Acti e tegen racistische leuzen Nieuwland Krant informeert over Beheerplan 'Misschien moet u uw partijkeuze bijstellen ioAn mlM GWB betaalt extra stookkosten terug j 'Situatie voor Palestijnen nu nog moeilijker' Het Vrije Volk SCHIEDAM in r Gearresteerde wethouder uit Leiden doet mee aan plakactie van Groen-Links in Schiedam 1 v#"' .rLtJivgfi#" Computer analyseert antwoorden op vragen en levert bijpassend stemadvies Studio [.jjia Pasfoto's met kwaliteits garantie Palestijnse Kring praat over de Golf 'Nota laat migranten verdwijnen' ws WOENSDAG 27 FEBRUAR11991 PAGINA 15 M Pretty woman in het Filmhuis H SCHIEDAM Het Film- Sluis draait vrijdag de film 'Pretty woman' van regis seur Gary Marshall. De hoofdrollen worden vertolkt door Richard Gere en Julia Roberts. De film vertelt het verhaal van de welgestelde, koele zakenman die een hoertje oppikt en haar in betere kringen introduceert. De film begint om half tien en kost 5,-. Joop Dodorer speelt SCHIEDAM Joop Do- derer begeeft zich vrijdag op glad ijs. In het gelijkna mige theaterprogamma speelt hij een bankoverval ler, die samen met een me deplichtige probeert zijn ,achtervolgers te ontwijken. Dat dit tot komische situa ties kan leiden, is om 20.15 uur te zien in de grote zaal van het Passage Theater. Toegangskaartjes voor Glad Us kosten 19, 22 en 25 gul den per stuk. Houders van een kortingpas krijgen drie gulden reductie. IU Lezing over kansol van de Grote Kerk J SCHIEDAM - Vrienden ||an het Stedelijk Museum sOrganiseren vrijdag een le zing over oorsprong en res tauratie van de laatmiddel eeuwse kansel. Spreker is de oud-Schiedammer M. Verkade. De lezing begint om 20.00 uur in de Grote «Kerk, de toegang is gratis. Cabaretier vertelt over zijn reizen SCHIEDAM - De wereld is een rugzak, vindt cabere- tier Dolf de Vries. In een cabaretesk theaterprogam ma vertelt Dolf wat hij op •zyn reizen door Zuid-Ameri- jka, Europa, Azie en elders -heeft mfi gemaakt. Dolf de .Vries is vooral bekend om zijn hoofdrol in de TV-serie 'dossier Verhulst'. Het op treden is in theater De Teerstoof vrijdag en zater- dag^De^aanvang^^is.» om >20.30 uur, een toegangsbe wijs kost 12.50 gulden. Pas houders betalen een tientje. gS Fietsseizoon begint mot toertocht SCHIEDAM Het fiets- seizoen' van TC. Rijnmond wordt zondag geopend met een toertocht van 50 kilo meter. De route gaat door het Zuidhollands polderge bied en langs de Rotteme- ren. De tocht begint om 10.00 uur bij de kantine van de Wielerbaan aan de Olympiaweg in sportpark rHarga. Inschrijven kan tus sen 9.00 en 9.50 uur bij de 'start. De deelnamekosten zijn 3.50 gulden per per soon. s?< Thee-dansant in S§ Griekse stijl SCHIEDAM In wijk-' centrum De Erker i& zendag je'èn tb <;e-dansant in Griekse stijl, met onder meer een demonstratie Grieks volks dansen. Ook worden er fo to's en dia's over Grieken land vertoond. Het thee- •dsmsant begint om 14.00 piur, de entree bedraagt ïwee gulden per persoon. Opan dag op TorSchio SCHIEDAM Scholen gemeenschap Ter Schie voor LTO, LHNO en OTO onderwijs houdt zaterdag een open dag in de gebou wen aan de mgr. Nolens- laan en aan de Valerius- straat. De open dag is van 10.30 tot 12.30 uur. CDA brengt een ■7 vorkiezingsbezook 'jt SCHIEDAM Een dele gatie van de CD A-fractie in 'de Provinciale Staten van -.Zuid-Holland brengt vrijdag 'tussen 14.00 en 17.00 uur een werkbezoek aan Schie dam. De CDA-gedeputeerden 7zullen een bezoek brengen -.aan het voor bedrijven te .ontwikkelen vroegere WF- terrein. Ook zullen ze een -wandeling door de Schie- damse binnenstad maken. Gelet zal worden op de toe ristische ontplooïngsmoge- (lijkheden van de stad. SCHIEDAM Voor de Leidse wethouder Hans la Mar (Groen Links) blijft het een on begrijpelijke zaak, dat hij vo rig weekeinde door de politie opgepakt is omdat bij anti-ra cistische actieposters op de verkiezingsborden plakte. Vandaag doet La Mar, samen met enkele Schiedamse Groen Links-leden, de