Zijdeveld presenteert plan nieuwe b innenstad Skateboarders krojgen drie 'm niramps' 't Groen zette een generatie schrijvers in de literatuur Skkïe en Pippeloentje in grote onzekerheid Het Vrije Volk SCHIEDAM Bosvervuiling Als ik later rijk was Over me huisdieren Rechter houdt omstreden OMA-tekst voorlopig tegen WOENSDAG 20 FEBRUARI'1991 WS PAGINA 13, SCHIEDAM Speel-O- theek Ikkie en peuterspeelzaal Pippeloentje worden wellicht het slachtoffer van een grote verhuisoperatie, die zich in Spaland dreigt te voltrekken. Voor de twee voorzieningen die nu in de Woudhoekschooi zijn ondergebracht zal voorlo pig geen alternatieve lokatie worden gezocht. Het college van burgemeester en wethou ders .wil eerst afwachten wat er op het gebied van onder- wijsaccommodaties gaat ge beuren in de nieuwbouwwijk. Het college beseft dat die te rughoudendheid voor Ikkie en Pippeloentje kan leiden tot 'een knellende situatie'. Maar dat risico vindt Lat college aanvaardbaar. De Schiedamse bestuurders vinden dat zij in een lastig parket zijn gemanouevreerd nu er zich van allerlei kanten onzekere ontwikkelingen aan dienen. In het voorstel om het zoeken naar huisvesting voor Ikkie en Pippeloentje voorlo pig te staken, baseert het col lege zich op de onduidelijke toekomst voor niet minder dan drie scholen: De Klinker, Regenboog en de Woudhoek schooi. De Klinker (openbaar) en Regenboog (inter-confessio- neel) zijn gestaag uitdijende scholen, die waarschijnlijk Snel uit htm jasje zullen groei en. Een voordehandliggende oplossing zou zijn de bestaan de accommodaties uit te brei den. Maar het ministerie van Onderwijs, zo vreest het colle ge, zal dan meteen roepen dat eerst maar de lokalen van Ik kie en Pippeloentje moeten worden ingepikt. Als de groei zo enorm is dat ook die twee lokalen ontoereikend zijn, zul len er noodlokalen moeten worden geplaatst. Daarvoor is inmiddels een verzoek inge diend waarover het college denkt in mei van het ministe rie uitsluitsel te krijgen, Als dat gebeurt is het acute huis vestingsprobleem van Ikkie en Pippeloentje uit de wereld. Be verwachte toeloop van leerlingen naar de Woudhoek schooi kan dan echter weer voor een extra complicatie zorgen. De gemeente heeft daarom tevens een verzoek bij het ministerie ingediend een nieuwe Woudhoekschooi in Spaland te mogen bouwen. Niet alleen de te kleine behui zing speelt daarin een rol, maar ook de slechte bouwkun dige staat van het bestaande pand. Als dat verzoek wordt gehonoreerd, is er in 1992 op eens een lege Woudhoekschooi beschikbaar. Ook daarom vraagt het col lege zich af: moeten we nu wel naar andere huisvesting voor Ikkie en Pippeloentje op zoek gaan? Of kunnen we niet beter wachten tot duidelijk is of de voorstellen voor nood schoten voor de Regenboog en Klinker en nieuwbouw voor de Woudhoekschooi worden gehonoreerd? Dan immers kan pas een plan worden gemaakt voor de bestemming voor de vrijkomende Woudhoekschooi. Daarin zal dan ook de nu al leegstaande kleuterschool aan het Bachplein worden betrok ken. BRIEVEN VAN KINDEREN Hallo ik heet Cindy en ik wil het hebben over bosvervui ling. Ik vind het maar stom dat iedereen zijn vuil in het bos gooit. Want de dieren kunnen zo niet meer teven. Want als een konijn bijvoorbeeld eten gaat zoeken kan dat konijn zich zo opensnijden aan een blikje. Dat open ligt. En andere dieren natuurlijk ook. De bomen gaan ka pot door de luchtvervuiling. En er leven beesten in de bo men. Die door de luchtvervuiling niet meer kunnen teven in die bomen. Ik heb er veel over gehoord. En het gaat steeds slechter met het bos. Dus zorg er zelf ook voor. Een beter milieu begint bij jezelf. Doe gewoon houd het schoon. Cindy, 11 jaar Rotterdam Vervuiling Jk heb al geschreven over vervuiling maar zo