Ou< derenzorg komt onder zware druk lof fie heel ook een traditie in jeneverstad Schiedam Het Vrije Volk SCHIEDAM Ambitieus ^gebouwen complex verrijst aan Frans Halsplein a grijzing en tegelijk schrappen van verzorgingsplaatsen knelt krijgt liever celstraf dan Aanvullend krediet nodig voor onderhoud Straussplein NDERDAG21 FEBRUAR11991 ws PAGINA 17 SCHIEDAM Het Frans Halsplein zal gedurende de ko mende anderhalf jaar een wa re gedaantewisseling onder gaan. Het uit 1930 daterende gebouw van openbare basis school De Kring maakt plaats voor ambitieuze nieuwbouw; een gebouwencomplex waarin behalve de basisschool ook een kinderdagverblijf en 28 woningen voor ouderen wor den ondergebracht. Na de ko mende bouwvak-vakantie zal de dienst Gemeentewerken be ginnen met de sloop van het oude schoolgebouw. Volgens Gerrit Kruijt, vanaf 1 maart directeur van de Dienst Educatie, voldoet het bestaande gebouw van De Kring niet meer aan de mo derne eisen. Ook het gymnas tieklokaal van de basisschool, nu ondergebracht in een voor malige brandweergarage aan het Frans Halsplein, zal ver dwijnen; in het gebouwencom plex wordt een nieuwe gym zaal ingericht. Kruijt vindt dat een basis school en ouderenwoningen moeiteloos onder één dak te verenigen zijn. „We willen die woningen graag, omdat het ge bouw dan ook 's avonds in ge bruik zal zijn. Ook is er meer sociale controle, dat komt de buurt ten goede," aldus de di recteur. De komende maanden zal het plan verder uitgewerkt worden. De dienst Gemeentewerken wil de bouwplannen in dit sta dium nog niet vrijgeven. „De tekeningen zijn niet meer dan algemene ontwerpen, hoe het complex er exact uit komt te zien is nog niet duidelijk." Éen en ander hangt ook af van he omwonenden. „Het uitein delijke ontwerp dat door de fémeente wordt voorgedragen Kgt eerst nog een aantal we ken ter inzage. De betrokken buurtbewoners kunnen dan met adviezen en wijzigings voorstellen komen," aldus de woordvoerder van Gemeente werken. De buurt is overigens nog niet officieel ingelicht over de nieuwbouwplannen. Langstra: „Dat vinden we op dit moment nog niet nodig." Zowel van basisschool De Kring als van Bewonersver eniging Schiedam-West was niemand voor commentaar be reikbaar. i Tijdens de bouwwerkzaam heden, die één jaar in beslag rallen nemen, wordt De Kring tijdelijk ondergebracht in een schoolgebouw aan de Aleida- straat. Dat zal vrijkomen in verband met een samenvoe ging van de Goeman Borgesi- ïisschool en de Erasmusschool, die het komende schooljaar op hun beurt een gezamenlijk hieuw onderkomen vinden aan de Anthonie Muijsstraat. i Voor het openbaar onder wijs heeft de gemeente gedu rende de periode 1991-1994 een bedrag van 13,4 miljoen gulden gereserveerd. Van dit bedrag is 9,1 miljoen gulden bestemd voor de nieuwbouw aan het Frans Halsplein en de Anthonie Muijsstraat en op lange termijn ook in Spaland; de renovatie en onderhoud van andere openbare schoolge bouwen in Schiedam kost de gemeente 4,3 miljoen gulden. BEZORSINSL SCHIEDAM Het oude renbeleid in Schiedam komt de ornende jaren onder zwa re druk te staan. Een ernstige zorg wordt vooral het tekort aan de opnamecapaciteit voor een korte periode. Met het schrappen van verzorgings plaatsen zal de behoefte aan dag-, avond- of nachtverzor ging automatisch fors toene men. De druk op het ouderenbe leid heeft te maken met twee ontwikkelingen: in de nu al vergrijsde stad zullen