0 Actie tegen 'ongenuanceerd oorlogsdenken' 'Keukendeurtjes repareren of toch iets meer doen' Amerikaans maritiem erfgoed Het Vrije Volk SCHIEDAM OORPIJN Bekende Schiedammers ondertekenen verklaring over gevolgen van Golfoorlog [Kunstwerk? bouwt al eerste expositie MARITIEM OP DE GRENS PAGINA 4 ws ZATERDAG 26 JANUAR11991 oit 'n keer last gehad van oorpijn? Zo neen, prijs u gelukkig. Het is een ver schrikking. Het is zo'n doordrin gende pijn, die op onverwachte momenten verergerd. Als nare bijverschijnselen heeft ze versto ring van de nachrust en het ver hinderen van elke poging tot concentratie. Momenteel hebben in Vlaardin- gen, Schiedam en nog wat ge meenten in deze omgeving heel wat mensen met oorpijn te ma ken. Zelf ben ik er lang geleden wel- eens door geteisterd, maar merkwaardig genoeg herinner ik me meer van de oorpijn die een van mijn inmiddels volwas sen dochters had toen ze nog klein was. Begin jaren zeventig moet het geweest zijn. want ik weet dat ze er last van kreeg na dat we een wandeling hadden gemaakt over het toen nog niet begraasde en dus nog niet afge paalde zandlichaam, dat al - meer dan twintig jaar geleden dus - tussen Schiedam en Vlaar- dingen door Rijkswaterstaat is gemaakt in de hoop het aantal kilometers asfalt in ons land te kunnen uitbreiden. Zoals gebruikelijk bij redelijk weer waren we aan het eind van een zondagochtend nabij onze toenmalige woning in Ho- ly-Zuid op die enorme hoop zand geklommen om op ruime af stand van auto's, brommers of fietsers naar opa en oma op het Beethovenplein in Groenoord te wandelen, zo'n wandeling over dat zandlichaam was heerlijk met een warm zonnetje aan de hemel. De kinderen struinden lekker door het ruw met gras begroeide zand. Ze klauterden over de pijpleiding, die er toen nog lag om het zand voor de vol gende zandhult aan te voeren, ze holden weg en weer terug. Kort om, iedereen had het naar zijn zin al viel de kracht van de wind bovenop die grote zand hoop tussen de Chinese muur en de sportvelden van Vlaardingen tegen. De gevolgen ondervonden we 's nachts. „Ik heb zo'n au," kreeg ik te ho ren van het kleine meisje dat mij met haar gehuil had gewekt. Ze had oorpijn en dat hield ze een paar nachten lang. Om het uur of zo, in ieder geval telkens vlak nadat ik weer de slaap te pakken had, waarschuwde ze met dreinend gehuil. Optillen, wandelen, zijkant van het ge zichtje warm houden, het Welp weinig. Druppeltjes halen en eerst warm maken door het fles je tussen mijn handen te rollen om te voorkomen dat ze te koud op de zere plek in haar oortje te recht zouden komen. Een watje als propje er achter aan. Bij al die pogingen om verzachting te geven bleef er telkens die sme kende blik. Zo van, moet dat nou? Kom alsjeblieft niet met druppels, vingers, watjes of wat dan ook in de buurt van mijn oor. bedoelde ze. Dat rot-oor heeft ons hinderlijk lang bezig .gehouden. Oorpijn hebben nu politici en anderen in Schiedam, Vlaardin gen en verdere omgeving. Ze buigen zich over de zogenaamde 'strategische visie', die in het Overlegorgaan Rijnmond is be dacht om tot een samenwer kingsvorm te komen die aan de regio Rotterdam voldoende be stuurskracht geeft om zich in het nieuwe Europese verband te manifesteren. Aan beide zijden van de grens stoort men zich aan de overkill in aandacht voor economische belangen. Vlaardingen en Schiedam zien dat hun leefmilieu in het bijzon der hieronder zal lijden. Bert Kandel (PvdA, Vlaardingen) zei: „Het is een rot-oor," doelend op de sterke invloed van de econo- mengroep Rotor in de visie. „Dat OOR wordt nooit wat, want gemeentebesturen zijn ge kozen om de belangen van hun gemeente te behartigen. Dan mag je bijvoorbeeld niet ver wachten dat Rozenburg het met ons eens is dat er geen Blanken