Frankenland heeft voor zieke bejaarden 'overstapstation' 'Dat 't al zestig jaar geleden is' mm Passie en humor n Roo Roosenzaal KUNST TE KIJK 'Kunstwerk? trekt met eerste expositie Het Vrije Volk SCHIEDAM Speciale ruimte om verblijf in ziekenhuis te bekorten Schiedamse Anita Bouhanouch winnares ballonwedstrijd DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 PAGINA 13 Frits Deal werd toen maatschappelijk werkende mevrouw Van Bakel van het Schielandziekenhuis hem bracht by Frankenland verwelkomd door hoofd Buitenwonerszorg J. Poell. Boor Han Verbeem SCHIEDAM Een primeurtje voor de 80—jarige Frits Deul uit Schiedam. Als allereerste mocht hij gebruik maken van de herstellings ruimte, die het verzorgingstehuis Frankeland heeft ingericht. Deze ruimte, bestaande uit een eenper soonsappartement, is bedoeld voor oudere mensen die net uit het zie kenhuis zijn ontslagen maar nog te zwak zijn om gelijk ijaar huis te gaan. „Eigenlijk is het een soort over stapstation,' zegt directeur Annema- rie van den Bergenvan der Lin den van het verzorgingstehuis. „Met name veel oudere patiënten van het Schielandziekenhuis nemen langer een bed in beslag dan strikt gezien noodzakelijk is. Vaak zijn ze me- disch gezien al uitbehandeld maar g kunnen ze nog niet thuis wonen om- dat de benodigde hulp en begelei ding daarvoor ontbreekt. Daarom 'zijn we met het Schielandzieken huis overeengekomen om wat van deze mensen op te vangen." De herstellingsruimte is van alle gemakken voorzien, zodat de bewo ner zich er letterlijk en figuurlijk helemaal thuis voelt. Het is de be doeling dat de patient er maximaal een maand verblijft, daarfta kan hij of zij definitief naar huis. „Natuur lijk is die tijdslimiet sterk afhanke lijk van de gezondheid van de bewo ner," geeft de directeur toe. „Als ie mand nog een paar weken langer verzorging nodig heeft is dat ook mogelijk." Ook de kersverse herstellings oordbewoner is in zijn nopjes met zijn tijdelijke woning. „Op het mo ment dat ik hier binnenkwam dacht ik: het is net een vakantie. In het Schielandziekenhuis, waar ik eerst lag, was ik geopereerd aan mijn been waar een petalen pin in was gezet. Ik had namelijk een botbreuk opgelopen door een verkeersonge luk. Na de operatie had ik in het ziekenhuis weinig meer te zoeken. Maar thuis zitten was ook niet alles, ik moet dagelijks vier trappen oplo pen en dat kan nu niet. Het duurt nog zeker zes weken voor ik her steld ben." Overigens is Deul niet onbekend met het verzorgingshuis Franke land. „Ik werkte hier af en toe al eens als vrijwilliger. Dan hielp ik de bewoners om in hun rolstoel te ko men. Nu ik zelf in een rolstoel zit moeten ze wel een beetje grinniken. 'Ja Frits, de rollen zijn omgedraaid', zeggen ze dan. Maar het is natuur lijk ook wel toeval dat het zo moet gebeuren." - Op dit moment is er slechts één opvangruimte voor een herstellende patient, maar mevrouw Van den Bergen wil er op korte termijn nog enkele bij laten plaatsen. „Tot voor kort was het voor ons onmogelijk om herstellende ouderen tijdelijk op te nemen. Het provinciebestuur van ZuidHolland, van wie we ons geld toegewezen krijgen, vond dat we ons tot de vaste verzorging van ou deren moesten beperken. Maai sinds het aantal bedden bij de vier Schiedamse verzorgingstehuizen sinds vorig jaar november met 286 stuks wordt verminderd, moesten er wel andere opvangmogelijkheden komen voor ouderen. Daarom is de provincie er toch mee accoord ge gaan om ons een herstellingsfunctie toe te kennen." wem f SCHIEDAM Feest gister middag bij de familie Klep- keVan der Steen in huize Thurlede. Het echtpaar vierde zijn zestigjarige bruiloft. „Ei genlijk stond ik er helemaal niet bij stil dat het