te zien zijn er niet vel mensen die naar mij luisteren. Ik woon tegen over een maas en daar tegenover zijn fabriekten. Die fa brieken veroorzaken luchtvervuiling en daar moeten wij in teven. Niet erg fris. Er zijn ook boten die de lucht ver vuilen. Ik heb er weleens een gezien. Ik riep naar die man maar die man dacht dat ik gek was. Ik hoop dat jul lie nu wat beter op het milieu gaan letten. Daag! Ines, 10 jaar Rotterdam Dan wil ik meer verdienen. Zodat ik later voor mijn man en kinder kan zorgen. En in een mooi groot huis kan gaan wonen. En heel veel meubels kan kopen. En een grote achtertuin een voortuin heb. En een grote keuken en woonkamer en> zolder en en nog veel meer. En lekker drinken en eten. En natuurlijk een zwembad en een lig bed natuurlijk. En aan de overkant een boederij met kip pen, paarden en varkens en schapen en nog veel meer. Én dan wil ik nog een groente tuin en dan eet ik zelf groente en verkoop ik ook groente. En dan wü ik een scietboot en dan ga ik rezen over het water en dan droog terug kom. Jerney, 8 jaar Rotterdam Toen ik klein was kreeg ik een kat. Zal ik zeggen hoe hij heet Dicsy. Het is ook een kroelpoes. Maar hij kreeg een vriendje. En moet ik die ook zeggen hoe hij heet twister. Ze spelen zo graag met elkaar. En ik zat er altijd tussen. Mijn katten krijgen altijd eten. Weet je wat ze eten wis- cas en brokken en ze drinken melk en water. En ze gaan ook naar buiten. Shirley, 8 jaar Rotterdam Tekening Achraf, 7 jaar, Rotterdam In 1995 Hema in Verlengde Passage, Bas aan Buitenhaven en auto's in parkeergarages SCHIEDAM In het giste ren verschenen rapport 'Kan sen benutten, de tijd is er rijp voor' ontvouwt wethouder Chris Zijdeveld zijn plannen voor de vernieuwing van de binnenstad van Schiedam. In 1991 nog wordt begonnen met de verwezenlijking, rond 1995 moet de gigantische operatie voltooid zijn. Volgens de nu eindelijk openbaar gemaakte plannen verhuist de Hema van het He- maplein naar het Imelda (Uitkijk)-terrein achter de Hoogstraat, wordt de Passage doorgetrokken naar de Hoog straat en verhuist Bas van der Heijden van het Broersveld naar de Buitenhavenweg. In zijn planvorming is het gemeentebestuur uitgegaan van de zogenaamde Grote Om loop, dat is de route die het winkelend publiek bij voor keur zou moeten afleggen: Broersvest, Hoogstraat, Lange Kerkstraat, Broersvest. Met de verplaatsing van de super markt van Bas van der Heij den naar de rand te verplaat sen is de Grote Omloop nog een stukje groter gemaakt Het definitieve totaalplan in Zijdevelds nota wijkt niet af van het al eerder in Het Vnje Volk bekendgemaakte concept. De wethouder beves tigt nu wel die ontwikkelingen en geeft nadere bijzonderhe den prijs. De ABC-winkel, waarin Al- bert Heijn, Blokker en C&A gaan samenwonen, is het eer ste project dat wordt aange pakt. Het bevat een vloerop pervlak van 5000 vierkante meter. De centrale toegangshal ligt aan de Lange Kerkstraat. Boven de winkel komen twee parkeerdekken voor in totaal ruim 300 auto's. Direct na de zomer van 1991 begint de bouw. De oplevering wordt verwacht in het najaar van 1992. Bas van der Heijden start eind 1991, begin 1992 aan de Buitenhavenweg de bouw van een complex met supermarkt, enkele andere winkels (kle ding, huishoudelijke artikelen, woningtextiel), totaal vloerop pervlak 4000 vierkante meter, en parkeergelegenheid voor iets meer dan 300 auto's. De oude winkel aan het Broers veld zal waarschijnlijk als par keergarage worden gebruikt. Het ingrijpendste en inge wikkeldste karwei is de ver lenging van de Passage naar de Hoogstraat. Het plan van projectontwikkelaar MAB uit Den Haag voorziet in het door trekken van de winkelgalerij tot aan het pand van Hij-he renmode. De Hema wordt ge vestigd in de