Maatschappelijk Werk staat zelf in de kou het waaigat Het Vrije Volk SCHIEDAM 200 jaar oud gebouw niet bestand tegen extreme lage temperaturen Excelsior'20 ontevreden over oplossing Thurlede 0 FABER Qu Iters: nieuwe rage op handwerkgebied Omvangrijk banenplan langdurig werklozen mm *3? ««te Wie is de baas in Dokhaven? wonen ws VRIJDAG 8 FEBRUAR11991 PAGINA 15-| Door Han Verbeem SCHIEDAM De tien me dewerkers van de Stichting Maatschappelijk Werk Schie dam (SMWS) aan het Broers- veld staan sinds gisteren let terlijk in de kou. Vanwege de strenge vorst is het niet meer mogelijk om het tweehonderd jas oude gebouw waarin de SMWS is gevestigd open te houden. De waterleidingen zijn bevroren en de verwar ming is kapot. Het enige alter natief is zo snel mogelijk ver huizen naar een nieuw ge bouw. Waarnemend directeur Bas Overbeeke bekijkt met een sip gezicht de wachtruimte van de SMWS. De temperatuur ligt zelfs binnenshuis tegen het SCHIEDAM Met meer derheid van stemmen hebben de sportverenigingen van Thurlede gisteravond een door de Dienst Sport en Recreatie aangedragen oplossing aan vaard voor het velöenpro- bleem in hun sportpark. Het plan behelst de aanleg van een zogenaamd 'natuurgrasveld'. Zo'n veld zou ondanks inten sief gebruik niet binnen de kortste keren in een zandvlak te veranderen. Het natuurgrasveld, dat de gemeente Schiedam 183.000 gulden gaat kosten, werd door alle verenigingen, behoudens het om meer speelruimte ver legen zittende Excelsior'20, met open armen ontvangen. Zowel SFC, PPSC als Martinit waren laaiend enthousiast over het voorstel van de DSR, zij het dat laatstgenoemde ver eniging bij monde van voorzit ter Van der Horst liet weten liever een nieuw trainingsveld te zien op het veld waar thans de korfbalvereniging PDI ze telt. Handbalclub DWL, de ho ckeyers van Asvion en het reeds genoemde ODI waren maar al te blij dat zoals de za ken nu ligger hun terreinen onveranderd blijven. Directeur Van Vugt van de DSR sprak van een „adequaat plan teneinde het speel- en trainingsprobleem in sport park Thurlede op te lossen." De DSR ziet des te meer heil H. v. Kooij A in het huidige voorstel omdat het veld, waar dan op zou moeten worden getraind door vier verenigingen en moeten worden gevoetbald, goed is ge keurd door de Nederlandse Sportfederatie (waai Van Vugt trouwens bestuurder is). Absoluut tegen de komst van een dergelijk veld is Schiedams grootste vereniging Excelsior'20. Bij monde van voorzitter Cor van 't Zelfde deed de voetbal- en cricketver- eniging een beroep op de aan wezige bestuurders om niet mee in te stemmen met het onderhavige voorstel. Van 't Zelfde had daar een tweetal argumenten voor klaar hggen. Ten eerste tweifelde de Excel- sior-praeses aan de kwaliteit van de nieuwe grassoort. „Wij hebben met Excelsior bij pre cies dezelfde onderneming naar hetzelfde materiaal geïn formeerd voor ons eigen veld maar toen kregen we te horen dat ook bij dit soort gras on der intensief gebruik alleen maar zand over blijft. En nu zien we tot onze grote verba zing dezelfde vertegenwoordi ger de vergadering een ander praatje voorschotelen." Ten tweede gaan zowel de gemeente als de andere ver enigingen volgens Van 't Zelf de aan de belangen van Excel sior'20 voorbij. Men zou daar bij vooral het oog verliezen' voor het feit dat er bij deze dub ook nog, door een verge lijkbaar aantal sporters als bij PPSC actief is,cricket wordt