Fracties begraven str idbijl in grf-affa ire' Spaland-West Explosiegevaar bij auto Ketheipiein 1 ISA Bart onder druk in 't pak Bloemen van burgemeester voor diamanten paar Jé von lé\ Ik wou Ik wou (2) <De, m Het Vrije Volk SCHIEDAM CDA kondigt nieuw offensief aan voor grond in Oost Elke maand in De Teerstoof improviseren in theatersport Watervervuilind Watervervuiling (2) Paddenwerkgroep begeleidt trek Studio [jj&j Express; - Pasfoto's met kwaliteits garantie PAGINA 4 WOENSDAG 30 JANUAR11991 Door Rein Wolters SCHIEDAM Spaland blijft de politieke gemoederen ook in de toekomst bezighouden. CDA- woordvoerder S. Rosman heeft in de gemeenteraad aangekondigd het vuur brandend te houden. Niet langer over de bodemsamenstel ling in Spaland-West, maar nu over de grond in het nog te bebou wen oostelijk deel van de nieuwe buitenwijk. Achter de 'gif-affaire' Spaland- West (de bodem is opgehoogd met slib uit de Rotterdamse havens) is een punt gezet. Een nader onder zoek door het bureau Haskoning heeft aangetoond dat wonen in Spaland-West geen gevolgen voor de gezondheid heeft. Daarmee zijn de beweringen van de oppositie partijen D66 en Klein Links uit de vorige raad gelogenstraft. De toen verantwoordelijke PvdA-wethouder ir. Chr. Zijdeveld heeft steeds aangevoerd dat de be heersmaatregelen in Spaland-West zelfs meer dan afdoende zijn geno men, Wel heeft Haskoning enkele aanbevelingen gedaan voor onder meer het regelmatig controleren van de bodem en het verstrekken van informatie aan de bewoners van de duizend woningen die in tussen in het aanvankelijk omstre den gebied zijn gebouwd. Alle fracties hebben zich bij de resulta ten van het onderzoek neergelegd. ïet is een betrouwbaar en de gelijk rapport," spral: B. Oomens van Groen Links. „Bij ons heeft het nogal veel bezorgdheid wegge nomen." De socialistische fractie leider H. C. Bakker memoreerde aan het afsluiten van een merk waardige politieke periode. Zijn collega M. J. C. Houtkamp van D66 bepleitte met succes een regel matige terugkoppeling van onder zoeken naar de bodemgesteldheid in Spaland-West. Rosman hield de voltallige ge meenteraad voor dat de toonzet ting van de discussie in het verle den vaak niet in verhouding stond met de eigenlijke kwestie. Hij ver weet met name de nu coalitiepart ners Groen Links (voorheen Klein Links) en D66 het veroorzaken van tromgeroffel dat achteraf weinig meer voorstelde dan ketelmuziek. Ernstige kritiek uitte Rosman op de omvang van het onderzoek, dat zich heeft beperkt tot de uitgevoer de procedures en maatregelen voor het bouwrijp maken van de grond in Spaland-West, Rosman vindt dat het onderzoek zich ook had moeten uitstrekken tot het nog te bebouwen oostelijk deel van de wijk, waarvoor een bestemmings plan in de maak is. Bakker van de PvdA liet weinig heel van de opvatting van Ros man. Voor het oostelijk deel is nog geen enkele bodemprocedure ge start, dus kan ook niet worden on derzocht of er fouten zijn gemaakt. Wethouder Zijdeveld benadrukte dat binnenkort het bestemmings plan wordt gepresenteerd en dat geen enkele bouwactiviteit wordt ondernomen voordat bodemonder zoek is verricht. Rosman: „Daarover zullen we in de volgende Spalandronde weer te spreken komen." SCHIEDAM Liefhebbers van theatersport kunnen vanaf januari elke laatste woensdag van de maand in theater De Teerstoof te recht. De theater-improvisatiever eniging 'De Getemde Feeks' strijdt woensdag tegen 'Op de Geest' uit Nijmegen. Het spelen van improvisatie- sport-wedstrijden is een vrij nieu we manier van theater maken. Twee teams van elk vier personen dagen elkaar uit voor het spelen van geïmproviseerde toneelstukjes, bijvoorbeeld een emotionele, een romantische of dramatische scène Van het publiek wordt verwacht dat zij actief meedoen. Het mag een aantal ingrediënten van het stuk bepalen, zoals ruimtes, hande lingen en beroepen. Bij de weds- rijd zijn rechters aanwezig die punten geven voor inhoud, tech niek en uitvoering. Ook het publiek mag zijn stem laten horen in de beoordeling. Uit eindelijk komt er één team als winnaar uit de bus. 