centrale hal. In dit complex is zijn ongeveer 60 woningen opgenomen. De winkels aan het Broersveld worden 'opgepept' en om ze bereikbaar te maken komen er roltrappen naar de nieuwe Passage. Op de plaats van Bas van der Heijden, en mogelijk ook op de vrijkomende grond van het te slopen Passage-theater, wordt een parkeergarage met minimaal 200 plaatsen ge bouwd Volgens schattingen kan dit reusachtige karwei voorjaar 1992 beginnen en zijn de winkels in de zomer van 1993 klaar. Een hoofdstuk apart vormt de bebouwing van het Stads- erf, waar de gemeente voor ongeveer 40 miljoen gulden een theater, een bibliotheek, een bestuurscentrum (raads zaal en informatiepunt) wil verwezenlijken. Met de bouw zou halverwege 1992 een be gin kunnen worden gemaakt. De datum hangt af van de ont wikkelingen rond de Passage. De datum waarop de eerste paal de grond ingaat voor de particuliere nieuwbouw op het Emmaplein staat wel vast. Amsteiland bv uit Botterdam mag daar begin 1992 starten. De projectontwikkelaar heeft er 140 duurdere koop- en huurappartementen gepland en ongeveer duizend vierkante meter winkel- en kantoor ruimte. Dat laatste planonder deel is geprojecteerd aan de Broersvest, om de winkelfunc- Wethouder Zijdeveld: gigan tische operatie. tie van die straat te verster ken. De bestaande middenstand zal volgens Zijdeveld moeten saneren, verhuizen, uitbreiden of renoveren. Verwacht wordt dat een verschuiving gaat plaatsvinden. De vernieu wingsoperatie heeft nog tal van andere neveneffecten. Met winkels alleen ben je er niet, aanvullende voorzienin gen zijn hard nodig, maakt de nota duidelijk. Wil het cen trum voor de klant echt aan trekkelijk worden, dan moe ten er ook meer telefooncel len, terrasjes rn fietsenstallin gen komen. Zelfs de openbare toiletten, die enkele jaren geleden uit het straatbeeld werden verwij derd omdat dat een paar dui zend gulden onderhoud scheel de, zullen hun come-back ma ken. Het herboren Schiedam kan ze zich straks weer ver oorloven. SCHIEDAM Er is goed nieuws voor Schiedamse ska teboarders. Moeten de bezit ters van een 'plank op wielen' voor het serieus beoefenen van hun hobby nu uitwijken naar Rotterdam, binnenkort kunnen ze in eigen stad te recht. De gemeente heeft tach tigduizend gulden over voor het bouwen van drie zoge noemde miniramps. De miniramp is een half ronde pijp, waarin de skatebo arders heen en weer rijden. De grootste sensatie bereiken de jongeren als zij met een flink_vaartje op het hoogste punt van het apparaat zijn aangeland. Juist op het mo ment dat zij uit het speeltuig dreigen te vliegen, maken zij rechtsomkeerd. Zij racen met hoge snelheid naar de andere einder van de miniramp en voeren eenzelfde ritueel uit. Op verzoek van een groepje jongeren uit West wordt de eerste miniramp gebouwd aan de voet van de Vlaardinger- dijk. De gemeente denkt een geschikt plaatsje gevonden te hebben op de hoek van de dijk met de Burgemeester van Haarenlaan. Met de jeugd is afgesproken, dat zij de aanleg- kosten verminderen door een *ia' Hoogstan4jes op een miniramp, binnenkort drie van deze skate deel van de werkzaamheden zelf uit te voeren. Naast het graafwerk dienen de tieners van West zelf de grondverwij- dering en de zand af te voe ren. de bij skateboarders zo populaire halve pijp. Schiedam krijgt hanen. De gemeentelijke afdeling voor Cultuur, Sport en Jeugd- welzijnswerk heeft voor West een bijdrage van twintigdui zend gulden in gedachten. Dit bedrag is niet voldoende voor de aanleg. De jongeren dienen zelf het resterende bedrag van 2400 gulden te vergaren. Ze denken voor dit doel een spon soractie op te zetten. De gemeente heeft de be groting op bewuste gronden niet sluitend gemaakt. Door de jongeren zelf een deel van het "benodigde geld