voor een groeiend aantal ouderen acti viteiten moeten worden ont plooid, terwijl tegelijkertijd in het kader van provinciaal be leid er 267 verzorgingsplaat- sen moeten worden ingele verd. De gemeente heeft becijferd dat er dit jaar geld is voor 372 dagen voor kortdurende opna me. De behoefte daaraan zal naar verwachting echter bijna duizend dagen bedragen. Schiedam wil dan ook zo snel mogelijk een oplossing vinden voor dat capaciteits probleem. „Het kan niet zo zijn, dat deze voorziening in de loop van het jaar gestaakt moet worden wegens gebrek aan financiële middelen," laat het gemeentebestuur in een nota over het zogenaamd flan kerend ouderenbeleid weten. In die nota wordt een reeks activiteiten opgesomd, die tot doel hebben ouderen te hel pen, die al dan niet uit vrije wil langer thuis blijven wo nen. Die aanvullende projec ten blijken in een grote be hoefte te voorzien. Zo is met name de animo voor de cursus geheugentraining voor oude ren vorig jaar overweldigend geweest. Toen draaiden er vier cursusgroepen. Dit jaar zijn dat er al twaalf. Veel bestaande projecten worden dit jaar voortgezet, zo als dagopvang in Schiedam- Zuid, het preventieproject, de wijkfunctie van Huize Fran kenland en de Oproepcentrale. Nieuw is het project Huis bezoek dat voor ouderen is ge start in de Nieuwland- en Emmaflat. Door middel van huisbezoek wordt een inventa risatie gemaakt naar de be hoefte en de vraag naar zorg. Eveneens is de cursus 'Uit een zaamheid', waarin aandacht wordt besteed aan het gevoel van eenzaamheid waarmee veel ouderen kampen, in het aanbod opgenomen. In de meerjarenbegroting voor de komende vier jaar is vanwege die extra activiteiten en de wetenschap dat de groep ouderen flink zal toenemen tweehonderdduizend gulden extra opgenomen. SCHIEDAM Zo'n vijftien jaar geleden moest de laatste koffiebranderij in Schiedam aan de Brede Marktsteeg ver dwijnen, omdat de buurt de lucht niet verdroeg. Maar klanten die de bijbehorende winkel binnenstapten zeiden steevast: 'Hmmm, wat ruikt het hier lekker'. Misschien komt het door de alcoholdampen die eeuwen lang dooi de straten dreven dat de koffïegeur plotseling te pregnant werd. Voorheen wer den andere luchtjes dan die van moutwijn in elk geval nauwelijks opgemerkt. Terwijl er toch jarenlang een pinda- en koffiebranderij (Sindoro) aan de Vismarkt was geves tigd en Minderop op de hoek van de Hoogstraat en de Brede Marktsteeg ook het zijne aan de odeur locale bijdroeg. Na de branderij heeft nu ook de befaamde winkel op dat hoekje het veld geruimd. Wat niet wil zeggen dat de koffiecultuur voorgoed uit Schiedam is verdwenen. BV Leonard van der Vijver, zoals de laatste koffiespecialist van Schiedam bekend staat, is slechts verhuisd. Elders aan de Hoogstraat wordt de nering voortgezet. Het hoekpand was te klein voor een winkel en groothan del samen en te groot voor een winkel alleen, legt Judy den Toom uit. Zij staat al elf jaar achter de toonbank en weet alles van koffie én van het be drijf. De groothandel zit nu in de Spaanse Polder; de winkel verhuisde naar Hoogstraat 166. De branderij blijft als vanouds gevestigd in Deven ter, waar de bonen, op veilige afstand van de gevoelige Schiedamse neuzen, op aroma worden gebracht. Er is weke lijks verse aanvoer. Minderop, Van der Vijver, Uzendijk en Van Oort: er Val len allerlei namen als de ge schiedenis van de onderne ming ter sprake komt. Op de