Da 'id "ar# wil MiG op pand aan Groenweegje Weer 4 jaar cel geëist voor doodschieten vriend Schiedamse autohandelaar begrijpt niets van commotie rond import oude gevechtsvliegtuigen Cobi van der Hoeven verplaatst zich in KUNST 'de wereld van het kind'TE KIJK Het Vrije Volk SCHIEDAM E FABER Verkeerde foto i n DiNSDAG 12 FEBRUAR11991 PAGINA 13 SCHIEDAM Autohande laar David Hart begrijpt zelf alle commotie niet die er rondom 'zijn' MiG-17 ge vechtsvliegtuigen is ontstaan. Voor twee zakenrelaties én voor zichzelf liet hij drie van deze vliegtuigen overkomen uit Polen. Maar bij de douane controle in Winterswijk bleek het een en ander niet in orde: het boordgeschut was nog aan wezig. Wapentuig volgens de dou ane, onschadelijk materual naar de mening van Hart. Hoe het ook zij, als de vliegtuigen volgens de douanenonnen na demontage 'veilig' zijn ver klaard wil de Schiedamse han delaar een echte MiG op het dak van zijn bedrijf op de hoek van het Spinhuispad en het Groenweegje aan de rand van het Schiedamse centrum plaatsen. „Als het aan mij ligt SCHIEDAM Bij het verslag van de schrijvers- wedstrijd stond gisteren op deze pagina niet een foto van de eerste prijs- winnares Annette Scha- efer, zoals abusievelijk stond vermeld onder de bij het artikel geplaatste foto. Het was een portret van de tweede prijswin- nares Anna Ortega. Onze excuses voor de verwisse ling. H. v. Kooij wordt het hier een hele lan ceerbasis." Hart begon zijn bedrijf tien jaar geleden in Rotterdam. Destijds legde hij zich toe op de handel in gebruikte Alfa Romeo's. In 1988 verlegde hij zijn handel naar de echt zeld zame en waardevolle wagens. „Massarati's, Ferrari's en As ton Martin's, met name type's waarvan er slechts enkele op de wereld bestaan." Geen ver voersmiddel voor Jan Modaal. „Een miljoen is niks als het om zulke modellen gaat merkt Hart nuchter op. Het is vooral de kunst om dergelijke luxe wagens op te sporen. „Ik *ben zelfs naar Equador geweest om er drie Aston Martin's op te kopen. Deze zijn per boot naar Eropa vervoerd, een reis die een jaar heeft geduurd. Slapeloze nach ten heb ik gehad in die twaalf maanden, je weet maar nooit wat er onderweg allemaal mee kan gebeuren." Maar hij heeft niet altijd geluk gehad. Een andere reis die hij ondernam naar Zuid-Amerika liep op een teleurstelling uit omdat de ei- genaar ter plaatse op het laat ste moment van de verkoop afzag, „Dat kan ik wel begrij pen, voor die mensen is het geen gewone auto meer maar een deel van henzelf. Eigenlijk is zo'n wagen een verlengstuk van je, eh..., je weet wel,"ha pert hij. „En die snij je ook niet zomaar af!" In 1990 zakte de markt voor luxe wagens ineen. „Veel van mijn klanten kochten een dergelijke wagen als bedrijfs- belegging, maar door de hoge rente, de spanning in de Golf en een lage dollar was het on gunstig geworden om te beleg gen. Daarom heb ik me sinds een jaar weer voor honderd procent toegelegd op de han del in 'gewone' Alfa's." Halverwege 1990 kreeg Hart een tip van een collega die veel zaken deed in Polen. Zeldzame auto's waren er niet, maar wel ander interessant materiaal. De Poolse overheid deed oude MiG-gevechtsvlieg- tuigen van de hand, die hij voor een, „Nou, daarirl lijk wel geïnteresseerd. .Ik-be sloot om van deze man drie M!Gs te kopen voor 25.000 gulden per stuk. Deze kon ik weer doorverkopen aan een particuliere verzamelaar uit Tilburg en aan een