'Doorgaand vrachtverkeer uit het centrum weren' Politiekorpsen bestrijden cezamenl k stelende junks Chinese vrouwen op weg naar emancipatie Van der Raaf verlaat het gemeentebedrijf Het Vrije Volk Bestemmingsverkeer mag alleen met ontheffing verder Vernieuwing Rotterdamse politie als model voor regionale korpsen 'Stille auto' in gebruik voor heterdaad betrappen Daling van uitkerings bestand is ook voordelig voor langdurig werklozen 'Prinses' zet de leerlingen aan het werk Sloopvergunning blok van Oud Brand in gebouw MAANDAG 18 FEBRUAR11991 PAGINA 9 SCHIEDAM Als het aan wethouder Zijdeveld van Ver keer ligt, denderen binnenkort veel minder vrachtwagens over de Koemarkt in Schie dam. De bewindsman wil in het centrum een verbod op doorgaand vrachtverkeer la ten gelden, Aan bestemmings verkeer zal daarvoor een ont heffing worden verleend. De plannen worden morgenavond tijdens een commissievergade ring worden besproken. In een notitie reeds toe gezonden aan de commissiele den wijst Zijdeveld op de geluid- en stankoverlast, die al jarenlang ontstaat door het ve le vrachtverkeer rijdend over de Broersvest en Rotterdamse- dijk in de richting van de Koe markt. Daarbij zou ander ver keer volgens Zijdeveld ook nogal wat hinder ondervin den. Via cijfers (van de vele de cibels en de mate van veront reiniging) maakt de wethou der zijn bezwaren nog concre ter. Bij uitvoering van zo'n verbodsbepaling zouden de te hoge cijfers, zo geeft Zijdeveld aan, afnemen tot een aan vaardbaar niveau. Al langer werd het beleid gevoerd om vrachtverkeer buiten het centrum om te lei den. Om dat te bereiken werd de Westfrankelandsedijk ooit doorgetrokken naar de Vlaar- dingerdijk, die weer op rijks weg A4 werd aangesloten. Bo vendien werden aan onder an dere de Burgemeester van Haarenlaan speciale aanpas singen voor vrachtverkeer verricht. Maar omdat deze maatrege len onvoldoende effect heb ben, pleit Zijdeveld nu voor een algeheel verbod voor door gaand vrachtverkeer in de .binnenstad. Volgens de plan nen zullen bij zo'n verbod op een aantal strategische punten op onder meer de kruisin gen 's Gravelandseweg/Burge- meester van Haarenlaan en Vlaardingerdijk/Westfranke- landsedijk waarschuwings borden voor vrachtverkeer worden geplaatst. SCHIEDAM De regiona le politiekorpsen gaan zich ge- zamelijk inspannen om de toe nemende criminaliteitcijfers een halt toe te roepen. Met na me de veel voorkomende, zo genaamde kleine criminaliteit wordt aangepakt, dat wil zeg gen fietsendiefstallen, inbra ken in auto's en winkeldief stallen. De aangehouden ver dachten worden zoveel moge lijk voorgeleid bij de Officier van Justitie. De Schiedamse bevolking bevolking wordt jaarlijks ge plaagd door circa vijf-a zesdui zend delicten. Het totale aan tal in de regio betreft tien tot twaalfduizend per jaar. Deze feiten worden gepleegd door een betrekkelijk kleine groep van zo'n honderd personen, die zich voornamelijk in het drugscircuit bevinden. De po litie ziet deze gezichten regel matig terug op het bureau. Met name in bovengenoem de delicten constateren de po litiekorpsen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis de laatste jaren een toename. Het aantal feiten dat wordt opge lost geeft echter een dalende lijn aan. Bovendien blijkt uit een enquete die in 1989 onder SCHIEDAM De Ge meentelijke Sociale Dienst van Schiedam ziet tevre den terug op het afgelo pen jaar. Uit de jaarcijfers blijkt het totale uitke ringsbestand met 4,8 per cent terugliep. Bovendien vonden niet in het minst dank zij de activi teiten van het Buro voor Werk en Scholing 210 