'Moreel recht botst met emotioneel ongerief Zilveren woonmarkt metvan start Zonnehuis na 25 jaar nog steeds vernSeuwend Bewoners ontbreken bij kort geding over OMA-tekst op seniorenflat Cursus 'pech onderweg' voorkomt veel problemen IJZIG Het Vrije Volk VLAARDINGEN SCHIEDAM ét, w m m I V las^së ÊÊÊMmm^ÊÊÊSÈSË OP DE GRENS Oude meesterwerken in Grote Kerk ll^ r 17 ZATERDAG 9 FEBRUAR11991 wv/ws PAGINA 13 Door Wessel Penning VLAARDINGEN OMA mag zich nog tenminste twee weken verheugen in de war me belangstelling van een Eindhovense kunstenaar, een groep boze oudere Vlaardingse bewoners en de plaatselijke politici. Rond de twintigste beslist de Rotterdamse recht bank of de omstreden twee meter hoge neontekst 'DE NE GENDE VAN OMA' inderdaad mag worden geplaatst op de seniorenflats aan de Waal straat. Gisteren diende het kort geding dat John Körme ling, de schepper van het kunstwerk, aanspande tegen de gemeente Vlaardingen. „Het morele recht van de kunstenaar," riep raadsman H.F. Doeleman namens de kunstenaar, verwijzend naar het auteursrecht. „Het emotio nele ongerief van een bevol kingsgroep," vatte J. Oomens, raadsman van de gemeente, het tegengestelde belang sa men. De gemeente gisteren vertegenwoordigd door wet houder Maarleveld en zijn aanstaande opvolger Kees van de Windt voelde zich ver plicht op te komen voor de be woners. De bewoners van de seniorenflat aan de Waalstraat zouden vooral de term OMA ak stigmatiserend' ervaren. Maar Doeleman had zo zijn twijfels over de werkelijke ge voelens van de tegen de neont ekst gekante bewoners. „Waar zijn ze eigenlijk vandaag?" Volgens Oomens zat hun afwe zigheid 'm in'liet slechte weer. Bovendien zij een woordvoer der van een ouderenbond: „Ik heb ze afgeraden te komen. Ze zouden mogelijk veel te emo tioneel reageren op de ver schillende pleidooien. Dat zou de zitting zeker storen," 'De negende van OMA' moet uiteindelijk een neon- kunstvoorwerp aan de Waal straat gaan voltooien. De eer ste twee onderdelen, een op de letter W eindigend alfabet op de gemeentebibliotheek en de letters PTT op het postkan toor, zijn reeds aangebracht. De OMA-tekst moet op de se- niorenflat tegenover de biblio theek worden geplaatst. Ten minste, dat was het idee van de kunstenaar. Voor het woord OMA had Körmeling twee betekenissen bedacht: grootmoeder en de afkorting Office for Metropoli tan Architecture (het architec tenbureau van Rem Koolhaas) SCHIEDAM Met een ka potte auto langs de snelweg staan, wachtend op de Wegen wacht, is bepaald geen pretje. Zeker nu niet, met dat koude weer. Om dergelijke toestanden in het algemeen te voorkomen begint autobedrijf Nooteboom in samenwerking met de ANWB op 12 maart met de cursus 'Pech onderweg'. „Zo dat mensen kleine problemen met hun auto zelf op kunnen lossen," aldus mede-organisa tor T.Spruit. Op vier dinsdagavonden legt een wegenwachter van de ANWB de grondbeginselen van de autotechniek uit in de showroom van de garage aan de Zwaluwlaan in Schiedam. Hij doet dit aan de hand van een cursusboek. Aan de orde komen onder andere de op bouw van de auto, het verwis selen van banden en wielen plus het brandstof-systeem. Spruit: „De derde avond zal voor veel plezier zorgen. Dan maken we namelijk defecten in de auto's. Deze foutjes moe ten de deelnemers zelf opspo ren." In 1989 werd de cursus in Schiedam voor de eerste keer georganiseerd.Wiikcentrun/j De Blauwe Brug nam hiertoe toen het initiatief. Volgens Spruit was het toen een groot succes. „Er waren zelfs bloe men gekocht voor de wegen wachter." De meerderheid van de deelnemers was overi gens vrouwelijk. Vijftien personen hebben zich nu al aangemeld voor 'Pech onderweg' maar er zijn nog zo'n tien plaatsen vrij. De kosten bedragen ƒ70,-, inclu sief het boek. De avonden be ginnen om 19.30 uur en duren tot 22.00 uur. Zo onverwacht, toch eigenlijk, zitten we midden in een echte Hollandse winter. Met re delijke temperaturen, ste vig ijs en zachte sneeuw. Wie had dat gedacht rond Kerstmis, toen de zon ons zo nu en dan vriendelijk toescheen