tads' 'ei nieuwings- 'Liever provincie Rijnmond' plan Is nu geen 1111 timmei™ i voldoende waard' omi nissie bespreekt woningbouw later JAAP BAX KRIJGT VAN MAASLAND EEN TÓEGIFT KUNST MAAKT WACHTTIJDEN IN SCHIELAND 'KORTER' Het Wije Volk SCHIEDAM B' verwijt gemeente accountants-benadering iKUNSTTEKIJK 'Enge plekken Kaap blijven9 S#(MMSSTUDIO DINSDAG 19 FEBRUARÏ1991 ws PAGINA 13 Door Ben van Haren SCHIEDAM „Juist op sen moment waarop de over field een beroep gaat doen op het vergroten van de betrok kenheid van de bewoners bij hun woning er woonomge ving, daal diezelfde plaatselij ke overheid over tot het stil leggen van de stadsvernieu wing." Verwijt Het Instituut Ondersteu ning Bewoners Stadsvernieu wingsgebieden (IOBS) vindt dat het gemeentebestuur in zijn onlangs gepresenteerde Meerjarenplan voor de Stads vernieuwing de klok terug draait. In een kritische brief aan het gemeentebestuur geeft iet IOBS het verwijt, dat met haar Inbreng van vorig jaar helemaal niets is gedaan. Be hoorlijke handvaten om de in vloed van de burgers op bet stadsvernieuwingsbeleid te vergroten ontbreken ook nu weer, stelt het IOBS. Tegenvallers „Verschuivingen blijven plaatsvinden, grote bedragen vliegen van links naar rechts, tussentijds worden tegenval lers opgevangen. Thans blij ken de huidige voorstellen on der wel zeer sterke invloed te staan van het grote tekort van 11,2 miljoen gulden, dat begin vorig jaar het testament bleek te zijn van eerdere jaren stads- vemieuwing. wij constateren dat, het beter was geweest vo rig jaar een discussie door te zetten." Het IOBS stelt dat op die wijze meer duidelijkheid by de bewoners was ontstaan voor de nu vastgestelde situa tie. Weliswaar wordt nu een discussie aangekondigd over 'Stadsvernieuwing als onder deel van beheer en sociale vernieuwing' maar over de wijze waarop dit moet gebeu ren en welke invloed ervan uit kan gaan ontbreekt elk zicht, meent het instituut. Bewoners van stadsvernieu wingsgebieden willen en heb ben er recht op te weten wat er gaat gebeuren en wanneer Leegloop Nu dit uitblijft dreigt leeg loop van stadsvernieuwingsge bieden en dus verpaupering. Het IOBS, die door onder steund werk in de vijf wijken nauw betrokken is bij de stadsvernieuwing, geeft dit concept-meerjarenplan van het gemeentebestuur géén vol doende, staat in de brief die naar het college is gestuurd. Nico Haasbroek, directeur-hoofdredacteur van Radio Rynmond, was gisteren op de PvdA-byeenkomst leider waaraan (v.l.n.r) Jeltje van Nieuwenhoven, Hans van der Vlist en George Brouwer deelnamen ROTTERDAM De in een aantal stadsdelen omstreden lokatie-indeling bij nieuwe woningbouw bezorgt directeur Bakker <van de Rotterdamse dienst Volkshuisvesting meer werk dan verwacht. Aanvan kelijk zouden de leden van de raadscommissie Stadsvernieu wing en Volkshuisvesting zich donderdag over een voorstel buigen, maar dat is nu twee weken uitgesteld. Bij een vorige vergadering leverden de nieuwbouwvoor- stellen voor 1991 een storm van protest op. Een groot aan tal groeperingen bleek aan merkingen te hebben op de door de gemeente gehanteerde lokatie-indelingen. Die keuzes (een opsplitsing in drie catego- 1 ROTTERDAM De maat regelen die het gemeentelijk Energiebedrijf (GEB) wil ne men om de veiligheid en zichtbaarheid in Katénörecht te verhogen zijn'ontoereikend. ^Dat stelt directeur mevrouw iE. H, Bakker van de dienst J Stadsontwikkeling in een brief aan bet college van burgé- 'meester en wethouders. Zij ivraagt het college het GEB fi nanciële middelen te verstrek ken om alsnog extra openbare verlichting aan te brengen. In een eerder overleg tus sen de beide diensten toonde jhet GEB zich bereid tot aan vullende maatregelen in de wijk. Als leidraad hierbij fun geerde de 'enge plekken-kaart' .yoor Katendrecht. De recent opgeleverde kades op de Kaap ■zijn hierin niet opgenomen. Volgens het GEB omdat het Jhier om een ruimte gaat, 1 waarvan minder gebruik wordt gemaakt en het hier dus ,'een vermijdbare enge plek' i betreft. De dienst Stadsontwikke ling is het hiermee niet eenS". 