed aan, „Het is voor de tienduizendste keer dat ik plannen voor Oost hoor en zie. Ik geneer me eigenlijk voor jullie dat er nog steeds niets van de grond is gekomen." Overigens toonde de politica zich niet direct een voorstander van de bouw van een multi-func tioneel centrum. „Willen jullie dat nou echt of is het plan geboren uit nood?" Haar vraag had als achter grond dat op landelijk niveau reeds lang niet meer het nut van grootschalige centra wordt inge zien. Wethouder De Leede erkende ook dat zulke centra aan wervende kracht hebben ingeboet. Hij gaf ook aan dat binnen de huidige be groting geen ruimte is voor een ge bouw, dat minimaal 2,5 miljoen gulden kost. Stadhouders hie'd de vertegen woordigers niettemin voor dat het snel formuleren van goede rand voorwaarden het snel zaken doen met de gemeenteraad kan bevorde ren. Hij benadrukte dat wederzijds geven en nemen de besluitvorming positief kan beïnvloeden. Aan Dirk Scherpenisse, coördinator van Kluphuis Oost, ontlokte dat de opmerking dat de welzynsinstel- ling nog niet op een vlooienmarkt staan om over geld of samenwer kingsvormen te onderhandelen. Hij wees er terecht nog eens op dat de achterstandssituatie in Oost niet langer kan voortduren. Wet houder De Leede gaf hem volmon dig gelijk. „Er wordt al jaren over diverse voorzieningen gesproken. Die impasse moet worden doorbro ken." Door Ben van Haren SCHIEDAM „Sociale ver nieuwing is: doen." Op de laatste van de vijftien velletjes tellende notitie, die ze gisteren heeft laten verschijnen, geeft de gemeente- raadsfractie van Groen Links (GL! in Schiedam aan dat ze wel gelooft in sociale vernieuwing. Maar dan moet op alle niveaus door indivi duele personen en, organisaties een bijdrage, '.aan het "gehele proces èn"*'gegeven Samenwerking tussen bevolking,'beroepskrachten en gemeente is essentieel voor het welslagen, meent de GL-fractie, die het beleidsplan van het college op dit punt onder de maat vindt. In de notitie stelt Groen Links, dat ze sociale vernieuwing niet wil afdoen als 'zoveelste tot falen ge doemde beleidshervorming'. „Ein delijk wordt erkend dat een grote groep mensen onherroepelijk ach terop dreigt te raken," noemt ze als winstpunt. Verder acht ze een voordeel, dat het functioneren van overheid, politiek en voorzienin gen onder de loupe wordt geno men. De belangrijke rol, die aan be taalde arbeid wordt toegedicht in de sociale vernieuwingsplannen, wil GL graag afzwakken: „Een gro te groep mensen zal het feit dat ze werkloos zijn inderdaad als be langrijkste probleem ervaren. An deren zijn goed in staat om zonder betaald werk in een levensvervul ling te voorzien. Zij zullen vaak als belangrijkste probleem noemen: een te laag inkomen. We zullen re ëel moeten zijn over de mogelijk heden van uitkeringsgerechtigden om een volwaardige baan te krij gen: die zijn beperkt." Ook noemt de door Bea Oomens geleide fractie,banenpools, lapnfid- delen, die reguhere^apen^bedirei;.^ gen en rechtsongelijkheid veroor zaken. Deelnemers aan banen pools, die bedoeld zijn om langdu rig werklozen aan zinvolle arbeid te helpen, moeten gewoon „een CAQ-loon krijgen of, in ieder,, geyab eers ruimeonkostenvergoeding, - r scholing in werktijd, recht op kin- deropvangen mogelijkheden voor deeltijdarbeid. Groen Links erkent, dat het zo genaamde doelgroepenbeleid te ver is doorgeschoten in Schiedam maar waarschuwt ervoor om als reactie hierop onnauwkeurig te schrappen. Ze mist samenhang in het werkgelegenheidsbeleid en vreest 'nieuwe loketten'. De rol van de GSD in dit geheel vindt GL wel juist, maar moet niet in het kantoor van die dienst plaatsvin den maar vanuit een soort stedelij ke werkwinkel. Verder