Vrouwendag in het teken van 'Vrouw en Cultuur' Leendert 'ronk maakt ikonen het betuttelen js gelukkig voorbij' Het Vrije Volk SCHIEDAM Gemeentebestuur wil maatschappelijke achterstelling wegwerken m KUNST TE KIJK Pameijer Stichting biedt al 65 jaar niet-medische hulp Overval pomstation aan de Zwaluwlaan DINSDAG 26 FEBRUARI 1991 s i Schiedam nr> ^ar/io SCHIEDAM Op harde onderzoeksgegevens is de stel- j ling niet gestoeld, maar bin* t nen het college van burge- j meester en wethouders leeft j de overtuiging dat Schiedamse homoseksuelen en lesbiënnes -maatschappelijk worden ach- tergesteld. Met het instellen van een adviescommissie hoopt de gemeente deze situa- tie te verbeteren. De adviescommissie wordt gemodelleerd naar de club, die i het gemeentebestuur sinds 1987 adviseert over het beleid i op het gebied van de vrouwen emancipatie. In navolging van de 'vrouwenlobby* gaan homo- ifiele en lesbische Schiedam mers het gemeentebestuur ma ten een geëmancipeerder be leid te voeren. In eerste in- jsta.nt.ie wil de commisie het gemeentelijk personeelsbeleid, de gezondheidszorg en het po litiebeleid onder de loep ne men. In een ambtelijke notitie schrijft de gemeente dat 'de achterstelling van personen op grond van hun sexuele geaard heid moet worden weggeno men'. h Volgens chef Ben Hakken- broek van de afdeling Cultuur Sport en Jeugdwelzijn mag de ze stelling niet worden uitge legd als een gemeentelijke schuldbekentenis. „Het is ze ker niet zo dat de seksuele ge aardheid van een sollicitant tot de selectiecriteria be hoort, zegt Hakkenbroek. „ik zou overigens behoorlijk giftig orden als ik zou horen dat de gemeente op oit punt dis crimineert. Op onze afdeling speelt de seksuele geaardh i geer enkele "rol en ik ga ervan uit dat de situatie bij andere gemeentelijke diensten hetzelf de is." De bestaande achterstand is wellicht nog het best verge lijkbaar met de positie, die vrouwen binnen de gemeente lijke overheid innemen. Dis criminatie mag uit den boze zijn, in de praktijk nemen vrouwen toch een onderge schikte positie innemen op de gemeentelijke burelen. Met homoseksuelen is-dit vermoe delijk niet anders. De adviescommissie vrou wenemancipatie werd in 1987 onder andere opgericht om de positie van vrouwen op de ar beidsmarkt te verbeteren. Hoewel de commissie zeker nog niet tevreden is over de bereikte resultaten, heeft ze ten opzichte van de homolob by in ieder geval één voordeel: op basis van hard cijfermate riaal zijn de knelpunten duide lijk aantoonbaar. „Ik ben heel benieuwd hoe de nieuwe commissie gaat ope reren," zegt voorzitster Maijo Stijns van de adviescommissie vrouwenemancipatie. „Voor ons is het vrij eenvoudig om aan te tonen dat vrouwen in een achterstandspositie verke ren. Vrouwen vormen de meerderheid van de bevol king, maar nemen getalsmatig een ondergeschikte positie op de arbeidsmarkt in. Zonder cijfermateriaal lijkt het me heel wat ingewikkelder om een misstand aan te tonen. Bo vendien zijn vrouwen veel be ter herkenbaar dan homosek suelen." Stijns adviseert de commis sie voor homo- en lesbisch emancipatiebeleid om aan wijsbare vormen van discri minatie aan de kaak te stellen. „Het is zaak om concrete pun ten aan te snijden," weet Mar- jo Stijns uit ervaring. „Het heeft niet zoveel om je te be perken tot de stelling dat ho moseksuelen en lesbienes wor- dei; achtergesteld en dat daar snel iets aan moet gebeuren". Volgens de voorzitster van de commissie