actie nog eens dunnetjes over. Om vijf uur plakt hij posters met de tekst 'Geef racisme geen kans' op het bord naast de kasteelruine aan de Broersvest. Volgens Erik Dijkhuizen van de Schiedamse afdeling van Groen Links is de actie van vandaag hard nodig. „Net als in Leiden worden ook hier racistische verkiezingsleuzen van Centrumdemocraten ver spreid. Wij vinden dat zoiets niet mag en kan gebeuren. Daarom zullen we, naast de CD-teksten, onze posters plak ken." La Mar had zaterdagmid dag een flink aantal verkie zingsborden in de Leidse bin nenstad beplakt met posters van Groen Links en met oude anti-racisme posters met de tekst 'Geef racisme geen stem'. Tegen het eind van de middag werden La Mar en zijn vrien din gearresteerd. Het achtjari ge zoontje van de wethouder moest toezien hoe zijn vader als een crimineel werd meege nomen. „Ik vind het gewoon debiel dat ik in de cel ben gezet en ik schaam me dat dit in Leiden gebeurd," zegt La Mar achter af. „Nee, ik heb geen stennis gemaakt bij mijn aanhouding, want ik had mijn zoon van acht bij me. Die begreep het allemaal niet zo goed. Ik wil een klacht indienen tegen mijn arrestatie en de Groen Links-fractie vragen laten stel len aan het college van burge meester en wethouders. Wat mij betreft is de klok tien jaar terug gezet. Toen werd er ook jacht gemaakt op alles wat links was. Ik denk dat Groen Links toch veel meer in een bepaalde hoek zit. Zijn we dan geen reet opgeschoten?" Tegen De la Mar werd, twee uur na zijn arrestatie, proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van de plaat selijke politieverordening, plakken op een plaats waar dat niet is toegestaan. De la Mar bestrijdt dit en de rechter moet nu een uit spraak doen. „Maar ik vrees dat de hele zaak geseponeerd wordt en dat ik er nooit meer wat van hoor. De hulpofficier kende de richtlijnen. Hij ver domde het om ze er bij te pak ken. De hulpofficier van justi tie (een plaatselijke politie- functionaris) is van Bijzondere Wetten. Nu weet ik wat dat zijn, namelijk hun eigen wet ten. Ik heb een sterk vermoe den dat de politie gewoon te gen deze poster is, dit is inti midatie. Wie durft er nog te plakken? Ik heb trouwens ge zegd dat ik gewoon doorga." De Groen Links-leden zijn benieuwd of de Schiedamse politie ook zal opterden tegen de anti-racisme actie. „Ze zijn in ieder geval vooraf door ons van de actie op de hoogte ge steld," zegt Erik Dijkhuizen. «SA Hm om SCHIEDAM Deze maand heeft de wijk Nieuwland een eigen krant gekregen. Het blad wordt drie vier maal per jaar in een oplage van zeven duizend stuks onder de bewo ners verspreid. De krant is een uitgave van het gemeente lijk Projectteam Nieuwland, dat de mensen op de hoogte wil houden van de verande ringen die de wijk de komen de jaren ondergaat als gevolg van de stadsvernieuwingspro jecten. De basis van de Nieuwland Krant is het Beheerplan, waarin de richlijnen voor de vernieuwing van Nieuwland zijn vastgelegd. „Dat plan loopt letterlijk als een rode draad door de verhalen heen," zegt redactievoorzitter Jan Langstraat. „Hoewel er ook ruimte is voor reacties van de bewoners zelf." Op zich is het uitgeven van een wijkkrant met informatie over stadsvernieuwing geen noviteit. Langstraat: „In het begin van de jaren tachtig zijn er soortgelijke periodieken verschenen, maar vaak op be perkte schaal. Bijvoorbeeld voor de omgeving van de Ma- riastraat in West. De informa tie die destijds gegeven werd was vooral gericht op de ver ,bouwingen, renovatie, sloop| en nieuwbouw zelf. Dat is nifi veranderd, de berichtgeving: gaat meer over de wijk als ge heel, met aandacht voor de di verse projecten en voor de woonomgeving." Het eerste nummer van de Nieuwland Krant is inmiddels^ bij de wijkbewoners in de: brievenbus beland. „De bewog ners hebben enthousiast gereag geerd," zegt de redactievoor|| zitter. „De meeste reactie kwamen binnen bij de wijl en bewonersvereniging va| Nieuwland, die