'De Getemde Feeks' bestaat uit Annelies Verbeek, Anita Floris, Marion Groenendaal, Ineke Poei, Hans Baetens en Peter van Game ren. Sinds 1989 trainen'Zij weke lijks met als doel het publiek tij dens de wedstrijden een avond vol spanning, onverwachte gebeurte nissen en 'moord en doodslag' te geven. Kom en oordeel zelf woensdag in Theater de Teerstoof om half negen. Toegang vijf gulden. Als gevolg van mogelyk explosiegevaar van een brandende auto is gister middag het autoverkeer op het Ketheipiein op de grens van Schiedam en Vlaardingen enige tijd stilgezet. Pas nadat de brandweer het vuur meester was, werd de ry- weg weer vrijgegegeven. De Audi 100 van een 46- jarige man uit Maassluis kon naar de schroothoop worden afgevuurd. Hy verklaarde aan de politie al eerder een ben: ne- - lucht te hebben geroken, maar wilde toch naar huis ryden. Onderweg stopte de motor en vloog de auto in de brand. De bestuurder bleef onge deerd. BRIEVEN VAN KINDEREN W FV Tekening Edson, 9 jaar, Rotterdam Ik wou dat ik een taart was. Ik wou dat ik een fee was. Ik wou dat ik een heks was. Ik wou dat ik een paard was. Ik wou dat ik een meester was. Ik wou dat ik een relpaard was. Boy, 7 jaar Rotterdam Ik wil graag dat de schepen geen olie meer uitlaten. En de vissen gaan daar van dood en de meeuwen gaan daarvan dood. Eb dat vind ik niet gezond. En het is niet leuk als hun vleugels aan elkaar gaan zitten en doodgaan. En zij natuurlijk ook niet als ik dood zou gaan, vond ik het ook niet leuk en zij ook niet. Er zijn al 300.000 vissen en meeuwen doodgegaan. Slecht voor de natuur, vindt u ook niet. En ik vind het ook niet nodig om de dieren dood te ma ken. De mensen moet dood gemaakt worden. Ik vind het niet no dig om de dieren dood te maken. Diana, 8 jaar Rotterdam Ik wou dat ik een zon was. Ik wou dat ik goud was. Ik wou dat ik lange haaren had. Ik wou dat ik een ster was. Ik wou dat ik een bloem was. Ik wou dat ik een vogel was. Ik wou dat ik rijk was. Ik wou dat ik een tafel was. Ik wou dat ik een beer was. Ik wou dat ik kon toveren. Ik wou dat ik groot was. Ik wou dat ik lief was. Ik wou dat ik een bal was. Ik wou dat ik een jas was. Ik wou dat ik een thuis was. Ik wou dat ik kon auto rijden. Riddhima, 7 jaar r Rotterdam Geertje dacht dat het water schoon zou worden. En zij ging olie gooien en papier, blikjes en nog wat anderedingens. En toen ging Geertje weer wat gooien. O, o wat gebeurd er. De eenden gaan niet zwemmen en ze kunnen ook niet zwemmen. Want hun veren zijn geplakt en vissen springen niet, want ze zijn dood. En Geertje zei, 'ik doe het niet weer'. Ze was in de war. Ze wist niet wat ze moest doen. Ze zei ineens. '0,o wat heb ik nou gedaan'. Gönfil, 9 jaar Rotterdam nippertje heb ik me nog wel ge- schoren, want doorgaans loop ik ook' nog met een behoorlijke stoppelbaart. Inderdaad, in het vervolg zal ik beter op mijn ui terlijk letten. Het signaal vanuit De Blauwe Brug heb ik begre pen." Overigens is Bart de Leede te recht van mening dat zijn kle ding niets heeft te maken met het voeren van een goed en ge degen ouderen beleid. Vanwege zijn jeugdige leeftijd werd de nog -maar een paar maanden ge leden vader geworden De Leede meteen in de schoenen gescho ven dat hij ongeschikt was voor. het voeren van een goed oude-" renbeleid. Dat,is erg voorbarig. Want ere wie ere toekomt: De Leede heeft in de eerste negen maanden van zijn wethouder schap blijk gegeven van een ver frissende visie op meer zaken dan alleen het ouderenwerk. Daarnaast heeft hij ook getoond een doorzetter te zijn, die zich niet op een zijspoor laat range ren. Bart de Leede: niet gewend aan kostuums. Door Rein Wolters SCHIEDAM Bart de Leede heeft zich de ANBO-kritiek over zijn (soms) slonzige