voor vrouwen emancipatie dient de homo lobby wel te waken voor over dreven optimisme. „Bij het wegwerken van achterstanden hebben we feitelijk nog niet veel bereikt, maar de vrou wenemancipatie is in ieder ge val bespreekbaar geworden, We hebben veel goodwill ge kweekt, maar als lobbyist moet je wel een olifantenhuid hebben. Je bent tenslotte de zoveelste die over een bepaald onderwerp zijn mening geeft." Volgen Ben Hakkenbroek is nog definitief bepaald, op welke beleidsterreinen de nieuwe commissie zich gaat richter: „Te denken valt aan het politiebeleid. In de eerste plaats zou de club eens kun nen bestuderen hoe homo's en lesbiennes zich handhaven in de macho-cultuur van de poli tie Verder kan de commissie bekijken, hoe er wordt omge sprongen met aangiftes van homofielen. Andere aandachtsvelden? Je kunt denken aan de voor zieningen en de voorlichting op het gebied van de volksge zondheid. Ook het gemeente lijk personeelsbeleid kan een onderwerp zijn. Sommige ge meenten vragen homoseksu elen uitdrukkelijk om te solli citeren op een baan. Schiedam doet dit niet." h SCHIEDAM De Schie damse vrouwenorganisaties houden vrijdag 8 maart de jaarlijkse Vrouwendag. Deze herdenkt de opstand van de Noordamerikaanse textielar- beidsters in 1908 en wordt in ternationaal gevierd. Het the ma van Schiedam is dit jaar 'Vrouw en cultuur'. In het Sit- ton Partyhouse ahn de Hoog straat wordt de Vrouwendag met een uitgebreid program ma gevierd. Het onderwerp Vrouw en Cultuur gaan niet alleen over de 'kunst met de grote K', maar ook over de kleinschali ge en minder bekende cultuur uitingen, Daarbij wordt bij voorbeeld aandacht besteed aan de culturele achtergron den van migrantengroepen De Haagse wethouder me vrouw A. van den Berg (Cul tuurzaken) zal de Vrouwendag om 13.30 openen. Daarna volgt een lezing van de Suri naamse auteur Astrid Roemer. Verder is er een kledingshow door Marrokaanse vrouwen, dwarsfluitmuziek van Ellen van den Berg en een swingend optreden van de Utrechtse sal saband Lanedia Naranja. In het gebouw is tijdens de viering de expositie 'Van kunst tot kunstnijverheid' te zien Deze omvat werk van be kende en minder bekende vrouwen uit Schiedam. Op het Open Podium kunnen mensen hun verborgen podiumtalen ten in de openbaarheid brem gen. Voorafgaand aan de Vrou wendag is in het Stadskantoor het symposium Vrouw en Werkcultuur. Van 9.00 tot 10.00 uur kunnen alle vrou wen die op het Stadskantoor werken gezamenlijk ontbijten. De bijeenkomst wordt geopend door Gon van der Berg van de dienst Personeel en Organisa tie Oe discussie kunnen vrou welijke gemeenteraadsleden gaan daarna in discussie over het thema Positieve Aktie en personeelsbeleid van de ge meente. De organisaties die aan de Vrouwendag meedoen zijn: de Stichting Vrouywenvormings- werk, het CDA-Vrouwenbe- raad, de ^stichting Huishoude lijke Voorlichting, het Katho lieke Vrouwengilde, de Marok kaanse „Vrouwengroep, het vrouwencentrum Bariika, de. v Nederlandse Christen Vrou- Ml-, De uit Suriname afkomstige schryfster Astrid Roemer is één van'de spreeksters op de j aarlij kse Vrouwendag in Schiedam. Het thema is 'vrouw :.n cultuur'. J t wenbond, de gemeentelkijke gratis; deelname aan de bijbe- Adviescommissie Vrouwen- horende maaltijd kost echter emancipatie, de Turkse Vrou- ƒ12.50 pér persoon. In ge- wengroep ,en de stichting SV(3. houw Barrika aan de Laiiie ;t<De-toegang tot deVrouwen-;Kerkstraat is voor