te laten verdie nen, denkt men de betrokken heid te begroten. Met steun van de bewo nersvereniging West, Wonen Leven uit Nieuwland en het IOBS (instituut ondersteuning bewoners in stadsvernieu wingsgebieden) moeten de ska teboarders het verval van de baan tegengaan. De benodigde materialen voor het onder houd worden door de gemeen te verstrekt. Bij de bewonersvereniging bestaat goede hoop, dat de ska- teboardbaan met veel genoe gen door een grote groep tie ners zal worden gebruikt. Het schept tevens de kans, de be staande speelpleinen te reser veren voor een jongere leef tijdscategorie. Dit zou kunnen leiden tot een vermindering van de overlast. Mochten de positieve ver wachtingen uitkomen, dan worden de komende jaren ook skatebanen in Noord, Zuid en Oost gebouwd. Jongeren uit deze wijken hebben laten we ten dat zij wel voeten voor een miniramp in de eigen woon omgeving. VLAARDINGEN De be woners van ,de seniorenflat aan de Waalstraat kunnen ge rust zijn. De omstreden neont- ekst 'De negende van OMA' zal voorlopig nog niet op het dak van de flat prijken. De kunstenaar John Körmeling verloor gisteren het kort ge ding dat hij tegen de gemeente Vlaai-dingen had aangespan nen. De rechtbank oordeelde dat de zaak 'onvoldoende spoedeisend belang' had om tijdens een kort geding te wor den uitgevochten. Een kort geding mag, zo legde de rechter uit, slechts dén worden aangespannen als sprake is van enorme haast. „Deze zaak kan ook over een half jaar worden uitgevoch ten," oordeelde zij. De rechter wees de eis van de kunstenaar het tóch plaatsen van de tekst daar om vanmorgen af en stelde hem bovendien aansprakelijk voor de kosten van het kort geding. Körmeling kan nu plaatsing nog afdwingen via een 'gewone' rechterlijke pro cedure. „Maar dat zou wel twee jaar kunnen duren. Ei genlijk staan we weer gewoon op nul, aldus een enigszins tevreden woordvoerster van de gemeente. Ondanks de voor hem nega tieve uitslag van het kort ge ding is voor Körmeling op zich niet veel veranderd. Nog steeds zou hij het kunstwerk kunnen plaatsen. „Dat zou in principe kunnen. Maar hij komt dat gebouw natuurlijk niet in of op," aldus de ge meente-woordvoerster. Het idee van de Eindhoven- se kunstewar John Körmeling stammend uit 1989 was bijzonder. De neontekst 'De negende van OMA kon op verschillende manieren wor den geïnterpreteerd. De flat aan de Waalstraat was het ne gende ontwerp van het Office for Metropolitan Architecture (afgekort: OMA), het architec tenbureau van Rem Koolhaas. Daarbij is diezelfde flat 'ne gen' verdiepingen hoog en wordt ze vooral bewoond door ouderen. Om die reden, be dacht Körmeling zich, is die term OMA wel zo toepasselijk. De bewoners konden de originaliteit van de kunste naar niet waarderen. Vooral de term 'OMA' beschouwden zij als ongepast en zelfs „stig matiserend en discrimine rend". Een meerderheid van de gemeenteraad toonde zich gevoelig voordat argument en nam een motie aan, die van de voltooiing van het kunst werk afzag. Een flinke schade vergoeding voor de kunstenaar dan maar, dacht een meerder heid. Het eerste onderdeel, een op de tetter W eindigend alfa bet op de gemeentebibliotheek aan de Waalstraat, is reeds aangebracht aan de Waal straat. De driemeterhoge ne ontekst 'De negende van OMA' zou op de seniorenflat tegen over de bibliotheek moeten worden geplaatst. John Körmeling wilde van morgen wachten met com mentaar tot hij de consequen ties heeft besproken met zijn advocaat. Eerder heeft de Eindhovenaar reeds te kennen gegeven niets te zien in „een onafgemaakt kunstwerk". Voorlopig staat dat er echter nog wel. Vooral om die reden probeerde Körmeling twee we ken geleden via een kort ge ding algehele plaatsing van zijn 'schepping' toch af te dwingen. Hij