huisverpakking staat, behalve het logo van de Keurvorst van Keulen, het jaartal 1799, maar sinds de grondlegging van het bedrijf zijn verschillende eige naren en firmanten elkaar op gevolgd. De huidige eigenaar is Gert]an Griffioen. Een naam die weer niet is terug te vin den op de etalageruit noch op de zakjes waarin de koffie en |thee hun weg vinden naar de consument. Een traditionele naam ligt in de koffiehandel nu eenmaal beter in de markt. Soms wekt die ingewikkel de stamboom verwarring, zo als vorig jaar bleek op de Be drijvendag van de gemeente Schiedam. Griffioen, die op de bijeenkomst koffie en thee schonk, raakte in gesprek met burgemeester Beinïer Scheer- es. De burgervader keek er be paald van op dat zijn stad een groothandel in koffie herberg de. De naam Van der Vijver zei hem niets, Scheeres kende alleen het winkeltje op de Hoogstraat, waar zijn vrouw «SR* l ïwïiu -hl Judy den Toom: „Zaterdag is het één en al koffie wat de klok slaat.' versgebrande koffie pleegt te kopen. „Nou, dat zijn wij dus," zei Griffioen lakoniek, Hanneke Scheeres is lang niet de enige Schiedamse die liever bij Leonard van der Vij ver een half pondje versge brande en versgemalen Mokka of Arabica betrekt dan het va cuüm gezogen equivalent bij de supermarkt. Tussen de smaak van die produkten gaapt een afgrond van ver schil, en volgens Judy den Toom beginnen steeds meer stadgenoten dat te ontdekken. Fijnproevers „In het begin zat ik hier dagenlang te breien en te puz zelen, Er kwam geen kip, de klandizie bestond uit een handjevol fijnproevers. Het publiek had iets van: laten we eerst maar eens de kat uit de boom kijken. De laatste jaren is het steeds drukker gewor den. Negen van de tien men sen die hier één keer een voet over de drempel hebben gezet, komen terug." Koffiedrinkers hechten dik wijls net zo hardnekkig aan hun vertrouwde merk als krantenlezers aan hun dag blad. „Tegen nieuwkomers zeg ik: begin nou eerst eens met Mokka, dat is de meest norma le soort. Daarna kun je Oriënt proberen, die is wat pittiger. En zo komen ze gaandeweg verder, tot ze aan de Kenya toe zijn, de duurste soort, héél apart." De afzet is intussen flink gegroeid. Van de negen verkrijgbare soorten zijn Espresso, Arabica en Mokka het meest gevraagd, maar ook de Ster, de Max Havelaar en de cafeinevrije koffie doen het goed. Door de opmars van de Ita liaanse eethuizen is de vraag naar koffie om thuis cappuci- no te brouwen explosief geste gen: „De Espresso gaat bier met kilo's de deur uit." De nostalgische uitstraling van de' zaak en de doordringende geur missen hun uitwerking ook op de vreemdeling niet. „We worden dikwijls aangezien voor een koffieshop," vertelt Judy den Toom. „Dan komen er mensen binnen die gezellig gaan zitten. 'Kunnen we een kopje koffie bestellen?' 'Tuur- lijk?' 'En een bonbonnetje er bij, kan dat ook?' 'Nee, helaas, dat hebben we niet'. Moet je die gezichten zien als ze wil len betalen en je zegt: 'Nee hoor, dit is van het huis'. On betaalbaar." Thee Parallel aan het bloeiende koffiebewustzijn verloopt in Schiedam de groei van de vraag naar thee. Ook daarin biedt Leonard van der Vijver een ruime keuze. Maar terwijl de waardering voor de onder scheidene koffiesoorten dwars door alle generaties loopt, is de 'voorkeur voor bepaalde 1 theesmaken streng aan leeftijd gebonden Judy den Toom: „Tussen de 35 en de 50 jaar zitten ze vast aan de zakjes. Jongelui