'Het ontbreken van kadever lichting', zo wordt geschreven, 'werkt verpaupering in de hand'. Het risico zou zodoende bestaan dat de al gedane in vesteringen straks tevergeefs zijn geweest. rieën) namelijk zijn bepalend voor de hoogte van de stads- vemieuwingstoeslag. Wethouder Vermeulen liet meteen weten dat een herzie ning van die indeling niet zon der consequenties kon blyven. Meer woningen in de eerste categorie leiden tot een hogere toeslag. Omdat er niet meer geld beschikbaar komt zullen de aanvangshuren, stelde Ver meulen, in dat geval omhoog moeten. Een andere keuze zou het bouwen van minder wo- ningenzijn. <r Bakker zegde twee weken geleden toe de consequenties van de verzoeken uit de wij ken op papier te zetten. De commissieleden zouden dan aanstaande donderdag een oordeel vellen. Om hen de tijd te geven het nieuwe voorstel goed te besturen is de behan deling twee weken uitgesteld. SCHIEDAM Thijs Wölt- gens/ de voorzitter van de fractie in de Tweede Kamer ontbrak gisteren in het Prove niershuis in Schiedam op de verkiezingsbijeenkomst van de PvdA. Evenals Hans Simons, de staatssecretaris voor Volks gezondheid die ook op bezoek zou komen naar de gezamen lijke bijeenkomst van de afde lingen Vlaardingen en Schie dam, was Wöltgens in ver band met de moeizame be sluitvorming over Koks Tus senbalans- gedwongen in Den Haag te blijven. Maar de lan delijke politiek nam op de door ruim vijftig mensen be zochte bijeenkomst toch een belangrijke plaats in. De Golfoorlog en de bezui nigingen in de Tussenbalans Melden de gemoederen flink bezig. Namens de Kamerfrac tie was Jeltje van Nieuwenho ven aanwezig om wagen te beantwoorden. Hans van der Vlist, behalve ScMedammer en lijsttrekker bij de staten- George verkiezingen van volgende maand tevens lid van het lan delijke partijbestuur, verdedig de de standpunten van het be stuur. De bijeenkomst was opgezet om de statenverkiezingen in de aandacht te zetten. Van der Vlist wees op de invloed van de provincie op milieugebied en de andere aanwezige kan didaat en gedeputeerde George Brouwer op de grote afstand, die er tussen burger en pro vinciebestuur blijft bestaan. van het gesprek De invloed van de landelijke politiek is volgens de PvdA-ers niet te vermijden. „Zelfs bij gemeenteraadsverkiezingen is die nog groot,-" aldus Van der Vlist. Hij pleitte er wel voor het provinciebestuur te ver sterken door het zelf meer be lastingfaciliteiten te geven om een duidelijker eigen beleid mogelijk te maken* Vele aan wezigen zeiden 'liever een provincie Rijnmond' te heb ben dan bestuur vanuit Den Haag." Diverse mogelijkheden voor een bruine huid: Gezichtssnelbruiners Carïbic Zonnekanon *t -«St SCHIEDAM IN 60 minuten VAKANTIEBRUIN Burg. Knappertlaan 174 Tel. 01Q-4260030 MAASLAND Ook al heeft Mj inmiddels zijn ambtsketen en voorzittersha mer ingeleverd, het verblijf in Maasland van waarne mend burgemeester Jaap Bax krijgt nog een aanzien lijk staartje, Bax blijft aan als voorzitter van de Stich ting 750 jaar Duitsche Orde in Maasland. Als zodanig zal hij zich de komende maan den ongetwijfeld nog veel vuldig in het dorp manifes teren. De festiviteiten rond de 750 jaar Duitsche Orde duren van half april tot eind mei. „We zien je straks terug als een middeleeuwse magi straat," herinnerde loco-bur gemeester Piet Houtenbos af gelopen vrijdag aan het op treden van Bax tijdens een gekostumeerde modeshow. „Ik denk ook dat je het er beter afbrengt dan Peper," kon Houtenbos niet nalaten te wijzen op de geflopte fes tiviteiten tijdens