gespeeld. j >a% Buurman PPSC deeltdie mening niet. „Door de aanleg van dit veld krijgt Excelsior de extra speeluren die het no dig heeft en zijn al de Thurle- de-teams in een klap uit de trainingszorgen," aldus PP- voorzitter Klaassen. Hij noem de de oplossing „de minst kwade". Het bestuur van Excelsior zal tot op het moment dat wet houder De Leede formeel zijn jawoord geeft niet stil zitten. Voorzitter van 't Zelfde deelde de vergadering mede dat zijn club „alles in het werk zal stellen teneinde de beslissing ongedaan te maken." Hij sluit zelfs niet uit dat zijn vereni ging de burgerrechter naar diens oordeel zal vragen. vriespunt. „Hier zou ik mijn pils lekker koel kunnen hou den," merkt Overbeeke iro nisch op. „Maar het is abso luut geen plaats om gasten te ontvangen." Ook de andere kamers bie den geen prettig aanzicht. Het kantoor van de telefoniste heeft nog wat warmte van een oud gaskacheltje. „We laten speciaal de deur openstaan zo dat de warmte zich door de rest van het gebouw kan ver spreiden. Wat wel betekent dat de telefoniste óp de tocht zit." Donderdagmorgen bleken alle waterleidingen bevroren. De WC's waren onbruikbaar, koffie of thee zetten was on mogelijk. „Dat was voor ons de druppel die de emmer deed overlopen," zegt de waarne mend directeur. „Alle afspra ken met de bezoekers zijn af gezegd, we zijn alleen nog be reikbaar via de 24-uurs tele foondienst.' Mensen die ons willen spreken bellen de So ciale Dienst of de gemeentepo litie maar op." Het, maatschappelijk werk beseft dat de bevolking gedu rende de sluiting minder mak kelijk contact zal opnemen het het SMWS. „Onze doelgroep bestaat vooral uit mensen die problemen hebben in de pri- vé-sfeer, en daar met ons ver trouwelijk over willen spre ken. Zulke gesprekken zijn moeilijk over de telefoon te voeren." De meeste bezoekers heb ben volgens Overbeeke begrip voor de situatie en zijn bereid hun afspraken te verzetten tot na de vorstperiode. „Bij echt dringende gevallen gaat een medewerker van ons bij de mensen thuis op bezoek, of kunnen we een ontmoeting re- Waarnemend directeur Jos Overbeeke van het Maatschappelijk Werk nam gistermiddag de laatste telefoontjes aan in het ge bouw aan het Broersveld. „Gelukkig hebben de meeste klanten begrip voor onze beslissing om de zaak te sluiten." gelen in het dienstencentrum de Vier Molens in het Nieuw- land. Maar dat geldt alleen voor lieel urgente situaties." Ook bij het invallen van de dooi houden de huisvestings problemen voor de SMWS niet op. „In de vijftien jaar van ons bestaan zijn we gewoon uit ons jasje gegroeid. Rolstoel gebruikers kunnen bijvoor beeld niet naar binnen, 'de trappen zijn te steil en te ge vaarlijk voor oudere mensen. Daarom willen we zo snel mo gelijk vervangende ruimte." Overbeeke heeft al een pas send gebouw in gedachten. „Vorig jaar november is het Kruiswerk in Schiedam gere organiseerd, daardoor komt er eind dit jaar waarschijnlijk een gebouw van de Kruisver eniging aan de Van Swinden singel vrij. De Kruisvereniging is bereid om dat aan ons over te dragen en de gemeente zou de extra huurkosten wel wil len bijpassen. Alleen hrspen we nog dat de gemeente ook een bijdrage wil leveren in de verhuiskosten." In de tussentijd zit Over beeke met de gebakken peren. „Als de bevroren waterleidin gen gaan ontdooien zal het hier wel een zooi worden. Misschien is het riool ook wel beschadigd, zoiets heb ik al eens