het waaigat I i m vm Het Vrije Volk SCHIEDAM Steun voor UVG 'Bij het eerste vlokje sneeuw staat mijn man met de bezem klaar' tfretmè Enige vrouweii |ke marinier meldde zich voor 'buitgeld' m Schiedamse parochie moet zelf 1,6 miljoen op tafel leggen voor renovatie Derde sporthal niet aan Frans Halsplein Badmintonner overleden VRIJDAG 15 FEBRUAR11991 ws PAGINA 15 SCHIEDAM De basiliek St. Liduina an O.L.V. Rozen krans gaat (tegen de vlakte als niet binnen één a twee jaar geld beschikbaar is voor een renovatie. Dat is de mening van pastoor P.M. Vismans. „Ik ben hier al bijna tien jaar pastoor en al sinds die tijd zijn we bezig met het verkrijgen van een subsidie." Begroting De begroting voor de reno vatie van de basiliek bedraagt acht miljoen gulden, waarvan de parochie 1,6 miljoen zelf op moet brengen. Het bestuur probeert al jaren een subsidie te verkrijgen bij de Rijks dienst maar krijgt telkens nul op het request. „We hopen nu in aanmerking te komen voor de TRIK-regeling, de Tijdelij ke Regeling Instandhouding Kerken. Vorig jaar december kregen we echter een voorlo pige afwijzing. De doorslagge vende beslissing moet nog ko men, dan kunnen we eventu eel beroep aantekenen." Het bestuur stuurde vorige week een telegram naar de minister B'Ancona (WVC), waarin om deze definitieve beslissing gevraagd werd. „We gaan ook aan tafel zitten met de burgemeester en wethou ders var Schiedam zodat we gezamelijk een beroep kunnen doen op de Rijksdienst." De tijd dringt volgens Vis mans. „De kerk zakt jaarlijks een centimeter omdat de pa len verrot zijn." Begin decem ber was de nood echt aan de man. Op een nacht viel een flinke steen uit de raamomlij- sting tussen de banken van het middenschip. De kerk trof toen noodvoorzieningen; er werden steigers gebouwd en men spande een net. De kos ten: ƒ30.000, mede betaald uit collecte-bijdragen. Volgens Vismans is de kerk nu weer veilig voor bezoekers. Basiliek Veel kerken zijn aan reno vatie toe. Waarom zou de basi liek zeker voor een subsidie in aanmerking moeten komen? Vismans: „Het gaat om een cultuurmonument, een Neo- Gotische kerk uit 1881. Derge lijke kerken zijn er niet veel meer en zeker niet met een in tact gehouden interieur. Daar naast is de basiliek een bede vaartsplaats van de heilige Li duina. Zij leefde van 1380 tot 1433 in Schiedam. Als meisje van vijftien viel ze op het ijs wat tot gevolg had dat ze hadr hele leven kt bed moest blij ven. Liduina had veel pijn maar berustte daar op een ge geven moment in. Ze verricht te wonderen zoals 'een beurs die nooit meer leeg raakte' en 'een brand die net voor haar huis stopte'. De symboliek komt overeen met 'het myste rieuze lijden van Christus'. In de kerk zijn nog veel herinne ringen aan de heilige Liduina te vinden." Liduina ligt begra ven in de hervormde Grote Kerk die bij de katholieke ba siliek in de buurt ligt. „In juni 1990 verhief Rome onze kerk tot basiliek. Jammergenoeg heeft dit geen invloed gehad op de subsidieaanvragen." B Een net hangt in de Schiedamse 'basiliek' om vallend ge steente op te vangen. De kerk zakt jaarlijks ook een centime ter omdat de palen verrot zijn. J SCHIEDAM De vijf ,clubs die gisteravond de verga dering van de sektie II van de Schiedamse Sportraad bij woonden, hebben unaniem hun steun betuigd aan de handbalclub UVG. De verte genwoordigers van deze ver enigingen zullen er bij het da gelijks bestuur van de Sport raad op aandringen de toe komst van de handbalvereni ging in sportpark Harga op z'n minst tot halverwege volgend jaar te garanderen. Het verblijf van