Opnieuw geen besluit over vestiging MSR Loodsen Wilton in de as mm Lathouwers en Van Steen: kunst met een kopje koffie 1 Het Vrije Volk SCHIEDAM Raad en college niet klantvriendelijk Zijdeveld opent expo Stichting Kunstwerkt m KUNST TE KIJK Film in Filmhuis Sjoeltoernooi in centrum De Woudhook;; Ill '3J\ PAGINA 4 DINSDAG 29 JANUAR11991 SCHIEDAM Klantvrien delijkheid en de bevolking dichter bij de politiek betrek ken staat sinds de installatie van het nieuwe college hoog in het vaandel. Daarvan was gis teravond volstrekt niets te mer ken in de vergadering van de gemeenteraad. Vooraf was dui delijk dat het een lange zit zou worden. Op de ruim veertig punten tellende agenda stonden enkele zware zaken. Naast pri vatiseren van de Openbare Nutsbedrijven en de sociale vernieuwing stond op aandrang van het CDA ook de vestigings- aanvraag van Mineral Services Rotterdam geagendeerd. Daar voor hadden een fiks aantal be langstellenden en -hebbenden de gang naar het stadkantoor gemaakt. Maar ze hebben lang moeten wachten. Pas tegen half één be gon de behandeling. Veel van de bezoekers waren toen al naar huis. De paar ijzersterken die tot het bittere eind waren gebleven, konden met lege han den terug naar huis. Maar toen wees de klok bijna half twee. De CDA-motie die duidelijkheid moest verschaffen haalde het niet. Niemand van de raadsle den of van het college kwam op de gedachte om een voor de be woners zo heet hangijzer naar voren te halen. Teleurstellend? „Ach ja, daar wen je zo langzamerhand aan," zei één van de moege- vyachte bezoekers. „Van poli tiek snap ik weinig, maar van dat gekissebis over wel of niet een vervuilend bedrijf snap ik helemaal niks. Veel geschreeuw weinig wol." De PvdA'er Arie van Loenen maakte zich rond middernacht boos over deze slechte vorm van klantenbinding, die ook volgens hem verkiezingsbelof ten met voeten treedt. „Waar om is de behandeling van dit hete hangijzer niet naar voren gehaald? Het is toch belachelijk om belangstellenden zo ontzet tend lang te laten wachten. Dit is geen klantenbinding, maar juist een afwijzing Met de laat ste verkiezingen zijn beloften gedaan om dichter bij de bevol king te staan, maar die zijn kennelijk nu alweer vergeten." Door Rein Wolters SCHIEDAM Tussen de coali tiepartners Groen Links en PvdA is het gisteravond in de gemeente raad tot een harde en openlijke botsing gekomen. Voor het CDA was het de eerste keer dat Int als lachende derde een wig kon drij ven tussen de zo hecht lijkende sa menwerking waaraan ook D66 deelneemt. Het was ook voor de eerste keer dat het college in de besluitvorming niet eensluidend naar buiten trad. Groen links-wet houder drs. A. F. de Leede (Milieu) ging niet mee in het afwijzen van een CDA-motie, die aanleiding was tot een soms heftige discussie. Voor de PvdA-fractieleider H. C. Bakker was dat reden om Groen Links te beschuldigen van bestuur lijk onvolwassen gedrag. Via de motie wilde het CDA van de gemeenteraad een uit spraak over de vestiging van het bedrijf Mineral Services Rotter dam (MSR) op het nog te ontwik kelen bedrijvenpark Vijfsluizen nabij de scheepswerf Wilton Fij- enoord. MSR behoort als bedrijf tot een vervuilende categorie. Door alle democratische fracties m de gemeenteraad is uitgesproken dat de vestigingsaanvraag van het be drijf niet moet worden gehono reerd. Ook bewoners en hun orga nisaties hebben de komst van MSR fel bekritiseerd en afgewezen. On danks de duidelijke standpunten is een besluit tot afwijzen nog niet gevallen. Naar de buitenwereld toe beroept het college zich steeds op PvdA verwijt coalitiepartner Groen Links onvolwassen gedrag de complexe materie van de aan vraag en dat daar, bij onzorgvuldig handelen in een afwijzing, veel geld mee is gemoeid. Tegelijkertijd zegt het college met nadruk dat er geen beloften aan MSR zijn gedaan en dat ook geen voorlopige con tracten zijn afgesloten. Waar het knelpunt dan wel precies ligt, brengt het college evenmin in de openbaarheid. Omdat de kwestie al sinds be gin vorig jaar speelt, wilde