zijn op zoek naar de exotische soorten, van wal noot tot Bloemen van Hawai. Boven de 50 jaar willen ze op eens af van wat ze 'die vieze zakjes' noemen, dan krijgen ze weer trek in een ouderwets bakje thee." Thee en koffie hebben ook elk zo hun eigen hoogtijdagen. Om onverklaarbare redenen is vrijdag in Schiedam 'theedag'. „Dan sta ik hier aan de lopen de band halve onsjes te verko pen." Zaterdag daarentegen is het weer één al koffie wat de klok slaat, „Dan nemen vrou wen gezellig hun echtgenoot mee om iets lekkers voor het weekeinde uit te zoeken." En eens per jaar verspreidt zich als een lopend vuurtje het ge rucht door de stad dat de eer ste pluk Daijeeling is gearri- veerd. „Dan loopt het hier storm. Want die thee kun je vergelijken met de Beaujolais primeur." Voor de komende en gaan de klant gaan er volgens Judy den Toom dagelijks 'tig potten' koffie en thee doorheen. Om de haverklap weerklinkt na het rinkelen van de deurbel de kreet: „Wil je óók een bak kie?" Soms lijkt de zaak meer op een drukbeklant proeflo kaal dan op een winkel. Met dit verschil dat de lucht van jenever er ver te zoeken is. Hoewel de koffie al twee eeuwen kind aan huis is in Schiedam, en in jaren dus ge makkelijk kan wedijveren met de jenevertraditie, hebben die twee maar weinig met elkaar te maken. Judy den Toom moet lang nadenken voordat •ze een raakpunt weet: „Mis schien dat je 's morgens een bak koffie neemt als je een ka ter hebt van de jenever." SCHIEDAM De Dienst Woningbeheer heeft bij het college van burge meester en wethouders een aanvullende kredietaan vraag ingediend voor reno vatie van 351 woningen aan het Johan Straussplein. Het krediet is nodig om de onderhoudskosten te finan cieren en om nieuwe voor zieningen aar: te brengen; hieronder vallen bijvoor- beeldde sanitairverbe te rin gen en het plaatsen van ex tra liften. De aanvraag zal waarschijnlijk in maart in de raadscommissie voor volkshuiisvesting aan de or de komen. Al in december vorig jaar is Woningbeheer be gonnen met de uitvoering van een groot onderhouds plan vanwege de nijpende vocht- en schimmelproble- men. Kr werd een begin ge maakt met de vervanging van kozijnen, vloerdelen, electrische installaties en deriolering. Ook zijn de wo ningen sindsdien extra geï soleerd. In overleg met de bewo ners heeft de gemeentelijke dienst ook besloten om de bestaande bergafscheidin- gen te vervangen. Dat zop criminaliteit en vandalisme in de flatblokken tegen gaan. Voor het groot onder houd hoeven de bewoners geen extra buur te betalen; de kosten van de extra voorzieningen worden wél doorberekend in de huur. De huurders moeten reke nen op een verhoging van 50 tot 80 gulden per maand, afhankelijk van de aangebrachte verbeterin gen. ROTTEBDAM Rondrij den met vijftig kilogram cocaï ne in de achterbak en dan ook nog hopen dat de politie hem zou arresteren. Dat overkwam in november een 34-jarige Rotterdammer. Toen hij in de stad de cocaïne uit zijn wagen haalde, werd hij gepakt. Hij hoorde gisteren voor de recht bank zes jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. De man zag het voordeel wel in van zijn arrestatie. Een paar jaar brommen in een cel is altijd nog beter dan een ko gel van de Colombiaanse drug smaffia. Hij had daarom ook wel een beetje op die arresta tie aangestuurd. Hij reed be wust een paar rondjes in Am sterdam, hield zelf even halt bij een politiebureau en over woog