kinderop- dag in het partycentrum is vang gezorgd. (M Leendert Pronk: „De geschiedenis van ikonen ken ik oppervlakkig, zolang ik maar weet wie ik schilder." Aan de muur han gen 'De tronende moeder Gods' en 'Johannes de Evangelist'. v Door Mariëtte Olsthoorn t4 VLAARDINGEN Aan iikonen worden soms wonder lijke krachten toegekend. Een ikoon zou bescherming geven jten genezing brengen. Kunste naar 'Leendert Pronk hecht geen waarde aan dit bijgeloof. Op een zolderkamertje schil dert itij deze godsdienstige af- - beeldingen en het trappenhuis hangt er vol mee. „Maar ik denk niet: O, wat zit ik veilig want ik heb ikonen in huis." De eerste ikonen zijn ont staan in het midden van de vierde eeuw in het Byzantijn se rijk rond de Middelandse Zee. Een ikoon is een afbeel ding van Christus of een heili ge, geschilderd naar het oer beeld. Dit beeld mag niet af- -wijken van vasgestelde 're bels'. Zo moeten handen altijd ergens naar wijzen en mogen - heiligen nooit met de rug naar "Christus worden afgebeeld. Perspectief ontbreekt geheel in deze schilderijen. Boekwer- jken worden naar achter toe juLc groter in plaats van klei ner. „Immers, hoe meer je erin leest, hoe wijzer je ■wordt," verklaart Pronk. fc Zo'n vijftien jaar geleden •kwam hij voor het eerst in aanraking met deze mystieke 'childerkunst. In de 'Kattebe- *'er' hing toendertijd een ten- 'toonstelling van antieke iko nen, die nog door monniken in het klooster waren ge maakt. „Wat een monnik kan, moet ik ook kunnen," dacht de toen 52-jarige Vlaardinger. „,In het begin was het voorna melijk behelpen, ik wist hele maal niet welke penselen ik moest gebruiken." Al doende heeft Pronk zich meester ge smaakt van de techniek. Hij jheeft een eigen invulling aan „de ikonen weten te geven door -met kleur te spelen. Zo is er één serie in verschillende kleuren bruin en in het grijs te zien. Achteraf zegt Pronk spijt te hebben dat hij niet eerder aan het schilderen is begonnen. „Ikonen raken een gevoel van binnen, dat mij hoopvol stemt. Het is net alsof ik moet schil deren." Tot 6 april exposeert Leendert Pronk in galerie Per- velle aan de Fransenstraat. POPPEN EN GRAFIEK Een dubbele expositie van Diejan Heupink, studente aan de Kunstakademie in Arnhem, en Liduin Pleijsier-Janseh siert tot eind maart de gangen van het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan.Diejan Heupink beeldt in haar schil- KUNSTWERXT De onlangs in het leven ge roepen stichting 'Kunstwerkt' treedt met de expositie in het Stedelijk Museum voor het eerst haar buiten. De tentoon stelling toont werk van zeer uiteenlopende aard. Niet al leen schilders, beeldhouwers en grafici zijn vertegenwoor digd, maar ook een edelsmid. De Schiedamse kunstenaars Peter Hellemons, Inge van Haasten, Sjef Henderickx, Henny van Leeuwen en Mar tin Moesman, laten met nog 19 anderen hun werk zien. Tot en met 10 maart is de ten toonstelling te zien in het Ste delijk Museum van dinsdag tot derijen en grafiek haar eigen belevingswereld uit, die zij vormgeeft in landschapachtige taferelen. Van een geheel an der genre zijn de poppen van Liduin Pleijsier. In een drietal vitrines in de hal van het zie kenhuis worden poppen van uiteenlopende aard tentoonge steld. Zo is er een een Schot, een serie Chinezen en 'mees ter' Prikkebeen te zien. Gale rie Schieland aan de Stadhou derslaan is dagelijks van ne gen uur 's morgens tot tien uur 's avonds geopend. BLOEMEN EN VOGELS De Schiédamse