de CD A-fractie in december via een motie duidelijkheid van het colle ge. Op een dringend verzoek van burgemeester Scheeres en onder de belofte dat de kwestie in de ja- nuari-vergadering van de gemeen teraad aan de orde zou komen, trok het CDA de motie in. Vorige week deelde het college plots mee dat van de behandeling geen spra ke kon zijn, maar dat deze binnen drie maanden zal plaatsvinden. Voor het CDA was dat aanleiding voor het indienen van een initia tiefvoorstel, waarbij de eerdere motie alsnog op tafel wed gelegd. CDA-fraetievoorzitter D. Baart benadrukte dat hij nu de tijd vond gekomen om duidelijkheid te ver schaffen aan de burgers van de stad. En: „Het college voldoet niet aan de doelstelling van openheid naar de bevolking en werkt ook niet klantgericht. Als niemand nü het bedrijf wil, dan is dat over en kele maanden ook niet het geval. Daarom kunnen we het best van avond (het was inmiddels al van morgen tien over half een) het be sluit nemen dat MSR met welkom is. Dat geeft minimaal duidelijk heid aan alle betrokkenen." Bakker (PvdA) gaf toe dat^de tot heden gevoerde procedure rond MSR niet in aanmerking komt voor een schoonheidsprijs en dat het erop lijkt dat in deze kwestie de eindstreep mogelijk struikelend wordt gehaald. Hij vatte het han delen van het CDA samen onder de noemer van 'het uitlokken van een uitspraak van de gemeente raad op grond van twee vodjes pa pier'. In de richting van het CDA lanceerde hij ook beschuldigingen als politiek onfatsoen en het niet weten te leggen van grenzen van SCHIEDAM Cultuur-wethou der ir. Chr. Zijdeveld opent vrij dagavond om 19.30 uur in het Ste delijke Museum de expositie Stich ting Kunstwerkt. Bij deze gelegen heid krijp hij tevens uitgereikt de stichtingsakte door de voorzitter van de nieuwbakken Stichting Kunstwerkt. De stichting stelt zich ten doel het Schiedamse kunstkli maat zo breed mogelijk te stimule ren. Dertig kunstenaars uit ver schillende disciplines hebben hun medewerking toegezegd. Het resul teerde in een kennismakingsten- toonstelling onder de naam van de stichting. Er zijn tot en met 10 maart werken te zien van Dick van Belle, Cees Bouw, Theo Gootjes, Inge van Haastert, Rob van den Ham, Peter Hellemons, Sjef Hendericks, Ria Klop, Frits Kloppers, Henny van Leeuwen, Peter Lindauer, Martin Moesman, Adrianus van Otterloo, Aad Riepzaamer, Michel Snoep, Gerard van Soest, Maijo van Soest, Jacques Tange, Bram Uil, Marcel Warmenhoven en Diet, Harr en Theo Wiegman. De expositie is vanaf zaterdag geopend voor het publiek. Diverse mogelijkheden voor een bruine huid: Gezichfssnelbruiners Caribic Zonnekanon SCHIEDAM IN 60 MiNUTEN VAKANTIEBRUIN Burg. Knappertlaan 174 Tel. 010-4260030 Een felle uitslaande brand heeft gisteren aan het eind van de middag bij de scheepswerf Wilton Fijenoord twee lege, voor sloop bestemde loodsen in de as gelegd. Het vuur onstond door nog onbekende oorzaak in een van de houten daken en werd in eerste instantie bestreden door de bedrijfsbrandweer. De omvang van het vuur noopte tot het inroepen van assistentie van het gemeentelijke brandweerkorps, dat groot alarm gaf. Het vuur was spoedig onder controle. De ravage is echter groot. Door de technische recherche, wordt vandaag een nader onderzoek ingesteld naar de oorzaak. verantwoordelijkheid. „De heer Baart gaat volstrekt voorbij aan vertrouwelijk politiek overleg dat heeft plaatsgevonden," gaf Bakker aan als leidraad voor zijn harde kritiek. En: „Iedereen is tegen de vesti ging van MSR, de PvdA ook. Maar dat neemt niet weg dat een raads besluit voor de afwijzing zorgvul dig geformuleerd moet worden." M. J. C. Houtkamp (D66) maakte de discussie er bepaald niet duide lijker op met de opmerking dat het CDA een 'strooptocht uitvoert waarbij ook bloed schijnt te'moe ten vloeien'. Een en ander ging vergezeld van de vage opmerking dat bepaalde risico's rond de af wijzing van MSR nog niet voldoen de in beeld zijn gebracht. Al even in het vage bleef burge meester Scheeres. De anders zo helder formulerende