zelfs om de cocaïne in een gracht te dumpen. En al die tijd reed de politie in bur ger achter hem aan. Dingen die de drugsbazen niet zo fijn vinden. Het ging al mis toen ene 'Herman' uit de Colombiaanse gemeenschap in Rotterdam het ritje regelde. De politie was van begin af aan op de hoogte van het transport. De Centrale Recherche Informa tiedienst was getipt dat er gro te hoeveelheden cocaïne in Amsterdam zouden binnenko men. De partij die 'Herman' op stapel had staan, maakte deel uit van 170 kilogram co ke. Agenten in burger obser veerden de plek waar de Rot terdammer het spul zou inla den, in de buurt van de RAI in Amsterdam. Ze maakten er zelfs foto's van. De koerier werd er behoorlijk nerveus van. Was het nou politie of waren het mannetjes van 'Herman' die de boel in de ga ten hielden, vroeg hij zich af. Dat laatste was niet zo vreemd, want 'Herman' had verteld dat hij een heel cocaï- nenetwerk controleerde. De Rotterdammer sprak een van de fotograferende figuren aan, maar die vluchtte meteen een straat in. De man besloot te gaan rij den, in de hoop dat het om po litiemensen ging en dat hij dus gearresteerd zou worden. Dan zou er aan alle problemen een eind komen, dacht hij. Hij was bang geworden van 'Her man', die behalve in cocaïne ook nog in smaragden deed. 'Herman' had hem al eens een flinke som geld geleend en had nu gevraagd om de cocaï ne naar Rotterdam te rijden, bij wijze van wederdienst. Dan zou hij de lening niet hoe ven terug te betalen. Een aan bod van een machtig man dat hij niet kon weigeren. „Achteraf gezien is het wel een hele dure wederdienst ge worden," .zei rechtbankpresi dente mr. R. C. Lensink-Bos- man. „U weet dat wij niet zo happig zijn op drugszaken." Advocaat mr. M. R. Mantz gaf de zaak een geheel andere wending. Die Amsterdamse 'Hennan' was geen cocaïne- baas, maar een undercover agent, veronderstelde hij. Die had de verdachte er in geluisd en dat is uitlokking, wat in Nederland verboden is. Mr, Mantz baseerde zijn stelling geheel op een recent krante artikel over de Duitse politie die zelf cocaïne importeerde uit Colombia. Duitse underco ver-agenten haalden twee con tainers met cocaïne uit Bre men en sloegen die op bij een speciaal daarvoor opgerichte BV in Mönchengladbach. Daarna was het wachten op geïnteresseerde cokehandela ren. Binnen korte tijd belden Duitse en Nederlandse cocaï nehandelaren op naar de BV, nadat zij eerst instructies had den gekregen uit Colombia. De handelaren vielen zo als rijpe appels in de armen van de Duitse Bundeskriminalamt. Deze maand staan acht ver dachten terecht in Nederland, Maar volgens officier van Justitie mr. J. W. P. Snijders behoort 'de Rotterdammer he lemaal niet tot die acht ver dachten. En al zou dit wel zo zijn, de Duitsers hebben niet in strijd gehandeld met de Ne derlandse regels voor dit soort undercover-operaties. Boven dien werd hij door niemand echt gedwongen het rig'e naar Rotterdam te maken. Toch vroeg mr. Mantz om vier in plaats van zes jaar cel. Het bezit van cocaïne is hem wel aan te rekenen, redeneer de de advocaat, maar het ver voer van het spul niet. Ten minste niet zolang onduidelijk blijft of 'Herman' een politie man was of misschien toch een drugsbaas. Een verzoek van mr. Mantz om de zaak aan te houden tot dat de activiteiten van de Duitsers precies duidelijk zijn, werd door de Rotterdamse rechtbank afgewezen. De Rotterdamse rechtbank