vrijetijdskle- ding behoorlijk aangetrokken. Tijdens de raadsvergadering van maandag was de wethouder van Groen Links gehuld in een keu rig drieknoops colbert met klep- loze zakken, maar daar had hij toch duidelijk moeite mee. In- plaats van het alléén sluiten van de middelste knoop, deed hij ze bij het opstaan telkens alle drie dicht. „Ik ben zulke kleding niet gewend," zei hij desgevraagd en een tikje verontschuldigend. tn een artikeltje in het laatst verschenen ANBO-blad (Algeme ne Nederlandse Bond voor Oude ren) werd nogal afgegeven op het dragen van een spijkerbroek en slobbertrui bij een officieel bezoek aan een ouderen in het wijkcentrum De Blauwe Brug. Men schreef dat een wethouder zich netjes dient aan te kleden. „Daar hebben die mensen mis schien best gelijk in. Aan de an dere kant ben ik een driedelig pak helemaal niet gewend en bovendien bezit ik alleen maar vrijetijdskleding, dus wat wil je? Kleding interesseert me niet echt veel!" En over het voorval in De Blauwe Brug: „Op het laatste SCHIEDAM Padden, kikkers en salamanders worden omstreeks maart wakker uit hun winterslaap en steken massaal de polderwegge tjes over om in hun geboortesloot eieren te leggen. Eén en ander vindt plaats tot ongeveer half april. Tegen die tijd wordt ook de Paddenwerkgroep Schiedam KNNV weer actief. Ieder jaar zetten vrijwilligers zich in om de padden en kikkers de weg over te zetten. Maar het vrijwilligerswerk omvat meer dan dat alleen. De temperatuur van de grond, het water en de lucht, de windrichting, windkracht en weersgesteldheid worden geno teerd. Vervolgens wordt elke amfi bie door de vrijwilligers opgeme ten en onderzocht op mannelijk heid dan wel vrouwelijkheid. Alle gegevens worden in een rapport geordend en verstuurd naar het Rijksinstituut van Natuurbeheer in Arnhem. Daar wordt een 'amfibie- énbestand' bijgehouden waarin al le rapporten jaarlijks worden ver werkt. De Paddenwerkgroep Schiedam KNNV houdt ieder jaar weer een paddenoverzetactie. Zij doen dat omdat kikkers, padden en sala manders tot het beschermde soort behoren en dus in stand moeten worden gehouden. De werkgroep is'van mening dat deze dieren het na de oorlog extra moeilijk hebben gekregen door verschillende oorza ken. De voornaamste redenen zijn het verdwijnen van veel sloten, de milieuvervuiling en de opkomst van het gemotoriseerde verkeer. De vrijwilligers van de Padden werkgroep Schiedam gaan van 10 maart tot circa 15 april op pad. De paddenwerkgroep houdt op 21 februari een informatie-avond in de Boshoek achter flat 5 van het Bachplein. De informatie avond begint om acht uur. Het 60-jarig bruidspaar Dol leman met bur gemeester Scheeres die het echtpaar met een bezoek vereerde op de ze speciale dag. SCHIEDAM Het echtpaar Dolleman is gisteren door familie, vrienden en bekenden in de bloe- mentjes gezet. In hun woning aan de Delflandseweg vierden zij hun TAPIJTEN GORDIJNEN BEDDEN ZONWERING Telefoon: 010 60-jarig huwelijk. Ook burgemees ter Reinier Scheeres was van de partij. Het is precies 62 jaar geleden dat het echtpaar Dolleman elkaar in Schiedam leerde kennen. Op 29 januari 1931 stapten zij in het hu welijksbootje en betrokken een woning in de Gorzen. Daar kregen zij een zoon, Frits, woonachtig in Zimbabwe en de 'grote afwezige' tijdens het huiselijke feestje. Het miniatuurschip op de kast onthult meteen de hobby van de heer des huizes Noem het woord scheepsmodel en de oogjes van de 82-jarige Dolleman gaan glimmen. „Aan het schip 'De Zeven Provin ciën' heb ik zeven maanden ge werkt," vertelt hij enthousiast over zijn hobby. „Op sommige da gen werkte ik er achtereenvolgens tien tot twaalf uur aan." Tot zijn vijfenzestigste jaar is hij werkzaam geweest als auto monteur. Boten hebben daarente gen altijd al zijn belangstelling ge had. Als jongeling is hij zelf actief geweest in het beoefenen van de roei- en zeilsport. De eerste boot die het