ook in het re dactieteam vertegenwoordigd zijn. Het eerste nummer be^ vatte vooral globale informal tie over het beheerplan zelf/; maar in de volgende uitgaven, zijn ook interviews en derge lijke te lezen." J De volgende krant ver-? schijnt pas over dne maan-j den. „Dat is echt niet aan de: late kant," vindt Langstraat; „De actuele informatie verg spreiden we voor die tijd a| bij de Schiedamse pers. worden de bewoners tocg| door de Stuurgroep op de hoogte gehouden." ff TAPIJTEN GORDIJNEN BEDDEN ZONWERING ede*" liUKSdMai felefooo: 010-4733735 Na het beantwoorden van een veertigtal vragen verschijnt de analyse van Stem Wyzer als stemadvies op het beeldscherm in de Schiedamse bibliotheek. Door Han Verbeem SCHIEDAM Was vroeger het bekende rode potloodje het enige instrument wat je nodig had om een stem uit te bren gen, tegenwoordig liggen de zaken behoorlijk ingewikkel der. Mensen die niet goed we ten op welke partij ze de ko mende statenverkiezingen moeten stemmen, kunnen te recht in de Schiedamse open bare bibliotheek aan de Lange Haven. Want daar staat een heuse computer opgesteld, de Stem Wijzer, die de gebruiker na het beantwoorden van een veertigtal vragen een stemad vies geeft. Eigenlijk is de Stem Wijzer niet meer dan het gebruikelij ke beeldscherm van de bibli othecaris op de leeszaal. Maar voor de gelegenheid mogen ook gewone bezoekers het toetsenbord aanraken. De pro cedure is eenvoudig; op het scherm verschijnen veertig stellingen uit de partijprogam- ma's van de diverse politieke partijen. De gebruiker tikt dan in of deze stelling wel of niet met zijn eigen mening over eenkomt. Aan het eind van de rit wordt de balans opge maakt; de bibliotheekbezoeker kan zijn stem uitbrengen op de partij die de meeste punten heeft gehaald. Op het beeld scherm verschijnt tenslotte een waarschuwende bood schap: het advies behoort vrij blijvend te zijn; uiteindelijk moet de gebruiker van de Stem Wijzer voor zichzelf uit maken op welke partij hij of zij gaat stemmen. De computer wijst elke verantwoordelijk heid voor het gegeven advies nadrukkelijk van de hand. Bij elke stelling staat niet van welke partij ze afkomstig is; de gebruiker die dat wil weten moet een aparte toets indrukken om dat te achterha len. Soms ligt het er wel heel dik bovenop; een stelling die suggereert dat naaktrecreatie in strijd is met de door God gegeven normen en waarden, moet haast wel*van een chris telijke splinterpartij zijn. De proef op de som. Een traditiegetrouwe aanhanger van D66 gaat achter de com puter zitten. Zorgvuldig wordt antwoord gegeven op alle vra gen. Kennelijk heeft hij al die jaren op de verkeerde partij gestemd, want de einduitslag is in het voordeel van de PvdA. Een toegesnelde bibli othecaris legt het uit: mis schien ligt het antwoord net op de grens van beide partijen en heeft de PvdA de doorslag gekregen. De bibliothecaris probeert een computeruitdraai van de gegevens te maken. Helaas, de printer slaat op hol en laat een schel piepend geluid ho ren. *Op het papier staan slechts onleesbare cijfertjes en strepen. Tsja, er zit niets an ders op dan de proef over nieuw te doen. De tweede proef geeft een nieuw resultaat: Groen Links. De bibliothecaris begrijpt er niets meer van. „Misschien moet u inderdaad uw partij- voorkeur eens herzien," grapt hij. Nog blijkt de printer niet te werken. „Waarschijnlijk is het progamma er niet op bere kend. Als u de uitslag wilt ont houden, schrijf het dan maar op een papiertje." Volgens woordvoerdster Jessica van Gelder van de Openbare Bibliotheek heeft de Stem Wijzer toch zijn nuttige kanten. „We vinden het heel belangrijk dat de mensen goed overwegen voor welke partij ze kiezen. Bij twijfel kan het uitsluitsel geven. Daarom heb ben wij de Stem Wijzer geïn stalleerd, het resutaat van een samenwerkingsproject van de provincie Zuid-Holland en de Stichting Burgerschapskunde in Den Haag." Van Gelder: „Natuurlijk zijn die