doet op 6 maart uitspraak. Aisfo gestolen bif schade-bedrijf SCHIEDAM In de nacht van dinsdag op woensdag is uit een auto schade-bedrijf aan de Nieu we Mathenessestraat de au to van een klant gestolen. De inbreker verschafte zich toegang tot het pand door een ruit in te slaan. De ge stolen, nog beschadigde au to, is een Peugeot 205 GTI. Het kenteken luidt SY-38- GP. Geil sieraden en kleding ontvreemd SCHIEDAM Uit een- woning aan de Johan Braakensiekstraat is gister nacht een grote hoeveelheid geld, sieraden en dameskle ding gestolen. De dieven waren door het forceren van de voordeur binnegeko- men. De totale waarde van het gestolene is nog ondui delijk. Gokkasten in trek SCHIEDAM De Schie damse politie zegt momen teel te maken te hebben met een ware 'plaag' van dief stallen uit gokkasten. Vel schillende personen zijn reeds aangehouden, maar dat heeft nog niet het ge wenste effect. Zo werd gis ternacht in een koffieshop aan de Westfrankelandse- straat weer een gokkast op onreglementaire wijze leeg gehaald. Dieven hadden de voordeur geforceerd om binnen te komen. Eigenaren hebben intussen hun eigen maatregelen genomen. „Sommigen halen de gok kasten iedere avond leeg en houden de 'kasten' open om vernielingen te voorko men,' aldus een politie woordvoerder. inbrekers betrapt SCHIEDAM Twee in brekers in een autobedrijf aan de Stadhouderslaan zijn vannacht op heterdaad be trapt door de politie. Na een tip van omwonenden hoor den agenten in het bedrijf inderdaad gestommel. Twee Vlaardingers, 19 en 21 jaar oud, zijn aangehouden en werden vanmorgen op het politiebureau verhoord. Schiespoordag SCHIEDAM Models poorvereniging Schiespoor houdt zaterdag een Schie spoordag in haar clubge bouw aan de Westerkade in Schiedam. Belangstellenden kunnen van tien tot vier uur locomotieven ruilen op de ruilbeurs, de clubbaan bekijken of de vorderingen van twee modules volgen. De toegang bedraagt ƒ1,- en voor de kinderen ƒ0,50. Jeugdvoorstelling met Clown Dokus SCHIEDAM In Thea ter De Teerstoof staat zater dagmiddag Clown Dokus op de planken. In een oud kas teel probeert Dokus koning Fido van zijn lachprobleem af te helpen. Maar dat gaat allemaal niet zo makkelijk als 'net lijkt. De jeugdvoor-^ stelling begint om 14.00' uur, een toegangskaartje kost vijf gulden. Erotisch dansstuk in Passagetheater SCHIEDAM Shusaku Dormu Dance Theatre Grunfeld Theaterprodukties brengt zaterdag 23 februari het stuk 'Matrix'. Deze dansproduktie is gebaseerd op een familiegebeurtenis. Japan 1950, een gerespec teerde weduwe van de Ta- keuchi-familie ligt op haar sterfbed. Haar laatste woor den: „Ik zou nog -wel 'ns lekker willen neuken." De familieleden zijn geschokt, een mythe is gebroken. 'Ma trix' handelt over tradities en frustraties over seksuele verlangens en is te zien in het Passagetheater. Spreekuur tijdelijk verplaatst SCHIEDAM Het weke lijkse spreekuur voor klach ten over het Bureau Huis vesting is verschoven van dinsdag 26 naar woensdag 27 feburari. De tijd blijft hetzelfde, van 10.00 tot 11.00 uur bij de afdeling Al gemene Burgerzaken in ge bouw 's-Graveland aan de 's-Gravelandseweg. Het ma ken van een afspraak is niet nodig, bezoekers kunnen zich gewoon melden bij het secretariaat op de tweede verdieping. Vanaf 5 maart is het klachtenspreekuur weer terug op de dinsdag morgen. 4* j A i 01O-40O4.444 t vft Kwi

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1