plaatwerk- bedrijf uit Bosschenhoek." Een derde exemplaar zi u hij voor zichzelf willen houden. „Om op het dak van mijn be lt Autohandelaar David Hart: „Als het aan mjj ligt wordt het hier een he le lanceerba sis." drijf te zetten, dat zou wel op vallen in de Schiedamse bin nenstad." De juridische consequenties van de inbeslagname zullen volgens de autohandelaar wel voor rekening van de tussen persoon komen, wiens naam Hart overigens niet wil prijs geven. „Hij heeft ze voor mij uit Polen gehaald en heeft niet goed genoeg geweten wat de douane-eisen zijn. Voor de Poolse wet is het doorboren van een geweerloop al vol doende om het geschut on klaar te maken. Voor de Ne derlandse wet moet het hele geschut gewoon verwijderd zijn." Hart vreest zelf geen actie van de douane. „Mij is niets te verwijten," zegt Hart. „Offici eel ben ik niet eens de eige naar; de vliegtuigen zijn nog niet aan mij geleverd. Mijn contactpersoon blijft de eind verantwoordelijke, hij zal nu wel peentjes zweten en de ene sigaret na de andere doorro ken van de zenuwen." Toch ziet Hart wel toe komst in de verkoop van oude vliegtuigen. „Als ik er goed geld aan kan verdienen doe ik het gewoon. Maar de zaken moeten natuurlijk wel in orde zijn; ik wil niet dat met een door mij geleverd straalvlieg tuig ergens in Zuid-Amerika een coup wordt gepleegd." Of zijn bedrijf in de Schie damse binnenstad binnenkort een heus vliegtuig op het dak zal hebben staan is volgens Hart 'niet onwaarschijnlijk'. „Als ik de MiG in mijn bezit krijg, komt 'ie bovenop te staan. Behalve als de balken het begeven, natuurlijk." Van de gemeente verwacht Hart geen problemen in verband met het geven van een vergun ning. „Het zou heel flauw zijn als het gemeentebestuur me dit genoegen zou weigeren. Ik mag toch zeker met mijn ei gen gebouw doen wat ik wil?" DEN HAAG Voor het Haagse gerechtshof is gisteren opnieuw vier jaar cel geëist te- 'prikje' Jkon kopen, .- gen de 35-jarige Rotterdamse nsuwks1 'iK'j'natütfi?-.A^K'jdiè'op haar-vriend Jose Pereira (37) in diens slaap doodschoot. De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde de vrouw vorig jaar tot dezelfde straf (overeenkom stig de eis van de officier van Justitie), maar de verdachte ging in beroep. Haar advocate mr. p. H. Ve ling wil dat er geen straf wordt opgelegd, omdat de vrouw ten tijde van het mis drijf in een toestand van psy chische overmacht zou hebben verkeerd^ De raadsman vroeg 'hof-tan ontslag van rechts vervolging. Aanvankelijk leek het erop dat de uit Portugal afkomstige F. aan Jose een betere levens gezel had, dan aan haar ex- echtgenoot, aan wie zij door haar ouders werd uitgehuwe lijkt toen zij nog in Portugal woonde. Maar ook de nieuwe vriend Jose, neef van de ex, bleek weinig zachtzinnig met vrouwen om te gaan; F. viel zak het pistool waarvan hij andermaal ten prooi aan tallo- haar de werking weieens had ze dreigementen, mishandelin- voorgedaan, en schoot hem gen en. seksuele ^gewelddadig-tweemaal door het i hoofd, heden? Zo 7ionifcij>haar tffebbeh' J "Daarna -laKéfdeil rij^hemÓmT.' proberen te wurgen en draagt zij nog steeds het litteken van een messteek. Toen Jose tot overmaat van ramp zijn oog liet vallen op een van de doch tertjes uit haar eerste huwe lijk, barstte de bom. Na uren lang te hebben liggen woelen in bed, sloop F. op pantoffels naar de kamer waar Jose lag te slapen, pakte uit diens jas- woede nog