burgtunnel moet komen. Neen, laten gekozen politici in Den Haag maar hun eigen werk doen en bepalen wat er moet komen in plaats van het destijds opge heven Rijnmond." BEN VAN HAREN SCHIEDAM Uit 'machteloos heid en geschoktheid' over het uit breken van de Golfoorlog en uit 'verzet tegen het ongenuanceerde oorlogsdenken' heeft een groep be kende Schiedammers een verkla ring uitgegeven, waarin ze wijst op de gevolgen van de oorlog. Tot de ondertekenaars behoren de wet houders Chris Zijdeveld en Bart de Leede en de raadsleden Coby de La Rie, Bea Oomens en Jolie Hakkert. Verder staan er advocaten, maat schappelijk werkers, buitenlandse leerkrachten en andere Schiedam mers met verschillende politieke SCHIEDAM Als directeur Ze venhuizen van de Wester Glashan- del langs winkels loopt, kijkt hij niet door, maar naar de etalager uit, Zo'n betrokkenheid glas- denken' noemt hij het zal wel nodig zijn om als glashandelaar een winstgevend bedrijf te run nen, Of beter, om het al vijfenze ventigjaar in stand te houden. Want zolang al bestaat de Wes ter Glashandel E. Zevenhuizen BV, die sinds 1968 is gevestigd in de 's- Gravelandspolder. Zeventien men sen werken er. Vorige maand werd het vijfenzeventigjarig jubile um uitbundig gevierd en werd te gelijk directeur j. Zevenhuizen voor zijn al vijftig jaar durend dienstverband in het zonnetje ge zet. De vader van de huidige direc teur toen binnen het bedrijf nog Zevenhuizen junior genoemd startte in 1915 een schilders winkel in Rotterdam. Jaren later bouwde hij zijn bedrijf om tot een goedlopende glashandel aan de Aelbrechtskolk. Pas dertien jaar geleden trok het bedrijf naar Schiedam. Noodgedwongen. Het monumentale pand aan de Ael brechtskolk werd te klein en voor een nieuwe bedrijfsruimte in de Spaansepolder kwam de Wester Glashandel niet in aanmerking. „Tenminste als u het pand aan de Aelbrechtskolk niet aan ons verkoopt," zo zei de gemeente Rot terdam toen. J. Zevenhuizen, hui dig directeur en zoon van de op richter, ging niet in op het ver zoek. Tevreden lachend: „Mijn ou ders wilden daar blijven wonen. Pas in 1980, na hun overlijden, hebben we het verkocht." Ook andere redenen deed Ze venhuizen toen besluiten het klei ne pand in Rotterdam te verruilen voor een bedrijfsvestiging in het Directeur J. Ze venhuizen (r) en medewerker Nico Opboff, „Al het glas van winkelcen trum Zuidplein komt bij ons vandaan." Schiedamse industriegebied, „We hadden de keuze. Klein blijven en keukendeurtjes repareren of toch iets meer doen." Dat laatste ge beurde. Wat heet. In de jaren ze ventig sleepte het bedrijf een order van een miljoen gulden binnen. De opdracht was het Zuidplein te be- glazen. Zevenhuizen: „Al het glas daar, alle etalageruiten, komt hij ons vandaan." Terugkijkend op zijn vijftigjari ge loopbaan bij het bedrijf is J. Ze venhuizen best tevreden. De vele fusies en overnames in de glaswe reld zijn aan de Wester Glashandel voorbijgegaan. Volgens Zevenhui zen zijn bijna alle glashandels in Nederland reeds overgenomen door de veel grotere glasfabrikan ten. „Wij niet. Ik ben nog altijd enig aandeelhouder," zegt Zeven huizen. „Die zelfstandigheid en on afhankelijkheid stond binnen onze familie altijd voorop. We wilden eigen baas zijn. Of dat verstandig was? Nou ja, het gaat aardig met het bedrijf dus.,.. En we bestaan nog altijd." Momenteel lijken voor de vele glasbedrijven in Nederland iets moeilijker tijden aan te breken. De mindere economische situatie heeft zo zijn gevolgen. Zevenhui zen: „Je merkt het. De markt is gespannen." Toch wanhoopt hij niet. „We hebben twee oorlogen meegemaakt, twee economische crises. Deze lichte teruggang kan er ook nog wel bij." en maatschappelijke achtergrond bij. De groep wil nagaan hoe op plaatselijk niveau 