wordt een betere afstemming tussen zorgin stanties op wijkniveau bepleit. De gemeente moet alle onderde len va» haar beleid inhoudelijk ter discussie stellen, positieve actie zo nodig aanscherpen, met bedrijfsle ven en maatschappelijke organisa ties tot bindende afspraken komen en op creatieve wijze mogelijkhe den zoeken om ter verbetering van de inkomenspositie van minima landelijke regelgeving te omzeilen. Ook zal de gemeente meer verant woordelijkheden moeten overdra gen, vindt Groen Links. DEN HAAG Tegen een 25-ja- rige inwoner van Schiedam is gis teren bij het gerechtshof in Den Haag zes jaar gevangenisstraf ge- eist, omdat hij „in 1988 en^ 1989 driemaal heroine, uit S naar Spéhj^ gebracEtzounb De" rechtbank in'Rótterdam pad de man vong jaar- tot dezelfde* straf veroordeeld. Hij had echter vreemd opgeke ken toen zijn medeverdachte, het -Jk brein achter de transporten, door de rechtbank werd vrijgesproken wegens een vormfout. Bij de huis zoeking in diens woning had de politie nagalaten de rechter-com- iiissaris in te schakelen. Volgens' de Schiedammer„nipet ook'' in zijn geval een vrijspraak volgen. Bij de bewuste huiszoeking eind 1989 werd immers pas zijn naam in een dagboek aangetrof fen.''„Aangezien de rechtbank het bewijs, dat bij die huiszoeking werd gevonden, als onrechtmatig verkregen beschouwt, is ook de naam van mijn klient onrechtma- ,"rrHij "pleitte jvoor 'vrijspraak. 'De ^procureuT-gënèraal was het' niet met hem eens. „Alleen degene in "wiens huis" de gewraakte huiszoe king plaatsvond, is door de vorm fout getroffen," zei hij. „Uw cliënt - staat daar helemaal kuiten. Het be- wijs tegen hem is wel geldig." Het hof doet over twee weken uit spraak. De zaken tegen de hoofd verdachte, een 29-jarige Schiedam mer die door de rechtbank tot acht jaar was overoordeeld en een man 'uit 'Rotterdam, die zeven jaar kreeg, zijn' door het hof aangehou den. In beide zaken wil het hof een Rotterdamse pollitie-agent ho ren, voor wie de Rotterdammer als tipgever werkte. 010-44304-444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. Kantoor Schiehove bijna op hoogte SCHIEDAM De tweede toren van het complex Kantorenhuis aan de Overschieseweg (achter NS-sta- tion Schiedam/Rotterdam-West) bereikt op 30 januari het hoogste punt. Directeur ir. C. J. Rh, Ba- chofner van de Rijksgebouwen dienst Zuid-West zal om 16.00 uur een officiële handeling verrichten. Het complex gaat bestaan uit drie kantoortorens (Schiepoort, Schie hove en Schieburg) van 8, 9 en 10 bouwlagen. Schieburg is reeds in gebruik. Met de bouw van de der de en kleinste toren wordt gestart -voor 1 juli van dit jaar. Huurders van Schiehove zijn Kühne en Heitz uit Rotterdam, Rijksgebouwen dienst, Studiecentrum Vakoplei dingen Vlaardingen en het Provin ciaal Afvalverwijderingsbedrijf Zuid-Holland. ROTTERDAM Meerdagen- kaarten zijn vanaf half maart te koop voor het openhaar vervoer in het Rotterdamse zone-gebied. Er komen een kaart voor één dag on beperkt reizen en kaarten voor twee en drie dagen. Ze kosten ach tereenvolgens 9,50, ƒ14,25 en IS,-. Volgens de gemeenten Rotter dam, Schiedam en Vlaardingen zijn de kaarten vooral handig voor toeristen en voor mensen die voor bijvoorbeeld een congres enkele dagen hier zijn. Zij hoeven dan niet alle details van het strippen- systeem onder de knie te krijgen. Ruim een jaar geleden heeft de Rotterdamse gemeenteraad op in voering van de meerkaartendagen aangedrongen, op voorstel van het toenmalige VVD-raadslid Spoor. De kaarten zijn binnen het Rot terdamse zonegebied (dus ook in Schiedam en Vlaardingen) geldig op alle lijnen van de NS, van de RET, eiï op de buslijnen van West nederland en