alweer zo veel jaren geleden is," moest de 81—jarige mevrouw Maria Klepke—Van der Steen toege ven. „Ik ben ook heel erg blij met alle feestelijkheden die mijn familie heeft geregeld." Bovendien is het voor haar dubbel feest: over enkele da gen viert ze haar 82—jarige veq'aardag. Ook de 86jarige Pieter Klepke was erg in zijn nopjes. „Er is in die tijd veel gebeurd. Ik heb meer dan veertig jaar bij de Tegelfabriek aan de Noordvest gewerkt, daarna nog eens negen jaar bij de klinkhamerfabriek en twee jaar bij de Gusto." Na zijn pensionering in 1969 legde hij zich toe op zijn hobby's: biljarten en klaver jassen. Sinds 22 jaar bezoekt hij wekelijks een Schiedamse klaveq'asvereniging. „Over drie jaar, als ik een kwart eeuw bij de kaartclub ben, komt er nog een feestje," zegt hij lachend. Ook mevrouw Klepkevan der Steen besteedt haar vrije uren op een bijzondere ma nier: meer dan zestig jaar is ze actief bij het Leger des Heils. „In al die tijd heb ik wel dui zenden sokken gebreid voor het Leger." Verder maakt ze zich nuttig in Huize Thuirlede, waar het echtpaar nu alweer lange tijd woont. Gisteren kwam burgemees ter Reinier Scheeres langs met een brief van de koningin om het echtpaar met zijn zestigja rige huwelyk te feliciteren. SCHIEDAM De première van/J. J. C. Helder' vond afge lopen zaterdag plaats en don derdag is de voorstelling al te zien in de Roo Roosenzaal van het Passage theater. J.J.C. Hel der bestaat uit Marlies Helder, Bas Odijk, Pierre van der Lin den en Peter Sambros. Zij brengen een muzikaal-the- atraal programma, met zowel instrumentele als vokale num mers. Muziek en teksten voornamelijk in Frans, Duits en Engels zijn van de hand van Marlies Helder. Samen met Bas Odijk (toetsen) ver zorgt zij de zang. Pierre van der Linden en Peter Sambros spelen drums en bas. In de in strumentale nummers zijn rit* mische en melodische elemen ten uit de volksmuziek van Turkije, Mexico, en de Sovjet unie terug te vinden. In de ge zongen nummers geeft Marlies Helder met passie en humor haar visie op het leven. Haar voorliefde voor musical, vau deville en aanverwante geners is tekenend voor het repertoi re van de groep. De voorstel ling begint om 21.30 uur eii de toegang is gratis. SCHIEDAM De zevenja rige Anisa Bouhanouch, een leerlinge van basisschool De Kring, heeft de Rotterdam Pas ballonwedstrijd gewonnen. Haar ballon, die vorig jaar No vember bij de Euromi l werd losgelaten, legde een afstand af van 265 kilometer en be landde in de Franse Arden nen, Een clown komt vandaag bij De Kring op bezoek om Anisa en haar klasgenootjes een Rotterdam Pas uit te rei ken. Deze pas gt eft korting op attracties, cursi ssen en evene menten. Door Mariëtte Olsthoorn SCHIEDAM In een re cordtempo is 'Kunstwerkt'-lid •Peter Hellemons er met nog vier vakgenoten in geslaagd een tentoonstelling samen te stellen van allure. Dit bleek niet alleen uit de overweldi gende publieke belangstelling tijdens de opening vrijdag avond in het Stedelijk muse um, maar tevens uit de aan moedigende woorden van de wethouder van Cultuur Chris Zijdeveld. De kersverse voorzitter van de Schiedamse kunststichting, Ria Koster, presenteerde tij dens de opening de stichtings akte en bood deze aan de wet houder aan. Zij meldde dat 'Kunstwerkt' nu al 27 leden en vijf sponsors telt. De expositie in het Stede lijk Museum is de eerste waar mee de onlangs in het leven geroepen stichting naar buiten treedt. Gedurende anderhalve week is Hellemons en consor ten langs de Schiedamse ate liers getrokken om leden te werven en naar representatie ve werken te speuren. De ten toonstelling toont werk van zeer uiteenlopende aard. Niet alleen schilders, beeldhouwers en grafici