UVG in sportpark Harga werd enige maanden geleden ter discussie gesteld met het oog op de nieuwbouwplannen van 'buur' SVV. Nu daarover nog steeds louter onduidelijkheid bestaat en het nog maar de vraag is of renovatie dan wel nieuwbouw op korte termijn wordt gerea liseerd door SVV, willen de ovenge ",buitensportclubs dat ,UVG in elk geval ook volgend seizoen op de huidige accom modatie kan blijven. UVG-voorzitter Jos Loch meldde dat in verband met een eventuele verhuizing gesuggereerd werd een onder komen naast de hockeyclub Spirit het onderhoud aan de bestaande accommodatie vanaf augustus vorig jaar heeft stilgestaan. Loch vreest, niet ten onrechte, voor waardever mindering van de opstallen van zijn cluh als over de toe komst niet snel duidelijkheid wordt verkregen. Als UVG ge dwongen wordt te verhuizen, zullen ook deze kosten gedra gen moeten worden door SVV, stelde DSR-directeur Jan van Vught. SCHIEDAM De zware sneeuwval van de laatste dagen heeft voor veel over last gezorgd. Het is een ex tra last voor mensen die slecht ter been zijn en nu nauwelijks de deur uit dur ven te gaan. Gelukkig zijn er nog mensen die hun stoep sneeuwvrij houden, waardoor de voorbijgangers niet bang hoeven te zijn om uit te glijden. De dienst Gemeentewer ken heeft een vijftal van deze mensen in het zonne tje gezet. Gisteren kregen ze een bedankje van wethou der Wiegeman, vergezeld van een ijstaart en een bos bloemen. Eén van de gelukkigen, F. Marrevee uit Schiedam- Noord, was bijzonder ver rast door de kleine attentie. „We hadden het absoluut niet verwacht," zegt zijn echtgenote. „Maar mijn man is ook een echte sneeuwruimer. Zodra er maar een vlokje valt staat hij al met de bezem klaar." Jammer genoeg had de wethouder zelf geen tijd om langs te komen, maar dat mocht de pret niet druk ken. „Het gaat tenslotte om het gebaar. Ik vindt het heel goed om nu eens aan dacht te besteden aan de mensen die last hebben van de gladheid," aldus me vrouw Marrevee. Haar man had zelf ook geen tijd om de pers te woord te staan. „Nee, die is weer aan het ruimen," lacht ze. „De sneeuw valt ondertussen ge woon door, het werk wacht niet." Chef buitendienst Piet Jongebloed (1) en voorlichter Mari Dingenouts (r) overhandigden gistermiddag namens de Openba re Nutsbedrijven Schiedam het echtpaar Marrevee de ijstaart en de bos bloemen. SCHIEDAM De Schie damse sportwereld zal nadruk kelijk worden betrokken bij de bouw (vorm en plaats) van de derde sporthal. Directeur J. van Vught van de dienst Sport en Recreatie (DSR) deelde gis teravond tijdens een vergade ring van sektie II (overige bui tensporten) van de Schiedam se Sportraad mee, dat eind maart de inventarisatie van alle wensen moet zijn afge rond. Het is de bedoeling dat de toekomstige gebruikers van de hal vervolgens mogen mee denken over de concrete uit werking van deze ideeen. Het is inmiddels zeker dat die nieuwe hal in geen geval aan het Frans Halsplein zal verrijzen. Die mogelijkheid was geopperd, omdat de bouw te combineren zou zijn met die van een gymzaal. Een deel van de bouwkosten en eventu ele exploitatiekosten zou dan door de gemeentelijke afdeling Onderwijs worden gedragen. Volgens Van Vught is die plaats echter ongeschikt voor een sporthal. De directeur ont kende niet dat de derde hal mogelijk wordt vastgebouwd aan de qua afmetingen uit twee speelzalen bestaande Margriethal. „De suggesties lopen uit een," zei Van Vught, die zijn wooiden slechts sprak ten overstaan van vijf (HVC, ODI, DWS, UVG en SV&HV Schie dam) van de achttien bij de sektie II aangesloten