eerder meegemaakt. Dan stinkt het hele gebouw naar stront. En dót kunnen we nu net niet gebruiken," verzucht hij. ROTTERDAM Het Hoogheemraadschap van Delfland betwist dat het zuiveringsschap Hollandse ■eilandeiMenrwaardenjan., 0de01gemëente' "Rotterdam een vergunning heeft ver leend voor aansluiting van de gemeentelijke rio lering op de zuiveringsin stallatie Dokhaven. Vol gens Delfland heeft het zelf de taak deze vergun ning te verlenen. Het competentiegeschil werd gisteren behandeld door de afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State. Delfland beroept zich erop dat het samen met Schieland vijftig procent ran het afvalwater van de installatie levert. Volgens de provincie hoort de ver gunning thuis bij het zui veringsschap. 21 Ank van Ben- them-Van den Blom uit Mid delburg (rechts achter tafel) trok ook in Schiedam veel belang stelling voor haar uitleg over quilts, waarin vier kanten, ruiten en rechthoe ken overheer sen. SCHIEDAM Quilten. Dat is dè nieuwe rage op hand werkgebied. Quilten valt te omschrijven als de Ameri kaanse versie van het Engelse patch-work. Gistermiddag gaf Ank van Benthem-Van den Blom uit Middelburg een de monstratie van deze techniek in het oecumenisch centrum 'De Wissel' aan het Broersveld in Schiedam. Tot 23 februari is daar ook een tentoonstelling van haar quüt-werk te zien. De expositie is ingericht ter gelegenheid van het één-jarig bestaan van De Wissel. Quilts zijn aan elkaar ge naaide stukjes stof waar over heen geborduurd wordt met rijgsteekjes. De lapjes en het stikwerk vormen abstracte geometrische patronen zoals vierkanten, ruiten en recht hoeken. Quilts bestaan uit drie lagen: de aan elkaar gezette lapjes stof, een tussenlaag en een grote doek aan de achter kant. Van Benthem „Het ver schil tussen patch-work en quilts is dat er bij het maken van quilts geen kartonnetjes worden gebruikt om de stukjes stof aan elkaar te naaien." Quilten stamt af van de streng protestante bevolkings groep 'de Amish' uit Penn sylvania en het Mid-Westen van de Verenigde Staten, Rond deze gemeenschap draai de overigens ook de film 'Wit ness' met Harrison Ford in de hoofdrol. De Amish leven volgens vaste regels. Ambacht, land bouw, het familie-leven en tradities staan bij hen hoog in het vaandel. De mannen lopen in strenge zwarte pakken, de vrouwen dragen kapjes De Amish hebben geen auto's en geen televisies. Ze vervoeren zich per paard en wagen en de vrouwen vullen hun vrije tijd met vquilten. Op die manier combineren ze plezier en werk met elkaar. Alle nieu- tjes passeren tijdens het quil ten de revue. „Als een stel gaat trouwen dan maken de vrouwen samen een deken voor het echtpaar," zegt Van Benthem. Deze handwerktechniek werd geboren uit zuinigheids oogpunt. Restjes versleten kle ding werden in lagen van drie aan elkaar genaaid tot een warme deken. „De Amisch ge bruiken voor hun quilten vooral de kleuren paars, don kerrood en grijs, de kleuren waarin zij ook gekleed gaan. Op de quilten staan geen beel tenissen want dat is tegen hun geloof. De huidige quilters ge bruiken voor hun werken trouwens nieuwe lapjes stof met bijvoorbeeld bloemetjes." Van Benthem: „Het quilten is vanuit Amerika naar Euro pa overgewaaid. Sinds acht jaar bestaat in Nederland ook een quiltersgilde. Dit vilde heeft inmiddels al zo'n 45.000 leden en steeds meer mensen raken geïnteresseerd." Ook de vrouwen die aanwezig waren bij de