kunstenaar Arthur van Steen, mede-eige naar van galerie Het Spectrum exposeert tot en met eind maart in Huize Frankenland. Van Stee» maakt aquarellen waarbij hij vooral natuurlijke objecten zoals bloemen en vo gels tot onderwerp kiest. De elementen tekenen zich af te gen pastelkleurige achtergron den, De tentoonstelling is da gelijks van negen uur tot half negen 's avonds te bezichtigen. en met zaterdag van tien tot vijf uur en op zondag van half één tot vijf uur. GON KENTIE Werk van de kunstenares Gon Kentie hangt tot en met 2 maart in galerie/kónditorei 'Het Spectrum' aan de ST. Li- duinastraat. Zij maakt voorna melijk veelkleurige abstracte olieverfschilderijen. In een dikke laag brengt Kentie de verf aan op het doek en vormt het vervolgens met een palet mes of een ander stuk gereed schap tot een structuur. De ve le kleuren gebruikt ze om haar spontaniteit en enthousiasme over te brengen. MONOPRINTS In café Het Paard op de Hoogstraat worden tot 1 maart monoprints van de Schiedam se kunstenares Gwénaële Dia- scom tentoong ld. Dat zijn kunstwerken ^bij inkt op een glasplaat wurdt aange bracht. Vervolgens wordt er een afdruk van gemaakt, die met verschillende schilder technieken wordt afgewerkt. Als uitgangspunt neemt de kunstenares middeleeuwse muurschilderingen in de ker ken van de Koptische gemeen schap in Egypte. Het Paard is op maandag gesloten. INTERIEUR Vivian Rowe volgde de op leiding tot beeldhouwer aan de Akademie Minerva. In café De Hermandac op de Grote Markt toont hij een selectie van zijn zeefdrukken. De on derwerpen voor zijn werk zijn vrij realistisch zoals interi eurs, tafels en stoelen. Maar op het meest alledaagse werpt hij een vooruitstrevende blik. Hij presenteert een geheel nieuw interieur. In de 'huis houding' van Rowe schuilen invloeden uit de klassieke, ba rokke, romantische en heden daagse periode. De openingstij den zijn op dinsdag van tien 'tot zes uur en van woensdag tot en met zondag van tien tot elf uur. ROZENBALK EN NO- TENBED Onder deze titel exposeert Marieke van Nierop van 2 tot en met 24 maart met schilde rijen en tekeningen in het Mu- ziekinformatie-en documenta- tiecenrtum van Ton Stolk, Met de symbolische titel wil de kunstenares het muzikale in de taal en het leven benadruk ken. De invloed van muziek is terug te vinden in haar visuele werk, waar zij volop melodie ën in verwerkt. Marieke van Nierop geeft in Castricum les als docente op het Jac. P. Thijsse-college en is in Alk maar werkzaam als beeldend kunstenaar, dichteres, illustra tor en ontwerpster. De ope ningstijd van de tentoonstel ling hij Ton stolk is zaterdag om vier uur. Door Evelien Baks ROTTERDAM De ver zorging van geestelijk abnor- malen buiten psychiatrische inrichtingen. Dat was in 1926 het doel van de buitendienst, die werd opgericht door dr, J. H. Pameijer, de toenmalige geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting Maasoord, het huidige Delta ziekenhuis. In de praktijk be tekende het dat in de stad een psychiater werd gedetacheerd om de patiënten die de inrich ting mochten verlaten en te rugkeerden naar de stad, te kunnen begeleiden. Inmiddels heet de buiten-' dienst Pameijer Stichting en biedt zij niet-medische f,,ip aan ongeveer achthonderd cliënten in de vorm van aan gepaste woonvoorzieningen, dagactiviteiten, aangepaste ar beid en begeleiding in sociale vaardigheden. Om het 65-jarig bestaan te herdenken, zullen dit jaar enkele evenementen