Zuidwestnederland. RET, VVV en hotels gaan de kaart verkopen. Misschien zijn ze in de toekomst ook te koop bij de warenhuizen, songresbureau's, winkeliersverenigingen, Zestienho ven en bij organisatoren van grote evenementen. Door Mariëtte Olsthoorn VLAARDINGEN Bram Ver meulen wil niet de zoveelste ar tiest zijn 'die zonodig moet schilde ren'. Exposities heeft hij zolang mogelijk afgehouden. Eens moest het er toch van ko men. „Dingen die zichtbaar zijn, moet je ook aan anderen laten zien," is zijn mening. In het thea tercafé van de Stadsgehoorzaal/Harmonie is de eerste tentoonstelling met schilde rijen van zijn hand te zien. Om de kritische Amsterdamse kunstwe reld te ontwijken koos hij voor het 'gehucht' Vlaardingen. De serie schilderijen heeft alles te maken met zijn theaterprogram ma 'Vriend Vijand', waarmee hij zaterdag op de planken stond. Zelf omschrijft hij zijn werk als 'plaatjes, waar een verhaaltje ach ter zit'. „Ieder lied dat ik maak en daarna zing, roept beelden bij me op. Het was voor mij vanzelfspre kend dat het programma 'Dans met mij' een schilderij als affiche kreeg." Op de Amsterdamse Uitmarkt vlogen de affiches als warme broodjes over de toonbank. Het was de aanleiding om de serie beelden die hem al langer verge zelden op het doek tot uiting te brengen. In elk schilderij speelt hij zelf de hoofdrol; een mannetje met baard achter de piano of op het to neel. In één van de schilderijen kruipt hij zelfs in de gedaante van een hond. Bram Vermeulen :„Het zijn een soort dromen, en daar kom ik altijd zelf in voor." In re center werk heeft hij zich laten in spireren door de Belgische uit- gaanswereld, waar hij tijdens zijn optredens regelmatig vertoeft. De schilderijen van Bram Ver meulen zijn in felle, vrolijke kleu ren geschilderd. Hij is zich derma te bewust van zijn gebrekkige techniek. „Als ik meer van tech niek af zou weten en dus beter zou kunnen schilderen, dan zou tic dichter bij de beelden in mijn hoofd kunnen komen. Maar de or- ginaliteit zit 'm juist in de beper king van de man die het maakt." eri.O OUDER WORDEN De Amsterdamse fotografe Ber- nice Siewe hield zich gedurende anderhalf jaar bezig met de vraag: 'Wat is ouder worden, wat is oud zijn en hoe ziet het eruit.' Het ant woord ligt in een schitterende se rie foto's van mensen die berusten in het feit dat ze een dagje ouder worden en tevreden terug kunnen kijken op het leven dat achter hen ligt. De foto-tentoonstelling met de titel 'Doorschijnend verleden' die in het filiaal Noord van de open bare bibliotheek aan het Bach- plein is te zien is tot en met eind januari te bezichtigen gedurende de openingstijden van de biblio theek, De 23 zwart/wit foto's in de bibliotheek bewijzen dat er een ze kere vertrouwensrelatie tussen Beraice Siewe en de geportretteer- den moet zijn geweest. Alleen op die manier kunnen deze foto's, die een compleet beeld verschaffen van het proces van het ouder wor den, ontstaan zijn. De foto's stra len niet alleen nostalgie en berus ting uit, maar ook zorg, liefde en vermaak. SPONTANITEIT De Rotterdamse kunstenaar, Andre Wervenbos, exposeert tot en met 2 februari in galerie/konditorei 'Het Spectrum' aan de St. Liduinastraat. Zijn werk bestaat uit acrylschilderijen en kleurige afficheachtige gouaches. Het is niet direct onder te brengen bij een bepaalde stijl want Wer venbos werkt zowel figuratief als abstract. Een groot gedeelte van zijn werk ontstaat spontaan en wordt bepaald door de gemoeds stemming waarin hij verkeert. De tentoonstelling is gedurende win keltijden te bezichtigen. INTERIEUR Vivian Rowe volgde de oplei ding tot beeldhouwer aan de Aka- demie Minerva. In café De Her mandad op de Grote Markt