demonstratie raakten gisteren enorm enthousiast. Allerlei tips werden uitgewis seld. Hoe is Van Benthem tot de ze hobby gekomen? „Ik heb altijd graag gehandwerkt en op een gegeven moment kwam ik in aanraking met patch work en daar vloeide het quil ten uit voort. Ik kreeg 'de tik te pakken'. Je begint aan een deken of kleed met een be paald idee maar het eindresul taat is altijd anders dan je ver wacht had. Dat houdt de span ning er in." Vorstelijke komfortabele fauteuil BB S3 DD BBS BBS BB nmflflDCJQj' markt 57 vlaardingen 010-4343685 SPIJKENISSE De ge meente Spijkenisse wil 200 langdurig werklozen nog dit jaar aan een baan helpen. Voorwaarde is wel dat deze werklozen zich desnoods laten omscholen. Op dit moment wordt de behoefte van het be drijfsleven gepeild. „Het is de bedoeling dat we vraag en aanbod bij elkaar brengen," zegt wethouder Arend Ketting. „De bedrijven zitten met een boel vacatures die ze niet kunnen invullen, omdat ze niet precies weten wat er in het bestand van het Arbeidsbureau zit. Wij hebben daar wel inzicht in, dus we kunnen dat prima op elkaar afstemmen." Een comité waarin onder meer wethouder Arend Ket ting en directeur Piet de Graaf van het Gewestelijk Arbeids bureau zitting hebben, stelt zo snel mogelijk een enquête op die naar alle bedrijven wordt gestuurd. Uit het onderzoek moet blijken aan welke men sen de bedrijven behoefte heb ben en wanneer. De gemeente en het arbeidsbureau zorgen vervolgens voor de omscho ling. „Wij weten goed wat er mogelijk is," zegt Ketting. „We hebben een goed over zicht van de scholingsmoge lijkheden, En als er geen spe cifieke opleidingen zyn, kun nen mensen eventueel worden ingepast in een bestaande be roepsopleiding." Het ambitieuze banenplan werd door Ketting en burge meester Leen Vleggeert gepre senteerd op een bijeenkomst van de Ondernemers Federatie Spijkenisse (OFS). Volgens voorzitter Hans Reinke van de OFS reageren de verzamelde ondernemers positief op het plan, al willen zij nog geen harde toezeggingen doen. „Be drijven kunnen niet op voor hand de garantie geven dat ze 200 mensen kunnen plaatsen. Daar moet wat tegenover staan. Die werklozen moeten ook daadwerkelijk enthousiast zijn. Het is zonde om veel energie te steken in iemand die :oeh al een negatieve in stelling heeft. Bovendien ver wacht ik ook van de gemeente wel iets terug. Ketting had het wel over subsidiemogelijkhe den, maar hij heeft dat verder niet toegelicht. Terwijl ik me kan voorstellen dat bedrijven daarop een duidelijk antwoord willen." Ketting benadrukt echter dat het de bedrijven niet om een financieel voordeel te doen moet zijn. „We willen bedrijven helpen bij het vin den van goeie arbeidskrach ten. Wij kennen de regelingen beter dan zij En misschien dat wij ook beter weten voor welke subsidies ze in aanmer king komen als ze de langdu rig werklozen in dienst ne men. Maar dat moet op de tweede plaats komen. Als ze vragen of er ergens een grote zak met geld staat, dan zeggen we nee. Als ze vragen of we willen helpen bij het oplossen van hun problemen, dan is het antwoord ja." Foutparkeerders centrum bekeurd SCHIEDAM Tijdens koopavond zijn in de Schie- damse binnenstad dertien fout geparkeerde auto's op de bon gegaan. Man bedreigt scbeepsbewoners SCHIEDAM De bewo-« ners van het schip Alba-'C- tros-4 in de Lange Haven - zijn gisteravond door een"' 27-jarige man met een mes bedreigd.Tijdens afwezig heid