langdurig werklozen een nieuwe baan. De 'klanten' van de sociale dienst lij ken één en ander ook te waarderen: het aantal klachten nam in 1990 af. De flinke daling van het aantal uitkeringsge rechtigden (4,8 percent, wat een afnapie van 237 personen betekent) ver heugt de GSD bijzonder. Dat bestand was de laat ste jaren nog vrij stabiel. „Voor 1991 wordt ver wacht dat deze trend zich voortzet," aldus het ver slag. Dat zou betekenen dat volgend jaar weer meer langdurig werklozen aan een baan zullen worden geholpen. Die groep zou juist in het laatste kwar taal van vorig jaar al in relatief grote getale zijn "uitgestroomd' naar be taald werk. In 88 gevallen van de 210 langdurig werklozen, die een nieu we baan vonden, was dat enigszins de verdienste van het Buro voor Werk en Schoüng. Het Buro voerde daartoe zo'n drie honderdzestig zogenoem de voortgangsgesprekken. Uit de cijfers blijkt verder dat de hijstands- verlening aan ouderen (65-plussers) sterk toe neemt. Maar dat verwon dert de GSD niet „gezien de vergrijzing en de toe name van het beroep dat wordt gedaan op medi sche voorzieningen in de thuissituatie." Dat meer ouderen thuis wonen, heeft te maken met een duidelijke vermindering van de capaciteit in de verzorgingstehuizen. Zo vonden onder meer in de tehuizen Thurlede, Fran cois Haverschmidt 'en Spaland renovaties plaats. Overigens werd vorig jaar, zoals verwacht, min der uitgegeven aan de post Bijzondere Bijstand dan in voorgaande jaren. Het gemiddeld uitgegeven bedrag per Schiedammer nam iets af, van ƒ35,32 in 1989 tot ƒ34,53 vorig jaar. Desondanks etaleer de de cliënten van de GSD veel minder kritiek dan in voorgaande jaren. Slechts tien keer (in het laatste kwartaal zelfs maar één geval) kreeg de dienst te maken met een vorm van agressie. Ter vergelijking: een jaar eer der was die nog 31 keer voorgekomen. Ten opzichte van 1988 (twintig klachten) en 1989 (zeventien klachten) nam het aantal klachten vorig jaar weer af. Er werden veertien klachten inge diend. Het lijkt echter dat de GSD-bezoekers nog niet op de hoogte zijn van de mogelijkheid zich bij afge wezen klachten tot de Ge meentelijke Ombudscom- missie te wenden. Dit in juli van het vorig jaar ge starte orgaan hoefde hoewel sindsdien wel vier klachten door de GSD als niet-relevant werden be stempeld geen enkele keer in actie te komen. ROTTERDAM „De op richting van de Chinese Vrou wenvereniging is een verster king van de Chinese vrouwen gemeenschap in Rotterdam, zowel binnen de eigen gelede ren als binnen de stedelijke samenleving." Wethouder mevrouw E. HaUensleben (Culturele Min derheden en Emancipatieza ken) zei dit zaterdag bij de of ficiële oprichting van de ver eniging. Deze had plaats aan de Boomgaardsstraat, in de zaal van de Chinese evangeli sche gemeenschap. De club maakt deel uit van de Stich ting Chinese Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk. Subsidie De wethouder bracht, naast de gelukwensen voor het Chi nese nieuwjaar, ook een ca deau mee in de vorm van een subsidie voor de personeelslas ten en een bijdrage in het ver beteren van het lesmateriaal voor het Chinese onderwijs in de eigen taal en cultuur. HaUensleben legde uit dat door de economische recessie in de jaren zeventig en tachtig Vrouwen en kinderen van de Rotterdamse Chinese gemeenschap vieren niet allee» het Chi nese Nieuwjaar, maar ook de oprichting van de Chinese vrouwenvereniging in de Maasstad. de aloude Chinese gemeen schap steun bij elkaar zocht en uitkeek naar de aansluiting bij algemene Nederlandse in stellingen: „De gemeente Rot terdam ging