worden gehouden. Als eerste is vandaag een gedenkboek ge presenteerd tijdens een feeste lijke bijeenkomst in De Doe len. „Wie cynisch is, zegt dat er na 65 jaar niets nieuws onder de zon is," zegt algemeen di recteur G. J. M. Mevis van de Pameijer Stichting. „Wie het positief bekijkt zegt dat we nog steeds bezig zijn met men sen die geen hechting meer hebben met de maatschappij, weer te hechten." Begin deze eeuw waren het de vooraanstaanden in dé maatschappij, en dan vooral de dames, die het als hun so ciale plicht beschouwden om iets goeds te doen voor de zwakkeren in de samenleving. „Zo kwamen ze in contact met de directeur van Maasoord. Het comité werd een vereni ging en dat wordt de eerste vereniging voor zielszieken," vertelt Mevis. „Er was geen uitgewerkt concept," vervolgt hij zijn ver- t haal. „Pioniers als Pameijer lieten zich leiden door hun in tuïtie Ze voelden een grote medische verantwoordelijk heid voor hun patiënten. Ze maalden er niet zo om wat de maatschappij ervan dacht. De patiënt werd gedropt in de stad en dat was het gewoon. Aan de buurt werd niets ge vraagd. Tegenwoordig probeer je zoiets met de omgeving te regelen." Het principe van Pameijer om patiënten terug in de maatschappij te brengen, wordt nog steeds gehanteerd. „De beste uit de slechtsten gingen in de stad werken," vertelt Mevis. „Ook nu gaat het nog steeds om mensen die in disharmonie leven met de omgeving. Ze hebben om wel ke reden dan ook een bescha diging opgelopen of hebben ge woon een tekort." Het accent is echter niet langer meer op die handicap gericht. Nog niet zo lang gele den bestond de hulpverlening uit het betuttelen van de pa tiënt. Een zorgmodel dat er volgens Mevis geen rekening mee hield dat de patiënt toch aog wel verstand heeft en een bepaalde levenservaring. „Het gaat erom te ontdekken wat er wel functioneert," legt hij uit. „Hen een kans op leven bie den en ze aanspreken op hun verantwoordelijkheid. Dus handen uit de mouwen ste ken." De doelgroep van de Pame ijer Stichting is in de afgelo pen decennia wel verbreed. Het gaat niet alleen meer om mensen die finaal zijn vastge lopen, maar ook om degenen die dat nog niet zijn. De stich ting werkt zowel met verstan delijk gehandicapten als met mensen met een psycho-socia- le handicap. Voor de eerste groep zijn ongeveer zeshon derd plaatsen beschikbaar in de dagopvang. Bij Pameijer staap in de stad ongeveer 250 psycho-sociale patiënten inge schreven. De patiënten die aanklop pen, willen terug in de maat schappij en dan vooral vrij zijn, zelf bepalen hoe ze hun dag vullen. „Uit verhalen van ex-patiënten uit het zieken huis horen we nogal eens dat de enige methode om je er te handhaven is je koest houden. Ja zeggen en doen wat de hulpverlener van je verwacht. In him nieuwe omgeving bui ten het ziekenhuis ontdekken ze zelf wat ze allemaal kun nen. Er is niemand die koffie voor je zet of je maaltijd be reidt, ook niet in een be schermde woonvorm," weet Mevis. De Pameijer Stichting wil eind dit jaar een interna tionale studieconferentie hou den over arbeidsrehabilitatie. SCHIEDAM Een benzi nepompstation aan de Zwa luwlaan is gisteravond over vallen. De overvaller, een jon gen van ongeveer achttien jaar, liep het station binnen en vroeg om een pakje sigaret ten. Plotseling haalde de jon gen een vuurwapen tevoor schijn en vroeg om geld. Hij greep een aantal bankbiljetten uit de kassa en vluchtte. In verband met deze over val