echtpaar in de wateren van Schiedam had liggen, was door hem zelf gemaakt. In 1960 vertrok het echtpaar richting Zimbabwe, het toenmalige Rhodesië, om zich daar voorgoed te vestigen. De enige zoon van de familie runt daar nu nog steeds een boerderij. „Ik verdiende daar mijn centen aan oude auto's," zegt Dolleman. Na tweeëneenhalf jaar keerde het echtpaar terug naar de stad daar zij zich in 'de rimboe' niet echt thuis voelden. In de huiskamer herinneren verschillende Afrikaanse kunst voorwerpen nog aan de tijd dat zij in Afrika woonden Op de kast prijkt een foto van zoon Frits met zijn vrouw in Zimbabwe. Het echt paar is zelf nog vijf maal terug ge weest naar het emigratieland, waar hun leven zich gedeeltelijk heeft afgespeeld. Brutale Inbraak met hulp van motorfiets SCHIEDAM Drie mannen hebben in de afgelopen nacht een aantal video-camera's bui- gemaakt bij een brutale in braak bij de fotohandel Rideco aan de Hoogstraat. Ze braken de toegangsdeur 'volledig weg, deden een greep in de winkel en gingen er op de motor van door. Onder invloed met auto tegen paal SCHIEDAM Een onder in vloed verkerende 29-jarige in woner van Rotterdam heeft* vanmorgen om vijf uur met zijn Mercedes een lichtmast ge kraakt op de hoek van de Vari" Deventerstraat en de Rotter- damsedijk. Te voet probeerde hij te ontkomen, maar de poli tie kon hem al snel inrekenen. De bestuurder kreeg een proces verbaal. 'Flic Story' zaterdag - In Het Filmhuis SOHIEDAM 'Flic Story' is de tweede film uit een korte cy clus Franse gangsterfilms met-wederom Alain Delon in de hoofdrol die zaterdag avond wordt gedraaid in Het Filmhuis aan de Nieuwstraatr 12. Aanvang 21.30 uur. Toe gangsprijs vijf gulden. De film handelt over Emile Boisson die uit de gevangenis ontsnapt en zich nog dezelfde dag wreekt op" een vroegere medeplichtige diee" hem bij de politie had aange bracht. Roger Bornice (Delon), inspecteur van de Süreté Natio- nale, krijgt de zaak in handen. Vrouwen leren zich verdediging in Zuid SCHIEDAM Speciaal voor vrouwen geeft het Kluphuis Zuid aan de Dwarsstraat 42 een cursus zelfverdediging. De cur sus is niet uitsluitend gericht op de verdedigingstechniek, maar moet ook een groter gevoel van zekerheid en zelfvertrouwen ge ven. Een deskundige vrouw leidt de cursus, die begint op woensdagavond 27 februari om 19.00 uur. Inlichtingen in het clubhuis of telefonisch via nummer 4267297. De cursus omvat twaalf avonden en kost veertig gulden. Bloeding Romeo In muziekcafé Podium SCHIEDAM De Eindho- vense formatie Bleeding Romeo verzorgt zaterdagavond een concert in het muziekcafé Podi um aan de Lange Haven 28. De groep bracht veel nummers van Frank Zappa tot nieuw leven, maar niet lang meer want het concert in Podium is het laatste in deze samenstelling. Aanvang 22.30 uur. Toegang gratis. Mor genavond wordt de wekelijke jamsessie gehouden. Aanvang 22.00 uur. Suporsteo centrum D pen met e Erker SCHIEDAM Zestien jonge ren in de leeftijd van 15 tot 25" jaar kunnen op zaterdag 16 fe bruari deelnemen aan een su- per-steptocht in de omgeving van Hattem in Gelderland. De organisatie is in handen van het wijkcentrum De Erker. Deelnemen kost twintig gulden, waarbij inbegrepen het vervoer per bus c-n de huur van een step. Inlichtingen aan de Jan van Avennesstraat 32 of telefo nisch via nummer 4267767. Forumavond voor vrouwen verkiezingen provincie SCHIEDAM De Stichting Vrouwen Vormingswerk houdt op 26 februari een discussie avond ter gelegenheid van de verkiezingen voor Provinciale Staten met vrouwelijke afge—- vaardigden van de politieke partijen. De bijeenkomst vindt plaats in het dienstencentrum- De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Uitsluitend vrou wen zijn welkom. Polaroid S i re-A» "r "V« HULDE uüuic tam' (INGEZONDEN MEDEDELING) (INGEZONDEN MEDEOELINGl Hoogstraat 104-106 Schiedam Tel 010-4266720

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1