er toe over om de Chinese bevolkingsgroep op te nemen in'het minderhedenbe leid. Een voorbeeld dat door het rijk werd gevolgd. Daar door kwamen ar, gesteund door de overheid, eigen orga nisaties in Nederland". Met name de ontwikkeling van het onderwijs in de eigen taal en cultuur als versterking van de Chinese gemeenschap was volgens HaUensleben een stap op weg naar verder gaan de emancipatie en integratie. Dat ook is in het beleid van Rotterdam het belangrijkste doel wat betreft culturele min derheden. Cultuur Erg blij was de wethouder met de aandacht van de nieu we vereniging voor de deelge meenteraadsverkiezingen. „Uit eigen ervaring kan ik zeggen dat emancipatie en po- Utiek aües met elkaar hebben te maken. Ik roep de meteen op om op 6 maart naar de stembus te gaan." De vrouwenvereniging wil binnen drie jaar een zelfstan dige organisatie worden en los komen van de Chinese culture le stichting in Rotterdam. De bedoeling is programma's te verzorgen op het gebied "van onder meer thuishulp, kinder opvang en basiseducatie. Ook moet er een krant en een tele fonische informatiedienst ko men. SCHIEDAM Tinus van der Raaf (60) staat woensdag in het middelpunt van de be langstelling in het bedrijfsres taurant van de Openbare Nuts bedrijven Schiedam. Vrienden en (oud-)collega's zetten hem in de bloemetjes omdat hij na veertig jaar afscheid neemt van de gemeentelijke over heid. Een periode waarvan hij het grootste deel als chauffeur op een ambulance zat en di verse keren met groot leed werd geconfronteerd. In 1956 werd Tinus ambu lancechauffeur bij de Ver voersdienst van de GGD. Hij vervoerde patiënten door het hele land. Niet altijd even makkelijk werk: soms moest hij bij voorbeeld weggelopen psychiatrische patiënten van gen die erg aggressief konden zijn.' Ook reed. Tinus van der Raaf wachtdiensten voor de GGD. In die periode heeft hij de verschrikkelijkste ongeluk ken meegemaakt. De trein ramp in 1976 bijvoorbeeld in Nieuwland, waarbij 23 doden vielen in een frontale botsing. Een gebeurtenis die hij zich Tinus van der Raaf: na veer tigjaar weg als gemeente lijk chauffeur. goed herinnert: „Ik vergeet nooit meer hoe stil het was op de plaats van de ramp." „Een rasechte Schiedam mer," zo ziet Tinus van der Raaf zichzelf. Hij is geboren in de Aleidastraat en heeft sindsdien in de Mariastraat, de Kreupelstraat, het Hofje van Ritman en de Van de Eist- straat gewoond. Nu hebben Ti nus en zijn vrouw Riet een woning aan de Nieuwstraat. Zijn zoon en drie dochters wo nen ook in Schiedam. Zelf komt Tinus uit een ge zin met veertien kinderen. Ne gen jongens en vijf meisjes, waarvan hij de oudste was. Op zijn dertiende jaar, in 1943, is Tinus van der Raaf gaan wer ken bij een schoenmakerij aan het Broersveld. Ook is hij nog in dienst geweest bij distileer- derij De Grauwe Hengst. Na de oorlog, in 1950, kwam Tinus terecht hij de stoottroepen in Den Bosch als dienstplichtig militair. Daar haalde Tinus van der Raaf zijn chauffeursdiploma, waar hij later als ambulancechauf- feur bij de GGD 26 jaar lang van heeft geprofiteerd. In 1951 trad hij in dienst bij de gemeentelijke vervoers- en taxi-dienst. Na de reorgani satie bij de GGD ui 1982 is Ti nus gaan werken als chauf feur-instructeur bij de VROM, nu vervoert hij containers en papierbakken „Afwisselend en gezellig werk," vindt hij. Vervelen zal Tinus van der Raaf zich straks niet. Hij is een verwoed tuinder, kijkt graag naar cricket en volgt de prestaties van zijn favoriete club Hermes DVS. Blij is altijd een bezig baasje geweest. Als afdelingsscheidsrechter was hij vele