het 650-ja- rig bestaan van Rotterdam. De na 10 maanden op stappende Bax haalde bij zijn afscheid van de gemeen teraad nog een keer flink uit" naar die overheidsorganen, die een aanslag op het West- land in gedachten hebben. Zoals naar de provincie en de gemeente Den Haag, in verband met de uitbreiding van de residentie in de rich ting van Wateringen. „De agglomeratiegemeenten zijn het nieuwe spookbeeld, ook voor het Westland. Er komt toch ergernis in je op dat de kleinere gemeenten ten prooi moeten vallen aan de grotere. Zoals nu weer van uit Rijnmond," wees hij op de belangstelling voor wo ningbouw in onder meer de Dijkpolder vanuit het over leg van de Rijnmondge- ineenten. „Men claimt grond, zonder enige vorm van overleg met de betrok ken gemeente." Juist met het oog op die bedreigingen onderstreepte Bax het belang van de West- landse samenwerking. „Het is echt van belang een hecht en y eensgezind Westland*' te' creeëren." Bax herinnerde eraan, dat de aanleg van het transportcentrum één van de moeilijkste beslissingen van de Maaslandse raad is geweest. Hoewel de plaatse lijke PvdA-fractie tegen was, stond (partygenoot) Bax bin nen het college aan de zijde van de voorstanders. De waarnemend burge meester, die in Maasland naar eigen zeggen beslist niet 'op de winkel is komen passen', bleek er kennelijk prima in geslaagd zijn PvdA- signatuur weg te cijferen. „O hebt ons kleurenblind achtergelaten," merkte raad- snestor L.H. de Nie schert send op. „Want we zouden niet meer weten wat rood is." De 'rooie burgemeester' stelde dat langzamerhand zelf ook niet meer te weten. „In de politiek is een uiterst (Onduidelijke discussie aan de'"gang.Ik zie de politiek om me heen veranderen." pat Bax heeft getracht zich in Maasland zo neutraal mo gelijk op te stellen, vond Mj niet meer dan logisch. „Het is onmogelijk om burge meester te zijn met een poli tiek partijprogramma onder de arm." Hoe intens Bax zijn werk als waarnemend burgemees ter had beleefd, bleek aan net eind van zijn reactie op een aantal sprekers. Hij zat alweer op zijn plaats toen hy besefte de ambtsketen nog over te moeten dragen. Die hing hij bij 'loco' Hout enbos om de schouders, die dit kleinood woensdagmid dag op zijn beurt bij de nieu we burgemeester M. Kokxhoom zal omhangen. Door Mariëtte Olsthoorn j SCHIEDAM De lange (gangen van het ScMelandzie- jkenhuis worden sinds een aantal jaren opgefleurd met jsteeds wisselende tentoonstel lingen. Het verplegend perso- 'neel ervaart dit als welkome (afwisseling op de zware werk- [druk, patiënten werpen graag jeen blik op de tentoongestelde (werken tijdens de vaak lange ^wachttijden. En het bezoek (pikt ook een graantje mee. Een dubbele expositie van ■Diejan Heupink, studente aan jde Kunstakademie in Arnhem, en Liduin Pleijsier-Jansen 'siert tot eind maart de gangen van het ziekenhuisgebouw aan <de Stadhouderslaan. Diejan Heupink beeldt in haar schilderijen en grafiek - haar eigen belevingswereld uit, die zij vormgeeft in lanb- jSchapachtige taferelen Met ikleine tekeningen, foto's -en ^stukjes tekst geeft zij uiting raan haar gevoel of gedachte. |Het uiteindelijke beeld ont- 7 staat door middel van hout snijden en deverdeling in ^kleurvlakken 3 „Ik kies de onderwerpen mijn werk heel breed, 1 rbeeld lucht, aarde, wa iter, leven en dood. Daar leg ik jdets persoonlijks in, wat ieder- ,*een weer voor zichzelf in kan vullen," geeft Diejan als uitleg bij haar werk. „Daarbij zie ik de dingen heel zwart/wit. Ik denk dat het één het ander no dig heeft om te bestaan." Het scMlderij dat onder de titel 'Dubbelportret; dag en nacht' wordt tentoongesteld, illustreert wat zij hiermee be doeld. Het werk laat twee naakte lichamen zien, ver- scMllend vormgegeven ten op zichte van de twee uitersten licht en donker. Het