en we al aan de komst van het vootjaar be gonnen te denken? Ineens, in een weekend was de winter 1991 in volle glorie aanwezig. Voor mij was het begin ervan helemaal een verhaal apart. Enthousiast riep ik 'En hoe is het met de schaatsers?' toen ik vorige week zondag mijn huiskamer binnen stapte en kinderen met aanhang in winterkleding en met schaatsen bij elkaar zag. Leuk toch, dacht ik zo. Via de tuin kunnen ze lek ker zo het ijs op bij het eerste het beste beetje vorst. Ja, ik kreeg een warm gevoel van binnen ondanks het dalen van de buitentemperatuur. Dat was gauw over. Immers, het geselschap zat niet vrolijk bij elkaar. Oh neen, mijn inschatting was pijnlijk verkeerd. Er was alle reden voor treurnis. De jongste van het gezel schap had immers net voor mijn thuiskomst op het ijs een smak gemaakt. Zich net op het ijs begevend vyas ze, achteruit glijdend, met haar schaats in een grote scheur terecht geko men. Die scheur was ont staan op het de dag ervoor door een paar stoere jon gens té vroeg, stevig geteste ijs. Ze viel achterover, de armen automatic?: achter uit strekkend, en had zich zo ernstig bezeerd aan bri de armen. Het resultaat: heel voor zichtig de auto in en op naar het ziekenhuis, waar de EHBO al een hele rij 'ijsvallers' in behandeling had. tJren waren we zoet in het Holyziekenhuis, waar gipsmeester Sjaak een record brak door, alsof het lopende band werk be trof, de een na de ander, met een volgens röntgenfo to's waarschijnlijk of dui delijk aanwezige scheur of breuk in het bot, aan een gipsverband te helpen. Dochterlief ging uiteinde lijk naar huis met twee on derarmen in het gips en één met rust te genezen, gevoelig bovenarm. Neen, het warme gevoel had snel plaats gemaakt voor de ijzige vaststelling dat schaatsen leuk is maar ijs ook levensgevaarlijk glad en verraderlijk kan zijn. De rest van de week maak te echter veel goed door de beelden van gezelligheid, die de verschillende ijspis- tes boden. In Schiedam bij voorbeeld de drukte op de vijver van het Prinses Be- atrixpark, het gekrabbel op de singel van de Stadshou- derslaan, de idyllische beelden tussen de woonbo ten in de Westerhaven of op bet ijs van de Korte Ha ven en pure Hollandse de gelijkheid van de Polder vaart. Net als in vlaardin gen aan de rand van de stad trokken slierten schaatsers door het polder land en in het hartje van Maassluis vermaakten brabbelaars van alle leef tijden zich op de vlieten. Met de voorjaarsvakantie vo'or de boeg hebben we er in eigen dreven plotseling een heleboel winterspor ters bij. Vanuit de erkende Europese wintergebieden hebben de vaste winter sporters van de famüie ge lukkig gemeld dat alle le dematen in tact zijn geble ven. BEN VAN HAREN en omdat de flat het negende door OMA gerealiseerde ge bouw was, bedacht hij 'de Ne gende van OMA'. De gemeente begroette zijn creativiteit aan vankelijk met zeer veel en thousiasme. Na een^ motie te gen het kunstwerk/ingediend door het SP-raadslid Remi Foppe (zelf kunstenaar) en ge steund door dertig van de vierendertig raadsleden, werd die houding bliksemsnel aan gepast Vanaf dat moment werd alles in het werk gesteld de voltooiing van kunstwerk tegen te gaan. „We zijn hier niet om te discussiëren over de vraag of het kunst is of niet," zei Doe leman. „Dat is aan andere in stanties." Voor alle zekerheid las hij wel passages voor uit een brief van Boymans-Van Beuningen-directeur Wim Crouwel. Hij had het neon-ont- werp bestudeerd en omschreef het als „een verrijking van de openbare ruimte in Vlaardin gen". Ea over de reputatie van Körmeling naast kunste naar ook stedebouwkundig in genieur en architect had hij helemaal geen twijfels. Juist die goede reputatie zou door deze vertoning „een doipspolitieke rel" wel eens in gevaar kunnen ko men, zo dacht Doeleman. „Een kunstenaar maakt zijn werk niet om het ingepakt in één of ander magazijn te laten staan. En om het geld gaat het ook niet. Körmeling laat zelfs graag een financiële veer, zo dat het kunstwerk tot stand komt. Het is een morele zaak. Als