zijn vertegenwoor digd, maar ook een edelsmid. Met de tentoonstelling heeft de stichting geprobeerd een beeld te geven van wat er zoal leeft in de Schiedamse kunst wereld. „De expositie doet op het eerste gezicht wellicht wat orthodox aan, maar vormt wel degelijk een harmonieus ge heel, waarbij elk afzonderlijk werk goed tot zijn recht komt," verzekert Hellemons. Naast foto's van deze kun stenaar, wordt werk getoond van nog 23 andere Schiedamse kunstenaars, onder welke Inge van Haastert, Sjef Henderickx, Henny van Leeuwen en Mar tin Moesman. Dit is tevens het vijftal dat vanaf het najaar van 1989 in de weer geweest, met de realisatie van 'Kunst werk'. De tentoonstelling is tot en met io maart te zien in het Stedelijk Museum op dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur en op zondag van half één tot vijf uur, GON KENTIE Werk van de kunstenares Gon Kentie hangt tot en met 2 maart in galerie/konditorei 'Het Spectrum' aan de St. Li- duinastraat. Zij maakt voorna melijk veelkleurige abstracte olieverfschilderijen. In een dikke laag brengt Kentie de verf aan op het doek en vormt het vervolgens met een palet mes of een ander stuk gereed schap tot een structuur. De ve le kleuren gebruikt ze om haar spontaniteit en enthousiasme over te brengen. LATHOUWERS In Huize Frankenland ex poseert de Schiedamse kunste naar John Lathouwers met na- ieve acrylschilderijen en figu ratieve pastels. Naieve schil derkunst valt het beste te om schrijven als kunst zoals kin deren dat zien, hetgeen zich onder andere uit in gebruik van kleur en perspectief. Na tuur speelt een belangrijke rol in het werk van de Schiedam se kunstenaar. Niet de werke lijke vormen van bomen en beesten beeldt hij uit, maar Lathouwers geeft er zijn eigen fantasievolle invulling aan. Zijn schilderijen zijn tot en met 17 februari te bezichtigen. DE TEERSTOOF De Schiedamse kunstenares Marja Wijnhorst exposeert tot half februari in theater de Teerstoof. Haar werk vertoont een grote diversiteit aan tech nieken, waarin kleurgebruik een belangrijke component is. MONOPRINTS In café Het Paard op de Hoogstraat worden tot 1 maart monoprints van de Schiedam se kunstenares Gwénaêle Dia- scom tentoongesteld. Dat zijn kunstwerken waarbij inkt op een glasplaat wordt aange bracht. Vervolgens wordt er een afdruk van gemaakt," die met verschillende schilder technieken wordt afgewerkt. Als uitgangspunt neemt de kunstenares middeleeuwse muurschilderingen in de ker ken van de Koptische gemeen schap in Egypte. Het Paard is op maandag gesloten. INTERIEUR Vivian Rowe volgde de op leiding tot beeldhouwer aan de Akademie Minerva. In café De Hermandad op de Grote Markt toom hij een selectie van zijn zeefdrukken. De on derwerpen voor zijn werk zijn vrij realistisch zoals interi eurs, tafels en stoelen. Maar op het meest alledaagse werpt hij een vooruitstrevende blik. Hij presenteert een geheel nieuw interieur. In de 'huis houding' van Rowe schuilen invloeden uit de klassieke, ba rokke, romantische en heden daagse periode. Naast het ver vaardigen van interieurs houdt Rowe zich bezig met schilderen. De openingstijden zijn op dinsdag van tien tot zes uur en van woensdag tot en met zondag van tien tot elf uur. SIERADEN De sieraden van Nora Boe- le-Brons en de gemengde tech nieken van Jeanne van Oijen- Visser zijn beide nog tot 7 fe bruari te zien in Galerie Alpha op de Broersvest. Nora Boele- Brons volgde de opleiding aan de Vakschool Schoonhoven en doet sinds enige jaren erva ring op bij de edelsmid Menno Meyer. Haar stijl ligt in een fP Wethouder van Cultuur Chris Zydeveld moedigt in een volle aula de doelstelling van de stich ting 'Kunstwerkt' aan: het stimuleren van het