lichaam dat van voren wordt belicht staat in contrast met het don kere silhouet op een lichte achtergrond ernaast. Van een geheel ander genre zijn de poppen van Liduin Ple- ijsier. Geboeid, door het men selijke gezicht kwamen haar eerste poppen zes jaar geleden in het ScMelandziekenhuis ter wereld, waar zij als laborante werkzaam was. In een drietal vitrines in de hal van het zie kenhuis worden poppen van uiteenlopende aard tentoonge steld. Zo is er een een Schot, een serie Chinezen en 'mees ter' Prikkeheer te zien. De meeste poppen zijn ontsproten aan de fantasie van de in Rot terdam woonachtige poppen- maakster. GalerieScbieland aan ie Stadhouderslaan is dagelijks van negen uur 's morgens tot tien uur 's avonds geopend. n -j, -* I Uit de kinderboeken van vroeger; meester Frikkebeen, uitgevoerd door poppenmaakster Li duin Pleysier. BLOEMEN EN VOGELS Arthur van Steen, mede-ei genaar van galerie Het Spec trum, exposeert vanaf van daag tot en met eind maart in Huize Frankenland. Van Steen maakt aquarellen waarbij Mj vooral natuurlijke objecten zo als bloemen en vogels tot on derwerp kiest. De elementen- tekenen zich af tegen pastel- kleurige achtergronden. De tentoonstelling is dagelijks van negen uur tot half negen 's avonds te bezichtigen. KUNSTWERK! De onlangs m het leven ge-' roepen stichting 'Kunstwerkt' treedt met de expositie in het Stedelijk Museum voor het eerst naar huiten. De tentoon stelling toont werk van zeer uiteenlopende aard. Niet al leen schilders, beeldhouwers en grafici zijn vertegenwoor digd, maar ook een edelsmid. De ScMedamse' kunstenaars Peter Hellemons, Inge van Haastert, Sjef Henderickx, Henny van Leeuwen en Mar tin Moesman, laten met nog 19 anderen hun werk zien. Tot en met 10 maart is de ten toonstelling te zien in het Ste delijk Museum van dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur en op zondag van half één tot vijf uur. GOM KENTIE Werk van de. kunstenares Gon Kentie hangt tot en met 2 maart in galerie/konditorei 'Het Spectrum' aan de ST. Li- duinastraat. Zij maakt voorna melijk veelkleurige abstracte olieverfscMlderijen. In een dikke laag brengt Kentie de verf aan op het doek en vormt het vervolgens met een palet mes of een ander stuk gereed schap tot een structuur. De ve le'kleuren gebruikt ze om haar spontaniteit en enthousiasme over te brengen. MONOPRINTS In café Het Paard op de Hoogstraat worden tot 1 maart monoprints van de ScMedam- se kunstenares Gwénaêle Dia- scom tentoongesteld. Dat zijn kunstwerken waarbij inkt op een glasplaat wordt aange bracht. Vervolgens wordt er een afdruk van gemaakt die met verschillende schilder technieken wordt afgewerkt. Als uitgangspunt neemt de kunstenares middeleeuwse muurschilderingen in de ker ken van de Koptische gemeen schap in Egypte. Het Paard is op maandag gesloten. INTERIEUR Vivian Rowe volgde de op leiding tot beeldhouwer aan de Akademie Minerva. In café De Hermandad op de Grote Markt toont hij een selectie van zijn zeefdrukken. De on derwerpen voor zijn werk zijn vrij realistisch zoals interi eurs, tafels en stoelen. Maar op het meest alledaagse werpt Mj een vooruitstrevende blik. Hij presenteert een geheel nieuw interieur. In de 'huis houding' van Rowe schuilen invloeden uit de klassieke, ba- Tokke, romantische en heden daagse periode. De openingstij den zijn op dinsdag van tien tot zes uur en van woensdag tot en met zondag van tien tot elf uur. IKONEN Geboeid door het zien van ikonen, hun kleur, vorm en geschiedenis heeft Leendert Pronk zich meester gemaakt van de techniek. Zijn werk valt op door de bijzondere kleuren en de mystieke devo tie die het uitstraalt. De expo sitie wordt vrijdag om acht uur geopend daar ds. Cor de Bildt en is tot zaterdag 6 april te zien in drukwinkel en gale rie Pervelle aan de Fransen