jaren actief op de voetbalvelden. In zijn werk kring stak hij veel" tijd en energie in de medezeggen- schapcommissie, de perso neelsvereniging en de jubile umcommissie van de ONS. de Schiedamse bevolking is ge houden, dat auto-inbraken de mensen het meest irriteert. De gemeentelijke politie korpsen hebben door middel van analyses van de gepleegde delicten een groot gedeelte van de criminelen op kunnen sporen. Door geplande acties proberen zij de pakkans van deze groep te verhogen Geza- melijk beschikt de politie in de drie gemeenten over 'tech nisch geprepareerd voertuig', een personenauto met stil alarm die de kans om de da ders op heterdaad te btrappen aanzienlijk vergroot. Daar naast zullen de daders voorge leid worden bij de Officier van Justitie, wat nu nog nau welijks voorkomt. Het pro bleem van plaatsgebrek in de huizen van bewaring komt ook hier om de hoek kijken. De vernieuwde aanpak van de politie heeft inmiddels zijn vruchten afgeworpen. In de Tuinlaan in Schiedam konden op 14 februari twee mannen worden aangehouden die bezig waren een radiocassetterecor der uit de auto te slopen. Eén van de daders was drie uur eerder door de politie op vrije voeten gesteld. SCHIEDAM In het Pas sagetheater in Schiedam gaat morgen het stuk 'De prinses op de erwt' in première. Het bekende sprookje van Ander sen krijgt een volledig Schie damse invulling. De bewer king en toevoeging van een aantal komische noten komt van educatief medewerkster Karin Heuvelman, terwijl de andere medewerkers van de stichting Schiedamse Theaters de veertien rollen voor hun rekening nemen. De voorstelling maakt on derdeel uit van het project 'Licht klaar? Geluid klaar? Spelen maar!' dat voor de bo venbouw van de basisscholen in de brandersstad is opgezet. Het is ook de bedoeling dat leerlingen in de volgende zes weken een door hen zelf ge stelde gegeven uitvoering van 'De prinses op de erwt' in el kaar draaien. Eind maart zul len de kinderen hun voorstel ling op de planken van het Passagetheater brengen. De officiële Schiedamse versie is zowel morgen, woensdag als vrijdag (om half tien) te zien in de Roo Roosen zaal. ROTTERDAM Het colle ge van burgemeester en wet houders van Rotterdam heeft sloopvergunning afgegeven voor het Jan Luykenblok in Spangen van de vermaarde ar chitect ir. J. J. P. Oud. B EI L RG I N GL Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18 00-1900 uur Zaterdag tot 16 00 uur. Door Jan Rozendaal ROTTERDAM De ver nieuwing die de komende ja ren binnen de Rotterdamse politie op stapel staat, kan wat de korpsleiding betreft meteen het concept worden voor de regionale politie in het Rijn mondgebied. Enkele kernbe grippen: een doorzichtige en platte organisatie, het district als hart van de organisatie en maximale autonomie en ver antwoordelijkheid voor grote groepen personeel. Volgens dn;. F. J. Groen, di recteur bedrijfszaken bij de Rotterdamse politie, zullen de schuttingen binnen de politie neer moeten en dient er 'een algemeen gevoel van brede sa menwerking' te komen In de praktijk betekent dat, dat spe cialismen als recherche, bij zondere wetten, vreemdelin gendienst, jeugd- en zedenpoli tie, maar ook bedrijfszaken als personeels- en informatievoor ziening en financiën bij de districten worden onderge bracht. Alleen (ondersteunings)diensten als de bereden brigade, honden brigade en verkeerspolitie worden niet gedeconcen- treerd. De Rotterdamse korpslei ding heeft eind vorig jaar de grote lijnen tijdens een aantal werkconferenties in Land graaf op papier gezet. In een verduidelijkende videofilm blijkt hoe