hij rijk wil worden gaat hij wel friet bakken," aldus Doeleman. Oomen daarop: „Ik moet zeggen dat hij dat morele be lang dan wel erg goed in geld weet uit te drukken." De raadsman van de gemeente doelde daarmee op de ruim vierhonderdduizend gulden schadevergoeding die de kun stenaar eerder eiste. Maar dat was volgens Doeleman slechts geëist om plaatsing af te dwin ger Toen de gemeente slechts vijftienduizend gulden (de oor spronkelijke aankoopsom) wil de uitkeren, besloot Körmeling het kunstwerk dan maar te gaan plaatsen. Maar tot twee maal toe weigerde de gemeen te daaraan medewerking. Oomen zei gisteren niet te begrijpen dat de kunstenaar geen heil zag in het neon- kunstwerk zónder de OMA- tekst „Hij wil alles plaatsen of niets." Begrijpelijk, vond Doeleman. „Je vraagt aan een schilder toch ook niet of het in de linkerbovenhoek een beetje roder kan. Moet kunst voortaan dan maar door ieder een mooi worden gevonden? Telt dan nog slechts de groot ste gemene deler?" Zo ver wilde Oomen na tuurlijk ook weer niet gaan, maar hij ziet toch liever toch wat grenzen gesteld. „Want welke idioot weet nu toch dat het ook staat voor het Office for Metropolitan Architectu re?" Van een medewerker had hij reeds vernomen dat al van de OMA-flat werd gesproken. Oomen: „De bewoners voelen zich zeer ongemakkelijk onder de tenn OMA. Waarom zou den we dan dat moeten doen wat een heel kleine anders denkende minderheid (de kun stenaars. red.) wil. Het zou de arrogantie van het auteurs recht betekenen." De uitspraak is op 20 fe bruari. Jan des Bouvrie en Gerard van den Berg glunderen: allebei ontvingen ze de Zilveren Binnenhuis Design Prijs. ROTTERDAM -- Wat was er nu eerder? Het meubel of het interieur? De Nederlandse meubel- en interieurontwer pers Gerard van den Berg en Jan des Bouvrie zijn het over een heleboel zaken met elkaar eens, maar over deze prangen de kwestie kunnen ze maar geen beslissing nemen. Ook niet tijdens de officiële ope ning van de 25ste nationale woonmanifestatie Binnenhuis '91, gistermiddag in het Ahoy' -complex. Beide ontwerpers ontvingen daar uit handen van burgemeester D.W. Was- senberg-Velp van Schoonho ven de eerste Zilve :n Binnen huis Design Prijs vanwege hun jarenlange inzet voor het wo nen. De burgemeester van de zil verstad stak haar bewonde ring voor heide designers niet onder stoelen of banken: „De ze twee ontwerpers zijn boven alles verheven en het is daar om niet meer dan logisch dat deze twee mensen als eerste de Design Prijs krijgen toege wezen." De onderscheiding is speci aal ter gelegenheid van het zil veren jubileum van de Bin nenhuis door de organisator van de beurs, het Rotterdamse Tentoonstellingsbureau, inge steld. De prijs wordt voortaan jaarlijks bij de opening van de beurs uitgereikt aan ontwer pers die zich op bijzondere wijze voor de ontwikkeling van het wonen verdienstelijk hebben gemaakt. Ouderwetse meubelen, keu kens, bedden, vloeren, bubbel baden, rotan, open haarden, kunstwerken, marmer: alle trends op het gebied van wo nen zijn op de beurs met meer dan driehonderd stands verte genwoordigd. De nationale woonmanifestatie Binnenhuis '91 in het tentoonstellingscom plex Ahoy' is nog tot en met zondag 17 februari geopend. VLAARDINGEN Het Zonnehuis viert dubbel feest deze maand. Het gehele jaar zal dat te merken zijn in het verpleeghuis aan de Dillen- burgsingel. Exact 25 jaar na een verhuizing van Schiedam naar een splinternieuw ge bouw in Vlaardingen komt een moderne nieuwbouwvleu- gel gereed, die nodig is om aan de groeiende vraag aan verpleging te kunnen voldoen. In de nieuwe vleugel vin den 90 nieuwe psychogeriatri sche bewoners onderdak. Het Zonnehuis biedt dan plaats aan 260 hulpbehoevenden. Te gelijkertijd wordt het aantal medewerkers uitgebreid met circa honderd; dat is de helft van het huidige aantal. Een groot verschil met 25 jaar geleden, toen de overstap naar het 'verpleeghuis nieuwe stijl' werd gemaakt. Dat blijkt we! uit een boekje dat speciaal uitgegeven is en artikelen be vat over verleden, heden en