straat. HAROLD VERHAGEN De foto's van de Amster damse fotograaf Harold Ver hagen hangen nog tot en met 23 februari in Cultureel Cen trum Hollandia aan de Oostha- venkade Regenachtige Euro pese steden, straatkinderen en clowns. Het is nog maar een greep uit de onderwerpen die Mj kiest tijdens zijn reizen naar grote steden zoals Rome, Palermo, Istanbul en Amster dam. Verhagen is een foto graaf van en voor het leven. Overval bijkantoor van Bondspaarbank SCHIEDAM De Bond spaarbank aan de Rem- brandtlaan in West is.gis termiddag het doelwit ge weest van een overval. Om streeks hal; twee stormde een overvaller, vermomd met een bivakmuts, de bank binnen. Met een vuurwapen in de hand riep hij om geld. Nadat hem het geld werd overhandigd, verliet Mj de bank. Op dat moment be vonden zich geen klanten in het bankgebouw. Buiten zag een getuige hoe de overval ler zich ontdeed van zijn bi vakmuts. Het signalement van de dader luidt: man van omstreeks 25 jaar, circa 1.75 meter lang, donker blond kort haar met aan de linkerzijde een scheiding en een lichte korte snor. De man droeg een donkerkleu rige korte jas en had een donkerblauwe spijkerbroek aan.(politie ScMedam 4494499). Inbrekers nemen sieraden mee SCHIEDAM In een woning aan de 's Graveland- seweg is gisteren ingebro ken. De daders kwamen het pand binnen door de voor deur te forceren en door zochten de gehele woning. De bewoners missen diverse sieraden van een behoorlij ke waarde. Diefstal uit auto's SCHIEDAM Uit twee auto's aan de Willemskade en de Groenelaan is de ra dio-cassetterecorder gesto len. De daders sloegen de achterruit in om de gepar keerde personenauto aan de Willemskade binnen te ko men. Van de auto die aan de Groenelaan stond gepar keerd, forceerden de daders de portierruit. Klyphuis Oost SCHIEDAM In Klup- huis Oost wordt een cursus Silat Bangau ^PdüK'^gëge- ven, Silat is een Oosterse verdedigingssport, die uit gaat van fysieke en psycho logische training. Belang stellenden kunnen donder dagavond tussen 20.00 en 21.30 uur een voorlichting- avond over deze sport bij wonen -in het clubhuis aan de Galileistraat. Ima van alio op doek Filmluïs SCHIEDAM In het Filmhuis aan de Nieuw- straat draait vrijdagavond 22 februari de Amerikaanse .film Imagine. Het is de ver filming van het leven van John Leimon, waarin regis seur Andrew Solt gebruik maakt van van originele op names, interviews en frag menten van songs en con certregistraties. De film be gint om 21.30 uur. Vrijmarkt voor computerfreaks SCHIEDAM De Com puter Club Schiedam houdt zaterdag 23 februari een vrijmarkt in gebouw De Teerstoof aan de Nieuw- straat. Op de markt wordt hard- en software van di verse merken computers te koop aangeboden. Zowel de deelname aan de markt als de toegang is gratis; de vrij markt is vanaf 10.00 uur toegankelijk voor het pu bliek. Nieuwland zoek naar vrijwilligers SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland aan de Albarda- straat zoekt nieuwe vrijwil ligers. Mensen die mee wil len werken aan aktiviteiten voor kinderen, tieners, vol wassenen kunnen van maandag tot en met donder dag contact opnemen met Chrit Wilshaus van het buurthuis. Cursus over risico's In on rond buis SCHIEDAM In Klap huis Oost aan de Galilei straat zijn donderdag 21 fe bruari en donderdag 28 fe bruari bijeenkomsten over het thema veiligheid in en rond het huis'. De bijeen komsten zijn speci-M be doeld voor Turkse /rouwen. Aan de orde knr.it hoe er ge handeld mc/sc worden bij bepaalde ongelukjes, en hoe ongelukken voorkomen kun nen worden. De voorlich tingsbijeenkomsten begin nen 's morgens om 9.15 en om 11.15 uur. {INGEZONDEN MEDEDELING) Geopend, 12 00-23 00 uur/'s zaterdags. 09 00-18 00 uur (dinsdag en zondag gesloten) •soo'ru. 1

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1