Scheeres be toogde omstandig dat klantgericht heid bij hem niet zover gaat om gesprekspartners te vertellen wat het college beweegt. „Het is niet verstandig de motie aan te nemen. U plaatst het college dan in een moeilijke positie. Andere partijen hebben ook geld en tijd in dezn kwestie gestoken. Nu ophouc met onderhandelen betekent dut we ons kwetsbaar maken. Als ge meenteraad wordt u niet voor vol dongen feiten gesteld en er komen geen apen uit mouwen rollen. We hebben er allemaal behoefte aan om dit project zo spoedig mogelijk af te ronden." Baart maakte op zijn beurt op nieuw duidelijk dat het CDA niet afzag van de motie. Deze medede ling maakte met name D66-wet- houder drs. A. Reijnhout erg pis sig. „U maakt alleen maar een nummer voor de publieke tribu ne," schreeuwde hij geïrriteerd." B. Oomens van Groen Links ver klaarde nadrukkelijk dat ze voor de CDA-motie zou stemmen. „Ik heb geen nieuwe argumenten ge hoord om er niet achter te staan." Overigens benadrukte ze dat het standpunt van haar fractie niet is geboren uit de lokroep naar kie zerswinst. „Het is een persoonlijke afweging," verklaarde ook haar partijgenoot wethouder De Leede. „Ik ben ervan overtuigd dat ons standjmnt geen schade kan berok kenen'" aan de gemeente." Eind van het langdurige en middernachtelij ke liedje was dat ondanks de felle discussies en de verwijdering bin nen het college de kwestie geen stap dichter bij een aanvaardbare oplossing was gekomen. Met 11 te gen 22 stemmen werd de motie af gewezen. De bewoners en ook het bedrijf MSR zullen nog enige tijd moeten wachten op helderheid. Door Mariëtte Olsthoorn SCHIEDAM De kunstenaars John Lathouwers en Arthur van Steen van galerie/konditorei 'het Spectrum' maken na ruim een half jaar de balans op. Over inte resse voor eigen werk mogen zij niet klagen; van de galerie annex konditorei in de Sint Liduina- straat hadden zij meer verwacht. Galerie/konditorei 'Het Spec trum' is modern, maar sfeervol ingericht. Aan de muur hangen afficheachtige gouaches en acrylschilderijen van de Rotter damse kunstenaar Andre Wer- venbos. Binnen is het rustig. Ar thur van Steen staat achter de bar en schenkt een kop thee in. Op één van de tafehjes ligt een verfdoos met een penseel ernaast; op de grond tegen de bar staat een aquarel waar hij zojuist nog aan heeft gewerkt. Vorig jaar juli begon het twee tal met de galerie om eigen werk en dat van andere kunstenaars meer bekendheid te geven. „Om de drempel voor bet publiek te verlagen zijn we koffie en ijs gaan verkopen, maar het lijkt soms wel of de mensen niet naar hinnen durven komen," stelt het tweetal. Het Spectrum moet het daarom voornamelijk hebben van gericht publiek dat naar de St. Li- duinastraat komt om kunst te kij ken en daarbij een kopje koffie nuttigt. Het viel niet mee om als bui tenstaanders het 'Schiedamse kunstwereldje' binnen te stappen. „In het begin waren we te zeer bezig om de zaak op poten te zet ten zodat er weinig tijd overbleef om ons op het kunstvlak te oriéte- ren," verklaart Arthur van Steen. „Maar alles heeft zijn tijd nodig." Sinds een half jaar schildert hij zelf ook. „Mijn eerste aquarel was al verkocht voordat hij af was. Het stimuleerde me om door te gaan." In mei hangt zijn eerste tentoonstelling in Huize Franken land, waar momenteel zijn com pagnon John Lathouwers expo seert. Lathouwers maakt naïeve acrylschilderijen en figuratieve pastels. Naïeve schilderkunst valt n Op rustige momenten nemen de twee kunstenaars Arthur van Steen en John Lathouwers zelf ook het penseel ter hand in galerie/konditorei 'Het Spectrum'. het beste te omschrijven als kunst zoals kinderen dat zien. Dit uit zich onder andere in kleur en perspectief. Natuur speelt een be langrijke rol in het werk van de Schiedamse kunstenaar. Niet de werkelijke vormen van bomen en beesten beeldt hij uit, maar La thouwers geeft er zijn eigen fan tasievolle invulling aan. „De na tuur is zo mooi, die kun je niet uitbeelden zoals die werkelijk is. Meestal speel ik een beetje met de dingen die ik