'het verzet tegen het ongenuanceerde oorlogsdeken verder vorm gegeven kan worden'. „De Golfoorlog is een slag voor ieder die ervan overtuigd is dat er andere manieren gevonden moe ten worden om internationale con flicten op te lossen," luidt de ver klaring. Volgens de poep was het conflict tussen Iraq en Kuwayt de uitgelezen mogelijkheid om het an ders aan te pakken. „Voor het eerst was er een zo'n pote eensgezindheid dat de vreed zame maatregelen onder verant woordelijkheid van de Verenigde Naties kans van slagen leken te hebben." Helaas pakte het anders uit en kon de oorlog, volgens de Schiedamse poep, verworden tot 'de routine van de dag, met alle elementen van een oppervlakkige mediashow'. Zorgen maakt de poep zich vooral om een aantal aspecten van de oorlog, die onderbelicht lijken te raken: De vele slachtoffers, het escalerende effect voor het Mid den Oosten, de milieuvervuiling wanneer olie-installaties en kera- •centrales getroffen worden en de verspilling van pondstoffen en geld 'die wel zeer schrijnend is wanneer we de problemen in de ontwikkelingslanden bezien'. Dichter bij huis 'in onze ei gen samenleving' verwacht de poep problemen voor mensen af komstig uit islamitische landen. „Een eenzijdig vijandsbeeld is op geroepen. Er ontstaat een sfeer waarin mensen afkomstig uit een islamitisch land, zich moeten ver antwoorden voor de daden van ie mand als Saddam Hussein en moe ten bewijzen dat ze aan de goede kant staan." De ondertekenaars van de verklaring weigeren zo om- onwonden partij te kiezen en roe pen juist op tot solidariteit met al le slachtoffers van de oorlog Daartoe pleiten ze voor de op richting van een plaatselijk comité en vragen in de verklaring inwo ners van Schiedam en organisaties nadrukkelijk te reageren. Het con tactadres "luidt: E. Dijkhuizen, Boomgaardstraat 10, telefoonnum mer: (010) 4735678. Het Maritiem Muse um Prins Hendrik In Rotterdam bericht re gelmatig in deze krant over beroemde voor werpen uit de rijke verzameling van het museum, over interes sante exposities of over opvallende nieu we aanwinsten. Door Dick de Vries Van 1936 tot 1937 vond in de Verenigde Staten van Amerika op nationale schaal een in ventarisatie plaats van het maritieme erfgoed in de vorm van houten schepen. Men zag na melijk met het toene mend gebruik van an dere bouwmaterialen dan hout, er veel ken nis over de houten scheepsbouw verloren dreigde te gaan. Voor dit 'Historie American Merchant Marine Survey' werd de VS in regio's inge deeld waar terzake des kundigen de voorko mende seheepstypen identificeerden, inven tariseerden en aanga ven welke het waard zijn om opgenomen te worden in het nationa le onderzoek. Deze se lectie werd vervolgens zorgvuldig bestudeerd, opgemeten en gefoto grafeerd. Op basis van XIIE IIISTORIÜ AMERICAN M ERCTl AN'iM AR IXK SURVEY. deze gegevens, aange vuld met informatie uit andere bronnen zoals bestaande scheepsmo dellen, werden scheeps- tekeningen op schaal vervaardigd op een van te voren vastgesteld formaat. Zo ontstond een in drukwekkend bestand aan scheepstekeningen (langsdoorsneden, dwarsdoorsneden spantekeningen) met aanvullende gegevens en foto's van honder den houten schepen. Van sommige schepen zijn ook tekeningen ge maakt van constructie details, dék-uitrusting, tuigage en decoraties met kleurenschema's. Al deze gegevens berus ten hij het Smithsonian Institute in Washington DC. Na de Tweede We reldoorlog neemt de vraag naar informatie over deze houten scheepstypea steeds meer toen. Uit nostal gie ontstaat veel be- voor het traditionele houten schip. Als gevolg daar van wordt steeds meer een beroep gedaan op de in de jaren dertig verzamelde gegevens teneinde de nog be staande oude seheepsty pen verantwoord te res taureren. Ook