zoekt de politie een onge veerd achttienjarige jongen met donkerblond stekelhaar. De jongen is 1.65 tot 1.70 me ter lang, heeft een vlassig snorretje, een stoppelbaard en draagt een oorring in zijn rechteroor. Een ieder die in- formate heeft over de roof overval kjan contact opnemen met de gemeentepolitie Schie dam. WS PAGINA 15" doen greep in kassa SCHIEDAM Twee Vlaardingse jongens van IS en 17 jaar hebben middag geld gestolen uit de kassa van auto- wasbedrijf Eurotax aan de 's-Grave§ iandseweg in Schiedam, lijk daarna zijn ze gevlucht! De politie trof het tweetéf later op de dag aan in het Beatrixpark. De jongens wa ren drijfnat, omdat ze tij? dens hun vluchtpoging in een sloot waren beland. i 4 Ingebroken in garage-autohandel SCHIEDAM Bij een garage-autohandel aan de Groenelaan is zondagavond5 ingebroken. Via de achter-'' zijde van het gebouw kwa-. men de inbrekers binnen,' en namen een radio, tele foon en fax-apparaat mee. Bejaarde winkelier dupa van inbraak SCHIEDAM De 70-ja-, rige eigenaar van een win kel in de Liduinastraat merkte gistermorgen dat zijn bedrijf in het weekein de overhoop was gehaald*. Inbrekers waren via de ach terkant naar binnen geko men en hadden een hoe veelheid textiel meegeno men. De schade was aan zienlijk. Inbrekers plunderen kantine wijkgebouw SCHIEDAM In het wijkcentrum aan de Schiet baanstraat hebben inslui pers gisternacht de voedsel- en drankvoorraad geplun derd. Via een-dakraam kwa men ze het wijkcentrum binnen en richtten een wa re ravage~aan. De prijzen- kast was opengebroken, er zijn hamburgers en frites gebakken en de inbrekers hebben flessen frisdrank en bier leeggedronken. Mede werkers 'van het wijkcenj trum troffen de chaos van morgen vroeg aan. CBA-vrouwen kijken in beurs van overheid SCHIEDAM Het CDA- Vrouwenberaad in Schie dam kijkt mee in de porte monnee van de overheid. Morgenochtend om 9.30 urn- houdt het Beraad een bijeen komst in het gebouw van de Nederlandse Protestanten bond aan de Westvest. F.A. Korff van het Directoraat- Generaal van de Rijksbegro tingen zal dan van alles ver teller over de relatie tussen de rijksbegroting en de ge- meentefinancien. Moderns Jazz in Ds Tender SCHIEDAM Moderne jazz is donderdag te horen in theatercafé De Tender in'de Passage. Jazzformatie NIKS treedt daar om 21.30 uur op met eigen compostities, waarbij stijl- en klankexpe rimenten niet geschuwd worden. De toegang is gratis. ANBO-bijeenkomst in de 4melens 4 SCÖIEDAM - In dien stencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damla§n is donderdag een bijeenkomst van de Algemene Nederland se bond voor Ouderen (AM BO). Samen met de Patiën ten Belangen Vereniging Schiedam (PBVS) wordt er gesproken over de fusie tus sen het kruiswerk en de ge zinszorg. De bijeenkomst be gint om 10.00 uur, de toé gang is gratis. West helpt met belastingformulier SCHIEDAM Westwijk bewoners die problemen hebben met met het invul len van hun belastingformu lier, kunnen vanaf woensdag voor advies terecht bij de in; fowinkel van de bewoners- vereniging Schiedam-West in wijkcentrum de Erker. De winkel in wijkcentrum de Erker aan de Jan van Aven- nesstraat is geopend op dins dag, woensdag en donder dagmorgen van tien tot twaalf. De hulp is gratis voor iedereen, lid of geen lid. lomofielen krijgen eigen adviesclub i m'KXj. Q'jp n 3p1CC*jlb. Zr*~ vBSf-JS* Wr/:. ;/.v;--:j ';v 'j: •- w* vQ 1 16

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1