toe met een tafel poot. De aanklaagster bij het hof, procureur-generaal mr. A. Couzijn, was het gisteren on eens met de stelling van de raadsman, dat er geen straf moest volgen. Mevrouw's ac tie is niet onbegrijpelijk, maar zij heeft een keuze gemaakt, waarvoor zij nu dient af te re kenen," sprak mr. Couzijn. In haar ogen had de rechtbank al meer dan voldoende rekening gehouden met de achtergron- ifexridie tot het drama leidden. Verdachte F. zelf zei niet in de cel te willen omdat zij voor haar kinderen wil zorgen. Ook herhaalde zij haar belofte die ze destijds aan de Rotterdamse rechtbank deed. „Ik neem nooit meer een man..." Het hof zal op 25 februari uitspraak doen. Cobi van der Hoeven: „Je hoeft voor mijn werk geen verstand van kunst te hebben. Je moet aileen een beetje gevoel in je lijf hebben en er voor open sta? n. Door Mariëtte Olsthoorn VLAARDINGEN 'Ga mee die wereld in, de we reld van het kind,' vraagt de Vlaardingse Cobi van der Hoeven aan de bezoekers van haar eerstetentoonstel- ling in het Zonnehuis. Wie zich mee laat slepen door de lieflijke aquarellen van deze kunstenares komt terecht in een wereld vol warmte en tederheid. De tentoonstelling bestaat uit aquarellen in zachte kleuren, waarin knuffelbees ten de boventoon voeren. Beren, poppen, Bert en Er nie, alle essentiële kenmer ken uit de belevingswereld van een kind zijn aanwezig. „Ik hoop dat mensen meer in mijn werk zien dan al leen knuffelbeesten," stelt Cobi van der Hoeven. Voor de zekerheid heeft ze ge dichtjes gemaakt^ bij elk werk, waarin zij de dieper liggende gedachte uitlegt. „"Kinderen worden tegen woordig met de vreselijkste dingen geconfronteerd. In mijn schilderijen beeld ik de fundamentele behoeften uit die een kind nodig heeft om op te groeien, zoals vriend schap en geborgenheid. Ik wil ze geen sprookjeswereld voorhouden, maar een ge deelte ervan wil ik ze ook zeker niet onthouden. Al stort de hele wereld in el kaar, dit blijft altijd be staan," Het liefst wil Cobi van der Hoeven een tentoonstel ling samenstellen speciaal voor kinderen. De vitrine in de aula van het Zonnehuis met werk en een verzame ling knuffelbeesten is al een stap in de richting. De kun stenares stelt zich een ruim te voor met schilderijen op 'kinderhoogte' en overal knuffelbeesten op de grond. „Kinderen horen eigenlijk bij mijn aquarellen. Ik pro beer ze zo te maken dat zij zich er lekker bij voelen, dat er een bepaalde warmte uit straalt. Als dat lukt ben ik tevreden." De aquarellen van Cobi van der Hoeven hangen tot en met 3 maart in het Zon nehuis aan de Dillenburgsin gel te Vlaardingen. SCHILDERIJEN EN GRAFIEK In de Galerie van het Schielandziekenhuis hangt van 17 tot en met 30 maart werk van de Arnhemse kun stenares Diejan Heupink. In haar schilderijen en grafiek beeldt zij haar eigen bele vingswereld uit, die zij vormgeeft in landschapach tige taferelen. Met kleine te keningen, foto's en stukjes tekst geeft zij uiting aan haar gevoel of gedachte. Het uiteindelijke beeld ontstaat door middel van houtsnijden en de verdeling in kleur vlakken. Liduin Pleijsier- Jansen exposeert gelijktijdig in de galerie met poppen. Zij maakt replica's van antieke poppen en poppen die zij zelf bedenkt. De galerie is dagelijks geopend van negen tot acht uur. KUNSTWERKT De onlangs in het leven geroepen stichting Kunst- werkttreedt met de exposi tie in het Stedelijk Museum voor het eerst naar buiten. De tentoonstelling toont werk van zeer uiteenlopende aard.