zie." Zijn schil derijen zijn tot en met 17 februa ri te bezichtigen. SPONTANITEIT De Rotterdamse kunstenaar, Andre Wervenbos exposeert nog tot 2 februari in galerie/konditorei 'Het Spec trum'. Zijn werk bestaat uit acrylschilderijen en kleurige affi cheachtige gouaches. Het is niet direct onder te brengen bij een bepaalde stijl want Wervenbos werkt zowel figuratief als ab stract. Een groot gedeelte van zijn werk ontstaat spontaan en wordt bepaald door de gemoedsstem ming waarin hij verkeert. De ten toonstelling is gedurende winkel tijden te bezichtigen. De volgende tentoonstelling in de galerie bestaat uit veelkleuri ge, abstracte olieverfschilderijen, gemaakt door de kunstenares Gon Kentie. De expositie wordt zater dag geopend om acht uur. Speci aal voor deze gelegenheid wordt op zondag een brunch gegeven. DE TEERSTOOF De Schiedamse kunstenares Marja Wijnhorst exposeert tot half februari in theater de Teer- stoof. Haar werk vertoont een grote diversiteit aan technieken, waarin kleurgebruik een belang rijke component is. HET PAARD In café Het Paard op de Hoog straat worden tot 1 maart mono prints van de Schiedamse kunste nares Gwénaële Diascom tentoon gesteld. Dat zijn kunstwerken waarbij inkt op een glasplaat wordt aangebracht. Vervolgens wordt er een afdruk van ge maakt, die met verschillende schildertechnieken wordt afge werkt. Als uitgangspunt neemt de kunstenares middeleeuwse muur schilderingen in de kerken van de Koptische gemeenschap in Egypte. Het Paard is op maandag gesloten. SIERADEN De sieraden van Nora Boele- Brons en de gemengde technieken van Jeanne van Oijen-Visser zijn beide te zien in Galerie Alpha op de Broersvest. Nora Boele-Brons volgde de opleiding aan de Vak school Schoonhoven en doet sinds enige jaren ervaring op bij de edelsmid Menno Meyer. Haar stijl ligt in een strakke tijdloze vormgeving die blijft boeien. De simpelste basisvormen tovert zij om tot opvallende structuren. Je anne van Oijen-Visser genoot een opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam, De tentoongestelde werken heb ben tot onderwerpen 'ontdekkin gen' en 'scarabeeën'. Bij het eer ste thema speelt ze met kleur en materiaal en komt ze meestal tot menselijke vormen. Bij het twee de onderwerp houdt ze zich strak aan het gekozen thema en werkt dat op verschillende manieren uit. De expositie duurt tot 7 fe bruari en is op dinsdag tot en met zaterdag van half tien tot vijf uur OUDER WORDEN De Amsterdamse fotografe Ber- nice Siewe hield zich gedurendp anderhalf jaar bezig met de vraag: 'Wat is ouder worden, wat is oud zijn en hoe ziet het eruit.' Het antwoord ligt in een schitte rende serie foto's van mensen die berusten in het feit dat ze een dagje ouder worden en tevreden terug kunnen kijken op het leven dat achter hen ligt. De foto-ten- toonstelling met de titel 'Door schijnend verleden' die in het fi liaal Noord van de openbare bi bliotheek is nog tot en met eind januari te bezichtigen gedurende de openingstijden van de biblio theek. De 23 zwart/wit foto's in de bibliotheek bewijzen dat er een zekere vertrouwensrelatie tussen Bernice Siewe en de gepor- tretteerden moet zijn geweest. Al leen op die manier kunnen deze foto's, die een compleet beeld ver schaffen van het proces van het ouder worden, ontstaan zijn. De foto's stralen niet alleen nostalgie en berusting uit, maar ook zorg, liefde en vermaak. INTERIEUR Vivian Rowe volgde de oplei ding tot beeldhouwer aan de Aka- demie Minerva. In café De Her mandad op de Grote Markt toont hij een selectie van zijn zeefdruk ken. De onderwerpen voor zijn werk zijn vrij realistisch zoals in terieurs, tafels en stoelen. Maar op het meest alledaagse werpt hij een vooruitstrevende blik. Hij presenteert een geheel nieuw in terieur. Het maakt toch niet uit of interieurstukken onderstebo ven, op de zijkant of anders staan, moet de kunstenaar ge dacht hebben. In de 'huishou ding' van Rowe schuilen invloe den uit de klassieke, barokke, ro mantische en hedendaagse perio de. Naast het vervaardigen van interieurs