de toekomst van het verpleeg huis. „Na een aantal jaren in de voormalige kraamkliniek op de Boerhaavelaan in Schie dam werd in het voorjaar van 1966 het Zonnehuis-Vlaardin gen ingebruik genomen," schrijft Maarten van de Lin den, waarnemend hoofd van de technische dienst van het Zonnehuis. „Voor de nieuwe bewoners en het personeel was dat een hele belevenis," gaat hij ver der „De omgeving was nog erg landelijk, want het Holy- ziekenhuis en de Midhal wa ren de enige gebouwen in de omgeving. De weg naar het Zonnehuis werd nog 'de ver lengde Van linden Van Den Heuvellsingel' genoemd. De tuinen van het Zonnehuis wa ren stortplaatsen van houw- vuü en bergen klei.' Er veranderde niet alleen rond het Zonnehuis veel. Ook in het verpleeghuis ging de vernieuwing door. Na de ver huizing van Schiedam naar Vlaardingen werdep direct de ffy wlsmm 4' n Ipgl Bijna tot aan de rand van het water langs de Lepelaarsingel gaat de modern uitgevoerde nieuwe vleugel. Hier kunnen negen rig nieuwe psychogeriatrische bewoners terecht van het Zonnehuis in Holy. verschillende diensten, zoals verpleging, maatschappelijk werk, medische zorg en activi teitenbegeleiding, beter op el kaar afgestemd met als doel stelling dat patiënten terug konden keren naar huis of naar een verzorgingstehuis. Hierdoor kon circa dertig per cent van de toenmalige bewo ners worden 'ontslagen'. Voor alle andere mensen bedacht de directie van het Zonnehuis iets anders. In 1967 werd een begin gemaakt met diverse inspraakorganen die zich voor de belangen van de bewoners inzetten. De Bewo ners Advieskommissie (later de Bewonersraad) zag in 1967 het licht en deze heeft een be langrijke rol gespeeld in het scheppen van een 'goed leef klimaat' in het Zonnehuis. Daarhij kregen de bewoners een stukje privacy en vrijheid. In 1976 kwam er een on* dememingsraad. Een jaar la ter werd het Ontmoetingspunt in het leven geroepen, waar bewoners met elkaar in con tact worden gebracht. Vrijwilligers hebben in het Zonnehuis altijd een grote rol gespeeld Het verpleeghuis is op poten gezet door vrijwilli gers en tot op heden zorgen zij voor de onmisbare sociale con tacten met de 'buitenwereld'. Juist datgene waar vaste me dewerkers geen tijd voor heb ben, zoals wandelen, winke len, luisteren en begeleiding bij de uitstapjes, wordt gedaan door vrijwilligers. Een bewoner van het Zon nehuis. Piet Speld, vertelt in het jubileumboekje het volgen de over een dagje uit naar de Apenheul: „Eerst zijn we met de 'Zontax' naar een restau rant gegaan, waar ik heerlijk lever met uien heb zitten eten. Vooral de uien waren voor mij een tractatie met alle gevolgen van dien. In de Apenheul is het heel mooi, alleen ruiken de apen niet altijd zo lekker. Maar of de lucht nu alleen van de apen komt, weet ik niet na al die uien." De ontwikkelingen binnen de gezondheidszorg hebben ge durende die 25 jaar niet stilge staan. Na het inwerking tre den van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ) in 1968, gaf het aantal ver pleegtehuizen een stijgende lijn aan. Voortaan hoefden de verpleegkosten niet meer uit verschillende bronnen te wor den geput, zoals het zieken fonds, eigen bijdrage, de socia le dienst en de diakonie, maar door de AWBZ. Voor het Zonnehuis-Vlaar- dingen betekende bet dat het zich op een aantal fronten ver der kda ontwikkelen. Aanvan kelijk werden, wegens het ge ringe aantal verpleeghuizen, patiënten opgenomen vanuit heel West-Nederland. Met het nieuwe verpleeghuis 'Drie- MaasStede' in Schiedam sprak het Zonnehuis af voortaan al leen de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis als 'werkgebied' te bestempelen. Vanaf dat moment kreeg de samenwerking tussen ver pleeg- en verzorgingshuizen ook steeds verder gestalte. In de tachtiger jaren kwam er steeds meer behoefte aan thuiszorg. De algemene teneur is geworden, dat veel hulpbe hoevenden in eigen omgeving het beste af zijn. De bevolking in het 'werkgebied' vergrijsde en daarmee veranderde ook het ziektebeeld. Allerlei ouder domsziekten vroegen de aan dacht