\Niet alleen schilders, beeldhouwers en grafici zijn vertegenwoordigd, maar ook een edelsmid. De Schiedam se kunstenaars Peter Helle- mons, Inge van Haastert, Sjef Henderickx, Hexmy van Leeuwen en Martin Moes man, laten met nog 19 ande ren hun werk zien. Tot en met 10 maart is de tentoon stelling te zien in het Stede lijk Museum van dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur en op zondag van half één tot vijf uur. GON-KENTIE Werk van de kunstenares Gon Kentie hangt tot en met 2 maart in galerie/konditorei 'Het Spec trum' aan de ST. Liduina- straat. Zij maakt voorname lijk veelkleurige abstracte olieverfschilderijen. In een dikke laag brengt Kentie de verf aan op het doek en vormt het vervolgens met een paletmes of een ander stuk gereedschap tot een structuur. De vele kleuren gebruikt ze om haar sponta niteit en enthousiasme over te brengen. LATHOUWERS In Huize Frankenland ex poseert de Schiedamse kun stenaar John Lathouwers met naieve acrylschilderijen en figuratieve pastels. Naie ve schilderkunst valt .het beste te omschrijven als kunst zoals kinderen dat zien, hetgeen zich onder an dere uit in gebruik van kleur en perspectief. Natuur speelt een belangrijke rol in het werk van de Schiedamse kunstenaar. Niet de werke lijke vormen van bomen en beesten beeldt hij uit, maar Lathouwers geeft er zijn ei gen fantasievolle invulling aan. Zijn schilderijen zijn tot en met 17 februari te be zichtigen. DE TEERSTOOF De Schiedamse kunstena res Marja Wijnhorst expo seert tot half februari in theater de Teerstoof. Haar werk vertoont een grote di versiteit aan technieken, waarin kleurgebruik een be langrijke component is. MONOPRINTS In café Het Paard op de Hoogstraat worden tot 1 maart monoprints van de Schiedamse kunstenares Gwénaële Diascom tentoon gesteld. Dat zijn kunstwer ken waarbij inkt op een glasplaat wordt aangebracht. Vervolgens wordt er een af druk van gemaakt, die met verschillende schildertech nieken wordt afgewerkt. Als uitgangspunt neemt de kun stenares middeleeuwse muurschilderingen in de kerken van de Koptische ge meenschap in Egypte. Het Paard is op maandag geslo ten. INTERIEUR Vivian Rowe volgde de opleiding tot beeldhouwer aan de Akademie Minerva. In café De Hermandad op de Grote Markt toont hij een se lectie van zijn zeefdrukken. De onderwerpen voor zijn werk zijn vrij realistisch zo als interieurs, tafels en stoe len. Maar op het meest alle daagse werpt hij een voor uitstrevende blik. Hij pre senteert een geheel nieuw interieur. In de 'huishou ding' van Rowe schuilen in- vlot Jen uit de klassieke, ba rokke, romantische en he dendaagse periode. Naast het vervaardigen van interi eurs houdt Rowe zich bezig met schilderen. De openings tijden zijn op dinsdag van tien tot zes uur en van woensdag tot en met zondag van tien tot elf uur. HAROLD VERHAGEN Regenachtige Europese steden, straatkinderen en clowns. Het is nog maar een greep uit de onderwerpen die de Amsterdamse foto graaf Harold Verhagen kiest tijdens zijn reizen naar grote steden zoals Rome, Palermo, Istanbul en Amsterdam. Verhagen is een fotograaf van en voor het leven. Van 1 tot e" met 23 februari ex poseert hij met zwart/wit foto's in Cultureel Centrum Hollandia aan de Oosthaven kade. Gewond na uitglijden op Singel SCHIEDAM Een 38-ja- rige vrouw is gisteren op de Singel