veertig vragen niet re presentatief voor de complete partijprogamma's Maar het is altijd nog beter om op een computeroordeel af te gaan, dan zcmaar een hokje in te vullen op het stembiljet." Ove rigens zou het uitgesloten zijn dat de Stem Wijzer een advies geeft in het voordeel van een racistische partij. „Vanzelf sprekend zijn standpunten van dergelijke partyen niet in het computerprogamma van de Stem Wijzer opgenomen, ver zekert de woordvoerdster „Ik hoop dat de kiezers ook hun gezond verstand erbij houden als ze op 6 maart hun stem uitbrengen." SCHIEDAM De Bewo- 0 nersvereniging Schiedam-West m heeft na een drie jaar durend conflict met het Gemeentelijk 35 Woningbeheer (GWB) overeen stemming bereikt over de ver betering van CV-installaties. Het GWB zal intotaal 75.000 gulden terugbetalen aan de huidige en vroegere bewoners van 124 huizen in de Maria- straat. De ondeugdelijke ver warmingsketels zouden de stookkosten gedurende de laat- se jaren fors hebben opge jaagd. Alle gemeenschappelij ke CV-ketels worden vervan gen door afzondelijke ketels per woning. Tevens heeft de Bewoners- vereniging Schiedam-West een nieuwe voorzitter gekregen. VLAARDINGEN „De si tuatie is er voor de Palestijnen alleen maar moeilijker op ge worden nu Saddam Husayn in het zand heeft gebeten. Tege lijkertijd dringt de tijd voor een oplossing van het Pales tijnse probleem." Voorzitter Mukheimer Ay youb van de Algemene Pales tijnse Arbeidersbeweging ver tegenwoordigt een groep van rond de 450 Palestijnen in Vlaardingen. Hij woont hier al sinds 1963 maar is, evenals de andere bezoekers in het ver- enigingsgebouwtje, hevig geïn teresseerd in de ontwikkelin gen in de Golf. Nu het einde van de oorlog op handen is maar ook al sinds de invasie van Irak in Kuwayt, 2 augus tus vorig jaar, is de confronta tie van Irak tegen de rest van de wereld een belangrijk on derwerp voor de verenigings leden. „Ik ben een optimistisch mens, zoals de meeste mensen van mijn volk. Maar de situa tie ziet er nu somber voor ons uit. Misschien zijn we weer voor jaren teruggeworpen. We wachten al meer dan veertig jaar op een oplossing van het Palestijnse probleem. We ho pen maar dat er nog eerlijke landen zijn, die op uitvoering van alle VN-resoluties aan dringen." Daarmee doelt Ayyoub niet alleen uitvoering van resolutie 660 op basis waarvan de geal lieerde coalitie de militaire operaties tegen Irak startte. Ook uitvoering van resolutie 181 die in 1947 voor twee sta ten pleitte: een Israëlische én een Palestijnse. „Uitvoering van die resolutie is jaar na jaar getroffen door onder meer veto's van de Amerika nen." Ayyoub schetst zo de twee strijd die de Palestijnen door hart en ziel snijdt. „We moes ten wel kiezen 'voor het Iraak- se volk en daarmee voor Hu sayn. We konden niet voor de Amerikanen of het westen kiezen. Die hebben ons onaf hankelijkheidsstreven voort durend gedwarsboomd. We hebben steeds gepleit voor een Arabische oplossing maar te gelijkertijd weten we dat Jor danië feitelijk het enige Arabi sche land is dat ons door dik en dun steunt." Ayyoub verwacht een op lossing van het Palestijnse probleem ondanks alles toch uit het westen. „Ik hoop dat men de Palestijnen hun keuze niet kwalijk neemt. We staan geïsoleerd, bijna geen enkel land heeft ons gesteund. Wij zijn in deze positie gedwon gen." Ayyoub herinnert eraan dat de Palestijnen ook weinig welkom waren in bijvoorbeeld Kuwayt en Saudi-Arabié. Die landen namen al vóór de Golf oorlog wetten aan die het ver bieden dat Palestijnen van 18 jaar en ouder hun landen be wonen. „Beide landen hebben ons nu als verraders betiteld wegens onze keus voor het Iraakse volk. Dat maakt een Arabische oplossing alleen maar moeilijker. Natuurlijk weten wij ook dat Husayn Ku wayt niet is binnengekomen om het Palestijnse probleem aan de orde te stellen. Het feit dat hij dat erbij betrok, gaf ons steun in de rug." Over de rol van Nederland in het conflict