kunstklimaat en het kunstbeleid in de jenever- stad. strakke tijdloze vormgeving die blijft boeien. De simpelste basisvormen tovert zij om tot opvallende structuren. Jeanne van Oijen-Visser genoot een opleiding fean de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam. De tentoongestelde werken hebben tot onderwer pen 'ontdekkingen' en 'scara- beeën'. Bij het eerste thema speelt ze met kleur en materi aal en komt ze meestal tot menselijke vormen. Bij het tweede onderwerp houdt ze zich strak aan het gekozen thema en werkt dat op ver schillende manieren uit. Gale rie Alpha is van dinsdag tot en met zaterdag van half tien tot vijf uur geopend. HAROLD VERHAGEN Regenachtige Europese ste den, straatkinderen en clowns. Het is nog maar een greep uit de onderwerpen die de Amsterdamse fotograaf Ha rold Verhagen kiest tijdens zijn reizen naar grote steden zoals Rome, Palermo, Istanbul en Amsterdam. Verhagen is een fotograaf van en voor het leven. Van 1 tot en met 23 fe bruari exposeert hij met zwart/wit foto's in Cultureel Centrum Hollandia aan de Oosthavenkade in Vlaardin- gen. Een foto voor in het plak boek van de familie Klepke: lachend op de kiek met bur gemeester Reinier Scheeres.' Speelterrein wordt ijsbaan in Gorzen SCHIEDAM Het speel terrein aan de Dwarsstraat in de Gorzen is gisteravond door de brandweer onderge spoten. Op verzoek van de buurtbewoners en na over leg tussen opzichter Arie Vos van Gemeentewerken, jongerenwerker André Wouterse van Kluphuis Zuid en de brandweer is op deze wijze een ijsbaan gereali seerd. Het is de enige open baan in Schiedam. Jules Decider in Passagetheater SCHIEDAM 'Deelder draait door' is de titel van de vierde theatershow, waarmee Jules Deelder vrij dagavond op de planken staat van het Passage thea ter. In deze show passeren alle facetten van het leven van Deelder als schrijver, dichter en performer de re vue. En als geen ander weet hij deze drie artistieke vor men te laten samensmelten tot een uniek theaterpro gramma. De voorstelling be gint om 20.15 uur en de toe gang varieert van zestien tot tweeëntwintig gulden. Hou ders van een CJP- of Pas-65 krijgen drie gulden korting. Spreekuur voor buitenlanders SCHIEDAM De Info- teek van de Sociale Dienst en de stichting Buitenlandse Werknemers starten samen een spreekuur voor allochto nen die op zoek zijn naar werk. Tijdens dit spreekuur krijgen zij informatie over de mogelijkheden om een betaalde baan te vinden of om hun positie op de ar beidsmarkt te verbeteren. Door de samenwerking tus sen de Sociale Diesnt en de stichting Buitenlandse Werknemers' kan optimaal gebruik worden gemaakt van de kennis en contacten die de beide instellingen hebben. Het speciale spreek uur start woensdag en wordt gehouden in het ge bouw van de Sociale Dienst aan de 's-Gravelandsweg 567. Brand in badkamer SCHIEDAM Een be woonster van een huis aan de Prins Frederik Hendri- - klaan merkte gisteren om 13.00 uur dat haar badka mer in brand stond. Ze vluchtte met haar dochter tje naar buiten en waar schuwde de brandweer. De ze had het vuur snel onder controle en constateerde dat een oververhitte wasmachi ne waarschijnlijk de oor zaak van de brand was. De schade bleef beperkt, de be woonsters konden hun huis weer in nadat ze van de schrik bekomen waren. Fietster SCHIEDAM Bij een aanrijding op de 's-Grave- landseweg is gisterenmid dag om 15.00 uur een 39 jarige vrouw uit Schiedam gewond geraakt. Ze wilde met haar fiets de weg over steken, maar een automobi liste uit Rotterdam kon haar niet meer ontwijken. De Schiedamse is met her senletsel overgebracht naar het Schielandziekenhuis. WS W-ij, -Mf! t sr*r

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1