van de bewoners had de man ingebroken en de woonruimte overhoop ge haald. Bij thuiskomst be trapten de bewoners de man, die toen een mes te voorschijn haalde. Zij wis ten hem echter te overmees teren en leverden hem aan de politie over. Verwarmingsketel opf bouwplaats gestolen SCHIEDAM Van een"; bouwterrein aan de Vlasak-, kers is gisternacht een com bi-verwarmingsketel gesto len. De ketel heeft een waarde van 1.800 gulden. Bij een inbraak in een wo ning aan de Rotterdamse- dijk zijn woensdagnacht een videorecorder, een gitaar met versterker en enkele sieraden gestolen. Bloemen bevroren na inbraak SCHIEDAM De eige1 naar van een bloemenhan del aan het Frans Rietveld,- pad trof zijn winkel in een desolate toestand aan. Van- j dalisten hadden de etalager- uit vernield, waardoor de 0 temperatuur ook binnens- huis tot ver onder het vries--' punt daalde. De diepgevro ren planten en bloemen kunnen niet meer verkocht worden; de schade bedraagt 4.500 gulden. Purple House in Podium Café SCHIEDAM De mu ziekgroep Purple House treedt morgen op in het Po dium café aan de Lange Ha ven. Hun repertoire is geva- rieërd; behalve rythm bluesmuziek speelt de band ook covers van oa. Garry Moore en Lenny Kravitz. De toegang is gratis, de avond begint om 22.30 uur. Theaterdinor voor de voorstelling Henry IV SCHIEDAM Het ko ningsdrama Henry IV van William Shakespeare is morgen te zien in de Grote Zaal van het Passage Thea ter. Pierre Bokma vertolkt de rol van kroonprins Hal, Ton Lutz speelt koning Hen ry, Cees Linnebank is False-f aff en Roelant radier speelt Hotspur. De aanvang is om, 20.15 uur, de toegangsprijs" varieërt van 19 tot 25 gul den. Houders van korting- passen krijgen drie gulden reductie. Toeschouwers van 'Henry IV' in het Passage Theater hoeven deze voor- stellig niet met lege maag in te gaan. In de klassiek inge richte Roo Roosenzaal wordt voor aanvang van de voorstelling namelijk een 'theaterdiner' geserveerd. Het gaat om een luxueus viergangendiner omlijst met salonmuziek. Het menu be-_ staat onder andere uit mos selen, tomatencrèmesoep en-'» .zalmforel. Het diner begint om 18.00 uur en de toegang"" bedraagt 45,-. Showbaliut in DeTearstoof SCHIEDAM Maijorie Doormenbos en het Rudolf Fitskie showballet zijn zon dag te zien in theater De Teerstoof. Er zijn twee op tredens, om 15.00 uur en om 20.30 uur. De toegang bedraagt 17.50 gulden. Pop-sessie in Podium Café SCHIEDAM - In het Po dium Café aan de Lange Ha- ven is zondagavond om i 22.00 uur een popmuziek- sessie. De uitvoerenden zijn Rien Schaap, Marcel Goo tjes, Peter de Vries en Rob. De toegang is gratis. Blues optreden in Juijn Café SCHIEDAM Liefheb bers van Amerikaanse blues en rockmuziek die het car- navalsgedrevm willen ont vluchten kunnen zondag middag terecht in het Juijncafé aan de Hoog straat. Van 16.00 tot 18.00 speelt daar de Dunn Pa- cker Band. De toegang is gratis. 1 MEDEDELING) IqT l Iiq-MV) nc^rttPCciiJ «WW A - Carina showroom erkend Oosthavenkade 14 SstalSattur Vlaardingen 4343213 *i sö* "i (INGEZONDEN MEDEDELING) *i At Met een hoge en aangename rugleuning, die pelekte steun biedt aan hel gehele lichaam, van top tot teen De beste kwaliteit leer In verschillende kleuren, Instelbaar op uw lichaamsgewicht en verkrijgbaar in verschillende zithoogten Waai eens aan en geniet van deze vorstelijke zit1 r •fnryr»9 tesatWuei-iE •ff

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1