toont hij een selectie van zijn zeefdruk ken. De onderwerpen voor zijn werk rijn vrij realistisch zoals in terieurs, tafels en stoelen. Maar op het meest alledaagse werpt hij een vooruitstrevende blik. Hij presen teert een geheel nieuw interieur. Het maakt toch niet uit of interi eurstukken ondersteboven, op de zijkant of anders staan, moet de kunstenaar gedacht hebben. In de "huishouding' van Rowe schuilen invloeden uit de klassieke, barok ke, romantische en hedendaagse periode. Naast het vervaardigen van interieurs houdt Rowe zich bezig met schilderen en zeefdruk ken. De openingstijden zijn op dinsdag van tien tot zes uur en van tot en met zondag van tien tot elf uur. PASTEL EN ACRYL In Huize Frankenland aan de St. Liduinastraat exposeert tot en met 17 februari de Schiedamse kunstenaar John Lathouwers. Hij is één van de kunstenaars die gale rie Het Spectrum op poten heeft gezet om eigen werk en dat van andere kunstenaars aan het pu bliek te tonen. Lathouwers maakt voornamelijk figuratieve pastelte keningen en acrylschilderijei op doek. Hij heeft een breed publiek weten te bereiken door verschil lende technieken en stijlen te han teren. SIERADEN De sieraden van Nora Boele- Brons en de gemengde technieken van Jeanne van Oijen-Visser zijn beide te zien in Galerie Alpha aan de Broersvest. Nora Boele-Brons volgde de opleiding aan de Vak school Schoonhoven en doet sinds enige jaren ervaring op bij de edelsmid Menno Meyer. Haar stijl ligt in een strakke tijdloze vormge ving die blijft boeien. De simpelste basisvormen tovert zij om tot op vallende structuren. Jeanne van Zanger/com ponist Bram Vermeulen beleeft in het theatercafé zyn eerste ex positie. De schilderijen en de voor stelling Vriend Vij and gaan hand in hand. Oijen-Visser genoot een opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam. De tentoon gestelde werken hebben tot onder werpen 'ontdekkingen' en 'seara- beeën'. Bij het eerste thema speelt ze met kleur en materiaal en komt ze meestal tot menselijke vormen. Bij het tweede onderwerp houdt ze zich strak aan het gekozen thema en werkt dat op verschillende ma nieren uit. De expositie duurt tot 7 februari en is op dinsdag tot en met zaterdag van half tien tot vijf uur te zien. MOZART 'Met de ogen dicht' luisterde de kunstenares Sandra Gallo naar de muziek van Mozart en bracht haar gevoelens daarbij op het doek tot uiting. Op deze manier ontstond een serie schilderijen, gebaseerd op de muziek van Mozart, die zij deze sprekende titel meegaf. In het muziekinformatie-en documenta tiecentrum van Ton Stolk aan Westhavenkade 45 te Vlaardingen exposeert zij tot en met 3 februari met een twintigtal schilderijen. Het werk van Sandra Gallo valt het beste te omschrijven als figura tief expressionistisch. Het zijn sierlijke, in felle kleuren geschil derde vlakken, die op een vloeien de manier in elkaar overlopen. De felle kleuren rood, blauw, groen en geel onthullen haar Latijns Amerikaanse afkomst, Sandra Gal lo is van geboorte Chileense, maar woont sinds 1973 in Nederland, Ze volgde in Rotterdam een opleiding aan de Akademie van Beeldende Kunst, Naast het schilderen houdt zij zich bezig met het schrijven en illustreren van kinderverhalen. De openingstijden van het centrum zijn van maandag tot en met vrij dag van tien tot twaalf uur. op 2 en 3 februari van twee tot vijf uur en op afspraak. Ravage na inbraak SCHIEDAM Een grote ra vage is door inbrekers aange richt in de kantine en de win kel op het complex van de volkstuindersvereniging Vijf sluizen. Men verbrak een ruit van de bestuurskamer en ver nielde de airconditioning. IËen aantal flessen wijn, sherry, jus d'orange en chocomel wordp vermist. Nog deelnemers nodig veer carnavalsoptocht SCHIEDAM Er kurineh nog enkele bedrijven, vereni gingen of particulieren deelne men aan de optocht van de'car navalsvereniging De Rietzeilers op zaterdag 2 februari. Onder het motto 'Camavallers doen het feestend' trekt de stoet, na een bezoek aan het stadhuis, voor het zeventiende jaar door het centrum van de stad. Wie inlichtingen over deelname wenst, kan zich wenden tot Jan van Haren via telefoonnummer 4701352. 