beriep zich daar bij op het „morele recht van de kunstenaar". Door Han van der Horst VJ, AARDINGEN Het Groen van Prinsterer Lyce um heeft de Nederlandse li teratuur van de laatste twintig jaar met een opmer kelijk aantal schrijvers ver rijkt. Niet alleen Maarten 't Hart volgde er een middel bare schoolopleiding met den bijbel, maar ook Levi Weemoedt en Maarten Bies heuvel In hetzelfde rijtje horen thuis de critici Dirk Kroon en August Hans Den Boef en de liedsjesschrijvers Wim Kerkhof (Amazing Stroopwafels) en Cornelis Pons. Ze hebben allemaal een carrière op de school banken van het Groen ach ter de rug, zo'n beetje in de jaren vijftig en zestig. Speelt het Groen een rol in hun werk? En lieten ze op school al iets merken van wat ze later zouden worden? Daarover hield oud-rector L.F. Jansen voor de Historische Vereniging Vlaardingen een uitvoerige lezing. De lokatie was goed gekozen: de aula van het Groen zélf. „Bieden zij groenvoer?" vroeg Jansen zich af met een verwijzing naar de naam van het scholieren blad. Dat viel mee én tegen. Ze zaten bijna allemaal in de redactie van Groenvoer, maar erg produktief toon den zij zich op Dirk Kroon en August Hans den Boef na niet. Maarten 't Hart schreef zelfs helemaal niets. Maar die had dan ook een oneigenlijke reden om tot de redactie toe te treden. Daar zat namelijk de MMS- leerlinge Marijke Reedijk in, op wie 't Hart hopeloos verliefd was. Zij is de Mart- ha-figuur uit 'Een Vlucht Regenwulpen'. Jansen her innert zich, dat hjj eens probeerde de twee wat dich ter bij elkaar te brengen, maar Marijke wilde niets van Maarten 't Hart weten. Ze vond hem een 'afschuwe lijke jongen', bleef hem straal negeren, trouwde ten slotte met een ander. Haar zoon stuurde ze later ook naar het Groen en die schepte over zijn beroemde moeder op. Dirk Kroon schreef in Groenvoer al tamelijk ge leerde stukken. August Hans den Boef vormde het blaad je in de wilde jaren zestig om tot een actie-orgaan. Hij liet de naam veranderen in Wederwaardigheden van het leerlingenfront, kortweg 'Wolf en schreef stukken, waarin de woorden 'kom- munikaatsie' en 'krities' niet van de lucht waren. Hij stelde vast, dat het Groen een aantal problemen had, waarvan het ergste was 'het leven in een neokapitalistie- se maatschappij' en bedacht de leus 'Maak het Groen rood'. Allemaal niks van te recht gekomen. Tegenwoor dig is August Hans den Boef een degelijk wetenschapper. Wat Biesheuvel en 't Hart in Groenvoer verzuim den, maakten zij later goed. 't Hart heeft er tijdens zijn studie nog anderhalf jaar voor de klas gestaan en zijn treurige ervaringen hij kon slecht orde houden waren later de inspiratie bron voor zeer komische, maar volgens Jansen bui tengewoon waarheidsge trouwe verhalen. Dat geldt ook voor andere passages die zich op het Groen en in de directe omgeving afspe len. Behalve, meent Jansen, als de hoofdpersoon erop timmert, 't Hart was alles behalve een vechtersbaas. Als hij wordt gepest met zijn hopeloze liefde voor 'Martha', slaat 't Hart zijn kwelgeest tegen de grond. In werkelijkheid kwam hij zich bij mij beklagen, aldus Jansen. Biesheuvel permitteert zich meer vrijheden. Hij houdt vol, dat hij een keer van het Groen is afgetrapt, maar daarvan kon Jansen ondanks lang zoeken geen bewijzen vinden. Wel, dat Biesheuvel een keer bleef zitten en toen waarschijn lijk zelf van school is ge gaan om aan te monsteren als ketelbinkie op de wilde vaart. Ook in het werk van Le vi Weemoedt speelt de mid delbare school een grote rol, maar dat is meer gebaseerd op de ervaringen van de schrijver op het Westland Zuid, waar hij een dikke tien jaar Nederlands gaf aan een merendeels onwillig pu bliek. Waarom het Groen in een betrekkelijk korte pe riode zoveel schrijvers