houdt Rowe zich bezig met schilderen en zeefdrukken. De openingstijden zijn op dinsdag van tien tot zes uur en van woensdag tot en met zondag van tien tot elf uur. Gebroken jukbeen na vechtpartij SCHIEDAM Met een ge broken jukbeen en een hersen schudding is gisteravond een 17-jarige jongen opgenomen "in het Schieland-Ziekenhuis. Het letsel werd hem toegebracht door zeven andere jongens, die op hem insloegen en inschop- ten. Het incident was ëeh voortzetting van een eerdere ruzie met een van de belagers. Op de Korte Haven werd hét slachtoffer opgewacht, waarna op hem werd ingebeukt. Twintig diefstallen uit winkels opgelost SCHIEDAM Met de arres tatie van vier Rotterdammers in de leeftijd van 19 tot 33 jaar heeft de politie ruim twintig winkeldiefstallen in Rotterdaïh en Schiedam opgelost. Het kwartet werd vorige week aan gehouden na diefstallen bij de Hema en in winkels aan hét Broersveld en Broersvest. V&n de gestolen goederen is een déél teruggevonden. Demonstratie en uitleg quilten SCHIEDAM Quilten is de naam van een antiek naaldvak, dat nu weer een rage begint te worden. Vroeger werden ,de nog goede restjes van versleten kleding in lagen van drie aan - elkaar genaaid tot een warme deken. Tegenwoordig worden er nieuwe en veel kleurrijker lapjes voor gebruikt. Niet alleen de lapjes, maar ook het stik werk vormen een bepaald.pa troon. Ank van Benthem-van de Blom geeft op donderdag 7 februari een demonstratie,.en uitleg over quilten in het cen trum De Wissel aan het Broers veld 30. Iedere belangstellende is welkom tussen 13.30 en 15.30 uur. Ouderwijs en excursie centraal ep heemtuindag SCHIEDAM 'In het voet spoor van de klas' is de titel van de maandelijkse heemtuinexcur- sie die zondagmiddag wordt ge houden,^Met name-ïhet onder wijselement' van- de heemtuin worden aan de orde gesteld door Roel van Raaij (Bureau Gemeen telijke Onderwijsconsulent) en heemtuinbeheerder Hans Buis man. Zij volgen met belangstel lenden de paden die veelvuldig door schoolklassen worden be treden. Vooral het basisonder wijs maakt intensief gebruik van deze zogenaamde natuurpa den. Er zijn speciale opdrach tenboekjes .voor voor ontwik keld. .Deelname., aan de heem- tuinexcürsïé.is, zoals "steeds, ge heel gratis. Deze begint om 14.00 uur bij de ingang in het Prinses Beatrixpark, die is te bereiken met buslijn 53, halte Koekoekslaan nabij het Duiven- pad. De Erker start cursus kunstgeschiedenis SCHIEDAM In wijkcen trum de Erker start binnenkort een cursus kunstgeschiedenis, die zal bestaan uit twaalf lessen. Alle belangrijke stromingen zul len worden behandeld door ver schillende docenten in het yak. Het is de bedoeling dat de lessen iedere dinsdagavond van half negen tot half elf zullen plaats vinden. De kosten voor deelna me bedragen ƒ160,-. Voor in schrijving en nadere informatie kan contact worden opgenomen met De Erker. Het telefoonnum mer luidt 4267767, SCHIEDAM De film 'A winter tan' van de Canadese re gisseuse Jackie Burroughs draait vrijdagavond in het Filmhuis. De zaal aan de Nieuwstraat 12 gaat om half negen open, 'de film begint om half tien. Een kaartje kost vijf gulden. SCHIEDAM Maximaal dertig mensen kunnen meedoen aan een sjoeltoernooi in Lét dienstencentrum De Woudhoek aan het Heijermansplein 35.'De speeldagen zijn vastgesteld op 14 en 21 februari. Inschrijven kan tot en met 12 februari aan de balie van het kantoor. Deel nemen kost twee gulden. Filiaal Nieuwiand ook 'aan' computer SCHIEDAM Vanaf volgen de week geschiedt in het filiaal Nieuwiand van de gemeentebi bliotheek het uitlenen geauto matiseerd. Voor de lener veran dert er niet zoveel. Men dient wel steeds de bibliotheekpas mee te nemen. Omdat men de automatisering beschouwt als een mijlpijl kan iedereen die boeken in het filiaal Nieuwiand heeft geleend en waarvan de uitleentermijn is verlopen, deze- boetevrij inleveren. S (INGEZONDEN MEDEDELING) Geopend 12 00-23 00 uur/'s zaterdags 09 00-18 00 uur (dinsdag en zondag gesloten) fp 7ipn

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1