naast riekten als chroni sche reuma en spierziekten. Het Zonnehuis heeft haar steentje bijgedragen aan alle veranderingen. Consultatie van en advies aan de organisa ties voor thuiszorg en de ver zorgingtehuizen, gingen hand in hand met het ontwikkelen van eigen aktiviteiten. Vanaf 1988 is daar een begin mee ge maakt. Twee jaar geleden, is de verplegingsdienst begonnen met een projekt 'integrerende verpleging', dat de bewoners van het Zonnehuis verzekert van een individuelere zogehe ten mensgerichte verpleging. Door het vele werk en de zwa re werkdruk was het perso neel vaak alleen taakgericht bezig. In 1989 is het roer om gegooid en heeft elke zieken verzorgende een aantal bewo ners toegewezen gekregen waar hij of rij verantwoorde lijk voor is. Ter gelegenheid van het jubileum en de opening van de uitbreiding houdt het Zonnehuis, Dillenburgsingel 5, Vlaardingen op zaterdag 23 februari een open dag van 10.00 tot 4 2.00 uur. Verlichting in planisoenHoeker MAASSLUIS De ge - meente Massluis zal straat^ verlichting aanbrengen in" het plantsoen tussen de HoS ker en de Logger. De ver lichting, die 14.000 guldeif; kost, is volgens het college, van burgemeester en wet5** houders nodig voor de so ciale veiligheid. Reünie Fortuna VLAARDINGEN -a Oudjeugdleden van V.V? Fortuna, die in de periode 1973 tot en met 1980 heb-'' ben deelgenomen aan hef kampweekeinde naar Burg - Haamstede, worden uitgend-' digd voor een reünie. Deze bijeenkomst is zaterdag 16 februari in het gebouw vam Fortuna aan de Marathon-;" weg om 20.00 uur. Voor ex tra informatie kunnen de' reünisten contact opnemem met de Jeugdcommissie van de voetbalvereniging. Expositie Slapen op Glas verlengd MAASSLUIS De ten toonstelling Slepen op Glas in het Nationaal Scheep vaartmuseum is verlengd tot en met zondag 10 maart. Dit in verband met de on verwacht grote belangstel-^ ling voor de expositie, die afdrukken toont van oude glasplaatnegatieven. Circus Santelli in Jeugdtheater VLAARDINGEN Het jeugdcircus Santelli laat donderdag 14 februari zien dat het circus nog springle vend is. Om 14.00 uur tre den de artiesten, die nog geen 16 jaar zijn, op in de Stadsgehoorzaal aan de Schiedamseweg in Vlaar dingen. Het Groningse cir-' cus brengt een volwassen] show vol vaart in fraai: kostuums, acts en trucs. De' toegangsprijs bedraagt vijf gulden. MAASSLUIS Ria Jan: sen, voormalig hoofd van de, educatieve dienst van muse um Boymans-Van Beunin- gen, bespreekt dinsdag aan de hand van dia's enkele' oude meesterwerken. Zij toont onder meer de 'Drie Maria's aan het graf van Jan van Eyck en 'De bouw van de toren van Babel' van Pieter Brueghel de Oude, door tijdgenoten ook wel 'Peer den Drol' genoemd.' De lezing van Ria Jansen begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de Grote Kerk aan het Kerkplein 2. Voordrachtkunst Centrum Hollandia VLAARDINGEN Don derdag 14 februari start een cursus voordrachtkunst in het Cultureel Centrum Hol landia aan de Oosthavenka- de. De cursus wordt georga niseerd onder toezicht van het Vlaardings Centrum voor Amateurtoneel. Door middel van zelf-expressie worden deelnemers dichter tot de Nederlandse litera tuur gebracht. De cursus omvat 15 avonden en staat onder leiding van mevr, D. Roodenburg. Belangstellen den vanaf 15 jaar kunnen rich aanmelden op de eerste cursusavond. Bij voldoende deelname bedragen de kost ten 85,-. Voor nadere in lichtingen: secretariaat van de ^Culturele Raad Vlaardin geii, tel: 4455443 of 4455463. Dansen in dienstencentrum HOEK VAN HOLLAND In het Dienstencentrum gaan op woensdagmiddag 13 februari de beentjes van de vloer. Dan is er namelijk een vrije dansmiddag voor 55-plussers van 14.00 tót 16.00 uur. Aan de vleugek rit dan Jet van den Berg ent niets belet de liefhebbers dan om eens een lekker walsje te maken, of een fox trot, slowfox of zelfs de Va- leta. Alle 55-plussers rijr. met partner, vriend of vriendin van harte welkom op 13 februari in het Dien stencentrum. l tiXïr* A iL SH» H

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1