is Ayyoub slecht te spreken. „Nederland had er huiten kunnen blijven, de Amerikanen vechten heus wel zonder steun van dit land." Ayyoub heeft de afgelo pen tijd weinig verschil gezien tussen de Amerikaanse minis ter Baker en de Nederlandse minister Van den Broek. Ay youb doet nu een beroep op de Nederlandse regering om geen onderscheid te maken tussen de ene VN-resolutie en de an dere. In het gebouw van de ver eniging hangen verschillende affiches die herinneren aan de duizendste dag van de Intifa- dah, het volksverzet in de door Israel bezette gebieden. Op 3 september vorig jaar was die duizendste dag van de Inti- fadah, die begon op 8 decem ber 1987. Verder hangt er eeD krante-artikel dat erop wijst dat de Israeli's zelfs voor hun hond een gasmasker hebben gekregen tegen mogelijke Iraakse gifgasaanvallen en dat de Palestijnse gezinnen het moesten doen met één masker voor de gehele familie. Ay- youbs broer woont in Nabloes, in bezet gebied en heeft dat ene masker gedeeld met zijn vrouw en elf kinderen. De groep Palestijnen is ge komen in 1963 om hier te werken in de margarine- en vettenfabriek Romi. Dat ging op basis van tweejarige con tracten. Dat leidde in 1967 tot een permanent verblijf toen de Israeli's de westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook bezetten en daarmee een te rugkeer van de Palestijnen zo goed als blokkeeerde. De Pa- lestijnese werknemers lieten hun gezinnen overkomen. In de rest van het land wonen volgens Ayyoub nog eens on geveer 450 Palestijnen. VLAARDINGEN De Nederlands-Palestijnse Kring in Vlaardingen houdt komende vrijdag opnieuw een thema-avond over de situatie in de Golf. In het Palestijns Ontmoetingscentrum aan de Kesperweg wordt dan gesproken over het Mid den-Oosten en de PLO. Dat gebeurt aan de hand van een inleiding, die wordt verzorgd door me vrouw Leila Shadid, PLO- vertegenwoordigster in Nederland. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Mevrouw Henny Hagen volgt de huidige voorzitter Jan Hu ff skens op. Mevrouw Hagen ia de eerste vrouwelijke voorzit-' ter sinds de vereniging 18 jaar geleden is opgericht. - ROTTERDAM De Stiel ting Buitenlandse Werkne mers Rijnmond is niet opgeta gen over het rapport De NieiL we Rotterdammers, dat well houder E. Hallensleben (Cult rele Minderheden) heeft late al verschijnen. „Dit is geen ciale vernieuwing, maar social le vernauwing," zegt coördina tor A. Hassani van de stich ting. De basis van de nota van Hallensleben is de afbouw van de zogeheten 'categorale aan pak': de migranten moeten met langer worden behandeld als een aparte groep, maar aljs een onderdeel van de samenle ving. De Stichting Buitenland* se Werknemers Rijnmond; keert zich daar niet tegen. „Dat beleid was al geformu leerd in de nota Minderheden van de toenmalige wethouder Simons en is dus niet nieuw," meent Hassani. „Wij zijn daarmee akkoord, maar alleen als er geen sprake meer is van een achterstand van mediterrane minderheden ten opzichte van andere Rot terdammers. Het nieuwe rap? pon begint echter met de op merking dat die achterstand naar een hoogtepunt toegroeit! Als je dón de groepsaanpak af; schaft, laat je als gemeente de migranten alleen maar ver dwijnen in de grote massa van achterstandsgroepen zonder daadwerkelijk iets voor hen te doen." Hassani wijst erop dat mi granten alleen in de Rotter damse samenleving kunnen worden opgenomen als ze ook aan die samenleving deel heb ben. „Maar aan die voorwaar de wordt juist niet voldaan,'' zegt hij. „De migranten moe ten gemotiveerd en bereid zijn om in de Rotterdamse samen leving mee te doen." j De meeste Turkse jongeren van de tweede generatie blij ven ondanks hun aanpassing aan de Nederlandse cultuur vasthouden aan hun Turkse identiteit. ra i t if j-sr/ (INGEZONDEN MEDEDELING) "Ctf I (INGEZONDEN MEDEDELING) Hoogstraat t04 106 Schiedam Tel 010 4266720 v "VimjI V

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1