die grote lijnen heel dicht bij de burger liggen. Een mevrouw komt thuis en ontdekt dat er bij haar is ingebroken. Ze belt de politie en doet na één keer te zijn doorverbonden haar verhaal. Even later komen twee geüni formeerde agenten aan de deur en mevrouw vertelt wat er aan de hand is. Binnen een paar minuten zijn de agenten weer weg: 'We moeten nu naar een andere inbraak'. Na een half uurtje hellen twee rechercheurs aan Een korte inspectie ('Tjonge, het is wel een rommeltje zeg. Verve lend hè'?) en ook zij vertrek ken weer. De volgende och tend zullen de rechercheurs mensen van de technische op sporingsdienst langs sturen om te speuren naar 'vingerafdruk ken en dergelijke'. „En daarna moet u dan even langs het bu reau komen om aangifte te doen." De vrouw, die daar voor speciaal een vrije dag moet nemen, zal daar dan voor de vierde keer haar ver haal doen en zeggen dat haar naam 'met een C' wordt ge speld. Dat op die manier veel tijd en geld verloren gaat is een understatement. Ook van de situatie in 1995, als vernieuwing een feit moet zijn, was een scene: de agenten van het betreffende district, inmiddels opgeleid tot 'algemene politiefunctionaris', nemen de aangifte op van het slachtoffer en tikken dat in op een draagbare computer, die in verbinding staat met een centraal net. Even later lopen leden van de technische op sporingsdienst binnen die dan ook niet langer centraal is maar bij het district hoort om hun sporenonderzoek te doen. Binnen een uur is alles gere geld. Dat betekent dat iedere po litieman en -vrouw van het rgeionale korps de komende jaren een zogenoemde recher che-basiscursus moet volgen. Maar daar blijft het niet bij, want bij voorbeeld ook mis daadanalyse, jeugd- en zeden politie, vreemdelingendienst en bijzondere wetten worden veel minder een specialisme. Zonder dat daarbij specifieke kennis verloren gaat. Plaatsvervangend vervan gend korpschef hoofdcommis saris C. Ottevanger daarover: „Sommige diensten zullen be perkt worden gedecentrali seerd. Hoewel één an ander nog niet in detail is uitge werkt, kan ik me voorstellen dat wat de vreemdelingen dienst betreft eenvoudige ta ken in de districtsbureau's kunnen worden geregeld. Maar heel ingewikkelde zaken met asielzoekers en contacten met het ministerie kunnen, ze ker de eerste tijd, centraal worden geregeld. Zo gaat de kennis niet verloren." Door deze werkwyze hoopt de korpsleiding over de breed te beter gekwalificeerde men sen te krijgen en aan de bur ger een betere service te bie den. Als dan de regionale poli tie er is, zullen ook de ge meenten die onder het Ryn- mondkorps vallen worden op gesplitst in districten met gro te eigen bevoegheden. Dat betekent overigens niet dat huidige regeringsplannen over de regionale politie, breed gesteund door de Twee de Kamer, met algemene in stemming zijn éntvangen. In een brief die de gezamenlijke burgemeesters uit het Rijn mondgebied aan minister Da- les (Binnenlandse Zaken) heb ben geschreven, wordt vooral extra aandacht gevraagd voor de 'inbedding van de politie in de lokale samenleving'. Het heeft overigens lang geduurd voordat de redactie van de brief rond was: het concept 4/b is vorige week op de bus gedaan. Volgens de burgemeesters hebben de ministers van Justi tie en Binnenlandse Zaken de prioriteit bij de nieuwe politie vooral gelegd bij efficiency en bij de bestrijding van georga niseerde criminaliteit. Dit gaat naar hun mening ten kos te van de invloed van de loka le overheid op het politiebe leid. Zij waarschuwen voor een verzelfstandiging van de politie: 'De politie dient