heeft opgeleverd, weet Jansen niet. Hij denkt, dat het toe val is Maar het blijft op merkelijk. Vlaardingen moet terug naar de Rederij kerstijd om een vergelijkba re explosie van talent te /inden. En Maassluis? Dat heeft naast Maarten 't Hart maar één danige stilist op geleverd: dr. Abraham Kuy- per. Inbrekers houden huis in flatwoning SCHIEDAM De bewo^l ners van een flatwoning aan de Johan Braakensiek-jj straat troffen hun huis van morgen vroeg in een desola-J te toestand aan. Tijdens hun-1 afwezigheid hadden inbre-| kers het interieur overhoop, gehaald. Nadat de voordeur? was weggebroken waren al-, le laden en kasten (egge-*- haald en was de inhoud* over de vloer verspreid. De inbrekers hebben geld, sier l raden en parfum meegeno men. Dans en Showorkest 5 in Passagetheater SCHIEDAM In d^. Grote Zaal van het Passage-» theater speelt vrijdag Heg Groot Niet Te Vermijden? Dans en Show Orkest Heg orkest neemt een duik ins het muzikale werelctaper| toire van de jaren dertig,i om weer boven te komen im de muziek van de jaren tachtig. Het optreden begint om 20.15 uur, de toegang bedraagt 17.50 gulden. Hou ders van een kortingpas krijgen een rijksdaalder re ductie. Verrock Plelisier jf Confere- in De Teerstoof SCHIEDAM nier Marcel Verreck en gi tarist Paul Pleijsier treden vrijdag en zaterdag op in. theater De Teerstoof aan de Nieuwstraat, De voorstel-^ ling begint om 20.30 uur, del toegang bedraagt vijftien gulden. Houders van een kortingpas betalen 12.50 gulden. Van der Raaf blijft SCHIEDAM De arnl tenaar Tinus van der Raaf, die vandaag door zijn colle ga's in de bloemetjes is ge-| zet, neemt in tegenstelling» tot wat wij eerder deze| week berichtten nog geen afscheid van de Openbare* Nutsbedrijven Schiedam. 5 Van der Raaf wordt gehul-1 digd in verband met zijn', veertig jarig gemeentelijk- dienstverband, maar met deJ VUT gaat hij nu nog niet. 'Momok's' in Passagetheater SCHIEDAM Link pro-? ducties staat donderdag metj, 'Momok's' op de planken in| het Passagetheater. Mo mok's zijn spookfiguren af komstig uit oude verhaten die werden doorgefluisterd f tijdens het vallen van de nacht. Het Indische gezin in Momok's bestaat uit een ou-* de vrouw, haar zwijgende* neef, een meegesmokkelde* bediende en Kolonel, deB* huisvriend van de familie - Ze teven nu, maar allen" houden zij vast aan het ko-< loniale verleden; de spoken van een vervlogen tijd. Mo mok's i s een eigentijdse tragi-komedie die "handelt over onheil, macht en ver lossing. Het stuk begint om kwart over acht in de grote zaal van het theater en kost ƒ12,50, met kortingspassen een tientje, Indische muziek in De Tender SCHIEDAM In thea tercafé De Tender speelt de Sebastiaan Groep donderdag Indische muziek, de zoge naamde Krontjong-muziek. Deze muziek stamt uit de i zestiende eeuw, maar is steeds meegegaan in de tijd. De groep zingt in het engels 1 en werkt met akoestische instrumenten. Zij brengen een ongecompliceerd ritme ten gehore met invloeden var onder meer disco en funk. Kleding ei speelgoed op beurs Nieuwland SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland aan de Albarda- straat houdt vrijdag een kle ding- en speelgoedbeurs, 's Morgens tussen kwart voor negen en kwart voor tien kan de kleding en het speel goed worden ingeleverd en om den wordt dan met de verkoop begonnen. Met tien procent van de opbrengst adopteert het buurthuis en kind via Foster Parentsplan. De verkoop gaat door tot twee uur. Koemarktbrug afgesloten SCHIEDAM In ver band met werkzaamheden aan de slagbomen is de Koe marktbrug in de nacht van donderdag op vrijdag afge sloten voor verkeer. De af sluiting duurt van half één tot half zes "s morgens. -MmXZUs*. r V* K* jib S - O V 1

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1