'Gepeperde' Joke Bruys in SCHIEDAM Joke Bruys brengt vrijdag het programma 'Gepeperd' in de grote zaal van het Passage Theater. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijzen'22, 19 en 16 gulden. Pashouders krijgen een korting van 3>rguJ- den. 'Gepeperd' is een cabaret programma, waarin veel valt es lachen. Maar ook een progranï- ma waarin hier en daar-een klein brokje zal moeten worden weggeslikt, maar waar éygn- zeer valt te genieten van het muzikale talent van Joke en haar begeleiders. Gratis treinenset op beurs van Schiespoor SCHIEDAM Wie zaterdag een bezoek brengt aan de eerste open dag van de modelspoor vereniging Schiespoor maakt kans op een fraai modelspoor set. Het toegangsbewijs is te vens het lotnummer. Met deze geste wil het bestuur van de vereniging de honderden be danken die vorig jaar een be zoek hebben gebracht aan het verenigingsgebouw aan de Wes- terka'de?'SmdsvScKiespóor er is gevestigd^ js de ':'bfeniging uit- gegroêidtdt ëèn'bldêlëndë orga nisatie met een wachtlijst voor nieuwe leden. Men kan terecht van 10.00 tot-16:00 uur/'Toe gang éérï '-gutéèiï,- Kinderen" be talen d#fe»b 0£ 2» tpyft far.v'fi Frederik vertelt In theater De Teerstoof SCHIEDAM Guus Rekers alias Frederik verzorgt vrijdag avond een optreden in theater De Teerstoof aan de Nieuw- straat 12. Aanvang 20.30 uur. Toegang 12,50 gulden.'Pashou ders betalen ƒ10,00. Frederik de verteller vertelt zoals een verhaal hem invalt, daarby een beroep', doend op de fantasie van de toehoorder. Voor zyn re pertoire put hij uit de totale, rijke schat van verhalen die over de hele wereld is voortge bracht. Doorgaans werkt-hij met geen andere middelen 'dan een stoel, zijn stem, een eftiiël gebaar en vertrouwen op sober heid. 11,11 'Stormy Monday' op doek van Filmhuis r" SCHIEDAM De thriller 'Stormy Monday' van regisseur Mike Feggis draait vrijdag avond in Het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12. Aanvang 21.30 uur. Toegangsprijs vyf gulden. De film handelt over de eige naar van de Keyclub in Newcastle. Hy weigert zich door de Amerikaanse project ontwikkelaar Cosmo te laten uitkopen en krijgt te maken met huurlingen. Kleding on speelgoed op beurs Nieuwland SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland, Albardastraat 65, houdt vrijdag een kleding-,.er speelgoedbeurs. Wie kleding, of speelgoed wil verkopen dient vooraf contact op te nemen m,et Christine Pauw via telefoon nummer 4738671, Tien percent van de opbrengst moet worden afgestaan aan het buurthuis, dat hiermee de adoptie van een kind via het Foster Parentsplan bekostigt. De verkoop vindt plaats van 10.00 tot 14.00 uur^ Harmonia aver 'Zielegroel' SCHIEDAM Het medium Ito Fiorito uit Diepenheim be handelt donderdag het onder werp 'Zielegroel' op een bijeen komst van de Spirituele Vereni ging Harmonia in het wijkcen trum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein 163. Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs ƒ7,50. Inlichtingen over de vereniging zijn verkrijgbaar via telefoon nummer 4266092. - y -V 1 I» V ?4 |£f ItS* 1 X |$H~ wfi Sirll i v J jr ji/lilt»- iSuJÖrT Jij, <1 -i itvjn üj. it |S£- I4?i-

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1