deel uit te maken van de lokale sa menleving, De politieke ver antwoordelijkheid voor, als mede de democratische con trole op de politie moet goed geregeld zijn'. Dat de door de ministers geconstrueerde over legorganen daarvoor een vol doende waarborg bieden, aoemt burgemeester Peper 'erg optimistisch'. Inbreker op heterdaad betrapt SCHIEDAM Een 49-ja- rige man uit Ridderkerk is zaterdagnacht op heterdaad betrapt bij een inbraak in een café aan het Boerhaav- eplein. De man werd opge pakt toen hij met de buit door het raam naar buiten klom. Later bleek dat de verdachte een gokautomaat had geplunderd; ook nam hij een tas vol rookwaren mee. Inbraak In ABN-kantoor SCHIEDAM Bij een inbraak in het ABN-kantoor aan de 's-Gravelandseweg is vannacht een draagbare kleuren-TV met bijbehoren de videoapparatuur gesto len. De inbrekers kwamen binnen door een ruit te ver nielen. Inbraken in woningen SCHIEDAM Op diver se plaatsen in Schiedam is het afgelopen weekeinde in woningen ingebroken. Aan de 's-Gravelandseweg werd in een woningen zondag middag een ravage aange richt; de bewoonster was niet aanwezig en had verge ten de deur af te sluiten. Het is niet duidelijk of er iets gestolen is, de schade is aanzienlijk. Een woning aan het Plein Eendracht kreeg vannacht ongewenst bezoek. Daarbij zijn een vi deorecorder, geluidsappara tuur en een herenjas gesto len. Met behulp van een valse sleutel zijn onbeken den een woning aan de Ant- honie Muijsstraat binnenge drongen en hebben een paar rolschaatsen meegeno men. gel van Streekschool SCHIEDAM In het ge bouw van de streekschool Rijnmond-Noord aan de St. Liduinastraat is in het weekeinde brand uitgebro ken. De met post gevulde brievenbus is waarschijnlijk aangestoken, waarna een deel van het schrootjespla fond vlam vatte. De omvang van de schade is nog niet bekend. Tankauto vermorzelt twee personenauto's SCHIEDAM Een 30-ja- rige bestuurder van een tankauto heeft in het week einde op de Nieuwe Haven twee personenauto's ver morzeld toen hij in een slip raakte. De auto reed tegen een verkeersheuvel op waardoor hij een verkeers bord onder de wielen kreeg. Al schuivende over de weg moesten de geparkeerde personenauto's eraan gelo ven. De twee auto's werden hierdoor vijf meter verder tegen een hek aangedrukt. Zelfverdediging In Buurthuis Nieuwland SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland houdt vanaf aanstaande donderdag een - cursus zelfverdediging voor vrouwen. De cursus duuurt twaalf weken en kost in to taal veertig gulden. Onder leiding van Peter Lager waard zijn geïnteresseerden iedere donderdagmorgen welkom van half tien tot half eif in de sporthal van het buurthuis aan de Albar- dastraat 65. Vrijwilligerswerk: iedere dag open SCHIEDAM Iedereen die tijd en zin heeft in leuk vrijwilligerswerk kan voort aan dagelijks terecht in het Steunpunt Vrijwilligers werk Schiedam aan de 's Gravelandseweg 567. Op de vijfde verdieping aldaar kan men dan van 9 tot half één een kijkje nemen in de serie mappen van de vaka- turebank. De beschikbare taken variëren van dieren verzorgen op een asiel tot het doen van PR-werkzaam- heden voor een buurthuis. Helderziende waarnemingen SCHIEDAM De heer E.J. Hoffman uit Rotterdam verzorgt donderdagavond helderziende waarnemin gen' tijdens een bijeenkomst van de spirituele vereniging Harmonia in Schiedam. In wijkcentrum Nieuwland aan het Wibautplein 165 be gint de samenkomst om 20 uur. Een toegangskaartje kost ƒ7,50. W8 C 10-4004.444 Adressen en overige tel nrs zie service-pagina

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1