de re creatieve jachtbouw be dient zich van deze schatkamer aan gege vens, hetgeen merk baar is aan de verschij ning van traditionele ontwerpen polyester- houw. Dit alles leidde ertoe dat men besloot alle be schikbare informatie in druk uit te geven. Het resultaat is een magi straal werk in zeven kloeke langwerpige banden, waarin de ge gevens van ruim vijf honderd schepen zijn ondergebracht, ver deeld in grote regio's, namelijk Oostkust, de Grote Meren, en de Westkust. Deze documentatie is dermate uniek dat het Maritiem Museum besloten heeft een exemplaar van deze kostbare uitgave aan te schaffen, waardoor ie dere geïnteresseerde of het nu een 'ship-lo- ver', modelbouwer, of scheepsbouwer is kan volstaan met een bezoek aan de museum bibliotheek om kennis te nemen van dit Ame rikaanse maritieme erf goed. The Historie Merchant Survey: Eederal project no. 6/ec. by Meivin H, Jackson. Salem: Ayer, 1983 - 7 vols: ill; 47x60 cm. De gratis toegankelijke museumbibliotheek is geopend op werkdagen van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10 en 17 uur. SCHIEDAM Kunstenaars en museumpersoneel zijn gezamenlijk al druk in de weer om in het Ste delijk Museum de tentoonstelling op te bouwen, waarmee de nieuwe stichting 'Kunstwerkt' zich vanaf 1 februari naar buiten presenteert. De deze week opgerichte stichting, waarin kunstenaars en jonge ma nagers samenwerken, laat op die eerste tentoonstelling globaal een overzicht zien van werken die Schiedamse kunstenaars recent hebben gemaakt. Peter Hellemons, die samen met collega-kunstenaars Martin Moes man, Inge van Haastert, Henny van Leeuwen en Sjef Henderiekx het initiatief nam voor samenwer king met in het bedrijfsleven ac-, tieve leeftijdgenoten in de nieuwe stichting, verontschuldigt zich bij voorbaat. „De tijd om deze eerste expositie van Kunstwerkt voor te bereiden was te kort om iedereen te benaderen. Daarom hebben Sjef, Martin en ik een keuze ge maakt uit in ateliers aanwezig werk. Normaal zouden we ieder een benaderd hebben met een ver zoek werken aan te bieden. Nu was daar geen tijd voor omdat we de kans, die we kregen om in het Stedelijk Museum ons te presente ren, graag snel aanpakten. Daar voor sorry tegen wie we nu heb ben overgeslagen." Hellemons, die eerder met steun van de gemeente voor een andere gezamenlijke productie van Schiedamse kunstenaars belang stelling probeerde te wekken bij het bedrijfsleven, hoopt nu op meer succes. In 1988 lanceerde hij het pro ject Grafiek Schiedam, een in be perkte oplage gemaakte kunstdoos waarin werken van zes kunste naars zaten. Inge van Haastert le verde een fotokleurcopie, Jos Hachmang en Peter Hellemons zeefdrukken, Sjef Henkdrickx een droge naald ets, Michel Snoep een linoleumsnede en Albert Verkade een foto in cibachrome. Tevens waren er biografieteksten over de kunstenaars aan toegevoegd. De bedoeling was, dat diUbijzondere initiatief zou uitgroeier tot een jaarlijkse traditie. En Schiedamse bedrijven een nieuw bijzonder re- la tieschenk ter beschikking kre gen. Zover is het niet gekomen. Bij de eerste presentatie in december 1988 is het gebleven, „Ik snap het nog niet, maar op die toch prachtige grafiekbox zijn niet veel bedrijven afgekomen. We zijn er dus niet mee verder gegaan. Ik hoop, dat mensen uit het be drijfsleven nu de bereidheid heb ben om zich op deze tentoonstel ling op de hoogte te stellen van wat er in Schiedam allemaal aan wezig is aan kunstenaarskwali teit," zegt Hellemons. K> i Peter Hellemons (1) met onder zyn arm een werk van HVV-tekenaar Teo Gootjes, maakte samen met Sjef Henderiekx en Martin Moesman jr) een selectie uit recente werken van Schiedamse kunstenaart vo r de tentoonstelling, die thans in het Stedelyk Museum wordt mge richt. Swingen