vereni gingen. „We gaan dat allemaal naast elkaar zetten. Zeker voor wat betreft de lokatie moeten alle plus- en minpunten goed doorgenomen worden. Dat geldt ook ten aanzien van de exploitatie en het beheer. Daar zijn we nu volop mee be zig. Vervolgens komen we met een eindavies en dat willen we graag via de sportraad be discussiëren." Van Vught wilde zich geen uitspraken laten ontlokken over de datum waarop de nieuwe hal er moet staan. Hij gaf toe de nodige stappen van een streefdatum te hebben voorzien, maar vond het te prematuur om die aan een breder publiek kenbaar te ma ken. Wel bleek uit zijn woor den dat de gemeente nog geen definitief standpunt heeft be paald over de exploitatie van de derde sporthal. MAASSLUIS Een 46-ja- rige man uit Maassluis is gis teravond tijdens een partijtje badminton in de Wethouder Smithal overleden. De man zakte tijdens de wekelijkse re creatieve sportinstuif van de gemeente Maassluis plotseling in elkaar. Een andere deelne mer aan de instuif paste on middellijk reanimatie toe, maar hij slaagde er niet in de hartslag weer op gang te bren gen. GDQ^.': - □D BBBSB □ZED nmnnpan waai eens aan... dan laten wij u de vele mogelijkheden zien. "alles uit voorraad leverbaar" grenen meubelen markt 57 vlaardingen 010-4343685 ROTTERDAM In het Mari niersmuseum op het Noorder eiland in Rotterdam is gisteren de foto-expositie 'Rotterdam en de mariniers' geopend. Tegelijk werd, ter ere van het 325-jarig bestaan van het korps, het scheepsmodel onthuld van de Friesland, een his torisch schip dat op 7 juni 1672 betrokken was bij de Engelse zee slag bij Solebay. Hierbij sneuvelde destijds de commandant, kolonel Willem Joseph Baron van Ghent, waarnaar later de bekende Rotter damse marinierskazerne Van Ghent is genoemd. Vice-voorzitter G. G. Weenink van de stichting Historische Verza meling Korps Mariniers zegt: „Ei genlijk is het een verlaat veijaar- spartijtje want het korps bestond op 10 december 1990 precies 325 jaar. Maar door de vele festivitei ten in het afgelopen jaar is het partijtje wat uitgesteld." Als lustrumcadeau voor het tienjarig bestaan van het Mari niersmuseum Rotterdam kreeg vi ce-voorzitter Weenink van de voorzitter van de stichting 'Vrien den van het Mariniersmuseum', generaal b.d. T. Rudolphie, een prent aangeboden van P. S. Scho tel. De prent laat de slag bij Sole bay zien. Daarnaast kreeg het mu seum nog vijf prenten van ver schillende zeeslagen aangeboden. Rudolphie sprak de hoop uit dat de expositieruimte in de toekomst wordt uitgebreid naast het Witte Huis. Bij de foto-expositie in het Ma riniersmuseum in het Hulstkamp gebouw is een prentje uit 1665 van Jacobs Jacobs. Vice-voorzitter Weenink: „Zij meldde zich toen bij een notaris in Rotterdam voor 'recht op buitgeld'. Zij zei daarop recht te hebben omdat ze als enige vrouwelijke marinier bij een zee slag was geweest." Oud-marinier Molenkamp kykt nog maar eens trots naar het door hem gemaakte model van het oorlogs schip Friesland. Het model is een cadeau van het jarige Korps Mariniers aan het Rotterdamse Mariniers museum. Gla artïj door en alcohol groot- Op de loto-tentoonstelhng is verder een mooi overzicht over de mariniers-behuizing van de Oost- pleinkazeme tot de huidige Van Ghent kazerne aan het Toepad, die op 10 december 1946 in gebruik werd genomen. „Ooit was er," ver telt Weenink, „sprake van dat er een marinierskazerne zou komen bij de Schiedamse Dijk, toen be kend als de 'warme prostitutie- fauurt' van Rotterdam. Maar daar werd van hogerhand nooit toe stemming voor