uitgegleden. Ze kwain met haar hoofd op een' be tonnen trap terecht, waarijjj ze waarschijnlijk hersenlet sel opliep. De Schiedamse Ss overgebracht naar de inten sive care-afdeling van Het Schielandziekenhuis, Babyfoon verdwijnt», bij Inbraak SCHIEDAM Bij een zaak in baby-artikelen aan de Broersvest is het afgelo pen weekeinde ingebroken. Hierbij zijn een deur en een winkelruit vernield. De in brekers hebben een baby foon en wat ondergoed mee genomen. J, Avond over adem- en Kl-training SCHIEDAM De Stich ting Schiedamse Vrouwëh Emancipatie Organisatie (SSVO) organiseert dinsdisg 19 februari een 'actieve' thema-avond in het VroS- wenontmoetingscentrum 'Barrika'. Onder leiding vap LPieters vindt een eerste kennismaking plaats met 'adem- en Kl-training'. Deze training is gericht op het er varen, ontwikkelen en praktisch toepassen van de natuurlijke adem en KI, (le vensenergie) in het dage lijkse leven. De vrouwen kunnen hiermee leren zich te ontspannen en staande t'e blijven in moeilijke situa ties. Deelneemsters moetên een grote handdoek of matje meenemen. De avond begint om 20.00 uur In verband met de kleine ruimte kan slechts een beperkt aantifl vrouwen aan de avond meS- doen. Belangstellenden kuq- nen zich daarom beterwan te voren opgeven. Dit kan tussen 17.00 en 18.00 uur bij A. Torenvliet. Tel: 010-4705651. Muti en Dunawav op: doek van Filmhuis SCHIEDAM Het Film huis vertoont vrijdag 15 fe bruari de film 'Wait until spring, Bandini' met onder anderen Ornella Muti én TfïyïnXSiaway! - verhaal gaat over een verarmd im migrantengezin in het rijke Amerika van de jaren twin tig. De film begint om 20.30 uur, de toegang voor dona teurs bedraagt vijf gulden. Voorlichting over huursubsidie SCHIEDAM Medewer kers van het Bureau Alge mene Zaken van de-gemeen te Schiedam geven .wpènj- dagmorgen 20 februari Teen voorlichtingsbij eenkomst over woonlasten en huur subsidie. Vooral ouderen die vragen hebben over deze onderwerpen zijn welkom. De voorlichtingsbijeen komst is in Trefpunt Oost aan de Celciusstraat en duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Cursus Handig in huis begint SCHIEDAM Met hét doel dat men in de toekoirist kleine reparaties kan ver richten, maar tegelijk weet wanneer beter een vakman kan worden ingeschakeld, houdt Klubhuis Zuid vanaf 20 februari de Kursus Han dig in Huis. De cursus zal worden opgebouwd uit twee delen, die respectievelijk vijfentwintig en vijftien gul den kosten. Tijdens de eer ste vijf bijeenkomsten staan het onderhoud in huis, het schilderwerk, het gas en water en fietsenreparatie centraal. In het tweede ge deelte van de cursus wordt 'de auto' onder de loep "ge nomen. Dat onderdeel duurt twee avonden. Deelnemers kunnen zich inschrijven voor beide onderdeieh. maar ook voor één ondrdëél apart. De cursus vindt iéde re avond van half acht-tot half elf plaats in Klubhuis Zuid'aan de Dwarsstraat 42 Voor meer informatie: 4267297. Octavis zingt Schütz in Kethel SCHIEDAM In de Dorpskerk van Kethel aan de Laan van Spaland treedt zondag het vocaal ensemble Octavis op. Het ensemble staat onder leiding van Hans Jonkers en brengt de len uit de Kleine Geisüiche Konzerte van Heinrich Schütz. De toegang is vrij'en het optreden begint -om 19,00 uur. gib* >t (INGEZONDEN MEDEDELING) jld v- Carina showroom Oosthavenkade 14 Vlaardmgen 4343213 ERKEND 7.S» ,1 i

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1