on muziek uit faren '40 SCHIEDAM De zesman- sformatie The Bugaloos uit Den Haag treedt donderdagavond op in het theatercafé De Tender in de Passage. De groep speelt swingende muziek uit de jaren '40 en '50. De nadruk bij deze rockabilly/jive band ligt op de close-harmony zang van de drie zangeressen, Judith, Marga en Esther. Zy doen de Andrew Sis ters herleven en worden hierbij begeleid door Rick op de gitaar, Errol op de bas en drummer Ed. Aanvang 21.30 uur. De toe gang is gratis. Studiekring voor volwassenen bi) ECV SCHIEDAM Speciaal voor mensen van 55 jaar en ouder is door het Educatief Centrum voor Volwassenen (ECV) een studiekring opgezet, waardoor men zich kan blijven ontplooi en en ontwikkelen. Een stu diekring telt 12 deelnemers die gedurende 40 bijeenkomsten aan het werk gaan met onder werpen die voor hen van be lang zijn. Er is een brochure sa mengesteld. Deze is na 30 ja nuari verkrijgbaar bij het ECV aan de Stadshouderslaan 30 of telefonisch aan te vragen via nummer 4261511. Massale inenting Jonge kinderen SCHIEDAM In februari en maart worden alle in 1982 geboren kinderen ingeënt tegen onder meer difterie, tetanus, polio, mazelen, bof en rode hond. Dit geschiedt middels twee afzonderlijke injecties. Volgens de afdeling Jeugdge zondheidszorg van de GGD Nieuwe Waterweg-Noord zijn de injecties noodzakelijk om voldoende bescherming op te bouwen tegen deze infectieziek ten. De ouders van de betref fende kinderen krijgen thuis een oproep. Wanneer deze uit blijft, kan men contact opne men met telefoonnummer 4345555 toestel 65. Spotvogel brengt 'De razende donder' SCHIEDAM Jeugdtheater De Spotvogel brengt volgende week zaterdag het programma 'De razende donder' op de plan ken van theater De Teerstoof. Aanvang 14.00 uur. Toegangs prijs 5,00. Het verhaal handelt over meneertje Golomee die de sleur van zijn regelmatige le ventje doorbreekt door het op te nemen tegen een enorme reus. Het is een reus die meent dat hij alles het beste kan, maakt de omgeving onveilig en vernielt alles wat hy vernielen kan. Toonkunst Jeugdkoor in Passage Theater SCHIEDAM 'The pajama game' is de titel van de uitvoe ring die het Toonkunst Jeugd koor zaterdagavond 2 februari (20.00 uur) en zondagmiddag 3 februari (14.30 uur) geeft in het Passage Theater. Het stuk wordt begeleid door de muziek school Nieuwe Waterweg-Noord en de muziekschool Gouda on der leiding van Edwin Wolf, De choreografie is van Miranda van Oorschot en de regie berust bij Peter Oole. In het stuk ma ken de bezoekers kennis met de werknemers, de vakbondsleider en de directeur van pyamafa- briek 'Slaap Zacht'. Het perso neel is ontevreden en eist op slag. Bedrijfsleider Victor komt in aanraking met Bep van de klachtencommissie en ze wor den verliefd. Het personeel be sluit tot een langzaam-aan-aetie en Victor moet Bep ontslaan. Toegangsprijs 7,50 'Tweede kopie gratis' in theater Teerstoof SCHIEDAM Het cabaret Zindroom (Herman Boon en Bert Schuiling) brengen op vrij dag 1 en zaterdag 2 februari hun programma 'Het tweede kopje gratis' in theater De Teer-, stoof. Aanvang 20.30 uur. Toe gangsprijs ƒ15,00. Pashouders ƒ2,50 reductie. In hun derde, zelfgeschreven programma, staat het tweetal opnieuw ga rant voor een avond vol plezier met onder meer een verhaal over twee piloten die een eigen luchtvaartmaatschappij begin nen. Helderziende Plop bij Harmonia Schiedam SCHIEDAM Medium Ma ria Plop uit Den Haag doet don derdagavond psychometrie en helderziende waarnemingen bij de Spirituele Vereniging Har monia in het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibaut- plein 165, Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs 7,50. MELVIN H JACKSON EAST COAST VESSELS s

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1