gegeven." SCHIEDAM Een 41-ja- i rige Schiedamse bestuurder van een personenauto par keerde gistermiddag onge wild zijn auto in de etalage van een damesmodezaak aan de Hoogstraat. De man reed over de Hoogstraat richting de Korte Dam straat, Door de gladheid kon de bestuurder bij het nemeri van de bocht zijn auto niet in de hand houden. Na on derzoek van de politie bleek ook eenovermatig gebruik van alcohol te hebben mee gespeeld. De man is een rij verbod opgelegd. De auto en de etalage liepen flinke schade op. Inbreker maakt gebruik van ijs SCHIEDAM Gebruik makend van het ijs op 4e Noordvest, heeft een inbre ker in de nacht van dinsdag op woensdag kunnen inbre ken in het kantoor van het Gemeentelijk Woningbe- heer. Via het ijs slaagde de man erin het pand aan de achterzijde te hereiken. Daar maakte hij een gat in een ruit en ging naar bin nen. Voorlopig worden een" fotocamera en een hoeklens gemist. Jongeren kiezen beste boeken 1990 SCHIEDAM Duik in de boeken... en val in de prijzen. Met deze boodschap begint maandag ook in Schiedam de Nederlandse Kinderjury 1991. Jongeren tussen de zes en zestien jaar in heel Nederland kunnen hun oordeel geven over de boeken die in 1990 versche nen zijn. De 'top drie' van de Kinderjury wordt tijdens de kinderboekenweek in ok tober bekend worden ge maakt. Jongeren die mee willen doen kunnen een deelnameformulier bij een vestiging van de Openbare Bibliotheek ophalen. De ju ryleden krijgen een leuke attentie en kunnen boven dien een boekenbon win nen. PvdA-verkiezingstoer in Waterweggebied SCHIEDAM De PvdA statenfractie ZuidHolland brengt maandag 18 februari een werkbezoek aan Schie dam en Vlaardingen. Dit in het kader van de komende statenverkiezingen. De dele gatie zal bestaan uit de gede puteerden Hans van de Vlist en George Brouwer, Tweede Kamerleden Leo Schoots en Lenie van Rijn en Eerste Ka merlid Joke van de Meer. Zij bespreken het ouderenbe leid met vertegenwoordigers van verzorgings- en ver pleegtehuizen en ook het mi lieubeleid komt aan de orde in een geprek met de ge meente en milieu-organisa ties. Vanaf 20,00 uur inter viewt Nico Haasbroek van Radio Rijnmond in het Pro veniershuis de voorzitter van de Tweede Kamerfractie Thijs Wdltgens en de twee gedeputeerden. Dees gastspreker bil politiek cafe VVD VLAARDINGEN De Provinciale Statenverkiezin gen komen eraan en de Vlaardingse afdeling van de VVD organiseert daarom een politiek café, maandag in de Lijndraaier aan de Baan- straat. D.J.D. Dees, Tweede Kamerlid voor de VVD treedt die avond op als gast spreker en gaat onder meer in op de actuele politieke si tuatie, de Provinciale Staten verkiezingen en de Volksge zondheid in deze regio. De avond begint om 20.00 uur. Discussieavond over milieu en provincie SCHIEDAM De afde ling Schiedam van Groen Links houdt woensdag een discussieavond over het the ma Het Milieu en de Pro vincie'. Tijdens de bijeen komst wordt de samenwer king tussen de gemeente en de provincie besproken voor wat het milieu betreft. Aan de discussie doen mee: De Schiedamse milieu- wethouder B. de Leede, lijst trekker E. Meijer van Groen Links voor de provinciale verkiezingen, tweede-kamer lid Wilbert Willems van Groen Links en dhr. Boer- sma van de Vereniging tegen Milieubederf Rijnmond. Gespreksleider is me vrouw M. de Zwart, parle mentair journalist bij dag blad Trouw. De discussie avond wordt gehouden in De Teerstoof aan de Nieuw- straat vanaf 20.00 uur. Basiliek St. Liduina oedre igt met sloop s (INGEZONDEN MEDEDELING) f

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1